Úterý 21. ledna 1919

Jest sice možno potírati lichvu se životními potřebami co nejpřísněji a jistě není nikoho, kdo by na této cestě chtěl naši vládu zadržovati; naopak, vyzývám vládu, aby se nelekala žádných překážek, aby se nelekala ani drakonických prostředků proti těmto škůdcům lidské společnosti, a jest to možno i ostatními prostředky, které vláda ve svém prohlášení vypočítává, na příklad daní ze jmění, spíše bych řekl: splátkou na zálohy této daně, poněvadž ani daň ze jmění není dobře možno stanoviti, dokud není odbyta mírová konference. Jest možno dále dovozem surovin, výchovou našich pracovních sil, řádnou regulací uhelné těžby, v prvé řadě pracemi nouzovými atd. povzbuditi hospodářskou podnikavost. Jest možno tedy tím způsobem se poněkud přiblížiti k mírovým poměrům hospodářský, ale, slavné shromáždění, definitivně ozdraviti hospodářský život bude možno teprve po zaveden naší vlastní měny a po vylikvidování našich vzájemných poměrů ku starému státu na konferenci mírové.

Již z toho, vážené shromáždění, jest patrno, že žádná strana, tedy ani socialisté by dnes nechtěli převzíti zodpovědnost za vládu a nepřáli by si tu vládu sami vésti. Ale, pánové, není možno, aby jedna strana u nás vládu převzala, poněvadž není možno prováděti dnes jakýkoliv program jedné strany, a sice z důvodů kompetence tohoto Národního shromáždění. Je to otázka zásadní důležitosti pro klidný vývoj státu, kterého si musí býti vláda i Národní shromáždění dobře vědomo.

Poněvadž zde od jednoho z pánů předřečníků, byl to pan dr. Franke, byla tato otázka znovu uvedena na přetřes a byla řešena zde jaksi z hlediska autority a suverenity tohoto Národního shromáždění, jest nutno zdůrazniti a podškrtnouti ve vládním prohlášení právě moment, který se týká prozatímnosti tohoto Národního shromáždění a z něho vyplývající kompetence Národního shromáždění.

V úvodu k vládnímu prohlášení se praví: "Mluví se o úkolech, které nás čekají a jež budou vyžadovati rozřešení ještě dříve, než budou provedeny volby do ústavodárného shromáždění."

Tedy z toho jest viděti, že jde o věci a úkoly naléhavě nutné. Toto zásadní prohlášení, slavné shromáždění, jest v plném souhlase s tím, co vláda prohlásila hned v první schůzi tohoto slavného sboru, kdy ústy pana ministerského předsedy dra Kramáře prohlásila, že nemůžeme sice dnes, poněvadž nejsme ještě konstituantou, ve státní základní zákony vtěliti to, čím žíti chceme. A dále prohlásil p. dr. Kramář v první schůzi Národního shromáždění: "My spojeni jsme jednou myšlenkou, všichni bez rozdílu, totiž tou, že chceme upřímně republiku, že všecky síly své chceme vynaložiti, abychom v klidu a pořádku společně s Národním shromážděním připravovali půdu svému prvnímu sněmu československé republiky, zvolenému na základě všeobecného, rovného, přímého a tajného hlasovacího práva."

Totéž, vážené shromáždění, prohlásil také první předseda tohoto slavného sboru, kolega Tomášek, když řekl: "Ale stejně musíme si býti vědomi toho, že, byť velký byl úkol náš, na druhé straně jest zase přesně vymezeno, že nyní mimořádná doba postavila nás sem, kteří nejsme sem vysláni přímou volbou národa, a že jest to povinností naší, abychom odevzdali dílo své do rukou národa co nejdříve a abychom mu umožnili, aby vlastním rozhodnutím sem vyslal své zástupce."

To, vážené shromáždění, bylo prohlášeno za souhlasu nejen všech stran, ale celého Národního shromáždění.

Domnívám se tedy, že tato otázka nemůže býti nikterak sporná mezi stranami, když si uvědomíme, že jednak náš parlament, dokud nejsou ani stanoveny hranice státu, dokud nejsou zde zastoupeny národní menšiny, které budou stejně také členy tohoto státu našeho, jest parlamentem kusým, a když si dále uvědomíme, jakým způsobem toto shromáždění vzniklo. Politické strany poslaly do tohoto shromáždění své zástupce podle klíče, který byl založen na výsledku voleb z r. 1911.

Jak se toto rozdělení provedlo, vysvítá z těchto čísel:

Při posledních volbách všeobecných v r. 1911 dostali soc. demokraté 366.244 hlasů. t. j. započítajíc v to tedy centralisty, mají dnes 54 poslanců zde a měli by vlastně míti 74 poslanců.

Agrárníci dostali při posledních volbách 263.483 hlasů a mají 55 poslanců místo 53, kteří by jim náleželi.

Strana československá lidová, tedy naše společně s Moravany dostala 213.484 hlasů, má 24 poslanců a měla by míti podle správného klíče 42 poslanců. (Hlas: Slyšte! To je spravedlnost!)

Strana státoprávně - demokratická dostala při posledních volbách i se Staročechy 101.402 hlasů, mají 46 mandátů zde místo 25, které jim náležejí.

Čeští socialisté dostali při posledních volbách 101.241 hlas, mají 30 mandátů místo 19, které byl ji náležely. (Hlas: Jsou věrni státu!)

Tedy již z toho jest viděti, že není tu zastoupení takové, abychom mohli plným právem říci, že toto Nár. shromáždění zastupuje opravdu a spravedlivě politické strany v národě, že jest správným representantem politiky českého národa.

My, vážené shromáždění, nečiníme z toho další otázku kabinetní. My jsme se v zájmu společné národní věci podřídili, my považujeme za důležitější, aby národ v těchto vážných dobách byl sjednocen, aby národ náš šel před celým světem jak jednolitý celek za svým cílem, a také doufáme, že lid náš při příštích volbách napraví tuto křivdu, která se naší straně stala. (Hlas: Již máte hodně podpisů?) Máme. (Jiný hlas: Více než je potřeba!)

Stále je nutno, velevážené shromáždění, neustále si připomínati tuto křivdu na nás spáchanou, aby ostatní strany zachovaly se ve všech otázkách, které přijdou na denní pořad v tomto slavném shromáždění, tak loyálně, jako jsme se zachovali my, jako se zachovala naše strana, ne v zájmu stran, ale v zájmu státu a v zájmu našeho národa. (Výborně!)

Pro nás přece, slavné shromáždění, by bylo takticky daleko příznivější, kdybychom stáli mimo tuto koalici stran - to pochopíte snadno - a kdybychom my neměli zastoupení ve vládě. (Hlas: To bychom teprve viděli!) Ale ovšem my rozhodně si přejeme, aby koalice tato byla ke skutečnému prospěchu našeho národa, aby všechny strany si toho byly vědomy, že musí se svého programu poněkud ustoupiti, aby v těchto přechodných a tak kritických vážných dobách se ta jednota našeho národa zachovala. Očekáváme tuto loyálnost ve všech otázkách, o kterých se bude jednati v tomto slavném shromáždění. Nechci snad říci, že bychom se vyhýbali řešení otázek kulturních. Naopak náš klub bude všechny tyto otázky, otázku poměru státu a církve, otázku náboženské výchovy atd. řešiti společně s ostatními stranami. Je to naše přání, abychom mohli tyto otázky společně řešiti, až k řešení přijde čas, ale to jedině si přejeme, aby tyto otázky byly řešeny ze zásadního hlediska, ne po kousku, ne úryvkovitě, nýbrž aby byly řešeny s hlediska té opravdu republikánské svobody a demokracie, jako si všichni v tomto státě přejeme. (Výborně!)

Rovněž tak nepřejeme si, aby tyto otázky byly řešeny snad nějak překotně, aby zde pod nátlakem jakýmkoliv byly řešeny s takovou jistou nervosou, na jakou si zde páni řečníci stěžovali při projednávání osmihodinové doby pracovní.

S tohoto hlediska si přejeme, vážené shromáždění, aby volby do ústavodárného shromáždění byly připraveny (Nepokoj. Předseda zvoní.) co nejdříve, ale také co nejlépe. My si stejně přejeme, aby také volby do obcí byly provedeny brzy, rychle a na základě všeobecného, rovného, tajného a poměrného hlasovacího práva. (Výborně!)

Na jednu věc musím při tom upozorniti: Žádáme vládu, která slibuje ve svém prohlášení, že jest odhodlána všemi prostředky hájiti mír a klid v naší republice, aby také se pevnou rukou zasadila o to, aby i příští volby, ať do obcí, ať do ústavodárného sněmu, byly u nás vykonány klidně a důstojně (Výborně! Potlesk), aby bylo všemi prostředky zabráněno jakémukoliv znásilňování politických stran. (Výborně! Potlesk)

Přicházím k otázkám hospodářským. Není potřebí, abych se jimi obíral podrobněji, poněvadž již s naší strany kollega Čuřík podrobně je probral, a já se tedy jen o některých věcech dodatečně zmíním.

V otázce vyvlastnění velkostatků, vážené shromáždění, jest tuším jasno na všech stranách, že nynější stav velkých latifundií nemůže býti v zájmu společnosti. Ovšem, co s nimi se má státi, na to odpovídají programy stran různě a nebudu se tím také obšírněji zabývat. Myslím, že jedině správné stanovisko, s něhož se tato otázka řešiti má, jest hledisko to, aby přivedeno bylo co nejintensivnější hospodaření zemědělské. A když, slavné shromáždění, na toto stanovisko se postavíme, pak přijdeme, myslím snadno ku přesvědčení, že ani mechanické sestátnění velkostatků, ani snad jejich důsledné rozparcelování by nevedlo k tomuto naznačenému cíli. Jistě jest velmi správná zásada - v zájmu té středostavovské politiky, kterou naše strana má v programu, jest nutno ji všude v platnost uváděti - aby při zachování soukromého vlastnictví k půdě bylo státní mocí co nejvíce chráněno a podporováno tvoření se malých rolnických usedlostí (Výborně!), jejichž obrábění dovede rolnická rodina s úzkým kruhem pracovníků zastati a které také rodině rolnické poskytují dostatečnou hospodářskou existenci.

Ale na druhé straně, vážené shromáždění, jsou ohromné komplexy pozemkové, jichž rozparcelování nemělo by národohospodářského smyslu. A dokonce sestátnění všech velkostatků šablonovitě přivodilo by nejvýš jen zbyrokratisování výroby a neznamenalo by ani zlepšení, ani zintensivnění této výroby. Snad až se sejdou ankety, o kterých vláda ve svém prohlášení mluví, uslyšíme zajímavé věci od těch právě, kteří jsou nejvíce interesováni na otázce odprodeje nebo rozparcelování velkostatkův a možná, že ten zájem o půdu, - řekněme si to upřímně - který byl vyvolán těmi naprosto abnormálními poměry válečnými, pomine a že snad dočkáme se překvapení různých a možná že nebude také pak takový zájem o půdu, jako je dnes. Nezapomínejme na to, že naše zemědělství před válkou prodělávalo lehčí i těžší krise zemědělské, a my také nemůžeme říci, jak bude v budoucnosti a zdali snad zemědělství v budoucnosti nebude potřebovat pevné ochranné ruky státní.

Pohřešuji, vážené shromáždění, také zmínku o centrálách ve vládním prohlášení. Hospodářské ústředny naše se neosvědčily za války. Způsobily jednak nedostatek zboží, zavinily nesprávnou distribuci tohoto zboží a způsobily také značnou drahotu jeho, takže dnes není s podivem, že volá se o zrušení těchto ústředen v zájmu obyvatelstva.

Myslím, že postačí, když budou zřízeny takové dozorčí rady a takové hospodářské rady, o kterých se zmiňuje ministerstvo zásobování ve svém nedávném oběžníku a ve kterém slibuje právě reorganisaci jednak těchto hospodářských ústředen a jednak novou organisaci těch hospodářských rad.

Ale na jednu věc musím zde upozorniti. Oběžník ministerstva zásobování totiž praví: "Tyto samosprávné komise jsou sestaveny zásadně ze zástupců 4 politických stran, takže dnes je řízení těchto ústředen v rukou dvou zástupců socialistických, jednoho člena státoprávní demokracie a jednoho člena strany agrární." Tedy na nás také pan ministr pro zásobování úplně zapomněl. (Hlas: Terror!)

A stejně tak i v otázce zřízení hospodářských rad. V oběžníku, týkajícím se těchto hospodářských rad, byla činnost těchto hospodářských rad stanovena a zase přibráni mají býti zástupci 4 politických stran a žen. A zase tam pohřešuji zastoupení naší strany.

Vážené shromáždění! Protestujeme důrazně proti takovémuto jednání a musí již vláda zvyknout na to, že musí počítati také s naší stranou (Výkřik: To je ta koalice!) všude a v každém případě, nejen tedy v této hospodářské otázce, ale také v jiných věcech, o kterých se dnes zde zmiňovat nechci.

Jenom tak mimochodem upozorňuji na to, že i v ministerstvu Národní obrany staly se někdy věci, se kterými my souhlasiti nemůžeme, kde - řeknu přímo - zástupci našich tělocvičných jednot byli vyloučeni z této společné kooperace, ačkoliv tam byli přibráni zástupci Sokolstva a byli tam přibráni zástupci socialistických tělocvičných jednot.

My, vážené shromáždění, nedáme se takovýmto způsobem z národa vykopávat, poněvadž si toho nezasloužíme.

Jenom krátkou zmínku dovolte mi o našich bankách. Banky naše byly zřízeny jako ústavy peněžní pro obchod s penězi a cennými papíry. Když pak vyvinuly se bursy na zboží, tedy naše banky ujaly se také tohoto odboru obchodování a pozvolna dostaly ve svůj obor všechno obchodování se zbožím a dnes není možno představiti si bursy se zbožím bez spolučinnosti bank.

Z těchto obchodů mají naše banky neobyčejný výtěžek a obchodují také skutečně se vším, s čím se obchodovati dá (Výkřik: Lichvaří! Tak to nejsou charitativní ústavy?) Naprosto ne! Mám tady právě prospekt banky "Bohemia", ve kterém nabízí všechno možné; nabízí zde: kávové náhražky 10.000 kg, 5000 kg kroupové polévkové masy, 7000 kg polévkové hmoty, koloniální zboží, čaj, ocet, rajská jablíčka, zkrátka všechno možné, dále nabízí hřebíček, majoránku, cukr, mléčný cukr, kakao, čokoládu, marmeládu, všecky možné druhy koňaku, likérů, šampaňské víno, víno, atd., dále lak na obuv a kde co všechno.

Ale co nejpodivnější při tom, že jest zde celá řada věci v tak ohromných spoustách, které vlastně jsou pod závěrou a se kterými není dovoleno obchodovat. Tak na př. v tomto prospektu nabízí se 10 vagonů kyselého zelí, 10 beden vajec v bednách po 24 kopách v ceně 100 K za kopu. (Hlas: Hokynářská banka!), 200 kg sušeného mléka, 5000 kg liptavského sýra (Výkřik: Co jest to za banku?) - "Bohemie". - Ale to dělají ostatní banky také. Dále nabízí 3000 kg českého medu; 10.000 kg sušených švestek, 5000 kg marinovaných herinků, 500 kg uzeného masa, 250 kg krakovských hovězích salámů, 250 kg šunkového salámu, 1 vagon uzeného se zelím atd. (Hlas: Čí jest to banka?) O tom já nejsem blíže informován.

Vážené shromáždění! Což takovým způsobem se má pracovati pro náš obchodnický a živnostenský stav? Myslím, že není v zájmu našeho státu, aby se trpělo takovéto provozování obchodů docela nepřípustných, aby vlastně každý hokynářský krám stal se filiálkou bankovní u nás. (Posl: dr. Viškovský: Mají to prováděti jenom židé?) O té otázce se vůbec nezmiňuji, poněvadž jest příliš dobře známo, kdo tento obchod a ty banky u nás má v rukou.

Vážené shromáždění! Naše vláda má také vážný úkol, aby pečovala o své úřednictvo, které za války trpělo jistě tak, jako žádný jiný stav v národě, aby vláda vyšla s největším porozuměním vstříc požadavkům našeho úřednictva a aby zejména dostalo se našemu úřednictvu spravedlivé úpravy platův a aby se mu dostalo v brzku také nové služební pragmatiky, vybudované na moderním základě. (Posl. Čuřík: Také soukromému úřednictvu!) Ovšem, stejně také soukromému úřednictvu, a tak aby napraveny byly křivdy, které se namnoze českému úřednictvu staly za války a před válkou za starého německo - rakouského režimu.

Zejména bych pozornost vlády obrátil na stav, který je takřka žebrákem v tom duševním našem stavu, který je proletářem duševní práce, totiž na stav kancelářských oficiantů. Tu je zapotřebí, aby jejich právní i hmotné postavení bylo zařaděno rovněž mezi přední úkoly vlády a aby odčiněna byla ona strašná křivda, které se staré vlády dopustily, a aby tak odčiněn byl hřích do nebe volající. Dá se to provésti tím, když bude zrušen zákon o certifikatistech a když kancelářští oficianti budou zařaděni do státu úřednického, kam svou prací již dávno patřili.

Vítám, vážené shromáždění, prohlášení vlády, že jest "odhodlána všemi prostředky hájiti mír a lid v naší republice a že bezohledně bude potírati všecko, co by mohlo porušiti klid, se kterým provedeno bylo naše osvobození." Konstatuji s naprostým uspokojením, že i v širokých - a zejména také dělnických - vrstvách již proniká přesvědčení, že za každou cenu musí býti u nás zachována možnost klidného vývoje. (Posl. Čuřík: Jen žádný diktát!) Čím větší kdo práva má, tím větší má také povinnosti.

Vážené shromáždění, vítám s upřímnou radostí, že sjezd zastupitelstva české socialistické strany přijal před týdnem resoluci, ve které staví se rozhodně proti těm, kdož pro zvýšení strannické, neb osobní své moci posilují a bouří nejnižší lidské pudy. Vítám tento projev a nepřeji si nic jiného, než aby od krásných slov přešlo se ke krásným skutkům a aby zejména také náš tisk v tom směru blahodárně působil a sice aby tisk náš bez rozdílu strannického přesvědčení postavil se v našem státě, aby nemohlo se opakovati to, co se stalo v našem tisku socialistickém, když na př. byl zločin spáchaný na našem ministerském předsedovi dru Kramářovi nazván klukovinou. Zločin takový není žádnou klukovinou.

Kolega Stivín mi odpustí, že také jeho jméno zde beru nadarmo. Ale napsal právě den před atentátem spáchaným na dra Kramáře: "Pryč s anarchií z československé republiky! Svoboda československá nesmí býti svobodou anarchistického terrorismu a politické vraždy!" To bylo napsáno na obranu pověstného Muny. Ale já podškrtávám tato slova, souhlasím s nimi a opakuji: "Svoboda československá nesmí býti svobodou anarchistického terrorismu a politické vraždy!" (Výborně!) Totéž, slavné shromáždění, řekl slovy velmi rozhodnými náš milý zahraniční host kapitán Voska před týdnem při uvítacím večeru v Mozarteu a totéž prohlásil také slovy velmi rozhodnými ministr Národní obrany, když prohlásil, že tento vnitřní klid a pořádek v našem státě zachováván býti musí za každou cenu. My si přejeme také, aby tento pořádek byl zachován všude a aby zejména také v naší armádě zavládl jiný duch, duch opravdové discipliny, duch kázně a pořádku. Když máme míti armádu, pak musíme míti armádu disciplinovanou, jinak ta armáda nemá žádné ceny pro nás.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP