Úterý 16. září 1919

Schůze zahájena ve 2 hod. 35 min. odpol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek,

místopředsedové: dr. Hajn, Konečný, Udržal,

zapisovatelé: dr. Herben, Vacula;

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Předseda vlády: Tusar a členové vlády: Habrman, Hampl, dr. Heidler, dr. Horáček, Houdek, Staněk, dr. Šrobár, Švehla, dr. Veselý, dr. Winter.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Bartoušek.

Denní pořad

72. schůze Národního shromáždění československého v úterý dne 16. září 1919 o 2. hodině odpolední.

1. Ukončení rozpravy o naléhavých dotazech členů Národního shromáždění R. Bechyně, dra Lukavského, Šrámka a soudr. o situaci na poli výroby, dopravy, výživy a sociální péče a ve věcech drahoty denních potřeb životních, zásobování lidu nouze bytové.

2. Rozprava o naléhavém dotazu člena Národního shromáždění dra Hajna a soudr. stran zpráv o vyjednávání vlády s Němci.

3. Zpravodaj dr. Engliš. Zpráva finančního výboru o vládním návrhu zákona (tisk č. 1108) o statistice zahraničního obchodu (tisk č. 1445).

4. Zpravodaj Sís. I. Zpráva branného výboru,

II. Zpráva finančního výboru o návrhu resoluce profesora dra Mareše a dra Syllaby a spol. (tisk č. 681), aby byla umožněna praxe nemocniční, zvýšena vědecká úroveň a umožněna demobilisace lékařů, kteří po promoci nemohli pro mobilisaci nabýti praxe v nemocnici vojenské ani civilní, a kteří jsou dosud ve vojenském svazku (tisk č. 1484).

5. Zpravodaj Teska. Zpráva sociálně-politického výboru o návrhu členů Národního shromáždění Kříže, Marka, Brodeckého, Buřívala a soudr. (tisk č. 82) na zmírnění bytové nouze pro železniční zřízence (tisk č. 1089).

6. Zpráva výboru kulturního o peticích číslo 326, 327, 100, 99, 380, 209 (tisk č. 1499).

Po případě:

7. Zpravodaj Aust. Zpráva výboru sociálně-politického o návrhu člena Národního shromáždění Johanise a soudr. (tisk č. 342) na doplnění zákonných předpisů o vyživovacích příspěvcích (tisk č. 1512).

Předseda: Národní shromáždění je schopno se usnášeti. Zahajuji schůzi.

Než přistoupíme k denní práci, jest nám vykonati truchlivou povinnost. (Shromáždění povstává.) Od poslední schůze zmenšily se řady Národního shromáždění, smrt poprve vloudila se mezi nás. V noci na včerejšek opustil nás na vždy pan kolega inženýr Bedřich Pospíšil.

Jím odchází z řad našeho sboru pracovník poměrně mladý, k němuž československá strana lidová, která vyslala jej jako svého zástupce již do Národního výboru, připínala právem značné naděje. Klub, jemuž náležel, pověřoval jej zvláště významnými úkoly, vysílaje jej zejména do velkých a důležitých debat politických, jmenovitě do debat rozpočtových a také do veliké, největší naší debaty: o řádu volení do obcí, aby hájil jeho názory. Ale zesnulý také bohaté zkušenosti své na poli technickém uplatňoval při drobné práci v jednotlivých výborech, jejichž členem byl, zejména v technickém, branném a výboru pro Velkou Prahu.

Nepochybuji proto, že Národní shromáždění svému zesnulému spolupracovníku zachová čestnou památku, a já Vaše povstání, jímž jste památku jeho uctili, pokládám současně za samozřejmý souhlas k tomu, aby projev tento smuteční byl také protokolován.

Pro dnešní schůzi omluvili nepřítomnost svoji:

churavostí: člen N. S. Špatný (na neurčito);

zaměstnáním: dr. Vlček (do 30. září), Dula (na neurčito), Ferdinand Jirásek (na neurčito);

trvalým zaměstnáním ze slovenského klubu: dr. Ivanka;

Členství v N. S. Č. vzdali se: dr. Přemysl Šámal a dr. Jaroslav Preiss; na jejich místa vysílá výkonný výbor československé národní demokracie Vojtěcha Čiperu a Jana Veselého.

Jsou přítomni? (Hlasy: Ano!) Jsou-li přítomni, žádám, aby vykonali slib.

Žádám pana zapisovatele, aby příslušnou slibovací formuli přečetl.

Zapisovatel dr. Herben (čte): Slibujete jako členové Národního shromáždění československého, že budete zachovávati zákony státu československého a že svůj úřad budete zastávati podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Předseda: Pan Vojtěch Čipera!

Čl. N. S. Vojtěch Čipera: Slibuji.

Předseda: Pan Jan Veselý!

Čl. N. S. Jan Veselý: Slibuji.

Předseda: Zápisy o 70. a 71. schůzi N. S. Č. vyloženy byly po 48 hodin ve sněmovní kanceláři.

Písemných námitek podáno nebylo, jsou tudíž zápisy schváleny podle § 77. jedn. řádu a budou vytištěny podle § 79. téhož řádu.

Výborům přikázány z předsednictva tyto návrhy; žádám pana sekretáře, aby je přečetl.

Sněmovní tajemník dr. Haasz čte:

Výboru kulturnímu:

Tisk 1514. Návrh čl. N. S. dra O. Srdínka a soudr., aby vydán byl zákon o pamětních knihách okresních.

Tisk 1515. Návrh čl. Nár. S. dra O. Srdínka a soudr., aby vydán byl zákon o zřízení fondu k vybudování a udržování "Akademického domu" v Praze.

Tisk 1516. Návrh čl. N. S. Vil. Votruby, Hatláka, dra Budínského a soudr. na zřízení české vyšší školy pro kamenoprůmysl v Brně.

Výboru ústavnímu:

Tisk 1517. Návrh čl. N. S. Fr. Síse a soudr., aby byl vydán zákon, kterým se zakazuje členům bývalého rodu Habsbursko-Lotrinského pobyt v obvodu československé republiky a nabytí její státní příslušnosti.

Výboru pro reformu pozemkovou:

Tisk 1518. Návrh čl. N. S. Stoupala, Chaloupky, Sechtra, Vraného a soudr. na ochranu drobných pachtýřů.

Tisk 1541. Návrh čl. N. S. dra Karola Kmeťku a spol. na zmenu zákona ze dňa 27. kvetna 1919 (č. 318. sb. z. a n.) o zabezpečení pôdy pre malých prenájemníkov.

Výboru finančnímu:

Tisk 1535. Návrh čl. N. S. dra Al. Rašína, dra K. Engliše a soudr. na zrušení československé komise textilní. (Současně přikázán výboru zásobovacímu.)

Tisk 1538. Návrh čl. N. S. dra Al. Rašína a dra K. Engliše a soudr. o úpravě dovozu a vývozu.

Tisk 1539. Návrh čl. N. S. dra Al. Rašína, dra Engliše a soudr. na zrušení nařízení vlády ze dne 5. srpna 1919 č. 439 sb. z. a n. o příročí pro vklady u peněžních ústavů.

Výboru právnímu:

Tisk 1549. Návrh čl. N. S. dra Al. Rašína, dra Engliše a soudr. na zrušení všeobecného zmocňovacího zákona ze dne 24. července 1917 č. 307 ř. z. a § 16 zák. čl. LXlll. z r. 1912 a § 12. zák. čl. L. z r. 1914. (Současně přikázán výboru ústavnímu.)

Zástupce sněmovního tajemníka dr. Bartoušek (čte:)

Tiskem rozdáno:

Tisk 1518. Odpověď min. financí na dotaz čl. N. S. J. Kouši a soudr. o neutěšených poměrech finanční stráže na Slovensku.

Tisk 1542. Odpověď min. veřej. prací na dotaz čl. N. S. Rudolfa Malíka a soudr. ohledně nedostatečného přídělu benzínu k pohonu mlátiček.

Tisk 1545. Odpověď min. vnitra na dotaz čl. N. S. Síse a spol. na min. vnitra jako zástupce min. předsedy ve věci ruských uprchlíků z karpatské Rusi.

Tisk 1546. Odpověď min. vnitra a min. nár. obrany na dotaz čl. N. S. J. Marka a soudr. ve věci nezákonného jednání hejtmana v Holešově a pobuřujícího jednání tamní vojenské stráže.

Tisk 1547. Odpověď na dotaz čl. N. S. dra G. Mazance a soudr. o zákazu, konati svatební a pohřební průvody a procesí, vydaném okresní správou politickou v Semilech.

Předseda: Z předsednictva přikázáno výboru právnímu:

Tisk 1548. Vládní návrh 1. zákona o lidových soudech pro trestání válečné lichvy, platného pro Čechy, Moravu a Slezsko a

2. zákona, kterým se mění některá ustanovení cís. nař. ze dne 24. března 1917 čís. 131 ř. z. o zásobování obyvatelstva předměty potřeby.

Vláda navrhuje, aby výbor podal zprávu do 24 hodin.

Jsou snad proti tomu námitky? (Nebyly.)

Není jich. Lhůta tato jest schválena.

Z předsednictva přikázáno podle § 3. zákona ze dne 24. července 1917 č. 307 ř. z. výboru zásobovacímu nařízení vlády republiky československé ze dne 15./9. 1919, jímž se upravuje obchod brambory. (Zvoní.) Přistupujeme

k dennímu pořádku

a to:

1. k ukončení rozpravy o naléhavých dotazech členů Národního shromáždění R. Bechyně, dra. Lukavského, Šrámka a soudr. o situaci na poli výroby, dopravy, výživy a sociální péče a ve věci drahoty denních potřeb životních, zásobování lidu a nouze bytové.

Uděluji slovo dalšímu řečníku zapsanému, p. dru. Rašínovi.

Posl. dr. Rašín: Velectěné shromáždění!

Zajisté v době neobyčejně důležité koná se debata o těchto veškeré vrstvy nesmírně interesujících otázkách. Pět ministrů předneslo nám zde své názory, a v půl hodině musím reagovati potud, pokud na to reagovati jest potřeba.

Z debaty, která zde byla, jest viděti dva proudy. Jeden, který pokládá za nevyhnutelné, udržovati vázané hospodářství a naopak toto vázané hospodářství ještě více vybudovávati, a druhý, který chce uvolnění tohoto vázaného válečného hospodářství. Nejradikálněji z řečníků, kteří zde mluvili, chce toto uvolnění pan kol. Udržal, člen republikánské strany českého venkova, nejvíce chce utužení tohoto válečného hospodářství pan dr. Vrbenský.

Jest tedy viděti, že souhlasu v tom, jakým způsobem se má dále postupovati, zde není, není na těch lavicích, které jaksi v prvé řadě mají zodpovědnost za budoucí vývoj věci. Já to úplně chápu, poněvadž ve skutečnosti cesta správná leží uprostřed a nikoli v tom, abychom řekli, že jsme již tak daleko, že bychom mohli všecka válečná opatření odstraniti. Je sice celá řada centrál, které jsou úplně zbytečné (Tak jest!), které již dávno mohly a měly býti zrušeny. Jsou to přežitky, které nemají pražádného vlivu. Pan ministr zásobování sice ohlásil, že zrušil ústřednu, úřadovnu pro zeleninu a ovoce, ale velmi dobře víme, že místo této úřadovny pro zeleninu a ovoce zřizuje se nová komise pro ovoce a zeleninu. To se jen obrátilo! Kdežto stará ústředna měla 5 členů ve správní komisi, bude jich míti ta nová komise 50 při nejmenším. Jestli to je nějaký pokrok, nevím. Ale je jistě na čase, že se zrušuje komise pro zeleninu a ovoce. Tato komise nebude ve válečném hospodářství zapsána nijakým způsobem příznivě. Její správní komise sestávala z p. Otakara Hübnera, předsedy Společnosti pro ovoce a zeleninu, dra. Kubra, člena představenstva Společnosti pro zpeněžení ovoce a plodin, z p. Groha, řiditele společnosti "Produktiva", z pana Lustiga, řiditele Velkonákupní společnosti a p. Procházky, řiditele "Vegetas" v Staré Boleslavi.

Jest zřejmo, že tito pánové, kteří jsou súčastněni v těchto společnostech, udržovali celý obchod se zeleninou a ovocem, že ti zde najednou dostanou potvrzení od republiky, aby to dělali také úředně. A výsledky, ku kterým se tam došlo, jsou nesmírně zajímavé. Pan Otakar Hübner jako předseda dostává ročně za svou činnost v této ústředně 18.000 K, pan místopředseda Lustig 12.000 K, člen komise za každou schůzi 50 K. Mimo to tam byli dva přednostové, z nichž každý dostával po 24.000 K, a 20 úředníků. Když se ptáme, co vlastně tato komise měla dělati, anebo mnoho-li jsme toho ovoce viděli v Praze a všude jinde, to jsme četli ustavičně v novinách, že jsme jaktěživi žádné ovoce neviděli. Když se usnesla likvidace této komise, tedy v době této likvidace měla komise přebytek 1 milion korun. Jestliže pan ministr financí si nedá dobrý pozor, - tento milion patří státu - tedy z tohoto milionu nebude míti stát ničeho. A sice proč? Poněvadž okamžitě vystoupil p. Hübner, předseda této komise, ale ne ve vlastnosti tohoto předsedy, nýbrž ve vlastnosti předsedy "Ovoceny" a žádá za "Ovocenu", aby mu likvidující komise pro ovoce a zeleninu nahradila všechny škody, které on jako předseda, jsa zodpovědným za to, způsobil této "Ovoceně" špatnými disposicemi a vším možným. (Posl. Hübner: To není pravda!) Jest o tom celý protokol, já bych ho přečetl, kdybych na to neměl jen půl hodiny. A, velectění pánové, nyní se tady objevila "Geos", poněvadž tato "Ovocena" byla kdysi hlavní nákupnou té znamenité a u nás pověstné "Geos" a ta chce také různé náhrady. A teď přišla zde německá společnost a myslila si: když Češi mohou tím způsobem od té republiky žádati z toho milionu, to já budu chtít také z toho milionu něco. Čili jinými slovy: při likvidaci první centrály, kterou provádíme, vidíme, že to nejde jen tak, aby se usnesla likvidace, nýbrž že by bylo také potřebí dozoru, jakým způsobem se ta likvidace dělá - pánové, v subkomitétu na tyto náhrady byli samí interesenti, kteří to také chtěli - tedy že by bylo zapotřebí, abychom pro likvidaci ústředen měli skutečně provedený nějaký likvidační řád, abychom viděli, zdali to, co bylo na konsumentech vyděláno, - a ten jeden milion byl vydělán na konsumentech - zdali se ten jeden milion nedá zase ve formě různých věcí těm dotyčným.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP