Středa 28. května 1919

Posl. Jonáš: Petice Karla Kelíška ze Slatiny. Musím to přečísti, poněvadž by tomu nebylo rozuměti:

"Slavné Národní shromáždění československé republiky v Praze.

Já v úctě podepsaný dočetl jsem se v Nár. Politice, že všichni lidé, kteří byli trestáni pro politické delikty, by se ihned přihlásili u okresní národní rady. Ježto ale národní rada jest rozpuštěna, bylo mně řečeno, bych se obrátil na Národní shromáždění v Praze.

Za tím účelem vznáším uctivou prosbu, by mně slavné Národní shromáždění dalo uctivou odpověď, jak vůbec se ony věci mají, abych věděl, kterak se mám říditi.

Doufám, že mé žádosti bude vyhověno a znamenám se v hluboké úctě

Karel Kelíšek

ve Slatině čís. 20.,

pošta Chanovice u Horažďovic."

Kol. Marcha navrhuje, aby petice tato byla postoupena ministerstvu vnitra k vyjádření. (Veselost.)

Předseda (zvoní): Nikdo není k slovu přihlášen. Kdo souhlasí s návrhem pana zpravodaje, by petice pana Karla Kelíška ze Slatiny byla postoupena ministerstvu vnitra, prosím, aby povstal. (Stalo se.) To je většina. Tím je petice tato ve smyslu zprávy výborové vyřízena.

Přistupujeme k další petici, kterou je petice č. 166. Žádám pana zprav. Ed. Jonáše, by převzal referát.

Zpravodaj posl. Jonáš: Petice přímo sensační. Socialistická rada v Mnich. Hradišti žádá, aby občan Muna byl vyzván postaviti se dobrovolně před národní soud pro činy za vinu mu kladené.

Důvody paní Ecksteinové jako zpravodaje: Nelze nikoho odnímat rozsudku řádných soudů. Dopustil-li se občan Muna trestných činů, budiž souzen řádnými soudy.

Návrh: O petici č. 166 přejíti k dennímu pořádku.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, přistoupíme k hlasování.

Kdo souhlasí s návrhem p. zpravodaje, aby přes petici č. 166 přešlo se k dennímu pořádku, prosím, aby povstal. (Stalo se.)

To je většina.

Návrh ve smyslu zprávy výborové je přijat.

Uděluji slovo panu zpravodaji Jonášovi k petici č. 283.

Zpravodaj posl. Jonáš: Č. 283 pet. Místní organisace československé sociálně-demokratické strany dělnické v Ratiboři žádá v resoluci, aby otázka nezaměstnanosti se nepodceňovala ani u obcí ani u ministerstva veřejných prací, a aby projektované práce v jižních Čechách se prováděly urychleně, jakož i aby spojovací silnice a tratě železniční, potřebné k novému rozvoji obchodu a průmyslu, se začaly stavěti. V resoluci se žádá vyvlastnění půdy, na kterémžto zákoně pracuje výbor pro pozemkovou reformu, a pak potírání lichvy a konečně upravení valuty.

Hlavním bodem v resoluci jest stavba komunikačních prostředků a poskytnutí práce lidu.

Návrh:

petice č. 283 místní organisace sociálních demokratů v Ratiboři odstupuje se ministerstvu veřejných prací.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, přistoupíme k hlasování. Kdo souhlasí s návrhem p. zpravodaje, prosím, aby povstal.

To je většina, návrh je schválen.

Uděluji slovo k další petici č. 298 a 307 p. kol. Jonášovi.

Zpravodaj posl. Jonáš: Landová-Štychová žádá, aby polepšovny byly přeměněny ve vychovatelny.

Návrh:

Navrhuji postoupení petice ministerstvu školství a národní osvěty.

Marie Hermanová v Milevsku žádá ochranu valuty peněz, nastřádaných ženami.

Petice upozorňuje na nebezpečí pro chudé, malé střádalky, - soudě dle konečných vět - hrozící jejich mozolně nastřádaným a pro úlevu ve stáří naspořeným vkladům finančními opatřeními vlády. Odůvodněně se obávají, aby tyto poctivé úspory nebyly postiženy stejnými opatřeními jako zisky válečné.

Návrh:

Petice postupuje se finančnímu výboru.

Předseda: K slovu není nikdo přihlášen, přistoupíme k hlasování. Kdo souhlasí s návrhy p. zpravodaje, týkajícími se petic č. 298 a 307, prosím, aby povstal. (Stalo se.) Návrhy jsou schváleny.

Tím tyto petice podle výborové zprávy jsou vyřízeny.

Přistupuji k vyřízení petic, obsažených ve zprávě výboru ústavního, a sice petic č. 553 a 583. Zpravodajem jest p. kol. dr. Hnídek. Uděluji mu k oběma peticím slovo.

Zpravodaj posl. dr. Hnídek: Č. 553 pet. Frant. Buriánka z Padělus, ve které žádá za opatření proti cikánům.

Návrh:

Ústavní výbor navrhuje, aby petice tato byla postoupena ministerstvu vnitra.

Čís. 583. pet. Ondřeje Tichého v Kutné Hoře za uspořádání poměrů chudinských.

Návrh:

Ústavní výbor se usnesl, aby petice byla postoupena ministerstvu vnitra.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen. Přistoupíme k hlasování.

Kdo souhlasí s návrhy p. zpravodaje, týkajícími se petic č. 553 a 583 ve smyslu zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Stalo se.)

To je většina, obě petice jsou ve smyslu zprávy výborové vyřízeny.

Žádám pana zpravodaje výboru národohospodářského, aby referoval o peticích č. 155 a 262. Za nepřítomného a omluvivšího se pana kol. Klinderu referovati bude pan kol. dr. Heidler.

Zpravodaj posl. dr. Heidler: Č. 155. Petice občanů a občanek ve Skutči, aby snížena byla cena poživatin, nutných k výživě lidu.

Návrh:

O petici se přechází k dennímu pořádku.

Č. 262. Petice Bohumila Haška v Nové Vsi nad Popelkou, aby bylo zahájeno dolování ve vesnici Stěpanicích v Krkonoších.

Návrh:

Odstupuje se ministerstvu veřejných prací.

Předseda: K slovu není nikdo přihlášen, přistoupíme k hlasování. Kdo souhlasí s návrhem pana zpravodaje, týkajícím se petice č. 155 a 262, ve smyslu zprávy výborové, prosím, aby povstal. To jest většina; návrhy pana zpravodaje týkající se obou petic jsou přijaty.

Uděluji k petici č. 402, obsažené ve zprávě výboru zásobovacího, slovo zpravodaji panu kol. Nádvorníkovi.

Zpravodaj posl. R. Nádvorník: Č. 402. Petice Václava Ženíška, rolníka a obecního starosty v Chodově, okres Král. Vinohrady, za vydání zákona, jímž se nařizuje soudům, aby záležitosti, týkající se přeplatků z obilí a j. rolníkům, nepřijímali.

Návrh:

Národní shromáždění račiž se usnésti, aby petice č. 402 postoupena byla k dalšímu řízení ministerstvu pro zásobování a výživu, ministru zemědělství a ministerstvu spravedlnosti.

Předseda: K slovu není nikdo hlášen, přistoupíme k hlasování. Kdo souhlasí s návrhem pana zpravodaje právě předneseným, prosím aby povstal. (Stalo se.) To jest většina, petice č. 402 jest ve smyslu zprávy výborové vyřízena.

Uděluji slovo panu kol. dr. Schieszlovi k referátu o petici č. 1052.

Zpravodaj posl. dr. Schieszl: Touto peticí žádá několik občanův v Menharticích, aby správa velkostatku Alexandra Pallaviciního v Jemnici prodávala jim potřebné palivové dříví.

Návrh:

Národní shromáždění račiž se usnésti, aby petice č. 1052 postoupena byla k dalšímu řízení ministerstvu pro zásobování a výživu lidu.

Předseda: K slovu není nikdo přihlášen, přistoupíme k hlasování. Kdo souhlasí s návrhem pana zpravodaje, týkajícím se petice č. 1052, prosím, aby povstal. (Stalo se.) To jest většina, petice jest ve smyslu zprávy výborové vyřízena a tím jest také vyřízen celý tento odstavec denního pořádku. Přistoupíme k dalšímu, jímž jest

11. zpráva finančního výboru o vládním návrhu zákona tisk 1073. Zpravodajem jest pan kol. dr. Fáček, uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Fáček: Vážené shromáždění!

Návrh zákona, o kterém mám podati zprávu, byl vzat včera z denního pořádku, poněvadž nedopatřením tiskárny byl ve zprávě výborové vytištěn původní vládní návrh a nikoliv s textem pozměněným výborem. Věc, o kterou se zde jedná, jest malá a nemá žádného finančního effektu. Jedná se toliko o organisaci daňovou. Běží o to, aby finanční správě byla dána možnost, aby rozhodovala sama, kde má komise odhadní a odvolací pro daň z příjmů býti volbou znovuzřízena, anebo kde ministr financí neuzná tento způsob doplnění vzhledem k dnešním mimořádným poměrům za vhodný, má býti zmocněn, aby doplnil komisi prozatím tím, že jmenuje členy. Toto jmenování nemá býti obmezeno jen na zbytek funkčního období, nýbrž trvati má až do opětného zrušení.

Jménem finančního výboru navrhuji, aby návrh zákona ve formulaci přijaté finančním výborem byl schválen. Změna tohoto návrhu záleží v tom, že ve vládním návrhu byl prostě citován předpis obdobný, který byl dán pro doplnění komise pro daň výdělkovou, kdežto finanční výbor považoval za účelné, neobmeziti se jen na citování, nýbrž pojmouti celé ustanovení do nového zákona.

Předseda. K slovu není nikdo přihlášen, debata je skončena, přistoupíme k hlasování. Poněvadž zákon sám není rozsáhlý, - má pouze dva paragrafy - navrhuji, abychom hlasovali o celém zákonu najednou. Námitek není. Kdo souhlasí s § 1. a 2. zákona, jakož i s nadpisem jeho i úvodní formulí, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.)

To je většina. Zákon je schválen v prvním čtení.

Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení slova? Není tomu tak.

Kdo souhlasí s přijatým zákonem v prvním čtení, také ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina. Zákon jest schválen také ve druhém čtení a tím tento odstavec denního pořádku jest vyřízen.

Měli bychom přistoupiti k odstavci poslednímu, jímž jest

12. zpráva I. výboru sociálně-politického. II. výboru právního o vládním návrhu zákona (tisk 908) o zabírání budov nebo jejich částí pro účely veřejné (tisk č. 1091 a 1092).

Tento odstavec denního pořádku nedám dnes projednati, předpokládaje souhlas Národního shromáždění, a sice z toho důvodu, poněvadž se strany pana zpravodaje vysloveny byly pochybnosti o tom, nebylo-li by žádoucno, aby k tomu byla konstatována dvoutřetinová většina, poněvadž jde prý o změnu státního základního zákona.

Já sám ovšem v tomto okamžiku nemohu zjistiti, na kolik tyto pochybnosti jsou odůvodněny a odkládám vyřízení tohoto odstavce denního pořádku do schůze příští a do té doby dám prostřednictvím ústavního výboru zjistiti, na kolik ty pochybnosti jsou odůvodněny. Každým způsobem žádám a vyzývám ústavní výbor, aby dobrozdání své v této věci urychlil, poněvadž já sám a se mnou celé Národní shromáždění máme živý zájem na rychlém projednání této předlohy, poněvadž jde o otázky, které se bezprostředně Národního shromáždění dotýkají.

Nebude-li proti tomu námitek, přistoupili bychom ještě k vyřízení

13. zprávy imunitního výboru o žádosti okresního soudu v Plzni, aby Národní shromáždění svolilo k trestnímu stíhání člena Nár. shromáždění obč. Ludvíka Pika pro přestupek § 21. zákona o tisku.

Poněvadž jde o záležitost časově omezenou, musí nám záležeti na tom, aby lhůta k případnému stíhání se nepropásla, a myslím, že nebude žádné námitky a že svolíte k tomu, aby zpráva imunitního výboru byla vyřízena. Námitek není. Žádám pana zpravodaje kol. Krouského, aby se ujal slova.

Zpravodaj posl. dr. Krouský: Slavné Národní shromáždění! Firma Müller a Kapsa v Plzni podala u okresního soudu v Plzni, trestní oznámení na člena Národního shromáždění a redaktora "Nové Doby" v Plzni Ludvíka Pika pro přestupek § 21. zákona o tisku. Imunitní výbor zjistil ze spisů, že opravu neobdržel přímo kolega Ludvík Pik, nýbrž osoba jiná. Proto usnesl se imunitní výbor, navrhnouti Národnímu shromáždění, aby nevyslovovalo souhlas s vydáním kolegy Pika k trestnímu stíhání.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP