Čtvrtek 9. října 1919

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen. Debata je skončena. Přistoupíme k hlasování.

Poněvadž také tento zákon jest obsahem svým neveliký - má čtyry paragrafy - a pozměňovací návrh žádný učiněn nebyl, budeme hlasovati o něm v celku. Je proti tomu nějaká námitka? (Nebyla.) Není.

Kdo souhlasí tedy s §§ 1., 2., 3. a 4. zákona, jak je obsažen ve zprávě kulturního výboru, jakož i s nadpisem zákona, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina. §§ 1.-4., jakož i nadpis zákona jsou schváleny.

Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení slova?

Zpravodaj dr. Srdínko: Nikoli.

Předseda: Kdo souhlasí s přijatým právě zákonem v prvém čtení, také ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina. Zákon je schválen i ve druhém čtení a tím jest odstavec 4. denního pořádku vyřízen. Přistoupíme k odst.

5. Zpráva školského výboru o návrhu členů Národního shromáždění prof. dra Horáčka, prof. dra Krejčího a soudr. (tisk č. 953), aby byla odevzdána budova Akademie Strakovy k účelům pražského vysokoškolského studentstva (tisk č. 1195).

Zpravodajem jest pan dr. Otakar Srdínko. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. prof. dr. Srdínko: Vážené Národní shromáždění!

Dolehly-li zhoubné následky světové války tíživě na všechny vrstvy a stavy obyvatelstva, zasáhly krutou měrou i české studentstvo. Nehledíc k potokům krve, jež právě česká inteligence studentská v cizích službách nucena byla prolíti, a ke ztrátě drahocenného času, po který vyrušena byla ze svých pilných studií, octlo se studentstvo, hodlajíc nyní na dráze vzdělání svého dále pokračovati, v postavení velmi trapném. Bytové a cenové poměry jsou nyní v Praze tak kritické, že studentstvo, náležející převážně venkovským kruhům nemajetným, není s to, aby zde žilo a bydlelo. Tím se mu další pokračování ve studiích znemožňuje, jeho píle a chuť k práci podlamuje a vzniká nebezpečí vážné škody kulturní, ohrožující budoucnost celého národa. Poměry tyto jsou neudržitelny a třeba včas postarati se o pomoc.

Dnes v Praze existují pro české studenty následující koleje: Hlávkova kolej - možno umístit asi 200 studentů, kolej nově zřízená v donucovací pracovně má něco přes 200 míst, kolej v klášteře u Kapucínů asi 100 míst a kolej pro posluchačky je na třech místech, která pojmou asi 100 posluchaček. Maximálně úhrnem máme 600 míst v kolejích pro české studenty, českých studentů jest však na 12.000. Z toho jest vidět, že jen zcela nepatrný zlomek studentstva může býti opatřen.

Co se týče bytu v kolejích, jest třeba hledat nápravu na všech místech, kde by mohlo býti studentstvo umístěno. Na prvním místě byl obrácen zřetel k novostavbě chemického ústavu německé techniky na Slupi. Bohužel ministerstvo školství nenalézá odvahy, aby získalo tuto novostavbu, ve které dosud nic umístěno není, pro ubytování českého studentstva. Tak se zdá, že ministerstvo školství vychází vstříc českému studentstvu menší měrou, než jakou by zasluhovalo, a spíše stále se chví obavou, aby se nedotklo nějakého choulostivého místa německých vysokých škol pražských a to, jak známo, jest těžko, protože Němci takových choulostivých míst mají mnoho.

Kam se podíváte, všude vidíte privilegia německá, ať ve stavbách, ať v zařízení ústavů, ať v dotacích, počtu profesorů, assistentů atd. Ta privilegia mají od bývalého státu a oddávají se té klamné theorii, že jim ta privilegia musí býti zachována. V tomto svém domnění jsou posilováni chováním se našeho ministerstva školství, jehož vrata jsou otevřena kverulantským deputacím a návštěvám německých studentů a hlavně profesorů, odkud tyto deputace odcházejí s rozradostněnými tvářemi (Hlasy: Slyšte!), protože si vždy odnášejí ujištění neoprávněných svých postulátů a další trvání svých privilegií. (Hlas: Teď chodí také do ministerstva veřejných prací!) Nedostatkem energie v ministerstvu školství způsobují se veliké škody českým vysokým školám a hlavně českému studentstvu. Ministerstvo školství tím, že neprovedlo usnesení kulturního výboru, aby cizinci z Německa, Rakouska a polští židé nebyli přijímáni na naše německé vysoké školy, způsobilo, že tito agitačně jsou do republiky naší lákáni a zde zabírají byty, které by mohly sloužiti pro naše studenty.

Já mám čerstvý doklad článku z "Reichenberger Zeitungu", kde se píše, že asi 500 studentů z Černovic se muselo vystěhovati, muselo dáti revers, že se tam vícekráte nevrátí, a studentstvo toto zvláštním vlakem vídeňským přijelo do Vídně. Odtamtud budou rozděleni na německé university a první universita, která jest jmenována, jest universita pražská, německá. Do Vídně dáni nebudou, vídeňská universita jest vynechána, tu si ušetří, aby nebyla přeplněna, a aby také byty a strava zůstaly pro druhé studenty, pošlou je do Prahy a v Praze budou blahovolně naším ministerstvem přijati. (Posl. prof. dr. Velich: To se ještě neví!)

Českých studentů bylo v uplynulém roce v Praze 12.000, německých 2800. Ale ministerstvo, projevujíc svoji politiku hladkých rukaviček vůči Němcům, nepoměrně více ohledu má k nim, než ke čtyřnásobnému počtu českých studentů. Jinak by to vypadalo s ubytováním českých studentů, kdyby v ministerstvu školství bylo pochopení pro tu zásadu, že přílivem studentů německých z Rakouska a polských židů se situace ubytování a stravování českého studentstva jen zhoršuje.

Tak se mají všeobecně věci. Z toho vyplývá, že jest třeba, zajistiti studentstvu všude, kde je to možno, zvláště však v takových budovách, které vůbec k tomu účelu byly určeny, ubytování. A taková budova jest Strakova akademie. (Hlas: Chemický ústav!) Strakova akademie zřízena byla pro syny šlechticů. Námitka, že by tím bylo jednáno proti intencím jejího zakladatele, jenž určil statky své ve prospěch potomků české šlechty, dnes zajisté odpadá, kdy československá republika nezná žádných výsad rodových a kdy nikoliv šlechtictví zrozené, nýbrž šlechtictví ducha a nadání pro budoucnost našeho národa musí býti rozhodující.

Tato budova, bohužel, byla zabrána ministerstvem pro zásobování a ministerstvem Národní obrany a není možno tyto úřady v nejbližší době umístiti v jiných budovách. Proto kulturní výbor, chtěje vyhověti v zásadě požadavku studentstva, aby budova Strakovy akademie, která jest stavěna k účelu ubytování studentstva, v budoucnosti tomuto účelu byla vrácena, navrhuje slavnému Národnímu shromáždění resoluci, kterou by tato akademie pro budoucnost zajištěna byla studentstvu českému a zároveň, aby zajištěn byl také pozemek vedlejší, kde jest možno tuto budovu přistavěti a rozšířiti a navrhuje tedy kulturní výbor Národnímu shromáždění resoluci tak, jak jest vytištěna, pouze, prosím, s vynecháním slov "nejdéle však počátkem příštího studijního roku 1919-1920", poněvadž je to nemožné; resoluce byla sdělána v červnu. Resoluce má zníti:

"Vláda se vyzývá, aby budovu Strakovy akademie, vyslechnouc názor interesovaných ministerstev, odevzdala co nejdříve k účelům pražského vysokoškolského studentstva za podmínek, sjednaných ministerstvem školství a Národní osvěty se zástupci vysokých škol pražských a organisací vysokoškolského studentstva". (Výborně!)

Předseda: K slovu není nikdo přihlášen, debata jest skončena. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Zvoní).

Zpráva školského výboru navrhuje resoluci, která je obsazena ke konci zprávy, kterou pan zpravodaj opravil v tom smyslu, že slova "nejdéle však počátkem roku 1919-1920" mají odpadnouti.

Kdo s resolucí, takto upravenou, souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina. Resoluce je přijata, tím tento bod denního pořádku je vyčerpán a přistoupíme k odstavci

6. Zpráva l. výboru kulturního.

II. výboru sociálně-politického o návrhu členů Národního shromáždění dr. A. Masarykové, dra Lukavského, dra Hajna, dra Schieszla a soudr. (tisk č. 331) na řešení sociálních poměrů vysokoškolského studentstva (tisk č. 1643.)

Zpravodajem jest nejprve pan kolega dr. Srdínko. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj dr. Srdínko: Slavné Národní shromáždění!

Je sice pravda, že studium vysokoškolské je přístupno každému, kdo odbyl si studia středoškolská. Tak žádá princip demokracie, ale tento princip bude dlouho pokulhávati, pokud nebude proveden do všech důsledků i po stránce hospodářské. Dnes říkati, že může studovati v Praze každý, byla by nepravda, protože studovati a pouze studovati může jen zámožný. Kdo jest nemajetný, musí vedle studia v Praze, vydělávati si na denní potřeby a to není maličkost nyní po válce.

Kdo chce v Praze studovati, musí uvážiti, že potřebuje 80-150 K na byt, na světlo 10-20 K, na teplo, když je čím topiti, 10-20 K denně, na stravu v hostinci 15-20 K, na knihy a litografie 100-200 K pololetně, na školné 100 K ročně, celkem nejnutnější výdaje měsíčně stojí 580-720 K. Tu jest přirozeno, že takovou částku může vynaložiti málokterý syn nebo dcera méně majetné rodiny venkovské, a není tudíž se co diviti, že studium za těchto okolností se stává věcí nemožnou pro nemajetné a stává se jen privilegiem pro zámožné, kteří mohou tyto obnosy platiti.

Tyto věci měli na paměti páni podavatelé návrhu dr. Masaryková, dr. Lukavský, dr. Hajn, dr. Schieszl a soudr., když na základě pamětního spisu Svazu československého studentstva podali zde návrh, aby různé věci ve prospěch sociálních potřeb studentstva byly vládou zařízeny.

Páni navrhovatelé měli na mysli opatření dvojího rázu. Předně taková, která jsou nouzová, po dobu nejkratší a potom opatření rázu trvalého, která by v budoucnosti nesla užitek studentstvu. Mezi trvalá opatření navrhuji mezi jinými rozmnožiti akademické koleje podle vzoru akademie Strakovy, Hlávkových a Kaunicových kolejí v Brně, dále sloučiti veškerá stipendia dosavadní v jednu společnou masu a nově upraviti toto podpůrnictví, dále vybudovati veřejné obligatorní nemocenské a úrazové pojišťování studentstva, upraviti výdělečnou práci studentskou, její honorování a ochranu, dále zlevniti studia, a konečně zříditi studentské oddělení při ministerstvu sociální péče.

Kulturní výbor pojednal o všech těchto projektech a navrhuje sl. Národnímu shromáždění přijetí těchto směrnic ve formě resolucí, kterými by byla vláda zavázána se říditi.

"1. Vládě se ukládá, by se postarala všemožným způsobem o nouzové ubytování a stravování českého vysokoškolského studentstva v nastávajícím školním roce v Praze, Brně, Bratislavě i Příbrami."

K tomu podotýkám, že až dosud pro studentstvo jediná suma byla vynaložena, a to jest 150.000 K, jako podpora Husovu fondu. Jinak za celý rok nebylo pro studentstvo nic vydáno.

"2. Vláda nechť připravuje stavby studentských kolejí podle vzoru kolejí Hlávkových a akademie Strakovy.

3. Vládě se ukládá, by, vyslechnouc zástupce vysokých škol, studentstva a podle možnosti a potřeby také dosavadních rozhodujících činitelů o jednotlivých stipendiích a nadáních, připravila reorganisaci stipendijnictví na jednotném základě.

4. Budiž vybudováno obligatorní nemocenské a úrazové pojišťování studentstva.

5. Výdělečná práce studentská budiž upravena a postavena pod zákonitou ochranu.

6. Vládě se ukládá, aby institucím a úřadům pro studentskou sociální péči věnovala morální i hmotnou podporu.

7. Ministerstvo školství a národní osvěty, vyslechnouc "Český ústřední spolek učitelů vysokoškolských" a jednotlivé školy, nechť připraví novou úpravu všech vysokoškolských poplatků ve směru bezplatného studia chudých a nemajetných; hmotné postavení učitelů vysokých škot nebudiž však touto novou úpravou nikterak dotčeno."

Dovoluji si jménem kulturního výboru doporučiti tyto zásadní resoluce k laskavému schválení. (Výborně!)

Předseda: Uděluji dále slovo zpravodaji výboru sociálně-politického, kolegovi Johanisovi.

Poslanec Johanis: Velectěné Národní shromáždění!

Sociálně-politický výbor připojil se svým usnesením k návrhu kulturního výboru. Ale předem připomínám, ještě než tak učinil, když byl návrh podán, zavolal kruhy studentské i ostatní zájemníky, kteří na věci měli zájem, a žádal zejména ministerstvo sociální péče, aby učinilo opatření, aby studentstvu v době, kdy návrh byl podán, dostalo se opatření zejména v otázkách bytových. Mohu s radostí konstatovati, že skutečně příslušná ministerstva vyhledala nejnutnější místnosti pro studentstvo, takže kalamita, která jinak hrozila, jest z části odčiněna.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP