Úterý 27. ledna 1920

Tato resoluce je opatřena dostatečným počtem podpisů a je předmětem jednání.

Řečnická listina o této skupině rozpočtu je vyčerpána. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Poněvadž k této skupině kapitol rozpočtových - ministerstva obchodu, pošt a železnic - nebylo podáno pozměňovacích návrhů, dám o nich hlasovati v celku. (Souhlas.)

Námitek proti tomu není.

Kdo souhlasí s příslušnými položkami ministerstev obchodu, pošt a železnic, jak jsou obsaženy v celkovém přehledu na str. 72 a 73 zprávy rozpočtového výboru, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.) To je většina.

Položky příslušných ministerstev jsou schváleny a tím tato skupina rozpočtu jest vyřízena.

Přistoupíme k další skupině 7., která shrnuje kapitoly XVIII. ministerstvo zemědělství, XX. ministerstvo veřejných prací a XXII. ministerstvo pro zásob. lidu.

V řečnické listině jsou zapsaní řečníci: Petrovický, Zeminová, Kaderka, Jaroš, Sáblík, Prokeš a Dubický.

Uděluji slovo prvnímu řečníku, panu kol. Petrovickému.

Posl. Petrovický: Slavné Nár. shromáždění! Do sedmé části specielní debaty o celkovém rozpočtu zapadá rozpočet ministerstva zemědělství, rozpočet ministerstva veřejných prací a konečně rozpočet ministerstva zásobování. Nebudu se zde dotýkati jednotlivých cifer tohoto rozpočtu zmíněných ministerstev, avšak při zmínce o rozpočtu ministerstva zemědělství činil bych apel - je-li zde přítomen aspoň pan zástupce tohoto ministerstva, (Posl. Jos. Špaček: Je tady státní tajemník!) nebo pan ministr sám - tedy na pana státního tajemníka, aby uspořádal z moci úřední prodej užitkového dříví na pasekách malým řemeslníkům, poněvadž v poslední době lesní správy, ať již jsou spravovány státem anebo svými majiteli, odpírají užitkové dříví našim řemeslníkům, i dlouholetým odběratelům tohoto dříví. Dnes pan ministr financí zmínil se, že se vláda ujme hospodaření s dřívím, a tu činím apel, aby, jestliže dojde zase snad k utvoření nějaké komise dřevní, aby také bylo pamatováno na ty malé, aby v této komisi měly zastoupení aspoň dva odbory po jednom zástupci - Zemská jednota společenstev kolářů a Zemská jednota společenstev truhlářů v Praze.

Pokud se týče rozpočtu a hospodářství ministerstva veřejných prací, tu bych prosil, aby toto ministerstvo ve svém obhospodařování, zejména pokud se týče přídělu uhlí, benzínu a petroleje, pamatovalo větším přídělem těchto materiálií na ty řemeslníky, kterým je nezbytně potřeba uhlí, benzínu a petroleje k provozování jejich živností. Paní a pánové, dnes jsou dílny kovářské, zámečnické a klempířské, které několik týdnů, ač by měly dostatek práce, nemohou pracovati pro nedostatek těchto materiálií. Znám ty velké těžkosti a znám opravdu dobrou snahu p. ministra veřejných prací Hampla, ale prosil bych jej, nebo jeho zástupce, aby mu tlumočil, aby větším přídělem pamatoval na řemeslníky, a zejména oddělení pro benzin, aby, jestliže už nemůže tohoto materiálu petentům ihned přiděliti, aspoň zodpovědělo tyto žádosti, aby jednotlivci nevážili zbytečné cesty do Prahy, pro urgenci svých případů, potom třebas planě vyřízených.

Konečně upozorňuji zástupce ministerstva veřejných prací, že bude rozhodovat o usnesení svého času v meziministerské radě, kde moudrá jakási hlava připadla na to, že je třeba pro nedostatek ubytování kanceláří úředních a pro účely vojenské zabrat ještě hotely, které zde v Praze ještě máme. V této záležitosti jsem intervenoval, jakmile tento moudrý názor byl předán ministerstvu veřejných prací, a toto obrátilo se na zemskou správu politickou, kde potvrdil mi již tenkrát příslušný referent, že děje se zde bezpráví majitelům hotelů a že zákon, resp. příslušný paragraf z 11. června loňského roku čís. 332, kde zplnomocňuje vládu k zabírání bytů a místností pro své účely, je špatně vykládán. A také rozhodnutí nejvyššího soudního dvoru v neděli v denním tisku uveřejněné dalo mi za pravdu, poněvadž, jestliže zemská politická správa přistupuje k zabrání takovéto místnosti, jako je příkladně místnost některého živnostníka, musí dáti plnou náhradu, resp. musí opatřit rovněž nějakou podobnou místnost, aby tento živnostník mohl bez újmy svoji živnost provozovat.

To, prosím, aby dnes v těch případech ministerstvo veřejných prací, kde bude projednávati odvolání ještě některých hoteliérů, rozhodlo ve prospěch postižených, a na základě onoho zásadního rozhodnutí nejvyššího soudu, které bylo v neděli v denních listech publikováno.

Konečně přicházím, slavné Národní shromáždění, k posouzení, a to věcnému - prohlašuji - posouzení rozpočtu a hospodářství našeho ministerstva zásobování. Prohlašuji, že náš klub usnesl se jednomyslně, hlasovati pro rozpočty ministerstva zemědělství, ministerstva veřejných prací a rovněž jednomyslně usnesl se hlasovati proti rozpočtu ministerstva zásobování, vyjma položku přes 3,500.000 K, věnovanou na stíhání lichvy. (Posl. Prokeš: To je divné! To je divný klub, když pro rozpočet podmínečně hlasuje!)

Není to divné, příteli, poněvadž je třeba skutečně, aby se posoudilo působení některého úřadu, pokud se týče jeho meritorního jednání a zároveň, aby se mu neupíralo tam, kde příkladně má potírati - jak dokáži, že někdy i nepotírá - rakovinu lichevní v národě a ve všech třídách našich dosti zahnízděnou.

Vážené Národní shromáždění! Odvolávám se při posuzování rozpočtu a hospodářství tohoto ministerstva na prohlášení svého času učiněné presidentem nejvyššího kontrolního úřadu, kde zejména v rozpočtovém výboru zcela jasně konstatoval, že nebylo všecko v pořádku, zejména v seznamech tohoto ministerstva, kde nebylo možno zjistiti jaké, a v jakém množství zboží tímto ministerstvem bylo nakoupeno a distribuci podrobeno, a kde zároveň nebylo ani možno zjistiti, z jakých položek úvěrových to nebo ono zboží bylo koupeno. To, vážené shromáždění, tyto dva úřady již jaksi vyrovnaly mezi sebou. Avšak ministerstvo zásobování není doposud vyrovnáno s občanstvem, aspoň s tou částí našeho občanstva, jemuž při představování se naší druhé vlády na začátku července loňského roku přece nenuceně ministerstvo zde prohlásilo, že 21tým zářím loňského roku, po žních, dostane se na každou hlavu 3 kg týdně pšeničné i žitné mouky. Řekl jsem, že toto ministerstvo není vyrovnáno s touto částí občanstva, které po celou dobu od tohoto prohlášení i po žních jest tímto ministerstvem odstrkováno. Toto ministerstvo dluhuje velké části občanstva několik neděl dávku tenkrát slíbenou všem třídám, všemu občanstvu v naší československé republice. Ministerstvo zásobování není vyrovnáno, vážené shromáždění, také s jednou důležitou složkou našeho národa. Není vyrovnáno s naším živnostnictvem a obchodnictvem. (Výkřik z lavic národně-socialistických: Keťasové!) Ano, jsou snad někteří a jako i mezi vámi, z té stránky znáte jich, p. kolego, u vás dost. A ještě jeden soud není u vás odbytý, ještě čekáme p. kol. Prokeši, na jeden soud, jak dopadne a pak můžeme mluviti o keťasích. Jen jmenovat. (Hluk.)

Místopředseda Konečný (zvoní): Prosím, aby řečník nebyl vyrušován.

Posl. Petrovický (pokračuje): Není vyrovnáno se živnostnictvem, vážené shromáždění. Tenkrát bylo pekařům slíbeno, že budou péci bílé pečivo, že bude postaráno o dostatečný příděl mouky, Ano, bylo postaráno, s tím však rozdílem, že firma Odkolkova, tato továrna dostávala mouku pěknou, dobře na málo procent vymletou a pražští pekaři dostávali tu nejčernější, nejhrubší mouku až na 95 proc. vymletou, tak že obecenstvo (Hlas: Na rohlíčky!) ne, nebylo to na rohlíčky - stěžovalo si na pekaře tím způsobem, že s touto moukou snad něco podnikají. Teprve rázné zakročení jejich organisace zjednalo pořádek a od té doby pekaři svůj výrobek pekou stejně dobrý jako firma Odkolkova, které tolik palec drželo ministerstvo zásobování. - Ale, vážené shromáždění, ministerstvo zásobování, které má zodpovědnost za ty ostatní konexní ústavy, se kterými jest jedna ruka, dohromady nekoná opravdu pravého dohledu na ty různé komise, jež jsou pod patronací tohoto ministerstva, že nekoná, jest vidno z toho, že příkladně nenutí velkonákupní společnosti v Karlíně, aby konečně zaplatila 12 mil. korun, jež dluhuje tukové ústředně, že rovněž nenutí k zaplacení 2 milionů, kteréž dluhuje jednota malozemědělských družstev již od srpna loňského roku a na kterýžto dluh pouze zaplatila tato jednota 7.700 korun pouze za vajíčka. (Slyšte!) Myslím, že pan ministr financí zná toto hospodářství a jistě uvažuje, jakým způsobem se státními penězi se hospodaří při třídním zásobování našeho občanstva, kdy ostatní občanstvo musí hleděti na tento způsob hospodaření naší vlády.

Vážené shromáždění! Pokud se týče brambor, víte, jak to bylo se zásobením brambory. Vy, kteří jste členy zásobovacího výboru, víte, jak tenkráte i tam byla vyslovena nelibost v zásobovacím výboru, kde tenkrát zástupce ministerstva byl povolán k zodpovědění určitých otázek. Co tomu říkáte, že v poslední době, kdy brambor nemáme, utvořila se zvláštní společnost, vyvolaná drem Langrem, obecním starším, v kteréžto společnosti jsou členové, počínaje Bergrem, Zeckendorfem a konče jakýmsi Zelenkou, kteří budou mít prý úkol, ty brambory, které zde nejsou, jako subkomise obilního ústavu dostati na světlo a přivésti na trh, ovšem jestli pro veškeré občanstvo, to pochybuji. (Posl. Myslivec. Židů!)

Vážené shromáždění, toto ministerstvo jest pilné, to přiznáme všichni, kteří sedíme v zásobovacím výboru, že aspoň dostáváme každý týden podle toho, jak některé okresy odvádějí nebo jak jsou pozadu. Ale agilní a pilné je toto ministerstvo v šikanování našeho živnostnictva a obchodnictva. Vám je známa příčina stávky hostinské. Vám je také známo, že tehdá starostové obcí pražských, socialisté, uznali, že jsme oprávnění nejen stávkovat, nýbrž prokázati, že dalším způsobem živnost vedena býti nemůže, jestliže na druhé straně to, co si veřejně a opravdu za schválení vlády pod rukou opatřujeme, aby na druhé straně, vážené shromáždění, přišli a vzali to, aby v bezmasých dnech přicházeli očmuchávači kuchyní a týrali hostinské a jednotlivé zaměstnané. Pří tom tenkráte byl výsledek: anketa. A v této anketě okresní hejtmani předměstských obcí i magistrát prohlásili, že jako v Rakousku, ani u nás v republice nebylo nijakého úředního zásobování jen cukerínem. A když anketa nevedla k nijakému výsledku, vyzvalo ministerstvo zásobování korporace hostinské, aby ten ceník, který předložilo a který je vyvěšen v hostincích, jaksi podali v kalkulaci detailní jednotlivých jídel. Ministerstvo zásobování vyzvalo tedy tuto živnost, vlastně jich organisace, k podání dobrozdání. A když tyto organisace toto dobrozdání podaly, víte, co se stalo? Ministerstvo zásobování udalo státnímu návladnictví tyto korporace následujícím přípisem (Hlasy: Slyšte! Ve středu.):

"Dle návrhu státního zastupitelství v Praze ze dne 29. prosince 1919 č. j. St. 74/19 zahajuje se trestní řízení na základě oznámení ministerstva pro zásobování lidu ze dne 22. prosince 1919 č. j. 10857/5867 1919 odd. XII. za zjištění skutkové povahy zločinu podle § 10. zákona ze dne 17. října 1919 č. 568 sb. z. a n., spáchaného předložením smluvených přehnaných výrobních kalkulací věcných i peněžních v pokrmech, podávaných v hostincích. Z důvodu toho žádám, aby se zástupce, který kalkulaci pořizoval, dostavil dne 28. ledna 1920 o 9. hod, dopoledne do síně č. 89 ku zodpovědnému výslechu."

Tedy, vážené shromáždění, jest nebezpečno opravdu, aby čelní funkcionáři podepisovali se na dobrozdání vyžádané úřadem, jako by vlastně se smlouvali o tom, co vlastně zde dnes existuje. Vážené shromáždění, zajisté máte cit pro právo a spravedlnost. Jak byste si ráčili představovati, že na př. kdyby svaz železničních zřízenců, nedohodnuv se s ministrem železnic o svých požadavcích a požádán tímto, aby předložil své požadavky a ministerstvo železnic potom udalo ty požadavky, které se nemohly smluviti osobně, za přemrštěné a kdyby tady byl zákon, jak byl slibován s toho místa, také zákon o lichvě s prací, ministerstvo železnic by udalo tyto funkcionáře státnímu zastupitelství, jsem přesvědčen, že ten ministr ani 6 hodin by nemohl býti v ministerstvu železnic a že by jistě zřízenectvo - a to právem - vyvodilo z toho důsledky, protože tam, kde se ještě jedná, není ještě skutku, není právního pokladu ku stíhání a jest opravdu nebezpečno, s takovýmito vysokými úředníky vůbec jednati.

Vážené shromáždění! Já jsem nucen jaksi již končiti toto své exposé, (Posměch na levici), ale dalo by se mnoho ještě o hospodářství v ministerstvu zásobování mluviti, poněvadž tam se, vážené Národní shromáždění, pěstuje třídní politika vůči středním vrstvám, zejména proti živnostnictvu a obchodnictvu, jež nemá žádné důvěry k tomuto zásobovacímu ministerstvu. A klub právě, uváživ ty stížnosti, které jej docházejí a také i v jiných listech jiných stran jsou publikovány, z nedůvěry bude hlasovati proti zmíněným položkám, vyjímaje položku na stihání lichvy. (Výborně! Potlesk ve středu.)

Místopředseda Konečný: Dovoluji si sděliti Národnímu shromáždění, že jako zástupce ministerstva zemědělství jest přítomen pan státní tajemník dr. Pazderka. Uděluji slovo dalšímu řečníku, občance Zeminové.

Posl. Zeminová: Slavné Národní shromáždění! Ctění pánové a paní!

Předchozí pan řečník ve svých vývodech podotkl, že bude hledět pokud možno věcně kritisovat rozpočet jednotlivých ministerstev. Ale zdá se mi, že se od té skutečné kritiky poněkud uchýlil, a že proslovil řeč, která sice jest agitačně správná snad v zájmu určité politické strany, ale která přece nepřinesla světla (Hlas: Poněvadž je tam moc tmy! Smích!) do celé té situace zásobovací, do celé té krise, v jaké se nacházíme, a že má se poněkud rozumněji dívati na všechny tyto věci a, řekla bych přímo, šetřiti poněkud kritikou. Kritika má býti solí veřejného života, ale, hází-li se nespokojenost, aniž by se udaly důvody, čísla, data atd. do naší veřejnosti, stává se potom kritika žlučí a rozkladným jedem ve vývoji našeho mladého státu.

Jest to zajímavý zjev, pane předřečníku. Ve starém rakouském parlamentě strana katolická a strana mladočeská, jejímiž vy jste následovateli, byly dobrými sloupy rakouského státu a jeho systému. (Veselost. Výkřiky.) Naproti tomu strany, které dnes drží náš stát, které dnes pracují, aby vývoj republiky byl zabezpečen, stály v nejprudším boji a oposici proti rakouskému státu. Když mluvím za naši stranu, dvacet let, co stáli naši zástupci na půdě rakouského parlamentu, starali se vždy o to, aby zdrcen a znemožněn byl tehdejší systém.

Ale když přišla doba, doba historická (Hlas: Šli do Konopiště!) . . . Narážíte na Švihu, to byl jednotlivec, který byl vyloučen ze strany, ale vy máte mezi sebou mnoho bývalých hófrátů. Já chci říci tolik, že proti nám se vede dnes prudká kampaň, že jsme šli do koalice se stranami protichůdnými. Nám se do té koalice nechtělo, agrárníci nemají nás socialisty rádi, se soc. demokraty nejsme na nejlepší noze, ale bylo zde něco vyššího, co nás do koalice vedlo. Byl zde vyšší zájem mladého státu, který potřeboval býti živ, který potřeboval, aby ho někdo udržoval, někdo mu sloužil. Někdo musel na se vzíti zodpovědnost, co se s republikou stane. A tu jsme řekli, i když nám to nešlo stranicky ku prospěchu, že vytrváme v politice státu oddané. Kdybychom začali provozovati politiku oposiční, hrnulo by se k nám všechno, nespokojená strana by rostla, ale kam by se poděla republika, když by každý utíkal od zodpovědnosti? V převratné době vzíti zodpovědnost za poměry a působiti k nápravě těchto, pak aby národ vyšel bez úhony, to jest povinnost všech poctivých republikánů.

Národní demokracie udělala si celou posici velmi snadnou. Utekli jste od zodpovědnosti tenkráte, když se ukázalo, že na stát se hrnou velké starosti. Jak pan ministr Rašín, tak i druzí vystoupili dobrovolně z první koalice, vy jste viděli, že se hrnou starosti finanční, zásobovací, valutní, vy jste viděli, že bude těžko udržet náš stát na výši s ostatními, a vstoupili jste do oposice a nechali jste zodpovědnost druhým stranám, aby vytáhly stát z bahna, do kterého nás válka zavedla. (Výborně!) My odsuzujeme, když se začínají dělati nepokoje, odsuzujeme takové počiny, ale jestliže odsuzujeme neoprávněnou stávku horníků, vedenou nezodpovědnými živly, musíme říci, že od převratu již u nás bohatá buržoasie dělá také stávku a ne proti jednotlivcům či stavům, nýbrž přímo proti státu, proti národu, proti jeho prospěchu. (Výborně!) Bohatí vlastenci čeští neplatí daně státu; budou musiti býti doháněni přímo soudně k tomu. Uschovávají válečné zisky, neupisovali státní půjčky republiky. Rakouské upisovali o překot, ale mladé republice stále odpírají finanční podporu. Zdražují všechny životní potřeby na tu výši, že dnes není opravdu možno člověku s nevelkým majetkem ani žíti.

Převzali jsme strašné dědictví války. Rozvrácené finance, hospodářské trosky, duševní depresi, drahotu, lichvu a k tomu několik set milionů revoltujících žaludků, které neznají politiky ani jedné ani druhé strany, které mají politiku svoji: "Dej a musíš sehnati, vem kde vem." Nejožehavější problémy jsou: obnova intensivní výroby a zabezpečení výživy. Prvním by byla upravena valuta, druhým by byl zabezpečen klidný vývoj sociálních otázek. Železnou nutností mladých států jest, postaviti na zodpovědná vedoucí místa ve státě nejsilnější, nejschopnější, nejenergičtější lidi.

Přiznáváme, když přicházím k rozpočtu ministerstva zásobování, ty obtíže, s jakými se vedoucí činitelé setkávají. Ale přece nelze přehlédnouti, že úroda r. 1918 byla poměrně mnohem slabší než roku loňského a letos vše více vázne, než po převratu.

Do listopadu 1918, jak právě zástupci tohoto ministerstva prohlásili, do převratu, odvedli zemědělci Rakousku na 30 procent kontingentu předepsaného, kdežto roku 1919 v téže době pouze 15 procent. (Hlasy z lavic agrárních: To není pravda!) Mám zde, pane kolego, úřední čísla, já je uvedu. (Hlas: Je to úřední, jako byla ta zpráva železniční!) A ačkoli byla úroda v r. 1918 poměrně menší, přece jen až do žní měli jsme, byť malé, přece trvalé a pravidelné dodávky mouky, tuku, mléka atd.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP