Pondělí 22. března 1920

Nechci sl. Národní shromáždění unavovati líčením všech těch běd, a také jest to těžko, takové věci se musí viděti, aby si člověk učinil o všem pravou představu.

Slavné Národní shromáždění! Když naši poslanci na radě říšské nám přinesli v roce 1901 vodocestnou předlohu o regulaci také našich řek, zejména Labe a Vltavy, oddechli si všichni tito obyvatelé pobřežních obcí, v naději, že bude bědám odpomoženo.

Dnes ale, téměř po 20 letech, vidíme, že značně se zklamali.

Potřebujeme dnes dobrého, silného zemědělství, protože potřebujeme chleba pro náš lid. Ale necháme-li ještě dlouho takto ničiti naše nejlepší pozemky, potom nebudeme ještě dlouho soběstačni a nebude důstatek chleba i jiných požívatin. A proto prosím a žádám mimo okamžitou výpomoc všem postiženým na okresích Brandýs n. L., Mělník, Roudnice a Štětí, pracujme k tomu ze všech sil, aby regulace Labe, zejména v okrese Brandýs n. L. co nejdříve a dobře byla provedena.

Jménem rozpočtového výboru, který se zabýval mými návrhy a návrhem kol. Hrdličky, dovoluji si slavnému Národnímu shromáždění navrhnouti ku schválení následující resoluci:

"Slavné Národní shromážděni, račiž se usnésti:

1. Škoda způsobená letošní lednovou povodní v okresích Brandýs n. L., Mělník, Roudnice n. L. a Štětí budiž ihned vyšetřena a postiženým majitelům nebo nájemcům nahrazena z obnosu Kč 10,000.000-, povolených v 69. schůzi Národního shromáždění dne 24. července 1919.

2. Nánosy písku a štěrku na polích a lukách buďtež odklizeny, poškozené hráze opraveny a v případě potřeby, jako u Tuháně a Kel, znovu postaveny.

3. Regulace Labe a Jizery v okrese brandýském budiž provedena s náležitým urychlením, neboť zde působí každoroční záplavy vodní a zácpy ledové ohromné škody, zejména u obcí Mlékojedy, Lobkovice, Kozly, Neratovice, Jiřice, Kostelec n. L., Záryby, Křenek, Borek, Brandýs n. L., St. Boleslav, Toušeň a Čelakovice; při spodní vodě u obcí: Všetaty, Nedomice, Ovčáry, Chrást a Tišice a také ohrožují velmi vážně obyvatelstvo na životech.

4. S tímtéž urychlením budiž vyšetřena letošní katastrofální škoda povodní způsobená na Moravě u Olomouce, Litovle, na řece Moravě, Švarcavě, Dyji a Svitavě, na Slovensku (Váhu) a budiž odpomoc v Čechách i zde neodkladně ihned poskytnuta, ať náhradou škod nebo správou poškozených objektů a ochranných staveb, a buďte na trvalé odvrácení škod takových pro budoucí časy vládě vhodné návrhy předloženy a náklady rozpočtené každoročně pravidelně do rozpočtu zařaděny."

Slavné Národní shromáždění! Prosím, a navrhuji, aby tato resoluce byla schválena nejen pro naše agrárníky, poněvadž už mezi poškozenými nejsou pouze příslušnici naší strany, nýbrž téměř z 50 proc. také příslušníci jiných politických stran. (Výborně! Potlesk.)

Místopředseda Konečný: Za technický výbor je zpravodajem občan dr. Velich. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj dr. Velich: Výbor technický ve své schůzi ze dne 18. března t. r. projednal návrhy, přednesené kolegy Hübnerem a Hrdličkou, a vyslovil souhlas se zněním resoluce rozpočtovým výborem přijaté. Doporučuji i jménem výboru technického, aby navržená resoluce byla slavným Národním shromážděním schválena. (Výborně!)

Místopředseda Konečný (Zvoní): Ke slovu není nikdo více přihlášen, další debata odpadá. Přistoupíme ihned k odhlasování navržené resoluce. Prosím, aby páni zaujali svá místa. (Děje se.)

Pan zpravodaj ke konci svého referátu přečetl čtyřdílnou resoluci, jak nám ji ku přijetí doporučil a jak ji navrhuje v souhlasu s rozpočtovým výborem i výbor technický. Nemusím snad tuto resoluci znovu předčítati? (Hlasy: Nikoli!)

Kdo souhlasí se čtyřdílnou resolucí, jak jest uvedena na str. 3. zprávy výboru rozpočtového a technického, prosím, aby povstal. (Děje se.)

Resoluce se schvaluje.

Tím je tento bod denního poradu vyčerpán a přistoupíme k dalšímu, jímž je

8. Zpráva I. výboru živnostenského, II. výboru sociálně-politického o peticích čís. 2448, 2466, 2484, 2527, 2592 a 2665 (tisk č. 2607).

Zpravodajem za nepřítomného občana Hatláka jest občan Slavíček. Uděluji mu slovo.

Poslanec Slavíček: Slavné Národní shromáždění! Živnostenskému výboru byla poslána panem místopředsedou sněmovny citovaná petice od celé řady místních odborů Československé obchodnické besedy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, dále hromady pomocnické při obchodních gremiích a společenstvech z těchže zemí a konečně jiná dobrovolná sdružení obchodního pomocnictva zaslala 101 petici stejného znění, ve kterýchž zaměstnanci všech oborů práce obchodní domáhají se zavedení úplného klidu nedělního, kterýž nebyl vyřešen ani zákonem o osmihodinné době pracovní, pokud se týče obchodu. Živnostenský výbor usnáší se, dáti k posouzení petice tyto sociálně-politickému výboru a navrhl, aby oba dva výbory navrhly Národnímu shromáždění, aby petice tyto přikázány byly ministerstvu sociální péče a ministerstvu obchodu ku dalšímu projednání.

S tímto návrhem živnostenského výboru sociálně politický výbor souhlasí, také se k resoluci této, lépe řečeno k návrhu živnostenského výboru, připojil a navrhuje, aby slavné Národní shromáždění takto navrženou zprávu schválilo.

Místopředseda Konečný: K slovu se nikdo více nehlásí, přistoupíme k odhlasování návrhů výboru živnostenského a sociálně politického. Živnostenský výbor usnáší, se doporučiti Národnímu shromáždění, aby petice byly přikázány ministerstvu sociální péče a ministerstvu obchodu ku dalšímu projednání.

Kdo s tímto návrhem živnostenského a sociálně politického výboru souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.) Návrh tento se schvaluje a přistoupíme ku dalšímu bodu denního pořádku a tím je

9. zpráva živnostenského výboru o peticích čís. 2418, 2444, 2470, 2482, 2594, 2719, 2538 a 2421, tisk č. 2608.

Za nepřítomného zpravodaje občana Hatláka převzal referát obč. Slavíček, uděluji mu slovo.

Posl. Slavíček: Slavné Národní shromáždění!

Dle uvedených čísel panem místopředsedou sněmovny je zjevno, že živnostenský výbor dostává celou řadu různých námětů, návrhů, proseb a žádostí z kruhů živnostenských, které ovšem jinak nemůže vyříditi, než usnésti se navrhnouti slavnému Národnímu shromáždění, aby žádosti, petice, prosby a návrhy byly předány k dalšímu řízení příslušným ministerstvům. Se svého stanoviska považuji za nutné, poprositi předsednictvo Národního shromáždění, aby dalo upozornění do novin, že zasílání takto formulovaných spisů na výbor živnostenský nemá žádného účele a že korporace živnostenské učiní lépe, když obrátí se přímo na příslušné ministerstvo.

Živnostenský výbor uvažoval o peticích číslo 2418, 2444, 2470, 2482 a 2594 a navrhuje, aby předány byly ministerstvu financí k dalšímu zařízení. Jednají o srážce osobní daně z příjmu ze mzdy dělnické.

Petice čís. 2419, zaslaná českým odborem zemské rady živnostenské a zemského úřadu na zvelebení živností, sděluje, že živnostnictvo trvá neochvějně na požadavku uzákonění starobního a invalidního pojišťování živnostnictva současně a ve spojení s pojištěním dělnickým.

Živnostenský výbor navrhuje, aby Národní shromáždění se usneslo, předati petici tuto ministerstvu sociální péče k dalšímu řízení.

Petice číslo 2538, zaslaná městským úřadem ve Vamberku a žádající, aby zákon ku podporování stavebního ruchu podporováním soukromého stavebního podnikání, kterýmž přiznány výhody jen pro města s více než 15.000 obyvateli, anebo jen pro města průmyslová a jinak důležitá, změněn byl v tom smyslu, aby výhody zákona přiznány byly všeobecné i místům se 3000 obyvatel, usneseno doporučiti k přikázání ministerstvu sociální péče.

Petice číslo 2421 týká se požadavků učitelstva živnostenských škol pokračovacích na Moravě, zejména pak, aby náklad na platy učitelstva převzal stát a vyměřil odměny v takové výši, aby práce učitele byla na nynější dobu přiměřeně honorována.

Živnostenský výbor doporučuje Národnímu shromáždění usnésti se, by petice tato postoupena byla ministerstvu školství.

Předseda (přejímaje předsednictví): K slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Přistoupíme k hlasování. Návrhy pana zpravodaje, resp. výboru živnostenského jste slyšeli. Týkají se toho, že jednotlivé petice pod těmi čísly uvedené mají býti postoupeny jednak ministerstvu financí, jednak ministerstvu pro soc. péči a konečně ministerstvu školství a národní osvěty.

Kdo s návrhem tímto souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina. Návrh ten je schválen a tím 9. odstavec dnešního denního pořádku je vyřízen a přistoupíme k poslednímu, ke

10. zprávě sociálně-politického výboru o petici Jednoty českých soukromých úředníků v Praze č. 2190 (tisk č. 2609).

Zpravodajem jest místo nepřítomného a omluveného kol. Hatláka pan předseda výboru sociálně politického Johanis. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Johanis: Vážení pánové!

Jednota českých soukromých úředníků dožadovala se celé řady požadavků ohledně uplatnění změn zákona o pensijním pojištění soukromého úřednictva, které jest však již hotovo. K některým otázkám se přihlíželo při sdělání zákona, k některým se nepřihlíželo. Ale poněvadž se dá očekávati, že v dobách pozdějších zákon o pensijním pojištění soukromého úřednictva dozná nové změny, navrhuji jménem výboru, aby petice Jednoty českých soukromých úředníků byla postoupena ministerstvu sociální péče k dalšímu úřednímu jednání, aby k některým otázkám uvedeným vzalo zřetel.

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.) Návrh výboru sociálně-politického o petici čís. 2190 zní v ten smysl, aby se odkázala ministerstvu sociální péče k dalšímu úřednímu jednání.

Kdo s návrhem tím souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina. Návrh je přijat a tím denní pořádek dnešní schůze jest vyřízen.

Sděluji ex presidio, že schůze výboru pro jednací řád koná se dnes po dnešní plenární schůzi sněmovní v obvyklé místnosti.

Přistupuji k ukončení schůze a navrhuji, aby příští schůze konala se ve středu dne 24. března 1920 o 10. hod. dopol. s tímto denním pořadem:

1. Odložený odstavec pátý z denního pořadu dnešního, totiž:

Zpráva ústavního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1921), usneseném Národním shromážděním a vráceném presidentem republiky (tisk č. 2284), jímž se doplňují a mění dosavadní ustanovení o nabývání a pozbývání státního občanství a práva domovského v republice Československé (tisk č. 2593).

2. Zpráva výboru zásobovacího a výboru technického o peticích, týkajících se poměrů vyživovacích a zásobovacích (tisk č. 2625).

3. Zpráva výboru kulturního a výboru sociálně-politického o návrhu členů Národního shromáždění Bohumila Fischera, Rebše a soudr. o zavedení poradny pro volbu povolání (tisk č. 2626).

4. Zpráva výboru státně-zřízeneckého k resoluci člena Národního shromáždění Vojty a soudr., přikázané výboru ve 101. schůzi Národního shromáždění, v záležitosti zařadění poštovních a dopravních úředníků do skupiny D. (tisk c. 2644).

Jest snad proti dnu nebo dennímu pořadu mnou navrženému nějaká námitka? (Nebyla.) Není. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze o 4. hod. 10 min. odpol.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP