Úterý 27. ledna 1920

Je ovšem otázka, jak dřevo máme vyvážet, a pánové, zde se dějí, řekl bych, přehmaty hospodářské. Není lhostejno, zda-li vyvážíme kulatinu nebo zda-li vyvážíme řezivo, a u nás bohužel jsme se dostali do takového pochodu, že naše pily nejsou zásobeny kulatinou, kolem našich pil vozí se kulatina k exportu a naše pily nejsou zaměstnány. V lesích našich je spousta dřeva, které hnije a patří různým, i cizím společnostem, a náš domácí průmysl není řádně zásoben.

Exportní ceny jsou velice značné a okolnost tato nezůstává přirozeně bez škodlivého vlivu na domácí ceny dřeva pro tuzemskou spotřebu, neboť exportní ceny řeziva nemohou domácí konsumenti platiti, čímž ohrožován je zvláště žádoucí rozvoj stavebního ruchu, potřeba pražců pro státní dráhy, důlního dříví, telegrafních tyčí atd.

V obchodě dřevním panuje dnes chaos. Nezdravá exportní spekulace poškozuje těžce domácí potřebu dřeva i zájem státu. Je tudíž nezbytno, abychom učinili těm nezdravým zjevům konec a uvedli dřevní obchod do příslušných kolejí a zajistili si pro vlastní pokladnu - podobně jako při cukru, lihu a sladu - zisky, vyplývající z dnešní výhodné konjunktury na světovém trhu dřevním a z dnešních valutových rozdílů zvláštní úpravou obchodu dřevem do ciziny. Před touto úpravou dnes stojíme a mám za to, že se podaří otázku tu v brzké době definitivně vyříditi.

Částku, kterou mohla by pokladna státní dnes získati na vývozu 1 m3 řeziva, lze odhadovati na 200, 300-400 Kč., čili při celkovém vývozu 3,000.000 m3 řeziva mohla by získati okrouhle 1 miliardu čs. K.

V principu ovšem jsme shodní, jak otázky ty řešiti, o provedení se názory rozcházejí, ale myslím, že při dobré vůli i tato otázka bude klidně brzy rozřešena.

Vážené shromáždění! Jsem povinen dáti s tohoto místa některé vysvětlení ohledně jednání se zástupci republiky rakouské o některých důležitých otázkách hospodářských a finančních, v první řadě o nostrifikaci podniků. Tato důležitá otázka byla předmětem rozprav se zástupci vídeňské vlády při jich nedávné návštěvě Prahy, při čemž bylo docíleno shody v zásadních otázkách o této záležitosti. Se strany rakouské vlády byla uznána neudržitelnost nynějších poměrů a bylo přislíbeno, že nostrifikací podniků nebudou činiti překážky a zejména že nebudou nostrifikované podniky podrobeny dodatečnému zdanění dle § 96. zákona o osobních daních. Tento slib byl ovšem vázán výhradou, že rakouská vláda s válečnými půjčkami, které jsou v držení nostrifikovaných podniků, nebude nakládati jako s válečnými půjčkami svých státních příslušníků, nýbrž považovati je bude za válečné půjčky, patřící státním příslušníkům československým. Proti této výhradě, která neodporuje mírové smlouvě a je nutnou konsekvencí nostrifikace podniků, nebyla s naší strany vznesena námitka, poněvadž tím nikterak není předbíháno řešení otázek válečných půjček.

Nostrifikační záležitost bude předmětem zvláštní úmluvy s rakouskou vládou, při čemž budou všechny s ní související otázky a zejména otázky daňové podrobeny řešení.

Otázku vzájemného uvolnění deposit, jimiž rozumíme netoliko veškeré cenné papíry, nýbrž také vkladní knížky, cizí valuty, drahé kovy a drahokamy příslušníků republiky československé, a to ať jednotlivců či osob právnických neb obdobných jiných subjektů hospodářských, řešilo ministerstvo financí za účinné a neúnavné součinnosti odborníků v naprosté shodě. Zásadní stanovisko naše dáno jest jasně a nezvratně články 266., 267. v souvislosti s články 70., 78., 80. a 270. mírové smlouvy st.-germainské, která proto byla nám největší a nejspolehlivější oporou našeho jednání.

Při této právní povaze našeho nepopiratelného nároku na vrácení deposit z republiky rakouské mohlo se tedy jednati jenom o uspíšení jeho, tedy o prostou anticipaci mírové smlouvy, jejíž skutečné provedení dozná jistě ještě značného průtahu, kterého však řešení této otázky mohlo by sotva strpěti.

Proto bylo nám bezpodmínečné řešení otázky deposit s výlukou jakéhokoliv junktim přímo zkušebním kamenem ochoty vlády rakouské a to tím spíše, poněvadž z naší strany nešlo o nějaké přiznání naprosté reciprocity právní, nýbrž kromě toho také ještě o naše případné ústupky, kterými při dobré vůli i s druhé strany chtěli jsme připustiti republice rakouské reciprocitu faktickou, nezadávajíce ovšem při tom svému stanovisku právnímu, kotvícímu v mírové smlouvě st.-germainské. Poskytuje nám totiž tento světový dokument v různém směru výhody, kterých Rakousku stejnou měrou nepřiznává. Jest na př. majetek našich příslušníků v Rakousku již podle této smlouvy ode všech dávek, zvláště ale od dávky z majetku osvobozen, kdežto my máme právní možnost, majetek rakouských příslušníků dávkou touto postihnouti. Pro nás jest problémem celého jednání, že jsme získali času, a i tato otázka bude do 1. února definitivně vyřešena.

Velmi závažnou část vyjednávání se zástupci republiky rakouské tvořilo jednání o vyrovnání vzájemných pohledávek peněžních. Otázka tato stala se značným rozdílem, který nastal po rozluce měnové v hodnocení koruny československé a koruny rakouské, velmi komplikovanou. Při řešení této otázky bylo zásadou finanční správy, zabrániti tomu, aby věřitelé českoslovenští nebyli citelně poškozováni tím, že by se jim dostalo na jejich pohledávky úhrady v znehodnocených korunách rakouských. Zástupcům vlády rakouské předložila naše správa finanční návrh, dle kterého má se státi vyrovnání dluhů mezistátním kompensačním řízením v té formě, že by oba státy sdělily si navzájem pohledávky tomuto řízení podrobené, načež by pak saldo, které se tímto způsobem objeví, bylo vyrovnáno mezi smluvními státy.

Způsob vyúčtování s vlastními státními příslušníky ustanovil by pak každý stát vlastním vnitrostátním zákonodárstvím. Zástupce vlády rakouské, státní tajemník dr. Reisch, nemohl než prohlásiti, že zásady, na nichž tento návrh jest zbudován, jsou spravedlivé, a nečinil v meritu žádných námitek. Vyslovil pochybnosti pouze rázu formálního a prohlásil, že po úřadě se svými referenty a kruhy interesovanými, nejdéle však do 4 neděl, podá odpověď; vláda rakouská urychlí pak každým způsobem uzavření definitivní úmluvy, tak aby do dalších 4 týdnů jednání bylo skoncováno. Tolik o jednání s Rakouskem.

A nyní, vážené shromáždění, dovolte mně, abych se svého hlediska ještě reagoval na některé poznámky v debatě zde pronesené, a to především na stanovisko ke změněným poměrům v Rusku. Uvolněním blokády vůči Rusku nastává i nám nová, abych tak řekl, ruská orientace. Nechci mluviti o orientaci politické, ale hospodářské a dovolte mne tu vysloviti svoje nejvniternější přesvědčení, že tak, jako bez míru s Ruskem, jako bez zkonsolidovaných poměrů v Rusku není míru Evropy, tak bez obnovy hospodářských styků s Ruskem nebude a není blahobytu Evropy a naším úkolem bude, abychom dnes, kdy poměry dostávají se do jiných proudů, nebyli pouhými diváky, abychom nebyli pasivními, nýbrž, abychom se aktivně této hospodářské politiky zúčastnili. Našimi dobrými a výbornými hospodářskými pionýry na Rusi byli naši legionáři. Dlouholetým pobytem sibiřských legionářů za hranicemi nastal u nich jasný přerod, zračící se v tom, že jsouce zbaveni veškerého úzkého nazírání a přivyklí tvořivé reelnosti, naučili se chápati význam organisování a význam organisace.

Příčiny toho byly jednak v tom, že desítky tisíců našich legionářů prošly trudnou školou zajatců. Mnozí začali pracovat jako dělníci, s jedné strany měli Rusy, vyznačující se svou zaostalosti, s druhé strany byli to Němci a Maďaři, projevující při práci pro Rusko naprostou indolencí. Proto stávalo se, že veliké množství našich českých a slovenských zajatců nabylo obliby v ruských kruzích, že byli povyšováni nejen za přední dělníky, ale i za správce jednotlivých oddělení, pokročilejší pak naši specialisté i inženýři stávali se, byť i ne na venek, přec ve vnitřním poměru řediteli velikých závodů, kde plně mohli uplatniti svoje vědomosti a svoji iniciativu, a tato okolnost měla velký vliv na to, že budoucí legionáři poznali svoji cenu a dovedli zvednout hlavu. Ty okolnosti měly velký vliv při organisaci naší armády, která, sestávajíc z 60.000 dobrovolců, v ohledu materielním tvořila se takřka z ničeho. Účelná organisace dovedla však nahraditi vše. Naše vojsko naučilo se na Sibiři něčemu novému. Z bývalých tichošlápků stávali se v pravém slova smyslu průbojní Američané.

V době, kdy naše sibiřská armáda zabrala celou Sibiř a značnou část východního Ruska po stránce vojenské, připadal armádě ohromný úkol provésti organisaci té ohromné plochy, zaujímající jednu devítinu celé světové souše i po stránce politicko-administrativní a zejména hospodářské. Někteří mladí důstojníci, ale i obyčejní prostí střelci byli naznačováni na místa dosti význačná, kde při naprosté desorganizaci ruské mohli uplatňovati svoji iniciativu. A radost z úspěchu nutila všechny k práci. A výsledek se ukázal. Třeba ukázati jen na sibiřskou magistrálu a sibiřské dráhy vůbec, které jsme převzali zničeny a kde naši lidé bez velikých technických pomůcek upravili v brzké době provoz.

Vrcholem organisační dovednosti ruských legií jest organisace Uralu. Náš legionář přišel ve styk s Amerikány, Francouzi, Japonci a Angličany. My zde v republice obdivujeme a vším právem Francii, Anglii a Ameriku jako celek a ustupujeme jim jako celku, ježto neznáme detailů. Náš sibiřský voják viděl je zblízka, poznal je jednotlivě, viděl jejich přednosti a chyby a vyšel z toho srovnání s přesvědčením, že nestojí-li výše, tož stojí alespoň i na stejném stupni s nimi, a to znamenalo velikou morální posilu a zvýšení sebevědomí.

Naši legionáři naučili se vážiti si Japonců. Generál Štefánik, který koncem roku 1918 přijel na Sibiř, přijal deputaci zástupců české obchodní komory v Jekatěrinburku na Uralu. V čele této komory stály osoby vysoko postavené, mezi nimi bývalý president uralské vlády a pomocník ministerstva obchodu sibiřské vlády. Na základě docílených informací rozhodl se generál Štefánik, aby vyslána byla zvláštní mise hospodářská do vlasti, informovat domácí průmyslové kruhy, jakož i kruhy obchodní o poměrech v Rusku. Mise tato odjela, ale zvláštní náhodou mohla teprve půl roku na to sem se dostaviti. Mezi tím ministerstvo našich zahraničních věcí pověřilo politické vedení na Rusi, aby začalo samo pronajímati lodě pro repatriaci vojsk a obstarávati nakládání surovin pro republiku. Ježto nebylo peněžitých prostředků, musela býti opatřena surovina jinou cestou, bylo zahájeno vyjednávání s ruskou vládou, aby přenechala suroviny, které se nacházejí v přístavech vladivostockých, naší republice a nabídnuto Rusku naproti tomu, že naše republika vyveze náhradou zase tovary. Vladivostocká celnice byla přeplněna surovinami a těchto surovin větší část podařilo se zachrániti pro nás a dnes již máme zde asi 800 tun elektrolytické mědi, 3000 tun bavlny, poslané vlastní lodí nákladní, mimo to gumové obruče, hnací řemeny, atd.

Byl to ministr zahraničních věcí dr. Beneš, který pověřil v Paříži kapitána Komárka, dav mu také příslušné doporučující listy k obstarání nákladu na první loď "Liverpool-Maru" - a od té doby přistálo a odeplulo z Vladivostoku a od nás z Terstu několik lodí a jedná se dnes o to, aby celá tato služba byla řádně organizována a abychom nejenom zboží vozili sem z Vladivostoku, ale abychom navzájem dávali jim kompensační zboží naše. Věc prvá již se osvědčila a mám za to, že v této organisaci podaří se nám dalších úspěchů docíliti. (Výborně!)

Není dnes sporu o tom, že hlavní pozornost dlužno věnovati obchodním stykům s Ruskem evropským. V této příčině počítám s tou okolností, že velké množství probudilejších sibiřských legionářů z kruhů malých i větších podnikatelů usídlí se v různých místech Ruska, kde v zajetí ve válce i jinak získali různé konexe, a tím jest dána široká síť zástupců pro takové obchodní směny, do kterých se nemůže pouštěti žádný jiný stát, totiž možnost, uplatniti naše výrobky přímo na místech spotřebních a dostávati suroviny takřka přímo od mužika bez meziobchodu.

Druhá opora naše jsou tak zvaní čeští krajané v Rusku, naše dvě kolonie Ruska, jak Volyňská, tak i na Uralu. S jižním Ruskem navázali jsme již hospodářské styky a myslím, že známky toho budou brzy znatelné.

Vážené shromáždění, mám za to, že Rusko ukáže po válce zcela novou tvářnost, která překvapí Evropu. Ruský mužik za této války vzrostl v poznání pobytem ve městech v zajetí a jeho životní potřeba se zvětšila a zjemnila. Po tři až čtyři roky nebudeme v Rusku pociťovati žádnou zvláštní konkurenci, neboť Rusko jest dnes hladové po tovarech, a bude bráti všecko, co se tam doveze. V té době bude se musiti naše industrie přizpůsobiti potřebám Ruska, neboť po uplynutí této doby, kdy trh bude jakž takž nasycen, nastane silná konkurence pro nás a zejména z Německa. Není pochybno, že hospodářské možnosti, které se tu otvírají, jsou ohromné a není průmyslového odvětví, ať již oboru textilního, papírnického, strojnického a sklářského, jež by se nemohlo dalekosáhle uplatniti za nejcennější surovinové kompensace, kterých jsme se marně dožadovali na západě. Babička v ruském městě, jdouc pro vodu za střelby na ulici, řekla: "Kdyby již nebylo tolik svobody!" Domnívám se, že této babičce jest lhostejným naše politické stanovisko, ale není jí lhostejným, bude-li míti na sobě kanafas, který jí dodáme a nezapomene toho, kdo jí dodá ten kanafas první. Tato babička není jiná, než ruský národ. Stejně jest to u mužika, i ten dnes, když potřebuje naše stroje, nezapomene toho, kdo přijde první a kdo první s ním styky obchodní naváže. Já jen trvám na tom a pravím, když dnes situace se obrátila, že nemůžeme býti pouhými diváky, nýbrž musíme se sami aktivně této politiky hospodářské zúčastniti.

Při obchodu s dálným východem máme silnou oporu v tak zvané ústřední hospodářské komisi sibiřských legií. Všichni, kdo byli komerčně nejschopnější, byli povoláni do této komise, která má své sídlo ve Vladivostoku a své filiálky v Japonsku, Šanghaji, Singapuru, Portsaidu, na Manilách, na Jávě, jež navzájem již mezi sebou korespondují.

Dnes navázány jsou již obchodní styky jak s Japonskem, tak i s Indií.

Z těchto akcí, myslím, že můžeme míti upřímné potěšení, že se těmito otázkami započalo již hýbati. Nechovám sice pro nejbližší dobu příliš sanquinickou naději, abych nebyl zklamán, ale přípravy pro dobu úplného míru nutno vykonati již dnes. Výměnný obchod, směnný obchod, kompenzační obchod nedovedu si ovšem - prozatím aspoň - jinak představiti, než za dohledu a ingerence vlády, aby pověst reelního obchodu našeho neutrpěla, abychom my věděli, co se děje v obchodu a jakým způsobem se obchod také vyvíjí. My nesmíme nechati dojíti k tomu, aby pod vlajkou československou byl vyvážen na Rus veškerý šmejd, abychom tam na ráz pokazili celou naši posici, kterou nechceme tam míti pouze na jeden nebo dva měsíce, ale na dlouhou dobu, na celé věky.

Vážené shromáždění! Rozpočtová debata má býti, jak jsem z počátku pravil, živým svědomím vlády, kritikou a ukazovatelem lepších cest a racionelních method. Pokud zde konstruktivní návrhy v debatě podány byly, eventuelně podány ještě budou, vděčně je kvituji. Připomínám však, a podtrhuji, že předpokladem každé zdravé finanční politiky jsou zdravé a konsolidované politické poměry, poměry vnitřní. (Výborně!) V Římě po jednom zemětřesení objevila se velká propast, která hrozila celý Řím pohltiti. Házeli do propasti všechno možné, ale propast se nechtěla zavříti. Tázali se oracula. Oraculum odvětilo: "Když obětuje Řím to nejlepší, co má, to nejcennější, pak nebezpečí pomine." Curtius, jeden z nejudatnějších, nejlepších Římanů, skočil střemhlav do propasti, která se za ním zavřela.

I před námi, vážené shromáždění, otevřela se taková propast (Posl. Sechter: Kdo tam má skočiti? Veselost) zchudnutí, propast hospodářské (Hluk. Předseda zvoní) odvislosti. Aby se propast zavřela, není zapotřebí, abychom tam házeli to nejlepší, co máme, nýbrž jest třeba, abychom tam odhodili to nejšpatnější (Výborně!), to nejhorší, co náš charakter hyzdí, co hyzdí naši povahu, to úzkoprsé stranictví, povrchnost, malichernost, nepřejnost, záští sami k sobě, korupci atd. A tak, vážené shromáždění, zavře se tato propast sama sebou a vykvetou nad ní ty nejkrásnější občanské ctnosti. (Výborně!)

Vážené shromáždění! Politická samostatnost - a podtrhuji to zde znovu - bez hospodářské samostatnosti jest pouhou vidinou, pouhou chimérou, která se nám může rozptýliti za několik okamžiků, a pro hospodářské předpoklady musíme činiti své proposice. A obava před Němci? Vážení pánové, prozíravá politika - i pro menšiny - znamená, býti hospodářsky a kulturně zdatným. Pak přemůžeme všechny tyto věci. Neupadejme však do starých chyb, mluviti a vzájemně se jen hašteřiti. Pracujme všichni na hospodářské neodvislosti jakožto nejpevnějším základu naší republiky, aby hospodářskou samostatností byla naše politická samostatnost zajištěna na věky! (Výborně! Hlučný potlesk.)

Předseda (zvoní): Řečnická listina při této skupině V. jest vyčerpána. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Kdo souhlasí s příslušnými položkami ministerstva financí, jak jsou v celkovém přehledu obsaženy na straně 72. a 73. zprávy rozpočtového výboru, prosím, aby povstal ze svého místa. (Děje se.)

To jest většina, příslušné položky ministerstva financí jsou tímto schváleny a tato skupina jest vyřízena.

Než přistoupíme k dalšímu, přečtu resoluční návrh, podaný mi panem kol. dr. Stojanem:

"Vláda se vyzývá, aby upravila platy úředníků a zřízenců kanceláří konsistorních a aby náklad s tím spojený, pokud není kryt v místních příjmech, uhradila z náboženské matice."

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP