Čtvrtek 16. ledna 1919

Já jsem si obral za účel, - pokud toho účelu mohu dosáhnouti - do věci vnésti jasno a tak se mi zdá, (Posl. Dyk: Že se vám to nepovedlo!) že vlastně se mi to ani nemůže u vás povésti, poněvadž o to jasno nestojíte. (Posl. Dyk: To by musilo býti jasno nejdříve u vás!) Vy jste si skonstruovali určitý názor, jak se dostanete z té šlamastiky republiky demokratické na sklonu k socialistickému uplatnění se ven, a ten názor přirozeně za každou cenu budete hájiti, ten si nenecháte vzíti, to jest jasné.(Posl. dr. Stránský: Prohlašte, jestli souhlasíte se včerejším usnesením výkonného výboru sociálně-demokratické strany! To bude hned jasno!)

Já nepotřebuji odvislost od někoho, já si své prohlášení dovedu udělati sám, a kdy, to bude mojí vůlí. (Posl. Dyk: Udělejte to, ať je jasno! To je pořád ta dvojí tvář!) Pánové, ještě není jasno! Vy jste mluvili o terroru. (Posl. Dyk: Kdo mlčí, prozrazuje mnoho!)

Já se biji 25 let v proletářských bojích sociálních; já jsem necouvl před svými vlastními, ani před cizími a já necouvnu ani před vaším terrorem; já nemám tolik strachu (Hlas: Vás nikdo neterrorisuje!), abych si vámi nechal diktovat, co mám prohlásit, a jak to mám prohlásit. (Posl. dr. Stránský: Jaký terror! Vy jste řekl, že jste vnesl jasno, a my jsme chtěli ukázat, že ne!) Jen neprohlašujte nic a dělejte, to je hlavní. Já mohu říci (Posl. dr. Mattuš: Ano neb ne! Posl. Dyk: To jste nám to mohl říci hned! Veselost.) Mně se to líbilo takhle.

Já chci prohlásiti jedno a dokáži vám, ne že bych se vámi dal vyprovokovat: my jsme již z programu a ze zodpovědnosti, kterou máme oproti širokým vrstvám lidovým, upřímnými a poctivými podporami republiky československé.

Tady stojí proti mně ten můj přímý protivník v té věci. (Ukazuje na ministra železnic dr. Zahradníka, který se směje.) Já mám náhodou možnost vám říci, ze stojím také na špici zrovna jednoho stavu z těch širokých vrstev lidových (Posl. Dyk: Tomu stavu jsme vděčni!), kde maličká odchylka a hloupost, provedená malá lehkomyslnost, mohla by míti nedozírných důsledkův a následků pro naši republiku. (Posl. Burian: A za to ti nadají!) V řadách železničních zřízenců jsou velké příčiny k nespokojenosti, jest tu hlad, jest tu bída, jest tu nouze, jest tu těžká doba služební, jsou tu všecky ty podmínky takových výbuchů.

My jsme sociální demokraté - tedy strana třídního boje - a přes to stavíme se na stanovisko: hoši, co byste dnes provedli, ať sabotáží, tak či onak, ať zastavením, ať jen zvolněním práce na železnicích, znamená velkou škodu této republiky, to znamená velkou škodu celého proletariátu. (Posl. dr. Stránský: To je aspoň jasné!) Tak jsem to chtěl prohlásiti já a nedám si nikým diktovat, jak mám své prohlášení dělat. (Posl. Dyk: To vám nikdo nediktuje, jsme rádi, že jste to řekl!) Čtyřikrát jste mně to v různé i ve slušné formě diktovali.

Tím je dáno naše stanovisko k republice. My nevíme, co bylo v Rusku, my to můžeme jen vysvětlovat, vysvětlovat nebo osvětlovat, nic víc. (Obrácen k ministru dr. Zahradníkovi:) Myslel jsem, že mi dáte za to vysvědčení a zklamal jsem se. (Ministr dr. Zahradník: Já chtěl vám za to podat ruku!) Ale neudělal jste to. Tím byl bych stoupl v očích těchto pánů. Já ovšem o to mnoho nestojím. (Veselost.) My jsme si vědomi, že to, čeho snad bude docíleno v Rusku po strašlivých obětech, přinesených v občanské válce, po další bídě a nouzi, že to, co v Německu po obrovském krveprolití - o tom jsme přesvědčení - nebude získáno, že to získáme u nás svou disciplinou, vyspělostí českého proletariátu, v politickém boji místo opakovaček, místo strojních pušek, místo pum - volebním lístkem. (Výborně! Potlesk.) To je náš cíl, kterého také jistě dosáhneme. (Hlas: To ještě nevíme!) Je naším přesvědčením, že ho dosáhneme. Já vám něco řeknu: My pohlížíme na věc - řeknu vám to zcela proletářsky, jak to říkáme na našich "štváčských" schůzích: (Nepokoj) Ty ideály, za něž bil se každý z nás od útlého mládí - nejsem tak stár a mám za sebou 25 let toho boje - ty ideály, o kterých jsme v posledních dobách Rakouska byli přesvědčeni, že pro sebe, ba ani pro naše děti jich nedosáhneme, nejvýše snad části jejich pro děti našich děti, ty ideály, které snad pro děti našich dětí měly přijíti ve starém Rakousku, přijdou ještě pro nás v této republice, bude-li ona vykonávat organicky vývojovou práci, která je jí uložena. Evolucí, vývojem!

Pánové! Revoluce, jak jest myšlena v našem programu, byla vykonána válkou, ta krev, která ve válce tekla, ty hodnoty, které byly ve válce zničeny, to jest po mém soudu ta veliká sociální revoluce, která byla předpovídána jako vstup do nových společenských řádů. Velevážení pánové, je přirozeno, že, řekl bych na těchto zásadách, na tomto přesvědčení nemůžete hledati u člověka, který k tomuto přesvědčení přišel, řekl bych celým svým já, celým svým životem, nemůžete hledati nyní tolik lehkomyslnosti, aby, když ví, jak citlivým je to těleso proletářské zoufalosti, proletářského vzdoru, aby zahrával si s ohněm. Toho od nás nečekejte. Ale já vás nebudu prositi a já vám také nebudu raditi, já jen vyslovím své mínění, pánové: znemožňuje-li nám někdo tu těžkou práci (Hlas: Čím?) pro naši republiku, pro ty nejhorší poměry sociální, ze kterých není hned tak východiska k lepším poměrům, které by tvořily pevný základ celé budoucnosti republiky, pak to činí ti, kdož chodí s tím čarovným proutkem a hledají u nás bolševismus, hledali u nás revoluci, hledají komploty u nás, kde nejsou. Tak to dělají ti lidé, kteří falešně informují veřejnost o našem jednání.

Pánové, takové maličkosti padají velmi na váhu. Přišel dr. Kramář po atentátu, který jsme všichni odsoudili. My jsme náhodou centralisté tu byli jen dva. Tam jsme stáli. Tak jak bylo klubem usneseno, jsme se zachovali, tleskali jsme, vstali jsme. Jaký zájem mají na tom noviny, aby několikráte vytrhly na nás "až na centralisty, kteří seděli jako zařezaní". Tak psala "Národní Politika" (Hlas: Škandál!), která o věci dále píše "uvítán vyjma sociální demokraty centralisty, kteří seděli na svých místech jako zařezaní" (Hlas: Škandál!). Jaký zájem má "Politika", aby psala: "pan předseda ukončil za všeobecného potlesku schůzi, která se rozvinula v srdečné ovace dru Kramářovi. Jen v řadách centralistů bylo ticho a také posl. Stivín..." (Hlasy: Fuj!)

Pánové, tím jednáním udělali jste prašpatnou službu republice, máme lid disciplinovaný, organisovaný, máme lid, který nám věří, který chce jíti za naším příkladem a,když vy ty příklady zkreslujete, když vy tomu přikládáte něco jiného, svádíte lid na cesty, po kterých nechceme, aby šel. To jest vaše politika. (Hlas: Žurnalistika je to! Váš brněnský "Denník" nepřinesl ani slova odsouzení!)

V plné zodpovědnosti, kterou mám a kterou jsem na sebe dobrovolně vzal jako svoji povinnost, upozorňuji na tuto věc a říkám, že klidný vývoj přes ty hrozné poměry, které prožíváme, leží nejen v rukou našich, ale také v rukou vašich.

Pánové, já nemohu přirozeně dále mluviti, ačkoliv bych teprve měl mluviti o tom, co bylo prohlášeno vládou, jen stručně o tom chci se zmíniti. My nejsme přes ty nejhorší doby - a dlouho to bude trvati a jsou ve vašich rukou, pánové, věci, které mohou ještě mnoho dobrého i zlého způsobiti.

Vládní prohlášení o obecních volbách jistě všichni vítáme. Já bych chtěl jen - poněvadž nemám času - upozorniti krátce na to, že v tom novém řádu obecním vidí široké vrstvy proletariátu záměnu z diktatury majetných do demokracie, a proto jsme stáli také na stanovisku poměrných voleb. Upozorňuji stručně na to, že provádění a výsledky co do spravedlnosti v těchto volbách budou velkým praeludiem k volebnímu zápasu do sněmu, k volebnímu zápasu, který nám může přinésti opravdu veliké překvapení, poněvadž bude konán v dobách opravdu těžkých. Možná daleko těžších, než jaké prožíváme dnes.

Můžeme jen vítati ostrý postup proti lichvě, ačkoliv, jak jste v úterý a dnes slyšeli, lichvářů mezi námi v československém státě vůbec není. Jen na jedno upozorňuji:

Pan ministr Prášek v té první polovině své řeči, kde mluvil o lichvě, jeli nebo není-li, pronesl něco, řekl bych, tak hrozného, že jest opravdu s podivem, jak může ministr po tom všem, co se stalo a co mu musí býti známo, řekl bych, ožebračení statisíců rodin lichvou, prováděnou na venku, takovým lehkým způsobem jednoduchého zapírání přesunouti se přes věci, to, pánové, není taktické. Neměl-li co jiného říci, o té věci neměl se zmiňovati, poněvadž jeho řeč bude čtena a považována jako výsměch všem těm, kdož strašnou lichvou agrární trpěli, když dnes ministr řekne, že ten stav musí chrániti proti útokům, které jsou budovány, a kde pravda jest opakem.

Pokud se týče úpravy i rozvrácených financí, to jsou věci velmi svůdné, kterých člověk nemůže opomenouti. Jsem toho názoru, že ohledně financí bude museti býti co nejdříve něco provedeno, a sice takovým způsobem, aby se nejdříve našly základy pro novou měnu, a aby se i místo zlata, které neexistuje, našly základy snad v jiném statku. Daň z válečných zisků - o tom není ani řeči - ale dávka z válečných zisků musí býti co nejdříve zjištěna, musí býti provedena, a sice takovým způsobem, pokud se týče nemovitého majetku, aby tvořil aspoň plus z toho zisku základ nové měny.

O konfiskaci majetku, jež jest samozřejmá, atd., nechci mluviti. O povinnosti práce zmíním se jen stručně, že tu povinnost práce uznává jistě veškeré dělnictvo. Přijdou nám důvěrníci a hrozí zastavením práce, hrozí pasivní resistencí. Mají staré požadavky oprávněné a ženeme je zpátky do práce, poněvadž víme, že jen na práci spočívá možnost, dostati se z té strašné dnešní kalamity ven. Myslím, že by bylo dobře, záleží-li nám opravdu všem tak na republice, na tomto státě, abychom rozluštili tyto světové problémy, - o tom není sporu, že naše republika jest také takovým problémem světovým, že není problémem domácím - ne s hlediska zájmů osobních -abychom je luštili poctivě a upřímně s hlediska zájmu celku.

Vážení pánové! Dá se to říci jinak, a bylo to již řečeno, abychom je luštili jako republikáni v republice a ne jako lidé, kteří se octli v republice, aniž by byli republikány. Až dosud není pravda, že takové nazírání tu panovalo. Jistota jest, že na straně majetných byla veliká neochota k nastoupení všech se nabízejících cest, vedoucích k posílení republiky. (Hlas: V každém směru!)

Na př. bylo mluveno referentem s vaší strany pro 8hodinovou dobu pracovní způsobem, který musil rozčíliti každého dělníka, který na 8hodinové době pracovní byl interessován. Ať se jedná o jakou chce věc, všechno jest děláno takovým způsobem neochotným.

Pánové! Mluví se o lichvě. Lidé jsou pro lichvu trestáni 4.000 K - řekněme Jindřichův Hradec. Ten člověk se prostě odvolá do řady svých stranníků, ta pokuta jest škrtnuta. Máme málo hejtmanů, kteří si troufají opravdu prováděti nařízení, a kdo je provádí, tomu to zase škrtnou lidé nad ním stojící. Zde jest možno mluviti o neochotě. Ale když ten okresní hejtman trest uloží a ten trest jest, řekněme, škrtnut... (Hlas: Ty doby jsou dávno pryč!) To jest případ z republiky! Mluvím o konkrétním případu. (Hlas: Kdy to bylo?) V republice! Když říkám, že z vašich řad člověk to škrtl, tedy to musilo býti dnes, v republice, a jsem ochoten ho jmenovati. (Hlas: Napraviti! To se musí napraviti!) To nejde napraviti, to jest hotovo.

Vážení pánové! (Výkřiky.) Já bych chtěl na základě svých vývodů konstatovati jen jedno. Není pravdou, že centralisté, že čeští sociální demokraté jsou lidmi, kteří usilují o to, zavésti bolševismus do Československé republiky.

Není pravdou, ze naším jednáním, stojíme-li přesně na stíhání lichvy, na těch jiných našich postulátech vykonávání sociální politiky, že bychom dělali bolševickou politiku, nýbrž děláme svou zásadovou, starou politiku sociálně-demokratickou.

Není pravdou, že bychom byli tak zastrašeni, že bychom se nechali event.,kdyby byly měšťáckými stranami massy zahnány do nového, zoufalého počinu, ze bychom se nechali zastrašiti až k tomu, že bychom massy zradili.

I potom, prohlašuji otevřeně, postavíme se na špici revoluce, nebudeme-li moci zabrániti tomu, aby k takovému nějakému podzdvižení, odporu proti útisku došlo. (Posl. Dyk: Snažte se tedy zabránit!) My se snažíme ze všech sil zabrániti! (Hlas: Jen nestrašiti!) Vy jste neslyšeli slova strašení a já jsem proti theorii strachu, kterou zde kol. Stránský přinášel. Já vysvětluji poměry, jak jsou, že když je bída a nouze, když není co jíst, děti jsou nahé, není čím zatopiti na jedné straně, na druhé straně je vidět blahobytný život, že to je prostředí, ve kterém se rodí zoufalství, a že zoufalství, je prostředím, ze kterého lze přirozeně očekávati vzrůst sociální revoluce. To jest přece něco tak jasného, že není třeba o tom zvláště vykládati. Ta situace je pro nás stejně tak nebezpečna, jako pro vás, pokud vám záleží ovšem na republice. (Výborně! Hlas: To je v pořádku!)

My vykonali v té věci, co se vykonati dá (Výborně!), a není to málo, co se dá vykonati i na to nebezpečí naší popularity, poněvadž jsme jíž nesčetněkráte lidem dokázali, ze není hození kladivem vždycky nejlepším argumentem v dané chvíli. (Posl. dr. Stránský: Neztěžujte si práce!) Upomínám na to, ze práce si neztěžujeme v žádném případě. Když vy nám svojí agitací veštvete sem debatu o bolševismu, když nás jako bolševiky markujete, pak nezbývá nic jiného, než abychom to lidem vymlouvali.

My, vážení pánové, nemůžeme říci, že nejsme sociálními demokraty, my nemůžeme říci (Hlas: To žádný nechce!), že jsme proti všem prostředkům, aby proletariátu bylo z jeho bídy a nouze pomoženo. (Hlas: To je také v pořádku!) My nemůžeme říci, že dožene-li nás k tomu buržoasie, nebudeme také v sociální revoluci hledati cestu ke štěstí proletariátu. Můžeme jenom říci v takové situaci, ve které se nalézáme, že nelze štěstí proletariátu dnes hledati v sociální revoluci, nýbrž že lze v daných poměrech najíti udušení toho hnutí v krvi a zabití socialismu na 10 až 20 roků do budoucnosti. (Hlas: To je správné!)

Nesmíte nás stále a stále štváti svým tiskem, opět naši situaci znesnadňovati. Následujte aspoň v upřímnosti a poctivosti lásky k této republice nás, nenáviděné sociální demokraty a jsem přesvědčen, že když jenom tolik pro tu republiku uděláte, se svého stanoviska ovšem, co udělali jsme my, sociální demokraté, pak přes všechny obtíže, z nichž nejhorší ještě nejsou za námi, přeneseme tu republiku do těch poměrů, kterých si přejeme proto, poněvadž ty poměry teprve mají pro nás tvořiti - a to říkám otevřeně - platformu, na které si svůj konečný sociální zápas i své účty s vámi i za tuto válku vyrovnáme. (Výborně!)

Předseda: Dalším řečníkem je pan dr. Markovič. Uděluji mu slovo.

Posl. dr. Markovič (uvítán potleskem): Vážené Národné shromaždenie!

Je pre mňa mimoriadnym vyznamenaním, že shodou okolností som prvý, ktorý môže prehovoriť s tohoto miesta za tých, ktorí za hraniciami za našu slobodu a za našu samostatnú republiku bojovali a pracovali. (Výborně! Hlučný potlesk.)

A keď sa mi tejto pocty dostáva, je mojou povinnosťou, bratia, mojou prvou povinnosťou, aby som Vám vyslovil slová vďaky a aby som Vám tlumočil city, ktoré sme prechovávali k Vám za celú dobu války a menovite v jej poslednom období, aby som vyslovil uprimnú vďaku celému národu a Vám, ktorí ten národ tu predstavujete.

My, bratia, sme nepochybovali nikdy, že ideál, za ktorý sme začali pracovať a bojovať za hraniciami hneď, ako sme si uvedomili, že doba práce a boja za tento ideál nastáva, že ten ideál bol i ideálom Vašim. Veď nemohli sme necítiť, že sme krv z jednej krve, kosť z jednej kosti a že tá krv nemože jedna druhú zradiť. Ale pri tom všetkom mali sme obavu nie pred tým, že by ste snáď tento ideál zradili, ale pred tým, či za tých ťažkých okolností, v ktorých ste tu žili, v utrpení za tento ideál vydržíte.

Vy, bratia, a menovite tie široké massy, ktoré predstavujete, vy ste vydržali a za toto Vám naša uprimná vďaka. Darmo by bola tiekla naša krv, darmo by sme boli bojovali, darmo by boly i najhrdinskejšie skutky, keď by ste Vy neboli opätne dokumentovali pred celým svetom, že s našim bojom súhlasíte, keď by ste neboli verejne hlásali, či už tak či inakšie, že tá krv, kterú prolievajú naše vojská, je krvou Vašou, keď by ste sa neboli k tej krvi priznávali, alebo keď by ste tú krv boli zatajili.

A naša vďaka patrí nado všetko tým, ktorí najviac trpeli: biednym širokým massám česko-slovenského ľudu, a tým, ktorí tieto biedne široké massy ľudu v tomto utrpení viedli k tomu, aby trpeli, aby nevybúšili driev, ako prijde čas, ktorí ich zadržali od priepasti anarchie, na ktorú tak radi by ich boli pred časom vsotili ti, ktorí si od anarchie sľubovali udržanie svojho otrokárskeho režimu. (Slyšte! Výborně! Potlesk.)

Naša vďaka patrí Vám aj za to, že ste práve v tak pravú dobu a takým ideálnym poriadkom previedli snad najkrásnejšiu revolúciu, ktorá kedy bola prevedená a že ste ju doviedli k tomu stavu, na ktorom sa octla po porážke a rozvalu Rakúska-Uhorska.

Ale, pánovia, tí, ktorí z nás za hraniciami najviac trpeli a trpia, najviac strádali a strádajú, tí ešte nie sú medzi nami (Posl. Dyk: Výborně!). Sú to, pánovia, - a ja to poviem vzdor tým slovám, ktoré boly predo mňou prednesené s tohoto miesta (Posl. Dyk: Bohužel!) - sú to naše legie v Rusku. (Výborně! Sláva jim! Potlesk.) Ony začaly ten boj, pánovia. (Posl. Dyk: Ony ho vyhrály.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP