Pátek 6. února 1920

1. Ženské školství odborné budiž reorganisováno, vybaveno novými moderními osnovami a specialisováno podle odvětví výrobních. Síť škol budiž revidována a doplněna v městech a krajích dosud zanedbaných a rozšířena též na Slovensko.

2. Hmotné poměry škol vyžadují, aby státní správa větší měrou přispívala k úhradě nákladů těchto škol. Budiž proto náklad na učitelské síly postupně převzat státem, při čemž platy sil učitelských budtež stejně upraveny, jako platy mužských sil na školách odborných při rovnocenné kvalifikaci.

3. Vzdělání učitelstva těchto škol budiž prohloubeno a duchu doby přizpůsobeno.

Doporučuji slavnému Národnímu shromáždění tyto resoluce k přijetí. (Výborně!)

Místopředseda Konečný (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Kdo souhlasí se třemi resolucemi kulturního výboru, jak je byl právě pan zpravodaj doslovně přečetl, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.)

To je většina. Všechny tři resoluce jsou schváleny.

Přistoupíme k dalšímu odstavci dnešního denního pořádku a tím jest

6. zpráva imunitního výboru o žádosti zemského trestního soudu za vydání členů Národního shromáždění Stříbrného a Vraného pro přestupek § 522 tr. z. (tisk 2333).

Zpravodajem je občan Skorkovský. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Skorkovský: Slavné Národní shromáždění!

Zemský soud jako trestní soud v Praze žádal dopisem ze dne 25. října 1919 čís. 9036/19 Národní shromáždění za vydání členů Stříbrného a Vraného, aby je mohl stíhati pro přestupek § 522 tr. z.

Imunitní výbor Národního shromáždění, vyžádav si veškerá soudní akta tohoto případu a vyslechnuv oba zúčastněné členy Národního shromáždění, usnesl se, navrhnouti Národnímu shromáždění, aby žádost zemského soudu jako trestního soudu byla zamítnuta a aby členové Národního shromáždění Stříbrný a Vraný vydáni nebyli, a to z tohoto důvodu:

Žádost za vydání obou členů Národního shromáždění podepřena jest jedině dosti neurčitým udáním Karla Mestka, mezitím již odsouzeného pro zločin podvodu a jiné těžké delikty. Tvrzení Mestkovo nikdo ze svědků nepotvrdil.

Za těchto okolností nemohl se imunitní výbor rozhodnouti pro návrh na vydání.

Tato zpráva imunitního výboru dána byla na denní pořad 95. schůze Národního shromáždění, byla však vzata z denního pořádku a případ přikázán imunitnímu výboru k novému jednání z důvodu, že poslanec Stříbrný a Vraný vyslovili přání, aby vydáni byli.

Imunitní výbor Národního shromáždění, projednav dne 3. února 1920 tento případ znovu, usnesl se, aby členové Národního shromáždění Stříbrný a Vraný vydáni nebyli - jednak proto, že trvá na důvodech svého původního usnesení, jednak proto, že přání členů Národního shromáždění, aby byli v určitých případech vydání soudnímu stíhání, není pro rozhodnutí imunitního výboru směrodatné. (Výborně!)

Místopředseda Konečný: K slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Přistoupíme ihned k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Imunitní výbor navrhuje, aby členové Národního shromáždění Stříbrný a Vraný pro přestupek § 522 tr. z. zem. soudu k stíhání vydáni nebyli. Kdo s tímto návrhem souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Návrh imunitního výboru se schvaluje. Tím je tento bod denního pořádku vyřízen a přistoupíme k bodu dalšímu. Tím je

7. zpráva imunitního výboru o žádosti okresního soudu trestního za vydání člena Národního shromáždění dra Vojt. Kyjovského, žalovaného továrníkem Ant. Sychrou z Boskovic, pro urážku na cti (tisk č. 2334).

Zpravodajem o této imunitní záležitosti je občan Jonáš. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Jonáš: Vzácné Národní shromáždění!

Vidím zde, že jest mnoho těch, kteří jsou nepřítomni; a ty stihne trest, že neuslyší případ, který by mohl míti název "Románek o válečném zbohatlíku".

Věc se má takto: Za onoho času, správně řečeno 29. srpna minulého roku, před trestním soudem brněnským stál Antonín Sychra z Boskovic, žalovaný Jarolímem Filipem pro přestupek proti bezpečnosti cti. Zástupcem p. Jarolíma Filipa byl člen tohoto Národního shromáždění pan dr. Vojtěch Kyjovský. Pan továrník Sychra od počátku líčení byl velice podrážděn, rozčilen a přepadal útočně i urážlivě jak advokáta, pana dra Vojtěcha Kyjovského, tak i samotného soudce, a to takovým způsobem, že soudce cítil se zrovna nucen, napomenouti pana Antonína Sychru a připomenouti mu následky podle § 234 tr. ř. Na to teprve, když byl urážen po několikráte, p. dr. Kyjovský, náš člen, zvolal, že si od takového zpupného zbohatlíka nedá líbit, aby takovými slovy mluvil o něm před soudem. Pan Sychra si tento výrok zaznamenal a podal žalobu na p. dra Kyjovského teprve v poslední den, jak zákon dovoluje, proto, aby zpětnou žalobou nemohl býti stíhán. Imunitní výbor, uváživ všechna tato fakta, rozhodl se, navrhnouti slavnému Národnímu shromáždění, aby p. dra Vojtěcha Kyjovského nevydávalo.

Místopředseda Konečný: K slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá. Přistoupíme k hlasování. Prosím, aby pánové zaujali svá místa. (Děje se.)

Imunitní výbor navrhuje, aby člen N. S. dr. Vojtěch Kyjovský, žalovaný továrníkem Ant. Sychrou z Boskovic pro urážku na cti, k soudnímu stíhání vydán nebyl.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, návrh se schvaluje.

Tím jest dnešní denní pořad vyčerpán.

Předsednictvu byl podán

dotaz

členů N. S. Svozila, Slavíčka, Tučného, Zeminové, Laube a druhů na pp. ministry obchodu, soc. péče, veř. prací a zásobování o poměrech pracujícího lidu v severovýchodní a východní české oblasti textilní.

Prosím, aby byl přečten.

Sněmovní tajemník dr. Haasz (čte):

"V textilním dělnictvu severovýchodní a východní oblasti české jeví se svrchovaná nespokojenost, již není možno přejíti bez porozumění, jelikož právě dělnictvo textilní nenašlo po celou dobu války žádného zaměstnání ve válečném průmyslu a bylo nuceno živořiti při hubených podporách a naprosto nedostatečné zaměstnanosti. Tyto poměry trvají po většině dosud, jelikož vedle nedostatku bavlny je práce rušena i znemožňována nepravidelným dodáváním potřebného uhlí.

Nedostatečné mzdy ani podpory nestačí, aby dělnictvo si mohlo k nedostatečným přídělům státně obhospodařovaných potravin přikupovati drahé potraviny jiné.

Nespokojenost pak se stupňuje trpkým pocitem nezaměstnanosti a odvislosti od podpor, jak je patrno z rozdílu mezi okresy, kde byl dán tomuto lidu výdělek při nouzových pracích. Lid severočeský i východočeský je zvláště pracovitý a velmi citlivý, pokud jde o lidskou důstojnost a uplatnění se vlastní prací, takže nemožnost žíti z vlastní práce je nejpalčivějším ostnem nespokojenosti. Pokud pak je tu dělnictvo zaměstnáno, vidí úžasný nepoměr mezi svým výdělkem a zisky podnikatelskými, jež i nyní po válce dokonce při dodávkách státu jsou až 100 %.

Vidouce tyto nedostatky a příčiny oprávněné nespokojenosti, jež tedy nutno podle možnosti hned odstraňovati, táží se podepsaní příslušných, výše jmenovaných pp. ministrů, zda jsou jim tyto věci známy a co hodlají učiniti

1. pro řádné a včasné dodávání všeobecně platných přídělů potravin za ceny textilnímu dělnictvu přístupné,

2. pro řádné zásobování uhlím, jež není možno bez pronikavého, do důsledků provedeného státního obhospodařování úplným ovládnutím uhelné těžby,

3. pro včasné opatření nedostávajícího se obilí a suroviny z ciziny, jak již loni bylo státním obilním ústavem navrženo, ale tehdejším ministrem financí znemožněno, a to na celý příští rok, jakož i ovšem

4. pro opatření nedostávajícího se obilí a suroviny pro dobu nejbližší, pokud jen je možno,

5. jakož i co míní příslušná ministerstva podniknouti, aby tamnímu lidu byla zjednána - pokud není možno opatřiti dosti suroviny pro práci v jeho oboru - dočasná, slušnou existenci zabezpečující práce a konečně,

6. zda vláda již připravila nebo připravuje celkový, jednotný a pevný plán obhospodařovací na zdokonalení a sesílení nedostatečného, protože neúplného a nedosti pronikavého státního obhospodařování jak výroby, tak obchodu, bez něhož není možno připraviti a urychliti přechod k normálnímu pravidelnému životu hospodářskému?

V Praze, dne 6. února 1920.

J. Svozil v. r., Tučný Al. v. r."

Pilný dotaz tento jest opatřen dostatečným počtem podpisů. K odpovědi na tento dotaz přihlásil se ihned ke slovu občan ministr Houdek. Uděluji mu slovo.

Ministr pro zásobování lidu Houdek: Zásobování Čech, Moravy, Slezska, jakož i Slovenska ztíženo je v poslední době tím, že výkupy trvale poklesly hlouběji pod denní spotřebu (v Čechách průměrně výkup byl 130 vagonů při spotřebě 214 vagonů týdně), a že také dovoz z ciziny vázne, není plně možno schodek doplňovati. Aby se rovnováha zachovala, vymílá se ječmen a omezil se příděl ječmena pro pivovary. Pšenice vymílá se místo ne 75 % na 80 %. Zásobovací potíže objevují se hlavně, pokud jde o Čechy, v chudých horských okresích, v Rudohoří, pak v Krkonoších a v Podkrkonoší, hlavně v okresích: Jablonec, Semily, Vrchlabí, Dvůr Král., Trutnov, Náchod, z části Nové Město, Rychnov a Žamberk. Do okresů těch dlužno tudíž přidělovati pokud možno plnou kvotu mouky, poněvadž vlastní produkce jejich je nepatrná.

Aktivní okresy se brání vývozu chlebovin, a proto jsou dodávky pro tyto pasivní okresy spojeny s potížemi. Pokud jde o smíšené okresy, dostal Jablonec na potřebu 55 vagonů v lednu 50 vagonů v únoru 8 vagonů, Semily na 32 vagonů, v lednu 27, v únoru 2, Vrchlabí na 19 vagonů v lednu 25 (Posl. Dubický: Německé okresy jsou zásobovány dobře, pane ministře!), v únoru 2, Dvůr Králové na 25 vagonů v lednu 17, v únoru 3, Trutnov na 30 vagonů v lednu 35, v únoru 2, Náchod na 22 vagonů v lednu 19, v únoru 4, Nové město na 18 vagonů v lednu 15, v únoru 1 1/2, Rychnov na 14 vagonů v lednu 23, Žamberk na 18 vagonů v lednu 19. Poměr mezi lednem a únorem je, jak vidno, nepříznivější v únoru, poněvadž výkupy koncem roku minulého značně poklesly a následkem toho není možno ten příděl v té míře zachovat, jako byl v měsíci lednu. Obilní ústav byl poukázán, aby okresům Semily, Dvůr Král. a Náchod dal neprodleně nějaký příděl. Ostatní okresy, jak vidno, jsou zásobeny přes leden ještě do části února a je věcí místních aprovisačních organisací, aby mouku ekonomicky rozdělily. Ovšem stává se, že některé obce, dostane-li se jim jisté reservní mouky, tuto ihned rozdělily, neuvažujíce, že mají s ní vystačiti na delší dobu a pak hlásí se o nový příděl, který ovšem z důvodů rovnováhy nelze dáti.

Byly zde proneseny poznámky, že německé okresy dostávají poměrně více než české. K tomu připomínám, že ten přebytek, který se zde v nepatrném počtu vagonů jeví, se přesunuje na následující měsíc a že v následujícím měsíci dostává se také o tolik méně. To neděje se nikterak z důvodů národnostních a pod., nýbrž je to čistě stránka technická, že se některým okresům dostane o několik vagonů více než jiným okresům, závisí to často od toho, že mlýny, které mají dodávati jednotlivým okresům, mají uhlí, jiné nikoli a následkem toho se to dodání v některých okresích zdrží. (Předseda Tomášek ujímá se předsednictví.)

Při této příležitosti dovolil bych si zcela stručně znázorniti všeobecnou situaci. Za nějaké dva týdny dostaneme se jistě do nepříznivé situace zásobovací a sice následkem toho, že se nepodařily všecky pokusy, které byly podnikány se strany ministerstva zásobování a ministerstva financí o zakoupení většího množství mouky v zahraničí. Všeho všudy, co jsme od začátku prosince mohli koupiti, je nepatrné, t. j. 800 vagonů, které byly opatřeny v Belgii a dojdou koncem února. (Posl. Hatlák: Zač?) Za nynějších okolností je to snad věcí vedlejší, poněvadž hlavní je, abychom se mohli najíst. (Posl. Pelikán k posl. Hatlákovi: Vy byste to nevzal, pane kolego, kdyby to přišlo?) Dnes telefonováno mě z Bratislavy, že dojely tři lodi z Jugoslavie, zejména s moukou, která zakoupena byla již před 5 měsíci a dochází jen pozvolna. Tyto tři lodi znamenají 153 vagonů. Jak vidět z těchto cizích nákupů za hranicemi, situace jest zcela kritická a to zvyšuje se ještě tím, že i výkupy domácí váznou. Hlavní příčina, proč domácí výkupy zůstaly zpět, je do jisté míry nedostatek uhlí. (Hlas: Benzinu!) Ale hlavně uhlí, poněvadž právě u velkostatků, které by mohly dodati větší množství, nemají uhlí. Faktická spotřeba uhlí jest asi 5000 vagonů, avšak přes všechny námahy jednak ministerstva zásobování, jednak obilního ústavu, které podnikly úřady tyto u ministerstva veřejných prací, nebyly s to docíliti toho, aby toto uhlí bylo dodáno. Pro měsíc leden byl příděl disponován ministerstvem veřejných prací asi 1500 vagonů místo 3000 vagonů. Kolik z toho ovšem dodá se skutečně na výmlat, jest otázkou. To jest jedna stránka. Jestliže v zásobování má nastati nějaká změna, jest nezbytno, aby uhlí na výmlaty bezpodmínečně již bylo pro tento měsíc dodáno, ne to množství, které jest ministerstvem veřejných prací disponováno, ale mnohem více.

Při této příležitosti dovoluji si také, více pro horníky než snad pro Národní shromáždění, připomenouti, že stávky, které jsou v různých dolech, mají za následek, že při naší nynější situaci, kdy pracujeme úplně bez jakýchkoliv reserv, následkem toho, že ministerstvo veřejných prací pro stávky není s to, aby potom přislíbené uhlí mohlo dodati, dostáváme se do situace, že nebudeme moci dávati dávku mouky po případě ani horníkům a že potom přirozeně následky takové stávky ponesou i ti dělníci, kteří mají jistou vinu na tom, že se nedostává uhlí jednak na výmlat, jednak u mlýnů a na dopravu.

Obtíže, které se staví ministerstvu financí při nákupech, jsou předně ty, že naše valuta silně poklesla. Nemohu nepřipomenouti, že se stala veliká chyba, že ministru Vrbenskému nebyla povolena valuta (Hlasy: Slyšte! Výborně! Potlesk.) zavčas, aby mohl ještě v létě nakoupiti značné množství při mnohem příznivějších poměrech než jsou nyní. Kdyby ten nákup se byl ministru Vrbenskému umožnil, byli bychom přišli již v létě a na podzim k zásobám a nebyly by nastaly ty kalamity, ve kterých jsme byli. (Slyšte!) Bývalo by času, aby se domácí obilí lépe vykupovalo a důsledky toho musíme teď přirozeně snášeti. Podobně se stalo, že se mně nedostalo v létě, v srpnu, prostředků, ač právě výhodné nabídky na nákup zahraniční byly, a nemohl jsem uhraditi ten schodek obilí, který byl právě za přechodu z minulého hospodářského roku do tohoto roku. V jaké situaci bude ministr financí pro nejbližší dobu, to posuzovati nemohu, snad p. ministr financí podá o tom výklad ctěnému Národnímu shromáždění. Možnost nějakého nákupu ve větším rozsahu, aspoň v nynější situaci vidím stíženou. (Posl. Dubický: Tedy jdeme do katastrofy.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP