Čím byla lichva vyvolána? Co bylo příčinou lichvy? Pánové, nemylte se! Příčinou lichvy bylo to, že jste svázali obchod, že jste obchodu dali na nohy okovy. Obchod volný, ničím nevázaný, nevázaný jakýmkoli nařízením nebo maximálními cenami, přivádí volnou soutěž a sám sebou znemožňuje lichvu a přirozeně snižuje ceny. (Posl. Sladký: Ale když je zboží.) Pane kolego, vy jste měli zboží dostatek a víte, co se dělo? Ale já řeknu dále, že to bylo vaše vázané hospodářství - a já znám příčiny, proč jste na něm tolik lpěli, poněvadž se za tohoto vázaného hospodářství daly docela dobře protekčně zásobovati vaše konsumní spolky; ovšem, když dnes již vázané hospodářství bylo zrušeno, konsumní spolky se nedají protekčně zásobovati, ale vy jste připravili půdu nynější korupci, vy jste připravili půdu tomu, co dnes ostouzí naši republiku v cizině. Vy jste připravili vázaným hospodářstvím půdu k tomu, co dostoupilo tak ohromných rozměrů a o čem nemáme ještě dnes vůbec ponětí, kdy to všechno skončí.
V době vázaného hospodářství reelní, legální obchodník se bál obchodovati prostě proto, že na základě vašich různých maximálních a jiných cen stál ustavičně jednou nohou v kriminále. Výsledek toho byl, že do obchodu se vrhly živly nekalé, nelegální, nezodpovědní lidé, a s těmito lidmi, s těmito nelegálními živly potom přicházeli do styku i úředníci, s těmi přicházeli do styku nakupovači pro stát a republiku.
Co máme říci, vážení pánové a dámy, o tom, jak je možno, aby člověk, který prodával hodiny, který nebyl ani hodinářem, který ve skutečnosti se jmenoval Kohn, aby takový Kohn najednou si dal jméno přeměniti na Kolben a aby význační činitelé této sněmovny, poslanci této sněmovny, od tohoto Kolbena, bývalého Kohna, dali se zváti na hostiny a k němu chodili? Jak to bylo možno, že člověk, který stál před porotou pro sebevykradení, pro zločin podvodu, najednou dostal přeměnu jména z Kohna na Kolbena a najednou otevřel si velkoobchod s benzinem? Potom jsme byli svědky toho, že stát zadal takovému naprosto nelegálnímu, naprosto nelegitimnímu obchodníkovi, člověku, který snad ani neviděl, jak benzin vypadá nebo z čeho se skládá, dodávku benzinu. Kdybyste bývali neodstranili z obchodu řádné živly, řádné živnostníky a obchodníky, pak by bývali nepřicházeli vaši úředníci do spojení s nelegálními obchodníky, pak by se bylo nestalo, co se stává, že totiž příležitost dělá zloděje.
Vážení pánové a dámy! Zdá se, že určití lidé a určité korporace si ze všech těchto věcí nechtějí vzíti naprosto žádného naučení. Kdyby si naučení chtěli vzíti, nebylo by možno, aby se dnes mohla hospodářská rada na Moravě dožadovati toho, aby byly zavedeny maximální ceny na ovoce nebo na maso nebo na mouku nebo něco podobného. Zdá se mně, že moravská hospodářská rada vlastně jen proto s tímto návrhem přichází, aby odůvodnila nějak další své trvání. Myslím, že dnes není naprosto žádného místa pro nějaké hospodářské rady. Nadělaly nám ostudy dosti; o těch by mohla nejlépe platiti slova: "Ty mrtvý lež a nevstávej!"
Varoval bych co nejdůrazněji před zaváděním nových maximálních cen, poněvadž jsem přesvědčen, že tím by se odbourávání drahoty a snižování cen nijakým způsobem neumožnilo.
Mluvil zde, vážení pánové a paní, p. kol. Kamelský a zajímalo mne, jak on tu hřměl proti lichevnímu zákonu, jak vystupoval jako zástupce živnostnictva a obchodnictva. Nedovedu toho pochopiti, poněvadž my, živnostensko-obchodnická strana středostavovská, jsme podali této sněmovně návrh na zrušení lichevních soudů. Proč ten pán tehdy, když jsme ten návrh zde podali, nepřičinil se o to, aby náš návrh byl podporován, projednán, aby k němu došlo? Mluviti zde ve prospěch živnostenského stavu, mluviti zde jako zástupce živnostnictva a pak při hlasování hlasovati proti požadavkům živnostenského stavu, nepřičiňovati se o to, aby dobrý návrh, který podává třeba jiná politická strana, byl proveden, to považuji za demagogii, to považuji za tropení si žertů z voličstva.
Dnešní novelisaci zákona nepovažuji za vyhovující nám, poněvadž my žádáme, aby lichevní zákon byl vůbec zrušen. Vzhledem k tomu však, že nynější novelisace je přece jen třeba jen nepatrným krůčkem ku předu, bude naše strana hlasovati pro návrh zákona. (Výborně! Potlesk.)
Místopředseda dr. Hruban (zvoní): Uděluji slovo dalšímu řečníkovi panu posl. Windirschovi.
Posl. Windirsch (německy): Dámy a pánové! Zákon o trestání válečné lichvy jsme pokládali vždy za výjimečný zákon a domnívali jsme se, poněvadž jsme již v 6. roce po skončení války, že tento zákon zanikne sám sebou. Přes to však, že tento zákon platí dále, pozorujeme všude, že drahota vzrůstá a musíme se tázati, jak je to možno. Důvod toho jest ten, že se tohoto zákona užívá hlavně proti drobným lidem, věrně podle přísloví: "Malé zloděje věší, velké pouštějí." Lichevní soudy, jmenovitě v severních Čechách, vrhaly se vždy na rolníky. V severních Čechách, a to ve všech severočeských okresech, byla kdysi v tisících podávána u soudů oznámení na rolníky pro lichvu, a byli postiženi ti nejmenší, tedy ti, kteří se nejméně mohli brániti. Tak byla podávána oznámení, poněvadž prý byly požadovány přílišné ceny za mléko, máslo, vejce, zkrátka vše, co hlavně drobní rolníci prodávají přímo spotřebitelům, zdálo se ve všech případech předražené. Zajedno byli, když tyto případy byly vyřizovány u lichevních soudů, zajedno byli i když udaní byli odsuzováni. Zajedno byli tu přísedící lichevních soudů právě tak jako soudcové. Přísedící lichevních soudu hlavně také proto, poněvadž byli nejen spotřebiteli, nýbrž ve velmi mnoha případech také stranicko-politickými protivníky zemědělců. Ovšem v senátech lichevních soudů nezasedali vždy vyložení stranicko-političtí protivníci rolníků, nýbrž sem a tam byli v nich i zástupci občanských stran z měst. Avšak i ti nalezli vždy v zemědělcích lichváře, poněvadž byli zároveň spotřebiteli a proto také vždy hlasovali pro odsouzení. Soudci, kteří prohlašovali rozsudek, byli nejen konsumenty, a tím více nebo méně předpojati, nýbrž byli zároveň také špatně placení a při tom přepracovaní úředníci.
I dnes ještě jsou zemědělci vydáni na pospas stíhání lichevních soudů, ač již dávno jest prokázáno, že zemědělské hospodaření jest všeobecně pasivní. Tak jsme teprve dnes ve schůzi výboru německého odboru zemědělské rady pro Čechy mohli slyšeti - a to z úst tam přítomného zástupce státního ústavu účetnicko-spravovědného - že se příjmy z hospodářství pro rok 1923 zmenšily proti roku 1922 na ploše 1 ha o 620 Kč. Tento výsledek, který zde uvádím, jest vzat z drobných zemědělských podniků, které daly své účtování, aby zjistily, není-li v něm chyby, přezkoumati právě státním ústavem účetnicko-spravovědným. Větší zemědělství vedou si knihy sama a tím jest již dávno naprosto dokázáno, že u těchto větších hospodářství tyto menší výnosy jsou ještě značně větší. A jestliže se zemědělci přes to ještě mohou udržeti, příčinou toho jest hlavně, že nedodržují v zemědělství osmihodinné doby pracovní. Rolník, který od časného rána do pozdní noci pracuje s celou svou rodinou, musí ovšem pro tyto nadlidské výkony býti často již v jakési výhodě a k této nesmírné horlivosti přistupuje ještě velká spořivost, jíž se vyznamenávají jak rolník, tak příslušníci jeho rodiny. Přes to, že bylo prokázáno, že rolníci žijí v nejhorší situaci, bylo zjištěno, že právě v poslední době, zvláště v nejposlednější době, inspektoři ministerstva pro zásobování lidu vyhledávali rolníky hlavně v okresu chrastavském, politickém okrese libereckém a tam přezkoumávali výše cen mléka. Výsledek těchto šetření byl, že na tyto rolníky bylo učiněno oznámení u lichevního soudu, poněvadž prý žádali nepřiměřeně vysoké ceny mléka. Tito inspektoři ministerstva pro zásobování lidu, kteří konali šetření, naprosto zapomněli, že dnes již opět nabývá platnosti národohospodářská zásada, podle níž se výše cen řídí nabídkou a o mléku jest nyní jisté, že jest tolik mléka, že konečně všeho mléka, které se nadojí, nelze ani prodati. Přes to však byli oni rolníci odevzdáni soudu a musí tam nyní, kdy by vlastně měli dosti práce venku na polích, ztráceti svůj drahocenný čas tím, že musí jeti k soudu a ztráviti tam mnoho hodin. Proto bych právě této příležitosti použil, abych přítomného pana ministra spravedlnosti upozornil na tuto věc a abych na něho apeloval, aby se ministerstvo spravedlnosti, jak již to bylo častěji prohlášeno, řídilo jinými hledisky, než jeho podřízení úředníci, kteří šablonovitě zpracují udání, která jim dojdou a tím zdržují udané občany od práce.
Na rolníky se vždy pohlíželo všeobecně přísným okem, zatím co se mohlo stíhati takové ohromné množství jiných skutečných lichvářských zisků, které i zůstaly bez trestu. Když již mluvím o naší krajině v politickém okresu libereckém, chci v souvislosti s tím upozorniti na jednu věc, která činí do jisté míry jiné občany podezřelé z lichvy. Jest známou věcí, že i rolníci musí své váhy a závaží podrobiti cejchování. V poslední době se konalo v libereckém okrese mnoho takovýchto cejchování a při tom bylo zjištěno, že i zcela nové váhy a zcela nová závaží potřebovaly cejchování. Dříve než tyto předměty mohly býti skutečně cejchovními úředníky ocejchovány, musily býti spraveny. Při tom vyšlo na jevo, že se za opravu počítalo často více, než co činila cena vah a závaží. Když si na to rolníci stěžovali, bylo jim prostě řečeno: "Dobře, nejste-li s tím spokojeni, můžete to oznámiti lichevnímu soudu a máte na vůli učiniti oznámení na řemeslníky, kteří opravy prováděli a předložili příliš vysoké účty." V tomto případě bylo by věcí příslušných cejchovních úředníků, aby dávali pozor, aby zemědělcům nebylo příliš mnoho odnímáno. Když již konečně mluvíme o lichvě, nesmíme přehlédnouti, že vlastně také různé státní instituce předstihují všechny ostatní svými lichvářskými snahami. Poukazuji na pozemkový úřad, který přejímá půdu za levné ceny a odevzdává ji opět uchazečům za ceny lichvářské. Nebo poukazuji na ústav neblahé paměti, o němž již sice nikoliv přímo, avšak nepřímo mluvil řečník přede mou pan kolega Najman, obilní ústav. Stát vymačkal kdysi za naprosto nepatrné ceny ze sedláků poslední zrno, dal toto obilí semlíti, mouky však neprodával naprosto lacino právě tak jako otruby.
A přes to již vyšlo na jevo, že se tento obilní ústav dopracoval schodku 4·7 miliardy.
Jestliže se tedy dnes zabýváme tím, abychom změnili trestní předpisy lichevního zákona, náš nejdalekosáhlejší návrh byl by zajisté prostě ten, aby ona ustanovení byla úplně zrušena. Víme, že to není možno, nýbrž že návrh bude přijat tak, jak jest.
Vidíme, že skutečně některá ustanovení tohoto návrhu znamenají úlevu. Aspoň jest velikou výhodou, že vykonávání lichevního soudnictví bylo odňato lidovým soudům a pověřeny tím konečně opět řádní soudci a správní úřady. Dále jest konečně velkou předností, že se poskytuje možnost v mnoha případech upozorniti ministra spravedlnosti na to, že se stalo zřejmé bezpráví. Jestliže jeden pan řečník přede mnou vytkl ministrovi spravedlnosti, že žádostem o milost bylo vyhovováno v nejširší míře, opravil bych tento postup tak, že ministerstvo spravedlnosti - a také my z okresu libereckého několikráte jsme se obrátili pro tuto věc na ministerstvo - neučinilo nic jiného, než konečně opravovalo chybné rozsudky, které kdysi vynesli předpojatí soudci a stranicko-politicky smýšlející soudci z lidu. (Souhlas a potlesk na levici.)
Místopředseda dr. Hruban (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen. Debata je skončena.
Byly mně podány návrhy. Žádám, aby byly přečteny.
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
Návrhy posl. J. Marka, Staňka, dr. Noska, dr. Lukavského, Slavíčka a druhů:
1. Doplňovací návrh na vsunutí nového čísla 2 článku I:
Za číslo 1 článku I vsunuto budiž nové číslo 2, nahrazující číslo 5 tohoto článku I, v tomto
znění:
2.
Za § 9 zařazuje se tento § 9 a):
"Přestupky §u 7 a §u 9 trestají se vězením na místě tuhým vězením, mají-li převahu polehčující okolnosti a zejména byl-li čin spáchán z nouze."
Čísla 2 až 4 výborové zprávy buďtež proměněna na 3 až 5, číslo 5 výborové zprávy jako bezpředmětné odpadá.
2. Pozměňovací návrh k odstavci 3 čísla 2 výborové zprávy článku I.:
Odstavec 3 čísla 2 výborové zprávy (které po přijetí předchozího doplňovacího návrhu stane se číslem 3) v článku I mějž znění původního vládního návrhu (tisk 4309):
"(3) U osob starších osmnácti let je podmínečné odsouzení vyloučeno, jde-li o zločin podle tohoto zákona, vůbec, jde-li o přečin nebo přestupek, vyžaduje-li veřejný zájem výkonu trestu."
Místopředseda dr. Hruban: Návrhu jsou opatřeny dostatečným počtem podpisů a jsou předmětem jednání.
Dávám slovo panu zpravodaji posl. dr. Černému k doslovu.
Zpravodaj posl. dr. Černý: Slavná sněmovno! Veškeré výtky, proti projednávané osnově zde pronesené, byly již v ústavněprávním výboru náležitě projednány a vyvráceny a nebudu proto novým vyvracením slavnou sněmovnu unavovati. Navrhuji proto, aby vládní osnova se změnami, které obsaženy jsou v podaných návrzích, byla přijata.
Místopředseda dr. Hruban (zvoní): Budeme hlasovati. Račte se posaditi. (Děje se.)
Dám hlasovati takto:
Nejprve dám hlasovati o záhlaví a čísle 1 článku I, k nimž není pozměňovacích návrhů, ve znění zprávy výborové.
Pak o doplňovacím návrhu posl. J. Marka, Staňka, dr. Noska, dr. Lukavského, Slavíčka a druhů na vsunutí nového čísla 2 do článku I, jež nahradí číslo 5 tohoto článku I, s příslušným přečíslováním čísel 2 až 4 zprávy na 3 až 5. - Za tento návrh přimlouvá se a doporučuje jej pan zpravodaj.
Potom budeme hlasovati o čísle 2 článku I zprávy takto:
1. Nejprve o záhlaví a prvých dvou odstavcích tohoto čísla, k nimž není návrhů, ve znění zprávy výborové.
2. O odstavci třetím tohoto čísla 2 budeme hlasovati nejprve v úpravě navržené posl. J. Markem, Staňkem, dr. Noskem, dr. Lukavským a druhy, za kterýžto návrh se přimlouvá p. zpravodaj; byla-li by tato úprava zamítnuta, hlasovali bychom o tomto odstavci 3 ve znění zprávy výborové.
3. O odstavcích 4 až 8 čísla 2 budeme hlasovati podle zprávy výborové.
O číslech 3 a 4 zprávy výborové článku I hlasovali bychom ve znění zprávy výborové, neníť k nim návrhů.
O čísle 5 článku I zprávy výborové hlasovali bychom ve znění zprávy, a to jenom tehdy, když by nebyl přijat doplňovací návrh na vsunutí nového čísla 2, nahrazujícího toto číslo 5 zprávy výborové.
O článcích II, III, IV a V, o nadpisu zákona a nadpisech jednotlivých částí, jakož i úvodní formuli hlasovati budeme podle zprávy výborové, neníť tu jiných návrhů.
Jsou nějaké námitky? (Nebyly.)
Není tomu tak. Budeme tedy hlasovati, jak jsem právě prohlásil.
Sněmovna je schopna se usnášeti.
Kdo souhlasí se záhlavím a číslem 1 článku I podle zprávy výborové, ať zvedne ruku. (Děje se.)
Je přijat a schválen většinou.
Kdo nyní souhlasí s právě přečteným doplňovacím návrhem pp. posl. J. Marka, Staňka, dr. Noska, dr. Lukavského, Slavíčka a druhů na vsunutí nového čísla 2 do článku I, jež nahradí čís. 5 tohoto článku I, s příslušným přečíslováním čísel 2 až 4 zprávy na čísla 3 až 5, kterýžto návrh pan zpravodaj doporučil, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
Je přijat o většinou.
Nyní budeme hlasovat o čísle 2 článku I zprávy.
Kdo souhlasí se záhlavím a prvými dvěma odstavci tohoto čísla 2 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina, přijato.
Kdo souhlasí nyní s odst. 3 tohoto čísla podle přečteného návrhu, podaného posl. J. Markem, Staňkem, dr. Noskem, dr. Lukavským a soudr., za který také pan zpravodaj se přimlouvá, ať zvedne ruku. (Děje se.)
Schváleno většinou. Tím odpadá hlasování o tomto odst. 3 podle zprávy výborové.
Nyní budeme hlasovati o zbytku čísla 2 zprávy výborové, totiž o jeho odstavcích 4 až 8, a to podle zprávy výborové, neboť není k nim návrhů pozměňovacích.
Kdo souhlasí s odst. 4 až 8 čísla 2 článku I podle zprávy výborové, ať zdvihne ruku. (Děje se.)
To je většina. Odst. 4 až 8 čísla 2 článku I přijaty jsou podle zprávy výborové.
Přistoupíme k hlasování o dalších číslech článku I.
Kdo souhlasí s čísly 3 a 4 podle zprávy výborové - neníť k nim podáno návrhů - ať zdvihne ruku. (Děje se.)
To je většina, schváleno.
Číslo 5 nyní odpadá, poněvadž byl přijat doplňovací návrh pp. posl. J. Marka, Staňka, dr. Noska, dr. Lukavského a soudr.
Kdo nyní souhlasí s články II, III, IV a V, s nadpisem zákona, nadpisy jednotlivých částí, jakož i s úvodní formulí podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Články II, III, IV a V, nadpis zákona, nadpisy jednotlivých částí, úvodní formule jsou schváleny ve znění zprávy výborové.
Tím poslanecká sněmovna schválil a tuto osnovu ve čtení prvém.
Druhé čtení dám na pořad příští schůze.
Přejdeme ke 2. odstavci pořadu, jímž jest: