Úterý 10. prosince 1918

Chtěl bych upozorniti právě tyto vrstvy na to, že platí nejen "noblesse oblige", nýbrž že zavazuje také okolnost, že útrapy a zla války nebyly stejnoměrně rozděleny (Tak jest!) a že jest jistě právem těch, na nichž zlo a útrapy války dolehly tíhou nejvyšší, a právem státu, který musí tyto útrapy vyrovnávati a zájmy těchto vrstev zastupovati, vyžadovati na těch, kteří útrapami válečnými nebyli do té míry stiženi, by státu v jeho činnosti napomáhali.

Jsem přesvědčen, kdyby tento apel nebyl dosti účinný, kdyby apel, jejž s tohoto místa na podnikatele řídíme, neměl úspěchu, může se státi, že z tohoto slavného Národního Shromáždění bude vyžadováno, aby bylo sáhnuto Národním Shromážděním a vládou k opatřením účinnějším, kdyby slova nepomohla. (Tak jest! Výborně! Hlučný potlesk.)

Předseda: Tím debata je ukončena a táži se pana zpravodaje, zdali si přeje slovo k doslovu.

Zpravodaj posl. Laube: Není potřebí.

Předseda: Přistoupíme k hlasování. Žádám pp. členy N. S., aby zaujali svá místa (zvoní).

Hlasovati budeme způsobem tímto: poněvadž je předloha poněkud obsáhlejší, nebudeme hlasovati podle paragrafů, nýbrž podle jednotlivých skupin a to nejprve o paragrafu 1. a 2. (skupina I.), dále o skupině II. "Výše podpory", to jsou paragrafy 3. a 4., dále o III. skupině "Uplatňování nároků na podporu", t. j. paragraf 5. až 9., konečně o IV. skupině "Výkonné orgány", paragraf 10. a 11., a o Závěrečných ustanoveních paragraf 12. až 17., potom o nadpisu zákona a o úvodní formuli.

Při paragrafu 4. a při paragrafu 7., kde jsou navrženy změny, budeme hlasovati zvláště.

Je proti způsobu, navrženému mnou, nějaká námitka? Není. Tedy budeme tímto způsobem hlasovati.

Skupina I. (par. 1. a 2.) Jsou proti tomu námitky? Je tedy paragraf 1. a 2. schválen.

Skupina II. "Výše podpory". Par. 3. Je proti tomu námitka? Není. Prohlašuji paragraf ten za schválený.

V paragrafu 4. prvé dvě věty jsou ve smyslu návrhu p. dr. Engliše změněny tímto způsobem: "Vedle osobní podpory v nezaměstnání obdrží podporovaný příplatek 1 K denně pro osoby, žijící s ním ve společné domácnosti a výživou naň odkázané, a to:

1. Pro manželku nebo družku;

2. pro děti vlastní i nevlastní do dokonaného 18. roku;

3. pro příbuzné ku práci neschopné. Přihlížeti jest pouze k oněm členům domácnosti, kteří již žili s podporovaným ve společné domácnosti před vyhlášením tohoto zákona".

Odstavec 2., začínající se slovy: "demobilisovaní" a končící se slovy: "příspěvek vyživovací", zůstane nezměněn.

Je proti tomuto znění § 4. nějaká námitka? Námitky není, prohlašuji jej za schválený.

Skupina III. Uplatňování nároků na podporu. Je proti §§ 5. a 6. nějaká námitka? Není. Prohlašuji oba paragrafy za schválené.

V § 7. je navržena změna, a to jako odstavec 2. má býti uvedeno:

Ministr financí má právo uložiti v případě potřeby obecním úřadům, aby v zastoupení finanční správy konaly výplaty podpor.

Odstavec 3. § 7. zůstane nezměněn.

Kdo souhlasí s § 7. v tomto znění, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.)

§ 7. se schvaluje.

Proti § 8. a 9. jsou snad námitky? Námitek není, prohlašuji je za schválené.

Přistupujeme ke skupině IV. Výkonné orgány §§ 10. a 11. Jsou snad proti nim námitky? Námitek není. Prohlašuji oba paragrafy za schválené.

Skupina poslední. - Závěrečná ustanovení. - §§ 12., 13., 14., 15., 16. a 17. Jsou snad proti nim námitky? Námitek není, prohlašuji paragrafy tyto za schválené.

Nadpis zákona a úvodní formule. Je snad proti tomu nějaká námitka? Námitky není, prohlašuji nadpis a úvodní formuli za schváleny.

Přistupujeme k druhému čtení. Pan zpravodaj již v úvodním svém slovu uvedl řadu textových změn.

S těmi změnami dám o předloze hlasovati ve druhém čtení. Kdo s předlohou souhlasí ve druhém čtení, prosím, aby povstal s místa. (Přítomní povstávají.)

To je většina.

Prohlašuji předlohu i ve druhém čtení za schválenou. (Výborně! Potlesk.)

7. Přistupujeme k odstavci 7. denního pořadu, a to ke zprávě výboru imunitního ve věci Simeona Vaculy (tisk 113).

Zpravodajem je pan dr. Krouský. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Krouský: Vážené Národní shromáždění!

Imunitní výbor projednával první žádost za vydání člena Národního shromáždění pro trestní čin.

Výbor při tom rozhodl se, že každý jemu předložený případ uvažovati bude svědomitě, zvláště i při trestních činech, týkajících se přestupků proti bezpečnosti cti. Výbor přihlížeti při tom bude vždy k obecně platným parlamentním zásadám imunity poslanecké.

V daném případě rozhodoval výbor o žádosti okresního soudu ve Vyškově za vydání poslance, člena Národního shromáždění, občana Simeona Vaculy, pro přestupek proti bezpečnosti cti, k žalobě poslance Pokorného.

Imunitní výbor prozkoumal žalobu poslance Pokorného a řídě se zásadou: "Audiatur et altera pars", požádal člena Národního shromáždění občana Vaculu, aby dostavil se do schůze imunitního výboru.

Občan Vacula vyhověl tomuto vyzvání, dostavil se a prohlásil, že sice výroku, jak jest v žalobě uveden, neužil, že však žádá, aby Národním shromážděním byl vydán. Tímto svým prohlášením arci usnadnil rozhodnutí imunitního výboru a imunitní výbor usnesl se jednomyslně, navrhnouti Národnímu shromáždění, aby svolilo k trestnímu stíhání člena Národního shromáždění občana Simeona Vaculy před okresním soudem ve Vyškově v trestní věcí číslo jednací U-748/18/8 pro přestupek proti bezpečnosti cti podle § 487 a 488 trestního zákona.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen; prohlašuji debatu za skončenu.

Přistoupíme k hlasování. Prosím pány, aby zaujali svá místa. (Zvoní.)

Návrh pana zpravodaje jste slyšeli, a kdo s návrhem tím souhlasí, prosím, aby povstal se svého místa. (Přítomní povstávají.) To je většina; prohlašuji návrh za schválený.

8. Přistupujeme k poslednímu bodu denního pořadu a to ke zprávě výboru školského o výplatě drahotních přídavkův učitelstvu (tisk. 162).

Uděluji slovo panu zpravodaji Smrtkovi.

Zpravodaj posl. Smrtka: Slavné Národní shromáždění!

Páni poslanci Udržal, Bechyně, Smrtka, Houser, Konečný, Kopeček a soudr. podali návrh na úpravu hmotných poměrů učitelstva škol obecných a měšťanských č. t. 36. Také prof. dr. Jindřich Metelka se soudr. podali návrh na úpravu drahotních a nákupních příspěvků učitelstvu.

Jenom se sebezapřením ujímám se referátu, abych Vám doporučil ke přijetí návrh, který připravil školský výbor. Činím tak se sebezapřením proto, poněvadž je kormutlivo, že ještě v tomto shromáždění musí se jednati o to, aby likvidním stalo se to, co již za staré éry rakouské bylo říšskou radou usneseno a učitelstvu vyplatiti odepřeno.

Nebudu vám, slovutné shromáždění, široce líčiti, v jaké situaci se učitelstvo po celou dobu války nalézalo. Učitelstvo na Moravě a ve Slezsku bylo odkázáno na svůj příjem předválečný a učitelstvo v Čechách dokonce na příjem, který uznal již r. 1911 za nedostatečný sám zemský sněm, který se sešel jen za tím účelem, aby vyhověl tužbám učitelstva. Učitelstvo všech zemí rakouských domáhalo se nápravy těchto bědných poměrů na zemích a domáhalo se jí také na poslanecké sněmovně ve Vídni; jeho volání bylo však po všecku tu dobu marné. Země odvolávaly se na to, že nemohou se scházeti zákonodárné sbory, vláda odvolávala se na to, že učitelstvo je placeno zemí a že vůči němu nemá závazků. V Čechách byla situace učitelstva ze všech zemí nejbědnější, poněvadž byla tu sice osnova zákona, připravená permanentní školskou komisí, ale nebyla provedena. Teprve před samým počátkem války bylo dosaženo jen částečného uskutečnění této osnovy. Za války dostávalo se ovšem učitelstvu v Čechách drobečkův, ale nebyly to drahotní přídavky, nýbrž drobečky, jimiž postupně se uskutečňovala osnova školské komise. Teprve r. 1917 bylo učitelstvu v Čechách poskytnuto drahotní výpomoci, která však nebyla nijakým drahotním přídavkem, nýbrž opravdovou almužnou (Výborně!), neboť průměrný přídavek jednomu učiteli i rodině činil 10 K měsíčně (Hanba!). Učitelstvo pod touto tísní vidělo se nuceno obrátiti se na poslaneckou sněmovnu ve Vídni, a tu ke konci r. 1917 bylo usneseno, aby se učitelstvu na rok 1917 dostalo nákupního příspěvku, který daleko ještě nerovnal se nákupnímu příspěvku státního úřednictva, ale zase prodělávalo učitelstvo v zemích českých krajní torturu tím, že to trvalo přes půl roku, než se tento příspěvek stal likvidním, neboť vyplácel se teprve v červenci a i v srpnu 1918 na rok 1917!

V listopadu 1917 byl podán v poslanecké sněmovně návrh na udělení drahotního přídavku analogického, jakého požívají státní úředníci. Tento přídavek měl učitelstvu býti vyplácen od 1. ledna letošního roku. Ale tohoto přídavku, jakkoli byl povolen, se učitelstvu vůbec nedostalo (Slyšte!), byla mu na tento přídavek dána nepatrná záloha, která se rovná asi jedné třetině celého nákladu. Proto jsem pravil, slovutní pánové, že se sebezapřením ujímám se tohoto referátu, poněvadž tu jde vskutku jen o to, aby slavné shromáždění napravilo křivdu, která se učitelstvu stala, aby se mu vyplatila zadržená mzda. (Výborně! Potlesk.)

Slovutní pánové! Tím trapnější jest mi o této věci referovati, poněvadž učitelstvo i ve svých základních příjmech, i ve výpomocích válečných, stojí za všemi ostatními stavy, (Tak jest!) nejen za dělnictvem, nýbrž i za státním úřednictvem, které jest hůře situováno, nežli samé dělnictvo, a protože budeme nuceni znovu do tohoto shromáždění přijíti, aby se křivdy, kterými učitelstvo trpělo, napravily (Tak jest! Výborně!).

Já proto, poněvadž věc pokládám za samozřejmou, vznáším na Vás apel, abyste schválili návrh školské komise, který zní:

"Vládě československé republiky se ukládá, postarati se o to, aby aktivnímu i pensionovanému učitelstvu škol obecných a měšťanských, vdovám a sirotkům do 15. prosince 1918 doplacen byl drahotní přídavek na rok 1918 podle plného schematu ř. z. ze dne 26. srpna 1918 č. 319 ř. z. a příslušného prováděcího nařízení ministra financí a ministra kultury a vyučování ze dne 14. září 1918 č. 341 ř. z."

Lituji, že musím oznámiti, že školskému výboru nezbylo než se usnésti, aby pilně projednány byly ostatní body návrhu posl. Udržala a posl. dra Metelky a aby co nejdříve byly slavnému plenu k schválení předloženy. Tím končím. (Výborně! Potlesk!)

Předseda: K slovu se přihlásil pan kolega Udržal. Uděluji mu je.

Posl. Udržal: Vážené shromáždění!

Vzhledem k tomu, že není valné naděje, že by v nejbližší době neutěšené poměry se zlepšily, a že není také naprosto žádné naděje, že by nastalo podstatné zlepšení r. 1919, navrhuji, aby drahotní přídavek učitelstvu škol obecných a měšťanských, aktivnímu a pensionovanému, vdovám a sirotkům, povolený pro rok 1918, byl vyplácen dále i roku 1919. (Výborně! Potlesk!) Tedy změnu jen v tom, že v návrhu školského výboru namísto do 15. Prosince 1918 bude řečeno do 15. Prosince 1919. A pokud také to bude platiti o drahotním přídavku pro státní úřednictvo... (Posl. Aust: Snad by to bylo možno do konce června, jako všechny příplatky!) Připomínám jen, že téhož přiznání se dostalo také státním úředníkům, takže věc je sama sebou vyložena. Neračte zapomenouti, že, když půjdeme o krok napřed, budeme s těmi druhými kategoriemi následovati, poněvadž effekt v nejpříznivějším případě bude se jeviti teprve koncem roku. (Výborně! Potlesk.)

Předseda: Tím jest řečnická listina vyčerpána a p. zpravodaj hlásí se k slovu konečnému, aby zaujal stanovisko k návrhu pana posl. Udržala.

Zpravodaj posl. Smrtka: Vážené shromáždění!

Podporuji návrh pana posl. Udržala, ale motivuji jej v ten smysl, aby návrh, jak byl školskou komisí usnesen, byl přijat v tom navrženém znění a dále návrh p. posl. Udržala v ten rozum, aby se drahotní přídavky vyplácely jako státnímu úřednictvu (Tak jest!), podle týchž norem do konce měsíce června.

Předseda: Přistoupíme k hlasování. Slyšeli jste, pánové, návrh pana Udržala, kterým změněn jest původní návrh a se kterým i pan zpravodaj vyslovil souhlas. (Hlas: Jen do konce června!) Tedy dám hlasovati odděleně, bez data. Kdo souhlasí s návrhem, navrženým ve zprávě školského výboru a podporovaným panem zpravodajem:

Národní shromáždění Československé račiž se usnésti:

"Vládě československé republiky se ukládá, postarati se o to, aby aktivnímu i pensionovanému učitelstvu škol obecných a měšťanských, vdovám a sirotkům (zde vynecháme zatím datum) doplacen byl drahotní přídavek na rok 1918, splatný podle plného schematu říšského zákona ze dne 26. srpna 1918 č. 319 ř. z. a příslušného prováděcího nařízení ministerstva financí i ministerstva kultury a vyučování ze dne 14. září 1918 č. 341 ř. z."

Kdo souhlasí zatím s vynecháním data s tímto zněním?


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP