Pátek 11. července 1919

Jest zajímavo, že při nedávné konferenci dělnictva londýnského bylo právě totéž konstatováno: jestliže jsou tu někde příčiny, aby dělnictvo sáhlo k hnutí stávkovému, že to vyvěrá právě jen z toho nedostatečného zájmu na práci a z nedostatečného ocenění práce. Průmyslníci, zrovna jako dělníci shodli se svorně na obranných prostředcích a sice těch, že se polovina čistého zisku z podniku přizná kapitálu, a polovina z tohoto čistého zisku přizná se práci.

Vážené shromáždění! My jsme povinni, abychom těm, od nichž žádáme vytvoření hodnot, které mají zaceliti hospodářské rány, jež dosud pálí a budou páliti, do doby dohledné přiznali náležitou ochranu práce. Jsem povděčen tomu, že vládní program sám mluví o tom, že organisace práce musí u nás doznati reformy. Musíme zreformovati a zdokonaliti síť živnostenské inspekce, musíme ji postaviti na modernější základy, nedali ji do rukou pouze theoretikům, nýbrž musíme k ní povolati také dělníky s praktickými zkušenostmi, kteří jich dovedou také prakticky při živnostenské inspekci uplatniti. Budeme musiti zreformovati živnostenské soudnictví, a zavésti také smírčí, mzdové soudy, a budeme muset přiznati dělnictvu také to, nač si reklamují právo lidé, kteří se fysicky daleko nepotřebují tolik namáhati, jako se namáhá dělnictvo, my budeme museti také přiznati právo na placenou letní dovolenou na zotavenou.

My si také, vážené shromáždění, toužebně přejeme, abychom jednou mohli z rozpočtu naší republiky vymýtiti tu ponižující položku na podpory v nezaměstnanosti. My k tomu chceme pracovati všemi po ruce jsoucími prostředky, abychom nezaměstnané podporovati nemusili. Ale jest zajímavo, že my se v této snaze také nemůžeme s vládou shodnouti; aspoň jsme se neshodli s vládou včerejška.

Na jedné straně vyčítá se to dělnictvu a mluví se stále o zneužívání tohoto podporování, na druhé straně přicházíme zase my k dokladům, že vláda nejeví nejmenšího zájmu na tom, aby dělnictvu práce poskytla, když možnost jest tu více než nasnadě.

Já jsem byl, vážené Nár. shromáždění, v Železnobrodském okresu, a tam byste se přesvědčili na kompetentním místě u okresního výboru, že značná část nezaměstnaného dělnictva, kterého tam jest na 8000, nechodí si, ačkoliv má jasné právo na tuto podporu, nechodí si pro ni, nechce ji a nebralo ji také po dlouhé měsíce, vytloukajíc to živobytí jak se jen dalo, a říkalo stále jen jedno: "My nechceme podpory, my chceme práci." Žádali 32 km nouzových silničních staveb, ale do dnešního dne, ačkoliv podání bylo učiněno již v únoru, není ta věc vyřízena; není ta věc vyřízena proto, poněvadž z jisté strany, jak mě bylo sděleno z ministerstva veřejných prací, projevil se názor, poněvadž se tam jedná o dělnictvo textilní, zaměstnané v Liebigově továrně, továrně barona, který snad do dnešního dne není ani příslušníkem československé republiky, že by to dělnictvo textilní těmi nouzovými pracemi silničními získalo drsné ruce a v době, kdy ho baron Liebig bude opravdu potřebovati opětně k práci textilní, nemohlo by tu textilní práci vykonávati. To jest tedy velice zajímavý zjev, že ministerstvo československé republiky chce německému baronovi, příslušníku cizího státu vydržovati na státní útraty dělnictvo, aby ho v příhodném okamžiku mohl použíti k dřívějšímu zaměstnání. Tak ovšem my finanční politice státní nerozumíme, a na té cestě bychom se také s naší vládou nikdy nesetkali. Já se domnívám, že nový ministr veřejných prací, pan kol. Hampl, bude jistě v této věci si počínati daleko seriosněji.

My jsme, velevážené Národní shromáždění, přesvědčeni, že otázka příští zaměstnanosti našeho dělnictva leží výhradně v rukou nové vlády a já mohu jen ve stručnosti, jen heslově naznačiti, co od ní chceme. My chceme, aby v prvé řadě postarala se o dostatečné suroviny, potřebné k provozu našich průmyslových podniků, ale varujeme ji, aby nepřipouštěla do naší republiky dovoz hotových průmyslových výrobků, kterými by naše dělnictvo na nedozírnou dobu bylo odsouzeno k nezaměstnanosti. (Výborně!)

Já také postrádám vedle těch požadavků dělnických a socialisačních ve vládním prohlášení aspoň pouhou zmínku o jednom velmi naléhavém státním problému a sice o problému státně zřízeneckém. Nevím, stalo-li se to úmyslně, - o tom chci pochybovati - ale jisto je, že problém státně zřízenecký patří skutečně mezi státní nezbytnosti. Není možno, vážené shromáždění, aby napříště stát využitkovával studovaného proletariátu za 89 K měsíčně. Takovéto poměry jistě volají po naléhavém a rychlém řešení, ale mělo-li by se postupovati v tomto řešení na dosavadní cestě, mělo-li by se tím parcielním řešením, které se provádí až dodnes, byla by to cesta nejenom příliš nepraktická, ale také nebezpečná, která může míti za následek jenom nepřetržitý a nekonečný řetěz svízelů a nepříjemností. Myslím, že daleko účelnějším bude, když vláda přikročí k radikálnímu řešení novou služební pragmatikou, demokratickému duchu naší doby odpovídající.

My včera s velikým potěšením vyslechli jsme slib pana ministra Národní obrany Klofáče, že ministerstvo samo ve shodě s panem presidentem pracuje, aby naši hoši ze Sibiře, naši stateční legionáři dostali se konečně domů. Využívám této příležitosti a prosím nejenom pana ministra Národní obrany, ale také pana ministra za hraničních záležitostí, aby v dohodě s panem presidentem využili skutečně všech po ruce jsoucích prostředků, aby konečně tito hoši již skutečně zde byli. Žádáme to nejenom v zájmu jejich, ale žádáme to na přímý příkaz milionů všech českých žen, žádáme to jménem jejich rodin, které na ně toužebně čekají. (Výborně!)

My, vážené shromáždění, vítáme tu novou vládu. Vítáme-li ji ale se zkalenou radostí, není to vinou naší, bylo to zaviněno jinými činiteli. Ale jsme toho názoru, že to jsou záležitosti, které si vyřídíme s koaličními stranami a že váženému Národnímu shromáždění konečně nemusíme tím způsobovat starosti a těžkosti. A jestliže zde včera se strany pana dra Viškovského a také se strany pana dra Rašína byly tyto starosti projeveny, jak se vlastně uzpůsobí náš poměr k celému tomu vládnímu programu, mohu prohlásiti, abyste se, vážené shromáždění, těmito starostmi, které jsou čistě naše, nezabývali, abyste si jimi hlavy nezatěžovali, tyto záležitosti my si vyřídíme sami. My jenom přejeme si, aby nová vláda při provádění vládního programu, oproti kterému splníme svou povinnost do posledních důsledků, byla provázena plným zdarem. Ale my daleko více, nežli od provádění tohoto vládního programu, slibujeme si od rekonstrukce Národního shromáždění, která nenastane-li dříve, tedy bude provedena novými volbami, a my jen voláme, aby tyto nové volby byly novou vládou co nejdříve umožněny, aby konečně Národní shromáždění odpovídalo přání a početnému zastoupení politických stran v našem československém národě a aby se pak také dostalo k té práci, které si přeje většina československého národa. (Výborně! Potlesk.)

Předseda (zvoní): Slovo má pan kol. Šamalík.

Posl. Šamalík: Slavné Národní shromáždění!

Vládní prohlášení panem ministerským předsedou včera zde přednesené vyvolalo svým obsahem nestejné dojmy, které byly tu také s hlediska všech stran včera i dnes tlumočeny.

Také z naší lidové strany bylo otevřeným způsobem tu zaujato stanovisko k programu, který pan ministerský předseda tu byl jménem vlády přednesl. Toto stanovisko bylo zaujato pouze s hlediska politického. Budiž mi dovoleno, abych jménem lidového klubu a jako rolník zase vyjádřil tu své dojmy s hlediska hospodářského, které jsme si odnesli po vyslechnutí vládního programu. Musím mluviti jen stručně.

S uspokojením jsme slyšeli, že nová vláda chce věnovati zvláštní péči znovu vybudování zemědělství válkou poškozeného a že chce usilovati o zvýšení výroby zemědělské. Do tohoto uspokojení padla však kapka hořkého pelyňku a sice, když ministerský předseda prohlásil, že bude nutno prodloužiti státní hospodářství s obilím.

Tento program vládní o znovuvybudování našeho zemědělství jest sice mnoho slibný, - a pro nás zemědělce i do jisté míry vábivý - ale ovšem jen pod podmínkou, jestli také bude skutky prováděn. Jestliže nová vláda převezme a pokud bude prováděti při tom státním hospodářství s obilím dosavadní rekvisiční systém při odběru polních plodin a dobytka, při němž bude stav náš rolnický zatlačován na stav nevolníků, bezprávných státních robotníků na své vlastní půdě, pokud bude rolnickému lidu diktována práce a odměřován krajíc chleba z jeho vlastního, pokud odměřováno mu bude osivo i krmě pro dobytek, pokud mu bude vlastní sklizeň pracně vypěstěná zabavována celou řadou nařízení, z nichž každé znamená obmezení rolnické svobody a výrobních práv a z nichž každé končí pokutami a vězením, pak bude převrácen ten starý osvědčený způsob zemědělské výroby na ruby, - pokud budou bezohledně rabovány naše chlévy a z nich odváděny poslední kusy dojného a tažného dobytka hovězího, pokud budou bezohledně odbírány poslední zbytky koňských potahů, pak bude tím naše zemědělství dobito a místo znovuvybudování zemědělství a úpravy zemědělské výroby nastane zničení zemědělské výroby a zničení zemědělství. A to by znamenalo ohrožení, ne-li zničení naší republiky. Proto musí býti jedním z velkých hospodářských úkolů každé, i této přechodné vlády, aby opravdu dbala a starala se o posouzení stavu zemědělského, a to hlavně tím způsobem, že vrátí lidu rolnickému výrobní svobodu.

Plně chápu a uznávám starost nové vlády o plánovitou výživu a řádné zásobování lidu, ale, pánové ve vládě, věřte staré pravdě, že jen na svobodné půdě svobodný rolník s láskou a nadšením bude pracovat od rána do noci, aby vypěstil a zaopatřil, čeho naše republika pro výživu lidu potřebuje. Proto varují s tohoto místa novou vládu, aby nadále udržovala ten tuhý, zemědělství vůbec ničící systém státního hospodářství s plodinami, systém centrál a rekvisic, systém násilí. (Výborně!)

Systémem násilí a systémem pochybeným musíme považovati to dosavadní státní hospodářství a musíme tak označovati také zabavení celé sklizně polní, zvláště proto, že se dá zejména z nové sklizně družstevním výkupem získati více obilí, nežli rekvisicemi a násilím. Násilím a tresty docílí se jen opaku.

Pan ministerský předseda věnoval celou kapitolku našemu zemědělství, ale přece jen velmi stroze podotkl, v jakém směru nová vláda pro zemědělství pracovati hodlá. A tu budiž mi dovoleno zdůrazniti několik hlavních a důležitých požadavků, na které musí vzíti nová vláda zřetel, chce-li, aby stav zemědělský vrátil se opětně do doby svého rozkvětu.

Po stránce výrobní musí býti velká péče věnována zvelebení polních plodin, hlavně obilnictví a bramborářství. Miliony korun byly věnovány na zušlechťování semen, což však bezohledným systémem rekvisičním všechno je zmařeno.

Naše dobytkářství je zničeno. Miliony korun věnovány byly na zušlechtění chovu dobytka, a dnes máme ve chlévech téměř samý brak. Bude třeba v tomto směru mnoho práce, než dospějeme aspoň tam, kde jsme byli před válkou.

Naše polaření a lukaření utrpělo velkou ránu zastavením provádění meliorací, odvodňování a zavodňování, zvláště však neprovedením regulací řek a potoků.

Neprovedená regulace řek Moravy, Dřevnice, Olšavy, Bečvy a j. zle se vymstila celé naši Slovači, která je zase téměř celá zatopena, jak máme hrozné zprávy z našich krajů. Strašné živelní pohromy a povodně zničily mnohoslibnou úrodu ve velké části Moravy, způsobily škod za miliony na majetku lidu. Jest tu potřebí nejen rychlé a vydatné pomoci, o kterou zde jménem všech postižených krajanů moravských prosím, ale jest potřebí nejrychlejšího provedení všech melioračních a regulačních prací, které jako nouzové stavby v blízké době krise průmyslové budou i záchranou nezaměstnaných tříd dělnických. (Souhlas.)

Velectění pánové! Zabezpečení výživy o níž se pan min. předseda zmínil, předpokládá, že musí býti zemědělcům umožněno, úrodu polní skliditi, svézti a vymlátiti. Nová vláda se musí postarati o to, aby byli rolníci co nejrychleji vráceni z vojenské služby k svému povolání, zejména ti rolníci a rolničtí synové i zemědělští dělníci, v jichž hospodářství není vůbec žádných mužských sil. Nová vláda se musí také postarati, aby zabezpečeny byly rolnictvu potřebné potahy, jednak ponecháním evidenčních koní, jednak přívozem koní z ciziny. Malorolnictvo a domkářstvo je významnou složkou zemědělského stavu. I jemu musí nová vláda věnovati pozornost, hlavně nejrychlejším opatřením půdy, jejímž nedostatkem stav ten trpí. Pan min. předseda zmínil se o tomto problému a slíbil, že bude pozemkový úřad co nejdříve zřízen. Žádám vládu, aby dbala při sestavování důležitého tohoto úřadu zásady, aby nebyl úřadem sinekurním, nýbrž úřadem, v němž by spravedlivě zastoupeny byly všechny strany zemědělské, zejména malorolníci a domkáři, o něž se hlavně bude v pozemkovém úřadě jednati.

Prohlašuji otevřeně jménem naší lidové strany, že nemohli bychom nadále klidně snášeti, aby mohutné organisace našich katolických zemědělců v Čechách a na Moravě byly nadále tak přehlíženy, jako dosud. Na doklad uvádím, že "Zemský svaz hospodářských společenstev v Čechách" jest úplně vyloučen z generálního komisionářství, že "Ústřední jednota" a "Zemědělská družina" na Moravě byly vyloučeny z dodávání umělých hnojiv. Žádáme všude spravedlivé zastoupení. Jsem toho názoru, že dnes platí zásada: občan jako občan, spolek jako spolek. A kdyby mělo býti měřeno jako dosud v právech jedněm na lokty a nám na pídě, kdežto v povinnostech nám na lokty a jiným na pídě, pak mohu prohlásiti, že dovedeme si již nalézti cestu obrany a to obrany důstojné a účinné. Doufám však, že nová vláda bude se i po této strance říditi zásadou spravedlnosti, oč ji žádám. S uspokojením jsem uvítal, že pan ministerský předseda se zmínil o zřízení dělnických a rolnických komor. Doufám, že mínil tím náš dávný požadavek zřízení závazných zemědělských společenstev, které by nahradily nynější zemědělské rady i s jejich nespravedlivým volebním řádem.

Povznesení stavu zemědělského znamená také životní zabezpečení naší republiky. Říkalo se dříve: "Má-li sedlák, má král i žebrák!" Uznejte stavu zemědělskému tento význam, jaký bezesporu má, dopřejte mu svobody výrobní a stavovské, zabezpečte mu jeho existenci, nejen spravedlivou úpravou cen jeho výrobků, ale i spravedlivou úpravou cen všech životních potřeb, umožněte mu odborné vzdělání a řádnou stavovskou výchovu a bude míti pak i republika vše to, čeho potřebuje. Bude tak zabezpečena nejen republika, ale bude tím umožněna i práce každé, tudíž i této nové vlády, v níž více nezasedají naši důvěrníci, ač si toho mnozí naši stoupenci přáli, kteroužto práci jako strana státotvorná chceme podporovati, pokud bude ovšem směřovati pro blaho lidu a republiky. (Výborně! Potlesk.)

Předseda: Slovo má dále pan kolega dr. Matoušek.

Posl. dr. Matoušek: Vážené Národní shromáždění!

Dovolte, abych z usnesení klubu opravil určitá tvrzení, jež byla pronesena řečníky v dnešní a včerejší debatě. Jest mi líto, že ne mou řeč, ale řečí všech ostatních předřečníků neposlouchá nikdo z vlády a že se tím nedodržuje vlastní dobrý zvyk parlamentární, že když jedná se o prohlášení vlády, aspoň ministerský předseda by měl zde seděti, aby slyšel to, co mluví jeho koaliční strany a strany, které v koalici nejsou. (Tak jest!) Přicházím k těm opravám. Není pravda, jak se vytýkalo, že by dr. Rašín byl porušil tajemství, které mu bylo sděleno v ministerské radě. To, co on řekl, nezvěděl v ministerské radě a také nemohl zvěděti, poněvadž o tom nebylo tam jednáno, ani rozhodováno. Co řekl, bylo známo na základě sdělení v branném výboru a ve schůzi předsedů klubů. Tím jest celá věc vyřízena. (Posl. Němec: Tak to není!) Prosím, pánové, nechci o tom dále mluviti, zvlášť ve vašem zájmu, vy víte, proč.

Pan dr. Bouček mluvil o tom, že prý se vydobývají pasy v administraci "Národních Listů" za úplatu. Pánům jest známo, jakým způsobem pasy se povolují, že je třeba povolení policie, ministerstva vnitra, ministerstva financí, obchodu, zahraničních věcí, že všechny ty úřady samostatně a věcně uvažují a že je si těžko mysliti, že by jediné ministerstvo snad za nějakou úplatu odjinud přicházející pas neprávem povolilo. Jestliže ovšem našla se osoba, která falešným způsobem vylákala pas a vzala za to úplatu, je to věc trestního vyšetřování a nepochybně bude věc vyšetřena a viník potrestán, ale takto vše obecně napadati administraci určitého listu, to je, prosím, bezdůvodné na cti utrhání. (Výborně! Hlas: Vždyť to byl jen Bouček! Posl. A. Němec: Ale napadati celou republiku a celou vládu, to je správné? Hluk.)

Pokud se týká vydávání nových bankovek, dovolil bych si upozorniti, že vláda a finanční správa měla dvě jedině cesty na vybranou: buď vydati nové bankovky nebo kolkovat. A kolkování to bylo usneseno tímto váženým Národním shromážděním, tedy výtka dětinství, kterou zde pronesl pan dr. Viškovský, padá na hlavu tohoto Národního shromáždění (Výborně! Hluk). Abych tu výtku dětinství ještě jinak charakterisoval: prosím, vy jste slyšeli, že v poslední chvíli mírová konference, jak známo, chce nařídit kolkování i u ostatních států a že stanovila lhůtu jednoho roku na výměnu nových bankovek. Tedy i mírová konference je dle dra Viškovského tak dětinskou, že si myslí, že tak dlouho to bude trvati, než se překonají veškeré ty technické obtíže vydání nových bankovek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP