Pátek 12. prosince 1919

Schůze zahájena v 10 hod. 50 min. dopol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek,

místopředsedové: dr. Hajn, Konečný, Udržal;

zapisovatelé: dr. Herben, Vacula;

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Předseda vlády: Tusar a členové vlády: Habrman, Hampl, dr. Hodža, Sonntág, Staněk, Švehla, dr. Veselý, dr. Winter.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Trmal.

Denní pořad

98. schůze Národního shromáždění československého v pátek dne 12. prosince 1919 o 10. hodině dopolední.

1. Zpravodaj dr. Soukup. Zpráva imunitního výboru o žádosti zemského co trestního soudu v Praze ze dne 24. října 1919, č. j, Pr. XIV-70, 19, o vydání člena Národního shromáždění Jar. Roučka k stíhání pro přečin urážky na cti (tisk č. 1943).

2. Zpravodaj Tučný. Zpráva sociálně-politického výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1586), jímž se upravují pracovní a mzdové poměry domácké práce (tisk č. 1968).

3. Zpravodaj G. Navrátil. Zpráva státně-zřízeneckého výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1870) o reorganisaci finanční stráže (tisk č. 1975).

4. Zpravodaj dr. Kolísek. Zpráva branného výboru o návrhu člena Národního shromáždění Ot. Hrejsy a soudr. (tisk č. 748), aby uloženo bylo ministerstvu Národní obrany, vrátiti zrekvirované kostelní zvony, měděné kotly a jiné, pokud nebyly zničeny, jejich majetníkům (tisk č. 1967).

5. Zpravodaj dr. Stojan. Zpráva kulturního výboru o peticích č. 1519, 1403, a 1508 a

zpravodaj Šamalík. Zpráva výboru zásobovacího o peticích č. 1487, 1710, 1672, 1663, 1592, 1721, 1688, 1664 a 1647 (tisk č. 1976).

6. Zpravodaj Brožík, Zpráva výborů sociálně-politického a technického o vládním návrhu (tisk č. 1553)

I. zákona o závodních a revírních radách při hornictví a

II. zákona, jímž se ustanovují hornické rozhodčí soudy (tisk č. 1980) a

zpravodaj Stivín zpráva finančního výboru o téže věci (k čís. tisku 1980).

Místopředseda Konečný (zvoní): Národní shromáždění jest schopno se usnášeti. Zahajuji schůzi.

Omluvili se:

churavostí: Mattuš (pro tento týden), dr. Metelka (na neurčito), František Mlčoch (na tento týden), Lad. Rouček (na tento týden), dr. Mareš (na tento týden);

zaměstnáním: dr. Frant. Černý (na tento týden), Kadlčák (na neurčito), Tayerle (na neurčito), Dula (do 17. prosince), Prokůpek (pro dnešní schůzi),

dále Cingr, Klega, Rýpar, Štěpánek, dr. Witt, Zíka (všichni na neurčito).

Přistoupíme k projednání

denního pořadu

a jako první jeho bod je

1. zpráva imunitního výboru o žádosti zemského co trestního soudu v Praze ze dne 24. října 1919, č. j. Pr. XIV-70, 19, o vydání člena Národního shromáždění Jar. Roučka k stíhání pro přečin urážky na cti (tisk č. 1943).

Zpravodajem jest občan dr. Soukup. Uděluji mu slovo.

Posl. dr. Fr. Soukup: Slavné Národní shromáždění!

Jan Spitz, řezník v Dolních Kounicích, podal u zemského trestního soudu v Brně návrh na trestní vyhledávání proti neznámým pachatelům pro přečin proti bezpečnosti cti, spáchaný článkem, jenž byl uveřejněn v denním časopise "Rovnost" v rubrice "Denní zprávy" pod titulem "Poctivec".

V tomto článku vytýká se Janu Spitzovi, že nedodržuje maximálních cen a že prodává maso dráže a tím se obohacuje.

Jar. Rouček jest odpovědným redaktorem časopisu "Rovnost" a prohlašuje, že inkrimovaného článku nepsal a nečetl a že se článek do listu dostal bez jeho vědomí.

Vzhledem k tomu, že by eventuelní trestní stíhání obviněného bylo v tomto případě na překážku vykonávání jeho poslanecké činnosti, činí imunitní výbor návrh, aby člen Národního shromáždění Jar. Rouček k žádosti zemského trestního soudu v Brně ke stíhání pro přečin proti bezpečnosti vydáván nebyl.

Současně vyslovuje imunitní výbor své jednomyslné přání, (Hlas: To již bylo včera!) - jak to již bylo včera tlumočeno - aby zodpovědní redaktoři po dobu vykonávání poslanecké funkce své složili funkci zodpovědného redaktora. (Výborně!)

Místopředseda Konečný: Přistoupíme k hlasování. Prosím pány a dámy, aby zaujali místa. (Děje se!)

Pan zpravodaj navrhuje jménem imunitního výboru, aby člen Národního shromáždění Jaroslav Rouček vydán nebyl.

Kdo souhlasí s návrhem tímto, prosím, by povstal.

To jest většina. Návrh se přijímá.

Tím jest tento bod denního pořádku vyřízen a přistoupíme k druhému. Tím jest

2. zpráva sociálně-politického výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1586), jímž se upravují pracovní a mzdové poměry domácké práce (tisk č. 1968).

Zpravodajem je občan Tučný. Uděluji mu slovo.

(Posl. Dubický: To je strašné! Tak důležitý zákon a sněmovna je prázdná! To je příznačné! Hluk).

Místopředseda Konečný (zvoní): Prosím o klid.

Zpravodaj posl. Tučný: Vážené Národní shromáždění!

Nutno objektivně přiznati, že na poli sociální politiky naše republika snaží se dostihnouti nejvyspělejší státy, a že v této své snaze provází ji plný zdar. Vedle zákona v 8hodinové pracovní době, o státním příspěvku nezaměstnaným, o práci dětí, o reformě úrazového pojištění, o zaopatření válečných poškozenců atd., čestně řadí se také zákon o úpravě pracovních a mzdových poměrů v domácké práci. Nebude již mezi evropskými státy pomalu jediného, kde by domácká práce nebyla zákonem regulována, a není naší vinou, že přicházíme vlastně mezi státy posledními, které domáckou práci upravují také.

Naléhavost byla již uznána před 28 lety. Roku 1892 byla již svolána anketa, která se měla zabývati úpravou pracovních a mzdových poměrů v domácké práci. Při známém porozumění starého Rakouského státu k potřebám pracovního lidu snad to na konec ani nepřekvapuje, že teprve po 28 letech musíme úpravu projednávati v našem vlastním samostatném státě. A jest to, myslím, opět jedna z těch kuriosit starého rakouského státu, že k takovýmto zjevům může docházeti.

O tomto zákoně možno docela právem říci, že jest naléhavou časovou potřebou. To již plyne ze samé povahy domácké práce, že jest jedna z trestajících metel na všechno dělnictvo, nejen na to, které samo domácky pracuje, ale i na dělnictvo, které po živnostensku pracuje v dílnách a továrnách.

Stačí jen letmý pohled na všechny ty poměry, kterými jest domácká práce obklopena, abychom viděli, že jest to pohroma, kterou odčiniti, jest činem nad jiné záslužným. A já si, vážené shromáždění netajím, že my do budoucnosti nevystačíme pouze se zákonem, kterým se poměry v domácké práci upravují, ale že budeme musit domáckou práci omezovati a odstraňovati, alespoň tam, kde ona jest skutečně zbytečnou a kde jest sociálním poměrům nebezpečnou. V naší republice máme dva druhy domácké práce. Vlastní domáckou práci třeba odlišovati od tak zvaného domáckého průmyslu, který vyrostl z lidu a který také v určitých krajích naší republiky znárodněl. Tento domácký průmysl nebyl původně provozován jakožto prostředek obchodu a jakožto prostředek výdělkový, nýbrž byl provozován jen pro vlastní potřebu, nebo pro potřebu nejbližšího okolí a teprve v druhé stupnici vývojové zmocnil se ho obchod za účelem podnikatelského zisku. To bylo zejména u hračkářství, výroby dýmek, houslí a u výroby sklářské.

Vlastní domácká práce jest onen druh výroby, který byl - bohužel musím říci, že do domácnosti nejchudšího pracovního lidu - v pravém slova smyslu uměle a násilně vnesen za jediným účelem, aby zisk podnikatelský byl co možná největší, poněvadž při domácké práci podnikatel ušetřuje všechny náklady režijní. Podnikatel nepotřebuje dílen, nepotřebuje otopu, nepotřebuje osvětlování, žádných nákladů na zdravotní opatření atd., ba ve svém šetření šel tak daleko, že dokonce nechtěl a bránil se, aby bylo přiznáno domáckému dělnictvu pojištění pro případ nemoci. Zdálo by se, když podnikatel při domácké práci jest ušetřen všech režijních nákladů, že aspoň plus, které získává, přesunuje na cenu za práci a že za to jsou domáčtí dělníci lépe honorováni. Ale v domácké práci jest pravý opak. Nejbídnější mzdy, které existují při práci vůbec, jsou mzdy domáckých dělníků. A vy byste, vážené shromáždění, žasli, jaké poměry byly před válkou, jaké za války a jaké jsou ještě dnes. Bylo na příklad velmi řídkým zjevem, když si domácí tkadlec před válkou vydělal 1,20-1,40 zl. týdně.

Bylo opravdu vzácným zjevem, když si škole odrostlá děvčata vydělala 10-12 kr. denně a jestliže docílila 10-20 kr., bylo to jásotu, že jest to skvělá mzda a výdělek. My jsme tak ubohé platební a mzdové poměry viděli v průmyslu krejčovském, kde 1,60-1,80 zl. týdně byla opravdu královská mzda. Není divu, že takové poměry mohly v domácké práci panovati, poněvadž konkurence byla tak veliká, že nejen rdousila domáckého dělníka samého, ale touto konkurencí trpěl také po živnostensku zaměstnaný dělník. Domáckou prací zabývají se totiž také ty kruhy, které toto zaměstnání hledají jako zaměstnání vedlejší. Byly to na venkově kruhy malozemědělské, které zejména v zimní době zabývaly se různými odvětvími práce domácké. Přirozeně nezáleželo jim tolik na tom výdělku, poněvadž svou existenci měly z převážné většiny zajištěnu z výtěžku svých polností, svého hospodářství a výdělek z domácké práce byl jenom jaksi přilepšením té nedostatečné nebo chabé existence původní. Proto také přijímaly domáckou práci za všech možných podmínek, za jakýchkoliv mezd, a tím se stávalo, že následkem levné nabídky zemědělských kruhů na venkově byly stlačovány mzdy domáckému dělnictvu ve městech, a pak docházelo z těchto konkurenčních pohnutek k zjevnému nepřátelství mezi venkovským a městským dělnictvem.

A já se domnívám, že zde, ve váženém shromáždění, jest dosti kolegů, kteří se budou pamatovati, k jakým výbuchům nepřátelství docházelo na Prostějovsku, kde se městské dělnictvo krejčovské, doma pracující, bránilo proti žlutým čili kuli venkovským, jak jim říkali, kteří tam mzdy nesnesitelným způsobem stlačovali.

My jsme viděli případy, kde dělnictvo městské, v továrně zaměstnané, nemohlo v hospodářských zápasech uhájiti svých požadavků, poněvadž továrníci prostě hodili na př. v textilnictví potřebnou výrobu domáckým tkalcům po venkově, stávka následkem toho byla prohrána a nemohlo přirozeně zase dojíti k ničemu jinému, než k výbuchu nepřátelství mezi venkovským a městským obyvatelstvem, které nabývalo rozměrů opravdu hrozivých a potrvalo léta.

To ale není jediná stinná stránka domácké práce. Domáckou práci provází daleko více stínů a mezi těmi nejčernějšími jest také okolnost, že domácká práce jest provozována ve vlastních bytech těch, kteří práci tu přijímají. K jakým poměrům může při tom dojíti, dá se snadno pochopiti. Kde na př. při zpracování kovů stojí v bytě kovadlina a kde stojí výheň, tam také obyvatelé spí, tam obyvatelé pobývají celý svůj život. Tam, kde se na př. při sklářské výrobě při otevřených světlech petrolejových nebo benzinových taví sklo, tam pracují po celý svůj život dělníci domáčtí, tam pracují jejich rodiny, tam pracují dokonce jejich útlé školní děti. Jak to může na jejich tělesný organismus působit, o tom není potřebí se šířit, a kdybyste - poněvadž právě domáckou prací se zabývají ti nejchudší pracovní lidé - viděli ty jejich byty, uznali byste, že to nelze nazvat lidským obydlím, nýbrž že to jsou v pravém slova smyslu brlohy, pelechy, ve kterých opravdu je nedůstojno, aby člověk přebýval.

Když v takových bytech vidíme na př. při pletení vlasových sítěk, nebo při našívání knoflíků zaměstnávat škole odrostlé děti, opravdu se člověku lidsky cítícímu svírá srdce, že jest možno, aby takové poměry byly v civilisovaném a pokrokovém státě trpěny. O nějakém ochranném zákonodárství nemůže býti řeči, poněvadž uplatniti je na domáckou práci jest jednak stíženo, jednak v určitých směrech dokonce znemožněno. Na příklad: pracovní dobu v domácké práci nelze naprosto stanoviti, když většina v domácké práci jest zaměstnána tak, jak to volný čas dovoluje. Jsou také zaměstnány ženy, které musí napřed obstarati všecky potřeby v domácnosti a teprve, když jsou uvolněny v tomto směru, mohou se domácké práci věnovati a potom pracují přirozeně 12, 14 i 16 hodin, ale pracují 16 hodin denně také muži, poněvadž záleží od délky pracovní doby, kolik si takový domácký dělník vydělá, chce-li si vydělati tolik, aby se obživil, musí podle toho pracovní dobu natáhnouti. Není také myslitelno, aby se zákaz výdělečné práce dětí uplatnil v práci domácké, poněvadž v mnohém směru je odkázán domácký dělník na to, chce-li vydělat dostatek na obhájení nejrůznějších potřeb pro svou domácnost, zapřáhnouti do práce nejenom ženu, ale musí zapřáhnouti i děti, bez ohledu na to, jsou-li ještě školou povinny, nebo jsou-li již odrostlé.

Ba pro domácké dělníky nebyla ani uplatněna pojistná povinnost pro případ nemoci; teprve od 15. května naše republika po této stránce dluh svůj vůči nim splatila.

Jakkoli na jedné straně podnikatelé neměli naprosto žádného zájmu, aby aspoň mírným způsobem snažili se o upravení těch zbědovaných poměrů v domácké práci, tak na druhé straně sami pro sebe poměry si upravovali způsobem až řevnivým.

Aby na př. konkurence, která byla možna a která v pravém slova smyslu řádila mezi domáckým dělnictvem, mezi nimi byla znemožněna, ustavili si t. zv. ochranné svazy, ustavili si své kartely, které stanovily ceny za výrobky, pod kterouž cenou nemohl nikdo zboží prodávati, a byli proti konkurenci chráněni. Konsument zaplatil za výrobek, který byl domáckou prací zhotoven, zrovna takovou cenu, jako za výrobek, zhotovený v dílně nebo v továrně, a tu se dá potom mysliti, když domácká práce mohla býti levna, že podnikatelské zisky byly tak velké, že se o nich továrníkům ani nezdálo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP