Čtvrtek 15. května 1919

Tedy společenstevní pokladny mají býti přičleněny okresním nemocenským pokladnám. Tu bych řekl jedno: Je to smutná věc, šest měsíců zasedá Národní shromáždění a živnostnictvu jsme nedali ničeho. Najednou, s čím poprvé přicházíme před živnostnictvo, jest, že mu bereme důvěru, že ono snad ve svých společenstevních pokladnách dosti dobře nehospodaří a že jest potřeba, aby starost o dorost živnostenský byla dána okresním nemocenským pokladnám.

Tu myslím, že živnostnictvo zrovna s chutí tuto pilulku od našeho Národního shromáždění nespolkne. Máme také zjištěno, že společenstevní pokladny docela dobře fungují a to i ty, které mají nejméně 400 členů. Co se týče závodních pokladen, tu jest dosti stížností. Vyšetřoval jsem věc na místě jak u zaměstnavatelů, tak u zaměstnaných. Nespočívá všechno na pravdě, co se vytýká závodním pokladnám. Říká se, že se provádějí rekrutýrky, že jen ten nejlepší živel dostává se do pokladen a tím jest risiko menší; snad někde, ale ne všude. Národní moment byl uváděn, (Výkřiky.) pravím, ne všechny. Také jsem v těch závodech byl, vyšetřoval národnostní důvody. Řekne se, to je přechodné. ostatně podle návrhu, který jsem uvedl, nejsem proti návrhu vůbec, jen žádám určitou cifru, určitý počet a ty žádám zachovati.

Já bych měl ještě jednu námitku při závodních pokladnách. Prosím, pánové, zcela střízlivě vzato. Připouštím, že je nemravné, co se děje, že totiž v těch závodních pokladnách různými fundacemi zlepšuje se postavení toho dělníka v závodních pokladnách a že dělník zavírá oči někdy před tím, že místnost, kde se pracuje, provozovna je špatná, že ho láká zaměstnavatel jiným způsobem, ale teď vy chcete, aby najednou ty fondy z těchto závodních pokladen byly přičleněny k okresním nemocenským pokladnám, a já loyálně doznávám, že ministr sociální péče praví, že bude pak tyto fondy rozdělovati těm dělníkům, kteří jsou bývalými členy té závodní nemocenské pokladny. Byla by to určitá remedura, nepochybujeme, ale ptám se: jak dlouho bude moci okresní nemocenská pokladna rozdělovati vyšší podpory jen dřívějším podílníkům přičleněné závodní pokladny, a jak dlouho odolá přirozené snaze ostatních členů, aby i jim vyplácely se příspěvky a podpory podle výše těch, kteří byli členy bohatších pokladen závodních? Pánové, jisto jest, že se to děje všude, na příklad u úřednictva; jakmile jedna kategorie má více, žádají automaticky více i ostatní. Vy to chcete zlomiti? A ptám se: jsou dnešní okresní nemocenské pokladny tak finančně fundovány, aby tomuto nátlaku mohly vyhověti? (Různé výkřiky.) Přicházím k úřednickým pokladnám spolkovým. Tu, myslím, také jest velice vážná námitka proti sloučení těchto pokladen. Aby mně bylo dobře rozuměno! Úředník dnes se hodně rozmýšlí, aby stonal, to znamená, ne že by byl mravně lepší než dělník, ale úředník, který není placen akkordně, ví, že musí to, co nechal v kanceláři ležeti, ty své resty, pak po nemoci dodělati sám, poněvadž mu zaměstnavatel náhrady nedá. On tak lehko nestůně. Tím jest risiko jeho menší, ne že by třeba nebyl nemocen, ale že sám na své nervové soustavě to utrpí, že prostě nestůně, neleží, ač nervová soustava by toho žádala. Ptám se tedy, když my ty úřednické pokladny určitým způsobem přičleníme k okresním nemocenským pokladnám: mohou býti nivelisovány ty požadavky úřednictva s dělnictvem? Jest to sociálně spravedlivé, aby ten úředník, který na své nervové soustavě utrpěl, že nešel stonat, přičleněn byl k okresní nemocenské pokladně, která vzhledem ke své finanční bási nemůže mu poskytnout nákladnější léčení v lázních, u moře, kteréžto léčení k uzdravení nervových chorob je někdy nutné. Bylo by to sociálně spravedlivé, když si toto nákladnější léčení úředník zaplatil jednak svými příspěvky, jednak tím, že, ač přepracován nervově, v čas nešel stonat?

V Čechách prý je největší roztříštěnost a - jak pravil tady p. kol. Aust řekl - právě to prý bylo ožebračením okresních nemocenských pokladen, že u nás tak příliš bujely pokladny zvláštní, čímž ochuzeny byly pokladny okresní nemocenské. Já bych na tuto otázku vrhl přece jen trochu světla. Není pravda, že by to bylo tak strašné pro náš národ, že u nás vedle okresních nemocenských pokladen máme plno jiných pokladen nemocenských. To je mně právě důkazem, že náš národ nečekal, až shora budou vynuceny autoritativní mocí a silou, on sám svépomocně je zřizoval - proto jest jich tolik, takže v době, kdy byly zřízeny nemocenské pokladny, měli jsme již řadu institucí, kde svépomocně živnostnictvo a dělnictvo si pomáhalo k tomu, aby mělo na dobu nemoci zaopatření.

Ale prosím, to, že jsme u nás tak roztříštění, jest mně, pánové, důvodem, aby v této otázce se šlo hodně opatrně, abychom nesměšovali u mechanicky pokladny jednotlivé snad s okres. nemoc. pokladnami, nýbrž abychom šli pokud možno etapově, a k tomu směřuje také můj návrh. Nejsem proti slučování pokladen, abyste dobře rozuměli, já jenom určité pokladny chci udržeti, které mají ještě dnes podle stavu z r. 1913 přes 400 členů. Jsem také proti tomu, aby dnes právě to mechanické splynutí nastalo s okr. nemoc. pokladnami, poněvadž tyto pokladny nejsou v základech vůbec reformovány, nejsou reformovány právně a nejsou reformovány politicky. Politicky, ať již nemluvím o něčem jiném, není k nim důvěry. Nebudu mluviti, proč, ale není té důvěry. Ta důvěra by se dala získati, kdybyste vy, pánové, přistoupili na to, aby všechny strany, všechny vrstvy mohly býti v řízení okr. nemoc. pokladen poměrně zastoupeny. A to vy nechcete. Následkem toho vaše stanovisko zásadovosti v poměrném právu hlasovacím ztrácí trochu na ceně, neboť tam, kde vy chcete získati moci, tam jste pro poměrné právo hlasovací s největší rozhodností, ale kde byste se měli své moci vzdáti, tam jste proti němu. (Potlesk. Výborně! Posl. Aust: To jsou dělnické pokladny!) Ale dělníci jsou také jiní, než soc. demokraté.

Ptal jsem se, poněvadž mně to bylo skutečně nepochopitelno (Hluk, předseda zvoní), jak může zásadový člověk, který byl pro všeobecné poměrné právo hlasovací do jiných korporací, najednou stát proti poměrnému právu hlasovacímu zde. Prý proto, poněvadž okr. nemoc. pokladny žádají jaksi rychlé vyřizování, stručné, pružné vyřizování, kdežto poměrné právo hlasovací zavedlo by přílišnou houževnatost, tuhost a koženost celého řízení okr. nemoc. pokladen. Odpověděl jsem toto: Já to přivedu ad absurdum. Nejpohodlnější by bylo, aby místo tohoto Nár. shromáždění a obcí byl osvícený monarcha, který by nám to prostě nejřízněji, pružně a rychle bez Nár. shromáždění a bez obcí provedl. Ale poněvadž jsme demokraté, musíme se prokousati obtížemi demokratismu i v těch nemoc. pokladnách. (Výborně). Nesmí platiti: "Ať zhyne Nár. shromáždění pomocí tohoto poměr. práva hlasovacího, ať zhynou obce, jen když nezhynou nemoc. pokladny." (Výborně! Potlesk.) Tak by to vypadalo, kdybyste měli pravdu. (Hluk a výkřiky.)

Předseda (zvoní): Prosím pány, aby nevytrhovali řečníka, poněvadž má lhůtu toliko 20 minut.

Posl. dr. Matoušek (pokračuje): Ministr sociální péče řekl, že by připustil poměrné právo hlasovací pod tou podmínkou, kdyby se zaměstnavatelé vzdali kurie zaměstnavatelské. Doznám, že bych tomu aut aut také tak dosti dobře nerozuměl, ale poněvadž mám tak krátkou dobu vyměřenu, nebudu se o tom šířiti. Jen řeknu, že jsme mohli trochu počkat. Když jsme mohli tak dlouho vyjednávat o ostatních věcech, mohli jsme i zde vyjednávat také trochu déle. Já jsem již měl kollegy z našeho klubu z řad živnostenských k tomu, aby se zřekli této kurie, která konec konců pro ně mnoho neznamená, a kollega z lidové strany prohlásil také již docela definitivně, že by se vzdal kurie zaměstnavatelské. Lituji tedy, že zde nedošlo k dohodě, poněvadž se mně zdá, že, má-li vůbec býti ta nedůvěra k okresním nemocenským pokladnám odstraněna, byl by k tomu jediný a nejlepší prostředek, aby bylo zavedeno do okresních nemocenských pokladen poměrné právo hlasovací.

Z těchto všech důvodů navrhuji ve svém pozměňovacím návrhu, aby čl. VII. byl změněn potud, aby zůstaly dále všechny nemocenské pokladny závodní, společenstevní a spolkové, pokud mají více než 400 členů, počítaje dle statutu ze dne 31. prosince 1913, ohledně úřednických pak dle stavu 31./12. 1918, navrhuji pak důsledné dodatky ve čl. XXI., a dále, aby do čl. X. v § 16. e) byl místo dvou posledních odstavců vložen dodatek: "Volba provádí se dle zásady poměrného práva volebního obdobně dle zásad platných pro volby do obcí. Ministerstvo sociální péče nařízením vydá bližší ustanovení o řádu volebním."

V ostatním, pánové a dámy, náš klub bude hlasovati pro tuto osnovu, poněvadž přes všechnu její torsovitost vidí, že jest to přece jen sociální pokrok.

Tím končím. (Výborně! Hlučný potlesk.)

Místopředseda Udržal: Dalším řečníkem je pan kolega Čuřík. Prosím, aby se ujal slova.

Posl. Čuřík: Slavné Národní shromáždění!

Otázka reformy nemocenského pojištění zabrala nám příliš mnoho času a zvláště ve výboru sociálně-politickém byly nekonečné debaty o tom, v jaké formě má býti tato reforma provedena. Náš klub lidové strany československé zaujal hned v prvních poradách své stanovisko vůči této reformě. Co do pojištění dělnictva zemědělského a lesního, stáli jsme od počátku na stanovisku, že toto pojištění dělníků zemědělských, domácí čeledě a vůbec všech zaměstnanců, ať ve služebním nebo pracovním poměru, jest docela oprávněné a odůvodněné.

Mohu říci, že na zemském sněmu moravském, kde náš klub měl značnou účast, byly také již naší stranou podány určité návrhy v tom směru za dřívějšího sněmovního jednání. Není to tedy pro nás nic nového, když dnes s touto otázkou se přichází a když se poněkud splňuje přání těch vrstev, které dosud byly z pojištění dělnického vyloučeny.

Jest zde ovšem otázka, která se týká dalšího postupu při této reformě, a v prvé řadě jest to soustřeďování pokladen nemocenských a zrušení některých závodních, spolkových a podobných pokladen. V tom směru stojíme na stanovisku, že takové pokladny, které jsou života schopny, mají býti ponechány dále v činnosti a že není zdrávo, když se všechno centralisuje, když se všechno vhání více méně do takového prostředí, kde se pak utápí značný počet členstva v určitém ovzduší, a kde nemá možnosti, aby své právo a svoji svobodu řádně mohl obhájiti. Také z toho důvodu jsme žádali poměrné volební právo a mohu říci bez jakýchkoliv snad předhůzek, že to bylo právě naše stanovisko první, které jsme v této věci zásadně prohlásili hned při prvých poradách. Bohužel ta otázka nebyla příznivě vyřízena, aby skutečně byl tomuto právu dán průchod.

Byly uváděny různé námitky a řeklo se, že otázka kurie zaměstnavatelské jest závadou pro poměrné právo volební. Vůči této námitce jsem často uváděl, když bylo o ní debatováno, - a to stanovisko je dodnes platné - že dělnický živel v pojišťovnách nemocenských, bude-li rekrutován z kteréhokoliv směru, ať již z té nebo oné strany politické, nebo snad z toho nebo onoho odboru práce, bude trvati na stanovisku dělnickém, a neznám případů, kde by snad dělnictvo určitých, různých směrů ve věcech dělnických zaprodávalo své přesvědčení dělnické a hájilo snad zájmy zaměstnavatelů. My u nás na Moravě máme v tom ohledu značné a bohaté zkušenosti a víme dobře, že zvláště dělnictvo křesťanskosociální, když bude voleno do nemocenských pokladen, nikdy se nespojí se zaměstnavateli na úkor dělnických zájmů, naopak, bude hájiti vždy docela určitě a resolutně zájmy dělnické i se skupinou sociálních demokratů. Tedy v tom směru ta obava zde není na místě, a jiné důvody, které snad se uvádějí proti poměrnému volebnímu právu, jednak snad i ty obtíže technické a pod., nepadají na váhu. O nich zde mluvil pan kolega předřečník dr. Matoušek docela jasně, že demokratisace vyžaduje také jisté průpravy, jisté pochopení pro některé obtíže, které musíme sami s sebou přinášeti v zájmu zásady samé.

Bohužel, musím vytknouti, že specielně naše strana nemá v dosavadním vedení pokladen důvěry takové, abychom mohli klidně propagovati zde určitou myšlenku, která má pouze na zřeteli rychlost správy, ale úplně popírá stanovisko zastoupení spravedlivého. Chceme-li umožniti řádné kontrolování nemocenských pokladen, které jsou doposud převážně v rukou sociálních demokratů, pak zde musíme získati důvěru (Posl. Časný: To nejsou!) Jsou většinou, pane kolego, alespoň u nás na Moravě téměř většinou jsou v rukou sociálně demokratických. (Posl. Časný: Kdepak?) V brněnské, olomoucké okresní pokladně. (Posl. Časný: V olomoucké naprosto ne!)

To nepadá na váhu v tom velkém počtu nemocenských pokladen. A to vedení v těch pokladnách je takové, že skutečně vzbuzuje to vážné obavy, zdali se tam řádně hospodaří a zdali se tam obstarávají nestranně zájmy všech pojištěnců; a pak zde je, velectění pánové a dámy, ještě jiná obava. Je zde také možnost, že vedoucí úřednictvo těch pokladen nemocenských více dbá a může dbát zájmů své strany, než zájmů pojištěnců nebo prospěchu nemocenské pokladny. Není o tom sporu ani pochybnosti, že většina a snad 90 % zřízenců těchto pokladen jsou agitátory určité strany. To pánové mi neupřou nikterak, že tito agitátoři v čas voleb vrhají se hromadně do volebního víru a konec konců v tomto volebním zápase nemají jistě na zřeteli, jestli tím trpí účel pokladny, ve kterých jsou zaměstnáni a tam placeni z dělnických peněz, a jestli v těchto pokladnách nedějí se nějaké nešvary, které svou nepřítomností a svou agitací volební mohou přivoditi.

Tedy v té věci máme svůj určitý názor, odůvodněný, velectění pánové a dámy, a proto říkáme, že má-li býti v těch pokladnách zastoupení spravedlivé, má-li býti vůči nim důvěra všech pojištěnců, musí býti v nich také všichni zastoupeni bez rozdílu stran, nebo určitých skupin.

Proto náš návrh opírá se ne o stanovisko politické - naprosto ne - ale o stanovisko čistě věcné, o stanovisko těch chudáků pojištěných, toho dělnictva, které tam platí své příspěvky dosti značné a které v nepatrné míře požívá těch přídělů ve formě nemocenských a jiných podpor.

Tedy v té věci slavné Národní shromáždění, jest zajisté odůvodněno, když se usneseme na tom, aby aspoň při příští chystané reformě celkové, která má býti provedena opravdu radikálním způsobem, poměrné volební právo bylo konečně řešeno jako požadavek naléhavý a spravedlivý.

Dovolte ještě, abych některé zde věci uvedl, které jsem ve výboru také jménem našeho klubu proklamoval. Jest to otázka příslušníků podomáckého dělnictva. Původní návrh byl v tom smyslu, že tito byli z pojištění nemocenského vyloučeni, tedy že vůbec nemají práva, býti pojištěni v nemocenských pokladnách. Jest spousta takových příslušníků rodin podomáckých, dělnických, např. textilních, krejčovských atd., kteří stejně pracují s rodinou při určitých druzích práce, kteří tedy také jistě berou nepřímý aspoň plat z této práce a touto prací se živí. Proto jsem navrhl, aby tito byli pojištěni v nemocenských pokladnách. Mohu říci s uspokojením, že tento můj návrh byl respektován, že také mají dotyční právo býti pojištěni. Není to povinností nucenou, povinností přímo, ale mají možnost, aby toto pojištění získali. Ovšem nároky jsou podle uvedeného návrhu nepatrné celkem. Poněvadž mají pouze nárok na lékařské ošetření a léky a teprve po 14 dnech členství v nemocenské pokladně. Pokud se týká nároků nemocenských, tu jsem navrhoval, aby se podpora vyplácela od prvního dne nemoci. Starý zákon z roku 1888 nařizoval, že se podpora nemocenská vyplácí prvním dnem počínajíc. Za války zákonem z roku 1917 bylo toto ustanovení změněno a sice tím, že se podpora vyplácí teprve 3. dnem nemoci. Jest to nespravedlivé. Může se namítnouti, že existuje námezdní občanský poměr dělníka, při kterém dělník má nárok na náhradu mzdy až nejdéle týden, pakli bez své viny opustí práci buď pro nemoc nebo v jiném případě nezaviněném. Ale víme také dobře, že toto ustanovení se nedodržuje, jest to pouze na papíře, a dělnictvo musí se práva domáhati soudně nebo jiným způsobem. Proto jsem žádal, aby se podpora vyplácela prvním dnem nemoci počínajíc. Že to nebylo přijato, není snad zlomyslností, ale jest to do jisté míry nepochopitelno pro tento důležitý požadavek veškerého dělnictva. Lékařské ošetřování stejně není v mnohém směru úplně dokonalé.

Nechci zde kritisovati lékaře nemocenských pokladen jako snad živel, který by snad měl na zřeteli sobecké zájmy na úkor pojištěnců, ale mám na mysli určitý směr, který vládne v pokladnách, který sám přímo k tomu navádí, aby lékařské ošetřování bylo hodně příkré, hodně strohé a aby bylo v jistém rozporu s účelností a sociálním řízením těchto pokladen. Máme případy, že při lékařských prohlídkách bývá přítomen v mnohých nemocenských pokladnách úředník nemocenské pokladny jako asistující osoba, která vykonává prostě vliv na úsudek lékařský. To není správné, poněvadž to odporuje také lékařské svobodě a vědě, jeho úsudku o neschopnosti dotyčného pacienta. Myslím, že v té věci má býti poněkud liberální výklad a postup vůči pojištěncům v nemocenských pokladnách. Já jsem navrhoval, aby v těch případech, kdy pojištěnec je lékařem nemocničním odmítnut, tedy zkrácen, aby měl právo domáhati se léčení soukromého na účet nemocenské pokladny, pakli skutečně nemocným jest. Tento návrh byl stejně zamítnut většinou hlasů. (Hlas: To jest vyloučeno!) Ovšem ono se to zdá býti poněkud nemožné, ale jsou případy, že byly členové pokladen skutečně nemocní na dosti vážné choroby a přece byli nemocničním lékařem odmítnuti; šli k soukromému lékaři, který je uznal a léčil je pak a bral od nich vysoké honoráře a dotyčný pojištěnec neměl náhrady odnikud. Myslím, že by při dobré vůli také tato otázka dala se řešiti ve prospěch obou stran.

Ohledně zvýšení nemocenských podpor bylo jednání v sociálně-politickém výboru dosti vážné. Návrh ten byl podporován se strany naší a se strany českých socialistů, ale většinou byl ovšem zamítnut. Bylo namítáno, že výlohy nemocenské jsou značné, že nestačí na všecky potřeby, že by se musily zvýšiti příspěvky a pod. Ale já myslím, že úspory v nemocenských pokladnách dají se provádět také ještě jiným způsobem. Mám za to, že časté mrhání penězi ve formě velkých inserátů v novinách určité strany, po případě jisté delegace, které provádějí se na úkor nemocenských pokladen a řekněme, snad někde i nepoměrné platy několika osob v oněch pokladnách na úkor nižšího úřednictva a také pojištěnců zaviňují značné schodky, značná vydání a mohly by sloužiti k tomu, aby se pojištění nemocenské lépe upravilo ve prospěch pojištěnců. Myslím tedy, že by se mělo šetřit i na vydání správním, kde to možno, ale na pojištěncích nešetřiti.

Pokud se týká pohřebného, bylo zvýšeno o 50 % na můj návrh ve výboru sociálně-politickém, čímž se aspoň částečně vyhovělo některému přání. Zemědělské pokladny, které byly usneseny a které obsazeny jsou v návrhu, jsou sympatické. Já také ve výboru hlasoval pro ně za náš klub a je v tom jistá trpkost pro nás, že tyto zemědělské pokladny jsou jakousi koncesí za ustoupení od poměrného volebního práva straně agrární.

Původně byli jsme všichni o tom shodnuti, až na klub strany sociálně-demokratické, že poměrné volební právo bude zavedeno, a myslím, že by k tomu bylo došlo i přes to, že klub socialistický byl proti tomu. Konec konců myslím, že rozhoduje ne snad diktát jednoho klubu, ale že rozhodovati mají usnesení, provedená parlamentním způsobem. Když tedy většina v tomto shromáždění nebo většina ve výboru usnese se na tom či onom, má to platiti. Pakli páni z toho vyvodili důsledky a byli proti tomu, abychom dále jednali, pak je to známkou, že jistým diktátem prostě působili na změnu tohoto usnesení. Tu se ovšem se strany agrární značně ustoupilo, takže poměrné volební právo padlo a získány pouze zemědělské pokladny nemocenské za tento ústupek. Zaměstnavatelská kurie, jak již řečeno, není poměrnému volebnímu právu na závadu. Náš klub byl toho názoru, že, když není možno tuto kurii uhájiti, jestli snad je v ní taková závada pro poměrné volební právo, ať se prostě kurie ta zruší, vždyť není to žádný článek víry, který musí platiti v nemocenských pokladnách. Zaměstnavatelstvo, pokud znám poměry z praktického života, doposud vůbec nemocenských pokladen velmi málo sobě všímalo a zvláště bylo to naše živnostenstvo, které z důvodů jakési zaměstnanosti ve svém oboru a při své práci živnostenské specielně nevěnovalo se úkolům těchto pokladen dělnických. A to byla jeho vlastní vada. Pakli by tedy dnes tyto kurie se měly zrušiti, bylo by to zase něco, co v praktickém životě nepadá na váhu, a byl jsem tudíž s lehkým srdcem pro to, že jsme mohli tyto kurie odstraniti a zavésti poměrné volební právo.

Tedy věci jsou tak dalece jasny, že se dá očekávati, že při příští reformě snad tato kurie odpadne. To jest ovšem mé soukromé mínění, které zde určitě pronáším, a že bude pak zřízena otázka voleb poměrných na širším a spravedlivém základě. Jest zde, velectěné shromáždění, také otázka širších zájmů všech pojištěnců. Když pouze jedna strana má zájem na tom, aby ty pokladny existovaly a se vedly, kde pak jest ten zájem těch druhých pojištěnců, to školení se toho dělnictva, vnikání do vlastní správy, do vlastních potřeb, zájem o vedení svých věcí, to vše pak zde nelze uplatnit, když vedení pokladen zůstává jen zájmem některých skupin, nezájmem všech pojištěnců. Výhradně z důvodů věcných, sociálních, společenských, z důvodů dělnických všech pojištěnců a jejich zájmů jest nutno, abychom věci tak dalece vyřešili, aby opravdu byli všichni uspokojeni.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP