Středa 14. dubna 1920

To jest většina. § 12. s naznačenou změnou se schvaluje.

Kdo souhlasí dále s § 13., 14., 15., 16. jakož i s nadpisem zákona a úvodní formulí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. § 13., 14., 15., 16. jakož i nadpis zákona a úvodní formule se schvalují v prvém čtení.

Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení slova?

Zpravodaj posl. dr. Hnídek: V § 9. jest tisková chyba a to v řádce čtvrté místo slova "obmezení" má býti "omezení".

Potom v § 10. na straně 3. prvý řádek za slovy "a v krajní nutnosti zastaveno" má býti čárka.

Místopředseda Konečný: Pan zpravodaj navrhuje malé korektury a to, aby v § 9. bylo slovo "obmezení" opraveno tak, aby to písmeno "b" bylo vůbec vynecháno, takže by pak znělo "omezení", a konečně na stránce 3. v první řádce, aby před slovo "a" byla položena čárka.

Kdo souhlasí se zákonem právě ve čtení prvém odhlasovaným a s korekturami p. zpravodajem právě naznačenými v §§ 9. a 10., prosím, aby povstal. (Děje se.)

Zákon i jeho nadpis a původní formule schvalují se i v druhém čtení. Tímto jest tento bod denního pořádku vyřízen a přikročíme nyní k dalšímu, kterým jest:

26. zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 2699), jímž se mění zákon ze dne 13. listopadu 1918, čís. 38 sb. z. a n. o zemském správním výboru pro Čechy (tisk č. 2796).

Zpravodajem je kol. Hyrš, uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Hyrš: Slavné Národní shromáždění! Dovoluji si v zastoupení ústavního výboru předložiti slavnému Národnímu shromáždění zprávu o vládním návrhu zákona (tisk č. 2699), jímž se mění zákon ze dne 13. listopadu 1918, čís. 38 sb. z. a n. o zemském správním výboru pro Čechy. Výbor uvažoval o vládním návrhu, přednesl některé úvahy a, abych, velectění pánové, nezdržoval, dovoluji si přistoupiti k věci samé a doporučuji, aby zákon, jímž se mění zákon ze dne 13. listopadu 1918, čís. 38 sb. z. a n., o zemském správním výboru pro Čechy, slavným Národním shromážděním byl laskavě schválen a přijat. (Výborně!)

Místopředseda Konečný (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá a přistoupíme k hlasování. Sděluji, že jest zde ještě pozměňovací návrh obč. Malypetra a to, aby v § 3. vypuštěno bylo ve 2. řádce slovo "kdykoli".

Zpravodaj posl. Hyrš: Prohlašuji, že se k řečenému návrhu pozměňovacímu připojuji.

Místopředseda Konečný: Pozměňovací návrh tento nese dostatečný počet podpisů. Prosím o zaujetí míst, než přistoupíme k hlasování. (Děje se.)

(Zvoní): Projednávaná osnova zákona má pouze 3 články. Míním proto dáti o ní hlasovati v celku najednou a současně i o nadpisu zákona, jakož i úvodní formuli. Předpokládám, že není odporu proti tomuto způsobu hlasování. (Nebyl.) Přistoupíme ihned k hlasování.

Kdo souhlasí s osnovou zákona čl. I. jakož i s čl. II. a III., s nadpisem zákona a úvodní formulí jeho, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Zákon i jeho nadpis a úvodní formule se přijímají v prvém čtení.

Přeje si p. zpravodaj slova ke druhému čtení?

Zpravodaj posl. Hyrš: Nemám co připomenouti.

Místopředseda Konečný: Přistoupíme nyní k hlasování ve druhém čtení. Kdo souhlasí se zákonem, právě v prvém čtení přijatým, i ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

Zákon i jeho nadpis a úvodní formule se schvalují ve druhém čtení většinou hlasů. Tím jest tento bod denního pořádku vyřízen a přistoupíme nyní k dalšímu a tím jest:

27. zpráva živnostenského výboru o vládním návrhu zákona (čís. tisku 2276), jímž se upravuje státní služba pro zvelebování živnosti (tisk č. 2317).

Zpravodajem jest občan Fischer, uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Boh. Fischer: Již v minulém století vidíme zřejmé prvky soustavné činnosti k zvelebování živnosti v nejširším slova smyslu. To však, co mělo v bývalém státě název zvelebování živnosti, má svůj počátek v návrhu, který roku 1892 posl. Adámek, Němec a soudr. na zemském sněmu podali, aby země přispěla k opatřování strojů a motorů menším živnostníkům. Tím vlastně zahájena byla podpůrná akce živnostenská, jež doznala později v jiných zemích následovníků. Této akce bylo nutně zapotřebí proto, poněvadž vláda rakouská soustavně zanedbávala stav živnostenský v každém směru jak po stránce zřizování průmyslových škol, tak i kladením různých překážek, aby se český průmysl nemohl státi vážným konkurentem na světovém trhu. Proto povolaní činitelé, země a obchodní komory, chopili se této akce na prospěch stavu živnostenského, poněvadž ve středních vrstvách živnostenských viděli velikou hospodářskou sílu a na jich zdaru a jich povznesení také i lepší naši budoucnost.

Výrobky řemeslné podléhají neustále změnám, vyvolaným jednak stálým zdokonalováním řemeslné techniky, jednak měnivými požadavky konsumentů. Živnostník musí veškerou svoji snahu soustřediti na to, aby nezůstal za svoji dobou, co by znamenalo jeho existenční zhoubu. Nesmí zapomínati, že dnešní doba stále více akcentuje uměleckou stránku výrobku, což vyžaduje ustavičného vzdělávání a zdokonalování se. Jest povinnosti veřejných činitelů, aby aspoň v té míře, jak podávají ruky pomocné stavům jiným, činili tak i pro živnostnictvo zřizováním ústavů ku povznesení živností. Kterak možno jinak seznamovati živnostníky se stroji a novými pracovními pomůckami v závodech se vyskytujícími, rozšiřovat mezi živnostníky známost nových vynálezů, nežli pořádáním výstav a kursů pro živnostníky?

Krásným vzorem po této stránce jest technologické museum, ústav k zvelebování živnosti obchodní a živnostenské komory v Praze, který založen byl r. 1898 v skromných počátcích, který během času stal se mohutným a směrodatným činitelem v dějinách vývoje českého živnostnictva.

Díky porozumění pro stav živnostenský vystavěla obchodní a živnostenská komora v Praze nákladem 1,000.000 K nádhernou budovu v Marianské ulici pro ústav k zvelebování živnosti, kde je zařízená celá řada bohatě vypravených odborných dílen řemeslných, opatřených nejmodernějšími stroji, které ochotně propůjčuje též pražským pokračovacím školám živnostenským. Budiž mi dovoleno, abych váženému Národnímu shromáždění v krátkosti podal obraz působnosti tohoto ústavu k zvelebování živnosti na poli hospodářském, vzdělávacím i sociálním. Jeho mechanicko-technologická poradna udílí radu živnostenským společenstvům a živnostníkům při nakupování strojů, motorů a nástrojů. Chemická poradna dává rady a provádí zkoušky a rozbory ve směru chemickém. Kromě toho pracují v laboratoři musea jednotliví živnostníci, aby se dále vzdělávali. Jsou dále zřízeny odborné zkušební stanice textilní, papírnické a pro jiné hmoty.

Všeobecná poradna udílí informace rázu komercionelního, dává dobrozdání na poli podporování živnosti, výstavnictví, živnostenského školství, v otázce učňovské.

Obzvláštní význam ústavu spočívá v jeho činnosti vzdělávací a vychovávací ve prospěch živnostníků a dělníků. Třeba zvláště vytýčiti, že na kursech odborných i mistrovských tisíce živnostníků mělo příležitost svoje vědomosti rozšířiti a na podkladě prohloubení svého odborného vzdělání svoji existenci upevniti. Zejména ve směru umělecké dovednosti v řemesle a nových method pracovních třeba ústavu vydati svědectví plného uznání. V odborných přednáškách a na výstavách vykonaly ústavy k zvelebování veliký úkol a přispěly značně k prohloubení dovednosti a seznání nových směrů práce. Mám za svoji povinnost, poukázati na výsledky práce v kursech tohoto ústavu, který na mezinárodní výstavě pro obory grafické v roce 1914 v Lipsku vystavil ukázky práce z kursů knihařských, které vzbudily obdiv odborníků a vyznamenány byly nejvyšší cenou. Kdybychom stopovali jednotlivé absolventy kursů knihařských, grafických, malířů pokojů, štítů a písma, pro uměl. práce sklenářské a pro četné jiné obory uměleckého řemesla, shledali bychom, v jak úzké souvislosti je nabytá na kurse dovednost, seznání nových směrů s hospodářským posílením kursisty, ať již v postavení samostatném, anebo jako odborného zaměstnance.

Litovati jest jen toho, že práce zhotovené na jednotlivých kursech, zejména invalidů, nebylo možno širší veřejnosti ukázati, stane se tak snad v době příští a tu již pány členy Národního shromáždění prosím, aby těmto výstavám věnovali náležitou pozornost, jak si toho plnou měrou zasluhují.

Veliký vliv mají ústavy na odbornou a mravní výchovu mládeže pracující. Působily značně na vybudování zkoušek tovaryšských a mistrovských; výstavami prací učednických vykonaly veliké dílo pro lepší budoucnost dorostu. Vybudovaly besídky učednické, působíce tak blahodárně k prohloubení mravní vyspělosti mládeže, starajíce se o zřizování útulků učednických.

Mohou-li se ústavy tyto vykázati velikou a rozsáhlou touto činnosti dosavadní, tím více vynikne jejich úkol do budoucnosti, kdy řemesla budou vyžadovati těchto akcí mnohem ještě více, kdy z dělníků a řemeslníků vynikne zajisté jenom ten, kdo obrněn bude odbornou zdatností, hospodářsky bude silný a kupecky vzdělán.

Vzhledem k tomu, že jde o převzetí ústavu pro zvelebování živnosti obchodní a živnostenské komory v Praze a do státní správy a zřízení takového ústavu na Slovensku, pokud se týče Zemského ústavu v Brně, nechť se ve vládním nařízení pamatuje na to, aby správa zemského ústavu v Brně uvedena byla v soulad s ostatní správou ústavů převzatých. Živnostenský výbor schválil vládní osnovu na základě vývodů, kterými vláda svůj návrh podepřela, doporučuje tento vládní návrh k přijetí Národnímu shromáždění.

Místopředseda Konečný (zvoní): Předsednictvu byl podán tento resoluční návrh členů Národního shromáždění Čuříka a soudruhů:

Vláda se vyzývá, aby v prováděcím nařízení o vybudování a organisaci státní služby pro zvelebování živnosti uplatnila zásadu, že výrobní družstva, mezi nimi i družstva dělnická, požívají stejně všech výhod zákona, jako jiné živnosti.

Tento resoluční návrh jest dostatečně podporován a jest předmětem jednání.

K slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá, přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Míním dát hlasovati o projednávané předloze tím způsobem, že budeme o ní hlasovati v celku, ježto má 4 paragrafy, současně i o nadpisu zákona a úvodní formuli. Není námitek? (Nebyly.)

Kdo souhlasí s §§ 1., 2., 3. a 4., jakož i s nadpisem zákona a úvodní formuli podle zprávy živnostenského výboru, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. §§ 1. až 4. jakož i nadpis zákona a úvodní formule se schvalují.

Přeje si pan zpravodaj slova ke druhému čtení?

Zpravodaj poslanec Boh. Fischer: Ne, nepřeji.

Místopředseda posl. Konečný: Přistoupíme k hlasování ve druhém čtení.

Kdo souhlasí se zákonem, v prvém čtení právě přijatým, i ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Zákon, jeho nadpis i úvodní formule schvalují se i ve čtení druhém, a tím je tento zákon vyřízen.

Resoluční návrh člena Národního shromáždění Čuříka a soudruhů jsem přečetl. Pan zpravodaj jej doporučuje.

Kdo souhlasí se zněním resoluce, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Resoluce se schvaluje a tím je celý tento bod denního pořadu vyřízen.

Předseda (přejímaje předsednictví, zvoní): Po dohodě s pány předsedy klubovními doporučuji, aby denní pořad dnešní schůze rozmnožen byl o tyto odstavce denního pořadu: (Veselost.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP