Úterý 27. května 1919

Předseda: K slovu není nikdo přihlášen, debata je skončena. Přistoupíme k hlasování. Prosím pány, aby zaujali svá místa. (Zvoní.)

Také o tomto zákonu, ježto má pouze 6 paragrafů a jelikož nebyly podány žádné pozměňovací návrhy, budeme hlasovati najednou, v celku (Námitky nebyly.) Námitek proti tomu není, budeme hlasovati o všech šesti paragrafech, jakož i nadpisu zákona najednou. Kdo souhlasí s paragrafy 1., 2., 3., 4., 5. a 6., jakož i s nadpisem zákona podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Stalo se.)

To jest většina, paragrafy 1., 2., 3., 4., 5. a 6., jakož i nadpis zákona ve smyslu zprávy výborové v prvém čtení jsou schváleny.

Přeje si pan zpravodaj něčeho k druhému čtení? Není žádná textová změna? (Zpravodaj: Není.)

Kdo souhlasí s přijatým právě zákonem v prvém čtení, také ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Stalo se.)

To jest většina, zákon jest schválen také ve druhém čtení. Tím tento odstavec denního pořádku jest vyřízen a přistoupíme k dalšímu, jímž jest

11. zpráva výboru školského o vládním návrhu zákona (tisk č.905) o změně platnosti ustanovení o středních školách na Slovensku, (tisk č. 978).

Zpravodajem jest pan kol. dr. Srdínko, uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Srdínko: Slavné Národní shromáždění!

Vláda podala osnovu zákona, která se obírá ustanoveními ohledně středního školství na Slovensku. Na Slovensku jsou totiž dosud docela odlišné předpisy, co se týče učebních osnov, školních knih, přijímání žáků, zkoušení žáků, klasifikace, školních prázdnin, zkoušek dospělosti a služebního poměru učitelstva na obecních i středních školách, a tu bylo třeba uvésti tyto nesrovnalosti ve shodu s poměry, které jsou v ostatní republice. Proto ministerstvo školství předložilo osnovu zákona velice krátkou a stručnou, která obsahuje pouze 1 paragraf, aby na středních školách na Slovensku a na školách jim na roveň postavených, totiž obchodních a průmyslových, platily v zásadě tytéž předpisy, jako na středních školách v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Věc jest naléhavá z toho důvodu, že na Slovensku začnou se co nejdříve maturity; proto bylo školskému výboru uloženo, aby do 24 hodin podal zprávu o této vládní osnově, což školský výbor učinil a navrhl nezměněné přijetí vládního návrhu.

Při té příležitosti dovolil bych si upozorniti na to, že jest velice důležito veřejně položiti váhu na to, jaké lidi na obecné a střední školy na Slovensko posíláme. Zde jest potřeba vybírati velmi pečlivě a posílati tam síly nejlepší charakterně i co do vzdělání, protože podle toho, jaké učitele středních a obecních škol na Slovensko posíláme, bude nás Slovensko poznávati, a bude podle jednotlivců, ať působí v obci nebo v malém městě, říkati: Tak vypadají Čechové! Každý neopatrný výrok, každý neopatrný krok učitele a profesora bude míti dalekosáhlé špatné následky, poněvadž celá obec a celý kraj bude nás podle toho posuzovati. Při té příležitosti dovoluji si tento požadavek veřejně vytknouti a poprositi všecky činitele, kteří vysílají jakékoliv učitelské osoby a jiné úředníky na Slovensko, aby se podle těchto zásad řídili.

Ale i s druhé strany budiž mi dovolena jedna maličká poznámka, která se týká příhod, které skutečně byly zaznamenány v žurnalistice veřejně, aby zase úřady, které vybírají jednotlivce, posílaly je do úřadů a škol na Slovensko jen za tím účelem, který jim ukládá úřad, a aby je neposílaly za účelem jednotlivých politických stran. V "Kraji Havlíčkově" - to jest žurnál, který vychází v Čáslavi - byl jeden takový případ zaznamenán a kromě toho nezaznamenaných veřejně, ale ústně tradovaných jest veliké množství, že úředníci z jednotlivých resortů a učitelské síly jsou posíláni na Slovensko nejen do škol, ale s určitým politickým příkazem. Bylo by dobře, od toho upustiti. Nechci tvrditi, že jest do posledního písmene pravda, co v "Kraji Havlíčkově" bylo vytištěno od jednoho učitele, který měl na Slovensko jíti s určitým uložením pro určitou stranu socialistickou, ale je-li veřejně taková výtka možná, snad přece něco za tím stojí.

Od toho budiž tedy upuštěno jak se stran socialistických, tak i se strany pánů ministrů, aby se síly učitelské a úřednické posílaly na Slovensko k vůli politické agitaci. Buďtež tam poslány osoby nejkvalifikovanější odborně a nejpevnějšího charakteru, aby Slovensko nás podle těchto emisarů našich poznalo a také cenilo. V opačném případě by byla škoda veliká a nesmírná způsobena, kdyby se těchto zásad nešetřilo.

Předloha vládní jest stručná, obsahuje jen jeden paragraf; doporučuji ji k přijetí slavnému Národnímu shromáždění. (Výborně! Potlesk.)

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen. Debata je skončena, přistoupíme k hlasování.

Také o tomto zákoně, poněvadž obsahuje pouze dva paragrafy, a žádný návrh pozměňovací nebyl podán, budeme hlasovati v celku. (Námitky nebyly.) Námitek proti tomu není.

Kdo souhlasí se zákonem o změně platnosti ustanovení o středních školách na Slovensku, a sice s paragrafem 1. a 2., jakož i jeho nadpisem podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Paragraf 1. a 2., jakož i nadpis zákona jsou ve smyslu zprávy výborové schváleny.

Ke druhému čtení nepřeje si pan zpravodaj slova?

Zpravodaj posl. dr. Srdínko: Ne!

Předseda: Kdo souhlasí s přijatým právě zákonem v prvém čtení, také ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Zákon jest schválen také ve druhém čtení a tím jest tento odstavec denního pořadu vyřízen.

Přistoupíme k dalšímu, jímž jest

12. Zpráva výboru právního o vládním návrhu zákona (tisk č. 505), který se týče prozatímních opatření na ochranu vynálezů (tisk č. 1020).

Zpravodajem jest pan kolega dr. Bouček. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Bouček: Slavné Národní shromáždění!

Na původním návrhu vládním předsevzali jsme jenom dvě změny. Jedna byla způsobena tím, že nejvyšší soud přeložen byl do Brna a proto do patentního soudu budou přivzati členové nejvyššího správního soudu, nikoli členové nejvyššího soudu.

Druhá změna týká se poplatků, které mají býti placeny. Poněvadž by podle dosavadního práva musily býti placeny poplatky pro Slovensko uherské a pro ostatní části toho státu poplatky podle rakouského zákona, ustanoveno bylo, že má býti poplatek placen jen jeden a sice ten, který podle rakouského zákona by byl placen.

Prosím, aby slavné Národní shromážděni ráčilo dáti tomuto návrhu ústavní schválení.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen. Debata je skončena. Přistoupíme k hlasovaní. Prosím pány, aby zaujali svá místa. Hlasovati budeme o celém zákonu, který obsahuje šest článků, poněvadž k němu nebyl učiněn žádný pozměňující návrh, najednou.

Námitek proti tomu není. Kdo souhlasí s čl. 1., 2., 3., 4., 5. a 6. zákona, jakož i s jeho nadpisem podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Čl. 1., 2., 3., 4., 5. a 6., jakož i nadpis zákona podle zprávy výborové jsou schváleny.

Přejete si, pane zpravodaji, slova ke druhému čtení?

Zpravodaj dr. Bouček: Nemám žádných textových změn.

Předseda: Kdo souhlasí s přijatým pravě zákonem v prvním čtení, také ve čtení druhém, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Zákon je schválen také ve druhém čtení a tím tento odstavec denního pořádku je vyřízen.

Přistoupíme k dalšímu, jímž jest:

13. Zpráva imunitního výboru o žádosti, aby bylo povoleno stíhání člena Národního shromáždění Josefa Kouši k žalobě Jar. Horáka v Praze (tisk č. 1069).

Zpravodajem je pan kolega dr. Witt. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Witt: Slavné Národní shromáždění!

Pan Jaroslav Horák, řezník v Praze, podal proti kolegovi Josefu Koušovi, redaktoru "Práva Lidu" v Praze, žalobu pro přestupek proti bezpečnosti cti a sice z důvodu toho, že prý kolega Josef Kouša dne 5. března 1919 v Praze v radničním shromáždění, kde bylo dle žalobce přítomno asi 5 dam a asi 20 pánů, z nichž většina byli funkcionáři approvisačních ústavů, soukromému žalobci vytknul, že kupoval hovězí jazyky 1 kg za 9 K, a že je pak prodával za 24 K. Tím prý ho obvinil veřejně z lichvy.

Kolega Kouša, byv vyslechnut imunitním výborem, doznal tento výrok a prohlašuje, že ho učinil jenom v obraně proti útokům, které podnikl soukromý žalobce proti approvisačnímu úřadu městskému, jehož členem jest kolega Kouša. Vědomosti o tom, co vytýkal soukromému žalobci, nabyl ze svého úředního postavení a imunitní výbor právě z důvodu toho, že šlo kolegovi Koušovi toliko o obranu proti instituci, jejíž jest členem a že měl o tomto vytknutém faktu vědomost ze svého úředního postavení, navrhuje Národnímu shromáždění, aby nebyl udělen souhlas ke stíhání kolegy Kouši. (Posl. Kouša: Já jsem ale žádal o vydání.) Konstatuji, že kol. Kouša žádal o vydání, ale imunitní výbor z vytknutých důvodů tomu souhlasu nedal.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, debata je skončena. Přistoupíme k hlasování. Prosím pány, aby zaujali svá místa. (Děje se.)

Kdo souhlasí s návrhem imunitního výboru obsaženým ve zprávě právě doporučené panem zpravodajem, aby totiž člen Nár. shromáždění Josef Kouša vydán nebyl, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Návrh imunitního výboru na nevydání Josefa Kouši byl přijat.

Přistoupíme k odstavci dalšímu, jímž jest:

14. Zpráva imunitního výboru o žádosti, aby bylo povoleno stíhání člena Nár. shromáždění Josefa Kouši k žalobě Antonína Hurta v Nuslích (tisk č. 1070.).

Zpravodajem je p. kol. dr. Witt. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Witt: Proti kolegovi Josefu Koušovi, jako odpovědnému redaktoru časopisu "Pražský Kraj", byla podána žaloba pro přestupek podle § 19. a 31. tiskového zákona, jehož prý se dopustil kolega Kouša tím, že neuveřejnil opravu článku, která mu byla žalobcem zaslána.

Imunitní výbor vyslechl kol. Koušu a týž prohlásil, že jemu oprava žádná vůbec dodána nebyla a že by ji jistě byl ochotně uveřejnil, kdyby mu dodána byla. Z aktu jest ostatně patrno, že pošta pokoušela se obsílku dodati třikráte kol. Koušovi, a že ho nikdy nezastihla. Pak jistě již jest věrohodně prokázáno, že pošta ani tuto opravu jemu skutečně nedodala.

Vzhledem k tomu navrhuje imunitní výbor, aby kol. Kouša vydán nebyl.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, debata jest skončena.

Přistoupíme k hlasování.

Prosím pány, aby zaujali svá místa. (Děje se.)

Kdo souhlasí s návrhem imunitního výboru, aby žádosti za povolení stíhání člena Nár. shromáždění Josefa Kouši k žalobě Antonína Hurta v Nuslích vyhověno nebylo, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Návrh imunitního výboru jest schválen. Tím tento odstavec denního pořádku jest vyčerpán.

Přerušuji projednávání denního pořádku a přistoupím k ukončení schůze.

Dodatečně pro dnešní schůzí nepřítomnost svou omluvil zaměstnáním člen Národního shromáždění Edmund Burian.

Se strany pana ministra veřejných prací byla mi zaslána další informace o výbuchu třaskavých plynů na Nové jámě v Lazech.

Žádám p. sekretáře, aby ji přečetl.

Sněmovní tajemník dr. Haasz (čte):

"Ministr veřejných prací zaslal tuto další informaci o výbuchu třaskavých plynů v Nové jámě v Lazech.

Revírní báňský úřad telegrafoval dne 22. a 23. května 1919 o postupu uzavíracích prací na požářišti v Nové jámě a podal dále tuto podrobnou zprávu o situaci dne 23. května 1919 odpoledne. Po výbuchu dne 20. května 1919 bylo z Nové jámy vyvezeno 32 mrtvých a 33 raněných. Zachránění byli vesměs pouze nadýcháním otravných plynů omámeni a neutrpěli mimo odřeniny žádných jiných zranění. Z oznámených na dole zachráněných 33 horníků bylo odvezeno 26 do nemocnice a 7 odevzdáno do domácího ošetřování. Pohřešováno je 64 mužů osazenstva. Celý jižní díl Nové jámy, sloje Milan, Kazimír I. a II. a Jaroslav byly hrázemi uzavřeny. Toto uzavírání jest spojeno s obtížemi, poněvadž skála je rozpukána a propouští větry.

Na nejdůležitějších místech je uzavření proti větrné jámě již provedeno a jak možno z výstupu plynů na výdušní jámě souditi, onen asi se zmírnil. V noci z 23. na 24. květen 1919 uzavřou se i méně důležitá místa proti větrní jámě a připravuje se uzavření větrní jámy. Na uzavření větrní jámy počalo se dnes ráno pracovati a očekávám, že bude také dnes provedeno.

Dle telegramu ze dne 21. května t. r. došlého 26. byla větrní jáma uzavřena a tím isolace požářiště skončena. Uzavírací práce byly provedeny dosud bez nejmenší příhody. Pohřeb obětí katastrofy do společných hrobů konal se dne 22. května 1919 odpoledne za velké účasti a měl klidný průběh. Pohřbeno bylo 14 mrtvol na katolickém a 4 mrtvoly na evangelickém hřbitově v Orlové. Mrtvoly ostatních 14 horníků byly vydány příbuzným a pohřbeny v okolních obcích.

Spisy o vyšetřování doposavad předloženy nebyly, poněvadž vyšetřování skončeno není. Podle dosavadních zpráv bylo stříleno na překopu do sloje Kazimír II. bezpečnostním dynamitem, tedy třaskavinou, která je chemicky tak složena, aby nevyvinovala pokud možná plamen, jímž by plyny mohly býti zapáleny.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP