Pondělí 22. března 1920

Podobné stylistické změny, jako v předchozím zákoně, byly i v tomto, že všude, kde se dříve titulu "ministr splnomocněný pro správu Slovenska" užívalo jako "ministr s plnou mocí", změněno bylo tak, jak oficielně nazývati se má.

Prosím, aby Slavné Národní shromáždění přednesenou osnovu zákona schválilo. (Výborně!)

Místopředseda Konečný: Také k této předloze není nikdo přihlášen ke slovu, debata odpadá, přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se).

Míním dáti hlasovati o této předloze v celku, poněvadž čítá pouze 12 paragrafů a není žádného pozměňovacího návrhu.

Kdo souhlasí se zákonem, jakož i s jeho nadpisem a úvodní formulí, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.) Zákon, jakož i jeho nadpis a úvodní formule schvalují se v prvním čtení.

Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení slova? Není tomu tak.

Přistoupíme k hlasování ve druhém čtení. Kdo souhlasí se zákonem, přijatým právě v prvním čtení, také ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.) Zákon schvaluje se i ve druhém čtení a tím jest i tento bod denního pořádku dnešního vyčerpán.

Projednání odstavce 5. dnešního denního poradu odkládá se po dohodě s konferencí klubovních předsedů. (Námitek nebylo.) Přistoupíme ihned k bodu 6., kterým jest

6. zpráva I. výboru kulturního, II. výboru rozpočtového o návrhu člena Národního shromáždění dra J. Budínského a soudr. (tisk č. 2124), aby sestátněna byla hudební konservatoř v Brně (tisk č. 2592).

Zpravodajové jsou občan dr. Kolísek a Hatlák. Uděluji slovo prvnímu zpravodaji, občanu dru Kolískovi.

Zpravodaj dr. Kolísek: Slavné Národní shromáždění!

Málo kdy bylo mi tak milo, ujímati se veřejně slova, jako v této chvíli před slavným sborem Národního shromáždění, kdy má se podati zpráva o zestátnění brněnské hudební konservatoře, nejprve zpráva moje - z kulturního výboru.

Tři složky hudebního uměleckého života v Brně tvoří vývoj a základ hudební konservatoře v Brně. Předně hudební a zpěvná škola fundace při klášteře starobrněnském, dále Varhanická škola, vydržovaná "Jednotou pro zvelebení církevní hudby na Moravě", (zasloužili se o ni zvláště opat Rambousek, řed. Šulc a dr. Frant. Kolísek), konečně hudební škola spolku Filharmonická Beseda v Brně. Z první jmenované školy vyšli slavní pěvci naši Paleček a Lukes, vyšel z ní i Pavel Křížkovský, skladatel a buditel, jenž pro vývoj svérázného hudebního umění českého, byť ne dle výkonnosti, ale jistě ideově měl právě takový význam, jako Bedřich Smetana. Druhou ze jmenovaných škol na výši uměleckou povznesl mistr Leoš Janáček, a vyšla z ní řada hudebníků nejlepších, jak výkonných, tak i skladatelů, na př. Jan Kunc. Na třetím ústavě počet žáků stále stoupal do takové výše, že bylo to jen krásným svědectvím zdatnosti této školy. A spolek Filharmonická Beseda brněnská, která onu školu vydržovala, je dobře známa svými uměleckými snahami i výkony.

Ministerská rada republiky Československé vystihla význam vyšší organisace hudebního školství v Brně a proto usnesením z 18. září 1919 zřídila v Brně hudební konservatoř, ale zatím jako ústav soukromý. Dnes, slavné Národní shromáždění, jednáme o návrhu, aby konservatoř tato byla zestátněna a to zákonem, jehož osnovu navrhuje výbor kulturní a rozpočtový.

Jako zpravodaj výboru kulturního musím si zde tak od srdce postěžovati, že návrh náš prodělával hotovou křížovou cestu. Ale podle lidového pořekadla: "Vzpomínati milo, co dříve trápilo" - vzpomínám rád na tyto útrapy, jen když bylo jak u dotyčných ministerstev, tak i ve výboru kulturním - a za ten mluvím nejprve - docíleno, že účelnost i potřebnost zestátnění brněnské hudební konservatoře byla uznána.

Nebudu zde opakovati důvody pro zestátnění. Jsou před vámi v důvodové zprávě našeho návrhu tisk 2592. Shrnuji důvody ony v celek. Je to historický vývoj hudebního školství v Brně, žádoucí úroveň v organisaci brněnské konservatoře, již existující, ale soukromé, a její kulturní, umělecký i politický - jedná se o Brno - význam. Postátněním brněnské konservatoře hudební ukáže se vřelý zájem vlády i tohoto Národního shromáždění pro kulturní potřeby celé naší Československé republiky. Bývaly smutné zjevy, jakási nevraživost Čech a Moravy, Brna a Prahy. Říkávalo se tomu někdy moravský separatismus, ale ve skutečnosti to bylo pražské odstrkování. Doufejme, že zjevy tyto zmizí. A zestátnění brněnské hudební konservatoře jest toho příjemnou ukázkou i zárukou.

Pak, ráčíte-li přijati, slavné Národní shromáždění, zákon na zestátnění brněnské konservatoře hudby, země Křížkovského a Janáčka bude míti svůj hudební ústav státní, státní ve smyslu dobroty, totiž sociální pomoci a mravní opory na prospěch kulturní úrovně společné vlasti a ke zdaru uměleckých snah jednoho národa.

Tím končím svoji zprávu a prosím, aby zpráva rozpočtového výboru byla vyslechnuta též se zájmem a pak aby zákon navrhovaný byl přijat. (Souhlas.)

Místopředseda Konečný: Za nepřítomného referenta rozpočtového výboru pana Hatláka měl převzíti referát pan Jaroš, a ten se slova vzdal.

K doslovu se přihlásil ještě p. zpravodaj. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Kolísek: V doslovu dovoluji si upozorniti na některé věci v osnově zákona. Nejprve na název tohoto ústavu.

Bylo ve výboru kulturním přijato, aby ústav tento se nazýval hudební a dramatická konservatoř v Brně. Upozorňuji, že jest to malá odchylka od názvu podobného ústavu v Praze. Ústavy jsou stejně organisovány, název jest sice jiný, ale věcně nemá to žádného rozdílu a obtíží. I pražská konservatoř byla by tento název dostala, kdyby při posledním projednávání o ni to byly dovolily formální důvody. Tolik k názvu.

Pak k § 3 jenž zní:

"Státní hudební a dramatické konservatoři v Brně přiděluje se přiměřený počet profesorů mistrovské školy státní konservatoře hudby v Praze", dovoluji si vysvětlení. Ačkoliv brněnská hudební konservatoř se k postátnění navrhuje, přece na brněnské konservatoři jako takové, tedy brněnské, postátňuje se zákonem naším jenom střední škola. Profesoři mistrovské školy, kteří na brněnské konservatoři působí, jsou zařazeni do svazku mistrovské školy pražské konservatoře hudby a jsou pro Brno přidělováni. Tak to bylo vyjednáno mezi ministerstvy a mezi dotyčnými interesenty. K tomuto bodu pak připojuji přání, jež se ovšem do zákona dáti nemůže, aby konservatoř pražská nepřebírala snad z nějakých "sobeckých" - důvodů profesory z Brna ze střední školy a tak aby Brno nebylo zbavováno lepších sil. Tedy projevuji přání, aby vláda dbala toho, aby oba ústavy, jak střední škola konservatoře hudby v Praze, tak střední škola hudební a dramatické konservatoře v Brně, byly udržovány stále co do profesorstva na stejné umělecké výši. Praha má jistě přednost tím, že mistrovská škola jest jedna, totiž v Praze a přidělování do Brna se provádí jen od případu k případu.

Konečně si dovoluji v doslovu říci toto: Jako jsem při pátečním jednání o pražské konservatoři, kde jsem byl zpravodajem pro zákon o úpravě služebních poměrů profesorů na pražské konservatoři, cítil v sobě jaksi Moravana a již tehdy při jednání o pražskou konservatoř jsem si vaši přízeň zjednával pro konservatoř brněnskou, o níž dnes jednáme, tak v této chvíli, když jednáme o vyšším učilišti hudebním pro hlavní město moravské, ozývá se ve mně poslanec za Slovensko a tu zase dnes projevuji prosbu a přání, aby i vláda i sněmovna, ovšem již budoucí, měly co nejvřelejší zájem o povznesení hudebního života slovenského - abych mluvil určitě, o povznesení Hudební školy v Bratislavě, aby za pomoci činitelů uměleckých Hudební škola v Bratislavě co nejdříve se vyvinula na ústav co největší a nejkrásněji řízený a aby za hmotné pomoci vlády byla přeměněna v Hudební konservatoř slovenskou.

Mám v mysli před sebou ideál, aby kdysi působily bratrsky a sestersky tyto ústavy: pražská konservatoř hudby, brněnská hudební a dramatická konservatoř a Hudební konservatoř slovenská vždy na prospěch umění a k ideové slávě našeho jednotného československého národa. (Výborně! Potlesk.)

Prosím, aby byl zákon navrhovaný přijat.

Místopředseda Konečný (zvoní): Prosím o zaujetí míst, přistoupíme k hlasování. (Děje se.)

Kdo souhlasí se zákonem, jeho nadpisem a úvodní formulí, jak navrhuje kulturní výbor v souhlase s výborem rozpočtovým, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, zákon je schválen v prvním čtení.

Přeje si pan zpravodaj slova ke druhému čtení?

Zpravodaj posl. dr. Kolísek:

V § 2. osnovy je záhodno doplniti na konci odst. I. datum zákona, na který se zde poukazuje a který byl slavným Národním shromážděním právě v pátek usnesen. Když tato zpráva byla dávána do tisku, ještě ho nebylo. Tedy na konci odst. 1. po slovech "podle zákona ze dne" budiž přidáno "19. března 1920", dále číslo, které teprve v kanceláři se zjistí, a pak slova "sbírky zák. a nař."

Pak v § 4. místo slov "ministerstvu školství" a slov "s ministerstvem financí" budiž řečeno "ministru školství" a "ministrem financí".

Místopředseda Konečný (zvoní): Kdo souhlasí se zákonem, právě v prvním čtení přijatým, s textovými doplňky, jak je právě pan zpravodaj přednesl a k přijetí doporučil, také ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Zákon i jeho doplňky se schvalují i ve druhém čtení a tím je tento odstavec denního pořádku vyřízen.

Přistoupíme k dalšímu a tím jest

7. zpráva I. výboru rozpočtového, II. výboru technického o návrzích člena Národního shromáždění O. Hübnera a soudr. (tisk č. 2436 a 2496), na náhradu škody, způsobené obcím okresu brandýsského a mělnického povodní labskou, jizerskou a vltavskou v lednu 1920, a na vyšetření a náhradu škod, způsobených lednovou povodní v okresích Roudnice n. L. a Stětí n. L., a člena Národního shromáždění Fr. Hrdličky a soudr. (tisk č. 2308) na vyšetření a náhradu škod, způsobených povodní v Hoříně u Mělníka (tisk č. 2599).

Zpravodaji jsou občané O. Hübnera dr. Velich. Uděluji slovo prvnímu zpravodaji Hübnerovi.

Zpravodaj posl. Hübner: Slavné Národní shromáždění! Loňský podzimek zanechá neblahé vzpomínky v historii naši republiky. Nejen že předčasná tuhá zima nám pokazila celé spousty bramborů, řepy, zeleniny atd. na polích, ale spousty sněhové, které již na počátku listopadu napadly nejen v horách, ale i celých středních Čechách, v lednu náhle roztály a způsobily tak povodeň, jaké není hned pamětníka.

Voda v Labi, ve Vltavě i v jiných řekách neobyčejně rychle a mocně stoupla tak, že na Mělnicku, kde regulace Labe a Vltavy jest již provedena, vzdor všem zařízením, ochranným hrázím a kanalisaci, rozlévaly se mohutné záplavy již 15. ledna 1920 přes tyto regulační hráze po celé krajině, na jihu okresu od Libiše, Chlumína, přes Semelkovice, Dušníky, Obříství, Tháň, Kly, Hořín, Brozánky, a to po celé krajině až za Mělník, tvoříce jedno ohromné jezero. Vesnice tu a tam vykukovaly jako oasy z této zátopy a někde vnikla voda i do obcí a poškodila značně domy, které jsou popraskány, podlahy vyzvednuty. Lidé a dobytek museli býti na rychlo někde v noci vystěhováni a spojení se udržovalo loďkami, kde jich nebylo, a to bylo skorem všude, plavilo se na vysazených dveřích, vratech atd. Jen holý život zachrániti, bylo myšlenkou všeho obyvatelstva pobřežních obcí. Kdo má příležitost prožíti jen jednou takovou hroznou katastrofu venku na vesnici, nezapomene na ni do smrti. Jest možno říci, velevážení, že také ve městech, v Praze, jest velká voda a že jest to také nebezpečné. Ano. Ale v městech, a zejména v Praze, jsou přece jenom ochranná opatření, lodě, lidé, vojsko po ruce, záchranné práce jsou ihned organisovány, kdežto na venku se toto vše postrádá úplně a proto jest to daleko horší. Výše vody vystoupila až 480 nad normál a protože povstalo trvalé proudění těchto vod a silným větrem značné vlnobití, rvaly vody břehy a náspy hrází, zbudované z velikých žulových kamenů.

Pole i luka jsou ještě dnes zanesena pískem, štěrkem, také bahnem, na celých velkých plochách jest zničeno osení, odplavená ornice, mrva, odneseno dříví z lesů, zatopeny brambory, řepa i zelenina, uložená na zimu v jamách i ve sklepích.

V obci Tuháni si postavilo občanstvo za malého přispění státu a země přede dvěma lety ochranné hráze, převyšující pobřežní regulační hráze o 1-2 metry. Letošní veliká voda i tyto druhé ochranné hráze přestoupila a proud byl tak silný, že tuto hráz na dvou místech v šíři asi 40 a 80 m protrhl a na místo hrází zejí tam veliké prohlubně.

Letošní úroda na polích i lukách jest v Polabí vážně ohrožena. Lid se namáhá, dělá co může, ale následky této katastrofy budou se pamatovati ještě několik roků v těchto krajinách. A tu nutno si položiti otázku, jak jest toto vše možné na Mělnicku, kde jest kanalisace Labe a Vltavy provedena? Při provádění kanalisace Labe byly podél hlavního toku zřízeny hráze, které sice pobřežní pozemky uchrání za normální, nebo mírně zvýšené vody v řece, a vodu pojmou, ale jakmile nastane větší tání sněhu, nebo větší vody, tu tyto hráze nestačí a voda rozleje se do polí a širého okolí a to stává se i dvakráte do roka, na jaře i na podzim. A tu přelitá voda zůstává v polích, hubí úrodu, zejména osení, zabahňuje pozemky, protože propusti ve hrázích, které mají tuto zbylou na polích vodu odvésti do řeky zpět, jest velmi málo a jsou malé (mají malý průměr), tak že toto velmi důležité zařízení jest naprosto nedostatečně vybudováno. U Tuháně jest pobočná strouha upravena a zřízena k vůli chovu ryb. Ale není zde žádných vrat, žádného stavidla, aby v nebezpečí velké vody mohla býti strouha uzavřena. A tak se hrne velká voda touto strouhou úplně volně na obec.

U Obříství měla býti voda z pobořené, tak zv. průplavní stoky svedena dle projektu do bývalé mlýnské strouhy pod starým jezem, ale nestalo se tak. Voda byla svedena, bůhví z jakých příčin, u zámku do hlavního řečiště, zvláštním nasypaným obloukem a tím byl účel proplachovací strouhy úplně zmařen.

Následkem toho splašky z cukrovaru oužického se v Brůdku usazují, tvoří strašně zapáchající spousty bahna a z toho povstávají v těchto obcích u lidí, drůbeže i dobytka těžká onemocnění. Měl bych ještě mnoho a důležitých výtek těmto provedeným stavbám, ale zmiňuji se jen o těchto několika nedostatcích již provedené regulace a kanalisace našich řek proto, abych ukázal, jak se u nás za Rakouska stavělo, také proto, aby tyto vady byly, pokud jest to možné, odstraněny, a také proto, abychom při další stavbě regulací a kanalisací se těchto chyb uvarovali.

Slavné Národní shromáždění! Mluvil jsem úmyslně napřed o okresu mělnickém, kde již regulace Labe i Vltavy jest provedena (škoda úředně zjištěná 1 1/2 mil. korun). A nyní si, prosím, račte představiti, jak to vypadá na okrese brandýsském, kde není ještě na regulování ani sáhnuto! Od Neratovic k Lobkovicům se sice již několik roků vrtá a kopá, ale kdyby měla práce takto pokračovati, byly by naše řeky regulovány někdy za dvě stě let. A tak na našem okrese každý větší déšť, tání sněhu, ať větší, střední, mají ihned volné pole a vody se rozlévají přes celý okres od Čelakovic až po Mlékojedy každoročně několikráte. Také zácpy ledové a střílení ledu u Čelakovic, Kostelce n. Labem, Kozel, Neratovic, nejsou u nás žádnou vzácností. Jak vypadaly a vypadají do dnes polabské obce na okresu brandýsském, lze si představiti.

Tak v mojí rodné vesničce Mlékojedech, která má 58 čísel, bylo 52 zatopených a jen 6 nezatopených, dále obce Kozly, Křenek, Borek, Kostelec n. Lab., Záryby, Rudeč, Toušeň, Stará Boleslav, Čelakovice, Všetaty, Nedomice, mají velmi značné škody. Dráha v roku 1870 postavená byla letos poprvé u Neratovic vodou pobořena a do dnes dobře nespravena.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP