Čtvrtek 22. ledna 1920

Předseda (zvoní): K slovu se přihlásil pan ministerský předseda, uděluji mu je.

Minist. předseda Tusar: Velectění pánové!

Máme dnes generální rozpočtovou debatu po více než jednoročním trvání republiky a máme při této příležitosti si udělati první bilanci za tu celou dobu naší samostatnosti a přehlédnouti to, co bylo, i to co nebylo vykonáno. (Posl. dr. Rašín: Co se uskutečnilo z toho programu?)... Pane dre Rašíne, já bych se nebál ani toho porovnání a já, až s toho místa odejdu a budu dělati bilanci, (Posl. dr. Rašín: Koruna stojí už 7 centimů!)... až já s toho místa, kde stojím, odejdu a budu dělat bilanci toho programu, který já zde jménem druhé vlády předčítal, a porovnám to s tím prvním programem prvé vlády (Hluk. Výkřiky.), já se toho srovnání nemusím bát. Pánové, my dnes, po jednom roce, můžeme s plným klidem si říci, že i když ten uplynulý rok neodpovídal všem těm nadějím, které jsme chovali na počátku naší národní samostatnosti, tak musíme přece jen, chceme-li střízlivě věc posuzovati, říci, že za uplynulý rok byl vykonán ohromný kus práce ve všech směrech, a já, pánové, nechápu, věřte mi, někdy, že právě z kruhů české buržoasie, která, myslím, má nejméně příčin, aby byla nespokojena s tím, jak poměry se poslední rok vyvíjely, že právě z těch kruhů se ozývají největší výtky na adresu vlády, na adresu Národního shromáždění. Ozývá se tolik hlasů nespokojenosti, tak jako kdybychom opravdu za ten rok neudělali nic, jakoby ten rok byl ztracen, ba naopak jakoby bylo pravdou, že jsme šli ještě k horšímu.

Pánové, jak jsme převzali ty země 28. října? Továrny zavřeny, všechno zničeno, a jak pan dr. Kramář řekl, i morálně obyvatelstvo bylo vyčerpáno nebo zkaženo. A co jsme dovedli za ten rok udělati? Jděte se podívat kolem nás do nových států, jděte se podívat do těch starých států, ani v jednom to tak nevypadá, jako u nás. A velectění pánové, když dnešní vláda zde vystupuje, když já několikráte vystupuji veřejně proti tomu pessimismu, který se soustavně do našeho národa a veřejnosti zanáší, kde varují před hroznými následky, tak, prosím, se mně řekne: to prý jest takový oficiosní optimismus. Není, ale prosím, pánové, - a tu prosím p. dra Rašína a pány z jeho kruhů - nehrejte si tu s tím ohněm a nezanášejte specielně z vašich kruhů ten beznadějný pessimismus do širokých mass národa. To jest velmi nebezpečné. (Posl. Pelikán: Národně-demokratické podniky zábavné! Hašler! Dr. Rašín: Proti vtipu není nikdo chráněn! Výkřiky.)

Předseda (zvoní): Slovo má p. ministerský předseda.

Minist. předseda Tusar (pokračuje). Pánové, my musíme počítati při všem s povahou našeho lidu, který jest tou dlouholetou výchovou politickou v Rakousku, jak všecky strany lid vychovávaly, docela jinak založen, který jest založen pro politiku národa nesamostatného v říši, kde byl utlačován, a nenaučili jsme se jako národ dosud dělati politiku ve vlastním státě.

Dnes jest, pánové, nespokojenost na nejkrajnější levici i na nejkrajnější pravici s vládou. (Posl. Viková-Kunětická: A v lidu!) Teď je otázka právě, kdo tu nespokojenost stále a z jakých motivů stále nejvíce živí. Ta se zanáší právě z nejkrajnější pravice a z nejkrajnější levice, a pánové, vláda má ten nepříjemný úkol, že musí zde státi uprostřed, ve středu, a musí ty útoky přijímati z práva i z leva a chrániti ten klidný, nerušený vývoj státu. (Hlas: (To je úkol každé vlády!) Ale, pánové, já vím že je to úkol každé vlády, vím, že jest to úkol zejména nás, kteří stojíme v čele, abychom na sebe vztahovali všechny útoky, abychom si je nechali líbiti, abychom je klidně přijímali; to víme. Ale, pánové, nesmí to býti útoky nespravedlivé, nesmí to býti útoky, které neškodí té vládě, na nás, kteří v té vládě jsme, na našich osobách nezáleží docela nic, můžeme býti vyměněni každého dne ale, přátelé a vážení pánové, zde jde o stát. K tomu státu se nesmí podrývati důvěra. Ale když se dnes ozvou hlasy v obecenstvu, o jehož vlastenectví nikdo nemůže nijak pochybovati, že jest již u nás hůře než za starého Rakouska, pánové, to jsme již příliš daleko dospěli! (Hlas: To říkají ženy!) Já o tom thematu nechci dále mluviti.

Pánové, není pravda, co se všechno praví, že my bychom byli hospodářsky na tom hůře, než jsme byli před rokem. My jdeme ku předu na všech polích, náš vývoz stoupá, naše výroba stoupá, my jdeme ku předu po všech stránkách hospodářského života a, kdyby p. dr. Rašín, nevím na kolika ještě schůzích, tohle rozšiřoval, že jdeme k bankrotu, to si musí on, bývalý finanční ministr sám vzíti na svědomí. (Hluk. Předseda zvoní. Post. dr. Rašín: Sedm měsíců již nejsem ve vládě. To jste měli napraviti! Tím je zas vinen Rašín!) Ano, pane doktore... (Posl. dr. Rašín: Sedm měsíců dělali druhý díl dávky ze jmění. Tím jsem pak vinen já! Výkřiky.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid. (Hluk. Předseda opětovně zvoní.) Prosím znovu o klid.

Minist. předseda Tusar (pokračuje): Pánové! V republice máme mnoho, mnoho nedostatků, mnoho, co musíme doháněti. Nás tísní valutární starosti, nás tísní nedostatek uhlí, nedostatek vagonů, nás tísní ještě nedostatečná intensita naší zemědělské výroby, náš tísní důsledky všech nešťastných mezinárodních hospodářských poměrů. Ale to se všechno dá napraviti jen prací, jen soustavnou prací. (Výborně!) a to se dá napravit také tím, když budeme sílit důvěru k sobě samým a k tomuto státu a ne tím, když budeme běhat po schůzích a když budeme jeden proti druhému štvát a když budeme k tomuto státu podrývat důvěru. (Hluk.)

Předseda (zvoní): Pane kol. Špačku, pane kolego Krouský!

Minist. předseda Tusar (pokračuje): Vážení pánové! Chci konstatovati, že za rok se postavení naší republiky v každém směru upevnilo. My jsme za ten rok učinili ohromný krok ku předu. Naše administrativa dostává se do pořádku, ten celý chod toho rozrušeného státního stroje je v činnosti, je v proudu. Jakmile poměry zahraniční budou jenom klidnější, jakmile, zejména na východ, si uvolníme cestu našemu vývozu a našemu dovozu odtamtud a nebudeme odkázáni výhradně na spekulaci jednotlivých neutrálních burs a jednotlivých kapitalistických středisek na západě, která mají na tom zájem, aby hospodářsky a valutárně ve střední Evropě podržela vrch, jakmile tyto poměry se změní, a ony se změniti musí, poněvadž to, co vidíme před sebou, nedá se na dlouho udržeti, budeme okamžitě si stát jinak proto, poněvadž se u nás pracuje, pilně pracuje (Tak jest!), poněvadž poměry přicházejí do pořádku. (Hlas: A stávkuje se! Hluk.) Pánové stávkuje se, stávkovalo se, posledně na Moravskoostravsku, - beze všeho to konstatuji - stávkovalo se bez oprávnění, proti vůli organisace a proti vůli důvěrníků organisace. (Hluk.)

Vážení pánové! Žijeme nyní v době historicky neobyčejně důležité. Jsme na přelomu z doby staré, doby, kdy kapitalistický společenský řád rozvinul se do nejširších mezí, až došlo konečně k té hrozné katastrofě světové války, a žijeme na pokraji nové doby, jejímž cílem a snažením bude a musí býti, aby zamezeno bylo napříště novým velkým válkám, a jejímž cílem a snažením musí býti, aby uvnitř jednotlivých národů zavládla demokracie, nejenom politická, ale demokracie také sociální, demokracie hospodářská. My, kteří máme ten zlý osud, že žijeme v té přechodné době, kdy to, co včera bylo pevným... (Hluk.)

Předseda (zvoní): Pane kolego Witte!

Předseda ministerstva Tusar (pokračuje) : ... co včera bylo pevným, zítra již nebude pravdou, kdy jest všechno ve vývoji, máme ovšem v této době všichni, ať jako poslanci, žurnalisté, anebo konečně na druhé straně my jako vláda, úkoly nesmírně těžké a zodpovědné, před dějinami zodpovědné. My nesmíme zavírati oči před tím, co může přijíti, co přijde, naopak, my musíme cestu k vývoji stále míti volnou, otevřenou.

Musíme jedním okem sledovati všechno, co se děje ve světě vůkol nás, a při tom zase pamatovat na to, že my jako národ malý, jako národ, který teprve včera vyšel z poroby a ještě si svoje vlastní hospodářství nezařídil, my nejsme schopni toho, abychom mohli kráčet vpřed a na svém těle dělat v první řadě experimenty. A pro tohle má právě české dělnictvo jistě největší porozumění.

A, pánové, jestli tady bylo mluveno o bolševismu a jestli tady bylo mluveno panem drem Kramářem o tom, že jest potřeba, aby vláda měla více kuráže, že ve vládě nesmí býti nikdo, kdo by neměl dosti odvahy, aby zakročil proti rozvratu, já nevím, pánové, zda-li to měla býti výtka na adresu nynější vlády, zda-li snad pan dr. Kramář nechtěl nám tím říci, že my, kteří zasedáme v této vládě, nemáme tolik odvahy vůči nějakým bolševickým výstřednostem, anebo jiným morálním výstřelkům, kolik bychom ji měli míti. Chci na to říci krátce: Pánové, není vždycky nejkurážnější ten, kdo moc o kuráži mluví a kdo se moc tluče do prsou, že má více odvahy. K tomu nepatří velká odvaha. (Hlasy ze středu: To jest slabé!) odvaha záleží v tom, dívati se jasně problémům do očí a viděti věci tak, jak jsou. (Posl. dr. Mareš: A udělati je lepší!) Ano, snažiti se k nápravě.

A, pánové, pokud se týče bolševismu, já myslím, že bolševismus v Čechách - pokud se vůbec o českém bolševismu dá mluviti a pokud je nějakým nebezpečím pro stát - tento bolševismus máte na svědomí vy, pánové, kteří jste o něm tolik a tolik zbytečně moc mluvili. (Odpor u národní demokracie.) Já nevím, máme několik časopisů, které si s tou myšlenkou hrály, máme několik jednotlivců, kteří sem přišli a agitovali (Posl. dr. Hajn: Vás vlastní orgán, Právo Lidu! Předseda zvoní), ale strany politické se vždy stavěly na stanovisko parlamentní politiky a na něm také stojí. Jsou-li nějaké určité skupiny, které si s tou myšlenkou vlády rad a pod. hrají, jsou to, prosím, zrovna takové experimenty určité skupiny, jako jsou zase pánové, kteří si hráli nebo hrají s myšlenkou monarchismu nebo s jiným takovým experimentem. To je extrém proti extrému. Ale většina českého dělnictva socialistického stojí na stanovisku parlamentarismu a demokracie, a proto, pánové, malovat stále toho čerta bolševismu na zeď, nepovažuji zrovna za nejsprávnější a nejtaktičtější. Před volbami, nu, snad je v tom určitá tendence, ale, pánové, já nevím, zda-li bychom my jako vláda byli bývali posloužili státu, kdybychom bývali proti tomu bolševismu, proti těm jednotlivým skupinám, které se u nás ukázaly, vytáhli s celým aparátem státní moci, jestli bychom se byli víc nepořezali a tomu státu víc neuškodili, než prospěli.

Pánové, my jsme jediným z těch států uvnitř Evropy, kteří jsme dosud všecky ty potíže sociální překonali bez krveprolití, klidně a rozumným, demokratickým způsobem. V Německu, podívejte se, vedle v Uhrách, v německém Rakousku, všude byly boje tyto spojeny s krvavými výjevy, kterých my na štěstí jsme zůstali ušetřeni, a já se domnívám, že je nejlepší chválou pro celý ten dosavadní politický systém u nás, že jsme dovedli všechny, i ty nejprudší rozdíly názorové, vyrovnávat klidným způsobem, bez krveprolití a bez násilností a doufám, že tomu tak bude i na příště. Postavit se do posy a říkat: my ukážeme silnou ruku, - já už jsem jednou to řekl s tohoto místa - v tom já nevidím žádné umění. Ukázati silnou ruku - na to, myslím, jsme nepotřebovali republiky. V republice nepotřebujeme ani tak silné ruky, jako je potřebí ruky šťastné a ruky opatrné, obezřetné. (Výborně!)

Pánové, a tu odpusťte, já přicházím hned k tomu druhému. Pan dr. Kramář dnes zde přišel s velkou obžalobou proti vládě. (Posl. dr. Mareš: On nic neříkal!) On pan dr. Kramář sice otevřeně o vládě nemluvil, ale přece tolik víme, kam jeho výtky byly adresovány. (Posl. dr. Mareš: Tak byly dobře adresovány? Veselost u národních demokratů). Pánové, vystoupení pana dra Kramáře v dnešní schůzi, které mne donutilo k okamžité odpovědi, vím, že není jen náhodné, že k tomu musilo dojíti, aby se otevřeně postavil jasně před celou veřejností názor proti názoru. (Hlasy: Zcela správně!). K tomu musilo dojíti a já také potom jsem cítil tu povinnost, abych názor proti názoru pana dra Kramáře postavil, poněvadž já jeho názor podepsati nemohu, já s taktikou a způsobem, s kterým on zde dnes vystoupil, s kterým zde vystoupil proti značnému procentu občanů tohoto státu, nesouhlasím. (Hluk. Předseda zvoní.)

Pánové, my jsme jako národ vybojovali svůj stát. (Hlasy: Proti Němcům). My si ten stát vybojovali a vy víte, že jsem to Němcům řekl tváří v tvář, když přišli ke mně, že my ho vybojovali proti nim i proti Maďarům. My jsme jako národ revoluci vyhráli, ale nyní musíme ukázati víc. Nyní musíme ukázati, že jsme nedovedli jenom stát si vybojovat, nýbrž že nyní si dovedeme tento stát tak ustrojit a tak skonstruovat, aby byl trvalým útvarem evropským, aby se udržel i pro případ největších bouří, které mohou, ještě přes tento díl světa přelétnout.

Pánové, nebudu to, co jsme slyšeli od p. dra Kramáře... a p. dr. Kramář mi odpustí a dovolí - (Posl. dr. Kramář: Já nemám pranic proti tomu!), když první ministerský předseda československé republiky, člověk jeho jména a postavení v národě vystoupí zde a s tribuny má takovou paličskou řeč (Hluk a odpor) - pardon, já jsem nechtěl uraziti... (Nepokoj, různé výkřiky: Odvolat! To je nešťastný výraz! To je více než kritika! Neslýchané! Posl. J. Špaček: Vaše řeči ještě nikdo nedržel za paličské! Posl. dr. Rašín: Poněvadž nezapalují! Veselost. Předseda opětně zvoní.) Prosím o klid.

Min. předseda Tusar: (pokračuje): Pánové, tak jsem si řekl: Pan dr. Kramář přece jenom měl by býti pamětliv toho, že dnes máme nejen my, co sedíme v té vládě, ale i pánové, kteří v ní nesedí, mají však postavení ve veřejnosti a v národě, jako má on, že máme všichni právě velikou zodpovědnost za tento stát a jeho příští osudy. Ale, pane doktore, odpusťte, to, co jste zde mluvil o těch Němcích, kde jste jim přímo povídal, že vůbec nečekáte od nich nikdy, že s tímto státem se smíří, když vy jste prohlásil, že naopak byste se jim přímo divil, kdyby se k tomuto státu přihlásili, no, pánové, pak se... (Hluk.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid znovu.

Min. předseda Tusar (pokračuje) : ... přece československá republika nemůže vůbec stavěti. Když jsme ty Němce chtěli, - a my jsme je chtěli všichni tak, pánové, nyní musí býti raisonou naší politiky státní to, abychom dovedli ty Němce k tomuto státu připoutati ještě jinými pouty, než mírem versaillským a st. germainským. Pánové, v tom ohledu jest ovšem těžko, abychom se shodli. Já nechci Němcům v nejmenším nadbíhati a nechci jim také v nejmenším povolovati, ale prosím, bude-li se tak mluviti, jako mluvil p. dr. Kramář, že my chceme Němce usmiřovat, že jim chceme dávat nějaké koncese a podobně, pak ovšem bude to míti důsledky veliké. A já zejména poukazuji na to, že mluvil-li pan dr. Kramář o tom, že když zavzní zvuk fanfáry, že vstanou všichni Němci, i ti Němci, kteří jsou státními občany našimi, pak, pánové, myslím, to musí býti úkolem naší politiky, aby k tomu nemohlo dojíti, aby k tomu nedošlo (Odpor ve středu). Ano, pánové, to je pravda, tady se nedohodneme, to jsou dva různé názory, dva různé světy. (Posl. dr. Mareš: Jeden německý, jeden český! Posl. Stivín: Na takové profesory, jako dr. Mareš, zahynulo Rakousko! Veselost na levici.)

Já stojím na názoru těch velkých Čechův, - ať jmenují poslední ty naše velké politické muže, ať je to Havlíček, Palacký nebo Masaryk - na stanovisku úplné občanské, do krajnosti provedené demokracie a úplného rovného práva. Já jsem, pánové, ve všech těch rozhovorech, - zprávy o nich jsou vždy veřejně v novinách - na oněch konferencích Němcům řekl: "My se s vámi nemáme co vyrovnávat, poněvadž to, co bylo ve starém Rakousku, je pryč. My stavíme nový stát, od základu úplně nový, ale tento stát stavíme na základech demokracie a úplné rovnoprávnosti. Nic více a nic méně. My nemáme Němcům co dávat, žádné koncese, my nemáme, čím je usmiřovat, nýbrž my s nimi chceme žíti jako s úplně rovnými a rovnocennými občany. (Posl. dr. Mareš: Ale ne oni s námi! To je právě chybná politika!)

Pánové, odpusťte, zrovna tak, jako jsou české strany před volbami, tak jsou před volbami i německé strany, tak jako jsou české strany proti sobě a leckde přestřelují, tak zrovna pan Seliger s panem Lodgmannem ve volební agitaci a konkurenci politické užijí leckdy argumentů, které se nemohou žádnou vědeckou analysou rozebírat a které se nesmějí také tak tragicky brát, jako se nesmí každé slovo s naší strany, jak pánům je velice dobře známo, tak tragicky brát. (Posl. Stivín: Dr. Kramář mluvil před rokem o Němcích také jinak! Hlasy ve středu: Bohužel, to vy také na vojně! Poslanec Pelikán: Chtěl spravedlivé Rakousko, ale nechce spravedlivou republiku! Hluk a nepokoj.)

Pan dr. Kramář v tom také viděl známku tohoto naprosto rozdílného nazírání našeho na ty poměry. Dr. Kramář mluvil zde velmi ostrým způsobem o menšinách českých a jejich osudu. (Hlučné volání: Vřelým! Vřelým! ve středu.)

Pánové, tento způsob, odpusťte, já nechápu, jak dnes zase znovu vyvolává se, anebo začíná se znovu dělat ta stará politika, (Hlas vlevo: Mladočeská!) kterou jsme dělali v Rakousku. Dnes přece, když máme v rukou stát, když máme v rukou moc státní, tak dnes nepotřebujeme žádnou zvláštní menšinovou politiku. (Hlas ze středu: To je vidět! Jděte se tam podívat, jak s nimi zacházejí! Posl. Rebš: Tak je nechte utlouct a zmrznout!

Pánové, sdělte nám, kde se nějaké nepřístojnosti dělají, a my tam zakročíme. Ale všeobecně mluviti o utlačování menšin bez konkretních dokladů... (Hluk ve středu a odpor. Hlas: To jest zřejmé!) Kde ty konkretní případy byly udány? (Hlas: Menšiny promluvily!) V poslední době, pánové, já jsem několik... (Veliký hluk. Posl. Stivín volána posl. J. Špačka: Já jsem pracoval pro menšiny více než vy! A nemlátil jsem tolik ústy! Já jsem pracoval! Jiný hlas: My jsme pracovali s profesorem Metelkou dlouhá léta! Posl. Stivín: Já mám 4 roky práce ve Vídni za sebou!)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP