Úterý 30. září 1919

Tu budiž mi dovoleno jen krátce vzpomenouti: Celá naše revoluční akce byla nesena jménem a autoritou presidenta Masaryka (Bouřlivý souhlas). Pod jeho plným ideovými praktickým vůdcovstvím mohli jsme jedině provésti to, co jsme provedli. To je také jedno z velikých politických poučení naší revoluce. On měl hned od počátku širokou orientaci evropskou a světovou, on v době, kdy sociálně rozvráceny byly celé státy, měl to veliké plus, že je sociálním filosofem a autorem děl velikého dosahu sociálního, on měl autoritu velikého Slovana, který snad nejlépe znal theoreticky i prakticky vedle slovanských národů také Němce, kteří uznávali jeho autoritu, on konečně to byl, který hlásal všecky ony idee a principy, methody a zásady politické činnosti, o kterých jsem právě mluvil a jež nám získaly vítězství. Ideály jeho, hlásané v řadě jeho prací o českých věcech, se v pravém slova smyslu uskutečňovaly.

Jeho autorita vedla nás k vítězství. Byla mezi námi jednotnost ideí a politického myšlení. Je mi velikou radostí, že tuto jednotu mohl jsem tak často během války konstatovat. Šli jsme všichni jednotně, protože plně jsme uznávali jeho autoritu jako muže světového, jeho zkušenosti a duchovou sílu, podepřenou jeho úspěchy.

Po dobu celého svého porobení neexistovali jsme pro svět a zřídka kdy kdo přišel se podívati, aby zkoumal naši vnitřní domácnost. Dnes stojí celý náš život otevřený v historii světové a přístupný zrakům všech států. Dnes nemůžeme se vymlouvati na nikoho, že činí proti nám to a ono, dnes jsme zodpovědni sami plně za svůj osud. (Výborně!) To, co se s námi stane, bude výlučně dílem naším. (Souhlas.) Mírové smlouvy, které předložím v nejbližších dnech v českém textu, dávají nám právní podklad k celé naší budoucí práci, dávají našemu státu podklad finanční, ekonomický a politický, dávají mu zejména také podklad k budoucí politice zahraniční. Je na nás, abychom této pro nás široké a úrodné base dovedli krajně využíti. Nastává nám ohromná práce, do které můžeme se vrhnouti s plnou radostí a se snahou, vyplniti své úkoly až do konce. Bude to práce skutečně radostná, nadějná, plná radostných úspěchů a krásných a bohatých výsledků. Doufám, že slavné Národní shromáždění všechny tyto výsledky blahovolně ocení, prozkoumá celou tu základnu veškeré té naší práce budoucí, státní a národní, a ocení všechnu tu velikou práci i oddanost všech těch, kdož s krajním sebezapřením a s vlasteneckým duchem na veliké této historické budově pracovali.

Pokládám při této příležitosti za nutné, konstatovati to, co již pan president republiky při jiné příležitosti konstatovat: že jsme povinni za všechno to, čeho se nám v této válce a při uzavírání tohoto míru dostalo, do velké míry jednotlivým našim spojencům, Francii, Anglii, Italii, Severním státům americkým (Hlučný potlesk.) a ostatním velikým státům, kteří se osvědčili jako naši přátelé i v případech, když o té neb oné otázce byli jiného mínění než my. Sympatie ty právě náš postup během celé této doby podporovaly a sílily.

Děkuji zejména při této příležitosti také celé naší delegaci mírové. (Výborně! Sláva jim!) Pracovali jsme jak s drem Kramářem, tak i se všemi ostatními členy loyálně a v plné shodě. Dlužno zde oceniti zvlášť práci naší sekce: a) kartografické a etnografické; b) právní, národohospodářské a komunikační; c) sekce tiskové a našich žurnalistů.

Zbývá mně zmíniti se jen několika slovy konkrétněji o směrnicích naší budoucí zahraniční politiky. Měl jsem už možnost o věci té se vysloviti, opakuji tudíž stručně jen toto:

Mírové smlouvy stanoví především naše vztahy ke státům spojeneckým. Vedle smlouvy s Německem, Rakouskem a Uherskem, ve kterých nepřímo vztahy naše ke spojencům jsou vyjádřeny, podepíšeme ještě řadu smluv jiných, jednak smluv politicko-obchodních, jednak smluv, týkajících se určitých klausulí finančních, obchodních a národně minoritních, které budou obsahovati detaily, týkající se našich vztahů ke spojencům. Připomeneme-li k tomu, že všeobecné směrnice politiky naší ke spojencům jsou také dány našimi vztahy za dobu války a našimi tradicemi právě v době války a v době jednání o mír vznikšími a se rozvinuvšími, a vzpomenu-li dále, že také vztahy citové mezi námi a Francií, Anglií, Amerikou a Italií byly do značné míry sesíleny a upevněny, a že vedle toho nabyli jsme nových přátelských vztahů k některým národům, z nichž vedle Jihoslovanů dlužno jmenovati zejména Rumuny a jiné, máme tím dán přesně náš budoucí poměr ke spojencům. Budeme dělat politiku v dohodě a přátelství s našimi spojenci dosavadními. (Hlučný souhlas.) Zůstaneme věrni svému programu a svým cílům i tradicím z doby naší revoluce. (Výborně! Potlesk.) To neznamená, že jsme v nějakém područí a stáváme se nástrojem některého z velkých států dohody. (Tak jest.) Nebylo by většího omylu, nežli chápati naše spojenectví s dohodou v této formě. Naše spojenectví s dohodou spočívá zejména v tom, že jsme neseni týmže duchem demokratickým, týmiž principy všeobecné politiky, jakými tyto státy byly vedeny v době války, že idee, které jsme hlásali my a které hlásají ony, také po válce budou jak u nás, tak i u nich uplatňovány, že my máme a musíme jako lidé poctiví a kteří se respektují, zůstati v době, kdy jsme se stali samostatnými, tím, čím jsme byli v době, kdy jsme přesvědčovali naše spojence nynější, že nám mají pomoci. (Výborně!) V té době byli jsme spravedliví a poctiví i ku svým nepřátelům. Budeme loyální a přátelští ke svým spojencům, budeme spravedliví a poctiví i ke svým sousedům, kteří byli našimi nepřáteli. (Souhlas.) Kdyby kdokoliv nás ohrozil znovu, tu pak neústupně a s krajní energií budeme se brániti, jako jsme se bránili v době revoluce. (Potlesk.)

Vedle velkého bloku spojeneckého staví se nám před oči dva jiné velké bloky: Je to blok germánský na jedné straně a ruský na druhé. Směrnici naší politiky k těmto dvěma blokům dnes nelze podrobně stanoviti, protože poměry tam jsou nehotové. Můžeme naznačovati jen více nebo méně jasně svoje přání a svoje tendence, a bylo by chybou, chtíti dnes do detailu stanoviti, co kdy a jak budeme v zahraniční své politice vzhledem k těmto dvěma blokům podnikati.

Své stanovisko ohledně budoucích vztahů k Německu jsem již naznačil: Problém k Německu je pro naší mladou republiku problémem vitálním a tudíž musíme s největší pozorností zkoumati naše vztahy k Německu a s krajní obezřetností a opatrností je definitivně určovati. Jedna věc však jest jista: Naznačil jsem právě, že právní basi těchto styků v Německu již máme v mírových smlouvách. To ovšem nestačí, poněvadž vedle této právní base je třeba prováděti politiku a diplomacii, které jsou vždycky ve velké a velké míře uměním. Dnešní Německo je útvar nehotový, který ještě po několik let bude plně zaměstnán svými velkými vnitřními krisemi, který sice bude se pokoušeti brzo již znovu podnikati náběhy do zahraniční politiky a do rozhodování o světových událostech, který však nemůže dosud diktovati ani státu poměrně méně silnému, jako jest republika Československá. (Výborně!) V zájmu našem, jest dělati politiku loyální a korrektní vzhledem k Německu, ale zároveň už dnes jasně vytvořiti tradici pro naši zahraniční politiku, která nikdy nesmí připustiti, aby se stala nástrojem v rukou svého souseda a která by ztratila ze svých rukou naprosto svou volnost, svou skutečnou sílu politickou, vojenskou, diplomatickou tím, že by se stala závislou v té neb oné formě na svém velikém sousedu, na kterémkoli sousedu. (Výborně! Potlesk.) Je-li kde nutná reserva, reserva diktovaná hlubokým vědomím veliké zodpovědnosti, která se vnucuje každému vážnému politiku československému, jest to reserva právě ve vztazích diplomatických a ve vztazích politiky zahraniční vůbec. Reserva tato znamená, jak už bylo řečeno, vážnost a seriosnost v nazírání na vztah ke svému mocnému sousedu, opatrný postup, tak aby nebylo lze to vysvětlovati ani jako provokaci, ale také ne jako nadbíhání a projev strachu. Nemáme toho potřebí! (Výborně!) Je ovšem samozřejmo, že každému pokusu o opětování pangermánské politiky budeme se brániti s krajní energií v každém případě. (Výborně! Potlesk.)

Náš poměr k Rusku jest stejně vážným naším vitálním problémem. Poměry v Rusku nebudou ještě dlouho definitivně upraveny. Nejen, že nelze jasně předvídati brzký konec výpravy Kolčaka a Denikina, kteří v celku jsou dnes málo sice, ale přece jen dost význačně podporováni od dohody, ale nedá se také pevně stanoviti, kdy a za jakých okolností nastane dohoda mezi jednotlivými místními vládami, de facto vzniklými na území starého Ruska, s Ukrajinci, Bělorusy a národy baltskými, kavkazskými atd. Dá se však s největší pravděpodobností předvídati, že otázky vnitřního uspořádání Ruska těžce budou rozdrásávati celý ruský národ a že tudíž s jeho zakročováním v zahraniční světovou politiku nelze ještě dlouho počítati; za těchto okolností také v tomto smyslu jest třeba zachovávati jistou reservu, poněvadž také náš vztah k Rusku jest jedním z vitálních problémů naší existence, a politik, vědomý si své zodpovědnosti, nemůže bráti tyto otázky na lehkou váhu; nemůže a nesmí je bráti jen s hlediska jednotlivých stran politických nebo s hlediska svých osobních sympatií k tomu nebo onomu směru (Výborně!), nýbrž musí viděti vývoj, ku kterému celý tento stát jako celek spěje, a představiti si, v jakém vztahu v krátké budoucnosti bude naše politika jako celek státi k tomuto novému státnímu útvaru jako k celku. (Výborně! Potlesk.) Všecky naše zahraniční vztahy musí býti diktovány touto reservou a tímto pohledem do brzké budoucnosti. Také poměry v Rusku jsou neujasněné a, nechceme-li se my, jako stát, vměšovati do ruských vnitřních poměrů, jest povinností naší, abychom se chovali k událostem uvnitř Ruska s reservou a zároveň s loyálností na jedné i na druhé straně. (Výborně!) Celý svět ví, že máme Rusko rádi, celý svět ví, že přejeme si rychlou rekonstrukci ruského národa a státu, že chceme spolupracovati k rychlému vybudování velikého, demokratického, konfederovaného Ruska (Výborně! Hlučný potlesk.), vedoucího s námi přátelskou a slovanskou demokratickou politiku. Dostali jsme se do boje s vládou bolševickou, ale proti naší vůli, neboť naší politikou bylo, nevměšovati se do vnitřních bojů Ruska. Chtěli jsme naši armádu co nejdříve dostat do Francie, aby mohla bojovat proti společnému nepříteli na západě. Poměry se změnily, ale naše politika se nezměnila: I dnes usilujeme o to, aby naši hoši po hrozných pěti letech konečně přišli domů. (Výborně! Potlesk.) V tom úsilí vymohli jsme před svým odchodem od spojenců cennou pomoc, aby naše ruská armáda se mohla vrátiti. (Hlučný souhlas a pochvala.)

Vedle těchto tří zásadních problémů naší zahraniční politiky padají na váhu naše vztahy k bezprostředním našim sousedům. Problém ten je přirozeně velice důležitý a ten, kdo začne o něm uvažovati vážně, vidí, jak těžkým problémem vždycky bylo, jest a bude vedení našich zahraničních vztahů vzhledem k tomu, že naše geografická posice není právě nejsnazší. Častokráte se mluvilo o našich krajně upřímných vztazích k Jihoslovanům. Jest samozřejmé, že musí zůstati takovými, jakými byly v minulosti, že jihoslovanský národ jest nám skutečně dnes velmi blízkým, že vztah ten jest nejen zájmovým, nýbrž také citovým. (Výborně!) Faktory tyto dlužno bráti co nejvíce v úvahu i pro budoucnost. Rozumí se samo sebou, že také s Italií přejeme si politiky spojenecké, přátelské a loyální, takové, jakou jsme prováděli s ní během války. Mnohokrát jsme dokázali, že myslíme dostatečně upřímně. To nevylučuje náš dobrý, upřímný a přátelský poměr s Jihoslovany, naopak. (Výborně!) Naše vztahy k Rumunsku a Polsku musí v každém případě býti vybudovány na takovém podkladu, abychom mohli býti naprosto bezpečni a aby celý národ mohl míti úplný pocit jistoty, že s této strany nejen že nám nehrozí žádné nebezpečí, nýbrž že můžeme počítati na pokojnou, klidnou a mírnou spolupráci na poli kulturním, finančním a o ekonomickém. Bude třeba jisté doby, nežli budeme moci vytvořiti jistou tradici styků českopolských. Bylo by zbytečno chtíti věci netakticky urychlovati; a priori nutno zdůrazniti, že Poláci jsou v takové situaci, že potřebují klidného soužití s námi daleko více, nežli my. Vždycky bude totiž jejich existence nepoměrně více ohrožena, nežli naše. Polské veřejné mínění a polské strany jsou dosud velice rozčileny a neklidny a nejsou s to, oceniti skutečnou svoji posici mezinárodní. Nemají nestranného úsudku o sobě samých a mýlí se. Dnes máme vyřešit otázku plebiscitu, který jest také jistá forma boje, boje vedeného prostředky legálními a smírně, ale tento boj musí býti, poněvadž nám byl vnucen, proveden energicky do konce. Nepřestávám doufati, že se přece jen dohodneme. Zatím je nutno, abychom se chovali vážně a důstojně, kriticky a zdrženlivě.

Zbývá nám konečně otázka našeho poměru k Maďarům a Rakušanům. Dnes převládá u nás poměr více citový a béře se málo v úvahu, že po staletí byli jsme vázáni různými vztahy k těmto oběma národům a že dnes a také v budoucnosti nebude možno tyto vztahy klidně přervati. Ve krátké době budeme musiti velmi bedlivě a rozumně uvažovati o směrnici našich vztahů k Vídni a Budapešti. Cíle naší zahraniční politiky po této stránce musí býti jasné, a myslíme, že již dnes jest možno hlavní její linie stanoviti: Praha musí nabýti svého plného významu, jaký může míti v centrální Evropě, budeme-li dobře postupovati. V tom jest v podstatě význam boje Prahy proti Vídni a Budapešti za této války a v tom dá se shrnouti několikastoletý boj mezi námi a Vídní. Dlužno si však připomenouti, že je pro nás vhodné, počítati s Vidní jako s jistým politickým faktorem, jehož význam sice ohromně poklesl, ale když nyní po podepsání míru s Rakouskem všecky naše účty jsou vyřízeny, můžeme také s Vídní pěstovat loyální, rozumné a příznivé styky mezinárodní. Chceme, abychom v nich měli dobrého souseda.

Zájmy hospodářské, které nás váží ještě dosud a budou nás vázati i v budoucnosti k alpským zemím, budou tuto naši politiku jen podporovati. Ale máme naučení z historie a toto naučení i v budoucnosti nesmíme zapomenouti. Totéž platí vlastně i o Maďařích. Budou úplně záviseti od svých sousedů, budou hledati spojenců, aby mohli zachovati alespoň svoji národní existenci. Budou-li prováděti k nám loyální politiku, jest v zájmu našem nejen, abychom byli k nim loyální, ale abychom se s nimi do značné míry sblížili. Hospodářské styky naše s nimi budou velice silné a jest v zájmu našem, abychom neprováděli proti Maďarům politiky, která by udržovala mezi námi a jimi napjatý poměr. Jedním z prvních cílů československé zahraniční politiky bude, ukázati Maďarům, že nejde nám o to, abychom je připravili o jejich národní existenci. (Výborně!) Budou nám za to vděčni a umožní s námi vytvoření nového systému politického v centrální Evropě, který bude právě vybudován na shodě mezi námi, Jihoslovany, Rumuny a Poláky tak, abychom si navzájem mohli říci vždy a ze všech okolností: "Já pán, ty pán!" Máme oba zájem, abychom žili v rozumných vztazích a spolupráci. (Výborně!)

V celku v nejbližší době naše zásady politiky zahraniční jsou: 1. Pokračovati ve spojenecké politice specielně také k Francii, která tolik pro nás učinila (Hlučný potlesk. Výborně!), z důvodů politiky kontinentální evropské a naší situace v centrální Evropě. 2. Snažiti se vybudovati styky korektní a loyální k našim sousedům. To však nesmí znamenati slabost. Evropa je stále ještě v rozvratu a naše vnitřní i zahraniční politika musí býti připravena na všecky eventuality. Naše mírumilovnost a loyálnost nesmí se státi nikdy a vůči nikomu pro nás handicapem. Proto vnitřní a zahraniční politika musí jíti ruku v ruce, aby, kdyby kdokoliv chtěl nás tlačiti, mohli jsme se náležitě obrániti. I v tomto směru jest třeba vybudování politiky jasné, přesné, spočívající na vnitřní síle. To je kategorický imperativ naší politiky vůbec.

To bude možno, vybudujeme-li brzy zejména také armádu, dohrou zahraniční službu a spolupráci jednotlivých ministerstev, speciálně spolupráci ve věcech zahraničních, obchodních a finančních.

To jsou, pánové, linie zahraniční politiky, jimiž se chci ubírati. V debatě bude jistě možno leccos osvětliti a doplniti.

Začínáme svoji novou existenci za situace krajně rozrušené a se stanoviska sociálního krajně těžké. Několikráte hrozila již vypuknouti krise nejen kolem nás, ale i u nás, v předpokladu, že sociální otřesy zamění celou strukturu společnosti a že také nový náš stát bude vybudován na zcela nových základech nežli státy staré. Myslím, že je nutno, abychom v závěru aspoň slovem o této věci se zmínili. Náš stát je jedním z těch, které jistě budou v Evropě nejdemokratičtější. (Výborně!) Náš stát byl vytvořen naším malým člověkem. (Výborně!) Jest to jeho stát. (Výborně!) Byl vytvořen z bolesti a utrpení tohoto malého demokratického člověka československého. A jest charakteristické, že tito naši malí lidé vytvořili tento stát tím, že začali prudce boj na život a na smrt proti politice feudální a aristokratické a proti lživému násilí centrálních mocností a že skončili tento boj a vybojovali samostatnost bojem proti sesílení anarchie. Nemůže býti nic symboličtějšího, než právě tato fakta. Nemůže býti význačnějšího označení, jakou cestou i v těchto otázkách máme se dáti v budoucnosti. Dopouštěli se osudného omylu všichni ti, kteří se domnívali, že válka skončí sociálním převratem grandiosního stylu a definitivní sociální revolucí. Není pochyby, že žijeme v době velikých převratů a že musíme postupovati s duchem doby. Ale ten, kdo asistoval celé válce ve spojeneckých zemích, kdo viděl strukturu těchto států, kdo viděl mravní situaci obyvatelstva těchto států dnes a celou sociální konstrukci jak Anglie, tak Francie, Spojených Států a Italie, ten vidí, že všechny tyto naděje jsou stavěny na falešných předpodkladech a že nebudou splněny. (Výborně!) A všechno dělání politiky, opírající se o tyto naděje, bylo jen zabíjením v zárodcích toho, co jsme tak těžce vybojovali. (Výborně! Dlouhotrvající potlesk.) Musí se míti mnoho smyslu pro stát, pro jeho potřeby. I krajní socialisté doznávají, že ke svým cílům mohou se dostat jen přes republiku. Tož hajme si svou mladou republiku, kterou jsme za tak těžkých okolností a téměř zázračným způsobem dostali, všemi silami.

Předkládaje k ratifikaci mírové smlouvy, které dávají nám samostatnost a posvěcují tak tu těžkou práci našeho malého demokratického československého člověka, domnívám se, že jest nutno, zdůrazniti také tento moment a učiniti ještě jednou apel na veškerou naši veřejnost a na celý náš národ, aby se vrhl do práce, směřující k definitivnímu vybudování našeho československého státu v tomtéž duchu sebeobětování, spoluzodpovědnosti, rozhodnosti, poctivosti, přesnosti a odvahy, klidu a pevné důvěry, s jakým bojovali jsme během posledních čtyř let o osvobození našeho drahého národa a naší porobené vlasti. (Dlouhotrvající bouřlivý potlesk. Řečníku se blahopřeje.)

Předseda (zvoní): K podání návrhu přihlásil se pan kolega Bradáč. Uděluji mu sovo.

Posl. Bradáč: Slavné Národní shromáždění! Navrhuji, aby o pronešeném exposé pana ministra zahraničí byla provedena v nejblíže příští schůzi debata.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP