§ 11.

1. Předsedu ústřední komise jmenuje ministr sociální péče ze členů uvedených v § 10., odst. 2., lit. c).

2. Komise sama volí jednoho náměstka předsedy ze zástupců podnikatelův a jednoho ze zástupců domáckých dělníků.

§ 12.

1. Členství v komisi trvá čtyři roky.

2. Před uplynutím tohoto období zprostí ministr sociální péče úřadu členy a náhradníky ze skupin zájemníků, uvedených v § 10., změní-li se jejich zaměstnání do té míry, že nejsou již povoláni zastupovati příslušnou skupinu.

3. Dále může ministr sociální péče zbaviti úřadu kteréhokoliv člena nebo náhradníka, zanedbává-li trvale svých povinností, nebo ztratil-li volebního práva do obecního zastupitelství.

§ 13.

1. Ústřední komise je schopna se usnášeti, jsou-li přítomny aspoň dvě třetiny členů nebo jejich náhradníků. Usnesení dějí se většinou hlasů; při rovnosti hlasů rozhoduje předsedající.

2. Zevrubnější ustanovení o jednacím řádu komisí, o odškodnění členů jejich, o opatření místností a prací kancelářských a o úhradě potřebného nákladu vydána budou nařízením.

B. Úkoly ústředních komisí.

§ 14.

1. Úkolem ústředních komisí jest:

a) ustanovovati s právní závazností pro přikázané jím výrobní odvětví nejnižší mzdu pro domácké dělníky a dílenské pomocníky, jakož i nejnižší cenu zboží, jež skladovní mistři a domáčtí dělníci dodávají podnikatelům nebo zprostředkovatelům. Při tom nutno dbáti různých místních poměrů a vzájemné soutěže různých obvodů ve výrobním odvětví,

b) podávati dobrá zdání a návrhy ministerstvu sociální péče ve všech otázkách, týkajících se mzdových a pracovních poměrů v jejich výrobním odvětví,

c) rozhodovati o stížnostech podaných do nálezu obvodních komisí jejich výrobního odvětví (§ 28.). 2. Kromě toho mohou ústřední komise upravovati i jiné pracovní a dodávkové podmínky.

§ 15.

1. Ústřední komise mohou konati potřebná šetření, zejména slyšeti znalce.

2. Byly-li pro některé výrobní odvětví zřízeny obvodní komise (§ 22. a násl.), má ústřední komise vzíti za základ svého jednání návrhy obvodních komisí a přizvati k němu jejich předsedy s hlasem poradním.

3.O stížnostech (§ 14., odst. 1., lit. č) rozhoduje ústřední komise podle obsahu spisů v neveřejném sedění a vyrozumí o svém rozhodnutí strany a obvodní komisi. Tomuto jednání nesmějí býti přítomni předsedové obvodních komisí.

§ 16.

Proti usnesení ústředních komisí podle § 14., odst. 1., lit. a), b) a odst. 2., může jedna třetina členů ústřední komise nebo předseda některé z příslušných obvodních komisí podati ihned ve schůzi nebo do 14 dnů ode dne usnesení u předsedy ústřední komise námitky.

§ 17.

1. Předseda ústřední komise jest povinen předkládati ministerstvu sociální péče veškerá usnesení ústřední komise, učiněná podle § 14. aby je schválilo. Schválení může býti odepřeno, odporuje-li usnesení komise zákonným ustanovením.

2. O námitkách, podaných do usnesení ústřední komise (§ 16.), rozhodne ministerstvo sociální péče buď podle ustanovení odst. 1. nebo věc vrátí ústřední komisi, aby ji opět projednala. Setrvá-li ústřední komisi i potom na svém původním usnesení, nabude toto usnesení konečné platnosti bez dalšího schvalování.

3. Tato usnesení, jakož i usnesení ministerstvem schválená, vyhlásí veřejně ústřední komise; účinnosti nabudou měsíc po uveřejnění v úředních novinách, neobsahují-li jiného ustanovení o pozdějším počátku své působnosti.

§ 18.

Takto vyhlášená usnesení mimo rozhodnutí podle § 14., odst. 1., lit. č, nazývají se řádem domácké práce (řád). Řád zavazuje veškeré podnikatele, zprostředkovatele a skladovní mistry příslušného odvětví domácké práce k tomu, že svým zaměstnancům nesmějí ukládati nepříznivější podmínky, než jaké jsou stanoveny řádem mimo případ uvedený v § 21.

§ 19.

1. Ustanovení §§ 14. až 18. platí též pro zrušení nebo změnu platných řádů.

2. Za tím účelem může předseda svolati komisi, kdykoliv se toho potřeba ukáže. Musí tak učiniti ihned, žádají-li za to všichni členové jedné ze skupin v komisí zastoupených (§ 10.) nebo některá z obvodních komisí.

Úmluvy stran.

§ 20.

Úmluvy stran sjednané před vydáním řádu domácké práce pozbývají platností, pokud jsou se řádem v rozporu, vyjímajíc tarifní smlouvy (§ 21.).

§ 21.

1. Ujednají-li sdružení zaměstnavatelův a sdružení zaměstnanců výrobních odvětví domácké práce, pro něž byly zřízeny ústřední komise, mzdy dělníků, ceny odváděného zboží a jiné pracovní a dodávkové podmínky (k tarifní smlouvě), platí ustanovení tarifní smlouvy o vzájemných plněních stran za součást každé smlouvy, která byla ujednána mezi příslušníky sdružení, zúčastněných na tarifní smlouvě.

2. Ustanovení takové tarifní smlouvy platí pro zúčastněné strany také tehdy, jsou-li v rozporu s ustanoveními dosud platného řádu.

3. Pro obor působnosti tohoto zákona neplatí ustanovení odst. 4., § 114. b) živnostenského řádu.

V. Obvodní komise domácké práce.

A. Jejích zřízení a složení.

§ 22.

1. Ministr sociální péče může pro odvětví domácké práce, pro něž již působí ústřední komise, zříditi - podle toho, jak je výroba v tom kterém kraji rozšířena obvodní komise a určiti jejich věcnou a místní působnost.

2. Pro složení a činnost těchto komisí platí obdobně ustanovení §§ 10. až 13. s tím rozdílem, že jmenování členů, náhradníkův a předsedy náleží politickému úřadu druhé stolice, v jehož úředním okrese má obvodní komise sídlo.

3. Jednání obvodních komisí může se s poradním hlasem kdykoliv zúčastniti předseda příslušné ústřední komise a jím označení její členové.

B. Všeobecné úkoly.

§ 23.

1. Obvodní komise podávají příslušné ústřední komisi návrhy týkající se řádu.

2. Dále jsou povolány, aby ve všech otázkách stran úpravy domácké práce jejich výrobního odvětví, podávaly dobrá zdání a návrhy příslušné ústřední komisi, jakož i úřadům a zúčastněným povinným zájmovým svazům svého obvodu.

3. Pro poradu o vydání nebo změně řádu může předseda obvodní komisi svolati, kdykoli se ukáže toho potřeba; musí tak učiniti hned, byl-li k tomu vyzván příslušnou ústřední komisí, nebo žádají-li za to všichni členové jedné ze skupin v komisi zastoupených.

4. Obvodní komise jsou oprávněny konati potřebná šetření pro plnění těchto úkolů.

5. Předseda jest povinen ihned oznámiti příslušné ústřední komisi veškerá usnesení, jakož i návrhy, které zůstaly v menšině.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP