Pátek 12. prosince 1919

Aby si upravili svůj poměr vůči dělnictvu a aby si své obchodování co nejvíce zpohodlněli, zařídili si dokonce věc tak, že nechtěli se ani zabývati obstaráváním k výrobě nutných potřeb, a bez jakéhokoliv přičinění takovýto podnikatel, který měl v rukou zakázky, vydělal velké miliony, kdežto o mzdu dělníka se potom dělili také skladní podnikatelé, sprostředkovatelé a domácký dělník sám. Máme tu v domácké práci, když se uváží, že je tu celá řada sprostředkujících osob, v pravém slova smyslu řetězový obchod s lidskou prací, který odstraniti bylo by opravdu nejzáslužnějším činem, kdyby to alespoň pro tuto dobu šlo.

Sociálně politický výbor pomýšlel na to, ale přišel za svého jednání k poznání, že pro přítomnou dobu nelze zákonem vylučovati sprostředkovatele, že nelze vylučovati zákonem skladovní mistry. To, domnívám se, bude úkolem příští novely k zákonu o domácké práci, aby tito vykořisťovatelé a vyssavači, kteří nedělí se s podnikatelem o zisk, nýbrž s dělníkem o výtěžek jeho práce, byli z domácké práce naprosto vyloučeni.

Dnes již následkem snadné dosažitelnosti podnikatelského zisku máme domáckou práci zavedenou skoro ve všech odvětvích průmyslového podnikání.

U nás v československé republice bylo podle statistiky z roku 1902 zaměstnáno domáckou prací asi 257.000 dělníků. Já připouštím, že domácké práce v našich bývalých českých zemích ubývá, zejména ubývá domáckých tkalců a také obuvníků, na druhé straně však připojením Slovenska, Ratibořska a Vitorazska jistě domácké práce přibylo. Můžeme tudíž vzíti číslici 350.000 po domácku zaměstnaných dělníků za správnou cifru, která odpovídá pravdě. Nejvíce bylo u nás zaměstnáno domáckou výrobou domáckých tkalců a na druhém místě máme odbor krejčovský, výrobu prádla a oděvů, na třetím místě byl průmysl dřevařský a na čtvrtém místě s 20.000 zaměstnanými dělníky byl průmysl sklářský. V krejčovství a výrobě prádla bylo domáckou prací zaměstnáno 140.000 dělníků, v dřevařství 46.000. Ze Slovenska přibude nám zejména domácká výroba keramického zboží, které jest tam vyráběno v pravém slova smyslu uměleckým způsobem, a já na to upozorňuji zavčas povolané kruhy, zejména ministerstvo obchodu, aby si výroby keramického zboží na Slovensku všímalo, poněvadž z tohoto průmyslového odvětví jest možno vytvořiti něco dokonalého, čím se bude moci naše republika v zahraničí, v cizině velmi pěkně representovati. Jsme přesvědčeni, že zákon o úpravě pracovních a mzdových poměrů v domácké práci zasáhne opravdu účinně a odpomůže valné části všech těch stesků a žalob, které byly do těchto poměrů pronášeny.

První a druhá část předloženého zákona stanoví jednak definici, kdo jest domáckým dělníkem, kdo jest mezipodnikatelem, kdo jest spotřebovatelem a kdo jest podnikatelem samým. Jest to velmi důležité proto, poněvadž tyto funkce navzájem se prostupovaly a mnohdy opravdu nebylo možno zjistiti, kdo jest vlastně dílenským pomocníkem, kdo jest domáckým dělníkem, kdo jest faktorem a kdo jest skladovým mistrem. Poněvadž jsme přesvědčeni, že i při těch dost šťastných definicích, ke kterým v zákoně se dospělo, vyskytnou se v praxi ještě sporné případy, kdy nebude dosti dobře možno, tyto funkce rozpoznati a určiti, jest v zákoně zmocňovací ustanovení, které ukládá ministru sociální péče, aby nařízením určil, koho dlužno považovati za domáckého dělníka a koho za ostatní funkcionáře v domácké práci se vyskytující. Daleko důležitější jest ustanovení, že o domácké práci musí býti vedena náležitá evidence, a zákon ukládá podnikatelům povinnost, aby seznam zaměstnaných osob předkládali úřadům živnostenským a nemocenským pokladnám, poněvadž tyto jsou interesovány potud, že domácké dělnictvo jest nyní povinno, aby bylo pro případ nemoci pojištěno. Daleko významnější jest ještě ustanovení o dodávkových knížkách, poněvadž tím bude znemožněno, aby bylo domácké dělnictvo v pravém slova smyslu šizeno nejen podnikatelem samým, ale zejména sprostředkujícími osobami, které, ačkoliv měly na př. od podnikatele určeny snesitelné mzdy ku vyplácení za práci domáckým dělníkům, dávaly jim, kolik chtěly. Poněvadž nikdo se o to nestaral, zač domácký dělník pracuje, byli tito dělníci v pravém slova smyslu vydáni na milost a nemilost jejich vykořisťovacím choutkám. Zákon ustanovuje povinnost, zavésti dodávkové knížky, do kterých musí býti zaznamenán nejen počet a dodací lhůty zadané práce, nýbrž musí tam býti také zaznamenána vyplacená mzda a každá srážka, která by se eventuelně domáckému dělníku učinila, takže domácký dělník bude míti v ruce doklad o tom, jak s ním bylo se strany faktorů a skladovních mistrů nakládáno. Nejvýznamnější jest ovšem ustanovení, pokud mluví o zřízení ústředních a obvodových komisí. Tyto ústřední a obvodové komise mají povinnost, aby upravovaly a stanovily pracovní a mzdové poměry v dotyčném odvětví průmyslové práce vůbec.

Bude to také značným polehčením pro odborové organisace dotyčného dělnictva. Nebude potřebí, aby si stávkami vymáhalo zlepšení pracovních podmínek, bude na úpravě ústředních a odborových komisí zúčastněno. Záleží pouze na něm samém, jakým způsobem za účasti nestranných osob a za účasti svých zaměstnavatelů, resp. podnikatelů své podmínky pracovní na příště si upraví. Tyto ústřední a obvodní komise jsou nadány také značnou exekutivní mocí, takže jsou vlastně úřady, které musí býti také z obou stran náležitě respektovány a jejich rozhodnutí a nálezy budou míti závaznou platnost pro obě strany, jak pro podnikatele, tak pro zúčastněné dělnictvo.

Netajím se, že tímto ustanovením nabývá zákon rázu poněkud těžkopádného, protože těchto obvodních a ústředních komisí budeme míti v naší československé republice velký počet, když uvážíme, že na př. jen v Čechách je 48 druhů domácké práce, na Moravě 22, ve Slezsku 6 druhů a potom přibývá nám domácká práce na Slovensku, Ratibořsku a Vitorazsku. Těchto obvodních komisí bude tedy velký počet, bude velký počet také komisí ústředních a možná, že bude třeba velké ostražitosti, aby se práce těchto obvodních a ústředních komisí nekřížila a místo prospěchu nepřinesla naopak chaos a zmatek do oněch poměrů, jež upravovati jest jejich povinností.

Významné je také ustanovení, že domáckým dělníkům zakazuje se zaměstnávat učně a dílenské pomocníky. Na toto ustanovení, myslím, že budou se názory naše různiti. Jsem přesvědčen, že domácký dělník nemůže žádného učně zaměstnávati, poněvadž není živnostníkem a podle živnostenského řádu se mu také zaměstnávání učňů nedovoluje. Ale i kdyby tu nebylo této závory zákona, nebylo by v prospěchu domáckého dělnictva vůbec, aby učně zaměstnávalo, poněvadž domácký dělník mnohdy bývá sám dělníkem nevyučeným, odborně nekvalifikovaným a přirozeně, jestliže sám dokonale se řemeslu nevyučil, nemůže dokonale vyučiti ani učně. Já také shledávám se při domácké práci s takovým způsobem výroby, že na př. rozdělí si několik domáckých dělníků práci: jeden pouze obšívá, druhý dělá pouze dírky a je obšívá, třetí dělník připravuje límce, čtvrtý sešívá látku dohromady, pátý dělá rukávy atd., dotyčný dělník je tedy zapracován pouze na určitý díl práce a, kdybyste mu dali ušíti celý zimník, nebo celý kabát, on ho dohromady nesvede. Takovýto dělník přirozeně potom nemůže odborně vyškoliti učně, takový dělník by jistě vyučil jen odborná nedochůdčata. (Posl. Sechtr: A průmyslová škola?)

Význam bude míti ustanovení VI. částky zákona, že totiž živnostenská inspekce musí býti také prováděna a uplatněna při práci domácké. Až dosud, jak jsem byl líčil, v těch bytech, které jsou zároveň dílnami domáckých dělníků, byly opravdu poměry, které svíraly srdce, ale nebylo možno žádati nápravu proto, poněvadž výdělkové poměry domáckého dělníka byly tak nízké, že opatřiti si vedle bytu ještě dílnu, bylo naprosto nemožno. Budou-li však pracovní a výdělkové poměry i mzdy domáckého dělnictva upraveny, pak také živnostenská inspekce může se uplatňovati i v tom směru, aby při ní bylo dbáno hygienických a bezpečnostních pravidel.

V VII. a VIII. části zákona jsou ustanovení, která přidržují zaměstnavatele, aby ručil za dodržování ústřední komisí stanovených pracovních a mzdových podmínek a vedle toho také určité tresty pro takové případy, kdyby podnikatel těchto podmínek nedodržel. Já jsem tedy přesvědčen, že zákon nejen účinně zasáhne do poměrů domácké práce, ale že svou tendencí bude působiti k značnému jejímu omezování, poněvadž, jestliže bude podnikatel nucen, aby domáckému dělníku platil tytéž mzdy, jako dělníku v dílně a továrně zaměstnanému, nebude míti valného interesu na tom, aby dával práci do domu, nýbrž spíše bude míti zájem, aby práci pod kontrolou, za náležitého dozoru, nechal vykonávati ve svých dílnách a ve svých továrnách. A já jsem také potěšen, že tuto tendenci zákon bude míti, poněvadž v některých průmyslových odvětvích jest opravdu práce domácká zbytečnou. Mám tu zejména na mysli krejčovinu, kde by bylo opravdu na čase, domáckou práci omezovati. Na druhé straně ale máme taková průmyslová odvětví, kde bych si zase nepřál, aby práce po domácku vyráběná vymizela a aby byla soustředěna na dílny a továrny. A tu mám na mysli zejména práci perleťářskou a výrobu sklářských předmětů. To, vážené Národní shromáždění, není již nijaká mechanická domácká výroba, nýbrž jest to v pravém slova smyslu kus lidového umění, na kterou může býti naše republika opravdu hrda. A já jsem přinesl několik vzorků pánům poslancům k nahlédnutí, co dovedou naši prostí horalé, jak tito prostí lidé mají dovedné ruce a že oni dovedou vytvořiti opravdu něco, co je v cizině hledáno a co v cizině vzbuzuje respekt a úctu k české pracovní síle.

Takovouto výrobu bych si nepřál zmechanisovati, nepřál bych si, aby byla zavedena do dílen a továren, poněvadž v tom okamžiku, kdy se výroba takovýchto předmětů dostane do továrny, nemá již ani stínu nějakého uměleckého výrobku, je to prostě jednoduchý mechanický výrobek tovární. Jest potřebí jen, aby se takovémuto druhu domácké výroby věnovala z míst povolaných náležitá pozornost.

Domáčtí skláři na př., kteří dovedou vyráběti takovéto umělecké předměty, sami nedovedou obchodovati a obchodu s těmito předměty zmocnili se spekulanti, v tomto případě zejména jsou to i národnostní naši nepřátelé, tak zv. jablonečtí exportéři, kteří skoupí všechny tyto výrobky a sami teprve za hranicemi s nimi výhodně obchodují. A tak se stává i ten dovedný sklářský dělník, který umělou práci vyrábí, předmětem vykořisťování kapitálu a předmětem vykořisťování našich národnostních nepřátel. My bychom potřebovali pouze, aby pro takové druhy domácké výroby byly u nás v hlavním městě a v důležitých místech průmyslových zřízeny stálé vzorkovny, stálé takové výstavy, aby cizinci, kteří k nám přicházejí za účelem navázání obchodních styků, mohli je shlédnouti a mohli také nabídky využíti. Jest ale také potřebí, aby se dala takovýmto domáckým dělníkům možnost, vyhledávati nové způsoby, nové druhy ve výrobě uměleckých předmětů, a aby se jim také dala možnost, vyškoliti se na dokonalé obchodníky, aby nemusili obchod svěřovati do rukou cizích.

Kdyby ministerstvo obchodu na př. zřídilo ve spojení s ministerstvem Národní osvěty takovou průmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a zavedlo na ní také praktickou obchodní nauku, domnívám se, že by z těchto našich výrobců stali se i dokonalí obchodníci a že by se mohli vymaniti z vlivů jabloneckých kapitalistických a německých vykořisťovatelů. Budeme muset hleděti, aby všecka domácká práce byla z rukou vykořisťovatelů vymaněna. Máme k tomu velmi pěkný a praktický vzor v Rusku. Je to zajímavé, že toto zpátečnické Rusko, jak jsme si zvykli na něj dívati se před válkou i nyní, aspoň v jednom ohledu může sloužiti všem západním mocnostem za vzor a sice v ohledu uspořádané domácké práce. Co u nás jest domácká práce kletbou a pohromou pro všechno dělnictvo, v Rusku je pro ně domácká práce v pravém slova smyslu dobrodiním, poněvadž se soustředila ve výrobních družstvech, které jsou nazvány "Artěly" nebo "Míry", kde se domácká práce soustřeďuje a odkud tato domácká práce přichází do zahraničního obchodu, tak že jakýkoliv sprostředkovatel a podnikatel jest z výtěžku vyloučen. A v Rusku, kde jest zaměstnáno na 1 milionu dělnictva, soustřeďuje se v těchto artělech a mírech ročně až za 300 milionů rublů vyrobené práce po domácku, která přichází za hranice a která jest také doma zkonsumována, užitek ze vší té práce bere dělnictvo samo, poněvadž jakýkoliv jiný činitel jest vyloučen.

Budeme museti po způsobu ruském podporovati u nás také tvoření výrobních a obchodních družstev našich domáckých dělníků a takovým způsobem se nejlépe přičiníme k tomu, aby domácké dělnictvo bylo ze spárů vykořisťovatelů vymaněno.

Mám tu zejména na mysli perlaře, perleťáře a skláře, jichž umělecké výrobky jsou za hranicemi, zejména v Rumunsku, na Balkáně, v Ukrajině a v celém Rusku, ba i v Japonsku a Číně vyhledávány, a kde by skutečně naše výrobky perleťářské, perlařské a sklářské zjednaly úctu a respekt před naší dovedností výrobní.

Jsem přesvědčen, vážené Národní shromáždění, že podporou domáckého průmyslu, podporou domácké výroby těch odvětví, kde se to jeví účelným a zdravým, přispějeme nejen k ozdravění našich hospodářských poměrů, ale také k ozdravění naší nemocné valuty. Prosím, abyste zákon, který upravuje poměry v domácké práci, přijali tak, jak se na něm sociálně-politický výbor usnesl, abyste jej přijali u vědomí, že máme zákon daleko dokonalejší, než všechny ostatní státy evropské i zámořské, abyste jej přijali u vědomí, že tento zákon bude sloužiti nejen ke cti, ale k prospěchu naší mladé republiky. (Výborně! Potlesk.)

Předseda (zvoní): Byly mi podány dva resoluční návrhy členem N. S. dr. Rambouskem a spol. k zákonu o úpravě pracovních a mzdových poměrů v domácké práci, tohoto znění:

"Ministerstvu obchodu, veřejných prací a sociální péče se ukládá, aby za účelem vymanění domácké práce z rukou soukromopodnikatelských vykořisťovatelů podporovala mravně i hmotně tvoření výrobních družstev domáckých dělníků v oněch odvětvích, kde účelnost a prosperita jest zajištěna a kde podmínky pro utvoření družstev jsou příznivy."

Druhá resoluce téhož člena Národního shromáždění má toto znění:

"Poněvadž určitá odvětví domácké práce, zejména sklářství v podkrkonošských krajích, jsou vzácnými typy lidového umění v naší republice, ukládá se ministerstvu vyučování a nár. osvěty, aby za cílem povznesení výroby zřizovalo pro taková odvětví domácké práce odborné školy průmyslové a pro odbor sklářský aby v nejkratší době zřídilo školu sklářsko-pasířsko-rytecko-obchodní ve středisku výroby v Železném Brodě.

Rovněž domácí průmysl zpracování dřeva jest důležitým a má pro kraje pošumavské velikou budoucnost.

Proto budiž pamatováno i na odbornou školu dřevařskou a hračkářskou ve Volyni."

Oba návrhy jsou opatřeny dostatečným počtem podpisů a jsou předmětem jednání.

Přistoupíme k debatě. Přihlášeni jsou k slovu pp. kol. Dubický, Rebš, Hrizbyl, Čuřík, Ecksteinová.

Ve smyslu § 39. našeho jednacího řádu navrhuji, aby se stanovila lhůta řečnická 20minutová.

Jest snad proti tomu námitka? (Námitky nebyly.) Není tomu tak.

Návrh můj jest přijat.

Uděluji slovo prvnímu řečníku, p. kol. Dubickému.

Posl. J. Dubický: Slavné Národní shromáždění!

Dne 22. dubna r. 1910 podán byl ve vídeňském parlamentě návrh sociálních demokratů, aby domácká práce byla vůbec zrušena, a kdyby to ihned nebylo možno, aby se domáčtí dělníci všemožným způsobem převáděli k výrobě továrenské a dílenské. Návrh sám, jak je všeobecně známo, způsobil tehdá značné vzrušení, zejména na českém severovýchodě mezi domáckými tkalci a skláři, neboť z těchto oborů celá spousta lidí pracuje po domácku časově, pravidelně v době zimní, když zemědělské práce jsou ukončeny. Konstatuji, že mezi tkalci bylo dle statistiky z r. 1902 zaměstnáno na 50.000 malorolníků a domkářů, kterým horská půda nedává plné existence, a doplňují tedy domáckou prací své chudé živobytí. Rozmachem textilního průmyslu a fabrikace sklářské výroby odešli do měst všichni ti, kdož zaměstnáni byli celoročně v práci sklářské a tkalcovské. Na venkově zůstali pak jen lidé pracující po domácku. Pro tyto pracovníky byl by zákaz o úplném znemožnění domácké práce pravou pohromou a lze tedy jen pochopiti, že návrh dříve již vzpomenutý způsobil na českém severovýchodu nelibost. Naše strana již tehdá hájila jedině správné stanovisko, že totiž domácká práce musí býti zvelebena jednak sociálním zákonodárstvím, úpravou nemocenského a starobního pojišťování, zadáváním veřejných objednávek družstvům, odbornou výchovou a hlavně zřizováním výrobních společenstev, pro domáckou výrobu potřebných a podporou se strany státu. To platí zejména o domácké práci tkalcovské a sklářské.

Dnes tedy po dlouhé době projednáváme zákon o úpravě pracovních a mzdových poměrů domácké práce, čímž Národní shromáždění splácí aspoň částku na dluh, kterým stát jest povinován domáckému dělnictvu. Návrh samotný bude jistě uvítán všemi lidovými stranami s povděkem, neboť řeší se v něm nejen problém mezd a pracovních podmínek, ale činí se domácké dělnictvo účastno na ochranném zákonodárství po vzoru ostatních států evropských a posledně republiky rakouské. Prosím, aby bylo vzato na vědomí, že jde o ochranu více než 350.000 domáckých pracovníků, kteří až dosud byli postaveni téměř mimo zákon a ponecháni sami sobě, své chudé existenci. Sluší zejména vítati, že pro urovnávání sporů, vzniklých mezi domáckým dělnictvem, faktory a zaměstnavateli, ustanovují se zvláštní obvodní komise, které budou zároveň smírčími a rozhodčími soudy a jimž v čele stojí komise ústřední, složená ze zástupců dělnictva, zaměstnavatelů a odborných znalců. Komise ústřední podle návrhu sociálně-politického výboru jmenována jest ministerstvem sociální péče, komise obvodní zemskou politickou správou po návrhu zájmových korporací.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP