Středa 14. dubna 1920

To je většina. § 1.-17., tedy článek I. a článek II., část I., II., III., IV. jsou schváleny.

Kdo souhlasí teď s částí V., VI., VII., VIII., s §§ 18.-59. incl., prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. § 18.-59., totiž části V., VI., VII., VIII. jsou schváleny.

Teď dám hlasovati o části § 60. v části IX. podle pozměňovacího návrhu člena Národního shromáždění prof. Boh. Fišera v tomto znění:

"Jak volí sněmovna 16 členů a 16 náhradníků stálého výboru Národního shromáždění, ustanovuje § 54. ústavní listiny; volí-li se podle zásady poměrného zastoupení, provede se volba podle § 63. odstavec 2. s tím, že sdružování stran jest přípustné. Rozhodnuti o způsobu volby děje se bez rozpravy".

Kdo s tímto pozměňovacím návrhem k § 60. a s § 60. souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. § 60. podle toho pozměňovacího návrhu pana kol. prof. Boh. Fišera jest přijat.

Kdo souhlasí teď s části IX. se zbývajícími §§ 61.-63., pak s části X., XI., XII., XIII., XIV. (§§ 64.-75.), prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. §§ 61.-75. jsou schváleny.

Teď budeme hlasovat o zbývajících §§ 76.-82., t. j. o části XV., XVI., jakož i o nadpise zákona, nadpisech jednotlivých paragrafů, jednotlivých částí, jakož i úvodní formuli.

Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se)

To jest většina, zbývající §§ 72. - 82. incl., nadpis zákona, nadpisy jednotlivých částí a paragrafů, potom úvodní formule jsou schváleny.

Tím jest celá osnova přijata v prvním čtení.

Dám ve smyslu vysloveného přání druhé čtení o jednacím řádě na předposlední odstavec dnešní schůze, nebude-li proti tomu námitek. (Nebyly.)

Není jich, dám je tedy, jak jsem prohlásil, na předposlední odstavec dnešní schůze.

(Zvoní). přistoupíme teď k odstavci uvedenému pod č. 3 na denním pořádku dnešní schůze, jímž jest

23. zpráva výboru pro změnu jednacího řádu a výboru ústavního o vlastním návrhu usneseném výborem pro změnu jednacího řádu a výborem ústavním podle §§ 14. a 17. jednacího řádu na vydání zákona o jednacím řádu senátu Národního shromáždění (tisk č. 2793).

Zpravodajem jest nejprve pan kolega dr. Krouský. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj poslanec dr. Krouský: Vážené Národní shromáždění! Vývody, kterými jsem provázel osnovu jednacího řádu pro sněmovnu poslaneckou, platí v plné míře též o osnově zákona o jednacím řádu pro senát Národního shromáždění. já tedy odkazuji ku písemné zprávě a ke svým vývodům, které jsem pronesl při projednávání jednacího řádu poslanecké sněmovny, a odporučuji slavnému Národnímu shromáždění, aby tento zákon přijalo.

Předseda (zvoní). K tomuto odstavci denního pořádku byl mi podán pozměňovací návrh pana kol. prof. Boh. Fišera a soudruhů na změnu § 60. osnovy jedn. řádu (čte): § 60. nechť zní takto: "Jak volí senát osm členů a osm náhradníků stálého výboru Národního shromáždění, ustanovuje § 54. ústavní listiny; volí-li se podle zásady poměrného zastoupení, provede se volba podle § 63. odst. 2. s tím, že sdružování stran jest přípustné. Rozhodnutí o způsobu volby děje se bez rozpravy".

Také návrh tento nese dostatečný počet podpisů a jest předmětem jednání.

Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá. Přeje si pan zpravodaj doslovu?

Zpravodaj dr. Krouský: Já se konformuji s návrhem p. kol. prof. B. Fišera.

Předseda (zvoní). Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Také o tomto zákonu míním dáti hlasovati v pěti částech. (Hluk. Zvoní): Prosím o klid, pánové tam v rohu! Pane kol. Ulrichu!

Nejprve dám hlasovati o čl. I., a čl. II. části I., II., III., IV. (§§ 1. - 17.) jednajících o senátorech, kdy senát zasedá a jak se ustavuje, orgánech senátu, klubech.

Na to dám hlasovati o části V., VI., VII. a VIII., to jsou §§ 18. - 59.: Předmět jednání, výbory, plná schůze, usnášení.

Na to o § 60. v části IX., dám hlasovati podle návrhu p. kol. prof. B. Fišera, jejž jsem právě před chvílí přečetl.

Na to dám hlasovati o § 61. - 63., části IX. a o části X. - XIV., to jsou §§ 64. až 74. incl., jednající o způsobu volby, užší volbě, volbě výborů, prohlášeních vlády, dotazích, žádostech (peticích), zápisech a svobodě sněmovního jednání.

Na to konečně o části XV. XVI., to jsou §§ 75. - 81., (jednající o styku senátu se sněmovnou poslaneckou, stálém výboru Národního shromáždění a náhradách), jakož i o nadpisu zákona, jednotlivých částí a paragrafů, a o úvodní formuli.

Jsou snad proti tomuto způsobu nějaké námitky? (Nebyly.)

Námitky nejsou. Dám tedy hlasovati, jak jsem právě uvedl.

Kdo tedy souhlasí s §§ 1. - 17. zák., tedy s čl. I. a čl. II., částí I., II., III. a IV., prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. §§ 1. až 17. (čl. I. a II. s částí I., II., III., IV. jsou schváleny.

Kdo souhlasí s §§ 18. a 59. incl., to jest s částí V., VI., VII. VIII., prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Také §§ 18. až 59., části V., VI., VII. a VIII., prosím, aby povstal. (Děje se.)

Teď budeme hlasovati o § 60. z části IX. ve smyslu pozměňovacího návrhu pana kol. B. Fišera. kdo s ním souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, § 60. ve znění návrhu pana kolegy B. Fišera jest přijat.

Kdo souhlasí s §§ 61. až 74., jednak zbývajícími v části IX., jednak obsaženými potom v části X., XI., XII., XIII. a XIV., prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. §§ 61. až 74. incl. jsou přijaty.

Kdo souhlasí konečně se zbývajícími §§ 75. až 81. v části XV. a XVI., dále s nadpisem zákona, s nadpisy jednotlivých částí, jednotlivých paragrafů, jakož i s úvodní formulí dle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Také zbývající paragrafy 75. až 81. z části XV. a XVI., dále nadpis zákona, nadpisy jednotlivých části, jednotlivých paragrafů, jakož i úvodní formule jsou schváleny.

Také při tomto odstavci denního pořádku navrhuji, aby druhé čtení bylo odloženo na předposlední odstavec, vlastně hned po provedení druhého čtení jednacího řádu poslanecké sněmovny. Námitek proti tomu není? (Nebyly.) Není, učiním, jak jsem právě proklamoval a přistoupíme k odstavci dalšímu, jímž jest

24. Zpráva ústavního výboru o návrhu zákona o jednacím řádě stálého výboru podle § 54. ústavní listiny, usneseném ústavním výborem podle zákona ze dne 16. ledna 1920, č. 33 sb. z. a n. (tisk č. 2784).

Zpravodajem jest p. kolega dr. Bartošek. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Bartošek: Slavné Národní shromáždění! Podle § 54 ústavní listiny bude zřízen stálý dvacetičtyřčlenný výbor obou sněmoven, aby v době od rozpuštění některé sněmovny nebo od uplynuti jejího volebního období až do opětného sejití se sněmoven a dále po dobu, po kterou zasedání sněmoven je odročeno nebo ukončeno, činil neodkladná opatření, a vykonával dozor nad vládní a výkonnou mocí. Poněvadž jednací řád jest upraven zvláštním zákonem, a to zvláštním zákonem pro sněmovnu poslaneckou, a zvláštním zákonem pro senát, a poněvadž tento výbor podle § 54. úst. list. není ani výborem jednoho, ani druhého z těchto zákonodárných sborů, nýbrž výborem oběma sněmovnám společným, jeví se potřeba, aby pro tento společný výbor byl také zvláštním zákonem jednací řád stanoven. Tím to zvláštním jednacím řádem společného tohoto výboru obírá se tedy osnova zákona, kterou Vám doporučuji. Zákon sám a také referát můj může býti zcela stručný, poukážu-li k tomu, že pro tento společný výbor platiti má zásadně jednací řád sněmovny poslanecké a také práva předsedy tohoto výboru jsou zákonem, o kterém jednáme, upravena docela analogicky právům předsedy poslanecké sněmovny. Zvláštní zmínky zasluhuje jen § 4. této osnovy, kde se totiž tomuto společnému výboru dává zvláštní funkce ve dvojím směru. Výboru tomuto může totiž býti uloženo společným usnesením obou sněmoven, aby o naléhavé vládní předloze podal oběma sněmovnám společnou zprávu. Dále může výboru tomuto v případě, že usnesení obou sněmoven spolu nesouhlasí, a že nesouhlas tento nebyl odklizen tím způsobem, jak ústavní listina v § 44. věc upravuje, býti uloženo, aby oběma sněmovnám podal o věci společnou zprávu.

To jest podstatný obsah této osnovy a chtěl bych jen opraviti ještě před hlasováním některé větší chyby, které vloudily se do tisku při sazbě. Jedná se o to, že v druhém odstavci § 5. na místě slov "o zákonu o jednacím řádu", má státi "jednacích řádů". Slovo "zákonu" odpadá. V odstavci 3. téhož paragrafu slovo "zákonů" v první řádce bude nahraženo slovy "jednacích řádů", jak bylo také ústavním výborem usneseno. Slavné Národní shromáždění, doporučuji jménem ústavního výboru, abyste této předloze udělili ústavní souhlas. (Výborně!)

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.) Upozorňuji ještě předem na pozměňovací návrh, který učinil p. zpravodaj, aby v § 5. odst. 2. slova "zákonu o" ve druhé řádce byla vynechána a za tím aby stálo "jednacích řádů" a podobně v první řádce 3. odst. § 5. místo slova "zákonů" aby stálo "jednacích řádů".

Dám hlasovati o celém tomto zákoně, o § 1.-6. s tímto pozměňovacím návrhem pana zpravodaje, o titulu a úvodní formuli v celku. Jsou snad proti tomu námitky? (Nebyly.) Není tomu tak.

Kdo souhlasí s § 1.-6. zákona s tou změnou, kterou uvedl p. zpravodaj, s titulem, jakož i úvodní formulí, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina. Zákon jest schválen v prvním čtení.

Také tento odstavec dám v druhém čtení připojiti k těm ostatním, jež teď byly odloženy. Námitek proti tomu není? (Nebyly.)

Než přistoupíme k dalšímu odstavci, sděluji, že k žádosti pronesené přikazuji návrh člena N. S. Šrámka, Hrubana a Dolanského a soudr., aby byl vydán zákon o zvláštní parlamentární kontrole finanční, tisk čís. 1910 a návrh člena N. S. Ferd. Jiráska, dr. Vrbenského a soudr., aby byl zřízen Státní revisní úřad, tisk čís. 1906, výboru ústavnímu, místo výboru finančnímu a právnímu. Námitek proti tomu není? (Nebyly.)

Přistoupíme k odstavci pod čís. 6., uvedenému na denním pořadu dnešní schůze, ke

25. zprávě ústavního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 2694) o mimořádných opatřeních (tisk č. 2794).

Zpravodajem jest p. kol. dr. Hnídek. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj dr. Hnídek: Slavné Národní shromáždění! Návrh tohoto zákona jest splátkou dluhu, kterou Národní shromáždění jest dlužno bezpečnosti státu. Výminečné poměry, ve kterých žije naše republika a ve kterých žije celé okolí naší republiky, vyžadují toho, nastanou-li určité události, na př. za války, nebo nastanou-li události, které ohrožují naši ústavu nebo republikánskou formu státu nebo veřejný pokoj a řád, aby vláda měla možnost sáhnouti k výminečným opatřením, která dosud měla na základě starého státního základního zákona rakouského. Poněvadž čl. IX. ústavní listiny zrušil všecky ústavní zákony rakouské, byly následkem toho zrušeny ústavní zákony, na kterých spočívá výminečné opatření dosud opatřované. A proto ústavní výbor pojednal o této osnově vládního návrhu a doporučuje slavnému Národnímu shromáždění ku schválení tuto osnovu zákona s následujícími pozměňovacími návrhy: Ku konci § 4. jest podán dodatečný návrh, aby byla připojena slova: "počítajíc v to předsedu vlády nebo jeho náměstka (zástupce)."

Potom § 12. řádek 5. slova: "k těmto zločinům" mají býti nahražena slovy "k těmto trestním činům".

Prosím slavné Národní shromáždění, aby tento zákon schválilo.

Místopředseda Konečný: K slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Míním dáti hlasovati o projednávané předloze tímto způsobem: Nejdříve o § 1. až 3. podle zprávy výborové; na to o § 4. podle pozměňovacího návrhu člena Národního shromáždění Malypetra.

Bude-li zamítnut, podle zprávy výborové. Dále o § 5. až 16. jakož i o nadpisu zákona a úvodní formuli podle zprávy výborové.

Jsou proti tomuto způsobu námitky? (Námitek nebylo.)

Zpravodaj posl. dr. Hnídek: V § 12. jest změna a já se k ní připojuji.

Místopředseda Konečný: Kdo souhlasí s § 1. až 3. podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. § 1. až 3. incl. podle zprávy výborové se schvalují.

Kdo souhlasí s § 4. s doplňkem pozměňovacího návrhu p. Malypetra, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. § 4. i s pozměňovacím návrhem se schvaluje.

Kdo souhlasí s § 5. až 11. incl. podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. § 5. až 11. incl. se schvalují.

K § 12. jest pozměňovací návrh člena N. S. Malypetra a spol., k němuž se připojuje pan zpravodaj, aby v 5. řádce místo slov "k těmto zločinům" stálo "k těmto trestním činům".

Kdo souhlasí s § 12. s touto opravou, aby místo slov "k těmto zločinům" stálo správně "k těmto trestním činům", kdo souhlasí s tímto paragrafem a změnou navrženou, prosím, aby povstal. (Děje se.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP