Úterý 14. ledna 1919

Vy sami jste to doznali a já Vám povím, kde a kdy. Minulého roku v měsících srpnu, září a říjnu byly ustaveny hospodářské rady, zemské hospodářské rady, okresní hospodářské rady a tyto hospodářské rady považuji za kompetentního činitele a proč? Poněvadž byly složeny ze zástupců výrobců, konsumentů, dělnictva zemědělského, dělnictva průmyslového, zkrátka stran socialistických obou směrů. Tyto kompetentní hospodářské rady dobrovolně po uvážení všech okolností samy přiznaly zemědělcům, že jim budou platiti za zemědělské výrobky dvojnásobné maximální ceny. (Hlas: Dobrovolně?) Ano, dobrovolně. (Výkřiky, odpor, předseda zvoní.)

Pánové, račte dovolit, proti tomuto faktu, které zde dnes na věčnou paměť konstatuji s tohoto místa, nemůže býti námitek, poněvadž to máme sepsáno v protokole, že hospodářské rady uznaly, že ceny jsou nepřiměřené s ohledem na vysoké nákupy, které musí rolnictvo platiti, jen pro své výrobky uznaly cenu dvojnásobnou. (Výkřik: To není tak pravda! Poslanec Aust: Já jsem s tím sám agitoval po celém kraji, ale ne z těch příčin, které říkal ministr!)

Vážené shromáždění! Bylo by mi velice líto, kdybyste řekli, že agituji. Já bych rád tu otázku dostal s denního pořádku. (Výkřik: To bude těžko!) Rád vám ponechávám o tom mluviti, ale budu apelovati na své přátele, aby se více touto otázkou nezabývali. Pánové, konstatuji dnes s tohoto místa, že nelze každé nepatrné anebo malé zvýšení cen zemědělských produktů podle hospodářských rad považovati za přemrštění cen a nelze je označovati jako nějakou lichvu.

Vážené shromáždění! Jsem sám hospodářem a odpusťte mé neskromnosti, když řeknu, ne špatným hospodářem (Hlas: Nahospodařil jste dost!) Jestli je vám k smíchu říci, že jsem hospodář, jestli je to nečestné, starati se o výrobu potravin pro lidstvo, já se za to nestydím. (Výborně! Potlesk.) Já vám mohu říci, že tak zvaná příznivější konjunktura, o které se mluví v době války, byla zvýšenou režií úplně vyvážena.

Proti tomuto tvrzení se činí námitky, které se zdají již na první pohled neobyčejně odůvodněny a věcny. Říká se: Rolníci, sedláci uplatili své hypotekární dluhy, rolnictvo má peníze v okresních hospodářských záložnách; máme o tom statistiku, oč byly zvýšeny vklady ve spořitelnách, v Raiffeisenkách atd. Ano, pánové, přiznávám.

Ale považte, že náš zemědělec, ať malý nebo větší, resp. jeho rodina - neboť po většině byli muži mobilisováni - že on po čtyři roky, žena, děti od nejútlejšího mládí, staříci, výměnkáři v potu tváře pracovali tak, že vyčerpali téměř veškeré své síly tělesné i duševní. Považte dále, že náš venkovan zničil všechno, co měl na sobě, prádlo, oděv, boty a své celé rodiny! Považte dále, že náš zemědělec neměl ani příležitosti ani možnosti, dáti opraviti svůj inventář, neměl možnosti nový zakoupiti, takže on svůj bohatý a v pořádku se nacházející inventář úplně zničil!

Vracející se náš hospodář našel po 4 letech své hospodářství spustlé, zanedbané, našel budovy uvnitř i zvenčí sešlé, našel chlévy poloprázdné, našel zničený svůj krásný cenný chov dobytka, ať hovězího neb koní, našel zaplevelené, zneúrodněné, až do poslední kapky vyčerpané pole a pánové, co z toho měl, co za to dostal? Znehodnocenné, bezcenné papíry. (Hlasy: A co za to dostal dělník? Tomu sám, pane ministře, nevěříte!) Ne, já to dokáži. Pánové, nechť zkusí tyto cenné hodnoty, hodnoty hospodářské, které proměnil za nehodnotné papíry, nechť zkusí za nynější valuty nahraditi a uvésti hospodářství do předválečného stavu. On to nepořídí, pánové! Když do toho dá, co vydělal, ještě se mu nedostane a jeho práce byla marna. (Hlas: Bude se zase musit zadlužit!)

Pánové, tak a nejinak (hluk, předseda zvoní), kdo střízlivě to chce uvažovati, vypadá poválečná bilance našeho zemědělství a jen u nevěřících nebo předpojatých může taková situace našich zemědělců vzbuzovati nějakou závist. Řekl jsem, že považuji dnešní debatu za historickou a proto jsem jako odborný ministr musil toto uvésti.

Budiž mi nyní dovoleno, když promluvil jsem o minulosti, nakresliti v povšechných rysech budoucnost, která čeká naše české zemědělství. Dosud vyvíjelo se naše zemědělství pod zákonnou ochranou celní a obchodní politiky. Položme si otázku, pánové: jak bude v budoucnosti? Slovo, že tušíme, jaké poměry budou, by bylo slabé. My víme, my jsme si vědomi, že náš zemědělec v našem státě přichází do nové světové konstelace s ohledem na nově vytvořené státy, na jich seskupení, na jejich poslání s ohledem na velmocenské postavení. Naše nové, středoevropské postavení uloží zemědělství našeho státu v budoucnosti nedaleké (Hlas: hranice beze cla!), aby konkurovalo na světovém trhu s agrikulturními státy, jako je Rusko, Rumunsko, království Polské, jihoslovanské království, Maďaři a vedle toho i se zámořskou konkurencí. (Hlas: To je ale něco jiného!)

My si netajíme, že politické poměry uvnitř naší republiky, aspoň pokud potrvá jisté neporozumění a na mnohých stranách i předpojatost, nedávají nám záruky nějaké ochrany, a jak jsme zde již slyšeli, bude požadována volnost soutěže a otevření hranic. Ale zajisté, pánové, my sami ani nepřijdeme s tím, abychom chtěli ochranu cla. (Posl. Aust: To rád slyším! Hlas: Poněvadž víte, že by to šlo těžko!) My s tím nepřijdeme. Postavíme se na volnou soutěž (Výborně!), ale ve všem, pánové, nejen v zemědělství (Výborně! Potlesk). My jsme, pánové, přesvědčeni, že v té volné soutěži vyhraje ten, kdo bude více pracovati a více šetřiti. (Výborně! Hlučný potlesk! Hlas: Ale domkáři to nebudou, Excellencí!)

Já se táži, je-li možno za takových okolností při soutěži s velkými agrikulturními státy, aby zemědělství našeho státu mohlo v tomto směru konkurovati, zvláště když přihlédneme, jak jsem byl již naznačil, k vnitřnímu sociálnímu, řekl bych, socialistickému zákonodárství, jako je 8hodinová doba pracovní, výše mzdy a jiná sociální zřízení a konečně zdanění? V těchto poměrech bude asi naše konkurence velmi těžká. (Posl. Aust: Za pět tisíc korun prasátko již nebude!)

Konkurence našeho zemědělství běžnými produkty, řekl bych, dle kvality bursovními artikly zemědělskými, bude jistě naprosto nemožná, poněvadž se dočkáme v budoucí nejkratší době, že nás cizina zaplaví a že bude nabízeti na našich trzích ohromná kvanta této kvality zemědělských výrobků. (Posl. Aust: Za 14 dní bych si přál, aby to už bylo!)

Na takovéto poznámky ovšem nemohu reagovati. (Posl. Dr. Srdínko: Aust se dobře najedl v buffetu a dělá vtipy!) Myslí-li pánové, že štěstí státu a jeho prosperita závisí na zničení zemědělství, ponechávám to jejich národohospodářskému rozhledu. (Výborně! Potlesk. Hlas se strany socialistů: Ale štěstí národa nezáleží na tom, že jen vy máte, také jiní musejí míti!)

Neučiní-li vláda a Národní shromáždění včas proti těmto věcem opatření, aby jiným směrem vývoji zemědělství pomohly, pak buďte ujištěni, - říkám to dnes s tohoto místa - že nastane katastrofa celého stavu a tím i ochromení celého státu. (Tak jest! Výborně! Hlasy na straně socialistů: To zase bude někdo jiný na stráži!)

My, vážení pánové, říkáme však jedno: nepřicházíme žebrat o pomoc a drobty, my chceme pomoc jen ve směru kulturním, jak později vyložím. My chceme podstoupiti ten zápas s cizinou, my chceme i v těchto těžkých poměrech vzíti odměnu aspoň přiměřenou za svou práci. Jakými prostředky chceme toho docíliti? Jen pilnou prací, vzděláním všeobecným a zvláště odborným. (Výborně! Potlesk.)

Chceme vzděláním zvýšiti svou konkurenční schopnost. Musíme aspoň v něčem předstihnouti své konkurenty. Když nesneseme konkurenci co do výroby těch kvantit obyčejného zboží, musíme hleděti konkurovati výrobky zušlechtěnými. Musíme dáti na světový trh produkty zušlechtěné. Dosud jsme je přiváželi - musíme dáti na světový trh osvědčené, specielní značkou opatřené obilí k setí, tedy zušlechtěné obilí seťové, jako semeno, zušlechtěná semena pícních rostlin, zušlechtěná semena zelenin, zušlechtěný dobytek hovězí i koně a jiná užitková zvířata.

Musíme kvalitou, když nemůžeme kvantitou, podstoupiti tento veliký zápas, ale k tomu musíme býti řádně vyzbrojeni. Výrobu zemědělskou musíme spojiti s výrobou průmyslovou, musíme zprůmyslniti naše zemědělství, abychom neprodávali direktně suroviny, nýbrž již výrobky průmyslové zemědělských producentů. (Hlasy: To jest beze sporu! Výborně!)

Ve všech těchto směrech jest zemědělství naše zanedbáno. Povinností státu jest, aby umožněno bylo rolnictvu na tyto úkoly řádně se připraviti.

Lid venkovský touží po vzdělání, to víte všichni, po vzdělání všeobecném i odborném a proto při debatě programové v lůně ministerské rady jsem žádal, aby také do programu toho byly přijaty naše kulturní a jiné požadavky (Hlasy u agrární strany: Ty tam scházejí!), a tu mne bylo se strany vlády, se strany p. ministerského předsedy řečeno, že vláda s těmito požadavky souhlasí a že to mohu také ve sněmovně uvésti, a bylo prohlášeno, že vláda dává k nim principielní svůj souhlas, - to zde loyálně konstatuji - jen nechtěli to pojmouti do programu, aby ten program nebyl příliš široký.

Sděluji tedy slavnému Národnímu shromáždění, že jsem požadoval, aby přikročeno bylo ihned ke zřízení pokračovacích škol hospodářských v každé osadě, kde nachází se škola. (Posl. Aust: To je výborná věc! Potlesk u strany agrární.) My chceme, abychom nejen tam vychovávali, nýbrž abychom ihned přikročili ke vzdělávacím kursům a tu já radím, abychom vzdělali naše venkovské učitele přípravou pro tento úkol, abychom po všech obcích našeho státu mohli míti dobře vybudované, zdravé, pokrokové hospodářské pokračovací školství. (Potlesk a volání: Výborně! u příslušníků strany agrární. Posl. Aust: To půjdeme spolu!)

Pánové, kdybyste klidně poslouchali, budete, až si rozmyslíte, souhlasit se vším, co jsem zde řekl. (Veselost na straně sociálně-demokratické.) Pánové, žádám, aby také pro naše živnostnictvo a řemeslnictvo byly zřízeny pokračovací kursy, (Výborně!) poněvadž nám není lhostejno, jaký řemeslník a živnostník žije vedle našich lidí na venkově, my chceme i jeho míti vzdělaného, pokrokového, na výši doby, aby mohl s námi ten těžký život na našem venkově sdíleti, aby i on došel svého přiměřeného blahobytu. (Hlas: Ti lichváři venkovští by Vám něco řekli! Výborně! Potlesk.)

My chceme zmodernisování, zreformování dosavadního školství hospodářského i odborného. My chceme je přizpůsobiti těžké době, která nás čeká, my chceme mu dát jistý praktický, řekl bych, americký ráz. Chceme vybudování takového školství se zvláštní, specielní učební osnovou. Žádáme dále, aby byl zřízen - vlastně se již zakládá - aby tedy byl rozšířen a na výši doby postaven ústav pro výrobu očkovacích látek na zamezení nákaz a nemocí zvířecích. Chceme, aby byla výzkumná velká stanice, aby byly zkušebné stanice, výzkumné a pokusnické stanice, aby celá síť jich byla po našem státě rozšířena.

A my jako vrchol všeho - s čím jistě bude každý souhlasiti - žádáme a očekáváme co nejrychlejší tempo, aby bylo vybudovano naše vysoké školství, vysoká škola zemědělská, lesnická, zvěrolékařská, zahradnická atd. (Výborně! Hlučný potlesk.)

Poněvadž ale k tomuto plnému vzdělání celé generace nemůžeme dospěti tak rychle, jak by bylo naším přáním, bude povinností státu, i v jiných směrech zemědělskou výrobu přímo nebo nepřímo podporovat. Vedle otázek sociálních, které máme společné s jinými, jako je starobní pojišťování, za kterým stojí všechny nemajetné vrstvy, máme zde požadavek samostatného pojišťování proti ohni, krupobití a pádu dobytka. (Výborně! Potlesk.)

Miliony vydává české zemědělství těmto pojišťovnám, namnoze také i cizím. (Hlas: Většinou cizím!) Tyto miliony musíme my ušetřiti pro naše zemědělství a musíme správně a spravedlivě tuto otázku rozřešit.

Vedle těchto otázek máme otázky, které vlastně měly býti již dávno řešeny, t. j. otázku scelování, kommasace pozemků, spojenou s meliorací polí a luk, jakož i regulací řek.

Aby však všechny tyto problémy mohly býti řádně řešeny, potřebujeme míti k tomu ke všemu zákonnou organisaci zemědělského stavu, neboť dnešní organisace, jak vrcholí v zemědělské radě, nám nedostačuje; my potřebujeme míti organisaci decentralisovanou, potřebujeme v každém okresu svá zájmová společenstva zemědělská (Výborně!), poněvadž těmto zemědělským zájmovým společenstvům připadá vlastně provádět tyto veliké úkoly, které čekají náš stát. (Posl. Aust: To budete jako živnostníci! Všechno přijímáte od nás!)

Pánové! Vždyť máme svobodu v republice! Nechte nám to sebrat! (Posl. Bechyně: Nechte vy nás to také nejprve sebrat!)

Prosím, chcete zájmová společenstva, chcete nějaké nové zastoupení? Já se svého stanoviska budu v ministerské radě všecky tyto vaše záležitosti podporovat, poněvadž blaho všeho lidu znamená také blaho pro nás. (Výborně! Potlesk.)

K čemu budeme potřebovat zájmových společenstev zemědělských? Velevážení pánové! Řešení velkého problému agrárně-sociálního a tím jest vyvlastnění velkostatků a jeho kolonisace, požadavek vyvlastnění velkých latifundií a kolonisace je naším programovým požadavkem. (Výborně!) Již téměř před čtvrtstoletím vložili jsme do svého programu vyvlastnění velkostatkův a jich kolonisaci. (Výborně!) Jsme šťastni, velectění pánové, že dnes přicházíme k realisování tohoto našeho programu. (Výborně! Potlesk.)

Ústy pana ministerského předsedy bylo nám sděleno, že anketa rozhodne, jak a do jaké míry se stane toto skutkem.

Jedno je pro nás jisto: že musíme dostat k disposici tolik půdy, aby hlad po půdě byl všeobecně uspokojen. (Výborně! Potlesk.) My máme v naší československé republice tolik půdy, že každý, kdo lne láskou k půdě, bude uspokojen jistě, a myslím, že dostatečný počet těch, kteří lnou k této půdě, se o to přihlásí. (Posl. Johanis: Ten hlad musí míti jenom jeden žaludek!)

Kolonisace půdy pomocí československých kolonistů, z nichž vytvoříme usedlíky, bude míti veliký význam sociální a také velký význam nacionální, to jest státní. (Výborně!) Z těch a jiných důvodů jsme pro individuelní rozdělení půdy, jsme pro vytvoření samostatných hospodářů, již budou nám v budoucnosti zárukou klidných vývojových poměrů v našem státě, jsem zjevně proti každému agrárnímu kommunismu, jsem pro soukromý majetek. (Výborně!)

Jsem proti způsobu řešení této otázky pomocí jakýchkoliv forem nájemců, ať kommunismu nájemného, nebo v jakékoliv jiné formě, nýbrž jsem pro majitele. Neradil bych k tomu pokusu, vytvořit, velectění pánové, nový stav nájemců, který by čítal snad statisíce dosud nevyzkoušených stavů, který by podléhal různým náladám a různým svodům živlů extrémních. Máme příklad v Rumunsku, kde máme více nájemců.

Před několika lety viděli jste tam ohromné bouře nájemců. (Hlasy: Irsko!)

Dnes jsme byli čas od času svědky hnutí mas dělnických u nás; varujme se, pánové, bouří agrárních.

Každý, kdo má interes na budoucí prosperitě našeho státu, musí spolupůsobiti k tomu, aby z této veliké sociálně - agrární reformy vytvořeny byly nové kádry státotvorného a stát udržujícího elementu, aby na vyvlastněných velkostatcích jako pevná hráz proti všemu stál samostatný, pilný a skromný kolonista.

Že se tak stane, toho není nám zárukou zákonodárství, ale toho jest nám zárukou, že o uvolněnou půdu budou se hlásiti lidé, již půdu milují. (Hlas: Statisíce! Výborně!)

Není to fráse, velevážené shromáždění, když řeknu, že bez tohoto zvláštního, dosud nevysvětlitelného a u jiných nepochopeného a nepochopitelného, vřelého citu lásky k té naší půdě stáli bychom do budoucna před tím problémem kolonisačním skutečně v rozpacích, v pravdě před katastrofou, a jsem jist, že veliký náš problém rozčlenění a kolonisace půdy by ztroskotal. (Tak jest!)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP