Středa 14. dubna 1920

A keď sa z tohoto hľadiska dívam na prítomný školský zákon pre Slovensko, totižto z hľadiska borby za oslobodenie Slovenska z pod zákonov uhorských, a keď si pripomeniem, že dnes z téjto tribuny hovorím azda ostatný raz, ja si to považujem za svätú povinnosť spomenúť v tejto chvíli jedno meno, meno slavného cizince, ktorý ze zahraničních přátel slovenského národa prvý před celou Evropou, ano před celým světem vydal svůj hlas na ochranu slovenčiny ve školách uherských, slovenských. To meno jest Scotus Viator. (Potlesk.) Ja nejsem pověřen slovenským klubem, kterého jsem členem, k tomu, že by som tomuto obráncovi slovenskej pravdy tuná vďaku vyslovil, to ja priznávam, - no mňa poverilo moje vlastné srdce a moj cit vďačnosti, aby som pred zakončením Národního shromáždění spomenul toho vrelého zájmu, té ochotnej obetavosti našeho priatele zo Škotska, pravým menom Setona-Watsona.

Že dnes v našem školském zákoně tak směle vám mohu doporučiti přijeti §, dle něhož všechna ustanovení uherského zákonodárství se zrušují a k tomu on též přispěl svou hřivnou, svou prací a svou láskou, nech má teda našu iskrennú, slovenskú vďaku! (Výborně. Potlesk.)

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá, přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

O zákonu tomto míním dáti hlasovati v celku. Má 6 paragrafů a žádný pozměňovací návrh nebyl učiněn. Námitek proti tomu není? (Nebyly.)

Kdo souhlasí tedy s § 1. až 6. incl. zákona, jakož i s nadpisem jeho a úvodní formulí, jak jest obsažen ve zprávě kulturního výboru, prosím, aby povstal. (Děje se)

To jest většina, zákon jest schválen v prvém čtení. Přeje si ku druhému čtení pan zpravodaj slova?

Zpravodaj posl. dr. Kolísek: V § 6. navrhuji změnu. Místo "Ministerstvu školství" má býti "Ministru školství".

Předseda: Kdo tedy souhlasí se zákonem, přijatým v prvém čtení, s korekturou právě uvedenou panem zpravodajem, také ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se)

To jest většina, zákon jest schválen také ve druhém čtení a tím jest tento odstavec denního pořádku vyřízen a přistoupíme k dalšímu, jímž jest:

17. Zpráva státně zřízeneckého výboru o návrhu téhož výboru na úpravu činnostních přídavků pro odborové přednosty a přednosty oddělení ústředních úřadů státní správy (ministerstev) usneseném podle § 14. a 17. jednacího řádu. (Tisk č. 2807.)

Zpravodajem jest p. kol. dr. Stojan. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Stojan: Slavné shromáždění! Obyčejně nadáváme na úředníky, ale třeba býti také spravedlivým, třeba také pochváliti ty, kteří opravdu jsou hodnými, a snahou naší zajisté musí býti, abychom měli méně úředníků, jak oni sami říkají, ale dobře placených úředníků, jak to bylo také dříve zvykem. Zajisté, že někteří mají mimořádnou zodpovědnost, jednak mimořádnou zvýšenou činnost, která vyžaduje napnutí fysických a duševních sil. I nemají kromě svého platu žádných přídavků. Bylo usneseno dle § 2. zákona o úpravě služebních požitků československého vojska stran funkcionářů ústřední vojenské správy, aby jim byly požitky poskytnuty. A nyní přicházejí vyšší úředníci, a sice přednostové rozmanitých oddělení, aby byli též účastni tohoto dobrodiní. Proto státně zřízenecký výbor navrhuje vám, abyste přijali také resoluční návrh státně zřízeneckého výboru, aby cestou nařizovací pro odborové přednosty a přednosty oddělení, čili departementů a ostatních ústředních úřadů státní správy, t. j. ministerstev, požitky činnostní byly upraveny.

Proto se usnesl státně zřízenecký výbor:

Slavné Národní shromáždění račiž se usnésti na této resoluci:

"Vláda se vyzývá, aby učinila vhodná opatření, by se obdobně, jako se stalo § 2. zákona o úpravě služebních požitků čsl. vojska stran funkcionářů ústřední vojenské správy a vyšších velitelstev, upravila cestou nařizovací přiměřeně otázka činnostních přídavků pro odborové přednosty oddělení (departement) a rovněž ostatních ústředních úřadů státní správy (ministerstev).

Současně budiž nařízeno, aby ve vhodné formě přiznány byly též zvláštní paušální odměny také i oněm funkcionářům v ministerstvech a v úřadech ministerstvům podřízených, kteří zastávají vedoucí nebo jinak význačná místa, a ostatním úředníkům takovýchto úřadů, kteří vykonávají úřední práce vyšší hodnoty zvláště závažné a namáhavé, pracují-li prokazatelně trvale mimo úřední hodiny a nemají-li značnějšího vedlejšího příjmu ze služebního poměru."

Prosím slavné shromáždění, abyste toto dobrodiní úředníkům prokázali. Za chvíli můžeme také říci, že všechno pomine, i maso v komíně, a i ta naše sláva, a nastane noc, kdy již nebudeme moci nic dobrého učiniti. Ano, vše na čas, a Pán Bůh na věky! Proto, slavné shromáždění, vynasnažme se, abychom poslední čas své slávy též korunovali nějakou šlechetností a úředníkům žádané příspěvky povolili. (Výborně! Potlesk.)

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá, přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Jest nám hlasovati o resolučním návrhu, obsaženém ve zprávě státně zřízeneckého výboru, o návrhu, který právě přečetl pan zpravodaj. Kdo s ním souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, návrh jest přijat a tím odstavec denního pořádku, pod čís. 25 uvedený, jest vyřízen.

Přistoupíme k dalšímu, ke

18. zprávě l. výboru sociálně politického, II. výboru rozpočtového, o návrhu člena N. S. V. Johanise a soudr, na úpravu finančních poměrů všeobecných veřejných nemocnic. Tisk 2584.

Zpravodaji jsou pp. kol. Václav Johanis a Jaroš. Dávám slovo prvnímu zpravodaji, panu kol. Johanisovi.

Zpravodaj posl. Johanis: Velevážené Národní shromáždění! Návrhem svým pod číslem 2290 vyžadoval jsem, aby Národní shromáždění zvláštním apelem působilo k tomu, aby státní správa vypracovala zákon, který by zaručoval příjem veřejným nemocnicím v Čechách, po způsobu pražské všeobecné nemocnice. - Pražské všeobecné nemocnici, která je jedním z největších zdravotních ústavů v republice, byly již za Rakouska zajištěny mimořádné příjmy vedle ošetřovací sazby tím, že státní správa rakouská jí povolila tak zvané drahotní přirážky k daním výdělkovým, které činily 6 procent a vztahovaly se na okresy: pražský, žižkovský, vinohradský, smíchovský, karlínský, kralupský a berounský. Pražské všeobecné nemocnici právě touto drahotní přirážkou zajištěn mimořádně podle jejich rozpočtů 1,000.000 K ročně, který umožňoval jakýsi mimořádný příjem tohoto velkého ústavu, poněvadž, jak známo, měla sice správu státní, ale vydržovala se všeobecná nemocnice z peněz zvláštního fondu, který se všelijakým způsobem dotoval. Tyto peníze nestačily již dávno před válkou a zejména ovšem za války, zvláště nemocniční fond, a proto i státní správa učinila opatření, že povolila vybírati od poplatníků mimořádnou daň ve formě drahotní přirážky, která, jak jsem řekl, činila 6 %.

Svým návrhem jsem vyžadoval, aby toto usnesení bylo rozšířeno také na ostatní nemocnice, protože dosavadní stav nemocnic veřejných je naprosto neutěšený a nepotřebuji zde dokazovati, že právě válka to byla, která všeobecné nemocnice učinila naprosto nezpůsobilými, zejména po stránce hygienické, a je jaksi povinnosti všech činitelů, kteří nad nemocnicemi dozírají, aby se snažili, aby byly finačně zajištěny. Toto finanční zajištění zejména je nutno proto, poněvadž nemocnice naše opravdu, zejména za války, se nezařizovaly, vyčerpaly zejména prádlo, adaptace, které nutno prováděti zejména u venkovských staveb, a vnitřní zařízení jsou naprosto v takovém stavu, že jest třeba hledati nové příjmy, a protože jest možný tento nový příjem vedle ošetřovací sazby - aby se nemusela stupňovati - na daních a přirážkách. Proto můj návrh vyžaduje, aby v tom směru přirážky byly Národním shromážděním povoleny. Sociálně politický výbor projednal můj návrh a činí Národnímu shromáždění tento návrh:

"Vládě se ukládá, by podle vzoru sanace pražské všeobecné nemocnice (cís. nař. z 1. března 1917, č. 14. ř. z. a nař. ministerstva vnitra a financí z 30. března 1918, č. 124. ř. z.) předložila co nejdříve osnovu zákona, jímž se zavádí pro celé území Československé republiky zdravotní přirážka k určitým přímým daním v přiměřené výši.

Výnos této dávky tvořiti má zvláštní dotaci, spravovanou ministerstvem zdravotnictví a těl. výchovy spolu s ministerstvem financí, jež rozdělena bude po slyšení příslušných zemských správních výborů mezi všechny veřejné nemocnice Československé republiky podle počtu ošetřovacích dnů.

V osnově zákona budiž vytčena povinnost státního fondu, na vrub této dotace poskytovati zálohy jednotlivým všeobecným nemocnícím podle poměru, jaké části na ně připadají."

Pánové, můj původní návrh, který se vztahoval jen na Čechy, jest rozšířen na celou oblast republiky v dohodě se Slováky a myslím, že je to v zájmu věci, když příjmy, které jsou zaručeny pro nemocníce v Čechách, byly zaručeny také pro nemocnice jiných zemí. Doporučuji, aby návrh, resp. zpráva výboru byla schválena. (Výborně!)

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Jest nám hlasovati o resolučním návrhu, obsaženém ve zprávě výboru sociálně politického a rozpočtového, jejž právě přečetl pan zpravodaj.

Kdo souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Resoluční návrh jest přijat a tím jest tento odstavec denního pořádku vyřízen a přistoupíme k dalšímu, ke

19. zprávě ústavního výboru podle §§ 14. a 17. jednacího řádu o osnově zákona, kterým se ve Velkém Brně organisují místní výbory (tisk č. 2815).

Zpravodajem jest pan kolega Edmund Burian. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Burián: Ctění pánové! Ve Velkém Brně jest nutno zříditi v oněch obcích, které byly připojeny k Velkému Brnu, určité výbory, které by spravovaly záležitosti oněch čtvrti a obcí, připojených k Velkému Brnu. Z tohoto důvodu vypracoval ústavní výbor návrh, který jest vám předložen, a já doporučuji jeho schválení.

Předseda: Byl mí podán pozměňovací návrh p. kol. dra Dolanského, Novotného a soudr. Žádám p. zapisovatele Marka, aby jej přečetl.

Zapisovatel posl. Marek (čte):

Pozměňovací návrh

podle § 52. jednacího řádu, dra Dolanského, dra Novotného a soudruhů k návrhu vládnímu zákona, kterým se ve Velkém Brně organisují místní výbory. (Tisk 2815.)

Ad § 6. Budiž za slova "jakož i o poměru městského zastupitelstva (Velkého Brna), k nim" - vložena další slova "jmenovitě též předpisy, kdy může zastupitelstvo Velkého Brna jednotlivé členy místních výborů neb celé výbory odvolati - přísluší stanoviti městskému zastupitelstvu za schválení vlády."

Předseda: Návrh tento nese dostatečný počet podpisů a jest předmětem jednání.

Dále byl mi podán pozměňovací návrh pana kol. Novotného k témuž zákonu. Žádám pana zapisovatele, aby jej přečetl.

Zapisovatel posl. Marek (čte):

Pozměňovací návrhy

dra Novotného a spol. k osnově zákona, kterým se ve Velkém Brně organisují místní výbory.

Navrhujeme, aby § 3. zněl takto: "V částech města s obyvatelstvem do 10.000 mají místní výbory 18 členů, v ostatních 24 členů.

Předseda: Také tento návrh má dostatečný počet podpisů a jest předmětem jednání.

K slovu není nikdo přihlášen. K závěru si vyžádal slovo p. zpravodaj.

Zpravodaj posl. E. Burian: Tyto návrhy, které byly předloženy, jsou jistým zlepšením návrhu, jak jej vypracoval ústavní výbor. Ústavní výbor pracoval v jistém spěchu tento návrh, a sám pan dr. Dolanský, který jest navrhovatelem těchto změn, byl v ústavním výboru, ale neměl tam příležitost opravy tyto provésti. Nyní dodatečně jsou tyto opravy prováděny. Já s nimi úplně souhlasím, a prosím, aby tyto opravy schváleny byly.

Předseda: Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Míním dáti hlasovati tímto způsobem. Nejprve o nesporném § 1. a 2. Na to o § 3. dám hlasovati ve smyslu návrhu pana kol. Novotného.

O § 4. a 5. podle zprávy výborové; o § 6. ve smyslu návrhu pana kol. Dolanského. Na to o § 7., a titulu zákona, jakož i o úvodní formuli podle zprávy výborové. Námitek proti tomu není. (Námitky nebyly.)

Kdo tedy souhlasí s §§ 1. a 2., jak jsou obsaženy ve zprávě výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. §§ 1. a 2. jsou schváleny.

§ 3. ve znění navrženém panem kol. Novotným zní: "V částech města s obyvatelstvem do 10.000 mají místní výbory 18 členů, v ostatních 24 členů".

Kdo s tímto návrhem souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. § 3. ve smyslu pozměňovacího návrhu pana kol. Novotného byl přijat.

Teď budeme hlasovati o § 4. a 5. ve znění podle zprávy výborové.

Kdo s nimi souhlasí, prosím, by povstal. (Děje se.)

To jest většina. §§ 4. a 5. podle zprávy výborové jsou schváleny.

O § 6. budeme hlasovati ve smyslu pozměňovacího návrhu pana kol. dra Dolanského.

Kdo s tímto § 6. ve smyslu tohoto návrhu pana kol. dra Dolanského souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. § 6. v tomto znění jest přijat.

Kdo konečně souhlasí s § 7., titulem zákona a úvodní formulí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. § 7., titul zákona, jakož i úvodní formule jsou schváleny.

Přeje si pan zpravodaj ke druhém u čtení slova?


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP