Čtvrtek 15. května 1919

Tedy, pánové, tolik k vývodům, které byly v debatě o změně nemocenského zákona proneseny.

Kolega Benda ze Slovenského klubu však právem vyzvedl, jak oni na Slovensku budou chápati, dá-li Národní shromáždění dnes souhlas té změně nemocenského zákona. Správně vystihl, že u dělníků na Slovensku bude změna nemocenského zákona, poněvadž ona rozšiřuje nemocenské pojištění, jakousi zbraní zejména proti osobám, které na Slovensku chtějí z politických důvodů dělníky proti naší republice štváti. Opakoval bych jen jako zpravodaj vývody kolegy Bendy také i pro poměry v našich zemích českých ať v Čechách, ať na Moravě, ať ve Slezsku. Zemědělské dělnictvo bude jistě vděčno tomuto slavnému sboru, když se mu dá možnost, aby bylo pojištěno v dobách, kdy nejvíce pomoci potřebuje, totiž v nemoci. Dělnictvo, jak jsem řekl při jiných příležitostech, neprávem bylo 30 let odstrkováno z ochrany, pro případ nemoci bylo odkázáno dost často na milodary. Kdo přišel na př. o ruku u stroje v zemědělství, musil velmi často jít a prosit svého zaměstnavatele, aby mu dal milodar. To má dnes odpadnouti, poněvadž bude míti nejen nárok v případě úrazu na nemocenskou rentu, ale zlepší se i otázka úrazového pojišťování zemědělských zaměstnanců; a tu možno říci, že to, co tvrdil kol. Benda o Slovensku, platí stejně i o našich zemích, a já prosím, abyste z těchto vývodů uvážili, že děláme sociálně a humánně důležitý zákon, který bude dobrý, když dáte jednomyslným hlasováním svůj souhlas a vyslovíte své stanovisko, že trváte na tom, aby tříštění nemocenských pojišťoven v zájmu pojištěnců příště nebylo prováděno.

Návrhy do debaty přišly jenom ty, které mají povahu resoluční, a tu tedy se přimlouvám jako zpravodaj, aby byla schválena resoluce na které se usnese sociálně politický výbor dále, aby byla schválena resoluce, pana prof. Srdínka ohledně lékařů a aby byla také schválena současně resoluce kol. Čuříka ohledně toho, aby při příští reformě nemocenského zákona se bral ohled na požadavky ohledně provádění voleb na zásadě poměrného zastoupení. Pokud jde o návrhy pana dra Matouška, doporučuji jejich zamítnutí z důvodu, že ony neodpovídají modernosti, kterou hájíme v nemocenském pojištění a v pojišťování vůbec, a za druhé, že by značně pojištěnce poškozovaly. Nemáme vůbec příčiny, abychom v německých továrnách závodní pokladny nechávali. Končím a prosím ještě jednou, aby návrhy pana kol. Matouška byly zamítnuty.

Předseda (zvoní): Debata je skončena. Přistoupíme k hlasování. Prosím pány, aby zaujali svá místa. (Děje se.) Hlasovati budeme tímto způsobem:

Nejprve budeme hlasovati o článku I., jímž se pozměňují ustanovení zákona z 30. března 1888 č. 33. ř. z., (§§ 1-4), podle zprávy výborové, potom o článku II-VI, jímž se pozměňují ustanovení zákona z 20. listopadu 1917 č. 457 ř. z., zase podle zprávy výborové, pak o článku VII, odst.1., 2. a 3. podle zprávy výborové; odst. 4. a 5 dám odhlasovati podle pozměňovacího návrhu dra. Matouška, Rebše a Hatláka a to: "závodní pokladny nemocenské, které dne 31. prosince 1913 měly aspoň 400 členů." Kdyby tento návrh byl zamítnut, dám hlasovati o těchto odstavcích podle zprávy výborové. Při 5. odstavci dám hlasovati ve smyslu návrhu pana Matouška o slovech "společenstevní pokladny nemocenské, které dnem 31. prosince 1913 měly alespoň 300 členů."

Odstavec 6. dám odhlasovati podle zprávy výborové.

Odst. 7. podle zprávy výborové s vynecháním počtu členů.

Pak dám hlasovati o počtu členů podle pozměňovacího návrhu pana dra. Matouška: "400 členů," a kdyby byl zamítnut, podle zprávy výborové: "1000 členů".

Odst. 8. a 9., jakož i čl. VIII. až X. § 16d dám odhlasovati podle zprávy výborové, poněvadž není pozměňovacích návrhů.

Pak článek X. § 16e odst. 1. a 2. podle zprávy výborové. Odst. 3. a 4. podle pozměňovacího návrhu pana dra. Matouška ve znění: "Volby provádějí se podle zásady poměrného práva volebního obdobně podle zásad platných pro volby do obcí. Ministerstvo sociální péče nařízením vydá bližší ustanovení o řádu volebním."

Kdyby byl zamítnut tento návrh, budeme hlasovati podle zprávy výborové.

O čl. X. § 17. - čl. XVIII budeme hlasovat pak podle zprávy výborové.

(Článkem VII. až XVIII. pozměňují se ustanovení zákona ze dne 30. března 1888 č. 33 ř. zák.)

O čl. XIX. a XX., jímž se pozměňuje ustanovení zákona ze dne 20. listopadu 1917, č. 457 ř., z. dám hlasovati podle zprávy výborové, čl. XXI. odst. 1. rovněž podle zprávy výborové, odst. 2. odhlasujeme podle zprávy výborové s vynecháním data a počtu členů. Pak dám odhlasovati počet členů podle pozměňovacího návrhu dra. Matouška, kdyby byl zamítnut, podle zprávy výborové.

Odstavec 3. podle zprávy výborové s vynecháním předposlední a poslední řádky. Pak dám hlasovati o předposlední a poslední řádce podle pozměňovacího návrhu dra. Matouška: "jenom, neměla-li dne 31. prosince 1913 alespoň 400 členů." Kdyby byl zamítnut, bude se hlasovati podle zprávy výborové.

Odst. 4. jakož i články XXII. až XVIII. i nadpis zákona pak odhlasujeme podle zprávy výborové.

Článek XXI. až XXVIII. obsahuje ustanovení nová a závěrečná.

Jsou snad proti způsobu hlasování nějaké námitky? Není jich, tedy budeme si vésti takovým způsobem, jak jsem právě naznačil.

Kdo souhlasí s článkem I. zprávy výborové a sice podle zprávy výborové, jak navrhl pan zpravodaj, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, čl. I. jest přijat.

Kdo souhlasí s čl. II., III., IV., V. a VI. podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. To je většina. Čl. II., III., IV., V. a VI. jsou přijaty.

Kdo souhlasí s odst. 1., 2., 3. čl. VII. podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, odst. 1., 2. a 3. čl. VII. jsou schváleny.

Kdo souhlasí s odst. 4. a 5. ve smyslu pozměňovacího návrhu pana kolegy dra. Matouška a sice aby zněly: "2) Závodní pokladny nemocenské, které dne 31. prosince 1913 měly aspoň 400 členů" a "3) společenstevní pokladny nemocenské, které dne 31. prosince 1913 měly aspoň 400 členů."

Kdo souhlasí s tímto pozměňovacím návrhem pana kolegy dra Matouška, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest menšina, návrh jest zamítnut. Budeme hlasovati o odstavci 4. a 5. ve smyslu zprávy výborové. Kdo souhlasí s odstavci těmito ve smyslu zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina. Odstavec 4. a 5. ve smyslu zprávy výborové jsou schváleny. Kdo souhlasí s odst. 6. čl. VII. podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina. Odstavec 6. podle zprávy výborové je schválen.

Kdo souhlasí s odstavcem 7. podle zprávy výborové s vynecháním počtu členů, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina, odstavec 7. s vynecháním počtu členů je schválen.

Nyní dám odhlasovati počet členů ve smyslu pozměňovacího návrhu p. dra Matouška, a sice, aby tam bylo uvedeno číslo "400". Kdo souhlasí s tímto pozměňovacím návrhem, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je menšina, návrh je zamítnut.

Budeme nyní hlasovati o číslici "1000" ve smyslu zprávy výborové. Kdo s návrhem tímto souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina, odstavec 7. s číslicí "1000" je přijat ve smyslu zprávy výborové.

Kdo souhlasí s odstavcem 8. a 9. článku VII., jakož i o článku VIII. až X. § 16 d, podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina, odstavec 8. a 9. článku VII., jakož i článek VIII. až X. § 16 d, jsou podle zprávy výborové přijaty.

Kdo souhlasí s článkem X. § 16 e, odstavec 1. a 2. podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina, článek X. § 16 e, odstavec 1. a 2. podle zprávy výborové jsou přijaty.

Kdo souhlasí s odstavcem 3. a 4. dle pozměňovacího návrhu p. kol. dra Matouška, a sice ve znění: "Volby provádějí se podle zásady poměrného práva volebního obdobně podle zásad platných pro volby do obcí."

"Ministerstvo sociální péče nařízením vydá bližší stanovení o řádu volebním."

Kdo souhlasí s tímto pozměňovacím návrhem p. dra Matouška, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je menšina. Návrh je zamítnut.

Nyní budeme hlasovati o odstavci 3. a 4. podle zprávy výborové. Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina. Odstavec 3. a 4. jsou schváleny podle zprávy výborové.

Kdo souhlasí s čl. X. a sice s § 17., jakož i s článkem XVIII. podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina. Čl. X. § 17. až článek XVIII. jsou podle zprávy výborové přijaty.

Kdo souhlasí s články XIX. a XX. podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.) Články XIX. až XX. jsou přijaty.

Článek XXI. odst. 1. odhlasujeme podle zprávy výborové. Kdo s ním souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.) Odstavec 1. článek XXI. podle zprávy výborové je schválen.

Odstavec 2. článku XXI. odhlasujeme podle zprávy výborové s vynecháním data a počtu členů. Kdo s ním souhlasí, s vynecháním data a počtu členů prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina, je schválen.

Nyní budeme hlasovati o tom datu, - jakož i o čísle podle pozměňovacího návrhu p. dra Matouška a sice datum uvádí "31. prosince 1913" - a číslo "400". Kdo souhlasí s tímto pozměňovacím návrhem, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest menšina. Návrh je zamítnut.

Kdo souhlasí s datem "31. prosince 1918" a s číslem "1000" ve smyslu zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina. Přijato.

Budeme hlasovati dále o odstavci 3. podle zprávy výborové zase s vynecháním předposlední a poslední řádky.

Kdo souhlasí s odstavcem 3. s vynecháním předposlední a poslední řádky, prosím, aby povstal. (Děje se.) To je většina. Odstavec 3. s vynecháním předposlední a poslední řádky je přijat.

O poslední a předposlední řádce budeme hlasovati podle pozměňovacího návrhu pana dra Matouška, a sice ve znění "jenom neměla-li dnem 31. prosince 1913 alespoň 400 členů".

Kdo souhlasí s tímto návrhem pana kolegy dra Matouška, prosím, aby povstal. (Stalo se.) To jest menšina, návrh jest zamítnut.

Kdo souhlasí s předposledním a posledním řádkem podle zprávy výborové, prosím, aby povstal. (Stalo se) To jest většina, oba řádky ve smyslu zprávy výborové jsou schváleny.

O odstavci 4., jakož i o článcích XXII, XXIII, XXIV, XXV, XXVI, XXVII, XXVIII, jakož i nadpisu zákona budeme hlasovati podle zprávy výborové. Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby povstal. (Stalo se.) To jest většina. Odstavec 4. článek XXI, jakož i článek XXII až XXVIII. a nadpis zákona podle zprávy výborové jsou schváleny.

Tím jest zákon schválen v prvém čtení.

Přistoupíme k čtení druhému. Přeje si pan zpravodaj slova, anebo některé textové změny?

Zpravodaj Johanis: V článku XIV. při § 34. se vloudila tisková chyba, schází "a", prosím, aby bylo vzato na vědomí, že to jest § 34. a.

Předseda: (Zvoní.) Kdo souhlasí s přijatým právě zákonem v prvém čtení také ve čtení druhém, a sice se změnou, kterou teď právě doporučil pan zpravodaj, aby v článku XlV při §34. byla ještě doplněna písmena "a", prosím, aby povstal. (Stalo se.) To jest většina, zákon je schválen také ve druhém čtení. (Potlesk.) Přistoupíme k hlasování o resolucích. Nejprve jest resoluce sociál.-politického výboru, žádám pana sekretáře, aby ji přečetl.

Sněmovní tajemník dr. Haasz (čte):

Resoluce sociálně-politického výboru.

Sociálně-politický výbor "Národního shromáždění", schváliv návrh zákona o reformě nemocenského pojištění dělníků, má za svou povinnost poukázati k tomu, že následkem podvýživy a těžkých hospodářských podmínek, zdravotní stav rodin pojištěnců dospěl do té neutěšené míry, že jest potřebí veřejného zákroku na ochranu zdraví příštích generací.

Vzhledem k tomu, že nemocenské pokladny jen z části zavedly pojištění rodin, žádá sociálně-pojišťovací výbor, aby ministr pro sociální péči užil svého práva, daného mu zákonem ze dne 20. listopadu 1918 č. ř. z. 457. § 9. odst. a, a zavedl pro všechny pokladny obvodu československé republiky půl roku po sloučení pokladen obligatornost rodinného pojištění a nařídil pro rodinné pojištění stejnou a pevnou kvotu dávek peněžitých.

Sociálně-politický výbor projevuje dále přání, aby ministr sociální péče, shodnuv se se zástupci "Svazů pokladenských" a delegátů pokladenského úřednictva a zřízenectva, vypracoval a v platnost uvedl "Služební smlouvu" pro nad uvedené zaměstnance, upravující jich právní a hmotné poměry, závaznou pro "Svazy pokladenské".

Předseda: Dále jest resoluční návrh pana kolegy dra Srdínka a resoluční návrh pana kolegy Čuříka. Myslím, že mohu o všech těch třech dáti hlasovati najednou, poněvadž pan zpravodaj stejně vyslovil se pro všechny tři.

Námitek proti tom není. Kdo souhlasí se všemi třemi resolucemi, prosím, aby povstal. (Stalo se.) To jest většina, všecky tři resoluce jsou přijaty.

Tím jest tento odstavec denního pořádku vyčerpán a přistoupíme k dalšímu, jímž jest

2. zpráva ústavního výboru o výkonu volebního práva vojínů a státních zaměstnanců, tisk. č. 950. Zpravodajem jest pan kolega dr. Meissner, uděluji mu slovo.

Zpravodaj dr. Meissner: Vážené Národní shromáždění! Ústavní výbor.... (Hluk. Předseda zvoní.) předlohou, o které máme jednati, podává Vám zákon v pravém slova smyslu nouzový. (Hluk.)

Předseda (zvoní). Pánové, prosil bych o klid. Také teď se jedná o otázku veliké důležitosti.

Zprav. posl. Dr. Meissner (pokračuje): Ústavní výbor zavádí totiž tímto zákonem pro volení instituci, které se chtěl při projednávání volebního řádu do obcí za každou cenu vyhnouti. Zavádí totiž volbu plnými mocemi, avšak k tomuto svému návrhu byl nucen mimořádnými poměry, v jakých se ještě dnes nacházíme, chtěl-li zachrániti volební právo vojínů a některých zaměstnanců státních. Národní shromáždění dalo výraz svému jednomyslnému názoru, že vojínům má příslušeti volební právo do veřejných sborů za stejných podmínek, jako osobám občanským, že nemá býti činěn rozdíl, jaký byl činěn v dřívějších volebních řádech ani pokud jde o aktivní právo volební, ani pokud jde o volitelnost, a že vojín má býti postaven na roveň osobám občanským. Avšak bylo nebezpečí, že volební právo, vyslovené ve volebním řádu, zůstane právem papírovým, že nebude moci býti v praxi vykonáno prostě z toho důvodu, poněvadž vojenská správa vzhledem k mimořádným poměrům v obsazeném území, zejména na Slovensku, nebyla by mohla v den voleb, které se mají konati v jediný den v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, dáti všem vojínům voličům volno. Tím by snad více než 100.000 vojínů bylo připraveno o své volební právo a z toho důvodu na popud ministerstva Národní Obrany ústavní výbor hledal východisko, jak by zachránil volební právo vojínů, aniž by vojenská správa byla nucena, každému vojínu poskytnouti v den voleb volno. Jedno východisko by bývalo to, že by vojíni nebyli odevzdali hlasovací lístky před volební komisi obecní, nýbrž že by je poslali poštou. Proti tomuto způsobu byly však námitky technického rázu téměř nepřekonatelné, a byly zde překážky a obtíže takové, že ústavní výbor sáhl raději k druhému východisku, totiž k volbě plnými mocemi, při čemž dal v zákoně výraz svému názoru, že tu jde o zařízení výjimečné, že takové zařízení má platiti pro první volby, které se budou konati dle tohoto řádu, a dal výraz svému názoru, že toto výjimečné nařízení nemusí platiti pro příští volby Národního shromáždění, že tam bude možno upraviti volební právo vojínů jiným způsobem, aniž by bylo znemožněno osobní odevzdání hlasovacích lístků.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP