Středa 26. března 1924

2. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se vydávají předpisy k ochraně života a zdraví osob, zaměstnaných v živnostech natěračských, lakýrnických a malířských (tisk 4367).

Zpravodajem výboru soc.-politického jest p. posl. Tayerle.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Tayerle: Nemám oprav.

Místopředseda dr. Hruban: Pan zpravodaj nemá korektur ani změn tiskových. Dám tedy hlasovati.

Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona i s přílohou tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtením prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Tím poslanecká sněmovna přijala tuto osnovu zákona i s přílohou také ve čtení druhém.

Není-li námitek, dám ještě projednati imunitní případy dnešního pořadu. (Námitky nebyly.)

Námitek není, budeme tedy nyní jednati o odst. 5. pořadu:

5. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Uh. Hradišti za vydání posl. Mikulíčka pro zločin podle § 152 trest. zákona (tisk 4451).

Zpravodajem je p. posl. Nejezchleb-Marcha, dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Nejezchleb-Marcha: Slavná sněmovno! Pan kolega posl. Mikulíček v jedné z předposledních schůzí uvedl ve známost důvody, které ho vedly ve známé jeho záležitosti. Chci jen s tohoto místa konstatovati, že nemůže pan kol. Mikulíček činiti žádných výtek imunitnímu výboru, poněvadž týž byl nucen jednati tak, jak zněla žádost a žaloba okres. soudu v Napajedlích a kraj. soudu v Uh. Hradišti. Podle trestního oznámení šel dne 20. března 1920 správce velkostatku malenovického J. Kašpárek na obhlídku polních prací. Na veřejné silnici byl zastaven V. Mikulíčkem, poslancem a rolníkem v Malenovicích, který ho vyzval, aby okamžitě odvolal potahy z role zv. "pod Světlovem", poněvadž prý jeho chráněnci mají parcelu tu zakoupenou a zaplacenou. Velkostatek malenovský i dotyčnou parcelu měl v nájmu napajedelský cukrovar, v jehož službách se Kašpárek jako správce dvora nalézal. Od svého zaměstnavatele obdržel rozkaz parcelu tu obdělávat, což také Mikulíčkovi sdělil, odvolávaje se tím na svoji služební povinnost, a na to, že rozkazu svého zaměstnavatele musí uposlechnout. Na to posl. V. Mikulíček podle trestního oznámení udeřil správce Kašpárka pěstí do tváře a zranil ho.

Kašpárek, aby se vyhnul dalšímu násilí, utekl do obchodu Josefa Drábka v Malenovicích, kam dle žaloby vrazi! za ním posl. V. Mikulíček a znovu ho udeřil nejméně desetkráte do tváře a do hlavy. Následkem toho pocítil zraněný bolest v hlavě a zejména v levém uchu, takže lékařské vysvědčení konstatovalo kapenkové krvácení levého ušního otvoru a tržnou ránu bubínků, probíhající obloukovitě po dolním okraji bubínkového úponu a zabírající okraj celého zadního dolního quadrantu. Dále konstatovalo lékařské vysvědčení ztrátu sluchu a četné subjektivní obtíže.

V důsledku tohoto znění trestního spisu imunitní výbor se usnesl navrhnouti poslanecké sněmovně, aby posl. Mikulíček vydán byl.

Místopředseda dr. Hruban (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, dám tedy hlasovati.

Kdo souhlasí s návrhem pana zpravodaje, aby poslanecká sněmovna svolila k trestním u stíhání p. posl. Mikulíčka, ať zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina, tím poslanecká sněmovna dala souhlas k trestnímu stíhání p. posl. Mikulíčka a vyřízen jest odst. 5. dnešního pořadu.

Na pořadu máme dále odst. 6.:

6. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za vydání posl. Karlovského pro přečin urážky na cti (tisk 4452).

Zpravodajem jest p. posl. Nejezchleb-Marcha. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Nejezchleb-Marcha: Vážená sněmovno! Imunitní výbor předložil vám tištěnou zprávu o záležitosti týkající se žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za vydání posl. Karlovského pro přečin urážky na cti. Imunitní výbor navrhuje poslanecké sněmovně, aby posl. Karlovský vydán nebyl.

Místopředseda dr. Hruban: Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá. Budeme hlasovati.

Kdo souhlasí s návrhem p. zpravodaje, aby žádosti hlavního státního zastupitelství v Bratislavě za vydání posl. Karlovského pro přečin urážky na cti nebylo vyhověno, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina, tím poslanecká sněmovna usnesla se nesvoliti k trestnímu stíhání posl. Karlovského.

Dále budeme jednati o odst. 7 pořadu:

7. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Košicích za vydání k trestnímu stíhání posl. Tausika pro přečin pomluvy podle § 1 zák. čl. XLI z r. 1914 (tisk 4460).

Zpravodajem je posl. Rouček. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Rouček: Dámy a pánové!

Okresní soud v Košicích žádá za vydání posl. Tausika k trestnímu stíhání pro přečin pomluvy podle § 1 zák. čl. XLI z r. 1914.

Naznačeného přečinu prý se jmenovaný poslanec dopustil tím, že na schůzi v Košicích dne 26. listopadu 1922 vyslovil se o žalobci Janu Slivovském z Košic, že týž defraudoval organisační peníze.

Poněvadž soukromé urážky na cti nelze krýti poslaneckou imunitou, navrhuje imunitní výbor, aby žádosti okresního soudu v Košicích za vydání posl. Tausika k trestnímu stíhání vyhověno bylo.

Místopředseda dr. Hruban: Ke slovu se nikdo nepřihlásil, dám tedy hlasovati.

Kdo souhlasí s návrhem p. zpravodajovým, aby posl. sněmovna svolila k trestnímu stíhání poslance Tausika, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Tím poslanecká sněmovna usnesla se svoliti k trestnímu stíhání posl. Tausika.

Nyní budeme jednati o odst. 8 pořadu:

8. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Uherském Hradišti za vydání ku trestnímu stíhání posl. Koutného pro přestupek § 4 zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 309 Sb. z. a n. (tisk 4461).

Zpravodajem je p. posl. Rouček. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Rouček: Slavná sněmovno!

Krajský soud v Uh. Hradišti žádá o schválení trestního stíhání posl. Koutného pro přestupek § 4 zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 309 Sb. zák. a nař.

Trestného činu prý se jmenovaný poslanec dopustil tím, že rušil dne 22. července 1922 podle zákona svolanou veřejnou schůzi čsl. strany živnostensko-středostavovské v Hodoníně.

Imunitní výbor navrhuje, aby poslanecká sněmovna usnesla se žádosti krajského soudu v Uh. Hradišti za vydání posl. Koutného k trestnímu stíhání vyhověti.

Místopředseda dr. Hruban (zvoní): Ke slovu se nikdo nehlásí, dám proto hlasovati.

Kdo souhlasí s návrhem p. zpravodaje, aby posl. sněmovna svolila k trestnímu stíhání posl. Koutného, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím posl. sněmovna svolila k trestnímu stíhání p. posl. Koutného.

Přerušuji jednání o pořadu.

Dovolenou na dnešní schůzi udělil jsem posl. dr. Brunarovi pro neodkladné záležitosti.

Nemocí omlouvají se posl. Kostka, Bobek a dr. W. Feierfeil.

Ve výborech se staly změny. Žádám, aby byly přečteny.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Klub poslanců čsl. soc.-dem. strany dělnické vyslal do výboru ústavně-právního posl. Bartáka za posl. Pika; do výboru zahraničního posl. Koudelku za posl. dr. Wintera.

Místopředseda dr. Hruban: Mezi schůzí byla tiskem rozdána naléhavá interpelace.

Žádám, aby byla přečtena.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 4496. Naléhavá interpelace posl. J. Kříže, Blažka, Warmbrunna a soudr. vládě o neprodlené novelisaci zákona ze dne 20. prosince 1922, č. 394 Sb. z. a n.

Místopředseda dr. Hruban: Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala v pátek dne 28. března 1924 v 1 hod. odpoledne (13. hod.)

s pořadem:

1. Zpráva výboru rozpočtového o závěrečném účtu státních výdajů a příjmů republiky Československé za rok 1920 (tisk 4470).

2. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění některá zákonná ustanovení o trestání válečné lichvy (tisk 4433).

3. Zpráva výboru branného k vládnímu návrhu zákona (tisk 4397) o požadování dopravních prostředků pro účely vojenské (tisk 4471).

4. Zpráva výborů zahraničního a dopravního o vládním návrhu (tisk 4409), kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé úmluva, sjednaná v Paříži dne 27. května 1923, kterou se schvaluje Řád, jakož i připojený Závěrečný protokol o pravomoci a působnosti Stálé technické komise pro vodní režim dunajský (tisk 4484).

5. Zpráva výboru ústavně-právního k vládnímu návrhu zákona (tisk 4427) o labských plavebních soudech (tisk 4494).

6. Zpráva výborů zahraničního a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 4416), kterým se předkládají Národnímu shromáždění republiky Československé 1. Úmluva o poštovní spořitelně uherské s přílohami A, B, C; 2. Závěrečný protokol k této úmluvě; 3. Dohoda o rozdělení úhrady dané Maďarskem podle čl. 10 a 11 úmluvy uvedené sub 1); 4. Závěrečný protokol k této dohodě, sjednané v Budapešti 7. listopadu 1922 (tisk 4478).

7. Zpráva výborů zahraničního a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 4415), kterým se provádějí úmluva a dohoda o poštovní spořitelně uherské ze dne 7. listopadu 1922 (tisk 4479).

8. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Košicích za vydání k trestnímu stíhání posl. Borovszkého pro přečin pomluvy podle § 40 tr. řádu (tisk 4459).

9. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích za vydání k trestnímu stíhání posl. Hlinky pro přečin rušení obecného míru podle § 14, č. 5 zákona na ochranu republiky (tisk 4473).

10. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za vydání k trestnímu stíhání posl. dr. Budaye pro přečin rušení obecného míru podle § 14, č. 3 zák. na ochranu republiky a pro přečin šíření nepravdivých zpráv podle § 18, č. 1, 2 a 3 zák. na ochranu republiky (tisk 4474).

11. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Liberci za vydání k trestnímu stíhání posl. Kreibicha pro přečin podle § 15, č. 2 zákona na ochranu republiky (tisk 4475).

12. Zpráva výboru imunitního o žádosti stát. zastupitelství v Báňské Bystřici za vydání k trestnímu stíhání posl. Tausika pro urážku sněmovny podle § 8, 1 zák. čl. XLI z r. 1914 (tisk 4476).

13. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích za vydání k trestnímu stíhání posl. Tausika pro přečin urážky na cti (tisk 4477).

Jsou nějaké námitky? (Nebyly.)

Námitek není, návrh můj je schválen.

Prohlašuji schůzi za skončenou.

(Konec schůze v 7 hod. 35 min. večer.)

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP