Úterý 6. dubna 1920

Kdo souhlasí s projednávanou osnovou, jakož i s jejím nadpisem a úvodní formulí, jak jest uvedena ve zprávě právního a státně-zřízeneckého výboru, prosím, aby povstal. (děje se.)

§§ 1., 2., 3. a 4., jakož i 5., nadpis zákona a úvodní jeho formule se schvalují v prvém čtení.

Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení slova?

Zpravodaj posl. dr. Klouda: Děkuji, ne.

Místopředseda Konečný: Přikročíme ihned k druhému čtení a prosím, kdo souhlasí, aby zákon právě v prvém čtení přijatý, jakož i jeho nadpis a úvodní formule přijaty byly i ve čtení druhém, aby povstal. (Děje se.)

Zákon ten schvaluje se i ve druhém čtení, poněvadž se pro něj prohlásila většina a tím jest tento bod denního pořádku vyřízen. Přistoupíme k dalšímu a tím jest zpráva

2. právního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 2623) o upotřebení částí správních přebytků hromadných sirotčích pokladen (tisk č. 2717).

Zpravodajem jest občan dr. Matoušek, uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Matoušek: Zákonem z 3. června 1901 č. 62 ř. z. bylo nařízeno, že hromadné sirotčí pokladny mají v letech 1901-1910 každého roku z úhrnu svých správních přebytků, které podle schválených ročních výkazů najevo vyjdou, až do konce "příslušného druhého předchozího roku" odváděti percentuelní kvóty příslušným zemím.

Platnost tohoto zákona vypršela zák. z 29./I. 1919 č. 51 sb. z. a nař. dnem 31./XII. 1918. Naše Národní shromáždění prodloužilo platnost zákona toho do konce prosince 1919. Poněvadž lhůta tato minula, je potřebí prodloužit platnost tohoto zákona. V tom smyslu podala vláda návrh a právní výbor radě se dne 30./III. t. r. o vládním návrhu usnesl se prodloužiti platnost zákona do konce roku 1920, poněvadž v nejbližší době bude třeba přikročit k úpravě hromadných sirotčích pokladen vzhledem k přijatému snížení věku zletilostí a vzhledem k nové úpravě správních úřadů. Po těchto reformách bude nutno upravit definitivně použití přebytků sirotčích pokladen - a proto právní výbor usnesl se prodloužiti uvedený zákon zase pouze o jeden rok t. j. do konce roku 1920. Z těch důvodů právní výbor, navrhuje, aby Národní shromáždění vládnímu návrhu, jak byl přijat právním výborem, dalo ústavní schválení. -

Místopředseda Konečný: Také k této předloze osnovy zákona není nikdo přihlášen, debata odpadá, přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst.

Osnova tato čítá pouze 3 paragrafy, doufám, že dojdu souhlasu, když navrhuji, abychom hlasovali o nich najednou. (Námitek nebylo.)

Kdo souhlasí s navrženou osnovou zákona, jakož i s jejím nadpisem a úvodní formulí, jak jest obsažena ve zprávě výboru právního, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, §§ 1., 2. a 3., jakož i nadpis zákona a úvodní formule se schvalují.

Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení něčeho?

Zpravodaj posl. dr. Matoušek: Ne.

Místopředseda Konečný: Přistoupíme ihned k hlasování v druhém čtení a prosím ony pány a dámy, kteří souhlasí se zákonem, právě v prvém čtení přijatým, také ve čtení druhém, aby povstalí. (Děje se.)

To jest většina, zákon tento přijímá se i ve druhém čtení a tím jest i tento bod denního pořádku vyřízen; přistupujeme k dalšímu a tím jest

3. zpráva výboru pro pozemkovou reformu o návrhu člena Národného shromaždenia Igora Hrušovského a společníkov (tisk č. 2365) o vydání zákona, ktorým se doplňuje zákon zo dňa 27. kvetna 1919 č. 318 sb. z. a nar. o zaistení pôdy drobným pachtýrom. Tisk 2675.

Zpravodajem za nepřítomného občana dra Medveckého jest občan Petrovič, uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Petrovič: Veľavážené Národné shromaždenie! Republika položila základ k svojej blaženej budúcnosti tým, že oslobodila pôdu zpod rabstva našich starých utlačovateľov, čím bol položený základ našej slobody, a nad čím oslobodený ľud zajásal radosťou. Zákony o pozemkovej reforme už vyšly, sú už í schválené. Na Slovensku, je však ešte jedon pozostatok, ešte jedon zbytok opravdového poddanstva, zbytok opravdového otroctva, čo sa menuje želiarstvom.

Želiarstvo znamená toľko, že zemskí páni odovzdali ľúdu pôdu za isté služby, za isté robotovanie do užívánia.

Túto pôdu treba tiež oslobodiť, aby sa dostala opravdu do vlastníctva ľudu. (Výborně!) Teraz, keď máme už zákon hotový, najlepším sposobom sa to dá riešiť doplňkom k zákonu zo dňe 27. kvetna 1919 o dlhodobých pachtoch.

Uhorský zákon z r. 1896 č. 25. sice poprial ľudu, že sa môže oslobodiť od želiarstva, ale to bolo spojené s takými ťažkostiami, že je to skoro nemožné. Navrhuje sa, aby želiarstvo bolo tým spôsobom zrušeno, aby sa vykúpilo ako dlhodobý pacht. Veľavážene Národné shromaždenie! Pri doplnení zákona o dlholetých arendátoroch musíme navrhovať. aby lehôty určené všeobecne pre výkup dlholetých pachtov na Slovensku boly predložene.

Na Slovensku ešte nenie usporiadaná administrativa na toľko, že naše obyvateľstvo do termínu nebolo ešte o vyhlásení zákona uvedomené. Preto navrhuje sa, aby k výkonu zákona zo dňa 27. kvetna 1919 č. 318 sb. z. a n. boly určené tieto nové lehôty:

1. Ku přihlášce pachtýřů podle § 12. do 30. září 1920,

2. k vyjádření vlastníka nebo jeho správy o přihláškách podaných podle čl. 1. (§ 15. odst. 2.), do dne 1. prosince 1920.

Přihlášek řádně podaných do 28. září 1919 se toto prodloužení netýká.

Navrhuje sa ďalej, aby nove pripojené územie, Hlučínsko a Ratiborsko, od tohoto dobrodenia výkupu dlholetých pachtov neodpadlo, a aby nemusel sa robiť nový doplňok k zákonu, navrhuje sa, aby vláda bola poverená vypsaním lehôt pre toto územie.

Navrhuje sa tiež, aby bola prijatá i táto rezolúcia:

Ministerstvu zemedelstva sa nakladá, aby v dohode s ministerstvom s plnou mocou pre správu Slovenska sriadilo po okresoch na Slovensku komisie složené paritne, t. j. zo zástupcov želiarstva a interesovaných vlastníkov tým cieľom, aby tieto zrevidovaly tú čiastku želiarských smlův a pomerov, která sa horných (lesných) požitkov (dreva a pašienky) týká a aby pri podržaní práv želiarov v dosavádnom rozsahu ustálily ich ročnú hodnotu v peniazoch. Želiarom má býť pri tom daná možnosť miesto práce "Na panskom" za užívanie dreva, pastviny alebo dákych z roka na rok meniacích sa pozemkov paritnou komisiou odhadnutý obnos v hotovosti vyplatiť.

Veľavážené Národné shromaždenie! Doporučuje sa prijať tieto návrhy, lebo vedú k uskutočneniu snáh prvého revolučného Národného shromaždenia k oslobodeniu ľudu. Lebo sloboda republiky zakladá sa na slobodnej pôde. (Výborně! Potlesk.)

Místopředseda Konečný: K slovu není nikdo přihlášen, přistoupíme k hlasování.

Osnova projednávaného zákona čítá pouze 3 články. Míním dáti hlasovati proto o této osnove najednou, jakož i o jejím nadpisu a úvodní formuli. Není námitek. (Námitky nebyly.)

Kdo souhlasí s projednávanou osnovou zákona, jak jest obsažena ve zprávě výboru pro pozemkovou reformu, jakož i s nadpisem a úvodní formulí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

Článek 1., 2. a 3. se většinou Národního shromáždění schvalují.

Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení slova?

Zpravodaj posl. Petrovič: Nikoli.

Místopředseda Konečný: Přistoupíme k odhlasování v druhém čtení. Kdo souhlasí se zákonem, právě v prvém čtení přijatým, také ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Zákon schvaluje se i večtení druhém a tím jest tento bod denního pořádku vyřízen.

Ještě je zde resoluce k odhlasování. Panem zpravodajem byla doslovně přečtena a myslím, že není potřebí, aby byla čtena znovu. (Souhlas.)

Kdo souhlasí konečně s resolucí, jak jest uvedena na straně třetí zprávy výboru pro pozemkovou reformu, kterou také pan zpravodaj doporučil ku přijetí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

Také resoluce se schvaluje a tím jest tento bod denního pořádku dnešního vyřízen.

Dalším bodem dnešního denního pořádku jest

4. zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona (tisk c. 2531), jímž se zrušuje cís. nařízení ze dne 4. července 1914, č. 141 ř. z. o rakouském sboru válečnickém (tisk č. 2701).

Zpravodajem o této zprávě jest občan Dědic. Uděluji mu slovo,

Zpravodaj posl. Dědic: Vážené Národní shromáždění! Jedná se o vládní předlohu zákona, jímž zrušuje se císařské nařízení ze dne 4. července 1914 č. 1 41 ř. z. o rakouském sboru válečnickém. Těchto 8 paragrafů pojednává o korporacích a o sborech válečnických, kterých jest v Čechách počtem 307 a z nich jest jen 5 českých. (Slyšte!) Sbory jsou ozbrojeny, a účelem těchto spolků bylo pěstovati a síliti lásku a věrnost k císaři.

Císařů již nemáme, zbraně jejích nechceme použíti, a proto ústavní výbor vám doporučuje tento zákon ku přijetí. (Výborně!)

Místopředseda Konečný (zvoní): Také při tomto bodě denního pořadu není k slovu nikdo přihlášen, debata odpadá a přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Míním dáti hlasovati o projednávané osnově zákona tím způsobem, že budeme hlasovati o celé osnově zákona, která čítá pouze 8 paragrafů, jakož i o jejím nadpisu a úvodní formuli najednou. Poněvadž doufám, že není námitek, tedy přistoupíme ihned k hlasování. (Námitek nebylo.)

Kdo souhlasí s osnovou zákona, jak jest obsažena ve zprávě ústavního výboru, jakož i s nadpisem jeho a s úvodní formulí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, §§ 1.-8., jakož i nadpis a úvodní formule zákona se schvalují.

Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení nějaké poznámky?

Zpravodaj posl. Dědic: Děkuji, ne.

Místopředseda Konečný: Přikročíme k hlasování hned ve druhém čtení.

Kdo souhlasí se zákonem, přijatým právě v prvém čtení, také i ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, zákon schvaluje se i ve druhém čtení a tím jest tento bod denního pořadu vyčerpán a přistoupíme k dalšímu, kterým jest:

5. Zpráva ústavního výboru o nařízení vlády republiky Československé z 18. listopadu 1919, kterým se zřizuje slezská zemědělská rada, předloženém podle § 3. zákona ze 24. července 1917, č. 307 ř. z. (tisk č. 2698.

Zpravodajem jest občan dr. Dolanský. Uděluji mu slovo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP