Úterý 21. ledna 1919

Snad budou někteří překvapeni příjemně, jiní nepříjemně (Posl. Bechyně: To je ta vyrovnávající spravedlnost!), všem zachovati se nelze. Ale jednu věc bych rád výslovně konstatoval: že všechna tato opatření, ať již se týkají daní či úpravy valuty, vynasnaží se vláda řešiti spravedlivě (Výborně!), poněvadž stojí na stanovisku, že ani daně, ani úprava valuty nesmějí býti prostředkem k tomu, abychom se dopouštěli msty nebo dělali něco se záští. My budeme hleděti strhnouti všechny ty neoprávněné zisky, které zde jsou, měrou daleko větší, než si to snad myslí tak mnohý z těch, u nichž ten přesun majetkový nastal, my budeme hleděti při úpravě valuty vyrovnati také přesuny mezi jměním, které za války nastaly, a budeme při tom (Posl. dr. Horáček: Zameziti spekulaci!) hleděti, abychom postupovali spravedlivě a abychom při tom zamezili každému možnost, aby včas o tom se dověděl a podle toho se zařídil. (Hlas: Svatý Jan Nepomucký!), ano: při úplné mlčenlivosti. My přijdeme na vás také s opatřeními, jakých v Rakousku nikdy použito nebylo a kterých bychom snad ani my nepoužili, kdyby jich nebylo potřebí k úplnému potlačení berní nemorálky, my přijdeme k vám s velmi ostrými opatřeními, bychom našli to, co se skrývá (Výborně!), a to abychom našli i u těch, kteří nevedou knih a kteří nemají povinnosti, cokoliv ... (Posl. Vaněk: Jak tohle povídáte, budou to honem skrývat! Posl. Aust: To je vlastně výstraha pro ně! Posl. Jaroš: To musí jít i na podvazky, poněvadž ženy keťasů mají brillanty i na podvazcích! Veselost.) Bez vás však tato opatření dělati nemohu a rád bych to udělal tím způsobem, když mně v příhodný okamžik dáte k tomu plnou moc. (Posl. Johanis: Jen aby ten příhodný okamžik brzy nastal, každý odklad znamená škodu státu! Posl. Vaněk: Dnes s tím přijít a zítra už to dělat!) Až to uvidíte, snesu klidně jakoukoliv kritiku. (Posl. Aust: To není kritika, to je pobízení k větší práci!) Až všecky věci budou hotovy a já budu vám moci vylíčiti, jakým způsobem musilo se postupovat, co vše muselo se překonat a jaké přípravy bylo nutno učinit, seznáte, že jsme nezaháleli ani jedinou hodinu.

Tedy prosím, pánové (Posl. Aust: To nebylo nechutenství ku práci!), nemůžeme o detailech všeho toho mluviti a myslím, že byste to ani nechtěli. Jedno vezměte jen na vědomí: že ještě dnes nemáme pevných hranic, a ty pevné hranice budeme míti až za týden, možná až za 10 dní, možná ještě později. Tedy prosím, že při tom přes to přese všechno, že pevných hranic jsme neměli, jsme nezaháleli, abychom všechno do posledního puntíku připravili a mohli k vám přijíti tak, že vás ve 2 hodiny odpoledne požádáme, abyste nám dali určité zmocnění a ve 4 hodiny bude moci jíti všechno do světa, poněvadž jen tím způsobem si představuji vše, co se zachytiti dá. Jinak ovšem uznáte také, že náš postup, jak my ho chceme, je trochu jiný, než býval za rakouské vlády, a že ve svém prohlášení zbytečně jsme svůj úkol tímto způsobem, jakožto úkol, který musí býti proveden ještě před volbou do Národního shromáždění, si výslovně do svého programu nedali.

Jedno ovšem račte, prosím, vzíti na vědomí. Řekl jsem, že otázka úpravy valutové není otázkou finanční, nýbrž že jest otázkou národohospodářskou (Prof. Horáček: Obojí!) Ano, finance mohou pomáhati, ale ve skutečnosti na volném národním hospodářství a celém jeho rozvoji záleží dobrá neb špatná valuta.

A proto všichni členové Národního shromáždění mohou vládě pomáhati k tomu, aby valuta byla rychle opravena, jestliže každý v mezích svého okruhu bude působiti k tomu, aby se rozmnožila jednak podnikavost, jednak chuť ku práci, abychom skutečně vyráběli a nahražovali ty statky, které válka zničila. Když to se nám podaří, budeme také v budoucnosti míti dobrou valutu. (Výborně! Hlučný potlesk.)

Předseda (zvoní): Slovo má pan Bechyně.

Posl. Bechyně: Dámy a pánové!

Před půl hodinou mluvil s této tribuny pan kolega dr. Mazanec, kterýž nám zde představil československou stranu lidovou. Představil nám ji tak, jak ji známe z této síně: kterak tu chodí po špičkách, kterak ji tu neslyšet, nevidět a necítit.

Pan dr. Mazanec nám řekl, že jeho strana chce klid a mír v republice, že všechno se má konati důstojně, bez znásilnění (Hlas: Slyšte!), zejména volby, že jeho strana chová se velmi loyálně, že uznává, že je nutno, aby zájmy a rozpory stran ustupovaly před zájmy národa. Byla to opravdu řeč (Hlas: Odvážná!) rozvážná, moudrá, dobrá.

A mne se velice dotýkaly žaloby, které jsme tu z úst pana dra Mazance slyšeli. Prý československá strana lidová přišla velmi zkrátka, není prý tak zastoupena, jak by si zasloužila. A prý jsme špatnými počtáři.

Pánové, tyto žaloby mají v sobě mnoho oprávněného, a kdybych měl mluviti za svou stranu, tedy bych se musel připojiti k tomu, že také naše zastoupení neodpovídá početnímu i ostatnímu významu naší třídy, naší strany v národě.

Ale, pánové, zdá se mi, že poněkud jinak je to s Československou stranou lidovou.

Pánové jsou dobří počtáři, rozumějí dobře cifrám, ale mně se zdá, že rozumějí špatně hodinám. Přišli totiž do té republiky československé trochu později, než všecky ostatní strany. (Výborně! Potlesk.) Jiné strany dávno již ve Vídni nasedly do toho pravého rychlíku, zatím co Československá strana lidová ještě tam pořád byla a tak se ke své škodě velmi opozdila. Statistika, bible a dějiny, povídal to již Disraeli, jsou věci, z nichž se dá dokázati všechno.

Pan dr. Mazanec - a to jest ten důvod, proč navazuji na jeho vývody - nám zde představil jen jednu tvář Československé strany lidové. Tato strana má ještě jinou tvář, která se již netváří tak líbezně, tak diplomaticky a tak milostně, naopak, která se někdy velmi brutálně kaboní. K té tváři patří ruka, ne ta ruka, kterou nám vztyčoval zde p. dr. Mazanec, ruka přátelsky natažená; k té tváři, která se ukazuje venku lidovým masám na Moravě, ve Slezsku, na Slovensku a v jižních Čechách, k té tváři kabonící náleží zaťatá ruka, která také hrozí. (Posl. Johanis: Do kostela politiku nemáte zanášeti! Různé výkřiky.)

Já jsem po celou řadu týdnů varoval před takovým postupem; ve své schůzi předsedů klubův i jednotlivým jsem domlouval a rovnal cesty a všechno bylo marné. Vy, pánové, děláte politiku, na niž musí býti právě s této tribuny jednou náležitě posvíceno. (Hlas: Nemáme žádné obavy!) Vím. My si své zápasy s obvyklou ostrostí vybojujeme venku, o tom nepochybuji. (Hluk a souhlas.)

Mám zde orgán Československé strany lidové, "Čecha". (Hlas: To není orgán přímo strany Československé, to jest orgán jednotlivce, orgán Kotrbův!) Na tom by nezáleželo, kdyby to bylo třeba "Právo Lidu" anebo "Národní Listy". Chci citovati, co řekl jeden z pánů. Je tu zpráva o chůzi zemské nepolitické organisace Československých katolíků. Čtu zde, že delegát ze Slovenska Andrej Hlinka vyslovoval se na oné schůzi takovým způsobem. Mluvil o nás o Češích a řekl: "Vyhánějí nás z kostelů". Dovolte, abych to označil pravým jménem: není důstojno katolického kněze, aby lhal. (Výborně! Tak jest! Potlesk.) On řekl dále: "Na 100 učitelů českých jde do Slovenska, a co takový český učitel dovede, to víme". (Posl. Čuřík: To známe z Moravy!) Pánové, takto budou podle úmyslu pana Andreje Hlinky vítáni na Slovensku čeští učitelé, kteří tam jdou opravdu s takovým idealismem, jaký bychom přáli mnohým z těch, za něž mluvil pan Andrej Hlinka. (Výborně! Souhlas.) Dále se praví: "90 procentům katolíků berou náboženství". A kde jsou důkazy toho? Pánové, jestli katolickému lidu někdo bral náboženství v té válce, pak to byli ti feldkuráti, (Výborně! Bouřlivý potlesk.) to byli feldkuráti (Hlasy: Tak jest! Zcela správně!), o jejichž činnosti jsou všichni vojáci věřící i nevěřící náležitě informováni.

Pokládal jsem za nezbytno, aby na tyto věci bylo s této tribuny upozorněno. Vím velmi dobře, že stojíme před řešením otázky, která může býti jednou z osudových otázek našeho národa, to jest: rozřešení poměru mezi státem a církví. Pozoroval jsem ve všech stranách, že závažnost tohoto problému se všude správně chápe. Nemohl bych doporučiti, aby československá strana katolická připravovala svoje věřící na tyto veliké věci tím, že již nyní podněcuje ženy proti mužům, vyhrožujíc jim, že se budou musiti nechati rozváděti a že jejich mužové budou od nich utíkati. Já bych si, pánové, přál, aby naše veřejnost nebyla k tomu velice vážnému dílu připravována takovým způsobem, jaký až k nám do srdce království, do královské Prahy nám přinesl pan Andrej Hlinka, jehož aureola kolem hlavy jest hodně falešná. (Různé výkřiky. Potlesk.)

Dovolte, pánové, abych přistoupil k jiné věci. Před týdnem byla v užším kruhu pronesena tato slova: "Naše republika není ještě hotova. Může se ještě státi, že po veliké naději přijde veliké zklamání. Pamatujte, že dílo není ještě dokonáno. My jsme vedli vaše věci čtyři a půl roku, skládáme je nyní do vašich rukou, odevzdáváme vám také všechnu odpovědnost." Tato slova promluvil muž, který má dosti autority, aby mu bylo uvěřeno na slovo, a který si svou revoluční prací pro republiku získal právo, aby směl varovati a, uzná-li to za nutné, také kárati. Byl to českoamerický kapitán soudruh Emanuel Voska.

Dámy a pánové! Skutečně, naše republika není ještě hotova. Ne proto jen, že nemá přesných hranic a že jí radou národů nebylo dosud vykázáno pevné místo v organisaci světa, ani proto, že nemá dosud své řádné ústavy a svých vlastních zákonů, ani proto, že její administrativa dosud řádně nefunguje a že její hospodářský a sociální život nemohl býti ještě obnoven. Naše republika není hotova ještě ani v myslích a srdcích veškerých státních občanů. (Výborně! Zcela správně!) Nemluvím o Němcích z okrajových okresů republiky, ani o Polácích na Těšínsku, ani o maďarských menšinách v osvobozovaném Slovensku. Mám zde na mysli ony dva neblahé výstřely fanatikovy na královském hradě.

Do srdce prazvláštního milionáře namířena byla ta rána, do srdce milionáře, který své miliony hodil větrům na pospas, zatím co jiní, mnozí jiní nebyli ochotni obětovati ani sešlapané opatky své obuvi (Výborně!), do srdce milionáře, který opustil svůj pyšný palác, kdež byl pánem, zatím co mnozí jiní nebyli ochotni opustiti ani předsíně salonů, kdež byli prosebníky.

Pánové, dr. Kramář je můj politický odpůrce, protože zamítá socialism, myšlenku, kteráž je vírou, nadějí i láskou velikých zástupů lidí ponižovaných a vykořisťovaných. Já však neváhám říci, že jméno dra Kramáře vyslovuje se i v našich řadách s uznáním. (Výborně! Tak jest!) Neboť dr. Kramař neopustil, dr. Kramář nezradil, dr. Kramář stál, kdy bylo snad výhodnější klečeti a kdy tak mnozí jiní skutečně klečeli. (Výborně! Potlesk.) Dra Kramáře neopustila pýcha muže, který ví, že i mučedníkům je zapotřebí k svobodě národů, a že smrtí jednotlivců platí se život celých národů. (Výborně!)

Ukázalo se, že ani nejperfidnější mocnost staré Evropy netroufala si konec konců vztáhnouti ruku na život tohoto muže. Nuže, a on měl býti sklácen do černé jámy hrobové rukou pobloudilého, nezralého mladíka. Já se táži: lze to pochopiti? Pravím vám, dámy a pánové: kdo v těch hodinách po atentátu nepochopil, že celá naše republika, ta naše sladká, milostná paní, stojí tu jako Hamlet před osudovou otázkou: být, či nebýt? - ten není z nás, ten nikdy nebyl náš a nikdy nebude náš. (Výborně! Bouřlivý potlesk. Hlas: Ale nebylo jich mnoho!)

Nuže, my jsme viděli, že to, co následovalo po výstřelech ... (Posl. Aust: Mezi vámi snad! Posl. P. Rýpar: Kdo vychoval ho a po čí řeči šel tam na hrad? Teprve potom jste obrátili!) Vy jste královraždu uvedli do celého systému v dějinách, pánové. (Hluk.)

Chci říci, že to, co se dělo ... (Hluk).

Místopředseda dr. Hajn (zvoní): Slovo má pan kolega.

Posl. Bechyně: Já nemám slovo, jak vidíte, pane předsedo! (Veselost a hluk). Ve slušné společnosti mluví jen jeden člověk, a když domluví, mluví zase druhý. (Hluk). Ještě to nepomůže?

Tedy to, co následovalo po atentátu, to nás všechny přesvědčilo o jednom: že nikdy netřeba zoufat a že z toho zmatku, z té ohromné křeče, vstala jako vítěz naše republika. (Hlasy: Šťastnou náhodou!) Dnes jsou naše srdce úplně klidna. My dnes víme, že to, co ohlašovaly ty výstřely na hradě, nebyl počátek, nýbrž konec (Výborně!), a že to byl konec křeče, která se nepřenesla na celé tělo národa. My dnes již víme, že se nemusíme obávat hrůz občanské války, my dnes již víme zcela jasně a bezpečně, že naše republika nebude krvavým bojištěm, kde se střetnou otcové a děti v ryku vášně a krveprolévání, nýbrž že naše republika bude požehnaným polem, na němž ze společné práce otcův a dětí vzroste velká a slavná žeň. (Výborně! Potlesk.) My víme, že akkordy, které se budou ozývati z příštího našeho života československého, nebudou představovati vzteklou disharmonii krveprolití, nýbrž že to budou akkordy lásky a práce! To jest naše pevné přesvědčení, to jest poučení nás všech z neblahého atentátu. (Výborně!).

Pánové a dámy! V debatě o vládním prohlášení bylo mnoho v této síni i mimo ni hovořeno o českém bolševismu. Chci k této věci říci také několik slov.

Stojím samozřejmě na půdě prohlášení výkonného výboru československé sociálně-demokratické strany dělnické, v němž je psáno, že strana zamítá taktiku diktatury, to jest, že zamítá militaristické násilí menšiny proti většině. Já bych k tomu ještě chtěl dodati, že sociální demokracie zavrhuje také státní ideál bolševismu. Je známo, že ruští bolševici zamítají myšlenku demokratické republiky, prohlásivše ji za ideál maloměšťácký. Místo demokratické republiky uvedli v život federaci sovětů, t. j. dělnických skupin, které byly dosazeny umělým volebním řádem. Nezbývá mi tu času k rozboru; chci jen říci, že československá sociální demokracie neakceptuje ani tohoto státního ideálu bolševického. Ona stojí na půdě republikánského demokratismu a demokratické republiky (Výborně! Potlesk.), neboť ideál federace sovětů jest v rozporu s celou naší národní a politickou tradicí (Výborně! Potlesk.), on neodpovídá našim kulturním, našim hospodářským, našim politickým poměrům. A jako socialisté máme za to, že tato státní forma bolševická není účelným nástrojem, jehož by dělnická třída mohla použiti k vyvrácení kapitalistického řádu hospodářského.

Opakuji: že trváme na myšlence demokratické republiky, kteráž je obrazem veškerých sil v národě, (Hlas: Výborně!) spravedlivou politickou organisací všech vrstev národa československého. (Výborně! Hlučný potlesk).

Nemůžeme se ještě dobře vyjádřiti o sociálně-hospodářském ideálu bolševismu. V této věci měl po mém soudu pravdu pan Dr. Franke a nikoliv pan Dr. Stránský. Nemáme ještě dost objektivních zpráv, jak vypadá sociálně-hospodářská organisace sovětského Ruska. (Hlas: Desorganisace!) Neznáme způsob jeho výroby a distribuce. To ještě nemůžeme docela dobře posouditi. (Posl. Stránský: Čistá komuna!) My nepochybujeme o tom, že pokusy ruských komunistů budou sloužiti všem socialistickým stranám světa ve všech národech (Posl. Stránský: Za výstrahu!) jako příklad buď positivní nebo výstražný. (Posl. Stránský: Tak jest!)

Účty socialistických stran o této otázce nejsou uzavřeny. (Hlas: Tak jest!) Celkem bych chtěl říci k této záležitosti, že orientace československé strany sociálně-demokratické je rozhodně a nekompromisně socialistická, při tom však rozhodně a nekompromisně česká a demokraticko-republikánská. (Výborně! Potlesk.)

S otázkou ruského bolševismu souvisí otázka komunistů českých, českých bolševiků. A ti dovolte, abych s tohoto místa vyslovil díky panu Dru Stránskému ml. za statečná slova, která tu pronesl. On měl odvahu, že naznačil, nebo skoro úplně vyslovil myšlenku generálního pardonu pro všechny, kteří se vracejí do vlasti z ciziny. Na tomtéž stanovisku stála od počátku naše strana. Při tom zdůrazňuji, že nám tak nešlo o ty komunisty, že nám tak nešlo o ty české bolševiky, nýbrž že nám šlo o náš stát, o naši republiku. (Posl. Johanis: Zcela správně!)

My jsme totiž toho názoru, že mezi námi je tolik konfliktů, že z našeho hospodářského i politického života vyvěrá na povrch tolik hořlavin, že naprosto není zapotřebí, abychom si své staré i nové konflikty rozmnožovali ještě o konflikty nové. Pánové, my se domníváme, že tady je státníkův úkol, a že zde bude také skládána státníkova zkouška. Hleďte! Přijíždí přes hranice republiky bývalý poslanec agrární, pan Dürich, a my jsme o něm slyšeli věci, které nebyly vždycky fair. O té věci nebudu šíře mluvit. On byl vítán svými sourodáky, zahráli mu "Hej Slované" a "Kde domov můj." Jest pokládán mnohými za ctihodného občana československé republiky. Nedávno byla schůze internovaných a uvězněných a my jsme z úst těch lidí slyšeli o hrozném zatěžujícím materiálu proti lidem, kteří v naší republice zaujímají dosti význačná místa, jako zcela řádní a pořádní občané republiky.

Pánové, a což kdybychom chtěli nyní, aby všichni lichváři a aby všichni ti keťasové, kteří šidili a kteří okrádali, aby vraceli, co přebrali, kdybychom na ně na všechny uspořádali hony, kdybychom jim hrozili zatykačem, pánové: která vesnice a které město mohlo by ztráviti jednu klidnou noc, jeden klidný den? My máme těch konfliktův a hořlavin doma dost a nebylo by dobře, kdybychom je rozmnožovali ještě potížemi cizími.

Jel jsem nedávno ve vlaku s praporníkem československých legií, který se vracel z Ruska, kde byl ještě někdy v prosinci a vyložil jsem mu, jak se naše strana a náš tisk dívá na otázku komunistů, vracejících se z Ruska. On mi řekl: "Pane, to jest názor veskrze správný; já se na to dívám také tak a bylo by dobře, kdyby republika poslala k legionářům na uralské frontě několik emissařů, kteří by pro tuto myšlenku smíru připravovali půdu".

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP