Čtvrtek 16. ledna 1919

Velectění pánové! Nebudu Vás touto otázkou déle unavovati, poněvadž mám také ještě některé jiné věci na srdci; jen poukáži ještě k následujícímu.

Přízeň místodržitelství šla tak daleko, že místodržitelství mělo velkokomisionáře pana Bauma jako technického experta, jako konsulenta, který mu podával zprávy. Oficielní společnost pod státním dozorem to nemohla být, k tomu musil býti přizván velkoobchodník, který ovšem měl svůj vlastní interes na tom. Tomuto předány byly dodávky pro "Červený kříž", kde se jednalo o stravování asi 2000 osob. Tento "Červený kříž" na každý měsíc požadoval, jak máme zde záznamy, 420-470 kusů. Počítáme-li, velectění pánové, s tím nejmenším výtěžkem 70 kg, dělalo to asi 18.000kg masa na měsíc, a poněvadž bylo asi 2000 osob, měly tyto osoba tedy dostávati měsíčně - ovšem nedostávaly, - 9 kg masa čili tolik, co jiný obyčejný člověk dostával na mlýnských výrobcích vůbec. Z toho ráčíte viděti, že tady nebylo také něco zdravého, a přes to, že jsme se domáhali stále toho, aby ty dodávky byly předány veřejné kontrole, to se nám nepodařilo, naproti tomu v lednu, když jsme poukázali na ty nesrovnalosti, bylo sděleno, že se tato dodávka snižuje o 120 kusů.

Velectění pánové, přejděme k jiné kapitole. Nám bylo vytýkáno při každé příležitosti, že náš lid nemá porozumění pro potřebu měst, že náš lid je lidem naprosto indolentním a že se mu jedná jedině a naprosto o jeho vlastní kapsu. Velectění pánové, byla to strana naše, která zahájila akci "Českého srdce". Byly to právě naši lidé, kteří dělali, co bylo v jejich moci. Jestli se nedělalo tolik, co bychom si byli přáli, jistě se to nestalo naší vinou. Ale co jsme z toho měli, velectění pánové, - ten venkovský lid - že to dělal? Malovali jste jej v humoristických listech, ve vašich "Kopřivách" bylo útočeno každou chvíli na venkovský lid a zrovna na tu dětskou akci, že béřeme děti k vůli práci. (Hlas: Nepleťte ten venkovský lid s agrárníky! To je něco jiného!

Myslíte, že ty děti brali sociální demokraté? Ti je velmi málo brali, poněvadž těch venkovských sociálních demokratů, kteří by mohli děti vzíti, máte málo.

Zemědělství české dávalo, co mělo a co mohlo. Dávalo z povinnosti, dávalo dobrovolně a přes to přese všechno se dnes říká: Indolence! Nechcete dát! Odpusťte, z čeho dát? (Posl. dr. Witt: Vždyť je to faktum, máme statistiky, kontingent není dodržován, to je ten škandál!) Ale odpusťte, jakým způsobem k tomu přicházíte? (Hlas: Sami jste si ho určili! Jiný hlas: To je lež!) To je vidět, pane kolego, že po této stránce nejste dobře informován. Ten kontingent určoval politický úřad. (Hlas: Vy jste to sufflovali!) Promiňte, bude dobře, když se budete o té věci lépe informovati (Výborně), poněvadž jste nedostatečně informován. Poukazuji při tom, že v prohlášení vládním bylo příliš málo, řekl bych nic, mluveno o zemědělství. (Hlas: Ministr Prášek!)

Jestliže ministr zemědělství o těchto otázkách mluvil, není to pro mě prohlášení vládní.

V tom jest určitý rozdíl. A přece nezapomínejte, že všechno to, co nám může přinésti peníze do země, co nám může zlepšiti naši valutu, jsou hlavně, vedle uhlí, zemědělské produkty. Je to náš cukr, je to líh, je to chmel atd., je to celá řada vývozních artiklů, ale k tomu potřebujeme, aby zemědělství bylo postaveno, pokud možno, na trochu lepší basi, než jest. Nemyslete, že chceme subvence, ani nás nenapadá.

Teď už budou dostávati subvence zase sociální demokraté. (Výborně! Potlesk. Hlas: Korupci si nezaneseme do naší strany!) Odpusťte, co jest podpora v nezaměstnanosti? To jest do jisté míry subvence. (Hlas: To jest ochrana před bolševismem!)

Tedy jest potřeba pozvednout zemědělství. V první řadě jest nutno bez ohledu na to, co dnes bude vláda platiti, obstarati sem dovoz dobytka a masa. To jest v interessu vašem, to jest v interessu našem, to jest v interessu státu. Nezáleží na statistice, nezáleží na tom, jestli sem bude o 10.000 kusů přivezeno více, poněvadž čím dříve budeme míti náš chov regenerován, tím dříve budeme míti mrvu, potahy, pole v síle, které potřebujeme, abychom mohli vyráběti průmyslové produkty.

Naše obilnictví nebude nejdůležitější, poněvadž bude jen artiklem, který bude moci doma zásobiti, ale nejdůležitějšími produkty jsou ty, které budeme moci vyvézti, abychom za ně mohli dostati peníze, a aby tom mohli naši valutu zlepšiti.

Druhá věc jest, že potřebujeme, aby zde bylo postaráno o přívoz umělých hnojiv.

Třetí věc jest otázka krmiv. Jest samozřejmo, že ty souvisí s produkty rostlinnými, poněvadž není zrovna naděje, že by k té věci mohlo v dohledné době dojíti. A pak, velectění pánové, zapotřebí starati se o to, aby, jak už předešlý řečník se zmínil, naši lidi pracovali, a také pracovati chtěli, poněvadž jen zemědělská produkce, respektive to, co nám vyroste při dobrém počasí, může nám přinésti něco z ciziny, jako na druhé straně může nám práce přinésti.

To jsou ty statky a nové hodnoty, kterých můžeme docíliti, z jiného jich nedocílíme. Jestliže se jedná o železo, o bavlnu atd., to přivážíme, a můžeme vyvézti potom jen produkty, pak je tu jen práce, která jest ceněna. Zemědělský lid patří k tomu, který pracoval, který pracuje a pracovati bude.

Naši lidé neznali lenošení a bylo to dobře zdůrazněno kolegou Viškovským. Náš člověk přišel z vojny ne za tím účelem, aby lenošil, ne za tím účelem, aby se snažil dostávati někde podpory v nezaměstnanosti, ten přišel, aby dělal. (Hlas: Dejte jim práci!) Odpusťte, pánové, my máme také smutné zkušenosti v okrese již dnes a budeme je míti; nevytýkám, že to není dobré a správné, ale jako jsme se s příspěvky vyživovacími dožili smutných zkušeností, tak se dožijeme také s touto podporou v nezaměstnanosti stejných zkušeností. V jedné obci mého okresu byli lidé, kteří byli řemeslníky a kteří ovšem pro tu řemeslnou práci nemohli dostati zaopatření. Poněvadž to dotyčné řemeslo právě - byla to tkalcovna - stálo, bylo jim doporučeno, aby pracovali na pile jisté firmy. Ta firma byla ochotna lidi přijmouti, ale ti lidé prostě řekli: To není práce pro nás.

Odpusťte, s těmito zjevy se budete také potkávati, poněvadž nesmíte zapomínati, jestli myslíte o našich lidech, že nemají dosti duševních schopností, pánové, u vašich lidi je to při nejmenším také tak. My, velectění pánové, máme zkušenosti, že zrovna ženy naše, ženy těch, kteří byli ve válce, ty že byly první vzhůru, poslední jdou spát, v pravém slova smyslu dřou, a to nejen ženy domkářů a chalupníků, jak zde slečna Zeminová řekla, ženy sedláků a velkých sedláků (Hlas: Jak velkých?). Pánové, já myslím, že každého. Má žena - a já nepatřím náhodou mezi velké sedláky - vstává první a poslední jde spát, poněvadž nejsem já doma, abych řídil hospodářství. Ale, velectění pánové, za to za všechno neměly naše ženy nic. Neměly naprosto za celá 4 léta války ani toho nejmenšího, ani toho, aby si mohly zaopatřiti, jak žena přece ráda se strojí, ani to ustrojení neměly pro sebe, kdežto u žen těch, které braly vyživovací příspěvky, pánové, měli jsme řadu smutných zkušeností. Byla mezi nimi řada takových, které prostě řekly: A teď já na práci nechodím a také nepůjdu. Odpusťte, nechci generalisovati a nijak mne nenapadá, abych to házel určitému stavu, ale faktum jest, že tyto zjevy, o kterých se zmiňují často listy strany Vaší, že ty zjevy objevují se ve všech stranách, u všech kategorií, a že z toho není vyňata ani jedna, ani druhá strana.

Velectění pánové, kdybychom se všichni snažili, abychom zaopatřili výživu, abychom na druhé straně zaopatřili práci, jest třeba, abychom nebyli netrpělivi, kdybychom hleděli, pokud možno s klidem se dívati na vývoj věcí, který přece jen nemůže býti překotný. Jest samozřejmo, že za 2-3 měsíce nemohou zde býti takové pronikavé změny, jak bychom si snad všichni přáli - tak bychom daleko více naší republice prospěli.

Je dobře, když si povíme pravdu, ale jest zapotřebí, abychom se při tom, pokud možno, snášeli, abychom se nerozčilovali, abychom negeneralisovali, abychom ne vystupovali naproti sobě jako dva nepřátelské tábory. Myslím, že za 4 léta války jsme měli dosti příležitosti přijíti k tomu, abychom poznali a věděli, jak je každý stav určitou důležitou složkou národa, ať je to náš stav nebo kterýkoliv.

Třeba dojíti k tomu poznání, jako došel ve většině náš lid v těch místech, kde není přes příliš průmyslu, kde není většina lidu zlákána určitými hesly, a kde lid náš za 4 léta války naučil se ctíti jednu i druhou stranu, naučil se vystupovati klidně a seriosně. Kdo se, velectění pánové, málo naučil, to jest naše žurnalistika a odpusťte, pánové, také my sami, a tu jest třeba, abychom také my udělali pořádek v sobě a u sebe. (Výborně! Potlesk.)

Předseda (zvoní): Dalším řečníkem je kol. Brodecký. Uděluji mu slovo.

Posl. Brodecký: Velectěné shromáždění!

V úterý slyšeli jsme zde, já bych řekl, vyvolávání duchů. Kol. Stránský nasadil všechny páky svého jistě hezkého talentu, dobrého talentu řečnického, aby způsobil v národě českém strach z toho, co na nás čeká. Kol. Stránský promine jednu upřímnost s mojí strany. Já ho mám silně v podezření, že ze všech těch, kteří k těm akcentům strachu tolik tleskali, měl on sám nejméně strachu, poněvadž věděl, že se nejedná o nic jiného než jenom o to, nahnati strachu těm druhým a dostati je na pomoc svým vlastním věcem. My máme povinnost již starým našim programem stanovenou, abychom ve všech těch zápasech, které proletariát prodělává se svými protivníky, co možná udržovali jasno a čisto na všechny strany.

V tom našem programu se totiž praví: Sociálně demokratická strana dělnická bude vždy ve všech politických a hospodářských otázkách hájiti třídní zájem proletariátu a působiti proti jakémukoliv zatemňování a zahalování třídních protiv, jakož i proti využitkování dělnictva ku prospěchu stran měšťáckých. To je naším cílem, to je naší prací, nic víc a nic méně. Já tak radostně to přijímám, když právě naše obhajoby nejvíce musily býti vedeny proti "Večeru", že pan kolega Chaloupka tady slavnostně prohlašuje, že komu "Večer" nadává, o tom dokazuje, že jde dobrou cestou (Výborně! Veselost), ale to jsem si nepomyslil, že tady do staneme s této strany první placet.

Pánové, račte přijmout ujištění, že kozácký kousek kolegy Stránského není první, který jsme v životě měli tu čest s sebou prodělat. Ostruhy v měšťáckých stranách vysluhovaly se vždycky ostrými útoky, proti požadavkům dělnictva. A tu jest přirozeno, že mládí, které chce nahoru, konec konců octne se na týchž cestách, po nichž šli do výše otcové.

My jsme prodělali tyto fáse se strany lidí méně či více raffinovaných, ale vždycky šli za jedním cílem a nikdy toho cíle nedosáhli. Sociální demokracii na ofáborované pice nepřinesl ještě nikdo, aby ji složil mešťákům k nohám jako trofej svého heroismu.

Ostatně trochu retrospektivy! Tohleto strašení a dělání strachu, to je, vážení pánové, periodické. Vždycky, když se stane něco velkého ve společenských či politických řádech, vždycky najednou vidíme jedno a totéž: že se vyrukuje všemi po ruce jsoucími prostředky proti sociální demokracii. Viděli jsme to při kuriích, viděli jsme to při všeobecném hlasovacím právu, viděli jsme to dnes. Strach má velké oči.

Ale to nebyl strach, který mluvil s téhle tribuny, to bylo špatné svědomí. Vina otců tíží slova, která zde byla přednášena a bylo jasno, že má býti tato vina omluvena a vykroucena. Na to jsme, pánové, zvykli! Buržoastické strany určovaly svůj poměr k sociální demokracii vždycky jen výší svých hříchů, napáchaných na proletariátu. Proti theorii o proletarisaci stavěly vždycky na odiv střední stav, stavěly vždycky na odiv ty velké vrstvy středních lidí, aby dokázaly, že proletarisace je úsilí sociální demokracie, a že záchrana před proletarisací spočívá jedině na stranách buržoastických.

My jsme ale ve válce dospěli k poměrům, ve kterých zproletarisovány byly vrstvy, až do války ceněné za vrstvy střední.

Úřednictvo, učitelstvo, krátce lidé na pevný plat, kteří patřili do nedávné doby do středních vrstev, stali se poměry válečnými proletáři v pravém slova smyslu, a sice proletáři nejníže stojícími.(Tak jest! Posl. Strásnský: Před válkou také jimi již byli!)

A tu jest přirozeno, že dnes, kdy se zdá, že tomu proletarisačnímu procesu jest konec, lidé, kteří tento proces podporovali, ať způsobem jakýmkoli, snaží se svou vinu zakrýti, snaží se, řekl bych, pomyšlení na tu vinu svésti na jiné cesty.

Já vám, pánové, řeknu: kdo trochu zná zásady soc. demokracie, ví, že politické řády této republiky nemohou již z přirozené povahy našich snah míti za odpůrce sociální demokracii, ví, že republika pro nás znamená značný kus cesty ku předu za našimi cíly, a že by bylo přímo nesmyslem, aby se našli sociální demokraté, kteří po stránce politické chtěli dělat jakékoli obtíže tomu, co dnes tady jest, co ještě není upevněno, ale co má býti upevněno v náš sociálně-demokratický zájem. (Výborně!)

Vážení! To nejsou politické řády. To není politická forma, která určuje, řekl bych, stanovisko širokých vrstev lidových k této republice. To jsou, pánové, řády hospodářské (Hlas: Tak jest!).

S toho hlediska je nutno dívati se na celou záležitost a, když za první politicky není možno, v intencích sociální demokracie nalézti prvky žádostivosti po rozbití nebo poškození této nové politické formy našeho státu, pak je nutno za druhé říci, že tyto prvky na ničení státu nenalézají se v programu sociální demokracie, ani v programových otázkách hospodářských, ani nesloužily by našim hospodářským zájmům.

Pánové! Mluví se o bolševismu. Každý mu rozumí tak, jak si ho vykládá, a já bych řekl, že bolševismus tak, jak se u nás dnes chápe, je čistě takovým náladovým názorem a ničím více.

Já mohu prohlásiti jedno: my zařaděni jsme byli kolegou Stránským jako centralisté do řad bolševiků. Kol. Stránský by měl velice těžkou úlohu, kdyby měl naši činnost v nové republice srovnávat s těmi theoriemi, které o bolševismu rozsévá ve světě. (Posl. Stránský: Munu jste vítali úvodníkem, když přijel!)

Pánové, já vám vysvětlím celou záležitost a jsem tomu povděčen, že je to možno s těchto míst proto, poněvadž mám za správné, aby ti nejproskribovanější v tom zmatku vlasteneckém řekli své mínění a nenechali si je určovati "Večerem", "Lidovým Deníkem" nebo "Národními Listy". (Výborně!) My si, pánové, uděláme pořádek sami. O tom není sporu; ale my to neděláme k vůli vám, poněvadž víme, že vy tomu nevěříte, co povídáte a píšete o té věci.

My to uděláme k vůli tomu, abychom zabránili tomu, k čemu zde pracujete plnou parou (Tak jest!), abychom zabránili tomu rozplamenění požáru bolševismu u nás, v naší republice.

Vážení pánové, vezměte program strany sociálně-demokratické - a my jsme nikde slovem ještě neprohlásili, že z tohoto programu odlukou od československé strany sestupujeme na jiné pole. My jsme naopak prohlásili, že se odlučujeme proto, abychom tento program mohli hájiti v celé jeho čistotě a hloubce. Ale nejen program sociálně-demokratický; jako vyšší moc nebezpečí byl zde nadhozen komunismus.

Pánové, vezměte k ruce komunistický manifest, pročtěte jej, přečtěte program a shledáte, že vlastně sociální demokracie v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v československé republice, ani na jediný krok necouvla se svého programu, se svých zásad. A jestli vy zrovna vytahujete tak zvané centralisty a proti těm nejvíce útočíte, tedy vězte, pánové, že my necítíme žádné takové viny, než tu vinu, za kterou nás pronásledovaly úřady v osmdesátých letech za vaší pomoci, pánové. Vámi byli obstaráváni četníci, vámi byly delegovány soudy, vy jste to byli, kteří jste nás házeli do kriminálů za náš program. (Hlas: To není pravda! Hluk.) To byly strany měšťácké. (Posl. Dyk: Dnes není žádných měštáckých stran.) O tom si povíme, myslím, že já budu politice rozuměti. To bylo v letech osmdesátých (Posl. Dyk: Kdy mně byly 3 roky!), v roce 1897 se dělo to stejné pronásledování. Ale byly zaměněny role. V úloze přímých pronásledovatelů nenalézaly se již přímo c. k. úřady, zde byly vykonavateli toho pronásledování buržoasní strany naše.

Pro státoprávní ohražení to bylo v 97. roce - (Posl. Stránský: Líp o něm nemluviti!) Pánové, to nebylo pro státoprávní ohražení, ani pro ohražení, to bylo pro program sociálnědemokratický. (Posl. Dyk: Ale ne! Proč vás ty c. k. orgány tehda chválily?) V kriminálech? (Posl. Dyk: Ne, tenkráte, když jste to prohlášení udělali!)

Pánové,také vy jste udělali řadu činů, pro které vás úřady chválily; za to nikdo nemůže, když ve svém postupu octne se snad paralelně s vůlí svého protivníka. A my jsme to viděli v jiných otázkách. Tedy, velevážení pánové, srovnáte-li dnes to stanovisko z roku 1897, vidíte, že vlastně ani sociální demokracie neměla tak nepravdu. A když vy jste se usnášeli o vašich prohlášeních, tak ty samé argumentace, které v roce 1897 přinášeli sociální demokraté, byly pronášeny z vašich řad a vy jste se slavnostně postavili na stanovisko: "My nechceme nic zastaralého, nic historického, my chceme moderní republiku. (Posl. Dr. Stránský: V historických hranicích!) Ano, to bylo dodáváno. Promiňte, pane dr. Stránský, vy jste snad u toho zrovna nebyl, ale to ti pánové, kteří ta prohlášení dělali. (Poslanec Dr. Stránský: Já tam nebyl také!)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP