Čtvrtek 18. února 1926

Místopředseda Slavíček (zvoní): Podatelé navrhují, aby se rozprava zahájila v nejbližší schůzi.

Upozorňuji, že na tuto naléhavou interpelaci rozdána již byla odpověď tiskem 99.

Kdo souhlasí, aby se této za naléhavou označené interpelaci přiznala rozprava, nechť zvedne ruku. (Děje se. - Výkřiky komunistických poslanců.)

To je menšina. Návrh je zamítnut. (Hluk. Výkřiky komunistických poslanců.)

Prosím pány poslance o klid.

Podle usnesení předsednictva vzhledem k tomu, že se bude konati v senátě schůze, navrhuji přerušení schůze do 7 hod. večer. Budeme pak pokračovati v přerušeném projednávání pořadu.

Není námitek? (Námitek nebylo.) Námitek není.

Přerušuji schůzi.

(Schůze přerušena ve 4 hod. 17 min. odpol. - opět zahájena v 7 hod. 26 min. večer.)

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Zahajuji přerušenou schůzi. Budeme pokračovati v programu přerušené schůze, a to v jednání o jejím prvním odstavci, jímž je:

1. Rozprava o prohlášení ministra zahraničních věcí dr Beneše - pokračování.

Uděluji slovo dalšímu řečníku, jímž je p. posl. Muna.

Posl. Muna: Aféra maďarských penězokazů, která jest předmětem jednání této sněmovny, jest jen logickým důsledkem vládní soustavy v Maďarsku, o jejíž nastolení nemalé zásluhy má i pan ministr dr Beneš. Jest známo, že to byla vláda rudo-zelené koalice, která učinila vše, co bylo v jejích silách, aby povalena byla vláda rad v Uhrách. O vojenském konfliktu s maďarskou vládou rad, který byl vyprovokován bývalým ministrem národní obrany Klofáčem, mohl by nám něco zajímavého říci místopředseda této sněmovny, pan posl. Stivín. Já však nebudu se zabývati touto záležitostí, ale chci promluviti o fašistickém režimu v Italii, proti jehož uznání neměl pan ministr dr Beneš nejmenších námitek. Naopak. Jsou známy přátelské vztahy pana ministra dr Beneše k Mussolinimu, tomuto náčelníku banditů a úkladných vrahů.

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Prosím pana řečníka, aby se nedotýkal zástupců cizích států. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Posl. Muna (pokračuje): Nebudu mluviti o bestiálním pronásledování a vraždění komunistů v Italii, nebudu se také zmiňovati o úkladné vraždě Matteotiho, organisované vedením fašistického generálního štábu... (Posl. Dubický: Ale vlezu pod piano!) Můžete tam vlézti. Vaše hrdinství znám z antimilitaristického procesu národně-sociální mládeže, pane poslanče Dubický! Vrazi Matteotiho náležejí k nejbližšímu okolí Mussoliniho. Chci promluviti o pronásledování družstevního hnutí v Italii. Již družstevní sjezd Mezinárodního družstevního svazu v r. 1921 v Basileji jednal o zběsilém pronásledování družstevního hnutí v Italii a jednomyslně přijal tuto resoluci:

"Zvěděv o surovostech a násilnostech, které jsou v Italii za součinnosti policie páchány bandami kapitalistických žoldnéřů na družstevních podnicích, jejichž zřízenci byli vyhnáni, zraněni a usmrceni, protestuje kongres proti tomuto barbarskému zločinnému postupu a vyslovuje naději, že opovržení a odsouzení takových skutků všemi poctivými lidmi dopomůže italským družstevníkům zase k novému pokojnému vývinu."

Vláda Mussoliniho nedbala však na protesty a v pronásledování družstevního hnutí pokračovala a pokračuje. Tisíce dělnických družstev bylo zničeno a tisíc jich bylo přinuceno k přestupu k fašistům. "Milanino", zahradní město na ploše 1,300.000 m2, bylo fašisty donuceno k likvidaci a přešlo tak do rukou soukromé společnosti.

V dubnu r. 1923 italští družstevníci dobrovolně zrušili svoji Velkonákupní společnost, již fašisté dohnali do katastrofy. A dne 15. listopadu 1925 fašistická vláda rozpustila ústředí italských dělnických družstev "Liga Nationale". Toto ústředí soustřeďovalo před nastolením fašistického režimu 8000 družstev. Fašistické vládní úřady slíbily Mezinárodnímu družstevnímu svazu, že může vyslati do Italie vyšetřující komisi, ale když mělo k tomu dojíti, na dopisy Svazu neodpověděly a vyslání komise znemožnily. Fašistickou vládou pobito, zraněno a povražděno bylo na sta dobrých družstevníků. Všechno kolektivní jmění, společný majetek dělnictva byl zničen a rozkraden. Hle, co praví Vernagnini, hlavní tajemník Svazu družstev ve své stížnosti k Mezinárodnímu družstevnímu svazu již r. 1922:

"V Italii jedná se o politicko-morální reakci velkého slohu, kterou spekulující měšťáctvo podporuje od začátku nesčetnými mi.liony lir. Agrárníci, průmyslníci, velkoobchodníci figurují na darovacích listinách, které pro ně sestavili fašisté a musejí těmto odváděti obrovské příspěvky za ničení dělnických družstev. Nikdo nesmí se tomuto zkázonosnému hnutí, které předstírá snahy o získání slávy v Italií a zničení bolševismu, protiviti, nechce-li se státi obětí nejsurovější mstivosti fašistické. Útoky fašistů na komory práce, na socialistické komuny a dělnická družstva připraveny jsou vždy po vojensku a provádějí se v rámci velké vojenské parády. Fašisté dovážení jsou po stech a tisících k nešťastným podnikům družstevním v nákladních automobilech. Zásobování fašistů zbraněmi děje se za pomoci důstojníků z vojenských arsenálů. Tvrdí se, že příprava a provedení pouze jediného útoku fašistů na dělnické a družstevní organisace v Janově stálo 1 mil. lir.

Mezinárodní družstevní svaz vyslal do Italie svého zástupce, starého družstevníka dr Suttera, a tento nekomunista ve své zprávě jako vyslanec Mezinárodního družstevního svazu praví: "Mohl jsem v Italii zůstati po celé měsíce a každodenně prohlížeti dělnické a družstevní podniky, jež byly fašisty buď vyloupeny nebo spáleny a zničeny. A přece, pokud vím, nebyl ani jediný z těchto zločinců potrestán a ani jedinému družstvu nedostalo se za zničený majetek nejmenší náhrady. Zdá se to býti nemožným a zcela nepochopitelným, jest však všechno, žel, smutnou skutečností. Vláda, státní a městské úřady proti fašistům nechtějí prostě zakročiti." Při tom podotýká dr Sutter: "Družstva nespravovali komunisté. Všichni vůdci družstevního hnutí jsou buď rochdalští družstevníci nebo umírnění socialisté, stojící na nejkrajnější pravici."

Dr Sutter praví dále, že když r. 1919 kovodělníci v Italii zabrali továrny, nezničili v těchto továrnách ničeho. Naopak všechny pokladny zabraných továren byly zaplombovány, a když továrny byly majitelům opět předány, nalezli tito stroje i pokladny úplně neporušené. Jinak ovšem fašisté. Tak v noci 23. července 1922 přijelo do Magenty na 5 nákladních autech několik set ozbrojených fašistů, kteří přepadli družstvo "Dělnický dům", kde jsou umístěny též pekárny, kanceláře a skladiště konsumního družstva. Zřízenci družstev byli skoro k smrti utlučeni klacky, bylo jim ukradeno 5 tisíc lir, zařízení družstev bylo zničeno a budovy zapáleny. Stejně tak naložili fašisté téže noci ještě se třemi filiálkami družstev. Řediteli družstva pod trestem smrti zakázali pobyt v Magentě.

Přepadávání a ničení dělnických a družstevních podniků dělo a děje se také na popud obchodníků, kteří jsou fašisty.

Jiný případ: V dělnickém domě v Binasko. byl umístěn dělnický spolek, restaurace, kavárna, kanceláře, skladiště konsumního družstva a stravovna s noclehárnou. 5. srpna 1922 přijeli fašisté ozbrojeni pumami a konvemi petroleje. Všechen majetek družstev i obyvatelů domů byl jimi rozkraden. Dům pak polili petrolejem a zapálili. Na otázku dr Suttera, co činí vláda proti fašistům, odpovídá tento: "V Italii není žádné vlády."

V západní Evropě a také u nás mnoho se mluvilo o násilnostech bolševiků v Gruzínsku. Také tam vyslal Mezinárodní družstevní svaz svého delegáta. Byl to pan Servy z Belgie. Tento ve své zprávě praví: "V Gruzii nebyl zničen ani jediný podnik družstevní či dělnický. Je pravda, sovětská státní moc po vítězné revoluci zasáhla i do družstev. Avšak žádný majetek nebyl zničen ani poškozen a nyní se těší obrovské hnutí družstevní nejen v Gruzii, ale v celé Unii sovětských republik nejen úplné svobodě a vážnosti, nýbrž dostává se jim všestranné pomoci a podpory od státu a státních institucí. Naproti tomu v zemích a státech, s nimiž pan ministr dr Beneš udržuje přátelské styky, t. j. v Italii, Bulharsku, Rumunsku, je dělnické hnutí, a to nejen komunistické, ale hnutí socialistické vůbec a hnutí družstevní zvláště ničeno a pronásledováno, družstevní funkcionáři jsou zavíráni a vražděni. Na obranu družstevního hnutí v Italii vystoupila družstevní sekce Komunistické internacionály, Rudá odborová internacionála, ruský Centrosojuz a celé dělnické a rolnické revoluční hnutí. Naproti tomu sociální demokracie a celá druhá internacionála mlčí. Sociálně-demokratická strana v Československu nenalézá slova protestu, naopak, pan sen. dr Witt srovná to se svým přesvědčením zastávati funkci honorárního konsula vlády italských hrdlořezů. (Hanba! Fuj!) Mezinárodní svaz družstev nesvolal mezinárodní poradu družstev a odborových organisací soustředěných v Rudé a Amsterodámské internacionále, aby společnou akcí zastaveno bylo řádění fašismu.

Toto bezohledné řádění fašistů podněcuje i československé fašisty, představované u nás národními demokraty a stranou politických živnostníků, aby sesílili svoje útoky na družstevní hnutí. Svaz průmyslníků dává povel k budování závodních konsumů a jeho konečným cílem má býti úplné rozvrácení družstevního hnutí právě v jeho největších centrech, jako jsou Moravská Ostrava, Plzeň, Brno, Praha atd. V této situaci je pochopitelno, že útok na italské družstevní hnutí nemůže býti považován pouze za italskou záležitost, nýbrž za věc všeho mezinárodního proletariátu a socialisté nemohou mezinárodní protestní akce považovati za vměšování se do záležitostí cizího měšťáckého státu.

Tím méně můžeme pochopiti skutečnost, že ministerstvo zahraničí a vnitra vydalo zákaz protestních projevů proti italskému banditství a v poslední době jej ještě sesílilo. Tak na př. v Brně a v celé řadě jiných míst bylo zakázáno mluviti o Italii a útoku fašismu na dělnická družstva. V Klatovech intervenující úředník okresní politické správy dr Cvachovec rozpustil schůzi, na níž jednáno bylo o pronásledování družstevního hnutí v Italii. Také v Praze vykonáván byl ministerstvem vnitra a ministerstvem zahraničí nezřízený nátlak na svolavatele protestní schůze, na níž mělo býti jednáno o persekuci italského dělnického družstevnictví. Za to ovšem sovětské Rusko smí hanobiti každý vagabund, žijící na útraty republiky. (Souhlas komunistických poslanců.) Fašistická diktatura a násilí páchané na dělnících nesmí býti ve státě Masarykovy humanity a demokracie kritisována. Vláda vrahů italského proletariátu, vláda Mussoliniho je uznána, dělnicko-rolnická vláda sovětů uznána není. Mezi vládou fašistických hrdlořezů a panem ministrem dr Benešem panuje poměr srdečného přátelství, mezi vládou SSSR daleko ne korektní, a to vinou pana ministra dr Beneše.

Ještě srdečnější poměr panuje mezi československou vládou a vládou rumunskou, která je členem Malé Dohody. Pan ministr měl před několika dny přátelskou schůzku s rumunským ministrem zahraničí v Temešváru. Celou evropskou veřejnost by nadmíru zajímalo věděti, zda pan ministr dr Beneš protestoval u svého rumunského kolegy proti zvěrstvům páchaným rumunskou siguranzou a proti středověkému řádění rumunské justice. Zvěrstva rumunské siguranzy pobuřují celý civilisovaný svět. Teprve nedávno měla evropská veřejnost příležitost seznámiti se blíže s krvavým režimem rumunským u příležitosti procesu tatar-bunarského. Řádění rumunských úřadů a siguranzy vyvolává úžas v celém světě. Podle sdělení rumunského časopisu "Caranul" bylo v Besarabii od roku 1918 až 1925 vojskem a policií zavražděno 15.883 osob. To v jediné Besarabii. Převážnou většinou byli to sedláci. Zde bylo by zejména velice vděčné pole pro humanitářskou působnost pana ministra dr Beneše a snad také proto, že jde o hromadné vraždění sedláků, pana dr Švehly a jeho strany.

Krvavý režim rumunský obrátil na sebe pozornost Ligy pro lidská práva, jejímž nákladem vyšla brožura jejího generálního sekretáře, známého rumunského právníka Kosta Fora. Kosta Fora není komunista, ba ani socialista, a proto tím nestrannější a věrohodnější svědek. Z jeho brožury doložené řadou dokladů dovídá se svět, že v Rumunsku zaveden jest systém mučení politických vězňů. Političtí vězňové jsou biti gumovými obušky, jsou jim vytrhávány nehty, jsou šleháni pruty, mučeni elektrickým proudem. Policejní úřady v Rumunsku vybaveny jsou mučírnami, v nichž vedle středověkých mučících nástrojů jsou mučidla nejmodernější. Zmrzačeným a ztýraným politickým vězňům je odpírána lékařská pomoc. Zde chtěl bych říci několik slov na adresu vládních socialistů.

Pánové v lavicích vládně socialistických, kteří podporují politiku pana ministra dr Beneše a režim o vytvoření středoevropského bílého teroru, nechť vzpomenou osudu rumunských menševiků, kteří ze zášti a nenávisti proti ruské revoluci propagovali myšlenku připojení Besarabie k Rumunsku. Bílý teror, jemuž oni svojí politikou pomáhali k moci, nezastavil se ani před nimi. A dnes řada rumunských menševiků je obětí tohoto režimu a veliký počet menševických vůdců byl surově rumunskou siguranzou povražděn.

Když před válkou maďarská vláda inscenovala proces záhřebský, zasáhl do toho prof. Masaryka jeho účast při tomto procesu šířila pověst jeho jako humanisty po celém světě. Co je záhřebský proces proti těmto středověkým hrůzám v Rumunsku, Italii a Jugoslavii? Zde opět bylo by veliké a vděčné pole působnosti pro československé hlasatele humanity. Ale prof. Masaryk mlčí, mlčí i president Masaryk, mlčí i ostatní epigoni československého humanitářství. Stejně tak mlčí k persekuci a pronásledování dělnického hnutí v Jugoslavii, kde v poslední době vystaveny jsou odborové organisace zostřené persekuci. Naše humanitáře a demokraty uvede do rozčilení pouze falšování peněz.

Projev pana ministra dr Beneše, adresovaný do Budapešti, je všeobecně označován jako projev velice mírný a zdrželivý. Chápeme to. Neboť víme, že pan ministr dr Beneš má blíže k maďarským magnátům než k socialismu a on také ví, že může přijíti chvíle, kdy on a celá koaliční vláda budou společně s maďarskými magnáty a penězokazi postupovati proti revolučnímu dělnickému hnutí v Uhrách i v Československu. Proto ta umírněnost a zdrželivost. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Uděluji slovo dalšímu řečníku, jímž jest p. posl. Světlík.

Posl. Světlík: Slavná sněmovno! Sotva který stát v Evropě má tolik sousedů jako Československá republika. Anglie je tak šťastna, že je říší ostrovní, Italie, Španělsko, Francie, Německo a četné jiné státy rovněž mají značnou část hranic chráněnou mořem, ale naše republika je státem plně vnitrozemským. Hraničí ne méně než s 5 republikami a královstvími. Kdo zná lidi - a z jednotlivců skládají se národy - uzná, že to není situace hodná závidění. Zahraniční náš ministr má se tedy co oháněti, aby vyšel se všemi po dobrém. Ale sotva který soused vyžadoval si dosud tolik naší ostražité pozornosti co nové Maďarsko, které je naším sousedem nejnepokojnějším, proti nám stále nakvašeným, stále popuzujícím a cosi osnujícím, sousedem, s nímž už jsme jednou dostali se do konfliktu válečného, zkrátka sousedem zlým. Kdežto o sousedu dobrém se říká, že je nad zlato a stříbro, o sousedovi zlém se praví, že je horší než požár. Oheň poškodí jednou, ale soused zlý hledí škoditi stále, nejen veřejně, ale hlavně tajně. Oprávněnost mínění o Maďarsku jako o sousedovi zlém není ničím lépe doložena než aférou penězokazeckou, kterou zabývala se celá světová veřejnost a jíž se dnes musí věnovati také náš parlament. (Posl. Mikulíček: Katolický biskup vzal v přísahu penězokaze, aby to v tajemství udržel!) Já nevyjímám žádného a mluvím o věci, méně o osobách.

Ministr zahraničí vylíčil falšování cizích bankovek a zvláště také československých státovek v Maďarsku podrobně a na základě zjištěných dosud faktů. Konstatoval, že na skandální této aféře má účast šéf zemské policie. že padělky byly vyráběny v úřední budově zeměpisného ústavu a že i min. předseda Bethlen byl zpraven o falšování peněz. Právem proto lze Maďarsko samo činiti zde odpovědným jak za národohospodářské škody, které povstaly, tak za následky politické a úhony mravní, které už vznikly a ještě vzniknouti mohly. Fakta tato jsou tak bezpečná, že se nestal ani pokus je vyvrátiti. Nezbylo, nežli že účastníci na aféře a jejich zahraniční přátelé chtějí toto falšování peněz omluviti pohnutkami šlechetnými a maďarským vlastenectvím. Falšování peněz, které ještě v 18. století se trestávalo smrtí, zůstává v každém případě zločinem, a to tím větším, běží-li o tak těžké poškození ciziny. Falšování peněz nejen že poškozuje státní celek, nýbrž i každého jednotlivce, který dostane falešnou bankovku, jako těžce vydělanou mzdu. Mluví-li prohlášení ministra zahraničí "o neobvyklosti" a "odporu, který vzbudila mravní stránka této věci" a označuje-li případ tento za "kriminální" vyjadřuje se opravdu ještě hodně diplomaticky. Upřímněji charakterisuje věc dotaz vládních stran, který prohlašuje toto maďarské penězokazectví otevřeně za "zločin".

V Maďarsku falšovaly se peníze nejrůznějších států, zvláště také franky, ale falšování peněz československých má už svoji historii. Naše peníze nefalšovaly se v Maďarsku jen r. 19225. nýbrž také v letech 1919 až 1922. tedy také v době, kdy podle ministerského prohlášení jsme bojovali "úporně a s velkými obětmi" o stabilisaci naší měny a zkonsolidování naší koruny. Tehdy bylo zachyceno za 30 milionů těchto padělků. My se proto musíme dívati mnohem ostřeji na penězokazeckou aféru maďarskou než na př. anglická strana konservativní, jejíž tolik vynikajících členů je spřízněno s vysokou šlechtou maďarskou, musíme ji také mnohem přísněji odsouditi a mnohem důrazněji žádati příslušná opatření proti podobným rozvratným pokusům, zvláště když je jisto, což také výslovně uvádí pilná interpelace, že totiž "padělání peněz bylo součástí akce, jejíž cíle směřovaly přímo k rozvrácení dnešní politické organisace evropské" a ke zločinnému útoku na dílo míru versailleského a trianonského.

Není pochybnosti, že zločinná akce maďarské iredenty byla namířena především proti Československé republice a zvláště jí běželo o rozvrat na Slovensku. O této věci sice se v projevu ministra zahraničí nemluví, patrně z toho důvodu, že není na to přímých důkazů, ale maďarská "mentalita a politická psychologie z r. 1919 až 1921", o níž přece je tam řeč, byla úplně prodchnuta úsilím o opětné připojení Slovenska k Maďarsku. A tu by se dalo čekati, že odpověď vládní na interpelaci československých stran bude přímo dštíti oheň a síru na Maďarsko a že bude nejsilnějšími slovy žádati satisfakci a ztrestání zločinu. Zatím však je odpověď zladěna v pravý opak. Přes všecko to, co se stalo, naše vláda chce čekati, až všecko bude náležitě vyšetřeno, nabízí už dnes, nečekajíc ani na výsledek vyšetřování, Maďarsku ruku ke smíru a spolupráci, k ujednání téhož garančního paktu středostavovského, jaký byl smluven s Německem! Přestože Maďarsko dělá proti nám útočnou politiku odvety a nepřátelství, vláda československá přechází takořka přes to k dennímu pořádku a neupouští od své pevné linie, totiž konsolidace a upevnění míru ve střední Evropě.

Stanovisko, které zaujala vláda k maďarské penězokazecké aféře, a klidný tón projevu zahraničního ministra nutno plně schvalovati. Můžeme s uspokojením konstatovati, že československá vláda se varuje Vilémovské velkohubosti, která se také dnes ráda napodobuje jinde, a že nedělá chvilkovou, náladovou, citovou zahraniční politiku, nýbrž že má svůj velký cíl, za nímž klidně jde, nedávajíc se vyrušovati z rovnováhy záchvaty zlého souseda, který ve stálé borečce chce prorážeti hlavou zeď. Tento zlý soused musí však přece býti uklidněn, i když se z naší strany zachovává klid, nesmí se opustiti rozhodnost. A když nestačí mírové smlouvy versailleská a trianonská, musí býti zlý soused ještě jinak poukázán do pravých mezí. Společnost Národů jak se toho dovolává naléhavá interpelace vládních stran - musí učiniti náležitá opatření, aby příště v žádném státě nebylo možno, aby se státní orgány daly do služeb zločinu falšování peněz, aby stát vnitřně rozvrácený mohl dělati pokusy o vnitřní rozvrat sousedního státu konsolidovaného. Bude opravdu nutno se postarati o to, aby podobné zločiny, jaký byl spáchán v Maďarsku, mohly býti mezistátně soudně stíhány a potírány. Doufejme, že se našemu zahraničnímu úřadu podaří vybudovati tuto novou záruku evropského míru.

Boj proti Československé republice, který byl z Pešti veden prostředky tak nečestnými, přesto zdá se míti sympatie naší maďarskoněmecké oposice; ačkoliv falšování peněz poškozovalo také obyvatelstvo německé, omlouvalo se zde několikráte právem sebeurčení národů. Československému národu se vytýkalo, že se dnes staví proti právu sebeurčení, po němž za války sám tolik volal. Právo sebeurčení, problém národnostní a otázka národních menšin byla hlavním thematem skoro všech oposičních řečníků za této debaty. Není pochybnosti, že princip sebeurčení národů je velkolepý, ale také tato velká zásada nedá a nesmí se hnáti až do krajnosti, nemá-li vésti k absurdnostem. Zvláště ve střední Evropě jsou národy tak promíchány, že hranice státu přesně ethnografické jsou nemožny s hlediska i zeměpisného i národohospodářského. Z pravidla sebeurčení národů je vedle jiných středoevropských států také Československá republika nutnou výjimkou. To, co náš stát nedává na principu sebeurčení, nahrazuje právem menšinovým. Byla pronesena celá řada stížností na domnělé národnostní útisky v Československu. To však nikdo nepopře, že u nás Němci mají docela jiné postavení než měli Poláci v Prusku nebo Slováci v bývalých Uhrách, nebo než mají dnes Němci v Italii. V Československé republice, i když nemají práva sebeurčení, mají národnostní menšiny možnost plného národnostního, kulturního a sociálního rozvoje. (Odpor německých poslanců.) Na této skutečnosti ani jazyková nařízení ničeho nezměnila.

Maďarská iredenta favorisovaná kruhy úředními vyvěrá z idee velkouherské. Maďarští iredentisté oddáni jsou utopii obnovení historických Uher. Zapomínají však, že staré Uhry byly útvarem podmíněným panstvím Islamu na Balkáně. Jakmile se Balkán osvobodil z tureckého jařma a národy balkánské se sjednotily v národních státech, stalo se historické panství Maďarů na středním Dunaj i zbytečným a neudržitelným. Rumuni, Jihoslované a Čechoslováci vytvořili si státy na Maďarech neodvislé. Národ československý obnovil vlastně starou říši velkomoravskou, kterou Maďaři ztroskotali. Maďaři si musí uvědomiti důsledky nových poměrů balkánských pro střední Evropu, která už nepotřebuje valu proti půlměsíci. Plány maďarské iredenty jsou tedy anachronistické a zdržují pouze vytvoření nové střední Evropy, v níž na místo spojených Němců a Maďarů nastoupili Čechoslováci a Poláci, jichž cílem musí býti vzájemné dorozumění a unie, aby odolali reakčním německo-maďarským plánům. Za vedení Československa a Polska musí dnes malé národy středoevropské hájiti společně svoji politickou a hospodářskou samostatnost jednak proti velkému Německu a jednak proti velkému Rusku. Spojené státy evropské zůstanou ještě dlouho hudbou budoucnosti.

Aby skandální penězokazecká aféra, vyrostlá z mrtvé dnes imperialistické idee velkouherské, byla nejen námi, ale i Společností Národů co nejostřeji odmítnuta, je v zájmu Maďarska samého, v zájmu jeho vnitropolitické konsolidace, která vedle toho všeho velmi trpí neuspořádaností otázky ústavní a spory dynastickými. Maďarsko je výstražným příkladem v této věci. Československo si může opravdu blahopřáti, že všeho toho zůstalo od počátku ušetřeno a že u nás ani státní forma není věcí spornou, ani nemáme otázky dynastické. Penězokazecká aféra, která v zahraničí opravila dosavadní velké mínění o Maďarech, doma iredentu a celé její zákulisí těžce kompromitovala. Můžeme proto doufati, že tyto nebezpečné živly, tyto proudy; pro celou střední Evropu rázu podvratného, dnes v Maďarsku jsou před zánikem a že s nimi padají také všecky fantastické plány a válečná dobrodružství, která měla obnoviti historickou slávu bývalých velkých Uher. (Výborně!) Ony směry v Maďarsku, které porozuměly znamením doby a které se chtějí smířiti s danými poměry a hranicemi, mají dnes možnost vstoupiti do popředí a pracovati s námi a všemi státy Malé Dohody o konsolidaci středoevropských poměrů, oné konsolidaci politické i národohospodářské, které těžce zkoušené národy střední Evropy potřebují. Před spojenými státy evropskými nechť se utvoří aspoň spojené státy středoevropské.

Potřebu svorného sousedského spolužití uznala dnes také Vídeň. Kancléř dr Ramek vítá arbitrážní smlouvy s Československem a zve do Vídně pana ministra zahraničí dr Beneše, kterého ještě nedávno chtěla ulice vídeňská vypískati, kdyby se tam objevil. Poměry se patrně změnily. Přestal rozhodovati cit a nastoupila vláda rozumu. Nuže, dobrého příkladu Rakouska nechť si dobře všimne také Maďarsko. V Pešti budou konec konců také nuceni vůči nám k téže politice, kterou dnes nastoupili ve Vídni, a tak jako celá československá veřejnost schválila arbitrážní smlouvy s Německem a jako ji schválí s Rakouskem, tak si také přeje dohodu s Maďarskem, aby i ono z dosavadního souseda zlého stalo se naším sousedem dobrým, i když nikdo nečeká, že bude nám někdy dobrým sousedem v té vrchovaté míře, jak o něm praví přísloví: Dobrým sousedem nad zlato a stříbro. (Výborně! Potlesk.)

Místopředseda inženýr Dostálek (zvoní): O slovo se přihlásil pan posl. Böhm. Uděluji mu slovo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP