Úterý 16. září 1919

Že na příklad se hlásí "Geos", chápu, poněvadž jest dlužna "Ovoceně" za věci, které dostala od ní po převratu určené do Vídně a to chce jednoduše z těchto věcí, které odtud má dostati, zaplatiti. Druhá ústředna, která jest úplně již zbytečná, jest ústředna kovů. Tato ústředna kovů má rovněž vyděláno a sice tři miliony korun činil její zisk (Hlas: Ono to nebude tak veliké!), ano pánové, tři miliony korun. Až se provede likvidace, možná, že tam nebudou, ale ve skutečnosti dle knih je vydělala.

Za úplně zbytečnou ústřednu pokládám také oděvnu - ono se to jmenuje československý úřad oděvní. Tento úřad sám se usnesl, že dnes vlastně nemá již co dělati, že dnes se lze zásobovati oděvem, šatstvem atd. jiným způsobem, že k tomu není potřeba státního - promiňte mi to slovo - obhospodařování.

Žádost, aby byla oděvna likvidována, zůstala jednoduše ležeti v ministerstvu zásobování a do dneška z tohoto ministerstva zásobování o tom rozhodnuto není. Ačkoliv tato oděvna dříve prodělávala velmi značné obnosy, poněvadž si nakoupila z papíru hadrů, dostává v této ústředně každý člen komise měsíčně odměnu 500 korun.

Ústředna, která by měla rovněž býti zlikvidována, je tzv. státní ústav pro tuky, oleje a mléko. Co se týče mléka, sbírala tato ústředna mléko, za 3 měsíce ho nasbírala vagon, ale potom se konečně uznalo, že to jest úplně zbytečná práce - tedy to mléko již dnes nesbírá. Pokud se týče olejů, státní ústav pro tuky a oleje prosím, při tom zaměstnává se také všemi průmyslovými tuky, nejen těmi, jichž je potřebí k výživě, nýbrž i průmyslovými tuky, konfiskuje to, odevzdává to p. Schichtovi atd. O tom blíže rozhovor nechci zapřádat, ale faktum jest, že k zásobení tuky, které se musí většinou všechny kupovati za hranicemi - poněvadž vepřový dobytek jest volný, může si každý nakoupit kolik chce, jde tedy jenom o zahraniční tuky - nepotřebujeme žádný apparát takového ohromného úřadu.

Že by zrovna tento ústav se hodil k těm velikým úkolům, které dává ústřednám p. dr. Vrbenský, to nevím. On i při svém rozdělování tuků zde si stojí tak, že jsou mu sta okresních hejtmanství, některé obce a národní obrana dlužní sedmdesát čtyři miliony. A jestliže pan dr. Vrbenský říká, že on z těch tuků a z té mouky uložil jednu miliardu na 1%, já myslím, že pan ministr financí o té miliardě neví. Kam ukládá také tuková ústředna své peníze? Ty zůstávají u politických úřadů první instance. Resty činí již 74 milionů a že to okresní hejtmanství neodvádějí, to jest ovšem věc, která spadá na vrub nepořádku v naší vnitřní správě. Tomu já se nedivím, poněvadž pan ministr vnitra za nynější uhelné krise, jak nám jí zde vylíčil kol. Hampl, má ukrutné starosti. Račte si, velectění pánové, představiti, že on v nynější zimě bude musit topiti všem národním demokratům, neboť on slíbil, že jim zatopí. (Veselost.) To jest tedy jiná věc, že jest nepořádek ve vnitřní správě. Co se týče rozdělování těch tuků, bylo to za Vrbenského úplně třídní zásobování. (Tak jest!) Za Vrbenského bylo možno k tukům se dostati jen prostřednictvím velkonákupní společnosti a dělnických konsumů. Zdali to dnes p. ministr Houdek odstranil, nevím, ale faktum bylo, že lidé středních vrstev musili prositi, aby nějaké tuky dostali (Posl. dr. Vrbenský: To jsou povídačky s tím třídním zásobováním!) To nejsou povídačky, to by se dalo dokázat!

Jak je vidět, velectěné shromáždění, byla by celá řada ústředen zralá k tomu, aby byla zlikvidována. Nestalo by se žádné neštěstí, zrovna tak, jako kdyby byla zlikvidována tak zvaná textilní komise. To jest instituce již úplně zbytečná, poněvadž dnes vlastně ta textilní komise nemá již co rozdělovat. Měla nějaký smysl, pokud likvidovala vídeňskou Baumwollzentralu a Wollzentralu, ta dnes však jest zlikvidována, ale přes to všechno textilní komise trvá dále, ač se již usnesla na tom, že likvidovat chce a za likvidaci svoji žádala. Přes to všechno se neodstraňuje (Hlasy: Proč?). To musejí vědět v ministerstvech, to nemohu vědět já, proč. (Posl. Johanis: Budeme mít pak zefíry lacinější?) Upozorňuji, že textilní komise nedělá zefíry. Jest tedy vidět, že po této stránce leckde se mohlo uvolniti.

Druhá kategorie komisí by byla taková, že by obor jejich působnosti mohl býti zmírněn, že by tyto komise mohly býti jen regulátory cen a ničím jiným. Za takový úřad pokládám také obilní ústav. Kdyby si obilní ústav učinil přiměřené zásoby obilí, kterých jest potřebí k tomu, aby mohl míti vliv na ceny, aby mohl zaskočiti a odprodati, vykonával by dostatečnou funkci, kterou dnes ve skutečnosti vykonávati může. Po této velké a krásné úrodě, které zajisté všichni přejeme z plna srdce našim zemědělcům, po této veliké a krásné úrodě, která zde jest, bylo by potřebí přechodu do hospodářství, ve kterém by mohlo býti hospodaření volné, jen by bylo potřebí zjednati jistý korrektiv, resp. možnost jeho a k tomu by úplně stačil obilní ústav, kdyby si předem zajistil zásoby tak, aby mohl míti vliv na ceny. Podobným způsobem mohla by býti celá řada ostatních centrál upravena, takže bychom došli k přechodnímu hospodaření. Ovšem, pan kol. Udržal myslí, že by bylo nejlépe to všechno pustiti, tedy: laissez faire, laissez passer! Největší liberalistická zásada. Tak daleko jít nemůžeme, poněvadž ještě žijeme v abnormálních poměrech hospodářských, poněvadž také ostatní státy žijí v těchto abnormálních poměrech. Tedy jistá ingerence státu, resp. velké organisace zde musí být.

Ovšem na druhé straně pan dr. Vrbenský je proto, aby se centrálám odevzdalo všechno, aby se jim dokonce odevzdal exportní obchod, aby ty centrály dělaly vlastně za stát všechno. Já bych, než o těch věcech budu mluviti, řekl jedno: Já se na ty názory nedívám nijak tragicky, neboť myslím, že bychom s tímto hospodářstvím byli velmi brzy hotovi.

Dosud vždycky platila jako největší zásada, že exportní obchod je obchod, ve kterém se nejvíce uplatňuje pohotovost, rychlost v rozhodnutí, ve kterém se uplatňuje individualita toho dotyčného obchodníka. Dosud to platilo všeobecně. A platilo to právem. Jest-li může taková těžkopádná instituce, jako je stát, provozovat export, to ovšem je věc, kterou naše vláda jistě klidně rozváží, má-li se pouštět do takových experimentů. Ovšem, pokud se týče importu, tu po mém názoru nic jiného také nezbývá, než-li podněcovat soukromé podnikatelství. My k tomu dojdeme. Byla zde se strany dra Vrbenského řečena celá spousta věcí. Byly zde řečeny věci o mně, bylo zde řečeno, co se dělalo v ministerské radě atd.

Já bych prosil všechny pány, až si budou číst tu řeč v stenografickém protokolu, aby si současně přečetli dva znamenité články, které napsala paní Růžena Svobodová do odpolední "Národní Politiky" o dětech lhavých a vychloubačných. Potom budou vidět psychologii, ze které všechno to plyne. To jsou všechno velmi staré a známé věci, co pan dr. Vrbenský zde povídal; to je všechno tisíckrát vyvráceno listinami v ministerských radách, usneseními ministerskými - ale to není nic platno: on to bude povídat dál pořád. On bude říkati: Kdybychom bývali šli do Anglie, do Francie a dokonce do Ameriky hned po převratu, že bychom dostali půjček, co bychom chtěli. My, pánové, do té Francie šli, my jsme šli do Anglie a do Ameriky, ale všude jsme slyšeli jen jedno: že musíme počkat, až Německo podepíše mír. (Posl. Jos. Špaček: Do Ameriky se posílali židi!) Já konstatuji, že já jsem tam poslal pana dra Štencka a že tam šel za Živnostenskou banku pan ředitel Tille a dr. Horák za Svaz českých bank. Já jsem, prosím, nikoho jiného neposlal. (Posl. Jos. Špaček: Co tam dělal p. Perutz?) Já ho tam neposlal. Možná, že ho tam poslal někdo jiný. Já konstatuji, prosím, že do všech těchto zemí jsme hned na samotném počátku šli a že všude byla stanovena tato podmínka.

Jest to zcela přirozené, poněvadž se nevědělo, jestli odporem Německa proti mírovým podmínkám nevznikne nová válka. Ve Francii vůbec nesměla žádná banka nic půjčiti do ciziny a ještě dnes nesmí bez svolení vlády žádná banka v Americe půjčiti ani dolar. To všechno musí se díti se svolením vlády. Stejným způsobem tomu jest v Anglii! Tedy prosím, říkat, že bychom byli tenkráte dostali, co bychom chtěli, může jen ten, kdo to fakticky neprodělal. Já jsem panu dru Vrbenskému mnohokráte nabízel, abychom si to prohodili, aby on si vzal ministerstvo financí a já že si vezmu ministerstvo zásobování, ovšem s jednou podmínkou, že mi bude povolovati všechny ty věci, jak je od mne chtěl. A vidíte, p. dr. Vrbenský to nechtěl. Tedy mohli jsme míti ministra financí, který by všechny tyto věci udělal báječně, daleko lépe, jak dnes to všechno slyšíme.

Jestliže se mluvívá o surovinách, o zamezování dovozu atd., prosím, račte laskavě uvážiti jednu věc: My jsme měli z Ameriky půjčku původně 44 milionů dolarů, která byla potom zvýšena o 11 milionů dolarů. A tato půjčka byla jen na potraviny a výslovně, když jsme se ucházeli u Ameriky o půjčku na suroviny, prohlásila Amerika: "Stát vám půjčku na suroviny dáti nemůže a nedá, to si musíte obstarati soukromý úvěr u bank". To byla odpověď Ameriky. Na základě toho jsem ihned předložil Národnímu shromáždění návrh na uzavření půjčky 25 milionů dolarů na suroviny. Tedy prosím, jestliže vidíte, že jsme měli takovýto kredit u Ameriky na potraviny, bylo tu přirozeně potřebí, aby tento potravinový kredit byl vyčerpáván velmi intensivně, aby všechno ostatní, kde jakou valutu jsme měli, za cukr, aby nám zbylo na suroviny. Když vezmete však celý ten rozpočet, uvidíte, že ve skutečnosti všechen ten cukr, který jsme vyvezli, byl spotřebován za potraviny mimo americkou půjčku a sice byl spotřebován za potraviny způsobem, který, prosím, nemůže býti uznáván za správný. Neboť pánové, prodali jsme do Francie cukr a za to měli jsme dostati rýži. Řeklo se: "Dobře, dostanete rýži!" a my ji ovšem čekáme a rýže nejde. Proč, prosím, nešla ta rýže z Francie? Poněvadž ministerstvo zásobování, resp. jeho zástupci uzavřeli za cukr z naší tehdejší žně dodávku rýže z budoucí žně a ta rýže nebyla rýží pohotovou, jak se myslilo, nýbrž byla v Zadní Indii. My jsme dali cukr z naší sklizně za něco, co můžeme dostati bůh ví kdy. Jestliže se, prosím, na druhé straně uzavřelo maso v Italii za 21 mil. lir a to maso vepřové přišlo sem na jatka a hýbali jím červi, takže všechny šunky a všechna plecka musila býti dána pohodnému, jestliže, pánové, takto zásobuje naše tuková ústředna pod patronací našeho ministerstva zásobování, jestliže tím způsobem v pravém slova smyslu vyhazuje valutu, cizí peníze, kde má co zbýti, abychom mohli dovážeti suroviny? Prosím, račte uvážiti jen, že 18. dubna telegraficky uzavřel pan Dr. Vrbenský bez vědomí ministerské rady, bez vědomí mého, jako ministra financí, 30.000 tun pšenice argentinské k placení 31. května. A při tom nestaral se o to, jestli tyto dolary, resp. holandské zlatky bude míti. A prosím, 31. května přišel na mne, abych mu toho dne dal 9 milionů holandských zlatých na zaplacení, jinak že tato pšenice bude v Amsterodamu protestována, čili že český stát bude prohlášen za insolventní a zboží bude na burse prodáno. (Slyšte! Slyšte!) Tedy tímto způsobem byl zabit veškeren náš úvěr na holandském trhu. Nám nezbylo a pan ministr obchodu mohl by mne to dosvědčit nic jiného, než že jsme se musili se vší vehemencí starati o úhradu těchto 9 milionů hol. zl., že jsme my musili zastaviti cukr, který jsme ještě měli, že jsme zkrátka musili všecko možné dělati, aby tato zásilka, která byla protiústavním způsobem udělána bez vědomí ministerské rady, která jedině může takové disposice činiti, nebyla prodána, abychom zachránili aspoň čest, když jsme nemohli zachrániti nic jiného. A prosím, pánové, ta argentinská pšenice podnes zde ještě není. (Slyšte!)

Jestliže tímto způsobem bylo zásobováno, jestliže ve 24 hod. se žádalo ode mne nejen těch 9 milionů hol. zl., nýbrž ještě 21 milionů ital. lir a 330 tisíc liber šterlinků čili dohromady podle tehdejšího stavu valuty za 154 mil. K, a to vše měl jsem zaopatřiti za 24 hod., pak si představte náladu takového ministra, který má udeřiti na stoleček a říci "Prostři se! Ať sem jdou ty dolary a ty libry!"

Tak prosím, ministroval pan dr. Vrbenský a on, prosím, bude říkati, že ty jeho centrály, které tohle všecko dělaly, a které sem vozily shnilé maso, ty že mají provozovati export! (Hlasy: Co tomu říkáte, pane dre Vrbenský? Poslanec dr. Vrbenský: Však já na to odpovím!)

Takovým způsobem postupoval pan dr. Vrbenský. A pan dr. Vrbenský při všech těchto husarských kouscích, kterými nás připravil o zahraniční kredit, přijde nyní s kázáním a strká všecko na ministra financí!

Ano, pánové, může to strkati na ministra financí, poněvadž ten ministr financí nemohl nic jiného říci, než: nemám. Pan dr. Vrbenský to byl, který touto svou zásilkou argentinské pšenice zabil dovoz kůže na př. kolegovi Slavíčkovi. Kolega Slavíček, který měl dostati hol. zlatky na dovoz kůže, dostati je nemohl, poněvadž jsme vše, kde co bylo, musili hoditi na tu argentinskou pšenici. A nyní, pánové, si představte, že do toho přišlo slovenské neštěstí, že jsme zde stáli, že se měla dovážeti munice, a kde co z Italie a z Německa, zkrátka že jsme musili shánět valutu pro věci na Slovensko. Jestliže tedy veškeré tyto útoky se dělají, mohou je dělati jen ti, kdož si nevezmou práci, aby se podívali na věci tak, jak se staly. (Výborně! Potlesk.)

Já, velectění pánové, jedině s potěšením mohu konstatovat, že pan ministr Hampl zde mluvil a také působil pro zvýšení těžby uhelné, neboť, pánové, těžba uhelná je také příčinou, proč se nemůže hnouti export, a proč se nemůže hnouti naše hospodářství. Ale je to velmi hezké, že právě pan ministr veř. prací, který vyšel z dělnických řad, dovede na dělníky tímto způsobem působiti.

Já, velectění pánové, ač mně mnoho času nezbývá, rád bych řekl několik slov k tomu, co zde mluvil pan ministr financí. My jsme se spolu shodli v jeho řeči a i v mých řečech, že není možným nadále toto hospodářství, jaké se provozuje. A pánové, cifry vám to dají. Pan ministr financí řekl, že budeme šesti miliardami pasivní. Račte uvážiti, kde těch 6 miliard chcete vzíti. Rakousko, když bylo v nejtěžší krisi válečné, celé Rakousko-Uhersko mělo měsíčního deficitu 2 miliardy. My jsme čtvrtina Rakouska a máme 500 milionů měsíčního deficitu. Jsme tedy na tom tak, jako na tom bylo to staré Rakousko v době nejtěžší války. Ale co dělalo to Rakousko? To Rakousko nevypisovalo žádné nové daně, nýbrž všechno si vypůjčovalo válečnými půjčkami, a co se válečnými půjčkami nevypůjčilo, to si natisklo. Prosím, velectěné shromáždění, budeme my to také tak dělati? Budeme také jenom si vypůjčovati a budeme tisknouti? Snad je to jediná naše ochrana, že nemáme takové tiskárny, která by dovedla takové bankovky chrliti, ale jestliže nebudeme tisknouti, pak musí jednoho měsíce přijíti k tomu, že nebudeme míti peněz na výplatu. To není, pánové, žádný strašák, jest potřeba si to říci, poněvadž po mém názoru by se dala celá řada výdajů ušetřiti.

Jakým způsobem se přímo nezodpovědně rozhazuje v armádě, pánové, to nebylo ani za Rakouska. (Tak jest!) Za Rakouska měli jsme nemocnice, ve kterých byli dva lékaři a obstarali to všechno; jděte do těch nemocnic dnes, najdete tam 6-7 lékařů při zvýšeném platu. Za Rakouska obstarávali ošetřování v nemocnicích vojáci, jděte tam dnes, tam máte samých najatých ošetřovatelek, ty ošetřovatelky mají najaté myčky, každá dostává 12 K denně a celé zaopatření. Prosím, tím způsobem se vydává v zázemí; jak to vypadá na frontě, o tom vůbec nechci mluviti. Ministerstvu Národní obrany byla odevzdána disposice s benzinem. Vy tady naříkáte všichni, že není benzin. 14. srpna přišlo 180 cisteren (Posl. Mattuš: 280 cisteren!) do Bohumína. Prosím, ty cisterny jsou pryč, ty byly disponovány někam ministerstvem Národní obrany; kde ty cisterny s benzinem jsou? (Posl. Aust: Má je ministerstvo Národní obrany!)

Je přirozené, velectění pánové, že nyní musíme krýti deficity, které vznikly a že tyto deficity budeme krýti půjčkou. Já nesouhlasím s panem ministrem financí, že chtěl prostě tuto půjčku udělat, dívati se na ni a nedělati nic pro ni. To po mém názoru je nesprávné. Celá příprava půjčky po mém názoru nebyla učiněna správně. Račte uvážiti, že současně s touto půjčkou naší vypisuje obec pražská 150 milionů půjčky obecní, že při této půjčce jedna zdejší banka vypsala emisi svých akcií, že se vypisují jiné emise, čili zkrátka a dobře, že celý peněžní trh není lákán jen k tomu, aby upisoval na státní půjčku, nýbrž že zde máme výběr papírů, jak si skutečně kdo přeje.

Mimo to současně ohlašuje se, že bude prováděno rozdělování, resp. vykupování velkostatků. Račte, pánové, uvážit, jestliže takováto věc skutečně nealteruje půjčku. Jestliže každý zemědělec může říci: já si musím nechati své peníze pohotově, pro případ, že bych si chtěl koupiti kus toho pole, má výmluvu pro to, že nepotřebuje upsati půjčku. Jest otázka, nemělo-li by být na tyto věci již teď působeno tím způsobem, že by byla dána přednost každému, kdo bude platiti kupní cenu za koupené pozemky v této státní půjčce, a že by bylo v zákoně, kde se o výkupu bude jednati, ustanovení, že každý majitel pozemku jest povinen výkupní cenu přijmouti v půjčce, kterou nyní vydáváme, a sice v tom kursu, za jaký byla vypsána. Není žádné pochybnosti, že nějaká barnumská agitace by nám nebyla nic platna, ale faktum jest, že je potřeba, aby se skutečně rozmnožily výhody, které z této půjčky budou.

Při tom upozorňuji jen na jedno: že s panem ministrem financí nesouhlasím, pokud se týče uvolnění 1-2000 korun, poněvadž tím pan ministr financí své starosti jen rozmnožil; on nemůže těch 1-2000 K při okolkovací akci na státní půjčku převzatých vzíti z přebytků, poněvadž přebytků nemá, nýbrž končí deficitem 6 miliard, ale bude museti vypůjčiti si je za podmínek těžších, než jsou tyto a tím to, co se fakticky vypůjčiti má, se jen zvětší. Pánové, prosím o jednu věc. Je zde velmi mnoho těch, kteří si myslí, že se tím to vnitřní upokojení dostavuje. Ne, pánové, to vnitřní upokojení bylo již zde, lidé si již zvykli, že musí čekat do doby dávky ze jmění a je to zbytečné ztěžování finanční situace naší.

Pokud se týče kursu koruny, myslím, že to také nelze jen beze všeho odbýti tím, že klesání působí nějaké falšování kolků nebo že to dělá agitace. Myslím, že to jsou velmi hluboké příčiny toho, proč koruna šla dolů, a sice, že ty příčiny spočívají v celém našem hospodářském stavu, který si cizina také dovede odhadnouti. Ty příčiny spočívají v tom, že jsme vydali nařízení o moratoriu, které pokládám za přímo nešťastné, tak na př. zemský moravský výbor, který právě vyjednával o to, aby mu byla prodána měď pro elektrárny, které staví, měl vyjednaný úvěr, ale tento úvěr, jakmile přišlo moratorium, byl odepřen, poněvadž mu řekli: když Německé Rakousko nepotřebuje zaváděti nějaké moratorium pro svůj hospodářský stav, tedy vy v Čechách musíte na tom býti hůř, než Německé Rakousko; nehledě k tomu, je toto celé moratorium podporováním toho, aby jistá spořitelna, která nejen dříve, nýbrž i teď za nás obchodovala způsobem úplně nereelním, byla držena nad vodou, aby mohla ukojiti všechny fabrikanty, ale aby ti malí lidé přišli o své úspory.

Předseda (zvoní): Prosím pana řečníka, aby skončil.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP