Čtvrtek 15. května 1919

Dovolte, velectěné shromáždění, že musím se také dotknouti otázky, která nepatří sice těsně do rámce tohoto projednávání denního pořádku, ale do jisté míry týká se našeho pojištění dělnického a týká se dělnictva velmi hluboce a v jeho nitru je přímo uráží a také jeho svobodu znemožňuje. Včera dr. Dolanský v debatě rozpočtové se poněkud dotkl otázky svobody našeho dělnictva křesť. sociálního. A velectěné shromáždění, když potom se stávají případy, že i funkcionáři nemocenských pokladen sami pomáhají k tomu, anebo trpí, že se provádí teror na našem dělnictvu, pak je to smutný úkaz humánního a sociálního cítění těchto lidí. Já nechci to zde tvrditi a také netvrdím, poněvadž z rozhovoru s určitými pány jsem pozoroval, že se neschvaluje zásadně teror, který se provádí v továrnách a dílnách způsobem opravdu až hrozným, způsobem zločinným. Uvádím případy obsažené v našem dotazu, kde na př. v Brně ve větších továrnách textilních našim dělníkům byly shozeny řemeny se strojů, byli násilím vytlačeni z práce, bylo jim spíláno. (Hlas: Co jste učinili vy pro to dělnictvo?) V tom, pane kolego snad jste zaostalý, že neznáte naši práci, promiňte to poněkud ostré vyjádření.

Velectěné shromáždění! Tento úkaz není ojedinělý, děje se to v Brně, na Ostravsku, v Holešově, severní Moravě, na západu Moravy, děje se tak v Čechách i na Slovensku. (Hlas: Tam to zapaluje P. Albín!) Na severní Moravě váš Hais z Karlína...

Velectěné shromáždění! (Hluk.)

Předseda Udržal: Prosím, aby řečník nebyl rušen.

Posl. Čuřík (pokračuje): Já se táži, je-li tohle skutečně pojem demokracie, pojem svobody, pojem lidskosti a bratrství našeho národního, když několik agitátorů a jejich důvěrníků osobuje si právo v továrnách diktovati, kdo má býti v které organisaci? A já v té věci vítám a kvituji zde prohlášení kol. Tučného ve výboru sociálně-politickém, který s dr. Viškovským odsoudil jako zločinné jednání tento způsob agitace socialistické. Velevážení pánové, promiňte, já jsem příliš loyální a příliš mírný, abych zde měl úmysly strannické na zřeteli, pokud mne kolegové znají jako tajemníka sdružení našeho dělnického, vědí, že jsem v mnoha případech, v desítkách případů s vámi jednal při mzdovém boji solidárně, slušně a společensky a nemáte příčiny k tomu, abyste mohli jeden případ uvésti, že jsme vás poškodili na vašem sociálním cítění, (Posl. Bezděk volá: Terciáře, členy to řádu sv. Františka a Mariánské družiny, honí do sociálně-demokratických organisací!) anebo, že jsme snad někdy zájmů dělníků špatně hájili.

Velevážené shromáždění, nemám nic jiného na mysli, než tolik a varuji pány a zvláště vás, vedoucí kruhy z této skupiny, abyste v čas pochopili vážnost doby, abyste v čas, pokud ještě výstřelky se tak nehromadí, varovali své stoupence před násilným jednáním a tím také hájili svobodu, kterou jste také hlásali aspoň na venek, abyste hlásali tuto svobodu také v praxi a ne pouze na papíře. Varuji vás před tím i v zájmu vaší strany, poněvadž jest jisto, když budete trpěti teror, že to znamená jisté pravidlo, které se i vám může vymstíti na vašich stoupencích. Naše celá veřejnost jistě odsuzuje tento způsob jednání a postaví se za námi. Doufám aspoň tolik, velectění pánové, že bude míti odvahy, aby zakřikla toto jednání proti příslušníkům jiné strany a tím uhájila domokracii v naší republice. (Posl. Aust: Dělnictvo se musí brániti proti stávkokazům!)

Pane kolego, víte, kdo je stávkokaz? To je ten člověk, který nemá žádné organisace, nemá žádný stávkový fond a který bez vedení vpadá vzad dělnictvu organisovanému. Naše dělnictvo jest organisováno, má za sebou zkušenosti 17leté tuhé práce, sociální práce, hospodářské a společenské.

Máme své stávkové fondy, své účelné organisační zřízení na moderním podkladě. Chcete míti ještě něco lepšího. Buďte ubezpečeni, když vaši agitátoři vyštvou naše dělnictvo v továrnách z práce, zítra přijdou na vás vlastní soudruzi, kteří budou míti právo kritiky odchylných názorů, přijdou na pány z táboru kolegy Modráčka a Hudce atd., na české socialisty a jiné stoupence, a to se bude stupňovati. Když chcete tu zásadu prováděti v praxi, pak ji provádějte, ale je zločinná, nedělnická a nesprávná.

Musím také říci, že nejsme spokojeni s postupem naší vlády. Naše vláda v tom ohledu poněkud kolísá. Máme ministra spravedlnosti, který je z řad sociálních demokratů. Neříkám, že on sám snad zdržuje do jisté míry jednání, které se má vyvoditi vůči násilníkům a vůči takovým zločincům, kteří znemožňují někomu práci, ale je zde trochu málo odvahy, snad více strannické zaujatosti, a více zájmu pro stranu než pro právo, a to je velká chyba. Kdybychom měli míti vládu, která béře ohled na program strany a ne celého národa a celé republiky, na zákony a zásady lidskosti a spravedlnosti, pak by to byla vláda nespravedlivá. Proto apeluji i na vládu v té věci, aby při cítění reformním a sociálním respektovala zájmy všeho pracujícího lidu, všech jeho tříd dělnických, ať kterékoliv strany. Mám pouze to přání na konci svých vývodů, aby Národní shromáždění ve věci naší nás podporovalo, aby skutečně humanní zřízení naší organisace respektovalo jako zřízení dělnické, praktické a prospěšné.

V otázce dělnického pojištění budeme hlasovati pro návrh usnesený výborem ale mimo to předkládáme zde resoluci, která byla přečtena, a v níž se navrhuje, aby bylo uloženo ministerstvu sociální péče, aby při reformě nemocenského pojišťování bralo ohled na poměrné zastoupení všech pojištěnců v nemocenských pokladnách.

Tím jsem krátce naznačil, a znova opakuji, aby tento způsob mých vývodů nebyl brán ve zlé, že jest řečen od stoupence strany naší. Jest míněn docela dobře a v zájmu všech pojištěnců nemocenských pokladen. (Výborně! Potlesk.)

Místopředseda Udržal: Dalším řečníkem jest kolega Benda. Prosím, by se ujal slova.

Posl. Benda: Veľavážené Národné shromaždenie!

My Slováci zákon o sociálnom poistení zemedelských robotníkov s radosťou prijímame, poneváč znamená u nás znovuobrodenie ľudu. Vy, ktorí viete, že bár Slovensko bolo východisťom pracovných síl zemedelských, predsa bolo bez všetkého poistenia, to jest, že bolo vydané na milosť a nemilosť veľkostatkárov buď židovských alebo iných. Celé rodiny týchto zemedelcov pracovaly ťažko a nikto sa o nich nestaral. Viete, že medzi nimi boly veľmi často epidemické nemoci, boli celkem vydaní na pospas ľubovôle iných ľudí. Nikdo sa o nich nestaral. Viem, že títo zemedelci, ktorí pracovali v Čechách, na Morave, neboli na tom o mnoho lepšie než na Slovensku; ved, veľactení, v Čechách, či to už bol biskup lebo súkromník, sa o týchto zemedelcov jednoducho nestaral. Títo zemedelci teraz už budú pracovať u nás alebo v Čechách a na Morave. Musia mať zaistené, že v prípade nemoci bude sa niekdo o nich starať, že im bude daná možnosť, aby si potrebný kúsok chleba zaopatrili.

Mimo týchto zemedelcov, ktorých máme skoro 200.000, máme tiež mnoho drevorubcov a pltníkov. Títo sú jednoducho z poistenia nemocenského celkom vylúčení. Parné píly, ktoré jsú na Slovensku, zamestnávajú mnoho drevorubcov, ktorí po celé leto pracujú v lese, na nich ani zamestnavateľ, ani nikto neplatí žiadneho príspevku, a títo jednoducho, ktorí žijú v biede, v onemocnení dostávajú sa do situácie nepopísateľnej.

Treba by tento zákon mal isté nedostatky, tento zákon pozdraviť rozhodne musíme, poneváč nám dáva záruku, že tomu pracujúcemu chudobnému ľudu, chudobnému z tých nejchudobnejších, aspoň v budúcnosti sa jeho postavenie jak tak zlepší. Republika rozhodne pre Slovensko niečo vykonať musí. Uznajte, že slovenský ľud, ktorý bol utlačovaný, bude v tom videt akú-takú lásku. Pravda, zamestnavateľov to bude stáť peniaze, ale musíme si úprímne a otvorene povedať: chceme-li ľudsky a demokraticky pracovať, musíme týmto nízkym vychádzať v ústrety, musíme im ukázať dobré srdce, to jest veľkú lásku k republike. Vy dobre viete, že Slovák je materialistický; náš Slovák ešte vždy naťahuje jednu ruku k Pešti a jednu k Prahe. Sme povolaní k tomu, abysme jednu ruku tým urazili. My ako republika musíme dokázať že nám záujem pracujúceho ľudu slovenského leží na srdci, že máme srdce na pravom mieste, že sa zaujímame o túto prácu ľudu slovenského, že sa o ľud tento chceme starať a že s tým ľudom slovenským cítime.

Boly tu námietky o zrušení tak zvaných malých pokladien. My na Slovensku musíme stáť na tom stanovisku, aby tieto malé pokladne boly zrušené preto, lebo z týchto malých pokladien, ktoré sú väčšinou majetkom veľkokapitálu, či už židovského, kresťanského alebo slovenského, v týchto pokladňách jednoducho sa prevádzala maďarisácia. Robotníci neprišli ku právu. Tam rozhodovalo, má-li smýšľanie maďarské alebo iné. Na toho, kto ten príspevok platil, nikto nebral ohľad. Aby nemocenské pokladne neslúžily podobnej maďarisácii a snahám štátu nášmu neosožným, musíme na Slovensku malé pokladnice zrušiť a musíme pracovať k tomu, aby sme mali na Slovensku pokladnice duchu času odpovedajúce. Možno, že budú namietky, že pokladnice tieto sa dostanú do rúk sociálnych demokratov. To bude len žiadúce. Nebude to žiadnym nešťastím, lebo sociálna demokracia dáva Slovensku záruku, že tieto pokladne budú pracovať skutočne pre pracujúci ľud. Vieme dobre, že pracujúce občanstvo, živnostnictvo a obchodnictvo slovenské nám podá k tomu svoju pomocnú ruku a bude pracovať k tomu, aby tieto nemocenské pokladnice pracovaly kultúrne a národohospodársky pre vlasť a republiku. Máme na tom veľký záujem.

V Čechách a na Morave, po prípade v Sliezsku sú pomery celkom iné. Preto by sme žiadali pánov zástupcov z Čiech, Moravy a Sliezska, aby na tieto pomery mali ohľad. Presvedčia sa, že pomery na Slovensku treba prispôsobiť, lebo to budúcnosť Slovenska vyžaduje. Preto žiadame, aby vláda ten o zákon rychle previedla. Máme od vlády mnoho sľubov, ale bohužiaľ vláda málo vykonala. A tu by som prosil, aby slávne Národné shromáždenie pôsobilo k rýchlemu prevedeniu zákona. Máme mnoho robotníkov, ktorí chodili pracovať do Nemecka, do Budapešti atď, tí sú zvyklí na nemocenské pokladne. Na Slovensku nie sú dnes zamestnaní a sú zvyklí na riadny život. A preto bude treba, aby tento nemoc. zákon bol čo nejrýchlejšie uvedený v život, aby sme tomu slovenskému ľudu ukázali, že máme pochopenie pre jeho zájmy. Krome toho je treba pohovoriť o tom, že nemeckému a maďarskému delnictvu, ktoré bolo nespoľahlivým živlom, musíme ukázať dobrú vôľu. Vieme, že keď im aspoň trochu dobrej vôle ukážeme, budú loyálnými proti československej republike. Keď im trochu dobrého srdca ukážeme, že máme porozumnenie pre ich záujmy, štvanice proti československej republike prestanú a docielime toho, že pomery na Slovensku sa zkonsolidujú.

Nechcem snáď mandátu Slovenského klubu zneužiť, ale pohovoril by som ako slovenský sociálny demokrat. Máme-li zájem na tom, aby československá republika sa udržala, musíme na Slovensku inak pracovať. Na Slovensku sú pomery iné než v Čechách. Musíme počítať s tým, že tam máme po prípade i štyri národnosti a tie videly v československej republike svojho nepriateľa. Takou reformou, ako je zákon o poisťovaní zemedelcov, podkopeme staré základy maďarského režimu a utvoríme si cestou volného vývoja cestu k láske k republike. (Výborně!) Slovák je materialistický, a toho využili Nemci a Maďari. Vždy nám stavali pred oči: v Budapešti stále to a to sa pre robotnictvo deje, ale vaša republika pre robotnictvo nič nerobí. Som presvedčený, uzákoníme-li túto reformu, že tá antipátia k vám a láska k bývalej Maďárii jednoducho prestane a tento proletariát jednoducho pridá svoju pomocnú ruku k tomu, aby sa na Slovensku pracovalo, bude sa starať o to, aby zavládla chuť k práci, ten ľud a proletariát bude v tej republike videť svoj symbol a my budeme uchránení tých rozličných obáv, že by na Slovensku mohly vypuknúť nepokoje, alebo že by mohla byť nespokojenosť.

My máme záujem na tom, aby na Slovensku nastaly lepšie pracovné pomery, máme záujem na tom, aby na Slovensku nastal nový společenský a lepší a zdravejší politický život, a tu ja prohlasujem jak menom sociálno-demokratického robotníctva, ktorého máme na Slovensku 60.000, že budeme pracovať, aby táto československá republika a jej zásady boly na Slovensku uplatnené a tie kruhy, ktoré by snáď chcely jednotnosť republiky rozbiť, ktoré by snáď na Slovensku chcely vodu rozmútiť, jednoducho odmietame. Myslím, že v tomto s nami všetci súhlasíte a žiadam, aby slavné Národné shromaždenie vládu, jak pražskú tak i našu expositúru na Slovensku, pohnulo k tomu, aby tento zákon o sociálnom poisťovaní zemedelského robotnictva čo najskôr bol uplatnený, aby začal na Slovensku nový život. (Výborně! Potlesk.)

Místopředseda Udržal: Jako další řečník přichází ku slovu ministr dr. Winter. Prosím, aby se ujal slova.

Ministr sociální péče dr. Winter: Slavné Národní shromáždění!

Dříve ještě, nežli vláda byla ustavena a dříve nežli ministerstvo sociální péče bylo s to, aby vypracovalo osnovu zákona o nemocenském pojištění zemědělského dělnictva a o reorganisaci nemocenského pojištění, vzešly z iniciativy členů tohoto slavného sboru návrhy, které se zabývaly otázkami nemocenského pojištění. Z hlavičky zprávy výboru sociálně-politického vyplývá, že návrhy mají čísla 2, 122 a 248. Již z těchto cifer je vidno, že jsou to jedny z prvních návrhů, které byly Národnímu shromáždění předloženy. Tisk čís. 2 byl vlastně předložen ještě starému Národnímu výboru. Tyto návrhy pocházejí tedy někdy z polovice listopadu, nejvýš z první polovice prosince 1918 a výsledek porad sociálně-politického výboru dochází k projednávání v Národním shromáždění zrovna v polovici května 1919, tedy skoro po půl roce.

Výboru sociálně-politickému jistě nemůže býti vytýkáno, že by to byl výbor skládající se z poslanců méně dbalých své povinnosti a zejména ne, že by to byl výbor, který koná málo schůzí, naopak právě výbor sociálně-politický slyne vlastností, že koná schůzí velmi mnoho. A také při projednávání této osnovy prokázal svoji neobyčejnou pracovitost. Nemýlím-li se, bylo 26 schůzí sociálně-politického výboru věnováno právě těmto třem návrhům, z nichž pak vyplynula osnova, která je slavnému Národnímu shromáždění předložena.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP