Středa 22. ledna 1919

Můžeme říci docela otevřeně a jasně na adresu celého socialistického světa: My trváme na svém prohlášení plně a jsme si plně vědomi toho, co jsme řekli, jsme si plně vědomi oněch důsledků. My trváme na něm proto, poněvadž si přejeme ono sjednocení celého socialistického světa na ideálním podkladě, na podkladě čistoty socialismu, na podkladě očistění socialismu českého ode všech vlivů cizích, zahraničních, ode všeho vlivu - řekl bych - berlínského, ale také ode všech vlivů vnitřních.

Proto budeme se snažiti, aby národ byl osvobozen nejen od svých nepřátel cizích, nýbrž také od nepřátel vnitřních, k nimž ještě přijdu ve své řeči, tak také aby idea, za kterou jdeme a za kterou jistě půjde celý český socialistický svět, byla naprosto neodvislá, naprosto čistá, abychom mohli s ní přijíti jako svobodný národ mezi svobodné národy jiné, kteří si představují jiné vztahy státní a mezistátní, než jaké byly před touto katastrofou světovou. (Výborně! Potlesk.)

To ovšem neznamená, že bychom nechtěli míti nic společného se stranou české sociální demokracie, naopak to znamená, že máme tolik kuráže a mužnosti, jeden druhému říci do očí veřejně, co se nám nelíbí na jednom a co se nám nelíbí na druhém. Stalo-li se v důsledku tohoto prohlášení našeho něco v socialistickém bloku, nebo dokonce v jednotlivých stranách, pak jest to jistě záležitostí bloku socialistického (Výborně!), jest to záležitostí súčastněných na něm stran a strana ani jedna, ani druhá, ani blok socialistický nemusí čekati na nějaké odsouzení od strany jedné, nebo na nějaké pochválení se strany druhé. (Výborně! Správně!)

Ovšem, aby bylo docela jasno, prohlašujeme: že v budoucnosti se budeme starati a myslím, že všechny socialistické strany a strana pokroková, která jest s námi v práci spřízněna - a snad i do jisté míry programově - že se budeme starati všemi silami o to, aby za všech okolností i za okolností eventuelních obětí na té, či oné straně nedošlo v dohledné době k bratrovražednému boji mezi českým proletariátem, který bude potřebovat do budoucna sil k docela jiným věcem, jenom ne k boji mezi sebou. (Výborně! Potlesk).

My jsme, slavné shromáždění, učinili prohlášení určité o oportunismu a ku podivu strany měšťanské viděly v prohlášení našem jen oportunismus Šmeralův, ale žádný jiný oportunismus neviděly, ačkoli o této věci nutno několik objasnění. Kdyby byly měšťanské strany pochopily nás správně a plně, nebyly by tolik jásaly po našem prohlášení, poněvadž by si musily uvědomiti, že mají ve svých stranách oportunismu více než dosti. (Hlasy: Měly! Jiné hlasy: Mají!) A nejen že ho neodklidily, nýbrž svým vlivem dosazovaly své oportunisty na vysoká, důležitá místa úřednická v československé republice (Výborně!), ba dokonce strany tyto vyslaly bývalé oportunisty i do Národního shromáždění. (Hlasy: Jmenovat! Jiné hlasy: Švehla! Mattuš!) Ale ty strany znají je lépe než my, budeme vidět, co dále se z toho vyvine. (Hlasy: Mezi oportunistou a oportunistou je rozdíl!) Máte pravdu, já na ten rozdíl přijdu! O oportunismu, velectění přátelé, máme své názory. Proč? Poněvadž jsme byli přímými účastníky oportunismu českého před převratem z 28. října minulého roku a měli jsme s ním velmi mnoho co dělat. Když před převratem v bývalé říšské radě vídeňské nalézal se národ náš v nejchoulostivější situaci, když v době té cizina poslouchala nejcitlivějšíma ušima, bylo v českém poselstvu tolik oportunismu, ze jsme musili hlasování o taktice českého svazu ze strachu, abychom věc národa na vídeňských parketách a ve vídeňském salonu neprohráli, přenést do Prahy. Vždyť se mnozí kolegové, kteří byli ve Vídni, na to pamatují velmi dobře.

Ba ještě v Praze hrozilo určité nebezpečí, kterému chtěli jsme - otevřeně to řeknu - čeliti po případě organisováním ulice proti českým oportunistům. (Výborně!) A myslíte, že poměry dnes tak radikálně se změnily? A myslíte, že dnes je jen jeden český oportunismus, a to oportunismus Šmeralův? Nikoli: my známe ještě další české oportunisty, my známe lidi, kteří se před 28. říjnem báli ve Vídni dýchat nahlas, my známe české oportunisty, kteří před státním převratem seděli ve vídeňských a pražských centrálách a pomáhali Rakousku drancovati země české (Tak jest!), my známe oportunisty, kteří před 28. říjnem tupili Masaryka ve svých listech (Výborně!) a lísali se k císaři Karlovi (Slyšte!), my známe oportunisty, kteří před 28. říjnem nemohli se dosti vynachváliti rakouské dynastie, modlíce se za ni v kostelích a na kazatelnách - a dnes tito lidé jsou velkými republikány a hledí strhnouti vedení státu do svých rukou nejen proto, aby dostali většinu neb vliv v tomto sboru, ale - co hlavního - ve správě úřadů československé republiky. (Výborně! Potlesk.)

Naše prohlášení o oportunismu platilo na všechny strany a jsem přesvědčen o jedné věci: jestliže ta či ona strana odklidila ze svých řad oportunisty (Hlas: My jsme čistili ocelovým kartáčem!), co zatím mnozí ještě ve vedení politickém zůstali, národ očistí je dokonale, jen jak dostane hlasovací lístek do ruky. (Výborně!) My aspoň - a mám za to, že celý socialistický blok, bude se o to starati, aby v československé republice byli lidé na všechny strany celí. (Výborně!)

Při této věci upozorňuji na jedno. Pan dr. Stránský se nás ve své minulé řeči ptal, proti komu chceme brániti republiku se zbraní v ruce. A my říkáme docela otevřeně: nejen proti tomu proudu nezdravého bolševismu, ale také proti takovému černožlutém oportunismu (Hluk. Předseda zvoní), proti černožlutému...

Předseda (zvoní): Prosil bych o klid!

Posl. Slavíček (pokračuje): ...proti dravému kapitalismu a proti všem těm škodlivým vlivům, které ještě mohou v československé republice hlavy pozvedati. My známe české oportunisty... (Hluk.) Včera před převratem klaněli se Vídni. (Hluk; předseda zvoní.), včera klaněli se Vídni... (Výkřiky posl. Jiráska.)

Předseda: Pane kolego Jirásku, prosím o klid.

Posl. Slavíček (pokračuje): ...včera klaněli se Vídni, vídeňskému centralismu, dnes se klaní československé republice, a tito oportunisté jsou schopni zítra se klaněti nejčernější reakci, kdyby u nás zvedla hlavu. (Výborně! Potlesk.) Oproti těmto i proti druhým škodlivým vlivům platilo naše prohlášení o oportunismu.

Při minulé debatě (Nepokoj) dotkly se některé strany naší strany a specielně byl to mluvčí české státoprávní demokracie, který udělal nám poklonu, za kterou jsem mu poděkoval již tehdy a poděkuji mu ještě dnes a poklonu oplácím poklonou. Jen ovšem s tím rozdílem, že my máme svůj názor o české státoprávní demokracii ucelený a vyhraněný, kdežto u české státoprávní demokracie názor na socialismus a naši stranu jest předmětem kombinací různých a z důvodů minulosti. Ten názor není tedy ucelený, neboť kdyby tomu tak bylo, tak by "Národní Listy" na jedné straně nepsaly, že si přejí vyjasnění v našem národě, že si přejí sloučení socialistů v jednu stranu, že by tím nastalo vyjasnění a že by se tím zjednodušily politické poměry. Na druhé straně však ale dr. Stránský projevil až nápadnou radost nad tím, že určité rozladění mezi socialistickým blokem nastalo po známém sjezdovém prohlášení a konec jeho řeči byl: "Prosíme vás, věřte nám!", což opakoval asi třikráte, patrně v přesvědčení, že my opravdu české státoprávní demokracii v určitých věcech nevěříme. V tom jest ten rozdíl mezi námi, v nazírání na strany u nás i tam. Ale budiž poznamenáno hned a předem: o české státoprávní demokracii máme ustálené své vědomí v tom směru, že ji plně považujeme za stranu pokrokovou (Tak jest!), že ji plně považujeme za stranu, která opravdu miluje svůj národ, považujeme ji za stranu, schopnou všech obětí pro republiku. Jen o některých věcech se nemůžeme shodnouti a myslím, že se neshodneme. (Hlas: Nikdy, pokud se týká kapsy!) Kdyby pan dr. Stránský říkal: "Věřte nám, věřte nám!" a jeho řeč byla sebe více zabarvena socialisticky (Hlas: Englišův program!), v tomto směru uvěříme mu jen tenkráte, až se přesvědčíme jako svatý Tomáš podle písma svatého, když vložil ruku do rány Kristovy, uvěříme, až vložíme ruku do rány České státoprávní demokracie, podobné jámě v jejích kapsách, kterou hodlá učiniti hospodářský socialismus budoucnosti. Po této stránce snad uvěříme, ale o jedné věci se snad neshodneme nikdy, a to je názor o středním stavu našeho lidu, o živnostnictvu a o úřednictvu.

Česká státoprávní demokracie nepřestává dokazovati, že živnostník nemůže býti socialistou, že úředník nepatří mezi proletáře, my zase na druhé straně snažíme se a budeme se snažiti plánovitě, programově a prakticky ukázati, že u socialistů dýše se volněji i střednímu stavu, ať je to rolník malý, ať je to živnostník malý, ať je to třeba úředník. (Výkřik: Moc daleko slova od skutků!) Po skutcích poznáte je, říká se a, pane kolego, vám radím jednu věc: než budete kritisovati práci živnostnictva, informujte se a jistě dojdete k úplně jinému názoru, než máte dnes.

Ve výboru - reaguji na výkřik - živnostenském, o čem se jednalo? Mluvil tam někdo proti živnostnictvu? (Hlas: Ale skutky nejsou žádné!) Má je v rukou vláda a dostaneme je do rukou snad příští týden. Není v tom vina socialistův a programu našeho a jestliže ve výboru živnostenském, kde se jednalo o poválečném úvěru živnostnictvu, navrhovalo se také, aby i dělník byl súčastněn na poválečném úvěru, jemuž válka znemožnila státi se samostatným, je to jistě jen šlechetný názor a jen spravedlivé. (Potlesk. Výborně!)

Několik slov snad mi dovolí moji přátelé, aspoň osobní přátelé ze strany agrární na prohlášení "Večera" o straně naší. (Hlas: To jest volební řád?) Pane kolego, jest viděti, že si nevšímáte jiných řečníků; řekl jsem to a opakuji: i když se projednávají věci programové, jako červená nit v jednání sněmovním vždy byla, jest a bude určitá idea politická, která se nikdy neztratí, zejména ne tenkrát, když se jedná o nějakou předlohu zákona v generální debatě. Až se bude jednati ve specielní debatě, snad byla vaše poznámka na místě, ale teď ne.

Upozorňuji, že strana agrární se na nás dívá někdy také špatně a když ne strana, tak "Večer", a hledí využíti mnohých momentů politických k určité škodě celého národa, to se ví, že také k určité škodě naší.

Že strana agrární měla by snad z toho radost a i zájem, kdyby se socialistický blok rozbil těsně před volbami do obcí, to jest možné. (Odpor) Proč? My k tomu přijdeme, a sice mohlo by to býti proto, poněvadž půjdou-li socialisté společně do voleb do obcí, já nevím, pánové, ale myslím, že stranu agrární někde pocuchají pěkně. (Výkřiky.) To je můj osobní dojem. Ale to je vedlejší, o to mně nejde. Mně jde o něco docela jiného a sice o to, že i u strany agrární vidíme určitý proces politický i duševní jako u nás, jako u sociální demokracie i u státoprávní demokracie a strana agrární tedy určitě, když ne ona, aspoň část žurnalistiky měla by si přece jen někdy kritice ukládati určité reservy a neosobovati si tolik práva, řekl bych, mentorského. Proč? Prostě z toho jednoduchého důvodu: u strany agrární - a my to s díkem kvitujeme - jest duševní proud k lepšímu, poněvadž ve straně této, které namnoze kdysi před lety nejvyšší politikou byly subvence a celní šraňky, začíná politické proudění k pokrokovosti, k velikým směrnicím politickým, ba řekl bych, i státním. Říkám ještě jednou: rádi to vítáme, tím spíše, poněvadž, nezapomeňte, my nebudeme tu sedět vždy tak kamarádsky jako nyní. Ony přijdou mnohé věci, které nás rozdělí opravdu na levo a na pravo. Ale není třeba jich vyvolávati, přijdou samy.

My tu nebudeme seděti tak kamarádsky; přijdou sem Němci, přijdou sem Maďaři, snad i Poláci a pak budeme musit politicky trochu jinak mysliti a trochu event. i jinak jednati a proto rádi vidíme tu myšlenku politického proudění (Výkřiky), politického proudění nahoru.

Ale, pánové, právě, protože považujeme stranu agrární za stranu v kulturních věcech s námi téměř úplně souhlasící, za stranu, která té tradici subvenční odvyká a zatracuje ji stejně v zásadě s námi, protože strana agrární nám podává ruku v potírání té lichvy (Hlas: Pozdě, ale přece! Měl jste býti dopoledne v železničním výboru! To bylo totéž! Výkřiky.) Nikdy není pozdě - přece jen, přátelé, myslím, že pan ministr orby, representant strany agrární, přece neměl postupovati tak bojovně a přece si měl vzpomenouti, že není přece ve vídeňském parlamentě, nýbrž v československé republice. To si myslím, a ten dojem to na mne dělá.

Pan ministr Prášek ve své řeči měl býti pamětliv jedné zajímavé věci, která přijde: že vedle jeho velkostatku nebudou již sousediti knížata a hrabata, nýbrž malý zemědělský lid, zůstane-li panu ministru orby vůbec jeho velkostatek při socialisaci půdy (Hlas: On jej dá první k disposici!); proto přes to, že rádi vítáme tento duševní a politický proces nahoru, toto nás jaksi rozladilo; proto říkáme, chce-li si někdo činiti právo na kontrolu, kritiku a řekl bych v dosavadním směru jiným stranám politickým: nejdříve má kritiku a důsledky provésti ve straně vlastní.

O agrárnících bych chtěl říci jenom ještě tolik, pánové: Přejeme si jistě silného zemědělského stavu. (To je správné!) A není to pravda, že si přejeme zproletarisování na nejnižší hospodářské niveau nejen rolnictva, nýbrž také živnostnictva a průmyslu, nýbrž nám jde o prostředky, a kdo je má v rukou? O nic jiného, než o tuto věc.

Jednu věc ale přece jenom nemile neseme, přátelé, a ta je, jsou-li pravdivy zprávy novinářské, že se ještě dnes musí rekvirovat na venku za asistence vojenské (Tak jest!). Pak to jistě je špatný důkaz lásky k republice, špatný důkaz lásky k národu. A to bychom si nepřáli (Odpor u agrárníků. Předseda zvoní. Hluk). Jistě každý musí býti živ. Chápeme to. (Hlas: Co budete dělat za rok, to uvidíte!) Ale také lidé ve městech, i kdybyste měli tam jen polovici, jísti musí, to je žaludek, který se nakrmit musí, stůj co stůj. (Odpor u agrárníků. Hlas: Když se ve Vídni rekvirovalo, tak se neříkalo nic! Pamatujeme si, jaké pánové z obilního ústavu vydávali brožury! Hluk.)

Předseda: Slovo má p. koll. Slavíček!

Posl. Slavíček: Já bych si přál, aby pro budoucnost právě proto, než přijdou zástupcové ostatní ještě do Národního shromáždění, bylo mezi námi jasno a to jasno se snažíme vznésti docela striktním, konkrétním, programovým, nezáludným prohlášením i na sjezdu i ve sněmovně a nic nás více nebude těšiti, než když učiníte vy totéž o straně naší. Jenom bych prosil o jednu věc: kollegialita za kollegialitu. Nějaké poťouchlé pochvalování si strany naší, nějaké záludné, řekl bych, strkání nějakého záludného úmyslu straně naší, to nedělejte, poněvadž jest to nedůstojné v nynější době, ale nejméně to přijme naše strana. Strana šla svou cestou a půjde jistě; opakuji ještě jednou: bude nám to jen milé, když docela otevřené prohlášení učiníte i vy! (Hluk. Předseda zvoní).

Jednu věc však přece jenom bych chtěl ještě zde konstatovati, a sice vracím se zase k předloze zákona. Jestli všechny strany se šikují do voleb, jest to pochopitelno. Žádná strana však nedělá to tak okatě, zneužívajíc náboženské immunity, jako to dělá lidová strana. Proti tomu musíme protestovati se vším důrazem a poukazuji na následky, které by eventuelně z agitace té vzešly.

Byl jsem na několika schůzích v posledních dnech na venkově, posledně v Horních Beřkovicích. Koho to interesuje, dopište si tam a dejte se informovat, jak se tam agituje ve straně této: (Hlas: V Krumlově povídal farář: Pro nás neplatí ministerská nařízení, nýbrž božská nařízení! Jiný hlas: To je výmysl! Nelhat! Hlas: Máme důkaz! Máme na to svědky! Jiný hlas: Já vám zase dokáži, že to není pravda!).

Jestliže jsme, pánové, toho přesvědčení, že duševní život, že náboženství nepatří do hospody, také kategoricky prohlašujeme, že nestrpíme a nebudeme trpěti, aby politika byla tahána do kostelův a na kazatelnu. (Výborně! Potlesk.)

Zdali věříme v jejich programovost, v jejich socialismus atd., tím se nechci zabývat, poněvadž nemám prostě na to času, jsa napomínán, abych skončil. My jim nevěříme, říkám otevřeně. (Hlas: To je vaše věc!) Ano, to jest naše věc. (Hlas: To říkal již Havlíček! Posl. Sedláček: Vy nevěříte nám, my nevěříme vám!) To jest pochopitelno.

Ale, pánové, činím vás pozorny na jedno nebezpečí. Lid má této agitace a zneužívání immunity náboženské až po krk (Tak jest!) a na venkově se chystá hromadně jíti do kostelův a zavésti politické debaty v kostelích samých. (Hlasy: To provedeme!) A my bychom se mohli dožíti, kdyby lidová strana nepřestala agitovati pro své cíle... (Hluk, předseda zvoní), nechť jde a agituje veřejně, jako my! (Posl. Sedláček: Vy nám rozbíjíte schůze! Máme smutné zkušenosti!) Ani mně nenapadne! (Posl. Sedláček: Každou schůzi rozbijete! I 15tileté chlapce zvete, aby nám rozbíjeli schůze!) Ale pane kolego, do kostelů přece nemůžete utíkati s politikou!

Činím vás pozorna na nebezpečí, které zde jest. Mohli bychom se dožíti v československé republice následkem této taktiky takových věcí, které začínaly 30tiletou válku, a toho my si nepřejeme.

Náboženství nikomu nechceme brát. Když někdo chce věřit, s pánem bohem, ať věří co chce a jak chce. Politické přesvědčení respektujeme, ale jest rozdíl: církev, která jest v úzkém spojení se státem, církev, která má určitá privilegia, tato církev se nesmí opovážiti, strkati prsty do politiky na místech, která k tomu nepatří. (Posl. Sedláček: Ale brániti se má právo každý!) Ano, pochopitelně, ale na místech kompetentních. (Hluk. Předseda zvoní. Posl. Sedláček: To nám tu svobodu také ponecháte?) Ano. (Poslanec Sedláček: My nechceme nic jiného, nežli svobodu! Posl. Hrouda: Ale zneužívat kazatelen, to znemožníme! Výkřiky.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP