Zasedání Národního shromáždění československého r.1919.

Tisk 1586.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne...... 1919,

o úpravě pracovních a mzdových poměrů domácké práce.

I. Všeobecná ustanovení.

§ 1.

Tento zákon upravuje pracovní a mzdové poměry v domácké práci mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, to jest mezí podnikateli, zprostředkovateli, skladovními mistry, dílenskými pomocníky a domáckými dělníky.

§ 2.

Podle tohoto zákona pokládají se:

a) za domácké dělníky osoby, které se zaměstnávají výrobou neb zpracováním zboží mimo provozovnu svých zaměstnavatelů, zpravidla ve svých obydlích, a neprovozují živnosti podle živnostenského řádu;

b) za skladovní mistry (skladní mezi podnikatele, štukmistry), živnostníci výrobních odvětví, v nichž se zboží vyrábí domáckou prací, zabývají-li se výrobou nebo zpracováním tohoto zboží z příkazu podnikatelů na sklad; při tom nerozhoduje, dodávají-li samí látky potřebné ke zpracování, ať úplně, ať částečně, a pracují-li vedle toho též pro své zákaznictvo;

c) za dílenské pomocníky živnostenští dělníci (§ 73. živnostenského řádu), kteří jsou zaměstnáni v podniku skladovních mistrů nebo podnikatelů;

d) za podnikatele (výrobce, obchodníky, skladaře) osoby, které dávají vyráběti zboží skladovními mistry nebo domáckými dělníky ať přímo, ať zprostředkovateli;

e) za zprostředkovatele (faktory) osoby, kterých podnikatelé užívají ke styku s domáckými dělníky nebo se skladovními mistry.

§ 3.

Podrobnější ustanovení o tom, koho po dle zvláštních poměrů toho kterého výrobního odvětví a podle tohoto zákona jest pokládati za domáckého dělníka, skladovního mistra, dílenského pomocníka, podnikatele nebo zprostředkovatele, vydána budou nařízením.

II. O přehledu domácké práce.

§ 4.

1. Podnikatelé, kteří dávají vyráběti neb zpracovávati zboží skladovními mistry nebo domáckými dělníky, byť i při tom používali zprostředkovatelů, jsou povinni hlásiti tento způsob výroby místně příslušnému živnostenskému úřadu.

2. Tutéž povinnost mají také zprostředkovatelé a skladovní mistři, kteří zaměstnávají domácké dělníky nebo dílenské pomocníky.

§ 5.

1. Všichni podnikatelé, skladovní mistři a zprostředkovatelé jsou povinni vésti seznam zaměstnancův a osob zprostředkujících, jimi přímo zaměstnávaných. Tento seznam musí býti veden tak, aby byl přehledný a stále se shodoval se skutečností.

2. Podrobnější ustanovení o zakládání a úředním používání těchto seznamů vydána budou nařízením; při tom je dbáti toho, aby seznamy poskytovaly potřebného podkladu pro živnostenský dozor, dělnické sociální pojištění a statistiku domácké práce.

3. Seznamy buďtež na požádání předkládány živnostenskému úřadu, jakož i živnostenské zdravotní inspekci.

III. Oznamování mzdových a pracovních podmínek.

Dodávkové knížky.

§ 6.

1. Podnikatelé a zprostředkovatelé, kteří zadávají práci přímo skladovním mistrům anebo domáckým dělníkům, jakož i skladovní mistři, zadávající práci dělníkům dílenským anebo domáckým, jsou povinni oznámiti jim:

a) dobu zadání a lhůtu pro odvedení práce,

b) způsob vypočítávání mzdy a její výši, nebo cenu objednaného zboží,

c) jaké látky a přípravy mají domáčtí dělníci nebo skladovní mistři sami dodati a jak se dodané látky a přípravy zúčtují,

d) ve kterých případech jsou přípustný srážky ze mzdy a v jaké výši.

2. Tyto pracovní a dodávkové podmínky musí býti předloženy ve dvou stejnopisech živnostenskému úřadu, který ověří jeden ze stejnopisů a vrátí jej ihned straně. Ověřený stejnopis nebo jeho ověřený opis musí býti stále viditelně vyvěšený v místnostech, v nichž se zadává práce, odvádí objednané zboží nebo vyplácí mzda. Stejný postup je nutno zachovati při změně těchto podmínek.

3. Živnostenský úřad pak přezkoumá, jsou-li oznámené pracovní a mzdové podmínky v souhlase s platným řádem (§§ 14. až 18.) neb ujednanou tarifní smlouvou (§ 21.).

4. Tato ustanovení nevztahují se na výrobu kusů zvláštní jakosti.

§ 7.

1. Kdo zadává práce přímo skladovním mistrům anebo domáckým dělníkům, dodej jim na své vlastní útraty dodávkovou knížku, do které musí zapisovati:

a) druh a počet kusů zadaných prací,

b) datum zakázky a odvedení práce,

c) ujednání o vypočítávání a výši mzdy,

d) ujednání o zúčtování látek a příprav dodaných dělníkem nebo skladovním mistrem a

e) vyplacenou mzdu.

2. Dodávkovou knížku uschovej zaměstnanec a na požádání předlož ji k nahlédnutí živnostenskému úřadu nebo živnostenskému inspektoru.

§ 8.

Ministr sociální péče jest zmocněn, aby v dohodě s ministrem průmyslu, obchodu a živností povolil pro jednotlivá výrobní odvětví domácké práce nebo jednotlivé skupiny zaměstnavatelův a zaměstnanců, kdyby provádění těchto ustanovení působilo zvláštní obtíže, výjimky z ustanovení §§ 6. a 7. Byla-li již pro ono výrobní odvětví zřízena ústřední komise domácké práce (§§ 9. a násl.), jest jí dříve požádali o dobré zdání.

IV. Ústřední komise domácké práce.

A. Jejich zřízeni a složení.

§ 9.

1. Pro každé výrobní odvětví domácké práce zřídí ministr sociální péče ústřední komisi, určí, co náleží do oboru toho kterého výrobního odvětví, pro něž ústřední komise jest zřízena a stanoví sídlo této komise podle toho, kde a jak je to které výrobní odvětví místně rozšířeno.

2. Pro výrobu textilní, výrobu oděvu, prádla a obuvi, prováděnou po domácky, budiž zřízena ústřední komise ihned, jakmile tento zákon nabude účinnosti; pro ostatní výrobní odvětví domácké práce stane se tak postupně podle potřeby.

§ 10.

1. Ústřední komise skládá se aspoň z devíti členův a devíti náhradníků, které jmenuje ministr sociální péče, vyžádav si návrhy příslušných zájmových organisací.

2. Za členy komise a náhradníky buď povolána, a to bez rozdílu pohlaví:

a) jedna třetina ze zástupců podnikatelů (§ 1. lit. d) příslušného výrobního odvětví,

b) jedna třetina ze zástupců domáckých dělníků (§ 1., lit. a) téhož výrobního odvětví,

c) jedna třetina z osob, které nepatříce k žádné ze skupin uvedených v § 1. mají potřebné znalosti a schopnosti, posouditi odbytové, mzdové a pracovní poměry příslušného výrobního odvětví.

3. Jsou-li obvykle činí v tom kterém výrobním odvětví skladovní mistři (§ 1., lit. b) dílenští pomocníci § 1., lit. c) nebo zprostředkovatelé (§ 1., lit. e) buď poskytnuto každé z těchto skupin přiměřeného zastoupení, při čemž nutno dbáti toho, aby nebyl porušen poměr v zastoupení, vyslovený v odstavci 2. 4. Za každého člena komise budiž ustanoven náhradník, jenž, nemůže-li se člen zúčastniti schůze nebo přestává-li býti členem komise, nastoupí na jeho místo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP