Čtvrtek 15. dubna 1920

K této předloze byly podány některé pozměňovací návrhy. Pokud jsem do nich nahlédl, vidím, že vycházejí z větší části z klubu české strany lidové. Kdyby měly býti přijaty tyto návrhy, znamenalo by to ne zlepšení, ale úžasné zhoršení dosavadního stavu, vedlo by to jistě k většímu omezení svobody svědomí, než-li jaká v mezích dosavadního práva jest možná, a dovodil jsem již, že jest ta dnešní svoboda malá a velmi neúplná. Já se tudíž přimlouvám za to, abyste návrhů, vycházejících ze strany lidové, nepřijali. Pokud se týče druhého pozměňovacího návrhu pana kol. dra Vrbenského, uvádím toto: Tento návrh žádá, aby ze článku 4. byla eliminována poslední věta, která zní: "a má nárok na to, aby v této volbě úřadem byl chráněn", a potom, aby mezi předposledním a posledním paragrafem vsunut byl jako § 3. tento text: "Na území dříve uherském platí dosavadní předpisy." Jest to věc samozřejmá, poněvadž touto novelou měníme zákon, který platí u nás jedině v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, kdežto na Slovensku nebyl účinným, tudíž logicky ani novelisace jeho nemůže se na Slovensko vztahovati. Ale jistě poslouží jen jasnosti zákona, když to také výslovně v zákoně se poví. Následkem toho ovšem poslední § 3. bude § 4. Tomuto návrhu pozměňovacímu pana kol. dra Vrbenského se úplně konformuji a rovněž konformuji se resolučnímu návrhu pana kol. dra Hajna.

Doporučuji jménem ústavního výboru, aby novela k interkonfesnímu zákonu s těmi změnami, které jsem si dovolil doporučiti, byla Národním shromážděním schválena. (Výborně!)

Místopředseda dr. Hajn (zvoní): Došly některé pozměňovací nebo doplňovací návrhy a jeden návrh resoluční. Prosím pana zapisovatele Msgr. dra Stojana, aby je přečetl.

Zapisovatel dr. Stojan (čte):

"Pozměňovací návrh

člena N. S. Jos. Kadlčáka a soudr. na změnu § 1. článku 1., 2., 4. a 6. zákonné osnovy, jíž se mění některá ustanovení interkonfesijního zákona ze dne 25. května 1868 č. 69 ř. z.

Podepsaní navrhují:

k čl. 1. a) budiž v první řádce slovo "oprávnění! zaměněno slovem "povinni",

b) budiž vypuštěn dodatek "nebo ponechati dítě bez vyznání náboženského!,

c) místo slov "ten, kdož má právo dítě vychovávati! budiž dáno "sirotčí úřad",

d) za slovem "konfesní" budiž vynecháno slovo "bezkonfesní",

e) za slova "následují děti" dáno budiž slovo "matku", slova pak "mužského pohlaví otce, děti ženského po hlaví" buďtež vynechána,

f) na konci čl. 1. místo slova "bez účinné" následovati mají slova "nepožívají ochrany státní moci výkonné".

K čl. 2. vynechat slovo "bez vyznání". Vsunout dodatek: "což však vyloučeno je do věku 14 let".

K čl. 4. budiž škrtnut a nahražen čl. 3. tohoto znění: "Po dosáhnutí zákonité plnoletosti jest každý oprávněn, svobodně rozhodovati o své náboženské příslušnosti nebo vyznání náboženském".

Čl. 4. "Svádění, nucení nebo přemlouvání nezletilých osob, aby náboženské vyznání změnily bez souhlasu rodičů, jest zakázáno a trestné".

K čl. 6. Budiž číslován jako čl. 5. Za slova "tohoto oznámení" která buďtež vypuštěna, buď vsunuto slovo "kdy". Na konci třetího odstavce budiž dán doplněk: "a příslušnému úřadu politickému".

"Resoluční návrh

člena Národního shromáždění dra Ant. Hajna, dra Lukavského, dra Kloudy a druhů k zákonu na změnu interkonfesijního zákona z r. 1868.

Národní shromáždění ukládá vládě, provésti potřebné kroky, aby rubrika "náboženství" obmezena byla jen na matriky o porodech a na všeobecný soupis obyvatelstva. "

Pozměňovací návrh

k osnově novely k interkonfesnímu zákonu (č. t. 2801), podaný členy N. S. dr. Vrbenským a spol.

Navrhujeme: I. V § 1. článku 4. vynechání poslední věty: "a má nárok na to, aby v této volbě byl úřadem chráněn."

II. Za § 2. buď nově vložen další § 3., který zní:

§ 3. Na území dříve uherském platí dosavadní předpisy.

III. Poslední paragraf zákona (dosavadní § 3.) budiž označen. jako § 4.

" Místopředseda dr. Hajn (zvoní): Nejsou žádní řečníci, budeme hlasovati. Prosím pány, aby zaujali svá místa. (Děje se)

Dám hlasovati nejprve o návrzích kol. Kadlčáka k článku 1. Kdyby byly zamítnuty, dám hlasovati o článku 1. podle znění návrhu výborového. (Souhlas)

Není námitek, budeme hlasovati (Hlasy:Neslyšíme!) To musíte býti ticho a pak budete slyšet.

K článku 1. navrhuje kol. Kadlčák, aby v první řádce slovo "oprávněni" bylo zaměněno slovem "povinni".

Kdo je pro návrh kol. Kadlčáka, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut. Kol. Kadlčák navrhuje dále, aby v témž článku 1. byl vypuštěn dodatek "nebo ponechati dítě bez vyznání náboženského".

Kdo je pro tento návrh, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je menšina. Návrh se zamítá. Dále navrhuje kol. Kadlčák, aby místo slov "ten, kdož má právo dítě vychovávati", bylo dáno "sirotčí úřad".

Kdo jest pro tento návrh, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest menšina. Návrh jest zamítnut.

Dále navrhuje: za slovem "konfesní" budiž vynecháno slovo "bezkonfesní".

Kdo je pro tento návrh, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest menšina. Návrh jest zamítnut.

Za slova "následují děti" dáno budiž slovo "matku", slova pak "mužského po hlaví otce, dětí ženského pohlaví" buďtež vynechána.

Kdo jest pro tento návrh, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest menšina. Návrh jest zamítnut.

Na konci článku 1. místo slova "bez účinné" mají následovati slova "nepožívají ochrany státní moci výkonné".

Kdo jest pro tento návrh, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest menšina. Návrh je zamítnut. Návrhy učiněné p. kol. Kadlčákem byly zamítnuty.

Dále máme zde ještě návrh kol. dra Vrbenského, aby v prvním článku, čtvrtý odstavec, vynechána byla poslední věta "a má nárok na to, aby v této volbě byl úřadem chráněn". o tom dám hlasovati, až přijdeme k tomu odstavci.

Budeme hlasovati nyní ve znění výborovém. Článek 1., odstavec první, zní: "Rodiče jsou oprávněni, do 14 dnů po narození dítěte určiti mu náboženské vyznání nebo ponechati dítě bez vyznání náboženského".

Kdo jest pro návrh výborový? (Hlasuje se.)

To jest většina, návrh jest přijat. Budeme hlasovati o prvních dvou řádcích § 1.: "Interkonfesní zákon ze dne 25. května 1868 čís. 49 ř. z. se mění takto:

" Kdo jest pro tento úvodní dvojřádek, prosím, nechť povstane. (Děje se.)

Přijímá se většinou. Budeme hlasovati o odstavci 2. článku 1. ve znění návrhu výborového. Kdo je pro tento druhý odstavec článku 1., prosím, aby povstal. (Děje se.)

Dále budeme hlasovati o třetím odstavci článku 1., jak navrhuje jej výbor. Kdo je pro něj, prosím, aby povstal. (Děje se)

Jest přijat většinou.

Budeme hlasovati dále o čtvrtém odstavci článku 1. ve znění výborovém. Kdo je pro, prosím, aby povstal. (Děje se.)

Jest přijat většinou.

Ke článku 2. navrhuje kolega Kadlčák, aby se vynechala ve druhém řádku slova "bez vyznání". Kdo je pro tento návrh, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest menšina. Návrh je zamítnut.

Budeme hlasovati o článku 2. ve znění výborovém. Kdo je pro to, aby zůstal článek ten ve znění výborovém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

Jest přijat.

K tomuto článku navrhuje kolega Kadlčák dodatek: "což však jest vy loučeno do věku 14 roků". Kdo jest pro tento dodatek kolegy Kadlčáka, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest menšina, dodatek kolegy Kadlčáka jest zamítnut.

Budeme dále hlasovati o článku 4. Kolega Kadlčák navrhuje, aby tento článek 4. byl škrtnut a nahražen článkem 3. tohoto znění: "Po dosáhnutí zákonité plnoletosti jest každý oprávněn svobodně rozhodovati o své náboženské příslušnosti nebo vyznání náboženském". Kdo jest pro návrh kolegy Kadlčáka, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest menšina a návrh jest zamítnut.

Budeme hlasovati o článku 4. dle znění výborového. Kolega dr. Vrbenský ke článku 4. navrhuje, aby poslední věta: "a má nárok na to, aby v této volbě byl úřadem chráněn", byla škrtnuta. Kdo je pro návrh výboru a pro tento návrh pana kolegy dra Vrbenského, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Návrh výboru s vynecháním poslední věty podle návrhu dra Vrbenského jest přijat.

Ke článku 4. navrhuje dále kolega Kadlčák tento dodatek: "Svádění, nucení nebo přemlouvání nezletilých osob, aby náboženské vyznání změnily bez souhlasu rodičů, jest zakázáno a trestné". Kdo jest pro tento dodatek kolegy Kadlčáka, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest menšina a jest to zamítnuto.

Ke článku 6. navrhuje kolega Kadlčák, aby byl číslován jako článek 5. a aby za slova "tohoto oznámení", která buďtež vypuštěna, vsunuto bylo slovo "kdy" a aby na konec třetího odstavce byl dán doplněk: "a příslušnému úřadu politickému". Kdo jest pro první návrh, aby byl tento článek číslován jako článek pátý a aby za slova "tohoto oznámení", která by byla vypuštěna, vsunuto bylo slovo "kdy", prosím, aby povstal. (Děje se,) To je menšina. Návrhy tyto nejsou přijaty.

Budeme hlasovati o prvním a druhém odstavci tohoto článku 6. ve znění výborovém. Kdo jest pro tyto dva odstavce ve znění výborovém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

Jsou přijaty většinou.

Kdo jest pro odstavec třetí čl. 6. ve znění výborovém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, jest přijato.

K tomu navrhuje kol. Kadlčák dodatek "a příslušnému úřadu politické mu". Kdo jest pro tento dodatek kolegy Kadlčáka, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest menšina, návrh není přijat.

O § 2. budeme hlasovati ve znění výborovém. Kdo jest pro tento § 2. v tomto znění, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Jest přijat.

Kolega dr. Vrbenský navrhuje, aby teď následoval nový paragraf jako třetí tohoto znění: "Na území dříve uherském platí dosavadní předpisy".

Kdo jest pro to, aby tento návrh, se kterým se pan zpravodaj konformuje, byl přijat, prosím, aby povstal. (Děje se.)

Tento dodatek jest většinou přijat.

Následkem toho, že jsme přijali jako § 3. tento dodatek kolegy dra Vrbenského, jest učiněn návrh, aby následující paragraf byl paragrafem čtvrtým. O tomto paragrafu jako čtvrtém dám hlasovati ve znění výborovém. Kdo jest pro to, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, jest přijat ve znění výborovém.

Nyní budeme hlasovati o nadpisu zákona a úvodní formuli: "Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně". Kdo jest pro nadpis a úvodní formuli, prosím, aby povstal. (Děje se.)

Jest přijato většinou.

Ke druhému čtení má slovo pan zpravodaj.

Zpravodaj dr. Bartošek: Ke druhému čtení navrhuji opravu těchto tiskových chyb: V druhém odst. čl. 1. budiž věta "rozhodnouti o náboženském vyznání dítěte" oddělena čárkami. V polovině druhého odstavce za slovo "vyznání" má do závorky přijíti "bez vyznání". Naproti tomu na předposlední řádce této stránky má býti vypuštěno slovo "sami". To jsou všechny změny.

Místopředseda dr. Hajn: Slyšeli jste navržené korektury pana referenta. S těmito korekturami budeme hlasovati ve druhém čtení o celém zákoně s nadpisem a všemi paragrafy. Kdo jest pro návrh výboru ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Návrh jest přijat ve druhém čtení.

Nyní budeme hlasovati o resoluci dra Hajna, Lukavského, Kloudy a soudruhů k tomuto zákonu na změnu interkonfesijního zákona tohoto znění: "Národní shromáždění ukládá vládě provésti potřebné kroky, aby rubrika "náboženství" byla omezena jen na matriky o porodech a na všeobecný soupis obyvatelstva."

Kdo jest pro tuto resoluci, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Resoluce jest přijata a tím máme vyřízen tento bod denního pořádku.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP