Úterý 14. ledna 1919

Schůze zahájena ve 2 hod. 10 min. odpol.

Přítomni:

Předseda: čl. N. S. Tomášek.

Místopředsedové: posl. dr. Hajn, Konečný, Udržal.

Zapisovatelé: čl. N. S. Pik, dr. Veverka a větší počet členů N. S.

Zástupcové vlády: Předseda vlády: dr. Kramář a členové vlády: Haberman, dr. Hruban, Klofáč, Prášek, dr. Rašín, dr. Soukup, dr. Stránský, Stříbrný, Švehla, dr. Winter, dr. Vrbenský, dr. Zahradník.

Z kanceláře sněmovní JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Trmal.

Denní pořad

16. schůze Národního shromáždění československého v úterý, dne

14. ledna 1919, o 2. hodině odpolední.

1. Pokračování v rozpravě o programovém prohlášení ministerského předsedy.

2. Volba do výboru na zodpovědění poselství presidenta republiky, navrženého drem Hajnem (tisk 311).

3. Doplňovací volba do výboru sociálně-politického.

4. Zpráva ústavního výboru o vládní osnově zákona o státních tajemnících (tisk 301).

Předseda (zvoní): Národní shromáždění je schopno se usnášeti. Zahajuji schůzi.

Pro dnešní schůzi omluvili svou nepřítomnost kol.: dr. Bouček, Kalina, Špaček, Pilát, Rosenkranc.

Pozdravy došly:

Od Českého gremia koncessionářů na obstarávání obchodů realitních a úvěrových v Čechách se sídlem v Praze a od slovenského shromáždění v Klenovci (předseda Samuel Engler).

Správní rada elektrických podniků hlavního města Prahy sem sdělila, že zřízenci elektrických drah hlavního města Prahy byli vyrozuměni, že členové Národního shromáždění mají podle § 88. jedn. ř. (zákona ze dne 14. listopadu 1918) právo, bezplatně užívati též elektrických drah hlav. města Prahy, prokáží-li se legitimací Národního shromáždění.

Žádám tedy pány členy Národního shromáždění, aby při jízdách na elektrických drahách hlav. města Prahy vykazovali se svojí legitimací Národního shromáždění.

Zápisy o 14. a 15. schůzi byly vyloženy ve sněmovní kanceláři.

Proti znění těchto zápisů nebyly podány písemné námitky a budou tedy podle § 77. jedn. ř. uveřejněny.

Z Národního shromáždění vystoupili členové: dr. Okánik a Sámo Daxner.

Za ně zvoleni byli: Za Slovensko dr. Ivan Markovič a lng. Jan Botto.

První z nich vykoná slib.

Žádám p. zapisovatele, aby přečetl příslušnou formuli a pana dra Ivana Markoviče, aby povstal a pronesl "slibuji".

Zapisovatel dr. Slávik (čte): Slubujete ako člen Národního shromaždenia československého, že budete zachovávať zákony štátu československého a že svoj úrad budete zastávať podla svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

Posl. dr. Ivan Markovič: Slubujem! (Výborně! Potlesk.)

Předseda (zvoní):

Výborům přikázáno z předsednictva:

Žádám p. zapisovatele, aby to přečetl.

Zástupce tajemníka N. S. Č. dr. Trmal (čte):

Výboru živnostenskému:

Tisk 313. Návrh členů Národního shromáždění Slavíčka, Netolického a spol. na vydání zákona, jímž se upravuje živnost zubních techniků.

Výboru železničnímu:

Tisk 315. Návrh člena Národního shromáždění dra Rambouska a soudr. na nouzovou stavbu místní dráhy Český Brod-Mochov-Čelakovice.

Tisk 316. Návrh člena Národního shromáždění Em. Špatného, Josefa Pfeffermanna, Záruby, Fr. Buřívala a spol. na zavedení osobní dopravy na trati Stránčice-Velké Popovice.

Výboru zahraničnímu:

Tisk 317. Návrh poslanců dra Veverky, dra Rambouska, Buřívala a soudr. na zajištění nerušeného provozu do dohodových a neutrálních států.

Výboru poštovnímu:

Tisk 314. Návrh členů Národního shromáždění Buřívala, dra Franke, Hrizbyla a soudr. na započítání služební doby poštov. koncept. úředníků, vyšlých ze stavu dopravních úředníků poštov. podle skupiny A.

Tisk 318. Návrh člena N. S. Hrizbyla, Zeminové, Tučného a soudr. na započítání služební doby po 1. únoru 1914 přijatým býv. poštovním expeditorům, adjunktům a oficiantům, mimo státní službu strávené, jako těm, kteří byli před 1. únorem přijati.

Výboru státně-zřízeneckému:

Tisk 319. Návrh členů N. S. Buřívala, Pelikána a spol. na odstranění křivd, způsobených bývalou vládou rakous. státním úředníkům a zřízencům v postupu a platu.

Tisk 325. Návrh člena N. S. Emila Špatného, Al. Tučného, Fr. Zeminové a spol. na převzetí vězeňských dozorců v Řepích do státní služby a upravení jejich služebních poměrů dle normy.

Výboru zemědělskému:

Tisk 320. Návrh dra B. Němce, Heinricha a soudr. na brzké vyvlastnění a znárodnění lesů.

Výboru technickému:

Tisk 321. Návrh posl. dra B. Němce, Heinricha a soudr. na postátnění dolů a hutí.

Výboru sociálně-politickému:

Tisk 324. Návrh poslance K. Mečíře a soudr. na ustanovení minimální mzdy a minimálních cen produktů a výrobků.

Tisk 331. Návrh člena N. S. dr. Al. Masarykové, dra Lukavského, dra A. Hajna, dra Schieszla a soudr. na řešení sociálních poměrů vysokoškolského studentstva. (Současně přikázán návrh ten výboru školskému).

Výboru právnímu:

Tisk 328. Návrh člena N. S. dra Karola Kmeťka a súdruhov na srušenie cirkevnopolitických zákonov na Slovensku.

Výboru pro vodní hospodářství:

Tisk 330. Návrh poslance Fr. Chaloupky, J. Smrtky, Fr. Udržala a soudr. na úpravu toku Divoké Orlice.

Předseda (zvoní): Přistoupím k dennímu pořadu, a to k prvnímu odstavci, jímž je pokračování v rozpravě o programovém prohlášení ministerského předsedy.

K slovu se přihlásil p. ministr Prášek. Uděluji mu slovo.

Ministr zemědělství Karel Prášek: Vážené Národní shromáždění!

Program koaliční vlády, ke které mám čest náležeti, obsahuje několik význačných bodů, které mají býti v nejbližší době řešeny. Posouzení tohoto programu zůstává Národnímu shromáždění. Klub, ke kterému já náležím, zaujal již a zaujme ještě svoje stanovisko k tomuto programu a, pakliže já chápu se dnes slova, činím tak jako ministr zemědělství, poněvadž považuji dnešní programatickou debatu za velice důležitou, ano přikládám jí historický význam. Cítím povinnost, abych jako odborový ministr v této debatě - a budiž mi odpuštěno, řeknu-li to tvrdé slovo - v této protiagrární atmosféře (Výborně!) zaujal stanovisko a rozvinul aspoň v povšechných rysech krátký program, jehož rozřešení očekává zemědělství od našeho Národního shromáždění a naší vlády.

Druhý důvod, jenž mne nutí ujmouti se slova, je ten, že z kruhův agrárních byl jsem dotazován, proč vláda do svého programu nepojala celou řadu otázek, které hýbají myslí venkovského lidu, proč vláda nehoví svým programem také masám venkovského lidu, který má nesčetné a oprávněné požadavky.

Třetím důvodem konečně je dotaz pp. poslanců Svozila, Pika, Bartoška, Tučného a soudr. ze dne 26. listopadu minulého roku o znárodnění a zlidovění velkostatků, kterýžto dotaz mně přímo ukládá, abych naň odpověděl.

Hodlám zhostiti se svého úkolu pokud možno stručně a přejdu ihned k odůvodnění svého prvního tvrzení o t. zv. protiagrární atmosféře.

Je nutno, abychom si v tomto váženém shromáždění bez vášně, bez agitace a bez demagogie řekli, co zaviňuje tuto agrárníkům nepřátelskou atmosféru. Víme, co to je: ojedinělé případy přemrštěných cen požadovaných některými našinci, které jsou hodny odsouzení (Hlas: Těch je většina!), které jsou právem hodny odsouzení, vzaly se za záminku, aby se způsobem bezohledným šlo proti rolnictvu.

Vážené shromáždění! Když přijdeme na náš venkov, táží se nás naši rolníci a venkované, jak to přijde, že den 28. října, který znamená svobodu pro český národ, byl vlastně signálem k postupu proti venkovskému lidu a proti agrárníkům. (Posl Johanís: Ne proti venkovskému lidu, proti keťasům! To je omyl!) Naši zemědělci praví: Po 28. říjnu kde kdo hlásil se o zásluhu o dobytí naší samostatnosti, ale ten český venkovan a ta česká agrární strana, která ve své minulosti svým chováním získala si tolik zásluh, ba snad ještě více, než kterákoli jiná strana - neboť agrární strana to byla, která ve slavné proklamaci českého národa se postarala, aby zaujato bylo krajní stanovisko, agrárníci to byli, kteří za těžkých dob starali se o uživení svých soudruhů, kteří se starali o zemědělskou výrobu, kde jen to bylo možno, starci i ženy i děti, starali se všichni (Výborně!) - ten český venkovan, tato všecka jeho práce nebyla nikdy uznávána. (Hlas: Ona byla honorována!) Ke všemu tomu přijdu.

Udělejme si ten rozbor: To slovo lichva slyšíme na každé schůzi a čteme je v novinách a setkáváme se s ním i v Národním shromáždění, a vždy to slovo lichva je adresováno českým zemědělcům. (Hlas: To není pravda, také druhým!) Pánové, ruku na srdce: je zde některá strana v tomto slavném shromáždění, která by ve svém středu neměla lidí, kteří se za války dopustili lichvy? (Hlučný souhlas.)

Ať se hlásí ta strana! (Výborně!) Vezměme tu neb onu stranu i strany socialistické. Pánové, což dělník v ojedinělých případech - chci býti spravedliv - nikdy neprovozoval lichvy? Což, pánové, dělníci, kteří vycházeli ven, aby v baťochách a pytlích nosili potraviny, aby venku nakupovali, (Hlas: Aby neumřeli!) nikdy neprovozovali lichvy s tím, co byli nakoupili? (Hlas: To je zkresleno! To je přirovnání jako mravence k velbloudu!)

Pánové, já jsem řekl, že bych si přál, (Předseda zvoní) kdybychom tu otázku jednou rozřešili bez vášně, věcně a jistě. Když jste tolik svobodomyslní, máte tolik rovnosti občanské, nechte také ministrovi tu rovnost, kterou pro sebe požaduje. (Hlas: Ale nesmí mluviti jako agrárník, nýbrž jako ministr!)

Račte býti objektivní. Já jako odborný ministr hájím naše zemědělství, hájím pravdu. (Výborně, potlesk) (Hlas: Hájíte velkostatkáře! Jiný hlas: Jako sociální demokrat mluviti nemůže, když jím není! Výborně, to jest správné! Smích.)

Vážené shromáždění! Podívejte se a já bych prosil a apeloval na ty soudnější, aby negeneralisovali, - vždyť mně se nejedná o to, jestliže odsoudíte tyto případy, které i my odsuzujeme také, ale ne generalisovati. Podívejte se, pánové, jak by Vám bylo, co byste o nás řekli, jak musili bychom se zardíti, kdybychom chtěli generalisovati případy nepěkné, které přicházejí z jiných vrstev než vrstev agrárních, ku př. krádeže na drahách, na poštách a jiné krádeže. (Hlas: Dosud trvající!) Pánové, já bych se ohradil proti tomu, kdyby se někdo opovážil hoditi to Vám ve tvář paušálně jako celému stavu, jako celým stranám! (Výborně, potlesk.) Vím, že nemáte v ruce takovéto jedince, kteří takovéto neřesti tropí. Mluvíme-li ale, pánové, o té, řekl bych mravní síle a chceme-li porovnávati jednotlivé stavy, ty za to nemohou, zvlášť zemědělství, že bylo postaveno do té posice, že se mu diktovaly maximální ceny. Připusťme, já dám příklad, že by byl stát udělal maximální cenu na práci a řekněme, že by ten stát byl stanovil - dám příklad - 10 K za denní práci pro jednoho dělníka. A nyní považte, že by přišel někdo, který by mu nabízel 20, 30, 40 a 50 K. (Výborně!) Ptám se: měl by ten Váš soudruh a stoupenec tolik mravní síly, aby řekl: já těch 50 K nevezmu a budu pracovat za 10 K? (Odpor!) Někteří ano, ale to jsou přirovnání správná. Maximální cena na práci direktní aneb nedirektní je totéž, poněvadž zboží jest práce zemědělcova. Pánové, vidíte, zde by přišli mnozí do rozpaků. (Hlas: Ale mají vagony bankovek!) Pánové! Vy mně ráčíte doznati a doznali jste to, vy nestranní, že maximální ceny, jak ustanoveny byly bývalým rakouským státem za plodiny zemědělské s ohledem na režii a znehodnocení valuty byly tak nízké, že rolník při nich nemohl existovati.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP