Vidíme však také v zákoně a musíme to konstatovati, že se nejen zkracují platy lékařů, že se z lékařů nejen dělají částeční úředníci, kteří musejí hledati hlavní výdělek v soukromé praxi a mohou tedy věnovati celku jen menší pozornost a musejí tyto úkoly zanedbávati, nýbrž že zákonu schází také jinak jakýkoli demokratický podklad. Především by musela pomáhati důvěra obyvatelstva, a to by zase bylo možno jen tehdy, kdyby ti zdravotní radové, kteří mají býti zřízeni, nebyli ustanovováni jako zdravotní radově, kteří mají podávati posudek, nýbrž kdyby měli jisté právo spoluurčovati, spolupůsobiti při ustanovování lékařů obvodních a obecních. To je tím nutnější, když duch, jaký je nyní v ministerstvu, a způsob, jak se takové otázky řeší, jest způsobilý vzbuditi u všech oposičních stran velmi mnoho nedůvěry.
Avšak také jinak je zajímavo, že i strany většiny, aspoň některé z nich, jež přece ještě nejsou tak daleko, aby musily udusiti jakékoli myšlení, blíží se k věci s jistým pocitem studu a že byly nepochybně proti takovému zhoršení, a že jen koalice a klubovní disciplina, smím-li to tak nazývati, potlačila každý lepší cit. Ve výboru nebylo téměř možno najíti příslušného referenta, zpravodajství bylo odmítáno a teprve ku konci musila se klubovní kolegyně pana ministra zdravotnictví propůjčiti k tomu, aby hájila zákon, který ani u vás nemůže míti sympatií, myslíte-li to opravdu se zdravotnictvím poctivě.
My se domníváme, že zdravotnictví v republice potřebuje nové úpravy od základů, my se dále domníváme, že se jen krásnými slovy s ministerské lavice zdravotnictví nepomůže. Poněvadž pak tento zákon ani nejmenší měrou neodpovídá tomu, co by mělo býti vykonáno, a poněvadž tento zákon přináší řadu zhoršení, pokud jde o odměny lékařů obvodních a obecních, budeme nejen hlasovati proti zákonu, nýbrž navrhovati především, aby se přešlo k dennímu pořádku. (Souhlas a potlesk na levici.)
Místopředseda dr. Hruban (zvoní): Dalším řečníkem je pan posl. Pastyřík. Dávám mu slovo.
Posl. Pastyřík: Vážená sněmovno! Nebudu se obírati celou předlohou, která zde byla již dostatečně projednána. Chci jen poukázat na to, co řekla paní zpravodajkyně při svém referátu, že minimum 10.000 K je sníženo na 3.600 K, a že odůvodňovala to jako spravedlivé tím, že podle statistiky mají dnes páni obvodní lékaři daleko méně nežli 3600 K.
Ale, vážení pánové, musíme se podívat, za jakou práci mají dnes méně, a kdo jim to vyplácí? Vážení, chci poukázat na to, že dnes za 6-8hodinovou dobu pracovní mají dělníci daleko více měsíčně, než se nabízí našim lékařům tímto zákonem ročně, a než se jim má dnešním dnem také odhlasovat.
Víte docela dobře, že ve zdravém těle je zdravý duch, a že potřebujeme, aby právě ti, kteří toto zdravé tělo mají udržet, byli řádně honorováni. Chci ještě poukázat, že lékař nepracuje 6-8 hodin denně, nýbrž musí pracovat daleko víc. Ano, kdy každý jiný klidně v noci spí, lékař, když ho nemocný zavolá, musí vstát a jít a zachraňovat jeho zdraví. A, velevážení, to má být honorováno tak malým obnosem? Zcela správně říká pan referent, že se dnes požaduje mnohem více a že tato zdravotní policie má býti daleko lepší v moderním našem státě, než byla dosud. (K posl. Remešovi:) To jste řekl, pane kolego, a je to pravda! Vážení, za to se nabízí daleko menší plat, než má nádeník. Nám jde o zdraví lidu, a proto nemůžeme s touto předlohou souhlasiti. Chce-li ministerstvo zdravotnictví šetřiti, radil bych mu, aby šetřilo na jiných místech, aby na př. nekupovalo zbytečné, luxusní lázně v Jáchymově, kde pouze na provise dalo 2 miliony K. A máme druhé lázně ve Sliači, které byly soukromníku nabízeny daleko laciněji, dříve než slavná vláda naše, resp. ministerstvo zdravotnictví dalo o pár milionů víc, a nejen to, bude se musiti - jak jsme se sami přesvědčili postaviti nová budova, která bude také státi zase mnoho milionů.
A musíme se také podívati dále. Ať nestaví se zbytečně luxusní nádherné hotely na Štrbském plese, kde toho vůbec nebylo potřebí, a kde - jak pánové nám říkali se to chystá pro bohaté Amerikány. Hned tam jsem jim řekl, že bych rád viděl Amerikány, kteří pojedou utráceti své dolary k nám na Štrbské pleso, poněvadž dolar nebude míti stále cenu jako dnes. A, vážení pánové a dámy, přesvědčili jsme se o nové modě, kterou zavádí tam stavební úřad ministerstva. Tam jsou postaveny nádherné pokoje nově vymalované a - já jsem to ještě nikdy neslyšel, až tam poprvé - podle této malby se mají teprve podle návrhu Artěla dělati koberce a nábytek do těch pokojů. Já jsem vždy slyšel, že podle nábytku a koberců se malují stěny a ne naopak. Ovšem, naší republice na tom nezáleží, my máme peněz dost a proto můžeme takovým způsobem vyhazovati. Upozorňuji pana ministra zdravotnictví, aby nekupoval v Horním Smokovci zbytečně velký luxusní dům, který měl býti zařízen pro bohaté, tuberkulosou stižené, který stál 12 milionů korun. Vládě byl nabízen ovšem za 6 milionů korun, ale dostavění by vyžadovalo ještě aspoň 14 milionů korun.
Ostatně máme nyní takových staveb dost. Je zapotřebí, abychom také platili těm, kteří se skutečně, jak jsme se přesvědčili, o zdraví našeho lidu starají, jako na př. lékař v takové zanedbané nemocnici, jako je v Berehové. Tam postavte nemocnici za 5 milionů, místo abyste zbytečně vyhazovali na Štrbské pleso, tam se podívejte na nemocnici, v jakém je nepořádku, tam ten primář zaslouží, abyste mu pořádně zaplatili!
A takových míst by bylo ještě víc, nejen v Berehové. Máme také horské kraje, kde daleko široko nedostanete se k obvodnímu lékaři. Tomu dejte příležitost, ať může navštíviti nemocného, aby nemusil umírat, podporujte ty doktory, kteří v autokolonách zachraňují lidstvo před nakažlivými nemocemi, ale nevyhazujte peníze zbytečně za luxus!
Jak naše vláda hospodaří, toho důkaz máme také, že přes to, že máme úspornou komisi, i přes její zákaz byl za mnoho milionů koupen dům na Košíku na Václavském náměstí pro Pozemkový úřad.
Musím ještě poukázati na to: Pražským vzorkovým veletrhům byl nabízen výstavní palác v Lipsku za 1 milion Kč a v té době jej vláda koupila za 5 milionů Kč. Tak vypadá vládní hospodářství a podobných věcí bych vám mohl říci ještě daleko více.
Musím prohlásiti jménem našeho klubu, že nebudeme hlasovati pro tuto předlohu, a divím se velice, že dnes si vláda troufá přijíti s ní před koalici, když pan posl. dr. Bartošek na schůzi lékařů prohlásil jménem klubu poslanců čsl. socialistů, že věc posuzuje se stanoviska demokratického - ovšem jen na té schůzi se stanoviska demokratického. Dnes si to pánové jistě rozmyslí. Demokracie prý vládne lidem pro lid, lidu však prý jest nejcennější jeho zdraví. Budeme vidět, až přijde k hlasování, co páni národní socialisté řeknou, neboť dr. Bartošek pravil dále: "Prostý rozum dá, že nestačí zakročovat, až zdraví je pokaženo, nýbrž že je třeba ho před poškozením chránit. To jest předmětem zákona. Proto bude jeho klub stát na tom, aby zákon byl zachován." (Výkřiky.) Uvidíme, jak to bude vypadat.
Docela správným způsobem pan dr. Procházka, vrchní fysik Velké Prahy, učinil následující prohlášení: "Nesvornost lékařů jest na všem vinna. Kdyby té nebylo, nemohla by si politická strana, v níž devět desetin lékařů jest organisováno, dovolit, nevyslat do dnešní schůze oficielního mluvčího a vrážet svým vlastním příslušníkům nůž do zad."
Uvidíme, velevážení pánové, jak dnešní hlasování dopadne, a ať páni lékaři se potom poděkují těm, kteří odhlasovali tento famosní zákon. (Souhlas stoupenců řečníkových.)
Místopředseda dr. Hruban (zvoní): Rozprava je skončena.
Byl mi podán návrh posl. dr. Holitschera a soudr. na přechod k dennímu pořadu. Žádám, aby byl přečten.
Sněm. tajemník dr. Říha (čte):
Návrh posl. dr. Holitschera, Tauba, Deutschové a soudr.:
Navrhujeme přechod k pořadu.
Místopředseda dr. Hruban: Návrh jest dostatečně podporován a bude se o něm jednati.
K doslovu dávám slovo zpravodaji výboru zdravotního, paní posl. Rozsypalové.
Zpravodaj posl. Rozsypalová: Slavná sněmovno! Jest těžko mluviti, když ze všech řečí, které zde byly proneseny předešlými pány řečníky, jest vidět, že více méně každý podezřívá prohlášení vlády, jako by nebylo upřímné a směřovalo ne k tomu, co v návrhu jest proneseno, nýbrž ukazovalo právě k opaku. Jestliže se podezřívá. že navržená změna jest namířena, aby ničila, zabila zdravotnictví v lidu, jestliže jest podezření, že jest tu tendence, aby jen němečtí lékaři byli vyloučeni z výhodnějšího postavení a aby proti nim bylo použito veškerých prostředků, aby nebyli připuštěni k výnosnějšímu postavení, jestliže dále jest podezření, že se chce jen militarismus podporovat na úkor zdravotnictví, tu jest ovšem těžko obhájiti tuto věc, když předem se jí podkládají nejhorší úmysly.
Já ani se nebudu namáhat, abych tato podezření vyvrátila. Jsem pevně přesvědčena, že v intencích vlády, najmě ministerstva zdravotnictví a nynějšího ministra zdravotnictví jest upřímná snah a dobré věci posloužiti. Nepřistoupilo se na původní mez 10.000 K, poněvadž prostě se vidělo, že za daných nynějších poměrů to možno není, ale co za daných poměrů bylo možno učiniti, bylo navrženo s vědomím, že se to v budoucnu nebude musiti zase odbourávati a že v budoucnosti nebude to musiti býti odvoláno. A poněvadž zde je skutečně snaha, aby lékařům, kteří žijí v poměrech hospodářsky zřejmě nepříznivějších, se nadlepšilo a předpokládá se od inteligence lékařů, kteří jsou v poměrech velmi příznivých, že toho nebudou svým kolegům v méně příznivých poměrech žijících záviděti, doporučuji, aby předložený vládní návrh byl přijat. (Souhlas.)
Místopředseda dr. Hruban (zvoní): Dávám závěrečné slovo zpravodaji výboru rozpočtového, p. posl. Remešovi.
Zpravodaj posl. Remeš: Slavná sněmovno! Paní posl. Malá konstatovala, že koalice chce šetřiti na lékařích. Myslím, že toto není úkolem předlohy a také ani ne úkolem koalice. Jsme si zajisté všichni vědomi velikého významu lékařů po stránce humanitní a jsme si také vědomi jejich významu pro zdravotní službu, jak si ji představuje zákon o policii zdravotní a jak se o ní zmiňuje konečně předložená novela. Nic takového zde není, co pí. posl. Malá vytýkala.
Chtěl bych jen říci, že poslanci vládní majority nejsou marionetty, jak ona to zde definovala, a že nehlasují pro všechno, co komanduje Švehla, dr. Rašín a Šrámek, nýbrž že poslanci koalice jsou si jako příslušníci vládní majority vědomi odpovědnosti za správu státu, za kterou odpovídají veškerému obyvatelstvu a také svému svědomí. I v daném případě musím konstatovati, že stát může vydati jenom to, kolik má a na kolik jeho prostředky stačí. Při tom však chci říci, že lékaři a zejména lékaři sociálně slabí, nebudou nijak ve svém sociálním postavení dotčeni, ba naopak, že předloha, kterou novelujeme zákon (Hluk. Místopředseda dr. Hruban zvoní.), výslovně má na zřeteli, aby prospěla lékařům sociálně slabým. Lékaři, kteří budou konati službu v chudých horských krajích, mají jistě plné právo dosíci nejvyšší, maximální stupnice zákonem stanovené. Naproti tomu však každý rozumný člověk musí uznati, že lékař v bohatém kraji, kde konec konců ta povinnost jest značně méně úmorná, nemůže požadovati od státu tolik, jako lékař v kraji chudém, má-li sám jinak postaráno o dosti vydatný příjem ze soukromé klientely, z klientely pokladenské a pod.
Tyto věci jistě nedají se aplikovati na nějaké stejné pravidlo, kterého zde také nemůže býti v daném případě užito. Chci říci, že ani lékaři těch bohatších krajů, zejména lékaři, kteří jsou dosud ve službách obce, neutrpí nějaké hmotné škody, poněvadž po většině smluvní poměr mezi lékaři a obcí je takový, že lékařům budou obcemi dopláceny diference mezi platy, které budou dostávati od státu, a platy, které dosud od obcí požívají. Tedy nemůže býti naprosto hovořeno o nějaké zvláštní újmě nebo o nějakém spoření na lékařích. Tímto opatřením dává se ministerstvu toliko možnost, aby individuelně hledělo posouditi oprávněnost, do jaké míry má býti toho maxima užito či nic. A to je, myslím, jistě oprávnění naprosto správné, proti němuž nedá se z důvodů rozumových ničeho namítati.
Že by toto ustanovení mělo směřovati naproti lékařům německých, toho, myslím, jest ministerstvo daleko a ohradili bychom se proti každému takovému praktikování zákona, kdyby ho jakkoliv chtělo v tomto směru vykládati. Tolik jsem chtěl poznamenati k výtkám, které zde byly předneseny.
Pokud se týká výtek, přednesených p. kol. Pastyříkem, chtěl bych konstatovati, že ty snad patří při jiné příležitosti přednésti na foru sněmovny, případně na jiném místě, že však s projednávanou předlohou zákona nejsou v příčinné souvislosti, a proto nepokládám za účelno, abych se o ní zmiňoval. Pan kol. Pastyřík jistě promine.
Doporučuji proto z důvodů rozpočtových, poněvadž zájmy státní pokladny nejsou touto předlohou nijak zvlášť dotčeny, aby slavná sněmovna předlohu přijala, jak se na ní usnesly oba dva výbory, soc.-politický a rozpočtový. (Výborně!)
Místopředseda dr. Hruban (zvoní): Budeme hlasovati. Prosím paní a pány poslance, aby se posadili na svá místa.
Konstatuji, že sněmovna je schopna se usnášeti.
Hlasovati dám takto: Nejprve o návrhu p. posl. dr. Holitschera a soudr. na přechod k dennímu pořadu.
Bude-li tento návrh zamítnut, dám pak hlasovati in merito, a to, poněvadž zákon má toliko dva paragrafy, o celém zákonu, o nadpisu a úvodní formuli najednou.
Jsou námitky proti tomuto způsobu hlasování? (Nebyly.)
Námitek není, zůstane tedy při mém rozhodnutí.
Kdo souhlasí s návrhem p. posl. dr. Holitschera a soudr. na přechod k dennímu pořadu, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Návrh p. posl. dr. Holitschera a soudr. je zamítnut.
Nyní budeme hlasovati, jak jsem prohlásil, in merito o celém zákoně, o obou paragrafech, o nadpisu a úvodní formuli najednou.
Kdo souhlasí s tímto zákonem - s oběma jeho paragrafy - nadpisem a úvodní formulí podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Návrh ten je schválen a tím je osnova v prvém čtení poslaneckou sněmovnou přijata.
Druhé čtení provedeme ještě v této schůzi, bude-li přiznáno osnově zkrácené řízení, jak je navrženo v odstavci 16 dnešního pořadu. Nebude-li toto zkrácené řízení přiznáno, dám druhé čtení na pořad schůze příští.
Tím tento předmět pořadu je vyřízen.
Budeme nyní jednati o 11. odstavci, jímž jest: