Středa 21. května 1919

Pánovia moji, to sú faktá proti faktám, argumenty proti argumentom, na budúce všetko dokázať a mne do reči skákať! Pánovia moji, aby som ako muž mohol vystúpiť verejne v tejto veci, som toto povedať musel. Reforma bola jak pro, tak contra osvetlená a odôvodnená, že k tomu pánovia moji, dodávať netreba. Ja len niekoľko dôvodov vážnych môžem uviesť, aby protivná strana videla, že nielen my ľudová strana, nielen my, katolíci, ale i nekatolíci i kresťansky smýšlajúci protestanti bránia nerozlučiteľnosť manželstva. Medzi nimi sám Göthe, o ktorom nemôžete povedať, že by nadržoval nám, že by bol priekopníkom a bojovníkom konzervatívnych živlov, naopak on bol slobodomyseľný a ten hovoril takto: "O manželstve musím s najväčšou vážnosťou a úctou súdiť." Vo svojom diele "Wahlverwandschaften" hovorí o manželstve. A ako mohutný protest zneje jeho hlas proti naštrbeniu manželstva, ktoré v ľahkomyslnosti romantikov upadlo na vážnosti. Tam jeho kňaz, farár hovorí: "Ten, ktorý mi napáda manželstvo, ktorý mi slovom, alebo - skutkom podkopáva tento základ všetkej mravnej spoločnosti, ten má so mnou do činenia. Manželstvo je počiatkom i vrcholom všetkej kultúry. Ono činí surového jemným a vzdelaný nemá krajšej príležitosti svoju útlosť preukázať. Ono musí byť nerozlučiteľným: poneváč ono donáša toľko blaha, že každé nešťastie jednotlivé voči tomuto nepríde do počtu. A čo máme hovoriť o nešťastí? Netrpelivosť je to, ktorá ľudí z času na čas napáda a v tejto sa potom za nešťastného pokladá. Nechajme pocit tento okamžik stranou a budeme sa za šťastlivých pokladať. Dať sa rozlúčiť, k tomu nenachádzam žiadneho vážneho dokladu. Stav človečenstva je v radosti a žalosti tak vysoko postavený, že poklesok jedného manželského páru ani do počtu nepríde. Je to nekonečná chyba, ktorá sa len večnosťou dá vykúpiť. Častokrát je to nepríjemné, dovolím, ale práve preto je ono správne. Či sme my nie aj so svedomím tak sosobášení, že by sme sa ho naraz chceli sprostiť, ponevač nám je ono najpríjemnejšie, ako by nám žena, alebo muž nepríjemným byť mohol."

Goethe sám nejedenkrát vyprával, že dvorský kazateľ drážďanský Reinhard mu na oči vyhadzoval, že tak liberálny človek ako on v manželskej veci tak rigorózne a konzervatívne stanovisko zaujíma. Rodinu nazývali cellou spoločenského života a ona je ňou nielen vo fyzickom alebo hospodárskom smysle, ona je stredobodom tvorenia človeka k všeobecnosti t. j. k zodpovednosti, súcitu, samopanovaniu, k obapolnej trpezlivosti a vzdelanosti. A práve preto, že ona je stála a nerozlučiteľná, stane sa jej trvanlivosť a všeobecnosť všestrannejšou, intímnejšou nad všetky mé ľudské pomery. Môžeme tvrdiť, že doživotné manželstvo je svedomím celej ľudskej všeobecnosti. Tak hovorí Goethe.

Mohol by som to dokazovať tiež štatisticky, ale uvediem ešte len výrok jednoho hlbokého mysliteľa, známeho štatistika von Öttingen, ktorý tvrdí, že "časté rozvody ohrožujú oživujúcu mravnú pôdu spoločnosti a otupujú mravný súd spoločnosti v záležitosti pohlavných vzťahov.

Iný protestant, I. Wernike, píše: "I mravne ľahostajný človek nebude manželskú rozluku za čosi prirodzenosti odpovedajúceho považovať, lebo manželstvo je najsvätejšia tvrdosť ľudského pozemského života, trebárs by sa ešte viac proti nemu útočilo".

Ale, pánovia moji, uvediem jednoho politika, a myslím, že je autoritou pred celým svetom. Slávny anglický štátnik Gladstone, ktorý sa rozhodne proti rozluke vyslovil. Dľa jeho slov od zavedenia rozluky mravnosť v Amerike i v Anglicku klesla. Medzi 100 rozsobášami je 99 pre výhľad na nový sňatok. Odpadne-li možnosť tohoto, bude sviatosť rodinného krbu zachovaná. On hovorí toto: "Rozluka manželská s novým sňatkom zničila koreň a vetvy stromu manželského a tým pevnosť a zdravie ľudskej spoločnosti". Takto hovoril k jednomu americkému štátnikovi, ktorý sa v záležitosti rozluky na neho o radu obrátil.

Ale, pánovia moji, i medzi voľne mysliacimi ľuďmi príjde niekedy papršlek hodne jasný a nám blízky. Podobne súdia i sami niektorí krajní voľnomyšlienkári, ktorí neváhajú uznať za ideál nerozlučné manželstvo, ku ktorému majú všetky naše snahy smerovať - tedy za ideál a štátnik musí brániť ideály, musí brániť čo najdokonalejšie statky, menovite, keď tvoria základ štátnosti, základ rei publicae. V knihe "Frauenbewegung und Sexualethik", vydané r. 1909 píše vodkyňa nemeckého ženského hnutia: "Prehĺbenie a sociálne upevnenie manželstva je najvyšším cieľom ženskej práce". Aký rozdiel, pánovia moji, medzi touto ženou a tou, ktorá tu predo mnou hovorila!

Anglický pozitivista M. Harrison hlása: "Vec, ktorej sme svoj život zasvetili, usiluje sa všemožne upevniť puto manželské a snaží sa pohnúť budúcnosť, aby to učinila nerozlučiteľným, leda smrťou". A priekopník moderného anarchizmu Proudhone hlása; "Manželstvo je čosi organického. Zákonodárnej moci sa prísluší chytiť iniciatívy ku všetkým zákonom, ktoré sa na manželské spoločenstvo vzťahujú, nech sú tieto vzťahy otázkami záujmovými alebo otázkami domáceho poriadku avšak na samé manželstvo neprisluší zákonodarstvu ruku položiť. Či je manželstvo inštitúciou absolútnej alebo pochybnej morality, ktorá je v úpadku alebo rozmachu? To sú otázky, o ktorých sa dá ľubovoľne disputovať, avšak iniciatíva k jej riešeniu nebude nikdy prislúchať vláde alebo zákonodárnemu shromaždeniu. Rozvoju mravov a vnútra, ľudskej prezreteľnosti, ako by to riekol, prináleží tu modifikovať, čo môže byť modifikované; zavádzať reformy, ktorých potrebnosť čas ukazuje... Po dlhých a vážnych diskussiách, po niekoľkoletých zkúsenostiach musel zákonodarca konečne uznať, že táto tak nežná a nekonečne dôležitá otázka nenáleží do jeho oboru: musel poznať, že pre nás minul okamžik, kde rozluka bez nebezpečenstva pre rodinu, a bez úrazu pre mravy v našich inštitúciách mohla byť zavedená: nemohlo mu zostať tajným, že vláda, chcela-li rozťať ten uzol, vydáva sa v nebezpečenstvo zničiť vo verejnej mienke to, čo zamýšľala upevniť a povzniesť."

Tedy pánovia moji - ale ešte jeden dôkaz, Les Confessions d'un revolutionaire z r. 1889 takto píše:

"Na otázky rozluky najlepším rozriešením je ešte vždy riešenie cirkevné. Cirkev v zásade nepripúšťa, že by riadne uzavreté manželstvo mohlo byť rozvedené, ale v istých prípadoch hlása teologickú fikciu, že manželstvo neexistovalo alebo prestalo existovať.

Klandestinita, pohlavná impotencia, zločin s občanskou smrťou, blud v osobe atď. sú pre ňu prípady, ktoré manželstvo rušia, t. j. cirkev má za to, že manželstvo nejestvovalo. Snáď by bolo možno takto vyhoveť potrebám společnosti požiadavkom morálky a úcte rodiny, keby sa táto teoria ďalej pestovala ako aby sa šlo k rozluke; lebo rozlukou manželskou manželská smluva nestáva sa ničím iným, ako smluvou o konkubinát. Samo sebou sa rozumie, že tieto uvedené dôvody nespočívajú na teologickej fikcii. Sú to vo všeobecnosti reálne veci. Čo sa týka občianskej smrti, tú cirkev medzi dôvody neplatnosti manželstva nikdy nepočitovala.

Mohol by som, pánovia z dôvodov rozumových mnoho dokázať, že cieľ manželstva, výchova detí, blaho spoločnosti, istota štátu súvisí s nerozlučiteľnosťou manželstva, ale do toho nebudem sa púšťať, lebo na túto otázku bolo už z mnohých strán posvietené. Majme tedy, veľactené shromaždenie, na mysli účel manželstva, výchovu dietok, pomer manželov k sebe, k rodine a celej společnosti, vezmime trebárs do ohľadu štatistiku, dejiny, alebo mravy; ba tu uvedené názory, tu uvedených odporcov cirkvi, vždy prídeme k tej konklúzii, že manželstvo má byť nerozlučiteľné a že najvyšší zákonodárca bol vo svojej múdrosti povinný sväzok manželský večným a nerozlučiteľným učiniť. Manželia pri vstúpení do stavu manželského - aby som toho výrazu použil - všetky mosty popália za sebou. To jest, museli sa všetkej nádeje na zrušenie sňatku manželského za života jednoho manžela vzdať raz na vždy.

Na základe týchto dôvodov návrh za predmet podrobnej debatty neprijímam. Len na takom základe keď bude manželstvo stáť a keď tak budeme chápať manželstvo pánovia moji, tedy mravnosť, šťastie a blaho republiky skvitne! (Výborně!)

Místopředseda posl. r. Hajn: Další řečník je pan dr. Matoušek.

Posl. dr. Matoušek: Vážené Národní shromáždění!

Po všem tom, co bylo v této věci řečeno, těžko říci ještě něco nového. Jeden dojem mám z celé té debaty: že jsme udělali chybu, měli jsme totiž všechny ty zákony, které se týkají poměru církve a státu, a všechny ty zákony, které směřují k tomuto konci, vzíti najednou a měli jsme o všech těchto otázkách najednou mluviti, provésti jednu generální debatu, v níž bychom všechny ty otázky probrali a k těm specielním otázkám krátce zaujali stanovisko. To by byla jaksi oekonomie parlamentární. Já bych však ještě jeden důvod viděl, proč bychom to měli takto provést, totiž ten, že pak by vyniklo, že ne snad nepřátelství k církvi, k dogmatu, k náboženství, nýbrž, že jsou to docela jiné, velké, vážné otázky, které nás nutí k tomu, abychom revidovali svůj poměr k církvi a státu a celou tu otázku mezi církví a státem. Pak by se ukázalo, že jest přímo povinností naší, povinností 28. října, abychom my docela vážně k těmto všem otázkám se postavili a docela klidně bez vášně a bez rozčilení, v klidu revidovali všechny věci, které se týkají poměru církve a státu.

Já jako předseda právního výboru ještě jeden dojem bych sdělil vám, dojem z právního výboru. V právním výboru jako předseda čekal jsem, že ti pánové, kteří stojí na církevním stanovisku, až dojde k tomu, abychom stanovili přesné předpisy, jimiž tvoří se brána, jíž mohou manželé vystoupiti z manželství, budou všemožným způsobem hleděti, aby brána byla co nejužší, když již hájí své stanovisko dogmatické, když tvrdí, že hospodářské a sociální důvody jsou to, které nutí je, aby drželi to manželství nerozlučitelné, pak jsem si představoval je v plné energii a práci, že se budou snažiti reformovat ty návrhy tak, aby ta brána byla co nejužší. (Výkřik: To nemusíme dělat!) A co jsme viděli? Že nebylo tu té energie, že prostě klidně se hlasovalo proti, ale nebylo také nejmenší chuti spolupůsobiti na reformě podané osnovy. Já vím, jaké námitky máte, že pro vás není kompromisu, že stojíte na stanovisku dogmatiky. Ale vy, vy zde nejste, vlastně nemáte být zástupci církve, nýbrž lidu a nemáte jednat podle dogmat, nýbrž podle potřeb lidu. (Výborně!)

Řekl zde, myslím, kol. Kadlčák, že právě hospodářské důvody nutí, aby drželi nerozlučitelnost, poněvadž dobře známe z rodinných poměrů na venkově, jak nerozlučitelnost manželství jest sloučena s tím hospodářským podkladem. Povím panu Kadlčákovi také jeden případ ze své praxe, ale ne vlastní, nýbrž zjištěný případ soudní z vídeňské justice. Tam se odehrálo toto. Mladý člověk 23letý se oženil, manželství nebylo šťastné, on se rozvedl, odchází roztrpčen na Orient a tam pracuje jako úředník na dráze orientální a nově se ožení. V novém manželství žije 23 let, má 4 děti, žije šťastně a po 23 letech s pensí a malým soukromým jměníčkem vrací se s rodinou do Vídně, kde chce žíti v klidu do konce svého života. Na základě udání anonymního jest vlečen před soud pro dvojženství. On se doznává, poněvadž ani neví, že jest v tom zločin, dostává 2 měsíce těžkého žaláře, ztrácí následkem toho, poněvadž je odsouzen pro zločin, pensi, jeho rodina stravuje zbyteček svého jmění, manželka sešílí a jde do blázince a v šílenství raní těžce 13letou dceru. Prosím, přátelé, nešťastný § 111., paragraf katolicismu přivedl člověka do kriminálu, rodinu rozvrátil, ženu do blázince přivedl, rodinu zbavil manžela a pečlivého otce a já se, velectění přátelé, ptám: kdybyste i věřili úplně v dogma nerozlučitelnosti, nenutilo by vás svědomí, abyste aspoň v těchto případech umožnili, aby takový nešťastný člověk znovu mohl manželsky žít a nebyl trestán? Necítíte toho, nemáte tak probudilé svědomí? Ano, je to jen jeden případ; ale nutno uvážit, že § 206 tr. z. je nejřidší paragraf, který přichází v soudní síni. Tento jediný případ ukazuje, že je na tisíce takových a podobných a proto, kdo bere život tak, jak je, musí pro tyto případy hledat remeduru a tu my hledáme svým zákonem.

Přicházím k řeči kolegyně Štychové, která zde mluvila o ženské otázce. Já s ní souhlasím až na to, že ona příliš materialisticky vysvětlovala postavení ženy s hospodářského a sociálního hlediska. Nebudu ji následovat. Já bych přímo řekl: není rovna žena muži, není rovna fysiologicky, citově, není rovna rozumově. Ale právě proto, že není rovna, žádám, aby ona byla ve všech institucích tam, kde se upravují zákony, kde se hlasuje o zákonech, kde se vede státní správa, poněvadž pravím, má-li vycházeti moc o správa z vůle lidu, tož je právě žena částí toho lidu, tudíž i z jejího citu, jemného rozumu a z její vůle musí vycházeti zákony. Proto je dobře, když při uzákonění této předlohy byly ženy přítomny, ovšem přál jsem si větší účasti a energii při vypracovávání tohoto zákona právě s jejich strany.

Ale já bych šel dál. Já bych nežádal pouze při zákonodárných pracích mechanickou rovnost, nechtěl bych mít ženu jen všude tam, kde je muž, nýbrž žena má určité zvláštní poslání a postavení, a proto má také mít určité místo. Já bych řekl: soudcem má býti žena, a ne jenom v porotách, kam také co nevidět ženu pošleme. Já bych sobě v zájmu demokratického principu také přál a byl bych rád, aby ženy, když mají tolik smyslu pro zachování klidu v manželství, byly i jinak při soudu účastny. Když má býti provedena rozluka, tam nemá mluviti jen mužský cit, rozum a mužská morálka, tam vedle soudců má státi také žena. Představtež si, že přijde žena a řekne: Nemohu žíti s mužem, poněvadž on vysedává v hospodách a chodí domů po půl noci. Soudce, který snad totéž dělá, dívá se na tyto důvody zcela jinak, nežli žena, která vidí, co to znamená, když muž maří klid rodiny. Jistě že by zde v zájmu právního citu a spravedlnosti měla nastoupiti vedle muže také žena.

Jak jsem řekl, zdemokratisování volebních řádů zdemokratisování celé naší správy, to, že jsme místo monarchie přijali republiku, tedy nejdemokratičtější zřízení, abychom i ten poměr církve ke státu revidovali a jmenovitě aby ten poměr revidovali ti, kteří stojí na církevní základně. Poměr církve ke státu, a řeknu: to theologické odůvodnění státu měnilo se časem, ale hlavně je založil Augustin. Augustin to byl, který přes Kristovo učení stavěl se passivně ke státu, neboť pravil: "Co je císařovo, císaři, co je božího, bohu", stvořil v theorii zvláštní stát boží, rozlišuje "civilitas Dei" od "Civitas terrena" a praví: "Civitas terrena" není dílo boží, to je dílo ďáblovo." Má-li míti oprávnění, má oprávnění relativní, totiž tenkrát, když slouží říši boží. Pánové, to není theorie šedá, ta je i dnes ještě živá, na ní stavíte vy theologické ideje o státě a církvi. Stát sám, má-li míti oprávnění, musí dle toho sloužiti boží říši a musí býti řízen dle vůle boží a kdo je ta vůle boží? Biskupové, papežské encykliky atd. Nejen stát sám, ale celé řízení státní, správa, zákonodárství, také školství, manželství - vše má býti upraveno dle církevních řádů. A tu my na tomto základě, zde se rozcházíme naprosto a já myslím, že i vy musíte chápati, že v té době, kdy my přijímáme nejmodernější formu ústavy, kde žádáme naprostou rovnost člověka před právem, musíte připustiti, aby byla rovnost, aby nebyl jinak posuzován katolík a jinak evangelík proto, že patří k jinému vyznání. Změna neb zrušení § 111. a všech ostatních paragrafů - to jsou jen důsledky této změny náhledu, této změny v posuzování poměru církve a státu. Já bych řekl: V té chvíli, kdy prohlásíme, že všechna moc vychází z lidu, v té chvíli musíte dáti veliký pozor neboť budete revidovati svůj poměr k Římu aneb zrevidujete svůj poměr k našemu Národnímu shromáždění, k naší republice. Tertium non datur. (Výborně!) Taková jest situace. (Posl. Čuřík: Zákon platí pro všechny, že ano?)

Prve jsem se zmínil o tom, že měla býti generální debata, a dovolte tudíž, abych pokládal tuto debatu za generální potud, abych promluvil také několika slovy o tom, co zde řekl prof. dr. Kordač. (Hlas: Ještě nemluvil!) Dříve, v dřívějších debatách - proto se omlouvám. Já jako právník pokládám to za svou povinnost, poněvadž pan prof. Kordač řekl v debatě, že theologie je věda, a na odůvodnění toho sáhl k naší právovědě. Já přiznám, sáhl k tomu nejlepšímu, co mohl, poněvadž, jest-li snad někdy věda kulhala, byla to také někdy právověda. Jenže pan prof. dr. Kordač zapomněl jedno: jestli nějaký profesor nesprávně tradoval právovědu a prostě vykládal zákon, kde on prostě vázal se na zákon a byl pouhým lexegomaterem, vykladačem zákona, to neznamená, že by věda právní měla býti také taková. Věda právní musí se dívati na právo jako na proud široké řeky v historickém toku dle filosofických hledisk jednotlivých období a zkoumati, jest-li ty předpisy odpovídají dobově, filosofickým názorům atd.; věda právní se může postaviti co nejrozhodněji proti positivnímu právu. V tom jest ten rozdíl; to v theologii býti nemůže. Theologie má Boha napřed a z něho vychází, věda ostatní má Boha na konci, po případě bude míti místo na konci, kde toho Boha bude hledati; to jest ten rozdíl, a také právověda nemá pána Boha napřed, nýbrž musí ho hledati svobodně, na svobodné cestě, nemá při tom žádnou maršrutu předepsanou. To jsem chtěl ukázati, poněvadž pokládám to jako právník za svoji povinnost, hájiti právovědu alespoň v té sféře, kde skutečně právověda vědou jest.

Tedy, když my a náš klub bude hlasovati pro reformu, tedy nečiní tak z nepřátelství k církvi, z nepřátelství k dogmatům, anebo proto, aby chtěl porušiti náboženské přesvědčení lidí. Ne tak, my činíme tak jenom proto, my hlasujeme pro to, poněvadž vidíme, že je dnes povinností, aby všechny instituce, které pocházely ze staré doby, byly zrevidovány vzhledem k tomu, že poměry, jak ministr spravedlností řekl, hospodářské a sociální jsou dnes docela jiné, než byly dříve, kdy instituce, o nichž jednáme, se tvořily. Tomu musíme přizpůsobiti i právní instituce a proto budeme hlasovat pro tento zákon; jedním slovem: jsme pro navrhované reformy z důvodů 28. října. Tím končím. (Výborně! Potlesk.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP