ODDÍL PRVNÍ.

I. Ustanovení všeobecná.

§ 1.

Lhůty počáteční služby k zařadění učitelů a učitelek do platů, vyměřených buď plně nebo percentuálně na základě hodnostních tříd, souhlasí se lhůtami počáteční služby státních praktikantů příslušných skupin.

Učitelé ve školní službě ustanovení mají nárok na platy (služné a místní [aktivitní] přídavek) souhlasné s jejich postavením v hodnostní třídě a předepsaným postupem časovým podle tohoto zákona.

§ 2.

Služební doba po rozumu tohoto zákona se počíná při novém neb opětném dosazení v úřad dnem, kdy služba byla skutečně nastoupena, při bezprostředním přestoupení z jiného poměru služebního dnem sproštění tohoto poměru.

Den nastopení zatímní a pomocné služby pokládá se za počátek služební doby, je-li zatímní služební doba započítatelná pro vyměření výslužného.

Učitel počíná užívati platů, pokud v dekretu není nic jiného ustanoveno, při novém anebo opětném dosazení v úřad od prvého dne měsíce následujícího po začátku služební doby, jinak od prvního dne měsíce po jmenování, povýšení a nebo postupu. Při změně služebního místa přísluší učiteli místní (aktivitní) přídavek v novém služebním místě, počínajíc prvním dnem měsíce, který následuje po tom, kdy byl sproštěn dosavadní služby.

Při úmrtí zastaví se platy posledním dnem měsíce úmrtí, při jinakém rozvázání služebního poměru posledním dnem měsíce, ve kterém učitel z tohoto poměru skutečně vystoupil a dekretem byl sproštěn.

Nastane-li změna ve výměře platů, zastaví se dřívější platy posledního dne měsíce, po kterém má učitel užívati nových platů.

§ 3.

Platy se rozvrhují na měsíční částky, které jsou splatny prvého dne každého měsíce napřed.

Nehledíc k ustanovení prvého odstavce, povolí se učiteli, požádá-li za to, aby mu byl místní přídavek vyplácen napřed v částkách čvrtletních. Byl-li místní přídavek v příslušném čtvrtletí zastaven z jiného důvodu než-li pro úmrtí, musí učitel nahraditi přeplacené částky měsíční před splatností. O této náhradě vydají se zvláštní ustanovení.

§ 4.

Postup do vyššího stupně služného ve stejné hodnostní třídě nastane, jakmile učitel v ní ztrávil zákonitou lhůtu s platy přímo předcházejícího stupně služného pokud podle zvláštních zákonitých předpisů není vyloučen z postupu do onoho stupně služného.

Zákonitá lhůta činí v XI., X., IX. třídě hodnostní tři roky, v ostatních třídách hodnostních čtyři roky.

Při novém aneb opětném dosazení do úřadu v některém služebním poměru, na nějž se tento zákon vztahuje, může zemská rada školní za zvláštních okolností započítati určité období pro zařadění nebo postup do některého vyššího stupně služného.

Učitelům, dosazeným ze školy obecné na občanskou nebo naopak, započítá se pro zařadění do hodnostní třídy a pro přiznání stupně služného veškerá vpočitatelná služební doba, jako by ji od počátku sloužili na škole téhož druhu. Totéž platí o učitelích ustanovených za odměnu.

Zemská školní rada může v případech hodných pozoru započítati služební dobu, po kterou učitel působil na školách v jiné zemi.

Byla-li služební doba učitele přerušena, může zemská školní rada započítati služební dobu již vykonanou.

§ 5.

Časový postup jest postup do platů (služného a místního přídavku) právě nejblíže vyšší třídy hodnostní a postupu do dalších stupňů služného v této třídě hodnostní.

Postup do platů právě nejblíže vyšší třídy hodnostní nastane podle stupnice § 6., jakmile učitel v témže služebním odvětví ztrávil v této stupnici předepsanou dobu služební (lhůtu časového postupu) s platy předcházející třídy hodnostní.

Učitel může býti zdržen při zařadění do hodnostní třídy a v časovém postupu jen podle ustanovení zemských zákonů školských připouštějících, aby se mu odepřelo zvyšování služného. (§ 32. osnovy zákona uvedené v platnost vynesením zemské školní rady ze dne 24. července 1918 č. II. A 3622-51.614 pro Čechy, § 5. zákona ze dne 15. července 1914 č. 48 pro Moravu a § 27. z. z. ze dne 8. dubna 1914 pro Slezsko.)

Učitelé, kteří dosáhli 60. roku věku a 35 služebních let, jsou vyloučeni z časového postupu.

Byl-li učitel nově nebo opětně dosazen v úřad, na nějž se tento zákon vztahuje, jakož i byl-li převzat do služebního odvětví jiného, může zemská školní rada za zvláštních okolností započísti určité období pro časový postup i nad ustanovení tohoto zákona.

§ 6.

Pro časový postup do platů vyšší třídy hodnostní rozeznávají se dvě skupiny podle toho, jaké předchozí vzdělání pro příslušné skupiny se zásadně předpokládá, a to obdobně se souhlasnými skupinami C a D státních úředníků takto:

C) Vybytí učitelského nebo některého středoškolského ústavu a vysvědčení o zkoušce učitelské způsobilosti pro obecné školy.

D) Vybytí úplné občanské školy nebo čtyř nižších tříd některého středoškolského ústavu a vysvědčení o způsobilosti vyučovati ženským ručním pracím.

Časový postup jednotlivého učitele řídí se výhradně postupovými lhůtami, které jsou ustanoveny pro jeho skupinu, při čemž se zařadění do skupin řídí §§ 16., 17., 19., 20., 21. a 23. tohoto zákona, nehledíc na služební postavení a hodnost.

Lhůty časového postupu jsou tyto:


Trvání služební doby s platy ve skupině státního úředníka
ve skupině
C
D
roků
XI. hodnostní třídy
6
6
X. hodnostní třídy
6
7
IX. hodnostní třídy
7
9

Ve zbytku služebních let po vyčerpání roků, pro jednotlivé skupiny, nebo pro příslušné hodnostní třídy státních úředníků předepsaných, postupuje učitel do platů nejblíže vyšší třídy hodnostní, při čemž se zachovávají lhůty postupu do vyššího stupně služného podle 2. odst. § 4. a 1. odst. § 5. a podle předpisů pro tyto skupiny státních úředníků platných.

Učitelé, kteří mimo zkoušku učitelské způsobilosti pro školy obecné prokazují ještě odbornou zkoušku způsobilosti pro školy občanské a na těchto školách vyučují, nabývají platu X. třídy o 3 léta a IX. třídy o 1 rok dříve, než učitelé na školách obecných; po desetileté službě ve třídě VIII. postupují do platův a stupňů služného VII. hodnostní třídy.

Zvýší-li se požadované vzdělání učitelstva ve jmenovaných skupinách na míru, která u státních úředníků přivodí zařadění do vyšších skupin platových, budou také učitelé skupin v tomto zákoně uvedených samočinně do příslušných skupin zařaděni.

§ 7.

Vyskytnou-li se u učitele, jenž dosáhl nároku na časový postup, okolnosti, které činí pochybným, může-li býti v postupu zdržen, odročí se rozhodnutí o časovém postupu, dokud se nezjistí skutečný stav. Toto odročení však nesmí míti účinku na den nápadu tohoto ani pozdějšího postupu.

§ 8.

Postup do vyšších platů provede se na přihlášení učitele se zpětnou působností ke dni, který následuje hned po uplynutí postupové lhůty (den nápadu práva).

§ 9.

Ředitelé škol (správcové škol, řídící učitelé, ředitelé škol občanských) mají nárok na činovnické (funkční) přídavky a na byt nebo příbytečné podle předpisu pro jednotlivé země platných. Z místního (aktivitního) přídavku obdrží 75%.

§ 10.

Učitelům přísluší na čas potřeby nárok na úřední nebo naturální byt a není-li takového bytu, nárok na bytový ekvivalent (přídavek k příbytečnému) a na jiné vedlejší požitky na penězích či v naturaliích podle týchž podmínek, za týchž předpokladů a v téže míře, jako státním úředníkům souhlasné služební hodnosti a třídy.

Nárok na pravidelné diety, na cestovné a náhradní (substituční) poplatky při služebním výkonu mimo vlastní působiště jakož i na úhradu výloh stěhovacích, řídí se předpisy vydanými o tom pro státní úředníky.

Učitelé v počáteční službě stavějí se na roveň státním praktikantům.

Měl-li by učitel podle zákonů zemských posud platný nárok vyšší než podle prvých tří odstavců tohoto paragrafu, vyměří se mu plat dle příslušného zákona zemského.

§ 11.

Učiteli do hodnostní třídy zařaděnému, který nemocí nebo neštěstím bez své viny upadl do tísně, povolí se, žádá-li o to, nezúročitelná, nejdéle do 2 let splatná záloha ze zemských prostředků až do tříměsíčního služného, pokud jeho platy nejsou již zatíženy až po nejvyšší přípustnou míru.

Další výhoda při povolování záloh na služné jest vyhrazena uznání zemského školního úřadu, jemuž v takovém případě se také zůstavuje určiti, jak zálohu spláceti a jak ji po případě zabezpečiti.

12.

Příbytečné, kterého požívají na Moravě a ve Slezsku učitelé, kteří školu neřídí, pokládati jest za místní (aktivitní) přídavek. Přídavek ten budiž upraven podle pravidel platných pro státní úředníky souřadného (§ 6.) postavení.

V zemích, ve kterých jsou obce povinny poskytovati učitelstvu bytu, může obec požadovati, aby jí z tohoto místního přídavku byla dána náhrada až do výše zemskými zákony pro ten případ stanovené nebo až do výše příbytečného, kterého jsou obce povinny podle těchto zákonů místo takového bytu poskytovati.

§ 13.

Měl-li by učitel podle zákonů zemských dosud platných vyšší nárok z téhož právního důvodu než podle některého ustanovení tohoto zákona, vyměří se požitky podle příslušného zákona zemského, pokud nejsou tímto zákonem výslovně zrušeny (§ 12 odst 1., § 17 a § 25 odst. 3).

Zvláštní požitky, přiznané zemskými zákony učitelům, v činné službě nebo na odpočinku žijícím, a jejich členům rodiny, zůstávají v platnosti jako vyšší nároky s omezením uvedeným v odstavci prvém.

§ 14.

Vykonává-li učitel vojenskou službu presenční, zůstává mu zachováno jeho místo v hodnostní třídě.

Za vojenské služby presenční (vojenského výcviku) až do desíti týdnů, jakož i za občasného cvičení ve zbrani požívá svých platů; také se v těchto případech tato doba počítá pro postup do vyšších platů. Jsou-li záložníci a náhradní záložníci v míru povoláni do činné služby, může jim zemský úřad školní přiznati tutéž výhodu i pro období delší.

Učitelům, povolaným konati presenční službu vojenskou, trvající rok nebo déle, se platy zastavují.

Pokud se jim ponechají platy za činné služby vojenské při mobilisaci (při uvedení na válečný stav) nebo při domobranecké výzvě, o tom platí předpisy pro souřadné úředníky státní. Doba takové služby počítá se pro postup do vyšších platů.

Chce-li učitel, vyjma mobilisaci (uvedení na válečný stav) bez zákonité povinnosti dobrovolně vstoupiti do vojenské služby nebo zůstati v ní na čas, potřebuje k tomu dovolené, jež se uděluje podle předpisu pro úředníky státní.

Při mobilisaci (uvedení na stav válečný) potřebuje k takové vojenské službě svolení zemské školní rady, které se smí odepříti jen, je-li služebně nepohřešitelný. Jsou-li ustanovení zákonů zemských pro učitele, jichž se týče, příznivější než ustanovení tato, platí zákony zemské.

ODDÍL DRUHÝ.

Pravidelné příjmy služební učitelstva v činné službě.

Učitelé literní.

§ 15.

Učitelům s vysvědčením dospělostí pro školy obecné náležejí v počáteční službě příjmy státních praktikantů úřednické skupiny C s výhradou ustanovení § 13.

§ 16.

Učitelé v § 15 uvedení, kteří působili na veřejných nebo soukromých školách obecných v zemích československého státu po tři léta a vykonali zkoušku způsobilosti pro školy obecné, budou zařaděni do skupiny C. Pro učitele, kteří postoupí na školu občanskou, platí ustanovení předposledního odstavce § 6.

Učitelům, kterým při zkoušce způsobilosti bylo prominuto předložiti vysvědčení dospělosti, započítá se doba dvou let nepřetržitého působení na veřejné škole před zkouškou způsobilosti do služby počátečné.

Zvláštní učitelé náboženství.

§ 17.

Zvláštní učitelé náboženství, kteří vyučují přes 15 hodin týdně, budou míti ve službě počáteční příjmy jako učitelé literní v § 15 uvedení. Do počáteční služby započítá se jim doba, po kterou na veřejných školách náboženství vyučovali jako členové duchovní správy, ale nejvýše tři léta.

Zvláštní učitelé náboženství, kteří vyučují nejméně 16 hodin týdně, požívají téhož platu jako literní učitelé škol, na nichž působí. Mají-li učitelé literní těchto škol podle zákonů zemských nárok na plat vyšší, než se klade tímto zákonem, náleží také učitelům náboženství plat rovněž takový.

Zvláštní učitelé náboženství, kteří vyučují méně než 16 hodin týdně, obdrží odměnu, která činí při učebné povinnosti do 6týdenních hodin 25%, 6 až 10 hodin týdně 50%, 11 až 15 hodin týdně 75% příjmů učitelů literních v souřadném postavení. Při zařadění do platů hodnostních tříd započítá se jim i z této služby doba nad tři roky do postupu.

Učitelky ženských ručních prací.

§ 18.

Učitelkám ženských ručních prací s vysvědčením způsobilosti, vyučujícím nejméně 13 hodin týdně, náležejí v počáteční službě na školách obecných příjmy státních praktikantů skupiny D, na školách občanských skupiny C, ač-li nemají podle zákonů zemských nároků na odměnu vyšší.

Učitelkám, které nejsou trvale ustanoveny a mají příděl menší než 13 hodin týdně, náleží v počáteční službě odměna, která činí při vyučovací povinnosti do 6 hodin týdně 25%, 6 až 10 hodin týdně 50% a přes 10 hodin týdně 75% odměny státních praktikantů příslušných skupin, ač-li i ty podle zákonů zemských nemají nárok na odměnu vyšší.

§ 19.

Trvale ustanovené učitelky ženských ručních prací, jakož i za odměnu učící, které mají vysvědčení způsobilosti vyučovati ženským ručním pracím, čtyři léta prakse a vyučují nejméně 13 hodin týdně na obecných školách, budou zařaděny do skupiny D.

Vyučují-li na školách obecných a zároveň občanských nebo jenom na občanských nejméně 13 hodin týdně, mají-li vysvědčení způsobilosti vyučovati ženským ručním pracím na školách těch a tři léta prakse, zařadí se do skupiny C.

Po službě počáteční náleží na školách obecných učitelkám v druhém odstavci § 18 uvedeným za týchž podmínek percentuální odměna 25, 50 a 75% služebních příjmů učitelek ženských ručních prací skupiny D, na školách občanských skupiny C.

§ 20.

Do počtu vyučovacích hodin započítati jest učitelce ženských ručních prací též hodiny, po které vyučuje ve zvláštních odděleních dívky, účastné vyučování na školách chlapeckých.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP