Úterý 16. září 1919

Pan dr. Rašín (pokračuje): Myslím, že toto nařízení by mělo býti zrušeno.

Slavná vláda by byla prokázala největší službu celému zlacinění našeho života a umožnění toho, aby nastala také úprava všech ostatních věcí, kdyby byla bývala přikročila k tomu, a zmohla to také u svých spojenců, s kterými sedí ve vládě, aby byly ceny obilí sníženy.

Kdyby se to bývalo podařilo vládě, tedy faktum by bylo, že by každý věřil, že nyní nastane již to zlaciňování; dostali bychom klid do široké veřejnosti a také bychom dostali klid do dělnických vrstev a nestalo by se naprosto žádné příkoří těm, kteří obiliny vyrábějí. Nestalo by se jim příkoří proto, poněvadž letošní žeň jim to mnohonásobně nahradila. Máme stavy, které po celou válku musily přinášeti oběti, po celou válku musily těžce strádati, a bylo by zajisté jen správno, kdyby vláda ještě v poslední chvíli, pokud to lze učiniti, udělala po této stránce nápravu. To není, prosím, žádná agitace, o které se mluví, nýbrž to znamená, kdybychom docílili snížení cen obilí, že bychom dostali snížení cen mouky - poněvadž ta druhá methoda, abychom platili vysoké ceny obilí a mouky, a to, co se nedostává ku zlacinění, aby bylo placeno ze státní pokladny, to, pánové, jest cesta neschůdná. Vy se, pánové, přesvědčíte, že stát to nevydrží a že stát nebude moci to platiti, vy se přesvědčíte o tom. Hned po tomto přišli cukrovarníci. Tam to mělo státi 60 milionů. Stejným způsobem se přesvědčíte, že prostě stát nemůže vedle všech svých velkých výdajů, které má, ještě dávati takové konsumentské subvence, poněvadž my bychom se tím dostali do finanční situace, že potom by nevyhnutelně musilo dojíti k takovémuto zlikvidování.

Já vůbec myslím, že by bylo velice záhodno, aby z této debaty vyšla jedna věc: aby se, pánové, z této sněmovny sesedla dohromady komise, která by přemýšlela a zkoumala, co by se kde v našem státním rozpočtu dalo ušetřiti, neboť, pánové, bez velkých škrtů a bez velkého šetření uvidíte, že celé naše státní hospodářství bude těžce - a nebude to dlouho trvat - poškozeno. (Výborně! Hlučný potlesk.)

Předseda (zvoní): Ke slovu se přihlásil p. min. předseda, uděluji mu je. (Posl. Mattuš: Co je s monarchisty?)

Min. předs. Tusar: Učiňte na mne dotaz a já odpovím. (Posl. Mattuš: Co dělá spiknutí?)

Předseda: Prosím o klid.

Min. předs. Tusar: Vážení pánové!

Byl na mě učiněn dotaz ze slav. Nár. shromáždění, týkající se pozemkové reformy u pozemkového ústavu. Chci stručně odpověděti, že veškeré přípravy k zahájení činnosti tohoto veledůležitého ústavu jsou vykonány a že v nejbližších dnech tento ústav začne pracovati. My jsme si vědomi toho, že tento ústav bude jedním z nejdůležitějších úřadů v republice a proto jeho první kroky do života musí býti velmi obezřetně uváženy, aby hned na počátku své existence šel jasným a pevným kursem ku předu.

Pánové, to jest, pokud se týká dotazu, který byl učiněn na mne v otázce pozemkového ústavu. Nyní dovolte, abych několika stručnými slovy zasáhl také do povšechné hospodářské debaty, která se zde vede již na druhé schůzi, a chci mluviti se stanoviska všeobecně politického. Podnět velect. p. předřečníka, aby z této sněmovny byla zvolena komisse, která by se zabývala úsporami ve státním hospodářství, vítám, a kdyby se podařilo alespoň částečně úspor ve stát. hospodářství po vzájemné dohodě mezi stranami docíliti, byla by to jistě práce velmi záslužná a ocenění hodná. Já doufám, že, bude-li podnět tento uskutečněn, že se snad podaří, aby se některé výdaje škrtly, ovšem do určité míry. Jsem však, pánové, naplněn jistou skepsí, poněvadž vím, že se s této tribuny sice volání po šetření velmi často ozývá, ale praxe vypadá pak jinak. (Hluk. Předseda zvoní.) Objektivně přihlížíme-li k věci samé a srovnáváme-li rozpočet našeho státu s rozpočtem všech států nových, kolem nás vytvořených, musíme říci, že všeobecná zkušenost jest asi taková, že trvá to přece jenom určitou řadu let, než takový nový stát nově do života uvedený najde si své nové rozpočtové normy, než najde nutnou rovnováhu mezi příjmy a vydáním. Já pozdravuji každou snahu po šetření a uznávám, že p. předřečník jako bývalý ministr financí po té stránce vykonal pro stát velmi záslužnou práci a že, pokud jde o šetření musíme uznati jeho neobyčejně dobrou vůli. Upozorňuji bývalého pana ministra financí, že v nynějším svém nástupci našel velmi dobrého svého následovatele, který šetří také, jak může (Ministr financí dr. Horáček: Bohužel s malým zdarem!), ovšem, jak pan ministr financí praví, s malým zdarem, poněvadž musí překonávati mnoho překážek. Nesmíme zapomínati, že žijeme v dobách abnormálních, přechodných, kde se jenom všeobecnými hesly o šetření ničeho nespraví. (Posl. dr. Rašín: Musí se povolovat také daně!) Pokud se týká, pane kolego, povolování daní, my dáme Národnímu shromáždění co nejdříve příležitost, aby toto slavné shromáždění osvědčilo svou pracovitost i na tomto poli.

Nyní, pánové, několik povšechných slov o naší hospodářské politice. V poslední době v naší veřejnosti přišlo zrovna do mody, že se kritisuje se všech stran, ve všech časopisech přímo vášnivě každé opatření a není pomalu dne, aby se ty nejtěžší výtky nehromadily na hlavu jednoho neb druhého ministra. Pánové, jsem si toho pevně vědom, že nová vláda má posici daleko horší, než měla vláda první. Vláda první, která zrodila se v nadšení listopadových a prosincových dnů minulého roku, vláda, na niž se usmálo slunce svobody při svém vycházení, ta vláda měla nevyčerpatelný kredit důvěry u všech stran, u celého národa.

Pánové, z té slavnostní nálady prvých dnů republiky jsme již dávno venku. Po těch slavnostech a po těch praporech nastala šeď obyčejných dnů. Viděli jsme, že tak mnohá naděje naše na pomoc odjinud byla zklamána, že jsme nyní odkázáni sami na sebe, že nám nikdo nepomůže a že si hospodářsky musíme pomoci pouze sami.

Pánové, nová vláda nastoupila ve dnech, kdy již nastalo, bych řekl, toto rozčarování. My nepřišli jsme, vítáni jásajícími davy, nám nevlály vstříc prapory, my jsme nepřišli s velikými slovy, my jsme do této sněmovny vešli jako lidé práce, kteří chtějí ve prospěch státu a republiky pracovati. Jsem si pevně vědom toho, že pro veřejnost máme ještě mnoho jiných chyb. Nemáme ve svém čele těch zvučných jmen, která snad v Čechách mnoho někdy platí, nýbrž musíme si důvěru širokých vrstev teprve svou usilovnou a neúnavnou prací vydobýti. (Výborně!)

Pánové, teď pracujeme v atmosféře, která jest docela rozdílná ode dnů listopadových, prosincových a lednových. Ty doby jsou pryč, kdy mohl ministr přijíti do sněmovny a prositi dopoledne, aby se mu do odpoledne dala neobyčejná plná moc, skoro diktatura. Ty doby jsou pryč, nyní se každé opatření vlády, každý nejmenší výnos podrobuje nejostřejší kritické úvaze. Ale v takové kritice zachází dnes naše veřejnost tak daleko, že nejrozumější věci, nejlépe myšlené a nejpoctivějšími úmysly vedené věci jsou strhány takovým způsobem, že já nevím, bude-li se takto pokračovati, zdali republika za chvilku nalezne dosti ochotných lidí. . . (Posl. Svozil: Zda-li to ti kritikové vydrží, to jest také otázka!) . . . a zdali se, pane kolego, vůbec najde dosti lidí ochotných k tomu, aby si sem na ta zodpovědná vládní místa sedli. (Výborně! Posl. Zeminová: Na to čekají ti, kdo se nemohou dočkat, aby si sedli! Veselost.)

Dnes kol. Svozil v "Českém Slově" psal správně o sebebičování. Co my dnes, pánové, děláme, co dělají všechny naše strany, co dělá všechen náš tisk, to prostě není nic rozumného. Je nerozumné, když my jeden druhého před cizinou stále snižujeme (Tak jest!), když dokazujeme před cizinou, že náš hospodářský život nestojí na nic, že jsme před úpadkem, že v čele vlády jsou lidé neschopní, nepoctiví atd. (Hlas: Měštácké bolševictví!) Tímto způsobem se připravíme a musíme připraviti o poslední zbytek důvěry a kreditu venku. Oč hlavně jde? Jest to pravda, velectění pánové, táži se vás, jest to pravda, že za ten rok, co republika jest - a nejsme ještě ani plný rok - by se nám dařilo v republice dnes hůře, nežli před 1 rokem v Rakousku? (Hlasy: Nikoli!)

To pravdou není. Já, pánové, jsem měl odvahu, nedávno důvěrníkům pražských továren položiti otázku: Je vám hůř teď, anebo vám bylo lépe za Rakouska? A každý rozumný dělník musil mně doznat, že poměry se u nás přece jenom, i když ne najednou, zlepšují. Den ode dne se lepší. Ale, pánové, kdybychom měli věřiti těm kritikům, tak dávno již jsme pod Rakouskem. (Hluk.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Min. předseda Tusar: Pánové, a ještě jedno: Já se vás táži, těch, co jste trochu jen objektivními a kdo znáte poměry kolem nás v sousedních státech: Jsou u nás poměry opravdu horší, než ve všech ostatních státech? A každý musí doznat, že u nás veřejný pořádek a hospodářské poměry jsou nesporně daleko lepší, než ve všech sousedních státech. (Posl. dr. Stránský: Až na Německo!) Pánové, ani o tom Německu to není tak pravda. Nedávno byl u mne návštěvou jeden říšskoněmecký sociálnědemokratický poslanec v jisté záležitosti Červeného kříže a ten mi přímo řekl: "Nevěřte tomu, co se u vás pořád píše, že u nás je nějaká velká chuť k práci! U nás je to daleko horší, než u vás!" Byl u mne nedávno jeden anglický poslanec a člen anglické strany práce a také mi pravil: "Nevěřte tomu, že u nás jsou poměry již dnes normální; trpíme tím, že nikdo z těch lidí, kteří přišli z vojny, nechce nic dělat; každý se odvolává na to, že má plná prsa řádů, že je hrdina, že nepotřebuje pracovat".

Pánové, zeptejte se těch našich dvou vyslanců, kteří zde sedí, kolegy Perglera z Ameriky a kolegy Božinova z Hollandska, ať vám řeknou, jaké tam jsou poměry, a oni vám řeknou, že ani v té Americe, která je finančně nejsilnější v celém světě, daleko ještě nejsou dnes normální poměry.

Vážení pánové, já se vás ptám: čeho tím docílíme, když budeme takhle jeden druhého pořád snižovat, když budeme dělníkům předhazovat, že nechtějí nic dělat, ačkoli, vážení pánové, u nás bylo ze všech států evropských od revoluce nejméně stávek. (Hlas: Žádné velké stávky!) Pracuje se u nás! Podívejte se, jak pracuje náš venkov, jak byla obdělána letos pole. (Výborně! Potlesk.) Tak, pánové, se nepracuje v žádné zemi v Evropě. (Tak jest! Výborně! Hlučný potlesk.)

Ale, přátelé, kdo čte pražské noviny, ten si odnáší dojem, že jsme národ lenochů a darmošlapů. Zrovna tak se to má s našimi státními financemi. Vezměte si státní rozpočty všech států kolem nás - nemluvím o těch státech, které vyhrály, o těch velmocech - ačkoliv podívejte se, pánové, i tam na ty státní rozpočty a finance. Budete viděti, že to není všechno také tak růžové, jak by se to snad zdálo. Pánové, já nechci malovat do růžova, říkám však, tak zle přece na tom nejsme, jak se dnes soustavně do lidu mluví a jak se soustavně celá veřejnost otravuje. (Výborně! Potlesk.)

Pánové! Budeme-li pokračovati v takovéto taktice, vezmeme jeden druhému chuť ku práci, otrávíme celý veřejný život tak, že nebude schopen žádný z nás něco dělat. Já říkám naopak: Česká republika jest na té nejlepší cestě, aby se stala hospodářsky nejzdatnějším státem v celé střední Evropě. Jsme na cestě, která vede k nápravě. Přirozeně, že za 8 měsíců nedají se dělati nějaké zázraky. Jsem dva měsíce ministrem, a přiznávám se, že za ty dva měsíce jsem se teprve mohl naučiti a naučil trochu kolem sebe jasněji se dívat. Vždyť není maličkostí, vžíti se, vpracovati se do té státní machinerie, do všech detailů. Jak se může potom chtíti za osm měsíců, když nemáme vychovanou svou byrokracii, když nemáme celou svou administrativu, mnoho dokázat? (Nepokoj.).

My máme úředníky velmi dobré, máme úředníky pracovité a velmi schopné; máme lidi ve správě neobyčejně schopné a nadané, co nám však schází? Schází nám v té administrativě pružnost, zapracovanost, kolečka ještě nejsou do sebe dobře zaběhlá. Máme v těch našich instancích také mnoho úředníků - otevřeně si to přiznejme - zkompromitovaných z doby válečné, kteří nemají dnes dosti volné ruce. Pánové, k upravení toho všeho potřebujeme určitého času. Lid náš však jest netrpělivý. Naše česká povaha jest taková: buď "ryc nebo nic", hned najednou každý chce míti všechno. Když noviny mu každý den dokazují jednou, že tento ministr jest darebák, potom, že druhý ministr je špatný člověk, po třetí, že celá vláda nestojí za nic, pak, pánové, kam to dospějeme? Na konec to přijde tak daleko, že potom přijdou elementy, kterých si nepřejete ani vy ani my, a řeknou nám: "Škoda té monarchie, bylo to přece jen lepší než za republiky!" Proto buďme všichni dohromady velice opatrní. Řeknu zcela upřímně, že lituji té diskusse, která se v tomto shromáždění odehrála mezi bývalými pány kol. ministry a sice p. kol. drem Vrbenským a p. kol. drem Rašínem. Lituji toho, ne že by se nemohlo kritisovati, ale proto, poněvadž, když to některý člověk bude číst venku, nabude docela falešného obrazu o tom, jak to v té státní správě a specielně, jak to v ministerské radě vypadá. Ve skutečnosti ty věci nejsou ani zdaleka tak zlé, jak si veřejnost bude dělat o nich představu.

Právě při dnešním našem napjatém poměru, při tom vzájemném využívání všech maličkostí žurnalistikou proti sobě, snad bychom v těchto věcech měli míti trochu více vzájemné reservovanosti. Já nejsem proti tomu, aby se činily vzájemné výtky, to se nedá v politice zameziti, přece však měl by se bráti také ohled na to, v jakých žijeme poměrech, že dnes ještě u nás namnoze taková výtka novinářská, zde pronesená nebo odtud reprodukovaná zpravidla docela se zkreslí a béře se někdy až příliš doslova. Jako kdyby chtěl někdo kritisovat minulou činnost pana předřečníka (Hlas: kritisuje se pořád!), jistě že najde na něm spoustu a spoustu věcí. . . (Poslanec Pik: V Rakousku dělal Rašín positivní, v republice destruktivní politiku! Hluk. Poslanec dr. Jar. Stránský: Ano Rašín-Rakušan. Dobře jste to řekl! Poslanec dr. Rašín: Upisoval váleč. půjčky, to byl darebák, ten Rašín Rakušan a největším radikálem byl (ukazuje na poslance Pika) tamhle ten pán! (Hlučný potlesk ve středu a na galerii.)

Předseda (zvoní:) Upozorňuji obecenstvo na galerii, aby zdrželo se jakéhokoli zasahování do našeho jednání. Prosím pana ministerského předsedu, aby pokračoval.

Ministr předseda Tusar (pokračuje): Velectění pánové, není nic lehčího, než ministra ať v úřadě jsoucího aneb odstouplého strhati a dokazovati mu, že všechna jeho opatření byla naprosto nesprávná, falešná atd. V této přechodné době, když budeme chtíti dokazovati o kterémkoliv z nás, že v tom a v tom chybil, můžeme mu učiniti výtky všemožné. Proč? Poněvadž žijeme v době, kdy jakékoliv opatření možno posuzovati s hledisek několika, kde daleko ještě není možná, o tom či onom opatření vysloviti definitivní soud. Možná, že celá řada opatření, která dnes vytýkáte dru Rašínovi, třeba za rok, za dva, za pět let, až se bude posuzovati z větší vzdálenosti, budou posuzována zcela jinak než se posuzují dnes. Prosím tedy, aby se s tak přenáhleným soudem ať s jedné či s druhé strany, nevystupovalo.

Přicházím ke konci. Bylo zde nadhozeno, že prý u nás je špatné hospodářství v centrálách. Pánové, je pravda, těch centrál je mnoho a také naše vláda chce, aby to hospodaření centrál co nejdříve a nejrychleji bylo omezeno, pokud ovšem veřejný zájem to připouští. Ale vůči výtkám, které uvedl pan dr. Rašín, dovoluji si poznamenati tolik, že ve všech těch centrálách zasedají zástupci všech stran (Poslanec Svěcený: Také z Nár. Demokracie!), pokud je mi známo, - že tedy je možno, aby každá strana vykonávala v nich kontrolu a, kde něco nesprávného vidí, aby na místě samém ihned proti tomu protestovala a zjednala nápravu. (Poslanec Pelikán: Vyprala špinavé prádlo hned a ne, když je ho plný kufr!) Pan kol. dr. Rašín zde velice ostře kritisoval činnost ministerstva zásobování a mluvil o zkaženém mase a podobných věcech. Pánové, mně po tom nic není. Já jsem v té minulé vládě nezasedal, já nemám povinnost, abych hájil pana kol. dra Vrbenského, já jsem nebyl tehdy ani v Praze. Ale já posuzuji dnes také z trochu větší distance tu činnost ministerstva zásobování minulého roku a tu mohu říci: Staly se možná chyby, možná že se staly větší aneb menší chyby, já nevím. (Posl. Mattus: Větší! Veselost. Hluk. Předseda zvoní.) Ale pánové, posuzujte věc trochu z dáli, dnes, když jsme již z té nejhorší situace dávno venku. (Hlasy: Ještě ne!) Byly dny, pánové, (Hlas: To je veliký rozdíl, tenkráte a dnes!) přede žněmi, kdy jsme nevěděli, zda-li budeme míti za dva neb tři dny co jísti, (Hlasy: Jedli jsme kaštany!) byly dny, kdy mne z Prahy do Vídně zoufale telefonovali, abych zasáhnul na trati železniční, vedoucí do Terstu, kdy jsem častokráte ve Vídni seděl v kanceláři a počítal jsem vagony, a vlaky, které jedou z Terstu do Prahy, poněvadž jsem věděl, že na těch vagonech a vlacích závisí (Hlas: Osud republiky!) výživa v Praze, klid v Praze a eventuelně i existence celého státu. Pozoroval jsem z dáli tu činnost, a jest-li se staly určité chyby, nemohu v celku odepříti své hluboké uznání té činnosti, která nás přece jen dostala přes nejhorší úskalí (Výborně! Potlesk.) do nových poměrů. (Posl. Johannis: Ta činnost v Husově třídě se nedá srovnati s činností min. veř. zásobování! Posl. Bechyně: Po Rašínovi máme jen falešné kolky a to je všechno! - Posl. dr. Rašín: Tusara neposlouchají ani vlastní jeho lidé! Teď je napomenul a není to nic platné!)

Já bych rád, pane doktore, kdybyste začal s dobrým příkladem Vy a Vaši páni kolegové! (Výborně! Potlesk. Hlasy: Lépe vychovaní lidé! Inteligentnější nežli dělníci!) Já bych si to potom se svými soudruhy přátelsky vyřídil sám! (Hlas: Levé křídlo!)

Levé křídlo! - Přál bych si, aby všechny strany byly tak republikánsky přesvědčeny, jako levé křídlo socialistické. (Výborně! Potlesk. Hlasy: Nemáme monarchisty mezi sebou! Posl. Čuřík: Teror ještě trvá, není žádná svoboda! Posl. Zeminová: Svatý Bonifác! Posl. Čuřík: Jen se k němu modlete, paní Zeminová! Hluk. Předseda zvoní. Prosím o klid! Posl. Zeminová: Ať se modlí nový arcibiskup!)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP