Čtvrtek 11. září 1919

Pánové, já sám domníval jsem se, že tak, jak rozbouřen byl ten veřejný život před zasedáním, že právě tak ti pánové sem přijdou s týmž rozhořčením, se kterým chodí venku dole k masám a že zde budou nejen bouřiti slovy, nýbrž že zde pánové z národní demokracie a lidové strany přijdou s určitými návrhy, jakým způsobem odpomoci bídě, té drahotě zemědělských produktů a v první řadě i drahotě produktů průmyslových, že tedy přijdou sem s praktickými návrhy. Viděl jsem ovšem ve skutečnosti a praxi, dokud ti pánové seděli na ministerských křeslech a měli faktickou moc, v tom směru pracovat, že proti všem těmto tendencím se plnou váhou vždycky postavili a že stáli na stanovisku, že mají býti dodrženy ceny světového trhu a že nijak jinak si nepomůžeme, než když budeme právě tak reelně počítati, jako počítá světový trh. To pak ovšem jest divné, když se jiná politika dělá bezohledně dole na ulicích a jiná tehdy, když jsme na vládních křeslech, kde máme věci prakticky řešit. Pak máme z toho ty výsledky, jak v pátek v Praze.

Viděl jsem to prakticky, když se jednalo o princip, snížiti cenu americké mouky na 3 K. Tehdy mně totéž národohospodářské stanovisko bylo vedoucím činitelem, poněvadž jsem si velmi jasně uvědomoval, že dáme-li celému konzumujícímu národu americkou mouku za 5 K, že se tato vysoká cena mouční musí objeviti v prvé řadě v ceně práce a pak v ceně všech ostatních produktů, čili bude vydána republika otřesu mzdových bojů v továrnách, dílnách, úřadech a pak ještě ohrožena nemožností vyvést předražené, následkem drahoty potravin, průmyslové výrobky.

Tehdy byla to nár. demokracie, která, ačkoli jsme věděli docela určitě od americké mise, že se jedná o dlouhodobý americký úvěr a že ten dolar, který tehdy stál 20 K - těch 5 K bylo vedeno jen v přepočítacím kursu - za těch 10 let bude snad za 10 K, neboť prof. Hutchinson řekl, že, bude-li republika potřebovat, prodlouží Amerika úvěr ten dále, tedy že za 10 let bude ten efekt možná již takový, že pak při ceně dolaru 10 K tato republika, i když dá lidu mouku za 3 K, neprodělá, nýbrž ještě na tom konzumujícím národu vydělá, - tehdy byla to národní demokracie, která bezohledně svými rozhodujícími činiteli i ministry se postavila proti tomu. (Posl. Johannis: Dr. Rašín i ve schůzi předsedů se postavil proti tomu a teď štve po schůzích, že drahotu zavinila vláda!)

Takto upřímně pracovat, to se ovšem musí pak mstiti na celém národě. Já nevidím z toho jiného východiska, nežli říci pánům na lavicích národně demokratických, že musejí ceniti svou hodnotu a svůj politický vliv jen podle toho, mnoho-li moci národ jim dal, a že pro tuto přechodnou dobu, jestliže se nechtějí přikloniti k tomu, aby uznali potřebu nových směrů v národním hospodářství, jim skutečně nezbývá nic jiného, nežli jen rozumná a střízlivá kritika, aby nám, kteří chceme budovati stát rozumně, racionálně, v klidu a bez otřesů, zbytečně nepodráželi nohy a nedělali nám situaci, které oni sami se nejvíce bojí. Jestliže, pánové, jsou levé strany v sociální demokracii a české straně socialistické, jak se to v řadách národně demokratických tvrdí, pak tato levá křídla neznamenají pro nikoho na světě nebezpečí ani pro republiku, kterou tato levá křídla milují, jako nebyl nebezpečím největší radikalismus v Rakousku před válkou, když se směla veřejně hlásati hesla o přímé akci, generální stávce, o antimilitarismu atd., v tom nespočívá to nebezpečí, ale v tom jedině, jestliže nám bude znemožňováno, aby ten pochod socializační děl se v takovém tempu, který by vyhovoval psychologii národa, který by upevnil důvěru, že skutečně to jde správným směrem. Ale jestliže tito pánové nám svým vlivem udělají volný obchod, zničí nám možnost distribuce produktů, jimiž potřebujeme vyživit, ošatit a obout národ, potom musí si uvědomiti, že pracují do rukou zcela určitě nezbytné revoluci, nezbytným chaosům, hladovým bouřím a že nám zrovna tak bude i naši republice potřebí se z těchto chaosů vypracovávat, jako se zní vypracovává revoluční Rusko. Nic jiného, pánové, nezbývá. Svět jest již takový, že se nedá měniti a lámati přes koleno nějakými reakčními silami. To je dnes pánové vyloučeno, a jedině, bude-li v tomto směru kritika strany poměrně národem malou mocí pověřené, vedena, může prospěti nám, kteří jistě každou rozumnou radu rádi uvážíme při své zákonodárné práci pro tuto přechodnou dobu, kdy čekáme, že tato vláda, tato koalice připraví nejdemokratičtější volební řád, aby snad již v prosinci mohl celý národ vysloviti se jasně a beze všech skrupulí, jakým směrem si přeje, aby se bral vývoj republiky. Tím končím. (Bouřlivý potlesk.)

Místopředseda posl. Udržal: Dalším řečníkem je člen N. S. Zika. Prosím, aby se ujal slova.

Posl. Zika: Vážené Národní shromáždění!

Nedivím se tomu, že o tak důležitých záležitostech, jakými jsou věci projednávané, se zde opětně mluví a opětně jsme nuceni se jimi podrobně zabývati. Nám všem je známo, že nejhorším ovocem světové války je právě všeobecná drahota, nechuť k práci, přílišný egoismus, možno říci, místy snaha po hrabivosti, nedostatečný smysl pro široké zájmy a také nedostatečný smysl pro zachovávání zákonů a vládních nařízení. Je tedy naším úkolem, a to velice vážným úkolem, abychom se nejen teoreticky, ale také prakticky konečně i shodli v tom směru, jakými prostředky bylo by možno tyto nejhorší následky kruté války přivésti ze světa, anebo aspoň zmírniti.

Jestliže se ukazuje na okolnost, že drahota je také v jiných státech, je to pro nás velmi slabou útěchou, a to proto, poněvadž to, co si může obyvatelstvo v jiných státech dovoliti, nelze snésti obyvatelstvu po dlouhou dobu u nás. Než upozorňuji, že především je třeba zásadně rozlišovat mezi drahotou a mezi předražováním neboli lichvou ve zboží. Zde bylo docela případně od kol. Udržala na to poukázáno. Drahoty se tak brzy nezbavíme.

Doplnil bych to tvrzením, že nebude možno po tu dobu, dokud hodnota našich peněz nebude přivedena opětně do normální míry, do přiměřené úrovně s valutami cizích států, aby cena všech potřeb klesla opětně na bývalou mírovou úroveň. Jest především nutno uvésti, že příčinou drahoty jest porušení nejpřirozenějších zákonů mezi poptávkou a nabídkou mimo znehodnocení peněz, přirozeně vyšších výrobních výloh nejen následkem vyšších nákladů, ale také zmenšené produkce (která především na prvním místě rozhoduje o výrobních výlohách) a ne v poslední míře spekulační zatajování a uschovávání zásob, na kterém se velká část obchodnictva, zvláště židovské konfese, v nemalé míře zúčastnila. To se týče ovšem předmětů tuzemské výroby. Jinak jest tomu však, pokud se týče předmětů dovážených.

Zde přirozeně rozhoduje zase cena nákupní, na kterou my u nás máme jen podřízený vliv. Jest tedy nutno rozeznávati mezi potřebami tuzemské výroby a mezi předměty dováženými. Jaké měřítko vlastně má platiti pro ceny předmětů tuzemské výroby anebo aspoň těch předmětů, ve kterých třeba nejsme úplně soběstačnými, ale přece jen většina jich se v tuzemsku vyrábí? Dříve, dokud byla plnohodnotná měna zlatá neb jinak řádně podložená, bylo přirozeně tímto měřítkem zlato. Dnes zlata nemáme. Pro hodnotu našich papírových peněz máme velmi špatné měřítko, - vlastně žádné - a jsme odkázáni jenom na kursy na zahraničních trzích, které nejsou vždy spolehlivým měřítkem. Nám za těchto poměrů nezbývá ovšem nic jiného, než tyto kursy bráti v úvahu, počítati s nimi, ale zároveň také, když již nemáme zlata, místo něho snad použíti jiného podkladu, jiné báze na př. ceny chlebovin, jak již k tomu bylo v dřívějších letech se strany mnohých národohospodářů přihlíženo. Abych to prakticky znázornil, představte si věc asi tak: obnášela-li na př. cena průměrná pšenice a žita v době mírové 20 K, měla by činiti nyní při nynějším kursu naší koruny 5 X 20 = 100 K. Jestliže stanovena byla tato cena na 80 K, tedy nevystihli jsme ještě úplně zahraniční kurs, nýbrž jsme pouze násobili mírovou cenu čtyřikráte, brali jsme dnešní kurs koruny za 25%, tedy daleko vyšší. Z toho jest vidno, že vzhledem na nynější kurs cena chlebovin byla stanovena poměrně nízko. Jestliže obyvatelstvo zemědělské samo s touto cenou se spokojilo, učinilo to jistě proto, poněvadž jest přesvědčeno o tom, že v zájmu širokých vrstev, zvláště pracujících, chudších tříd jest nutno přinésti oběti. Jak však vypadají ceny, když na tomto podkladě chceme zjistiti určitou bázi. Jak vypadají ceny jiných potřeb, ať zemědělských nebo potřeb nutných?

Budiž mně dovoleno, abych několika čísly poukázal, jak se vytvářely ceny, na př. stavební. Cihly jsou oproti mírové ceně desetkrát dražší, cement dvanáctkrát dražší to však, prosím, uvádím ne ceny lichvářské, nýbrž ceny běžné, buď ceny úředně stanovené nebo dovolené, zkrátka ceny, které nijak nejsou lichvářskými cenami - surové dříví 4 krát dražší, zpracované dříví 6 krát dražší, vápno 10 krát dražší, traverzy 12 krát dražší, různé potřeby, jako hospodářské stroje 6 krát dražší, kyselina fosforečná v superfosfátech 10 krát dražší, benzín 10 krát, uhlí 8-10 krát, dehet 8 krát, látky na oděv 10-20 krát, boty 10-15 krát, rýžové kartáče 30 krát, olej 10 krát, kůže 15-20 krát, obilí 4 krát, hovězí dobytek 4 krát, zemáky 6 krát, cukrovka rovněž 6 krát dražší, mléko 5-6 krát (ovšem zase, pokud se nejedná o lichvářské ceny), mzdy - pokud se týče průměrných mezd zjištěných - 5 až 7 krát vyšší. Pouze plat zřízencův a gážistů je zvýšen 2 až 3 krát, z čehož ovšem viděti, že tato kategorie poměrně ještě nejméně stoupla.

Proč tento nepoměr cen? Jak je možno, že tento nepoměr cen u nás se utvářil? Kdo z vás, velectění pánové a dámy, měl příležitost pracovati a zúčastniti se v dřívější vyživovací radě starého Rakouska, mohl tam zcela dobře sledovati, že to bylo přivoděno tím, že sice stará rakouská vláda snažila se státně obhospodařovati výrobky zemědělské, ale že teprve asi o dva roky později přikročeno bylo k jistým omezením cen ohledně výrobků obchodních a průmyslových.

Tyto výrobky jsou tedy o 100 procent dražší, než výrobky zemědělského původu, poněvadž požívaly dlouho jisté ochrany, totiž volné tržby, proto mají a budou míti jistý předskok. To bylo ovšem neštěstí proto, poněvadž celou tu dobu jako červená nit tato nedostatečná úroveň cen byla nám v cestě a měla vzápětí přirozeně nutné zvýšení potřeb i výrobků zemědělských, poněvadž zemědělec, když byl odkázán kupovati tak draho potřeby jiného druhu, - on jest konsumentem jiných věci zároveň tak jako každý jiný, - přirozeně si pomohl, jak mohl, zvláště proto, poněvadž často dostal ty věci jen výměnou.

Z toho jest tedy vidno, že nebylo by správno, kdyby nyní se zase v našem ministerstvu obchodu vycházelo z téhož hlediska, jak také pan ministr včera sdělil, a mělo-li by se rozhodnouti pro zrušení státního obhospodařování, pro zrušení státního dozoru průmyslových výrobků dříve, než k tomu dojde u výrobků zemědělských, poněvadž tento nepoměr cen, který jsem konstatoval, by se jen ještě zvýšil a dalo by se očekávati, že všechny tyto ceny ještě značně budou stoupati, jako to vidíme u kožařského průmyslu následkem rozpuštění kožní centrály.

K tomu ale ještě přidružuje se jedna okolnost a to naše stále stupňované nehospodářství v různých ústřednách. Já poukazuji na př. na naši ústřednu obilní, nyní říšský obilní ústav. Za doby míru zpravidla se obchodoval 1 q obilí u malých obchodníků s výdělkem 30-40 h, maximálně 50 h a u velkoobchodníků s 10 K na vagóně, anebo 10 h na 1 q. Velevážení, dnes se platí pouze komisionářům dvě koruny a režie obilního ústavu - snad nejsem dobře informován - obnáší jistě přes 10 K, slyšel jsem také, přes 12 K. Tedy v tom případě by režie při obhospodařování obilím byla 28-30 krát tak vysoká jako v dobách mírových. To tedy převyšuje zase ještě nepoměrné všechno zdražování, které jsem uváděl dříve při těch různých potřebách. (Posl. Sechter: To bude také trestné, pane kolego!)

Velevážení, k tomu se přidružila menší hodnota práce, menší hodnota práce, která se jeví stále ještě nyní ve všeobecně rozšiřované nechuti k práci a nechuti hlavně k úkolové práci, tak že když se vezme zvýšení mzdy za práci denní anebo hodinovou, pak ovšem při malé výkonnosti se ta mzda poměrně značně zvýší.

Za těchto okolností jest pochopitelno, že náš strojní průmysl není naprosto soutěže schopen. Já upozorňuji, ze náš strojní průmysl jest nucen,- anebo snad to činí úmyslně, anebo z jistých důvodů, mluví se také o jistých důvodech, které ho k tomu nabádají, o nichž se nechci zmiňovati, poněvadž nemohu podati žádného důkazu pro to jest nucen nabízeti stroje různých druhů o 40-50 procent dráže, než-li je tomu u průmyslu německého. Bude-li to takto pokračovati, jest naprosto nemožno, aby zaměstnanost v průmyslu strojním stoupla, ona musí stále klesati a my jdeme hrozné krizi v strojním průmyslu vstříc. (Posl. Sechter: 200 K stojí 1 q železa!)

Jest tedy nutno, aby na těchto místech se již učinilo všechno, co jest potřebí, aby alespoň poněkud soutěž s cizími továrnami byla umožněna, aby poněkud se ten rozdíl cenový vyrovnal, neboť kdyby to mělo potrvati a my jsme stále vůči německému průmyslu nebyli soutěže schopni na trhu mezinárodním, ale hlavně na našich největších odbytištích, a sice na Balkáně, v Polsku a Rusku, velectění, my utrpíme větší porážku hospodářskou, s horšími následky, než jakou utrpělo Německo při poslední válce. My vůbec za takových okolností nebyli bychom existence schopni, poněvadž tyto špatné hospodářské vlivy by měly a musely míti důsledky i v ohledu politickém, poněvadž by tím naše odvislost od Německa stále více a více stoupala a to by jistě mohlo míti vzápětí do jisté míry ohrožení existence naší republiky.

Je zajímavo, že jedině zemědělství dosud udrželo si nepřetržitě usilovnými prostředky dosavadní výrobu a sice možno říci, že zemědělství při menším počtu pracovníků, aspoň o 20-30% sníženém, vyrobilo plných 100%, kdežto, jak jsme včera slyšeli od ministra veřejných prací, na př. v těžbě uhelné daleko větší počet dělníků dociluje pouze 70% těžby. V tom také vidíme, jakou zásluhu získalo si zemědělství, dělnický lid při zemědělství zaměstnaný, hlavně však drobní zemědělci o ozdravění a udržení naší republiky. Nemůžeme dost odsouditi dosavadní, z různých stran stále opětované pokusy štvaní proti našim zemědělcům, poněvadž tímto způsobem se poškozují zájmy naší republiky více než každým jiným nepředloženým krokem. Varuji před tím již proto, poněvadž náš rolnický lid jest sice velmi trpělivý, velmi mnoho snese, ale jestliže jednou pozná, že jest míra převršena, pak také dovede se postaviti náležitě na obranu a jistě by dotyčným kruhům, ze kterých toto štvaní vychází, zašla chuť, dosavadní postup opakovati.

Jest otázka, jak jest možno, dosavadní drahotě čeliti. O předražování prozatím nemluvím. To jest úkol velmi těžký a myslím, že zde nesmíme zapomínati, že snižování cen může se díti jen pozvolna. Náš chorý hospodářský organismus nesnese žádného rychlého převratu a musíme býti spokojeni, když pozvolna snižování cen nastane. Přirozeně jest nutno dále nabádati k všeobecné intensivní práci, hlavně úkolové, stanoviti maximální ceny, neboť jestliže se jedná, jak včera bylo sděleno, o přímé stíhání lichvy, a nebudou-li na všechny předměty denní potřeby stanoveny maximální ceny, nedovedu si představiti, jak lidové soudy budou pak na nějakém podkladě moci pro lichvu dotyčné osoby stíhati. Bude nutno zříditi zvláštní komise, které budou stanoviti pro různé předměty maximální ceny i v různých krajích a územích dle poměru a tak stanoviti podklad pro řízení lidových soudů.

Jest dále nutno, aby přezkoumány byly zvláštními komisemi výrobní výlohy různých továren, ať již jde o železárny, nebo uhelné doly, cihelny, cementárny, vápenky a pod. Jest téměř k nepochopení, že musíme míti tak vysoké ceny výrobků, kde surovin jest v nadbytku. To platí právě o všech stavebninách. Již dříve jsem učinil návrh dřívějšímu ministru obchodu, aby podobné komise dosadil, poněvadž není možno se spoléhati na to, že to, co dříve se strany státu a zvláště ještě státem rakouským, se v této věci podniklo, co tvoří ještě dnes podklad pro nynější ceny železa a uhlí atd. úředně schválené nebo úředně trpěné, že také ještě dnes má svoji oprávněnost. Jest naprosto nutno, aby odbornými komisemi, které by zkoumaly nejen ciferně materiál výrobní, nýbrž i bilanci za minulá léta, které by měly přístup do celého závodu, aby bylo zjištěno, jaké skutečné výrobní výlohy jsou a jestli nynější vysoké ceny a veliké přirážky zvláště na opatřování potravin pro dělnictvo (které není v té míre již nutné, jako bylo dříve), jestli ještě dnes tyto přirážky jsou oprávněny.

Že se také dále dá působiti na zlepšení naší valuty a tím na snižování cen zvýšeným vývozem, pokud máme skutečně v některých odborech přebytky, jako na př. ve dříví, skle, porcelánu, cukru a pod. jest zcela přirozeno a bylo již z jiné strany na to poukázáno. Bylo zde právě dřívějším p. min. zásobování dr. Vrbenským poukazáno, že pokud se týče dovozu a vývozu, nedoporučuje, aby se příliš mnoho svěřilo soukromému kapitálu. Já jsem jistě též pro to, aby soukromý kapitál, pokud zneužívá svého vlivu a pokud v tak vážných dobách, v jakých jsme nyní v naší republice, nebere v úvahu též zájmy všeobecné a zájmy státní, byl omezován ve svém rozpínání. Ale, abychom chtěli veškeré tyto akce, které vyžadují veliké energie, pružností, velikých zkušeností, na základě dlouhodobé praxe dotyčných vedoucích osob, abychom my chtěli ty veliké úkoly žádati od státu anebo od nových organisací státem dosazených, je naprosto nemožnou věcí. Něco jiného je, kdybychom snad spojili kapitál státní s kapitálem soukromým, nebo doplnili podnikavost soukromou tím, že stát ji bude naprosto kontrolovat snad ještě ve větší míře, než tomu bylo dosud, že stát by si vyhradil také jistý vliv nebo výhradní právo na určité procento zisku, což konečně při nynější vysoké sazbě daňové samo sebou se rozumí, pak v tom případě by se snad dalo předejíti různým nepříjemným zjevům, které dosud se stávají. Varuji před tím, aby soukromý velký kapitál, třeba že nejsem žádným podporovatelem jeho, byl najednou vyloučen z podnikání, aby na jeho místo postaveno bylo něco, co se dosud neosvědčilo, co ještě nevíme, jak bude pracovati a konečně v našich dosavadních ústřednách pracovalo špatně, draze, následkem neodbornosti velké části úřednictva, pracovalo velmi zdlouhavě, neprakticky, takže činnost našich ústředen, třeba že nutná (zvláště pro takové předměty, jichž u nás jest ještě nedostatek, kde nejsme ještě soběstačnými), byla dosud tak nevyhovující, že sotva se můžeme odhodlati, abychom něco podobného chtěli zaváděti pro podniky většího dosahu, většího významu. Několika slovy bych se zmínil ještě o návrhu zákona o stíhání lichvy, včera panem ministrem spravedlnosti námi sděleného. My jistě všichni, kteří s republikou dobře, upřímně smýšlíme, bez ohledu na svou příslušnost k politické straně, si musíme přáti, aby každé předražováni, každé vysávání lidu, každé neoprávněné obohacování jednotlivců bylo znemožněno a co nejpřísněji trestáno. Nicméně nemůžeme však se obejíti bez jistých obav, bez jistých upozornění, že není vyloučeno, že tento zákon, když se nebude pamatovati na veškeré okolnosti, může způsobiti mnoho zla a sice může způsobiti opak toho, co se od něho očekává.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP