Čtvrtek 30. ledna 1919

Pan kolega Malypetr vyslovil zde myšlenku ideální - nepochybuji - o tom, že v budoucnosti strany budou nuceny přijetím zákona dnešního podrobiti přísnější a věcnější kritice kandidátní své listiny a že bude důsledkem tohoto zákona výběr bezvadných kandidátů, kteří by nebyli na úkor prospěchu listiny. To jest mínění. Já proti tomu říkám, že zákonem se nezmění lidé a poměry obecní - nedělejme si ilusí o nich! - se nezmění také a při nich kromě důvodů věcných budou rozhodovati důvody nevěcné, a není pravděpodobno, že by pouhým zákonným ustanovením nastala nějaká mravní obroda. Mravní obroda může nastati pouze prohloubením politického uvědomení, zvýšením úrovně všeobecného politického vzdělání a nikoliv vázanými anebo nevázanými listinami. S tím obroda mravní naprosto v souvislosti není.

Pan referent dovozoval, že návrh našeho klubu jest nedůsledný. Kdyby chtěl býti důsledný, musel by přijati ne pouze tuto relativní nevázanost listin, nýbrž musel by se prohlásiti pro úplnou volnost volby tak, jak tomu bylo při dosavadních obecních volbách. Zajisté by to byl logický důsledek plně individuelního systému, ale pan referent přehlédl, že já již v generální debatě se zřetelem k hlavním zásadám tohoto návrhu - a v těch jest přece zastoupení menšin - prohlásil, že uznáváme do jisté míry nutnost omezení individua. Běží pouze o to, do jaké. A mé mínění jest, že máme toto omezení zavésti pouze tam, kde jest skutečnou, věcnou nezbytností, ale odstraniti je všude jinde, kde něm vyvoláno krajní potřebou, jinými slovy, že individuum, jež omezujeme, nesmíme svázati na rukou i na nohou. Říci voliči, že je zbaven všech ostatních práv kromě vybrání si kandidátní listiny, znamená v podstatě hluboké degradování. Jestliže snad v konkrétním případě vyváží tento stísněný morální pocit prospěch či neprospěch určité strany, je otázkou. Já na tuto otázku odpovídám negativně, a ukazuji, že návrh náš byl podán z čistě ideových důvodů. Bylo zde podotknuto, že právě provedením našeho návrhu snad by to byly vrstvy naše jako vrstvy méně ukázněné, které by ztrácely. Úplně tu možnost přiznávám. Strany socialistické mají kázeň železnější, jdou vždycky v řadách sevřenějších. Kdyby náš návrh prošel, mnozí z našich volili by sympatické kandidáty z tábora socialistického. Neděláme si však velikých ilusí o tom, že by se našel jeden organisovaný dělník, který by dal svůj hlas zástupci strany, která není socialistickou. Úplně přiznávám, že provedení naší opravy by nám vyneslo dočasné stranické škody, ale může strana dirigovati své usnesení pouze těmito momenty prosperity? Je to všecko, míti o několik hlasů víc, o několik zástupců v té či oné obci více, anebo jest všecko zachovati neporušený intaktní princip přímých voleb? A říkáme si: ať je pravda, že naše strana by trpěla provedením zásady absolutní spravedlnosti, která dává voliči možnost, aby pronesl volebním lístkem ne pouze přiznání k určité politické víre, ale aby dal také průchod svému smýšlení o mravních a občanských kvalitách jednotlivého kandidáta, - tato zásada stojí nám výše, než prospěch strany a proto jsme se odhodlali podati své návrhy opravné. Dá-li, jak jest velice pravděpodobno, Národní shromáždění svůj souhlas k utlačení voličského individua, můžeme pouze konstatovati, že bez zřetele ke svým zájmům stranickým, bez zřetele k svým zájmům osobním jsme krajně a obětavě konali svou povinnost a hájili důsledně myšlenku. (Výborně! Potlesk.)

Místopředseda Konečný (zvoní): Uděluji slovo dalšímu řečníku, občanu Johanisovi.

Poslanec Johanis: Velevážení pánové a dámy!

Při projednávání nového volebního zákona pro obce jest v tomto slavném sboru debata zanášena i na pole, které přímo s volebním řádem nemá nic společného. Vysvětluje se to snad tím, že se přece jen některé strany připravují k volbám, a celý průběh některých schůzí je charakteristikou, že některé strany přihlížejí více k tomu, co se má díti ve volbách, než k tomu, co má býti ve volebním řádu.

Již pan zpravodaj tento nešvar z části pokáral, ale včera jsme měli příležitost viděti, že pan kolega Sís dokonce polemisoval zde s principy, zejména s principy strany sociálně-demokratické, ač principy ty s volebním řádem nemají žádné souvislosti. A jest proto pochopitelno, že je nutno, abychom i na to odpověděli; zvláště i, protože nebývá v parlamentním životě zvykem, aby na referenta, náleží-li k některé politické straně, bylo útočeno, ale zejména aby bylo útočeno na zásady stran, jejíž příslušníkem referent té neb oné předlohy nebo zákona jest.

Pan kolega Sís včerejším napadnutím našeho zpravodaje asi má za to, že snad je třeba užití jiných zvyklostí při určité slušnosti, která v parlamentním životě jest potřebná, a při tom zejména široce polemisoval s principy, že nejsou spolehlivými názory naše ohledně vázanosti kandidátních listin, a při tom užil celé řady důvodů, že zejména u naší strany jsme se dopouštěli za války celé řady nezásadností, které jsou důkazem, že naše principy, naše zásady jsou sice správný, ale osoby, které je provádějí, že je provádějí z důvodů nekalých nebo nečestných. Chci říci, že jest nesporno, když budeme chtíti zde nebo kdekoliv jinde vyzdvihovat všechno to, co se ve válce jednotlivými činiteli činilo, a zvláště co se musilo činiti, že bychom nebyli nikdy s kritisováním sebe hotovi.

Já jako starosta Okresní nemocenské pokladny v Praze, která zde byla včera napadena, musím konstatovati, že dopis, který včera pan kolega Sís přečetl, byl napsán z úředního nátlaku lidí českých na nás, a ač jsem dopisu nepsal, - ostatně to z dopisu jest zřejmo - nesu za něj úřední zodpovědnost. Pan kolega Sís ví, že jsem dopisu nepsal, to mu bylo všechno vysvětleno, když přes to ale dopis zde četl, vidíme, jaké má pozadí přečtení toho dopisu. A na základě toho, co kancelář naše učinila, chci konstatovati: Okresní nemocenská pokladna v Praze po celou dobu války prováděla passivní resistenci, tak jako všecky vrstvy českého národa. Ovšem tato passivní resistence byla prováděna dle potřeby a poměrů s větší či menší intensitou, zejména dle toho, jaký nátlak byl na ústav ten nadřízenými úřady a vlivnými činiteli vykonáván.

Z této směrnice vyplynulo, že na počátku války nemocenská pokladna okresní vyhýbala se každému projevu a aktu, který by znamenal souhlas s válkou nebo dokonce její podporu. Vedle toho jako instituce sociálně-demokratické strany dělnické pochopitelně ze zásadových důvodů nemohla souhlasiti ani s militarismem a jeho válečnými zjevy i úspěchy, ani s monarchismem, který zabíhal v dobách války do nezměrných devotností, což bylo ochotně verejnými institucemi a úřady všude podporováno.

Za těchto okolností, i když byl ústav náš přinucen zaujati nějaké stanovisko k různým oslavám panovníka nebo války, tedy nečinil to z počátku vůbec, později, když naléhání se stupňovalo, tedy činil to tak, že místo všelijakých oslav praporových a zevně zvláštně patrných, poskytoval příspěvky na různé fondy invalidů, dal podnět k veliké stavbě sanatoria, které se stavělo v Prosečnici u Jílového z peněz hlavně dělnických dnešní nemocenské pokladny.

Zatím co jiné instituce samosprávné i v rukou vlasteneckých politických stran českých chlubily se, a třeba i falešně, svou oddaností vůči trůnu a svým zápalem pro válku, my styděli se postaviti se ve dle nich a vyhýbali jsme se povinnostem, které na nás jako úřad byly kladeny. Stejně činili jsme to, když i materielní oběti, zejména válečné půjčky byly na nás žádány, a dovedli jsme se prvním dvěma půjčkám úplně vyhnouti přes to, že jsme byli největší českou nemocenskou pokladnou a že tedy jsme měli předcházeti příkladem ostatním.

Avšak čím déle válka trvala, tím stanovisko naše stávalo se nápadnější a neudržitelné a, ježto všechny úřady bez rozdílu, i nejvlastenečtější, skláněly se ochotně před rakouským despotismem, tedy jsme byli stavěni čím dále tím více do nepříznivého světla. Při tom při každé sebe menší události dostával ústav náš od nadřízených ústavů, zejména od magistrátu pražského - konstatuji vůči p. kol. Sísovi, výslovně od magistrátu, tedy od. úřadu, který tehdy byl veden a spravován příslušníky bývalé mladočeské a dnes státoprávní demokracie. (Hlas: To ne!) Já pánové, dále konstatuji, že v oddělení vojenském a v oddělení živnostenském, které má co činiti s dozorem nad sociálně politickými úřady v Praze, že jsou vaši lidé. Když budete potřebovat, budeme jmenovat. Mám ale uloženo věc pokud možno loyálně zde konstatovati, ale přijdeme snad ještě k podrobnostem, poněvadž víme, kam útok p. kol. Síse směřoval - zejména od místodržitelství a od mladočeského policejního řiditele jsme měli nátlak (Odpor u státoprávní demokracie) - snad bude někdo tvrditi, že snad Křikava není příslušníkem vaším, ale v té době jsme ho považovali za vašeho člověka, (Hlas: Nikdy!) snad p. kol. Sís nebude mně ještě popírati, že Křikava nebyl petentem strany mladočeské, (Hlas: Neexistuje!) k té otázce přijdeme ještě později, jestli existuje, poněvadž "Národní Listy" včera vůči "Venkovu" konstatují, že mladočeská strana neexistuje (Pokračuje ve čtení prohlášení) dopisy, doporučující to ono vykonávati, které někdy měly tón dokonce vyzývající k různým účastem na takových činech, jež tehdy sice byly v souladu s veřejným zájmem státu, ale s účelem pokladny neměly mnoho společného. Proto také taktiku naprosté pasivity, do všeho se nechat strkat a nutit, nebylo možno stále provádět a byli jsme nuceni později alespoň ostýchavě s vlky výti. Nejen však toto přímé zakročování úřadů u nás, nýbrž ještě více nepřímý nátlak a nepřímá nepřízeň nadřízených úřadů, i v rukou vlasteneckých se nalézajících, vůči nám byly příčinou, že musili jsme oproti válečným monarchickým akcím státi se měkčími a se svého stanoviska je sledovat. Ústav nás zejména neměl dostatek lékařů ani před válkou a za války právě nejvlastenečtější lékaři dovedli se v Praze a okolí pomocí protekce skrývati v pražských nemocnicích, kdežto lékaři naši, kteří nebyli dobře zapsáni, byli posíláni na frontu a do ciziny. A bez lékařů nemocenská pokladna existovat vůbec nemůže.

Úsilí naše pro udržení lékařů v Praze a okolí, by mohli konati pro nás služby lékařské, bylo velice často marné a museli jsme nasazovat všechny síly své a využít vlivu naší strany, abychom tu a tam některého lékaře zachránili pro členy nemocenské pokladny. Při tom setkávali jsme se s tajenou nepřízní nadřízených úřadů, ježto nebylo nám věřeno, že jsme dosti věrni Rakousku i trůnu.

O monarchickém cítění celého národa nebylo vůbec pochyby, ježto v tom směru i nejvlastenečtější jednotlivci a instituce zapřísahali se při každé příležitosti svou věrností vůči trůnu.

Bylo-li by pochyby, pak se týkala u oficielního českého národa toho, zda chce zůstati v rámci Rakouska čili nic. Avšak u strany, která ovládala okresní nemocenskou pokladnu v Praze, nevěřilo se ani ve věrnost vůči Rakousku, ani ve věrnost vůči trůnu. To se rozumělo dle zásad sociálně-demokratické stran samo sebou a proto bylo velice těžko u vlasteneckých úřadů českých, které tehdy dělaly nejčernožlutější politiku a bály se sebe menšího podezření z nějaké neloyality, získati pro ústav náš nějakou úlevu válečnou. Chtěli-li jsme ledy ty prolomiti, bylo nutno ukázat alespoň formální devotnost nahoru.

Tak došlo později k tomu, že pokladna naše upisovala také na válečné půjčky, avšak upisovala pouze po 5000 K, což při velikosti a významu okresní pokladny je peníz směšný, a byla proto pokladna ta pokladnami jinými, daleko menšími a bezvýznamnějšími předstižena, nehledíc ovšem k finančním podnikům v rukou pravých vlastenců, které upisovaly miliony.

Proto také pokladna naše v r. 1916 po dlouhém zdráhání konečně se rozhodla na nátlak policie, při příležitosti všeúřední oslavy i červenobílý prapor vystrčiti, což za války celkem všudy učinila třikrát, ale ani jednou při směšných příležitostech různých vítězství. Proto také, když právě den po úmrtí císaře rakouského zasedalo představenstvo, tedyk nátlaku státních úřadů a na přání přítomného zástupce magistrátu, usneslo se poslati na místodržitelství včera uvedený přípis.

Výslovně konstatuji, že bývalý policejní řiditel si mně svolal, dělal na mne nátlak a vytýkal mně osobně, že máme některé úředníky a lékaře pokladenské na vojně a že je nedostaneme domů, poněvadž děláme neloyální politiku. (Čte): Pak, že byl dopis poslán, a jeho smysl nikterak nevymlouváme a neomlouváme, ježto pro lidi rozumné pokládáme věc za samozřejmou a vysvětlenou. Pochyby mohly by být vznešeny jenom ohledně tendence, kterou sledoval, ale ta je jistě plně vysvětlena tím, co z předu uveden. Že by za doby války byla bývala jiná cesta k dosažení různých výhod a úspěchů snad vedla k cíli, a nebo dokonce úspěšněji, to jistě se nikdo neodváží tvrditi.

l p. posl. Sís neuznal v době války jinou taktiku, nežli pasivní resistenci, když schovával se v nemocnici. (Post. Sís: Zapomínáte, že jest nyní československý stát, a ne Rakousko!) K tomu chci právě přikročiti.

Pánové, chci říci totiž, co úředně zde konstatuji. Co jsme dělali v okresní nemocenské pokladně pražské, dělaly všechny jiné ústavy také, ale chci dodati, že zejména úřady české, které nad námi vedly dozor, nám přímo diktovaly např., kolik máme upisovati na válečné půjčky, jaké projevy máme dělati. To jsou známé věci, a zde jest přítomen p. president Prokůpek, který zajisté jako president zemědělské rady měl příležitost podléhati takovému nátlak.

Kdybychom prohledali registraturu obchodních komor, přišli bychom na spoustu dopisů, že se ty a ty věci z nátlaku musely dělat. Jste zde mnozí funkcionáři důležitých podniků, ústavů a úřadů. Vy všichni víte, za jakých okolností se tyto projevy dělaly, a jakou měly tendenci. Vycházeli jsme z názoru, když si rakouská vláda přeje loyálních projevů, tedy my je děláme, ale to jsme nebyli jen my, nýbrž i ostatní stranníci.

Mohli bychom si zde hodně dlouho vzájemně vyčítat, ale já konstatuji, že žádný u nás soc. demokratů nebyl za loyalitu vyznamenán. Ani jeden z nás nebyl jmenován císařským neb vládním radou, ani jeden nemá záslužný kříž, ani jeden nemá žádné zvláštní vyznamenán. A na čí lavicích jsou tito pánové, na čí stranách jsou tito pánové, posuďte nejlépe sami! V této věci dělati výtky, zejména v tomto případě, je jistě nesprávn.

Co dělaly české obce za války, mohl by pověděti. a musil by pověděti mnohý starosta kteréhokoli českého města. Někteří to dělali z formálnosti, někteří z přinucení a někteří snad z přesvědčení. Ale pánové, je známa i celá řada těchto obcí také dnes jako nejlepších a proto je pozoruhodné, co pan kol. Sís mluvil o nejlepších lidech tam. Pánové, vy jste viděli, že pan kol. Sís založil svou polemiku proti zpravodaji v otázce vázanosti kandidátních listin zejména na zásadě, že prý by tím - jak zpravodaj, resp. ústavní výbor činí návrh na závaznost volebních listin, - se nejlepší lidé nemohli dostat mnohdy snad do toho nebo onoho sboru a ve své polemice dokazoval to na naší straně soc. demokratické, patřilo to sice oběma stranám socialistickým - ale já říkám, a pan kol. Sís musí doznati, že nelze říci, že by v jeho straně byli nejlepší lidé. Pánové, špatné lidi má každá strana. Ale pan kol. Sís potvrdí, že právě bývalá strana mladočeská, přemalovaná na stranu státoprávní demokracie. (Post. dr. Stránský: Oho! Neříkejte přemalovaná!) Na vás ještě, pane doktore, dojde!

Souvisí to s otázkou volebního řádu Minulé volby do říšské rady v r. 1911 prováděly se u nás, zejména v království Českém, pod heslem tzv. volebního kartelu. Tehdy také nám pánové z nynější české státoprávní demokracie - někteří sedí zde - vykládali, že je třeba nejlepších lidí do vídeňského parlamentu. A pánové, pod tím o heslem se nesly volby, a račte se pánové podívati na lavice dnešního N. S. a uvidíte, že ti nejlepší lidé tu nesedí. Řeknu upřímně, že toho třeba někteří želíme, poněvadž mnohé bychom raději viděli z těch kandidovaných a zvolených lidí, než kteří dělali za války opravdu rakušáckou politiku. Ale když za nejlepšího člověka má býti považován v českém národě pan soudní rada Mattuš, pravím, že takoví nejlepší lidé nezasluhují, aby byli zvlášť vyzdvihováni, aby takový pán kritisoval zásady strany sociálně-demokratické. Kolik je u soudů a u státního návladnictví vašich lidí, kteří jménem Jeho Veličenstva odsuzovali naše lidi, kolik je tan lidí, kteří ještě dnes šilhají na rychlejší postup. Já měl příležitost, při propuštění trestanek z Řep slyšeti jednoho soudního úředníka, jak líčil charakteristicky, jak v republice naší právě někteří lidé se přemalovali, a jsou to právě vaši stranníci.

Kdybychom chtěli tyto věci tepat a osoby přinášet, přinesli bychom tolik důkazů, že nejlepší lidé jistě na straně kol. Síse nebyli, ale tím, že tady nejsou v N. S., usuzujeme, že je strana nechce a nebude příště kandidovati, a i v dnešní delegaci nelze mluviti o tom, abychom stále říkali, že nejlepší lidé mají býti proti atd.

Já chci říci, že bychom snesli celou řadu důkazů, a poněvadž nechci plýtvati časem, chci říci, pánové, ještě, kdo je loyální smýšlením. Já zde mám "Národní Listy" ze dne úmrtí císaře; - kolega Sís se snad na ně pamatuje - vypadají 22. listopadu takto: (Ukazuje časopis.) Posl. Čuřík: Tedy to není "Hlas"?) Ne, to jsou "Národní Listy". To, pane kolego Sísi, můžete namítnout, to nejsou"Národní Listy" za vaší redakce. Ale to je to nejlepší řemeslo české státoprávní demokracie, že nám všichni řeknou: To my nic, my jsme nevinni, to dělali ti jiní. Pane kolego Sísi, byl jste generálním sekretářem stany? (Posl. Sís: Prosím já neměl s tím co dělat!) Prosím, odpovězte mi: Byl jste generálním sekretářem strany? (Hlasy: Byl! Byl!)

Já, upozorňuji, že zodpovědným redaktorem "Národních Listů" v den smrti bývalého císaře byl dr. Servác Heller. Kdo zná tohoto muže a zasloužilého novináře, každý připustí jistě, že pan redaktor Heller nebyl o nic více loyálnější než každý jiný český člověk, který byl k takové servilnosti přinucen, a pánové, takových servilností bylo v Čechách v pokladnách, bankách, továrnách, ve všech úřadech dosti, ale jestli to chcete dnes vytahovat, my jsme, p. kol. Sísi, k disposici. Já chci říci, že i osobně jest v tomto případě prováděna neslušnost. Pan kol. Sís byl tehdy generálním sekretářem mladočeské strany. Já mu to nezazlívám. On namítá, že nejsme v bývalém Rakousku. Ano. Ale, pane kolego Síse, my jsme neměli takové štěstí jako vy. Vy jste měl hodně peněz, byl jste znám a pánové, kteří vás schovali do ústavu, a vy jste se právem schoval - docela dobře. Já jsem vám to řekl osobně, když jsem vás navštívil, že dobře děláte protirakouskou politiku. Ale každý jsme takové štěstí neměli. Naši úředníci v nemocenských pokladnách, lékaři atd. toho štěstí neměli, aby se mohli schovati před frontou do nějakého úřadu, do nějaké nemocnice, aby mohli cokoliv provádět, jen aby nemuseli na frontu. Kdyby to mohl dělat vůbec celý národ, bylo by to jen velmi dobré. Každému však štěstí nepřálo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP