Čtvrtek 27. března 1919

Na několika místech v naší odpovědi se mluví o Svazu národů vždy ve spojení se světovým mírem. My chceme býti pány Čech, abychom mohli míti světový mír zabezpečen. My chceme míti uvnitř poměry tak spravedlivé a sociálně upravené, aby Československá republika ani se své strany nijak, řekl bych, vnitřně neotřásala klidem Evropy.

Prosím, aby i s toho stanoviska světového míru a také míru vlastního náš návrh na odpověď přijat byl v plném znění.

Dále navrhuji, aby Národní shromáždění se usneslo, že poselství presidentovo má býti celé pojato do stenografického protokolu, dále aby do stenografického protokolu byla pojata celá tato odpověď na poselství, a posléze, aby bylo zplnomocněno naše předsednictvo, aby odpověď byla odevzdána presidentovi přiměřeným způsobem. (Dlouhotrvající potlesk.)

Předseda: (zvoní.) K slovu není nikdo přihlášen, debata jest skončena. Přikročíme k hlasování. Prosím pány, aby zaujali svá místa.

Bude nutno hlasovati o 2 návrzích: předně, aby poselství presidentovo pojato bylo do těsnopisecké zprávy, za druhé, aby návrh odpovědi byl schválen a předsednictvo Národního shromáždění bylo splnomocněno, aby odpověď ta odevzdána byla presidentovi přiměřeným způsobem.

Dám hlasovati o obou návrzích najednou. Námitek proti tomu není? (Nebyly.)

Kdo souhlasí s oběma návrhy, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.) Tím jsou oba návrhy přijaty a tím také jest tento odstavec denního pořádku vyčerpán.

Předseda: Měli bychom přikročiti k dalšímu odstavci denního pořádku, ale myslím, že vyhovím všeobecnému a jednomyslnému přání celé sněmovny, všech členů Národního shromáždění, když po vyřízení tohoto mimořádně významného odstavce přeruším projednávám dalšího denního pořádku. (Souhlas a potlesk.)

Myslím, že tím jsme povinni nejen významné osobnosti našeho milovaného presidenta, ale myslím, že současně s tím podtrhujeme tímto aktem piety mimořádný význam, jaký sami připisujeme této odpovědi svojí na poselstvo presidenta republiky. Odpověď bude samozřejmě odevzdána panu presidentovi způsobem významu věci odpovídajícím. (Výborně! Potlesk.)

Než ukončím schůzi, myslím, že budeme moci, nebude-li proti tomu námitek, provésti některé

2. doplňovací volby, tedy věc rázu formálního. Do výboru sociálně-politického bude dlužno provésti volbu, ježto vzdal se člen dr. Bartošek. Jest navržen kol. Tučný. Do právního výboru - vzdala se členství dr. Masaryková, navržen jest člen N. S. dr. Brežný. Do 32členného výboru pro pozemkovou reformu - vzdal se členství dr. Lukavský, navržen jest dr. Fáček. Dále vzdal se Svoboda, navrhuje se Johanis. Do branného výboru - vzdal se člen N. S. Frant. Navrátil, navržen jest Fr. Valoušek.

Jest snad námitka proti tomu, aby se volby provedly? (Nebyla.) Není-li, přistoupíme k provedení všech voleb najednou.

Kdo souhlasí s navrženými změnami, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.) To je většina. Navržení jsou zvoleni.

Omluvil dodatečně nepřítomnost svou člen N. S. Mattuš zaměstnáním - rovněž za včerejší schůzi - a kancléř dr. Šámal.

K slovu ohledně denního pořádku se přihlásil pan kol. Konečný. Uděluji mu slovo.

Posl. Konečný: Velectěné Národní shromáždění!

Členové Národního shromáždění Konečný, Houser, Kopeček, Freiman a společníci podali 22. ledna t. r. dotaz na p. ministra školství a p. ministra financí o nesnesitelných hmotných poměrech národního učitelstva.

Na tento dotaz dostalo se včera odpovědi p. ministra dra Rašína takového rázu, že musí vzbuditi rozhořčení a nevoli nejen postiženého učitelstva, ale myslím, že i celého Národního shromáždění. Učitelstvo jest tou odpovědí odbýváno hůř, nežli si to kdy troufala rakušácká vláda kterákoliv. (Slyšte!) Ministr je odkazoval na okresní školní fondy, na školní obce, na fond zemský, které nemají žádného práva o té věci rozhodovati, a Národnímu shromáždění upírá se vůbec kompetence o těchto věcech jednati.

Z té příčiny dovoluji si slavnému Národnímu shromáždění učiniti návrh, aby o odpovědi pana ministra Rašína v nejbližší schůzi zahájena byla debata. (Výborně!)

Předseda (zvoní): Prosím pány, by zaujali svá místa. (Zvoní.) Pan kolega Konečný navrhl, aby o odpovědi pana ministra Rašína na jeho dotaz zahájena byla v příští schůzi ve smyslu § 69. našeho jednacího řádu debata.

Kdo s návrhem na zahájení debaty této souhlasí, prosím, by povstal se svého místa: (Děje se.) To jest většina. Dám tedy debatu tuto na denní pořádek příští schůze.

Přistupuji k ukončení schůze. Před tím ještě prosím pány předsedy klubovní, aby ihned po plenární schůzi dostavili se ke mně do praesidiálního salonu.

Navrhuji, aby se příští schůze konala v úterý dne 1. dubna 1919 o 2. hod. odpolední s tímto denním pořadem:

1. Debata právě teď usnesená o odpovědi pana ministra Rašína na dotaz člena Národního shromáždění Konečného a soudr.;

2. Zpráva výboru sociálně politického o vládním návrhu zákona o omezení práva stěhovacího. Tisk 700.

3. Zpráva výboru finančního o vládním návrhu o změnách a doplňcích některých ustanovení o zdanění lihu. Tisk 626.

4. Zpráva výboru zdravotního o návrhu čl. N. S. Kvapila a soudr., aby bylo uzákoněno fakultativní pohřbívání ohněm v československé republice. Tisk 682.

5. Zprávy výboru školského o návrhu Marka, Slavíčka, Prokeše, Zeminové a soudr. na úpravu denního vyučování v živnostenském školství pokračovacím. Tisk 606.

6. Zpráva výboru zásobovacího o návrhu Šamalíka, Ševčíka, Valouška a soudr., aby bylo úplně uvolněno krmivo a oves. Tisk 654.

Dále tři odstavce, které dnes nebyly vyřízeny a to:

7. Zpráva zemědělského výboru o návrhu člena N. S. Pika a soudr. a resoluce téhož poslance o pustošení lesů obecního statku, (tisk 553).

8. Zpráva imunitního výboru v trestní věci čl. N. S. dra K. Novotného, (tisk 665).

9. Zpráva imunitního výboru v trestní věci člena N. S. Josefa Stivína, (tisk 666).

Jest snad proti mému návrhu, jak pokud se týká dne, tak pokud se týká denního pořádku, nějaká námitka? (Nebyla.) Není jí. Tedy prohlašuji návrh svůj za přijatý. Schůze jest skončena.

(Konec schůze ve 4 hodiny.)

Podle usnesení Národního shromáždění, uvedeného na str. 1049, připojuje se:

Poselství

presidentovo k Národnímu shromáždění

ze dne 22. prosince 1918.

"Věřím i já Bohu, že po přejití vichřic hněvu, hříchy našimi na hlavy naše uvedeného, vláda věcí Tvých k Tobě zase se navrátí, o lide český, a pro tuto naději Tebe dědicem činím všeho toho, co jsem koli po předcích svých byla zdědila a přes těžké a nesnadné časy přechovala, nýbrž i v čemkoli dobrém skrze práci synů mých a požehnání boží rozhojnění jsem přijala, to všecko Tobě odkazuji."

Proroctví-modlitba Komenského vyplnila se doslova; náš národ je svobodný a nezávislý a vstupuje vážen a podepřen všeobecnou sympatií do společnosti evropských národů.

Žijeme v pohádce? Tak se ptají politikové všech zemí a sám kladu si stejnou otázku; a přece je to všechno skutečná skutečnost, výsledek čtyřletého zápolení všech národů světa. Svět rozstoupil se na dva tábory a v hrozném boji zvítězili ti, kteří hájili ideály spravedlnosti - zvítězili idealisté, zvítězil duch nad hmotou, právo nad násilím, pravda nad chytráctvím.

Centrální mocnosti, vedené pruským Německem, domáhaly se panství nad starým světem, nad Evropou, Asií, Afrikou a to byl přední cíl pangermánských politiků, označovaný heslově: Berlín - Bagdad. Starý, staletý německý nápor na východ měl býti dovršen konečným podmaněním východních národů, v prvé řadě slovanských, a celý průběh války a vítězství Německa uskutečňovaly pangermánský plán.

Podmanění evropského východu bylo by mělo za následek podmanění západu a celého starého světa. Ale nový svět, Amerika, vystoupila ze své reservy, nahradila umdlené a rozvrácené Rusko a za nedlouho generál Foch diktoval poraženému Německu a Rakousko-Uhersku podmínky.

Theokratická autokracie podlehla demokracii, spočívající na zásadách humanitní mravnosti. Berlín, Vídeň, Cařihrad hlásaly rouhavé učení, že jejich státy, ve skutečnosti dynastie jsou z boží milosti, ba přímo božím zjevením a nástrojem, stát opírající se o militaristickou armádu postaven jako ideál proti národnosti, výboj a panství nad světem staly se cílem berlínského, vídeňského a cařihradského carismu - imperialismu. Pruství, rakušanství a Džingischanství nespojovalo se pouze zeměpisně; je vniterní shoda a příbuznost těchto tří přežitků středověké theokracie.

Proti ní seskupily se moderní demokracie; demokracie nemilitaristické, hájící ideály humanity. Pruský militarism, armáda vojenských specialistů, poražen lidovým vojskem, které teprve průběhem války musilo býti organisováno a ve zbrani vycvičeno; promyšlená příprava Německa a jeho vypočtený útok neobstály. Spojenci, věrni demokracii, prohlásili důsledně právo všech státův a národů, nejen velikých, nýbrž i malých, na samostatnost; president Wilson formuloval vedoucí zásady demokracie, obsažené v americké deklaraci nezávislosti a ve francouzském prohlášení práv člověka a občana. Revoluce zvítězila nad legitimistickou ztrnulostí: všecka moc politická pochází z lidu aneb, jak to řekl Lincoln: z lidu, lidem a pro lid; a president Wilson prohlásil jakožto cíl války osvobození celého lidstva. Proti čtyřem centrálním mocnostem spojilo se celé lidstvo a, jestliže celý souhlas národů kdysi považován za důkaz pro jsoucnost boží, souhlas všech národů všech dílů světa v této válce jest důkazem demokratické pravdy. Pruský militarism a jeho spojenci byli a jsou mravně isolováni.

My Čechové a Slováci nemohli jsme v tomto světovém boji stát stranou, museli jsme se rozhodnout proti Rakousko-Uhersku a Německu, a musili jsme vystoupiti neboť celá naše historie, její obsah a smysl vede nás k mocnostem demokratickým. Vybudování našeho státu a jeho udržení proti německému náporu na východ, naše reformace a její ideály, naše utrpení protireformačního násilí způsobené Habsburky, zneužívajícími náboženství pro své nízké hmotné cíle a naše probuzení, vedené ideou humanity a vyplývající z ní demokracie - osud našeho národa přímo logicky jest spiat se západem a jeho moderní demokracií.

Proto správně a, jak vidíme, k našemu štěstí postavili jsme se od počátku války na stranu spojenců. Pro nás nebylo místa v řadách těch, kteří vrhali se na nás, vedeni barbarským heslem Mommsenů, v. Hartmannů a Lagardeů.

Dovolte mně tu, přátelé, abych podal zprávu o naší zahraniční činnosti. Musím se omeziti na hlavní body, neboť historie čtyřleté té práce je dlouhá a mnohoobsažná; obmezím se více na vytčení zásad, spravujících naši práci, než na výklad o jednotlivých akcích.

Mně samému bylo jasno, že nemohu a nesmím setrvati ve službách Rakousko-Uherska. Pravda, z počátku jsem nebyl hned dost rozhodnut k činu; cítil jsem ohromnou odpovědnost, počítal jsem s následky prohry -- ale naši vojáci, odpírající službu a vzdávající se spojencům, zločinné odpravy našich lidí, těšících se ze slibu ruského vojevůdce, a vůbec celý ten aparát vídeňského a budapešťského katanství donutili mě k rozhodnutí. Radil jsem se s politickými přáteli jednotlivě, neboť strany byly potlačeny; zajel jsem také do Vídně, abych promluvil se seriosními rakouskými Němci, co vlastně od války očekávají, zejména pro případ vítězství; byl jsem dvakrát v Holandsku, projel Německem a také tam podle možnosti jsem se hleděl informovat. V polovici prosince 1914 odejel jsem do neutrální ještě Italie a pak do Švýcar. Myslil jsem, že se ještě pokusím o návrat do Prahy, abych podal získané informace, ale už to nebylo možné. Pak zůstal jsem čas v Ženevě a na podzim 1915 odebral jsem se nadobro přes Paříž do Londýna, odkud mohl jsem dojíždět do Paříže. V Paříži zůstali dr. Beneš a generál Štefanik, oddaní, věrní a vydatní spolupracovníci. V loni v květnu musil jsem do Ruska, odkud jsem letos začátkem března přes Sibiř zajel do Japonska, z Japonska do Spojených státův, odkudž po sedmi měsících pobytu, volán naší vládou, vracím se po čtyřech letech jako první president československé republiky.

Divná, nečekaná cesta kolem světa, ve skutečnosti cesta propagační, získávání celého světa spojeneckého pro naši národní věc a pro náš politický program, jehož podstatnou částí bylo rozbití Rakousko-Uherska a tím isolování Německa a donucení, aby konečně se spokojilo svou vlastní národní državou. O to přece běží. Rakousko bylo Německa silnou, ale také slabou stránkou.

Organisovali jsme za hranicí všechny naše kolonie emigrantské a zahájili promyšlenou propagandu ústní a publicistickou a činnost diplomatickou. Ale politika a zejména revoluce není možná bez peněz - v tom pomohli naši v Americe a v Rusku. Chci zde důrazně konstatovat, že jsme nevzali od spojenců ani krejcaru - zdůrazňuji to, protože naši odpůrcové mluví o ruských, anglických a jiných penězích. A stejně zde konstatuji, že jsme za celou tu dobu neužili ani jedné nepravdy proti našim nepřátelům, ani jedné z těch tak zvaných diplomatických chytrostí - tak čestný politický boj, tak čestná revoluce, smím to říci, sotva kdy byla provedena.

Bylo mi jasno, ze nestačí propaganda, ani revoluce ve vojsku a doma, nýbrž že musíme mít vojsko. Prvé legie vznikly ve Francii a v Rusku; záhy se hlásili dobrovolníci ze všech zemí: z Anglie, Ameriky, Kanady, Afriky, Australie. S počátku to byly oddíly malé, ale rostly přílivem zajatců. Zejména to platí o Rusku, kde bylo našich zajatců veliké množství. Historie naší armády v Rusku je historií celého Ruska, alespoň se vývoj Ruska obráží ve vývoji naší armády: zde mohu jen stručně říci, že starý režim Stürmerovský nepřál formování veliké armády; také Kerenský s počátku byl proti nám, až poznal, že jeho ofensiva do značné míry byla provedena našimi třemi pluky a že naši hoši kryli osudný útěk ruské armády. Pochvalné úsudky o chrabrosti našeho vojska od Brusilova, Aleksejeva a jiných, podobně jako od francouzských a italských autorit vojenských, jsou známy. Po mnohých a mnohých pokusech podařilo se zorganisovati celý korpus, - mohu říci bez přepínání, že organisování této armády za nastalé anarchie a za úplného rozvratu ruské armády jest nejlepším svědectvím zralosti nejen našich hochův, ale celého národa, neboť sto tisíc mužů, mužů voličů, to jest značná representační část národa. A armáda v Rusku vzrostla letos jarem na okolo padesát tisíc ozbrojených mužů, druhých padesát tisíc bylo přihlášeno. Tuto schopnost organisační a národní ukázněnost převyšuje pouze hrdinská mysl jejich, jejich láska k svobodě a obětavá věrnost národů. Nemohu Vás nepožádati, abychom tiše vzdali poctu těm padlým našim drahým hochům, těm našim hrdinům v Rusku, Dobrudži, Francii a Italii a na soluňské frontě, kteří nám připravili dnešní památnou schůzi a celé naše osvobození, a nezapomínejme našich mučedníků habsburgského terroru doma a těch tisícův a tisícův obětí ruského zajetí, těch, již nám umírali na Murmanu, v Turkestaně, všude po širých pláních nešťastného Ruska, neschopného se starat o zdraví našich zajatců. Co zahynulo našich při útěku přes Albanii, - české rovy máme po všech válčících zemích.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP