Pátek 24. ledna 1919

Tedy ne proto, že by jí scházelo rozumových schopností, ale proto, že mateřství, které je základem citové kultury lidstva - a nikoli erotika - absorbovalo velkou část její fysické síly, zjemnilo jí, učinilo ústupnou, neboť byla bezbrannou vůči nadvládě hrubé síly. A tak trpěly a mlčely ženy. Občasné revolty jednotlivých, nad průměr silných ženských individualit zapadaly bez znatelného vlivu na celek, který nadále zůstával pasivním.

Znenáhla se vyvíjející společenské řády, jimž hybnou silou byla právě dravčí morálka násilí a bezpráví - stlačovaly sebevědomí žen již od útlého dětství. Přeceňování chlapců na úkor dívek, odlišná výchova obou pohlaví vedla nejen k vzájemnému nepochopení, ale zároveň i k věčnému nepřátelství. Způsobila defekty charakterů. U mužů hnala sebevědomí až k chorobné domýšlivosti, někde u žen uvědomělých zavinila vnitřní rozpoltění. Tento způsob přeceňování mužův a podceňování žen musil nevyhnutelně přinésti lidstvu jen to nejtrpčí ovoce.

Dějiny lidstva, to jsou dějiny jatek. Každý krůček k pokroku, svobodě a blahobytu je přímo zalit krví. A je příznačné, že dosud národové mezi sebou přes všecku vysokou kulturu nedovedli učiniti blahobyt podkladem smíření a sbratření. Vžitá násilnická morálka přímo nutí vítěze, aby drtil poražené z obavy, aby nebyl považován za slabocha. Pravý, hluboký lidský cit je stále ještě zatlačován jako naivnost a nahražování lacinou sentimentalitou. A všechny ty zvrácenosti vrcholí v prudkém, bezohledném konkurenčním boji o nejnaléhavější potřeby života a požitky, která ho zpříjemňují. Zdá se, že ta válečná furie stále vládne a že jen mění své masky. Nikdo se neodvažuje ideje sbratření popřít, ale je právě chybou, že sbratření je dosud jenom ideálem a nikoli vážně uznanou potřebou. (Výborně!)

A proto ženy téměř všech národův a všech vrstev chápou se příležitosti, aby tentokráte odvážně a energicky přiložily ruce k dílu a pomáhaly odstranit hned v zárodku příčiny budoucích svárů. Svou průpravnou činností veřejnou jsou více než dostatečně kvalifikovány, aby dostalo se jim toho, co jim po právu patří, totiž nezkráceného volebního práva, ovšem že nejen do obcí, tak aby nejen pracovaly, nýbrž i spolurozhodovaly. (Výborně!)

Československé ženy zaslouží volebního práva plnou měrou. My chápeme, pánové, že mnozí jsou dnes plni obav, zda to rovné volební právo žen není povážlivým experimentem, který by se mohl naší drahé republice špatně vyplatiti.

Mohu říci tolik: Ano, bude tu jistá část žen indiferentních, která bude voliti zpátečnicky. Budou to snad klášterní sestry, budou to ženy, které prodávají svíčky a svaté obrázky, členky Marianských sdružení a mezi ně se připletou i ony ženy, na jejichž uvědomení nám nezbylo času. (Posl. Zeminová: Bohužel!) Dovoluji si však podotknout, že vedle nich svorně budou státi i mnozí mužové, kteří měli více času se uvědomiti, nežli ženy. Ale nikdy se pokrokové a svobodné republice československé nezpronevěří ty massy československých žen proletářských, které v roce 1915 vodily své děti k Husovu pomníku, kde vrývaly do dětských duší mlčenlivý, ale hrdý a tvrdý vzdor (Výborně!), nikdy se nezpronevěří ženy, které v zoufalé hrůze vrhaly se na koleje před vlaky, v nichž byli odváženi na světové lidské jatky jejich drazí, nebo ony ženy, které rozhořčeně strhávaly rakouské plíšky s prsou svých příbuzných jako odznaky hanby a zrady (Výborně!), a zejména se nezpronevěří republice ony nepřehledné massy československých socialistek, které spolupomáhaly republiku budovati, které riskovaly své existence, ba i životy a pomáhaly věrně a nezištně při naší drobné krtčí práci v zázemí, podrývajíce nenáviděné Rakousko. (Výborně!)

Mám zde, pánové, historický dokument revoluční československých dělnických žen v muničních továrnách. Tento dokument je vlastně vyznamenáním, na něž mohou býti hrdy socialistické dělnické ženy celé republiky, třebaže se týkal jem jediné jejich části a sice dělnic muničního závodu firmy Breitfeld a Daněk v Karlíně.

Vyhláška tato je datována ze dne 22. listopadu 1917, je adresována "Ženskému dělnictvu!" a obsahuje vyhrůžku těžkého 10-20letého žaláře (Slyšte!) nebo trestu smrti (Hlasy: To jest ještě lepší!), jestliže budou ženy své kolegy v práci podněcovati k revoltám a stávkám.

Snad se pamatujete, pánové a dámy, na jednu z nejvýznačnějších dělnických stávek a sice na onu slavnou první generální stávku veškerého pražského dělnictva dne 30. května 1917, kterou se postavilo dělnictvo za projev českých spisovatelův a při které měly ženy dělnické svůj lví podíl, neboť solidárně s muži odmítaly všecky sliby a žádaly svobodu pro všechny politické vězně, jakož i samostatný československý stát. (Výborně!) Ptejte se, pánové, členů tehdejší dělnické rady a oni vám rádi otevřeně doznají, jak byly ženy dělnické důsledné a jak dbaly přese všechno rozechvění přísné kázně mezi sebou při všech stávkách, které potom následovaly.

V důsledcích této výzvy se sice počet stávek potom zmenšil, ale za to, pánové, zvítězila propagace pasivní resistence a sabotáže. Není to sice tak efektní, tato pasivní resistence, jako stávka (Poslanec Buříval: Ale účinné!), ale jest účinnější a bylo to bezpříkladné hrdinství našich dělnických otců a matek, kteří tímto způsobem přinášeli těžké finanční oběti, vzdávajíce se finančních výhod úkolové práce (Posl. Zeminová: Výborně!), jen aby ochromily brannou moc prokletého Rakouska. (Výborně!)

A z řad ženské inteligence přihlásily se dívky, které bez ohledu na nebezpečí rozjížděly se po zemích, kde pracovalo české dělnictvo, roznášely letáky a udržovaly v masách dělného lidu a zejména žen pevnou víru v osvobození národa.

Nemenšího významu bylo spontanní revoluční hnutí žen v prvních měsících roku 1918, které během krátké doby podařilo se nám tak zorganisovati, že v případě násilného převratu státního bylo by svůj úkol, předem už vytčený, dobře a včas provedlo. Tato ukázněnost ženských mass nejlépe se projevila jak při demonstracích 14. října, tak i potom ve slavný den převratu 28. října (Posl. Zeminová: A první máj!), které nám vlastně celý svět závidí.

V hnutí tom účastny byly nejen ženy dělnické, ale i ženy vrstev středních a akademičky. Chci tím vším říci, že uvědomělé ženy české podaly důkaz o svých schopnostech politických, že nepřijímají rovné právo volební z vašich rukou jako velkomyslný dar, nýbrž jako satisfakci, jako akt spravedlnosti, kterého si plně zaslouží (Výborně!) a o který se samy svou promyšlenou soustavnou akcí pro volbu žen do Národního výboru a Národního shromáždění velmi energicky přičinily. (Výborně!)

Ovšem přiznávám, jsou to massy žen indiferentních. Ale netřeba se jich obávati. My socialistky obou táborů vyvíjíme veškeru energii aby tyto massy ženské byly v čas poučeny o velikém nebezpečí, které by republice hrozilo, kdyby volily zpátečnicky. (Posl. Zeminová: Nepláčeme, ale pracujeme!)

A mohu zde v plném vědomí zodpovědnosti před svým socialistickým a vůbec pokrokovým světem prohlásiti: všechno to povídání o indiferentních ženských massách, o jejich nepřístupnosti vůči rozumovým důvodům, jest dnes naprosto neoprávněné. Křivdí se těm ženám. Měli byste, pánové, vidět ty naše ženské schůze v zapadlých vískách Čech, Moravy a Slezska!

Jakživi už nebudou mít páni faráři v kostelích tolik vděčného a pozorně naslouchajícího posluchačstva jako míváme my. (Potlesk.) A ve své pevné důvěře ve zdravý smysl žen byla jsem posílena řečí pana kolegy poslance Devečky.

Věřím, že jakmile se slovenskému lidu, tedy nejen mužům, ale současně i ženám slovenským, dostane vážného, soustavného poučení o podstatě klerikalismu, že sebe výmluvnější klerikální náš odpůrce ničeho u nich nepořídí. A my navštívíme naše slovenské sestry co nejdříve a dohovoříme se s nimi o té věci.

Ženy jsou opravdové, vztahují poznané hodnoty ihned do vlastního svého soukromého života a to je právě cennou vlastností ženské povahy a její mravní silou.

A tato opravdovost žen je zárukou, že budou ženy své povinnosti nejen jako voličky, ale i jako volené konat s plným pochopením veliké zodpovědnosti vůči národu, jehož součástí jsou také jejich děti, že nebudou zneužívat paragrafu 8, který je osvobozuje od povinnosti, přijmouti volbu za člena obecního zastupitelstva.

Při té příležitosti podotýkám, že by bylo záhodno, aby v prováděcích nařízeních, nebo v novelisaci zákona bylo vsunuto ustanovení v tom smyslu, že od povinnosti, přijmouti volbu by byly osvobozeny jen ty ženy, které prokáží, že jsou povinnostmi mateřskými neb hospodyňskými přetíženy, ale nikoliv ženy bezdětné nebo samostatné.

Rovněž dovoluji si při této příležitosti poznámku ku zprávě o § 4. Dne 27. listopadu protestovali jsme proti původnímu návrhu pánů expertů, že počet členů obecního zastupitelstva nesmí býti vyšší, než polovina všech členů, a že právo býti volenu za starostu obce, náměstka a za člena obecní rady, ženám nepřísluší.

12ti členná deputace žen, vedená dvěma z předních pracovníků naší strany, přišla do budovy sněmovní, dala si pozvati všechny ženské poslance, jakož i pány členy ústavního výboru, přednesla své námitky a odevzdala písemný protest, podepsaný členkami pro volební právo žen.

Zpráva uvádí na vysvětlení, že původní návrh diktován byl s ohledem na ženy a nedostatek času, který jí brání, aby se mohla věnovati veřejným záležitostem.

Béřeme s povděkem na vědomí věcné a spravedlivé stanovisko, které ústavní výbor v této otázce zaujal a já zde dovoluji si k tomu pro všecky případy pochyb poznamenati, že všechny obavy v tom směru jsou dnes bezpodstatny.

Právě proto, že víme o těchto skrytých obavách mnohých mužů, kteří nejsou v ženské naší otázce dostatečně orientováni, dovoluji si poukázati na to, že je dnes nutno dívati se na tyto věci střízlivě, bez sentimentality. Ono se všelicos rozklížilo a nechť se nikdo nemýlí, zrovna tak, jako jest nutnou reforma manželského práva, zrovna tak jest nutnou reforma útvaru rodinného a reorganisace domáckých prací tak, aby zákon o osmihodinové době pracovní platil také pro ženy v domácnostech pracující a aby volební právo platilo v plném rozsahu pro ženy, které jsou při domácí práci zaměstnány.

Řešení těchto otázek jest v přímé souvislosti s reformou bytovou, se zřizováním jeslí, mateřských škol a domovin pro děti matek jdoucích za svým povoláním.

Ano, pánové! Rovnoprávnost žen s muži, nemá-li se státi bezvýznamnou episodkou ve vývoji národa, - a my se postaráme o to, aby se jí nestala - má své dalekosáhlé důsledky. Žena v samosprávě obcí, to znamená opravdový počátek přestavby dosavadních společenských řádů.

Jsme zásadně proti řešení chudinství způsobem dosavadním, charitativním a proto půjdeme v samosprávě solidárně s našimi bratry a soudruhy na samý kořen společenského rozkladu, který hrozí jinak státi se chronickou chorobou naší mladé republiky. Svou činností za války dobyly jsme si práva, abychom zrychlily tempo ozdravujícího procesu a zbavily mladý organismus státní té ohavné nakažliviny, kterou zdědila po starém Rakousku, tak, aby se jí nestala osudnou. Proto chceme postupně přestavbu všech přežilých řádů, a nikoliv pouhé správky, aby znenáhla vyrůstali nám noví lidé pracovití, hrdí a ušlechtilí, proniknutí morálkou práce a svobody, kteří by naše snahy o obrození národa provedli do důsledků. Vždyť my, matky, nejostřeji postřehujeme bolestný rozpor, v jakém se ocitá člověk spravedlivý a poctivý se svými zásadami v životní praxi. Vždyť právě my, kteří nechceme ze svých dětí vychovat ani ubohé oběti ideálů, vržené na pospas do vichřice životních zápasů, ani pokrytce, kteří by obratně dovedli překlenout rozpor mezi ideály a praxí krásnými hesly, jimiž se dají zastřít omezené, hrubě sobecké cíle, právě my matky hluboce chápeme, že převýchova lidstva má své nepopíratelné podmínky nejen mravní, nýbrž i hospodářské. Právě proto, že naše láska k dětem není již animalní a slepou ve své úzkoprsosti, nýbrž je regulována rozumem, tato rozumná, cílevědomá láska mateřská ukazuje nám, kde je naše místo, a přivádí nás k poznání, že budoucnost svých dětí nejlíp zabezpečíme ne tím, když pro ně nahromadíme jmění, o které ve rvačce životní mohou být kýmkoli obratnějším zase připraveny, - nýbrž uplatněním podmínek spravedlivých řádů, které chrání jedince vyšší citové úrovně před lidskými šelmami, jichž dravčí instinkty musí být teprve soustavnou výchovou přepěstěny, tak aby se staly společnosti neškodnými.

Samozřejmě, že tato převýchova jedinců je podmíněna obrozením tělesným, které je zase v souvislosti se změnou životosprávy člověka. Proto také považujeme boj proti alkoholismu, nikotinismu a prostituci za vysoce důležité body našeho pracovního programu, ať už jsme činny v samosprávách obecních nebo na kterémkoli jiném poli veřejné své činnosti.

Jsme si úplně vědomy, že jsou tu veliké úkoly sociálně-politické i kulturní, kterých muži bez intensivní součinnosti žen provésti nemohou. Naši bratři i soudruzi socialisté jsou téhož názoru a, pokud vím, pánové, i mnozí z vás, kteří jste příslušníky jiných stran, jsou o tom ve svém nitru opravdu hluboce přesvědčeni.

A právě proto, že své úkoly pojímáme velmi vážně, že jsme po dlouhá léta v tichosti, bez bubnu a bengálu pracovaly, aniž jste snad tušili, že připravovaly jsme se na příhodný okamžik, kdy svrhneme tisíciletá pouta a svobodny, svéprávny a rovnocenny vám mužům půjdeme vedle vás jako uvědomělé soudružky v práci, v boji, v utrpení i ve štěstí vítězství - právě proto dotkl se nás původní návrh pp. expertů tak bolestně a my znění předlohy, tak, jak je, s díkem a uznáním vítáme nejen za svůj klub, nýbrž jistě i za celý uvědomělý ženský svět.

Toto, prosím, je nutným objasněním našeho ženského stanoviska, které chceme, aby bylo respektováno. My nedopustíme, pánové, aby volební právo žen bylo považováno za politickou modu. My nechceme být ve veřejných sborech, ať zákonodárných nebo samosprávných, pouhým okrasným ornamentem. My se chceme, pánové, uplatnit jako zdatný pracovní element, který si svého místa čestně uhájí a pevně doufáme, že po letech, až objeví se viditelné účinky naší součinnosti zejména v samosprávách obecních, bude celá československá republika hrdá na své dcery. (Hlučná pochvala a potlesk).

Předseda: Člen Nár. shromáždění paní Štychová-Landová učinila průběhem své řeči dodatečný nějaký návrh. Žádám, aby podala jej písemně a buďto jej dala podepsat, nebo potom učiním dotaz na podporu.

Přerušuji debatu. Nebude-li proti tomu námitek, projednáme ještě jakožto naléhavé věci, a celkem nesporné, další dva odstavce denního pořádku, a to zprávu finančního výboru o vládním návrhu zákona o úpravě pořadu stolic ve věcech poplatkových, tisk č. 359.

Není proti tomu námitek

Žádám pana zpravodaje dr. Veselého, aby se ujal slova.

Zpravodaj posl. dr. Veselý: Vážené shromáždění!

Vládní předloha má za účel zjednodušení dosavadních nařízení o vyřizování stížností proti vyměřování poplatků. Dosud byly v malých věcech do 200 K určovány poplatky berním úřadem a stížnosti šly k okresnímu finančnímu ředitelství a pak k zemskému finančnímu ředitelství. Ve věcech přes 200 K byly poplatky vyměřovány okresním finančním ředitelstvím, stížnosti šly k zemskému finančnímu ředitelství a pak k ministru financí.

Tato nařízení mají býti změněna tím způsobem, že příště by poplatek byl vyměřen buď berním úřadem při jednoduchých věcech, anebo okresním ředitelstvím finančním při složitých věcech a stížnosti by šly jedině k zemskému finančnímu ředitelství, kdežto stížnosti k ministerstvu financí, které dříve byly přípustny, by nyní byly nepřípustné. Ovšem zachována by zůstala instance stížnosti k správnímu soudu.

Já pokládám toto zjednodušené řízení instanční za vhodné, poněvadž vím ze své zkušenosti, že stranám jest nepříjemné mnoho stížností a dlouhé stížnosti a zdlouhavé vyřizování a milejší jest jim vyřizování rychlé, platné, na které mohou se spolehnouti.

Pokud jde o jakost vyřízení, tu mně záleží na tom, že zachována jest pro všechny případy možnost stížnosti k správnímu soudu, neboť správní soud jest nám zárukou, že bude judikatura ve věcech poplatkových jednotná a bude brániti výstřelkům fiskalismu. Tedy v tom případě myslím, že o zájmy poplatnictva jest dostatečně postaráno.

Jedno, co bych ještě požadoval kromě těch přání, která byla projevena již v mé zprávě referentské, by bylo, aby odůvodnění pro určování poplatků bylo uvedeno podrobně, zejména, aby byly tam citovány všechny paragrafy, na kterých spočívá vyměření poplatku, aby poplatník sám mohl posouditi, zda-li jest vyměření poplatku zákonně právně odůvodněno, a aby ve stížnosti, která se podává, mohl již určitými zákonnými ustanoveními se brániti. V té příčině jest potřebí jasnosti, poněvadž dosavadní způsob určování poplatků nebyl dosti jasný a bylo velmi často opominuto paragrafův a zákonných ustanovení, na kterých nejvíce záleželo. V té příčině projevujeme přání, aby také ještě přímo ministerstvo financí bylo požádáno, aby v prováděcím nařízení, které bude vydáno k tomuto zákonu, ministerstvo finanční upozornilo berní úřady a okresní ředitelstva finanční, aby vyhovovala těmto požadavkům.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP