Středa 14. dubna 1920

Předseda: Druhý zpravodaj výboru právního pan kol. Krojher se vzdal slova.

Přistoupíme k hlasování, prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

(Zvoní.) Před hlasováním ještě sděluji, že p. kol. dr. Dolanský odvolal svoje doplňovací nebo pozměňovací návrhy k §§ 1., 2., dále k §§ 9., 15., § 20., § 23. a k § 24.

Míním dáti hlasovati tímto způsobem. Prosil bych o pozornost, zejména pana zpravodaje (Zvoní) a o klid v druhé řadě.

Nejprve dám hlasovati o §§ 1.-5. ve znění zprávy výborové. Na to dal bych hlasovati o § 6. podle pozměňovacího návrhu p. kol. Záruby-Pfeffermanna. Kdyby byl zamítnut, tedy dle zprávy výborové.

O § 7. dám nejprve hlasovati dle pozměňovacího návrhu p. kol. dra Dolanského. Kdyby byl zamítnut, dám hlasovati o pozměňovacím návrhu p. kolegy Záruby-Pfeffermanna, a kdyby byl i tento zamítnut, dle zprávy výborové.

Na to budeme hlasovati o §§ 8.-13. incl. dle zprávy výborové.

O § 14. budeme hlasovati nejprve dle pozměňovacího návrhu p. kol. dra Dolanského. Kdyby byl zamítnut, podle pozměňovacího návrhu p. kol. Záruby-Pfeffermanna, a kdyby byl i tento zamítnut, dle zprávy výborové.

Na to budeme hlasovati o §§ 15.-20. incl. dle zprávy výborové. (Hluk.)

(Zvoní.) Prosím znovu o klid. Pane kolego Pavláne, prosím o klid.

Posl. dr. Dolanský: Prosím o slovo k hlasování. Žádám, aby bylo konstatováno, které paragrafy resp. návrhy moje pan zpravodaj přijal, aby nebylo omylu.

Předseda: Myslím, že bude to vyjádřeno tím, když pan zpravodaj pro ně povstane, po případě, když před každým jednotlivým návrhem, o kterém dám hlasovati a pro nějž potom by se chtěl pan zpravodaj vysloviti, dám jemu slovo.

Posl. dr. Dolanský: Souhlasím.

Předseda: Potom budeme hlasovati o §§ 15.-20. dle zprávy výborové. O § 21. dám hlasovati dle návrhu p. kol. dra Dolanského, rovněž o § 22. dle návrhu p. kol. dra Dolanského. Kdyby byly zamítnuty, dle zprávy výborové.

Na to budeme hlasovati o §§ 23. a 24. dle zprávy výborové. O § 25. dle dodatečného návrhu p. kol. Dolanského, na to pak o §§ 26.-31. dle zprávy výborové. O § 32. budeme hlasovati dle návrhu kol. dra Dolanského, kdyby byl zamítnut, dle zprávy výborové. O § 33. hlasovati budeme rovněž nejprve dle návrhu p. kol. dra Dolanského, kdyby byl zamítnut, dle zprávy výborové.

Po té hlasovati budeme o zbývajícím § 34., o nadpisu zákona a o úvodní formuli.

Jsou snad proti tomuto způsobu hlasování nějaké námitky? Není tomu tak. Budeme tedy hlasovati, jak jsem právě uvedl.

Kdo tedy souhlasí s § 1., 2., 3., 4. a 5. dle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. §§ 1.-5. dle zprávy výborové jsou přijaty.

K § 6. byl podán pozměňovací návrh p. kol. Zárubou-Pfeffermannem, k němuž se p. zpravodaj přizpůsobil. Kdo s tímto zněním § 6. souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.) § 6. ve smyslu pozměňovacího návrhu p. kol. Pfeffermanna byl přijat.

Nyní jest nám hlasovati o § 7. a to nejprve ve smyslu dodatkového návrhu p. kol. dra Dolanského, k němuž se p. zpravodaj přizpůsobil, a to o jeho prvé části ohledně poskytování úvěru. Dám hlasovati odděleně.

Prosím, pane kol. dre Dolanský, kam tento dodatek má býti přičleněn? (Posl. dr. Dolanský: Jako poslední věta!) Zde v návrhu to totiž nestojí. (Posl. dr. Dolanský: Stojí! Zpravodaj posl. dr. Fáček: Jako poslední věta!) To totiž zde není napsáno. (Posl. dr. Dolanský: To je v úvodu!)

Předseda: O § 7. dám hlasovati nejprve tak, že bych dal hlasovati o návrhu pana kolegy dra Dolanského tohoto znění: "Osoby, povolané k bezprostřední správě (§ 6), jakož i stálí právní zástupci a úředníci spořitelny, mohou býti jen se svolením státním současně členy správ jiných peněžních ústavů."

Kdo s tímto návrhem pana dra Dolanského souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest menšina, návrh jeho jest zamítnut. Nyní dám hlasovati o druhém návrhu pana kolegy dra Dolanského k témuž paragrafu, aby totiž na konec § 7. byla připojena slova: "Dlužníkem spořitelny může zůstati ten, kdo jako nabyvatel hypotéky zajištěnou již pohledávku spořitelny prostě přebírá." Návrhu tomuto se pan zpravodaj konformoval. Kdo s tímto návrhem souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina. Návrh tento je přijat.

Následkem přijetí tohoto dodatku odpadá návrh p. kolegy Pfeffermanna.

Teď přistoupíme ke hlasování o §§ 8., 9., 10., 11., 12. a 13. podle zprávy výborové. Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina. §§ 8. až 13. jsou přijaty ve smyslu zprávy výborové.

K § 14. jest podán p. kolegou drem Dolanským dodatečný návrh tohoto znění - zase však není uvedeno, kam to patří. (Zpravodaj poslanec dr. Fáček: Na konec!)

Tedy na konec tohoto paragrafu se má vložiti: "pokud toto jmění svou povahou se k tomu hodí a organisace té které spořitelny mimořádně neztěžuje".

Já dám hlasovati o té věci odděleně, poněvadž jest zde ještě návrh další pana kolegy Pfeffermanna na vypuštění slov "podle platných zákonů a nařízení". Kdo souhlasí nejprve s § 14. podle znění návrhu pana kolegy Pfeffermanna, aby se vypustila z něho slova: "podle platných zákonů a nařízení", prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, § 14. s vypuštěním uvedených slov jest přijat. Kdo souhlasí teď s dodatkem, který jsem před tím přečetl, podaným p. kolegou drem Dolanským, za nejž se také přimlouvá pan zpravodaj, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, také dodatek jest schválen.

Teď budeme hlasovati o §§ 15.-20. incl. podle zprávy výborové. Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, §§ 15. až 20. podle zprávy výborové jsou schváleny.

O § 21. budeme hlasovati ve smyslu pozměňovacího návrhu pana kolegy dra Dolanského, aby totiž byla vypuštěna slova: "nebo konečně likvidovati ", s nímž se konformoval pan zpravodaj. Kdo souhlasí s § 21. s vypuštěním uvedených slov, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. § 21. s vypuštěním slov: "nebo konečně likvidovati" jest přijat.

O § 22. dám zase hlasovati ve smyslu pozměňovacího návrhu pana kolegy dra Dolanského, aby odstavec b) zněl takto: "nařídí-li je státní správa z příčin, které podmíněny jsou státním zájmem". Tomu se konformoval pan zpravodaj.

Kdo s takto znějícím § 22. souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, § 22. v tomto znění jest přijat.

Teď budeme hlasovati o §§ 23. a 24. ve znění podle zprávy výborové. Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, §§ 23. a 24. podle zprávy výborové jsou přijaty.

K § 25. učinil p. kolega dr. Dolanský dodatek tohoto znění: "není-li odporu nebo zákazu státní správy". Zase, pane kolego, na konec, že ano? (Poslanec dr. Dolanský: Na konec!)

Tomuto návrhu se konformuje pan zpravodaj. Kdo s takto znějícím § 25. souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, § 25. v tomto znění jest přijat.

Teď budeme hlasovati o §§ 26.-31. incl. podle zprávy výborové. Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, §§ 26.-31. jsou přijaty.

U § 32. navrhuje pan kolega dr. Dolanský místo slov: "ministerstvu vnitra, jež se dohodne s příslušnými ministerstvy" tento text: "ministerstvo vnitra, jemuž jest se dohodnouti s příslušnými ministerstvy". Upozorňuji, že musí býti v návrhu p. kolegy dra Dolanského, jemuž se jinak pan zpravodaj konformuje, změna. Nemá státi: "ministerstvo vnitra" nýbrž: "ministerstvu vnitra".

Poslanec dr. Dolanský: Souhlasím.

Předseda: Dále jest nám hlasovati ještě o § 32. s vypuštěním slov. V témže paragrafu navrhuje pan zpravodaj, aby se vypustila slova ve čtvrté řádce: "při povolení přijímati vklady v žírovém hrazeném účtu (§ 13 a)". Kdo s tímto paragrafem, pozměněným p. zpravodajem souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, také tento paragraf s vypuštěním uvedených slov jest přijat.

Teď zbývá nám hlasovati o § 33., a to nejprve podle pozměňovacího návrhu pana kolegy dra Dolanského, jemuž se pan zpravodaj přizpůsobil. Kdo s 33., ve smyslu návrhu pana kolegy dra Dolanského souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. § 33. takto pozměněný jest přijat.

Teď zbývá nám hlasovati o posledním § 34., jakož i o nadpisu zákona a o úvodní formuli. Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Poslední paragraf, jakož i nadpis zákona a úvodní formule jsou schváleny.

Přeje si pan zpravodaj slova ke druhému čtení? Žádná korektura?

Zpravodaj poslanec dr. Fáček: Nikoliv.

Předseda: Kdo souhlasí se zákonem, přijatým právě v prvním čtení a v tom znění, jak byl přijat, také ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Zákon je schválen ve čtení druhém a tím tento odstavec denního pořádku jest vyřízen.

Teď bychom měli přistoupiti k odst. 11. Konference předsedů klubovních však se usnesla doporučiti, aby odst. 11 o zemském výboru, odst. 12 o platech ministrů, odst. 21 o službě pro zvelebení živností, odstavec 22 o zajištění půdy drobným pachtýřům a konečně odst. 26 na změnu interkonfesního zákona z 25. května 1868 byly zatím přesunuty na konec denního pořádku za odst. 30.

Táži se, pánové, jsou-li snad nějaké námitky proti tomu? (Nebyly.) Není jich. Je tedy návrh schválen a přistoupíme teď k odst. 13, jímž jest

7. zpráva I. sociálně-politického výboru a II. rozpočtového výboru o vládním návrhu zákona (tisk čís. 2692), jímž se povoluje dodatečný úvěr k boji proti nakažlivým nemocem v republice Československé (tisk č. 2787).

Zpravodajové jsou: pan kolega dr. Velich a dr. Srdínko.

Uděluji slovo panu kolegovi dru Velichovi.

Zpravodaj posl. dr. Velich: Vážené shromáždění!

Dík práci a námaze orgánů zdravotní policie, zůstával v celku až do poslední doby stát ušetřen osudu zemí, v nichž správa zdravotnických opatření není prováděna tak, jak je žádoucí. Náš stát zůstal ušetřen osudu zemí, jako Rusko, Ukrajina a Polsko, jež zamořeny jsou nyní skvrnivkou, neštovicemi, úplavicí, tyfem skvrnitým, tyfem břišním, tyfem zvratným a kdež nyní objevily se cholera a mor. Avšak v poslední době nemohlo býti zabráněno tomu, aby také do našich zemí, do zemí našeho státu nepřikvačily choroby nakažlivé povážlivého rázu. (Předsednictví přejímá místopředseda Udržal.) Tak právě v Haliči zjištěno bylo jenom v měsíci říjnu loňského roku 6.731 případů skvrnivky během jednoho měsíce a současně také 2.122 onemocnění úplavicí a celá řada, mnoho tisíců případů tyfu břišního a neštovic. Pochopitelno, že za těchto okolností nestačily naše orgány a veškerá jejich námaha, aby zabránily vpádu chorob infekčních do našeho státu. Tak hlavně na Těšínsku, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi rozmohly se neštovice, skvrnivka, tyf střevní a jiné nemoci. Bohužel v ostatních zemích našeho státu se šíří epidemie, tak na př. neštovice jsou přímo před branami našeho hlavního města Prahy. Tak v jediném dnu, na př. v Hloubětíně u Prahy bylo hlášeno 29 případů a podle zpráv během doby velmi krátké asi 80 případů neštovic zde v Hloubětíně propuklo. Je tedy vidět, že nemoci nakažlivé skutečně velice se šíří a úvěr na potírání těchto nakažlivých nemocí jest úplně vyčerpán. Vy víte všichni, že náklady na potírání nemocí nakažlivých vzrostly nyní značně, poněvadž potřeby, nutné k potírání těchto nemocí, jsou stále dražší a dražší. Proto je třeba, aby byl povolen nový náklad. Z těchto důvodů navrhuje sociálně politický výbor, aby byl povolen dodatečný úvěr k potírání nakažlivých nemocí v našem státě.

Místopředseda Udržal: Druhý zpravodaj kol. dr. Srdínko se vzdal slova. Ke slovu je přihlášen člen Národního shromáždění kol. Čuřík. Týž podává následující pozměňovací návrh (čte):

"Pozměňovací návrh

člena N. S. Čuříka a soudr. k návrhu zákona, jímž povoluje se dodatečný úvěr k boji proti nakažlivým nemocem v republice Československé. (Tisk 2787.)

1. § 1. budiž změněn následovně:

K boji proti nakažlivým nemocem povoluje se ze státních prostředků na rok 1920 částka 10,000.000 Kč.

2. § 2. doplňuje se na konci věty následujícími slovy: zejména v kraji ostravském a na Slovensku."

Návrh jest dostatečně podporován, přikročíme k jeho projednání. O lhůtě pro řečníka bude muset býti rozhodnuto. Navrhuji vzhledem k příliš velkému rozsahu denního pořádku a vzhledem na zvyklosti, které u nás jsou zavedeny, lhůtu 10 minut. Není proti tomu námitek? (Nebyly.)

Prosím, aby se pan řečník ujal slova.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP