Pátek 19. prosince 1919

Předseda (zvoní): Než přistoupíme k debatě, přečtu návrhy, které byly v této věci podány.

Byl mi podán pozměňovací návrh členů N. S. dra Brabce a soudr. k předloze zákona, kterým se zřizují stálé seznamy voličské, (tisk 2041.)

"Podepsaní navrhují tyto změny:

1. § 3. odst. III. aby zněl takto:

Kdož pravoplatným rozsudkem soudu trestního odsouzeni byli pro takový trestní čin, pro který podle platných ustanovení nastává ztráta volebního práva do obcí, avšak u přečinů a přestupků také již při prvním pravoplatném odsouzení.

2. § 14. odst. 1. aby zněl takto:

Stálé seznamy voličské budou tvořiti podklad k provedení voleb do obcí, osad a jiných veřejnoprávných sborů, podle ustanovení zvláštních zákonů.

"Návrh nese dostatečný počet podpisů a je předmětem jednání.

Dále byl mi podán dodatečný návrh člena N. S. Marka a soudr. k § 3. čís. 3 pro případ, že by přijat byl dodatkový návrh člena N. S. dra Brabce:

"Jako dodatek k § 3. čís. 3. budiž přijat tento dodatek:

Odsouzení pro přečiny nebo přestupky proti veřejné mravopočestnosti nebo pro činy, při nichž zaměstnavatel, opomenuv ochranných opatření, přivodil tělesné poškození zaměstnance, dále pro přestupky zákonů o ochraně svobody osobní nebo domovní, pro přečiny a přestupky zákonů o falšování potravin, pro přečiny § 2. a § 14. zákona o válečné lichvě (zatajování zásob) způsobuje ztrátu volebního práva již při prvním odsouzení."

Také tento dodatečný, eventuelní návrh nese dostatečný počet podpisů a je předmětem jednání.

Konečně byl mi podán dodatečný "návrh členů N. S. Bradáče a soudr. na doplnění osnovy ústavního výboru o stálých seznamech voličských.

(Tisk č. 2041.)

V § 10. odst. 4. buďtež mezi slova "zapsán nebyl" a "nebo že volič" dána slova: "nebo že datum narození voličova nesprávně jest uvedeno".

Také tento poslední návrh má dostatečný počet podpisů a jest předmětem jednání.

Přistoupíme k debatě. Navrhuji ve smyslu § 39. našeho jednacího řádu omezení řečnické lhůty na 30 minut. Jsou snad proti tomu námitky? (Nebyly.) Nejsou, uděluji slovo prvnímu řečníku zapsanému, p. kol. dru Brabcovi.

Posl. dr. Brabec: Vážené Národní shromáždění!

Není sporu mezi námi ve věci samé, aby zákon o stálých seznamech voličských byl usnesen, aby tedy stálé voličské seznamy byly zřízeny, neboť nelze upírati správnosti myšlence, že tímto způsobem se zkrátí doba té volební horečky a že tímto způsobem se umožní lepší sestavení volebních seznamů, že podklad pro volby bude dokonalejší a že také s našeho stanoviska, jelikož všichni se shodujeme v tom, že jest v zájmu státu, aby co nejdříve byly všeobecné volby do nového parlamentu provedeny, že se shodujeme v tom, aby byly urychleny, tento způsob jest jistě takovou pomůckou, která nám značně usnadní tuto úlohu, takřka nemožnou, v blízké době, kdybychom měli přípravné práce volební odkázati teprve až po projednání veškerých ústavních předloh.

Tedy nemíním přirozeně mluviti proti tomuto zákonu jako celku, ale budiž mi dovoleno, dotknouti se některých věcí, které s tím souvisí. Tento zákon neprojednáváme vlastně jakožto zákon ústavní. Tedy neprojednáváme jej s toho stanoviska, že bychom jím již kladli základ naší budoucí státní budovy, ale přece má býti přípravou pro provedení ústavy, pro zavedení našeho ústavního života. Jest zapotřebí tudíž, přihlížeti již hned z počátku k tomu, aby zákon ten žádným způsobem proti duchu naší příští ústavy se neprohřešoval, aby zkrátka byl posuzován, tradován podle své pravé povahy, nikoliv jenom dle nějaké zdánlivé formy. Uznávám, že je zapotřebí, abychom co nejrychleji veškeré přípravy k volbám provedli, abychom co nejrychleji projednali veškeré tyto ústavní předlohy, nemohu však opomenouti zde pronésti jistou stížnost.

O ústavních zákonech mluvíme již od jara a již v srpnu se říkalo, že se nám dostanou všechny ústavní předlohy vypracované, a nyní v prosinci dostáváme jaksi jenom předlohy, které jsou ještě předmětem různého jednání mezi stranami, a my se ještě v prosinci nedostáváme k řádnému parlamentnímu projednávání ústavních zákonů, ačkoliv se všeobecně zdůrazňuje, že volby by měly býti již začátkem března, a že tedy ústavní předlohy důsledně musejí býti projednány v měsíci lednu. Nemohu si dobře představiti, jak tento ohromný materiál, se kterým jsme ještě vlastně parlamentárně ani téměř nezačali, zdoláme bez újmy důkladnosti a účelnosti tohoto zákona, a jistě že tato zákonodárná práce je nejdůležitější ze vší té práce, kterou jsme konali. Musíme si býti toho vědomi, že tuto práci konáme my sami, československý živel, který tento stát vydobyl, který si vydobyl samostatnosti našeho státu, a který důsledkem tohoto fakta si také činí právo a zároveň ukládá povinnost, aby tomuto státu položil základy, na kterých bude dále budována naše státní budova a podle kterých musí se pak také říditi na dlouhou dobu i jinonárodní živly, které se při dobývání naší samostatnosti chovaly buď pasivně, anebo byly přímo jejími protivníky. Když toto všechno uvážíme, tu zajisté si řekneme, že stojíme před úkolem neobyčejně nesnadným, před úkolem pro naši zodpovědnost nesmírně těžkým, a že přes veškeré naléhání a přes veškeré úvahy jak z důvodů zahraničních, tak z důvodů vnitřních, proti kterým se naprosto neuzavíráme, nemůžeme tyto zákony projednávat s takovým spěchem a nesmíme jimi tvořiti žádné takové prejudice, které by byly na úkor důkladnosti a účelnosti celé naší ústavní budovy. A s těchto hledisek dovolil jsem si podati onen pozměňovací návrh, o kterém bylo jednáno také v ústavním výboru a jehož specielně první část byla pranepatrnou většinou zamítnuta. Jednalo se o poměr hlasů 5 : 6.

Tento první odstavec pozměňovacího návrhu se připíná na ustanovení volebního řádu do obcí a sice § 3, kde se jedná o tom, kdo je vyloučen z práva volebního, a ustanovuje se v odstavci 4, že, "kdož pravoplatným rozsudkem soudu trestního odsouzeni byli pro takový zločin, přečin nebo přestupek, pro který podle platných ustanovení nastává ztráta práva volebního do obcí", - je tedy vyloučen z práva volebního. K tomu další: "Výrok, zda ztráta práva volebního má nastati, vysloví napříště soud v rozsudku. Jde-li o výrok poroty, přísluší o tom rozhodnouti porotě. Ztráta práva volebního může však býti vyslovena jen tehdy, - a to zdůrazňuji - byl-li trestní čin spáchán z pohnutek nízkých a nečestných, u přečinů a přestupků kromě toho teprve při druhém pravoplatném odsouzení pro čin, pro který občan může býti vyloučen z práva volebního".

U přečinů a přestupků vyžaduje se tedy druhé pravoplatné odsouzení! Tedy to nestačí, že občan jednou krade nebo podvádí a že byl usvědčen, - ačkoli musíme uvážiti, že zpravidla takový člověk bývá usvědčen ne při svém prvním činu, nýbrž až při kolikátém - nýbrž on musí býti ještě jednou, podruhé pravoplatně pro takové nečestné a zištné skutky trestní odsouzen, aby teprve mohl býti vyloučen ze sboru občanů, kteří jsou povoláni rozhodovati o tom, kdo má býti poslancem, tedy kteří jsou povoláni rozhodovati o tom, kdo náleží mezi výkvět národa! (Tak jest!)

Mám za to, velectění, že je to přímo nemožné ustanovení zákona a že my nemůžeme dopustiti, aby první zákon náš, který připravuje další ústavní zákony, který bude tvořiti podklad našich prvních voleb, byl na tak nízkou mravní míru, na takové nízké niveau postaven, na jakém by se jevil, kdybychom tuhle tu věc v zákoně ponechali. (Výborně!) Tedy opětně obracím se a odvolávám se z usnesení ústavního výboru k plenární naší schůzi, aby v tomto směru hned z předu bylo zaujato stanovisko co možno nejvyšší morální míry a abychom dbali v zájmu čistoty voleb toho, aby voliti poslance směl občan jen naprosto zachovalý, o jehož mravnosti nemůže býti žádné pochybnosti. (Výborně! Tak jest!)

Já, velectění pánové, proti dalšímu pozměňovacímu návrhu, který jest učiněn dodatkem pro případ, že můj návrh pozměňovací bude přijat a schválen, nemám žádné podstatné námitky. Jsem pro to, aby také trestní skutky proti mravopočestnosti byly stejně stíhány, jakož i jiné trestní skutky všude tam, kde soud může učiniti výrok, že se staly z důvodů nečestných a zištných. To jest zásada, kterou musíme ve všech směrech nejradikálnějším způsobem prováděti, chceme-li náš ústavní život a vůbec náš státní život ozdraviti a chceme-li ho zbaviti všech těch chyb, na které si tak často v nynější době stěžujeme a pod kterými přímo trpíme. (Výborně!)

Tedy můj pozměňovací návrh by zněl, aby v § 3. v odstavci třetím první věta zněla takto: "Kdož právoplatným rozsudkem soudu trestního odsouzeni byli pro takové trestné činy, pro které podle platných ustanovení nastává ztráta volebního práva do obcí, avšak u přečinů a přestupků také již při prvním právoplatném odsouzení." (Výborně!)

Co se týče § 14., jde zde o opravu stylisační. Mně totiž se nezdá býti ta stylisace, která byla přijata a schválena ústavním výborem, s toho hlediska dosti přesnou, že přece zde jen jaksi probleskuje, že ty stálé seznamy voličské již také tvoří jisté volební oprávnění. A to i podle slov pana referenta v duchu zákona není. Stálé seznamy voličské mají býti technickou pomůckou v přípravném stadiu volebním, tedy přípravou voleb, nežli bezprostředně do volebního stadia vstoupíme. A proto myslím a dovoluji si také učiniti v tom smyslu návrh, aby první odstavec § 14. zněl následujícím způsobem:

"StáIé seznamy voličské budou tvořiti podklad provedení voleb do obcí, osad a jiných veřejnoprávních sborů podle ustanovení zvláštních zákonů."

Kladu na to důraz na ta slova, že "budou tvořiti podklad", kdežto v stylisaci, přijaté ústavním výborem, se mluví, že podle stálých" seznamů voličských "se provedou volby."

To jest, prosím, něco jiného, třeba tam stálo "podle zvláštních zákonů." Podle těch seznamů nemohou se volby prováděti, ty seznamy mohou sloužiti jako podklad pro volby, ale volby se budou prováděti podle ustanovení zvláštních zákonů, podle volebních řádů, které teprve mají býti, pokud se týče veřejnoprávních sborů mimo obce a osady, námi projednány a usneseny.

Vážené Národní shromáždění, přimlouvám se tudíž za to, abyste na mé pozměňovací návrhy v zájmu dokonalosti a v zájmu vyšší mravní úrovně tohoto zákona přistoupili a pro návrhy ty hlasovali. (Výborně! Potlesk.)

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen. Debata jest skončena.

Přeje si p. zpravodaj doslovu?

Zpravodaj posl. dr. Meissner: Ano.

Předseda: Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Meissner: Vážené Národní shromáždění!

Chci se vyjádřiti o jednotlivých pozměňovacích návrzích. S návrhem p. kol. Bradáče a soudr. souhlasím. Pokud jde o návrh p. kol. Brabce, vyslovuji se proti tomu návrhu. Toliko v případě, že by návrh tento byl přijat, souhlasím s návrhem p. kol. Marka a dovoluji si k odůvodnění uvésti toto:

Pokud jde o změnu § 14., navrhovanou p. kol. Brabcem, měla by za následek, že by se podle stálých seznamů voličských nemohlo hned voliti do obcí a osad, nýbrž jen, když by to ještě zvláštní zákon ustanovoval. Jde zdánlivě toliko o změnu stylistickou, ve skutečnosti však o změnu dosti povážlivou. My se ve věci nikterak nelišíme, pokud jde o tento bod, a z toho důvodu také ústavní výbor, který tuto otázku uvážil se všech hledisek, doporučuje znění, které tuto hájím.

Pokud jde o změnu, navrhovanou k §u 3. odst. 3., dovoluji si uvésti toto: Přiznávám, vážené shromáždění, že úprava, jak ji provedl obecní volební řád a jak ji provádí zákon o stálých seznamech voličských, není úpravou ideální, není úpravou, která by mne uspokojila a není dle mého názoru definitivní. Dívali jsme se na volební řád, pokud upravoval následky trestního odsouzení, jako na provisorium, nikoliv jako na něco, co by konečným způsobem celou tuto látku jednotně pro všecky občany a pro celou říši upravovalo. Vycházím také z téže tendence, jako p. kol. Brabec, aby politická práva příslušela toliko osobám, které stojí na určité morální výši, ale musíme zkoumati, zdali návrhem p. kol. Brabce tohoto cíle se dosáhne. Nejprve bych položil otázku, je-li soudní rozsudek jediným výrazem toho, zda někdo má určitou morální kvalitu čili nic? (Hlasy: Jiného měřítka nemáme!)

Kdybyste, vážení pánové, řekli, že každý, kdo ve válce dopustil se nečestného činu vydíráním obecenstva nebo předražováním, nemá býti připuštěn k volbám, a kdybyste, vážené shromáždění, tohoto výsledku dosáhli, pak budeme vám blahořečit, ale já mám za to, že, když na jedné straně stavíte se proti těm, kteří byli odsouzeni pro přestupek krádeže, ale ve skutečnosti připouštíte, aby řada lidí, kteří zjevně dopouštěli se vydírání občanů, mohla voliti, tedy jest to nedůslednost. (Výkřiky.) Vážené shromáždění! Efekt konečný bude ten, že mnozí z těch, kteří demonstrovali proti zákonu o lichvě, budou připuštění k volbám, ač ve skutečnosti stojí morálně mnohem níže, než ten, který byl odsouzen pro přestupek krádeže.

Vážené shromáždění! Dovolím si ještě ukázati na morálku, která je v našem trestním zákoně a které, bohužel, vy se držíte. (Posl. dr. Matoušek: Nemůžeme jinak! Zákon je zákon!) Držíte se morálky starého našeho trestního zákona. Jakou morálku má tento trestní zákon, pokud jde o ztrátu politických práv? Rozlišoval mezi zločiny na straně jedné a mezi přestupky a přečiny na straně druhé. Trestní zákon i novela z r. 1867 odnímaly práva politická i jiná práva při odsouzení pro jakýkoliv zločin, připouštějíce toliko při politických zločinech určité výjimky. Jiného rozlišování tu naprosto nebylo. Náš zákon nepouštěl se do zkoumání, byly-li pohnutky činu nízké a nečestné či ideální. Vždyť mohla býti na př. i vražda spáchána z pohnutek ideálních. Toho zákon nezkoumal. (Hlas: To je pěkné!) Vždyť byly vraždy spáchány také z důvodů politických. (Hlas! To je bolševictví! Jiné hlasy: Adler! Královražda!) Vždyť vidíte, že poroty sprošťují leckterého vraha, poněvadž přišly k přesvědčení, že byly jeho pohnutky nikoli nemorální, nýbrž takové, před kterými se nutno skloniti. Tedy, pánové, náš zákon přihlížel jedině k objektivní stránce činu, nikoli k subjektivní. To je chyba s hlediska kriminalistického i s hlediska morálního. Pokud jde o přestupky a přečiny, tu je stará zásada každého trestního zákona, že přestupky - a zejména přestupky - jsou činy méně závažné. (Posl. dr. Jar. Stránský: Přestupky ze ziskuchtivosti!) Račte prominouti, já k tomu ke všemu přijdu! Přestupky tedy jsou méně závažné, a proto nejen trest, spojený se spácháním takového přestupku, má býti menší, nýbrž také následky nemají býti takové, jako u zločinu. A proto můžete pozorovati v různém zákonodárství, že u činů, které zákon označuje jako činy méně trestné, zejména jako přestupky - a já vám to pak ukáži i na zákoně uherském, který platí pro Slovensko - není s odsouzením spojena ztráta politických práv. Naše zákonodárství připojilo k odsouzení pro některé přestupky, - a sice novella z r. 1867 pro přestupek krádeže, zpronevěry, podvodu a podílnictví na nich, - obligatorní ztrátu volebního práva.

Pánové! Dříve ještě, než vám ukáži, co náš zákon krádeží, zpronevěrou a podvodem označuje, - a to jest důležito, zde se nesmíme chytati slovíčka: zloděj, podvodník, defraudant, nýbrž musíme věděti, co zákon kvalifikuje jako krádež, jako podvod, zejména právník, který bere věc vážně, nesmí toho opomenouti, dříve, než ještě o tom promluvím, chci vám ukázati, jak náš zákon, na který se pan kol. Brabec odvolává, posuzuje delikty jiné, než delikty, při nichž někdo zúmyslně poškozuje jiného na majetku. Nemohu vlastně užíti ani slova "poškozuje" na majetku, poněvadž s přestupkem úmyslného poškození na majetku nejsou spojeny tyto důsledky. Když úmyslný útok na bezpečnost majetku jest nemorální, když s ním mají býti spojeny takové následky, ztráta politických práv, proč jenom odnětí věci, proč ne i její poškození, pánové? Proč zlomyslné poškození majetku netrestáte stejně, jako krádež a zpronevěru? Vždyť by to bylo jen důsledné. Tam také se sáhne do sféry majetku jiného a také jest to konání úmyslné.

Ale, pánové, ještě zvláště vynikne povaha trestního zákona, kterého se ujímá pan kolega Brabec a jeho přátelé, když uvážíte, jak posuzovány jsou s hlediska morálního činy, kterými není ohrožen soukromý majetek určité osoby, nýbrž kterým jest ohrožen statek, který považují za důležitější, než vlastnictví - tělesná bezpečnost lidská. Pánové, to jest právě ta stará morálka, kterou nechci značiti pravým jménem. Jsou lidé, kteří mají ve vlastnictví statky, a jsou lidé, kteří nemají jiného majetku, než svou pracovní sílu. Tato pracovní síla není chráněna stejným způsobem proti útokům třetích osob. (Výborně! Potlesk.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP