Středa 23. července 1919

Doporučuji tedy návrh opačný, aby se Národní shromáždění usneslo, že se pan Merta vydává ke stíhání následkem přečinu, jehož se dopustil na žalobci Rudolfu Procházkovi, lékárníku v Petřvaldě. (Výborně!)

Předseda: Slovo má pan kol. Merta.

Posl. Merta: Vážené Národní shromáždění!

Mluvčí za národní demokracii pan kolega dr. Adolf Stránský pojednal o imunitní otázce jako právní zástupce. Nehlásím se o slovo, aby Národní shromáždění mne buď vydalo anebo nevydalo, nýbrž prosím Národní shromáždění, abych v této věci vydán byl. Ale věc, o kterou se zde jedná, jest ta, že jestliže dělnictvo tak jako v tomto případě samotném, o který se zde jedná, jest napadáno a kde v revíru Petřvaldě veškeré hornictvo do dnešního dne vůbec vůči republice koná svou svatou povinnost, má tudíž také do jisté míry právo, aby se ohradilo proti jednotlivci, který sestematicky stále a stále proti dělnictvu útočí. Co se stalo? Dělnictvo v Petřvaldě, které od dotyčného lékárníka Procházky jest stále a stále uráženo, svolalo schůzi, na kteréž učinilo usnesení.

Prosím, já si dovolím zprávu, která byla uveřejněna v čís. 81 dne 8. dubna 1919 v "Ostravském dělnickém denníku", zde přečísti.

Pan kolega dr. Stránský praví, že v tomto případě jsem zodpověden za dva listy. Věc jest ta, že "Ostravský dělnický denník" jest hlavičkový list našeho "Dělnického denníku". Brněnská policie žádala tehdy, protože list se tiskne v Brně a ne v Moravské Ostravě, poněvadž jest to hlavičkový list, aby za tento list někdo zodpovídal, kdo jest policií také znám, jinak že se nesmí list v Brně tisknouti a vydávat. To bylo ve válce také ohledně "Dělnického denníku". To chci říci na vysvětlenou panu dru Stránskému.

V listě samém praví ta lokálka: "Z Petřvaldu. Místní kronika. My shromáždění dělníci na schůzi dne 28. března konané protestujeme co nejrozhodněji proti způsobu, jakým měšťáci i jich tisk štvou proti našim zástupcům organisace a našeho tisku.

Listy dělnické jsou zlehčovány a proti agitátorům a vůdcům dělnickým se štve nejrůznějším způsobem jen proto, aby dělnictvo i jeho důvěrníky zostudili před celou veřejností a tak přivolat mohli na dělnictvo dřívější násilí, vymýšlejí jakýsi bolševismus, jehož tvůrci právě oni jsou, neb způsobem, jakým oni vystupují, na každý pád odpor vyvolají. Poslední dobou zdejší měšťáci, když nepovedlo se jim militarismem spoutati zdejší dělnictvo, jejž okamžitě do obce místo potravin přivolali, špiní dělnické zástupce a jich důvěrníky za jich nepřítomnosti. Mezi nejúhlavnější nepřátele dělnictva patří zdejší mastičkář. Tento člověk, jenž výhradně žije z peněz nemocenských pokladen zdejších dělníků, počíná si již jako nepříčetný. Protestujeme co nejrozhodněji proti jeho nekvalifikovanému jednání a radíme mu důtklivě, aby si hleděl své latinské kuchyně dobře vynášející a nenapadal naše dělnictvo. Prohlašujeme na schůzi celého osazenstva, že by důvěrníci byli jinak nuceni pro nemocenské pokladny organisovaných dělníků do obce sjednat lékárníka takového, jenž by dělnictvu byl přítelem. Prohlašujeme slavnostně, že chvála, jakou si připisuje ohledně družstva a léčení v nemoci, je výronem slabosti člověka, jenž nechá si dobře platit a pak ještě se vychvaluje. Dělnictvo protestuje dále proti způsobu, jakým zdejší jednotliví měšťáci postupují proti dělnictvu i jeho organisaci. Nevysvětlitelným způsobem dostali do nájmu pole. Pole, které snad bylo pronajato jako agitační prostředek do organisace žlutých měšťáckých ohlupováren. Žádá-li žena záhony, prohlašuje Karkoška, že jej dostane, ale musí dát za něj své přesvědčení. Proti takovému propagování politických idejí dělnictvo co nejrozhodněji protestuje a varuje před opakováním se takového kupčení politického. Dělnictvo konečně protestuje a odsuzuje veškeré horníky, kteří se stali členy organisace národních měšťáků a tím zradili naši společnou dělnickou věc. Jakékoli styky s organisací, která vznikla v Čechách na ubíjení sociálně-demokratického dělnického hnutí odmítáme a horníky, kteří z nevědomosti nebo podlízavosti neb za jalový záhon tam se dali zlákat, považujeme za zrádce hnutí dělnického."

To je samotná zpráva. Na mne obrátil se, vážené shromáždění, svaz důvěrnický, abych tlumočil ohražení v této záležitosti, podkládaje je tím, že jako důvěrníci v první řadě mají právo mluviti jménem hornictva a dělnictva, které, jak jsem pravil, svoje povinnosti oproti republice konalo a koná do dnešního dne. Petřvaldské hornictvo podalo tedy v této věci následující ohražení:

"Ohražení.

Svaz československých horníků, skupina v Petřvaldě, důl Albrecht, Svaz technického personálu, skupina Petřvald III., místní politická organisace českoslov. soc. dem. strany dělnické v Petřvaldě I. protestují proti lékárníku Procházkovi, který stále napadá naše důvěrníky, kteří mají strašně těžké postavení v dnešní době a mají co uklidňovati naše dělnictvo, které je v dnešní době vznětlivé a zvláště když je ještě drážděno. Pan lékárník Procházka nenechá si ujíti žádné příležitosti, když dělník přijde do lékárny pro léky, aby se neotíral o organisaci a nepodezíral je z bolševismu. Hornictvo koná svoji povinnost a nenechá se stále urážeti a provokovati. Lékárník Procházka napadl důvěrníky pro zřízení správní komise a když se jej náš důvěrník Pejgřimoč Rudolf otázal, proč jej a soudruhy bezdůvodně napadá, huronským hlasem se k tomu přiznal a další boj oproti nám opověděl. Dělníkům vytýká, že chodí s dýmkou v ústech a nic nepracují a béřou dvojí gáži, což není pravdou a jest urážkou dělnictva. Procházka urazil naše důvěrníky a referenta mléčného zásobování, který v době největšího nedostatku musel býti po celé dny na nohou a v blátě a dešti běhati po obcích, aby pro nejchudší proletáře sehnal alespoň trochu mléka.

Organisované dělnictvo na obrovské schůzi usneslo se na resoluci proti Procházkovi a nařídilo svým funkcionářům, aby projev byl uveřejněn v "Ostravském Dělnickém Denníku".

Procházkova antipatie vzrostla oproti nám ještě více po obecních volbách, když hornictvo ve volbách promluvilo hlasovacím lístkem, a teprve nyní po volbách podává Procházka žalobu. Za pravdivost berou zodpovědnost výše uvedené skupiny."

Já se domnívám, vážené Národní shromáždění, že když, jak se zde praví, když přijde někdo do lékárny, s receptem pro léky, a že při každé příležitosti pan lékárník se otírá o dělnickou organisaci a pod., v této věci má dělnictvo a zejména důvěrnický sbor právo, aby se ohradilo ve svém vlastním časopise. (Hlas: Lékárna nesmí dělati politiku!) Tedy to jest, pokud se týká této prvé záležitosti.

V té druhé záležitosti, kterou přednesl pan dr. Stránský, chci říci následující: Já nevím, jestli pan dr. Stránský dělal zde obhájce ex offo, když tu zprávu zde předčítal, já ale pravím, že zrovna vaše strana má nejméně práva, aby zde obhajovala presidenta Masaryka, jak to učinil pan dr. Stránský. My jsme naprosto nezměnili své stanovisko k prof. Masarykovi, tím méně jsme ho změnili jako k presidentu Masarykovi. (Hlas: To jest vidět! Posl. Stránský: Toho se držte, co jsem přečetl!) Já se budu toho držeti. Ale věc, se mi zdá, je jiná. Co pan dr. Stránský uváděl, o to se nejedná, nýbrž o tu druhou záležitost, které by se snad chtělo politicky využitkovati. Tak alespoň to dělá na mne dojem, pane dre Stránský. Ale já chci k této věci říci, že my a naše strana, vždy a všude, při každé příležitosti, stáli za prof. Masarykem. (Hlas: Mladočeši na něho chodili s klacky!) Já k tomu přijdu. Vaše strana to byla, z tohoto středu, která.... (Posl. dr. Matoušek: Herben, Machar, že ano?) To jsou čestné výminky, které vyjímám z této strany a ještě také jiné. Nebudu jednotlivé osoby jmenovati, ale jsou tam čestné výjimky, které jest nutno nechati stranou. To jsou osobní přátelé presidenta již dříve a těch se to netýká, co chci zde říci, já mluvím nyní o prof. Masarykovi. (Hlas: Mladočesi a Staročeši!) Aie, vážení pánové, z Vaší strany to byli, kteří hnali útokem nejednou a ne jenom v listech, žádný list Váš takřka nevyjímaje, osobně také proti bývalému prof. Masarykovi. A já Vás upozorňuji, pánové, že my, zrovna my sociální demokraté jsme to byli, kteří hájili profesora Masaryka - když několik přátel z realistické strany (Hlas: Pokrokáři!), z realistické (Hlas: Bývalé!), když svolali schůzi v Brně pro prof. Masaryka, kterou jste přišli rozbíti. Bylo to na Nové ulici u Blahůtky 29. prosince 1900, pane dre Stránský. (Posl. dr. Budínský: To jsou volební klepy!) Pane doktore Budínský, to nejsou klepy v novinách, konstatuji pane dre Budínský... (Posl. dr. Budínský: Já vám to konstatuji znova a znova, že nemluvíte pravdu a dokáži vám to svědky!)

Teď budu mluviti já, když si to přejete, pane doktore Budínský! (Posl. dr. Budínský: Já vás usvědčím, že lžete!) Vy mne neusvědčíte. Nyní budu konstatovati fakta. Pane doktore, jestli si budete přáti jména (Posl. dr. Budínský: Ano!), pak vám je řeknu. (Posl. dr. Budínský: Já jsem to vašemu redaktorovi již říkal!) Konstatuji tedy, jestli vy jste proti prof. Masarykovi změnili stanovisko anebo proti presidentovi Masarykovi, že naše stanovisko je totéž jako dříve. A prohlašuji s tohoto místa: já jsem to byl, který jsem musil té schůzi předsedati na Nové ulici. Budu tedy, pane doktore, věděti, co se na té schůzi dělo, co se dělo před schůzí, a co se dělo po schůzi.

Pan dr. Fleischer, pan prof. dr. Jokl a pan prof. Nesvadbík svolali tenkráte tu schůzi a požádali nás, poněvadž věděli, co chcete dělati, že chcete schůzi ohledně volebního práva prof. Masaryka rozbíti, - sociální demokraté, ti neznabozi, ti mezinárodní sociální demokraté šli za námi (Výkřik: Centralisté!), tenkrát jsme byli jednotná strana, tu věc nepřivedete se světa - požádali nás, abychom pomohli schůzi samotnou vésti. Já jsem tenkrát předsedal té schůzi a když se první ujal slova prof. Masaryk, začal pískot a takový huronský řev, že schůze měla býti rozbita. Tehda, když jsem udělal pořádek, bylo teprve možno prof. Masarykovi ujmouti se slova a mluviti. V té schůzi z vašeho středu... (Posl. dr. Budínský: To dělal Rund, notorický blázen!) Ne tak, pane doktore, žádný blázen (Velký nepokoj, výkřiky, předseda zvoní), žádný blázen. Když zde padl ten výrok: jest pan dr. Bulín z vašeho středu nebo ne? Seděl zde nebo neseděl v Národním shromáždění? Mám jmenovati druhého, p. dra Čapka? Je z vaší strany nebo ne? Žádný blázen, pane doktore! To byli páni advokáti, to nebyl jeden, těch byla spousta v nacpaném sále, kde tenkrát nechtěli prof. Masaryka nechat mluviti. A jestli pravíte, že to byl nějaký blázen, podívejte se, co vám řekl tenkrát prof. Masaryk. (Posl. Němec: Já jsem na té schůzi také byl!) K tomu přijdu.

Prof. Masaryk řekl: "Takoví jste: Koupíte si od žida píšťalku a jdete dělat antisemitský hluk."

V té schůzi profesor Masaryk čtyřikrát přihlásil se ke slovu a dvakrát kol. soudruh Němec.

Dále pravil prof. Masaryk: "Nuže, ukažte, vy přítomní státoprávní inteligenti, důvody proti mým tvrzením."

Tedy pánové, jest toho celá řada zde. Dále praví: "Dokázali jsme, že vaše námitky jsou plané a prohlašuji, že hulákati a pískati bez nařknutí důvodů má býti české inteligenci stydno." Nebudu to všechno čísti, to jest dosti, to stačí. A, pane doktore Stránský, vy jste to byl druhý den odpoledne ve 4 hodiny, který jste si stěžoval: "Tak nám to krásně na Moravě šlo, teď nám to nějaký profesor z Prahy přijde rozbíti. (Výkřiky. Poslanec dr. Stránský: To jest již proto nepravda, poněvadž moje strana kandidovala Masaryka!) My jsme ten mandát vyhráli profesoru Masarykovi, proti němuž jsme nepostavili žádného kandidáta.

Pan dr. Stránský velmi prudce napadl redakci "Dělnického denníku" k vůli třířádkové poznámce, kterou tento kritisoval tu okolnost, že na základě úředního nařízení musí býti všude vyvěšována presidentova podobizna, jako oficielní obrazy ve starém Rakousku. Mohl bych uvésti, jakým způsobem, daleko ostřejším, opravdu urážlivým po léta psali a mluvili o presidentovi Masarykovi ti, kdož se dnes tlačí k němu, ne z upřímné úcty k jeho osobě, nýbrž, aby tím sebe kryli a vynášeli, mezi nimi také pan dr. Stránský. Mohl bych uvésti nesčetné citáty z "Lidových Novin". Mohl bych citovati, jak o osobě Masarykově vypovídal dr. Stránský ve známém procesu proti Chocovi a soudruhům ve Vídni. Mohl bych připomenouti, jak ještě loni na podzim rozhodující kruhy strany pana dra Stránského dělaly náladu, že profesor Masaryk nemůže býti presidentem, k tomu že má zásluhy a schopnost samozřejmě jen člověk z řad národně-demokratických, profesor Masaryk že by se "nejvýše hodil jen za dobrého předsedu Národního shromáždění". To vše jest jistě závažnější, než ve kvapu napsaná třířádková noticka v novinách, i kdyby použitím jednoho slova bylo v ní přestřeleno, což já přiznávám.

Ale ve věci samé jsem nucen trvati na tom, že kritická poznámka "Dělnického denníku" nepostrádá oprávněnosti. Jsou u nás jisté kruhy - president Masaryk sám jest jim jistě velmi vzdálen - které jeho autority zneužívají, aby, tlačíce se do jeho blízkosti a vyvolávajíce zdání, že s ním stojí a padají, posilovaly autoritu svou a autoritu své vlastní třídy. Nikdo nebude věřiti, když právě pan dr. Stránský a když právě Národní demokracie se tolik starají o obrazy presidenta Masaryka, že by to činili z věcných důvodů. Pro ně je - řeknu to přímo - jako pro skomírající stranu, president stejně předmětem politického vykořisťování, jako chtějí politicky kořistiti z pěstování nacionálního šovinismu, monopolisování francouzsko-českých styků a pod.

Dovolte, abych směl říci, že nikdo u nás nemá ani nejmenší vůle, presidenta Masaryka urážeti. Za jeho urážku osobní však nemůže býti pokládáno, vyslovíme-li se kriticky o nařizujících opatřeních úřadů, která se týkají jeho obrazu. Já myslím, že v tomto ohledu jsme na cestě, která by nás opravdu mohla zavésti do zvyku monarchistických států, že naše úřady a některé naše strany s tímto zevním osobním kultem přehánějí. President Masaryk si dovedl svými činy získati skutečnou náklonnost širokých vrstev lidu a ti ho urážejí doopravdy, kdo - jako naši byrokraté a také jako p. dr. Stránský - myslí, že náklonnost pro něj jest potřebí vyvolati uměle, že jest nutno byrokratickým komandem vyvěšovati jeho obraz na každém rohu, za každým výkladem, na každé stěně. Jest něco podobného ve Švýcarsku, ve Francii, v Americe? Tak snad by musili pomocí školníků, úředních sluhů a četníků uměle tvořiti svou "popularitu", pánové, jako dr. Kramář, anebo jeho vlivný přítel pan dr. Stránský, ale pro presidenta Masaryka jest urážkou něco podobného jen mysliti. Stejně jako jest pro něj urážkou, když zrovna dr. Stránský se zde postavil do pósy, jako by Masaryk nezbytně ho potřeboval za svého advokáta.

Odpusťte, že jsem se o této věci zmínil, učinil jsem tak nerad, ale proti tomu, aby pan dr. Stránský zneužíval presidentova jména pro vynášení sebe a útočení na nás, aby obvyklým svým neseriosním zkrucováním kritiky nařízení úřadů ohledně obrazů presidentových vyvolal ve veřejnosti nepravdivý dojem, že my chceme urážeti osobu Masarykovu, proti tomu byl jsem nucen ihned se ohraditi. (Výborně!)

Předseda: Slovo má pan kolega Ed. Burian.

Posl. Ed. Burian: Pánové! Vzhledem k prohlášení p. kol. Merty, aby byl vydán, navrhuji, aby celá tato záležitost byla vrácena imunitnímu výboru. (Posl. dr. Stránský: Když se takový protinávrh činí, akomoduji se mu!)

Předseda: K slovu není nikdo přihlášen, uděluji závěrečné slovo panu zpravodaji Teskovi.

Zpravodaj posl. Teska: Ctěné Národní shromáždění!

Uznávám za povinnost, abych zde prohlásil, že doznávám do určité míry věcnost důvodů, které pronesl p. dr. Stránský po té stránce, aby členové Národního shromáždění, eventuelně snad příští poslanecké sněmovny, nemohli se krýti za svou imunitu a aby snad nemohli býti na listech, kde zodpovídají za obsah listu a tím snad do jisté míry používati svého mimořádného postavení jako žurnalisté a poslanci, aby snad byli kryti imunitou a nemohli býti snad vždycky, v každém případě úplně zodpovědni. Ale prohlašuji zároveň, že strana, na niž p. dr. Stránský poukazoval, strana sociálně-demokratická, za celé období parlamentu říšského, v němž měli jsme své poslance, ani v jednom případě nepřipustila, aby její poslanec byl současně redaktorem zodpovědným listu. Naše strana stojí na tom stanovisku a bude je také jistě v budoucnosti plně prováděti. Že dnes v tomto mimořádném stavu, v jakém žije náš zákonodárný sbor, máme některé naše kolegy, kteří jsou členy Národního shromáždění, zrovna jako redaktory na listech, jest jenom z těch důvodů, poněvadž, když se tvořilo toto slavné Národní shromáždění, nevyšlo z vůle národa, vyšlo z dohody politických stran, a z dohody takové, kde se původně tvrdilo, že jest to provisorní sbor, který projedná jenom některé naléhavé, důležité záležitosti týkající se upevnění republiky, a že urychleně bude se pracovati k volbám, abychom pak měli zákonodárný sbor, vyšlý z vůle celého národa. A, pánové, my jenom z těch důvodů, že jsme měli za to, že jest to provisorium a že přijdeme urychleně k všeobecným, říšským volbám do parlamentu, jsme neudělali takové opatření a neudělali jsme to z těch důvodů, poněvadž nám jako straně musíte ponechat právo, aby pro tuto dobu provisoria mohla také suverénně rozhodovat o svých vnitřních záležitostech. Připomínám vám však, že jsou u nás členové Národního shromáždění, redaktoři, kteří se dovolávali toho, aby je výkonný výbor jako zodpovědné redaktory listů zbavil funkce členů Národního shromáždění, a mezi nimi na prvním místě byl kolega Stivín, který má každou chvíli a mnoho co dělat s různými soudními žalobami. Ale strana nemohla připustiti z důvodů vnitřních, aby zbavila svého nejlepšího žurnalistu členství Nár. shromáždění a tím mu umožnila, aby nemohl požívati práva imunity.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP