Středa 27. listopadu 1918

Byla výmluva na valutu. Dnes té výmluvy neuznávám, poněvadž máme stát tak basírovaný, že důvěra ve valutu počíná růsti, valuta stoupá, a není příčiny, aby výmluva na valutu byla uplatňována.

Dále dotýkám se otázky vývozu. Vývoz dnes je zvláště věc, na kterou musíme velice opatrně pohlížeti. Je přirozeno, že bez vývozu nemůžeme se obejíti, že vyváží se, jak pan ministr chce a my s tím souhlasíme, jen v nejkrajnějším případě a to, co je přebytečné. To zajisté schvalujeme, ale bezpodmínečně musíme trvati na tom, aby byl vývoz kontrolován, aby podloudně nemohlo se nic vyvážeti, co se vyvážeti nesmí. Tu nestačí naprosto, jak bylo řečeno, kontrola na železnicích. Je podle naší zkušenosti naprosto chybno a nestačí, když se zásilka prohlédne na pohraničních stanicích, z čeho pozůstává, nýbrž kontrola musí býti naprosto jistá a přesná. Ta se dá provésti pouze na nakládacích stanicích, kde musí býti orgány, kterých máme dostatek k disposici poblíž stanic a nejsem pro to, aby orgány železniční kontrolovaly zboží pro vývoz určené, poněvadž kontrolou nemohou se pro nedostatek času zabývati.

Jsou tu hospodářské rady, které mohou příslušné osoby delegovati. Je zajisté na čase, aby byl kontakt mezi drahou a naším obecenstvem, mezi producenty a hospodářskými radami byl u nás již dnes.

Při nejlepší vůli nemohou zřízenci železniční kontrolu prováděti jako orgánové, kteří nemají nic jiného na starosti, poněvadž úředníci a zřízenci jsou přirozeně jinými povinnostmi zaměstnáni.

Pokud jde o vlastní problém, který jaksi vyvrcholuje v zachycování a rozdělení veškerých potřeb, tu zajisté každý přizná, že přichází v úvahu jednak producent na prvním místě, pak přichází ten nešťastný překupník, proti kterému zejména a zajisté plným právem se každý staví a jako na třetím místě přichází v úvahu konsument.

Pokud se týká producenta, neváhám vzíti v ochranu náš rolnický stav z tohoto místa (Výborně!) a sice z toho důvodu, že jsem přesvědčen, že za starého systému rakouského bylo naopak jeho povinností, aby zadržel, co se zadržeti dá. Já neschvaluji, když se vytýká, že tehdy, ať jsme trpěli, - a já trpěl jako každý jiný - že jsme nedávali.

Jsem pevně přesvědčen, kdyby se sebe více dalo, nic bychom z toho nebyli dostali. (Výborně!) Všecko by bylo šlo do cizáckých ústavů, do Rakouska a do Německa a podporovali bychom tak naše nepřátele. (Hlas: Ale měli jste to dát pod rukou laciněji, za maximální ceny! Tak my té lásce k národu nerozumíme. Za cenu přijatelnou a ne 1000 K za metr. cent!) O tom já nemluvím. (Hlasy: O tom se má mluvit. Brambory za 3 K!)

Já jsem se zmínil, že rolníci zadržovali pro sebe a nemluvím o cenách! (Ministr dr. Zahradník: Kdo to byl? Jmenujte ty darebáky; dáme je zavřít! Hlasy: Tak dobře, my vám je budeme jmenovat!)

Předseda (zvoní).

Posl. Navrátil: Já jsem mluvil o rolnících, že zadržovali a já nemluvil ještě o cenách, a sice proto, že zadržovali pro sebe a pro své příbuzenstvo. (Předseda zvoní. Trvalý všeobecný hluk.)

Já konstatuji, že se nedodržoval kontingent, že se nedodávalo zboží. Nemluvil jsem o cenách a proto myslím, že to bylo nepochopení a nedorozumění, pánové.

(Hlasy: V Rakousku se všecko dostalo za peníze. To je ta zkáza a korupce rakouského systému. Bojí se bolševismu a bolševismus prováděli oni sami, jak obchodníci, tak rolníci, všichni. Trvalý lomoz.)

Předseda (zvoní): Prosil bych o klid.

(Hlasy: Máme důkazy v rukou, ale vy je nemáte, vy jdete s demagogií!)

Posl. Navrátil: Velevážení pánové! Já jsem tím zkracován a už jsem upozorňován, abych skončil, a prosím, abyste mi ponechali trochu času. Chtěl jsem říci, velevážení pánové, že, co se týče množství a cen, odsuzujeme je všichni, poněvadž jsme tím trpěli; to jest nepopíratelné - bylo mnoho mezi rolnictvem a agrárníky živlů, kteří byli lichváři. Ale naprosto musím konstatovati, že jsem seznal přece poctivé sedláky, kteří nám dávali za maximální ceny. (Výborně!) Nesmíme paušálně odsuzovati, ale jest faktum, že jsme pevně přesvědčeni, že jsme byli vydíráni zemědělskými produkty a ostatními potřebami.

Mluvím o rolnících a ty jsem bral v ochranu, nebéřu ale v ochranu velkostatky, protože jsem přesvědčen, že tam byla ta rakovina, tam bylo to, co se lichvářsky prodávalo pod rukou, poněvadž ten malý rolník neměl tolik, aby nás mohl odírati a využitkovati. Nám se nabízelo ne snad v metrácích, nýbrž ve vagonech, a táži se, který malý rolník může mouku na vagony nabízeti po 20 korunách? To musilo vyjíti od velkostatků a nájemců dvorů.

Hlavním škůdcem našeho národa jsou nájemci dvorů, aspoň většina jich, která má zásob daleko více po ruce, a mohla vykonati více, než vykonala. Myslím, že otázka nájemců dvorů musí býti důkladně řešena, aby byli dáni pod dozor, aby nemohli své zásoby rozházeti za velké peníze.

Co se týče překupníků, o těch jsem již mluvil, to jsou největší škůdci a proti nim se musí všemi prostředky postupovati; myslím ovšem proti tajnému, nelegitimnímu překupníku, nemluvím proti oprávněnému, legitimnímu obchodu, který stojí pod veřejnou kontrolou. Kdo potají obchoduje, ten obchoduje s toho hlediska, aby co možná největší zisk vytřískal.

Přicházím ke konsumentu. Konsument je trojího druhu. Máme města, továrny a konečně také konsumenty zřízenců a zaměstnanců státních.

Pokud se jedná o města, nechci šířiti slov. Víte, že města fungují v celku dosti dobře; mohu to dokázati tím, že mnoho členů našich rayonů, přidělených na př. ke dráze, chce zůstati v městech, což jest důkazem, že v městech to přidělování bylo opatřováno ještě dosti slušně, ačkoliv naprosto pod výživu.

Co se týče továren, tvoří pro sebe centra, o kterých se nemohu šířiti. Přicházím k našemu konsumu.

Konsumy železniční jsou svépomocným družstvem, ty musí býti podporovány, bez těch by zřízenectvo nemohlo existovati. A tu se mne nemile dotklo, když kol. Dr. Viškovský se zmínil o tak zvaném dvojnásobném opatřování výživy. Já mohu prohlásiti:

Ti ubozí zřízenci, co dostali od svého konsumu, od dráhy, neměli toho ani tolik, aby mohli býti syti. Myslím, že dohromady to nedělá ani to minimum pro životní potřebu. To se vytýkati nesmí! To jsou žebráci, chudáci, kteří si opatřovali s největší námahou, s vypůjčeným penízem a žádali svého službodárce - dráhu, aby hleděla jim ze svých prostředků něco opatřiti. A když se to opatřilo, daleko to nestačilo k zachránění holého života. Nemá to takový dosah, aby se o tom stala zmínka, zvláště když se mluví o kuchyních. Jděte do těch kuchyní a jezte to a uvidíte, co se dává zřízenci! Tu se nemůže tvrditi, že to jest plus. To není plus, naprosto ne, to jest ubohé zaopatření zřízence, které musí býti vybudováno tak, aby bylo slušné.

Co se týče konsumů samých, dalo by se mnoho mluviti. Podotýkám jenom, že celá veřejnost slyšela, že pro zásobování železničních zřízenců a konsumů se daleko méně dostalo, než pro naše města. Zásobování konsumů bylo naprosto nedostatečnější, než v jiných oborech.

Přecházím k jiné otázce, která by byla vhodným objektem. Chtěl jsem mluviti také o dopravě, která žádá, aby bedlivě byla sledována, aby rychle požívatiny před ostatním zbožím byly dopravovány a zastavena doprava ostatních předmětů, které nejsou naprosto nejnutnější, aby během příštích 14 dnů vše se svezlo do Prahy a jiných velkých měst - každý zajisté může počkati těch 14 dnů s jinými potřebami, poněvadž výživa je hlavní věcí, je základem naší existence a základem naší republiky československé. (Souhlas.)

Přicházím ke správě. Co se týče správy, žehráme na to, že mají šmahem býti přebíráni lidé, kteří se neosvědčili, ne snad odborně, ale národnostně. Vidíme, že bez ohledu na to, jak se chovali dříve, mají býti šmahem převzati. Před tím varuji, abychom z centrálních úřadů starého Rakouska přebírali všechno, poněvadž to by bylo rozšiřování rakoviny dále. Každý lékař by musel uznati, že je to zárodek smrti a bylo by to záhubou republiky. Proto bych byl pro to, abychom přebírali důkladně. V té otázce apeluji na všechny ministry, aby nebrali paušálně vše podle školského vzdělání, nýbrž dali přednost takovému zdatnému úředníku a zřízenci, který by byl na svém místě a aby nenastalo tu škatulkování, které bylo zde dříve prováděno. (Souhlas.)

Pokud jsem poznal, co se děje - dobrá vůle je zde - ale mohu říci, že slyšíme za těmi dveřmi řehtati rakouského šimla a proto bych prosil, aby této otázce osobní byla větší váha přikládána než dosud, aby hleděno bylo hlavně na výběr platných sil bez ohledu, zda jsou v té neb oné třídě a zda mají to neb ono vysvědčení. Kam kdo patří, tam ho musíme postaviti!

Přicházím s určitými návrhy. Pokud se týče správy, apeluji, aby v ministerstvu výživy byla zřízena zvláštní sekce odborná železničních zřízenců, poněvadž velkou závadou bylo, že není kontaktu mezi ministerstvem zásobování a železničním, aby se nemusilo chodit k audiencím, aby tam byl odborník železniční. Mimo to bych žádal, aby pokud se jedná o zásobování, byl tam zvláštní odbor pro konsumy, kuchyně a podobná svépomocná družstva, neboť zástupci svépomocných družstev musí tam míti své oficielní místo, které by se o to staralo.

Tím, pánové, končím a děkuji, že jste vyslechli laskavě mé vývody.

Lituji, že na jednotlivé podrobnosti není více času. (Výborně!)

Předseda: Dalším řečníkem je kollega Slavíček. Uděluji mu slovo.

Posl. Slavíček: Slavné shromáždění!

Ujímám-li se slova v dnešní debatě, tedy ujímám se ho proto, abych se zabýval principem, z něhož debata vyšla, proč jsme debatu onu navrhli a co jsme jí chtěli docíliti.

Předem říkám: Nebyly to principy zásobovací, nýbrž politické, k nimž hned přijdu, ale prosím, abyste mně předem dovolili jen několik malounko slov na některé výkřiky proti dělnictvu a několik malounko slov o prohlášení vlády a ministrů.

Rozeznávám při zásobování mezi rolnictvem dva stavy: jeden stav malého, chudého domkáře, stav malého zemědělce, který má většinu svých příslušníků rodinných zaměstnánu buď jako dělníky, zřízence nebo úředníky ve městech, stav to, který po dobu války nejedl sám, nýbrž obětoval všechno pro své lidi (Tak jest!), na druhé straně znám však stav druhý, který nazvu - hodně mírně - stavem zemanů, kteří postupovali bezohledně nejenom vůči obyvatelstvu městskému, nýbrž kteří postupovali bezohledně ve svých doménách, obcích, proti svým spoluobyvatelům, malým domkářům a rolníkům. (Tak jest!)

Měli jsme a máme celé spousty materiálu o tom, že byla malému zemědělci poslední kravka z chléva vzata, jen aby bohatý zeman udržel svůj chlév nedotčený.

Já tedy rozeznávám, nepaušalisuji. Tolik jen podotýkám: Vydělal-li někdo něco za války, byli to právě ti bohatí a velcí, kteří se zbavili všech dluhů na svých usedlostech, kteří nahromadili kromě toho značné zásoby peněz a kteří jsou i se svými rodinami zásobeni vším možným, nač si jen pomyslíte. (Hlas: Když jim vzali všechen dobytek, museli jim za to dáti trochu peněz, ale oni by raději měli svůj dobytek, nežli peníze!) Uznávám, že za to něco museli dostat, ale neuznávám, že bylo správné, když musel poslední dělník nebo žena svléknouti košili a museli ji dáti. (Hlas: Jmenujte určité osoby! To se pořád jen tak hovoří! Nesmí se sevšeobecňovat!)

Předseda (zvoní): Prosím o klid!

(Ministr Dr. Zahradník: Jen jeden případ mi řekněte a já se postarám, aby to bylo potrestáno. Já bych ho dal zavříti do kriminálu.)

Posl. Slavíček: Při této příležitosti velmi rád béřu na vědomí prohlášení členů vlády, poněvadž my přijdeme opravdu s návrhy a konkretními případy, aby takoví lidé byli exemplárně potrestáni (Výborně!), a to nejen vydřiduchové z venkova, nýbrž i z města. O tom vás ujišťuji! (Hlas: Místodržitelský rada Průša jest členem Odkolkovy firmy a v nové vládě jest znovu zase ve vyživovacím referátě!)

Hned ve spojení s tímto přicházím k prohlášení vlády o této věci, které béřeme na vědomí jen s výhradou.

Tak jako členové naši ve vládě vzali své úřady také s výhradou, bude-li jim dána plná moc tak, jako každému ministru přísluší, aby mohli bezohledně zakročiti proti všem, kteří porušili náš klidný život, zejména v zásobování - tak také jistě své funkce nebo své poslání vykonají a my nebudeme míti proti nim absolutně nic. Činiti však dedukce dalekosáhlé z pětidenního ministrování jednoho či druhého ministra, jistě nemůžeme žádný. Tedy docela otevřeně říkám:

Pro budoucnost prohlášení vlády mne v této věci neuspokojilo. Pro přítomnost, věda, že není více moci v jejích rukou a že za 5 dní nelze změnit všechno, se spokojujeme s jejím prohlášením.

A nyní, velectění, přicházím k tomu motivu, který jsem nadhodil, proč a jak vznikla tato debata. Přišel socialistický blok s návrhem, že je nutno v tom dusnu, které tady je od převratu revolučního, učiniti určitý ventil, trochu provětrání, poněvadž víme, že tady je velmi mnoho nespokojenosti nastřádané, která, kdyby se měla stupňovati, postaví nás před skutečnost, kterou bychom velmi těžce napravovali. (Posl. Zeminová: Ano.) A přišli jsme s návrhem do schůze klubovních předsedů poněkud jiným. My jsme chtěli debatu o ožehavější, důležitější věci, ale nechali jsme se přesvědčit v zájmu národa a v zájmu našeho státu a připustili jsme debatu tuto o vyživovacích příspěvcích, o výživě atd., jako debatu nejméně nebezpečnou pro tuto dobu. Ale v debatě představovali jsme si něco jiného. V debatě představovali jsme si, že přijde celá řada návrhů a námětů - s některými dovolím si přijíti - a že nám zejména vláda, která byla ve schůzi přítomna, právě z těch důvodů a principů politických, nespokojených přijde s určitým prohlášením, s určitým programem pro nejbližší budoucnost - nemyslím dalekosáhlým programem pro nejbližší budoucnost, kterým by se jednou pro vždy nespokojenost v našem národě se jevící odklidila. Debata se chýlí ke konci, očekávám se vší určitostí od vlády, že vláda na konec ještě přijde s takovým prohlášením, jaké jsme my si představovali, když jsme debatu navrhovali.

Mám-li mluviti o nespokojenosti, tedy hned uvedu konkretní případ. Nespokojenost zde nesporně jest již proto, že Národní shromáždění nebylo legální cestou zvoleno (Výborně! Potlesk!) a ústavně, jak si to lid a národ přeje. (Posl. Zeminová: Také se nám to stále vyčítá!)

My nevyčítáme nikomu, nejméně naší vládě. Byl jsem od prvopočátku, od prvního dne, v permanentní komisi Nár. shromáždění, vím, jaký materiál se hrnul na hlavy všech, kteří to měli. Tedy těm nečiním výtek, ale tu nespokojenost přece jenom tím z našeho národa a z našich vrstev nevypleníme. To není nic platné. Ona nespokojenost je živena zejména také těmi, kteří si představovali revoluční převrat a republiku docela jiným způsobem, než si ji představujeme my, znajíce do detailů všechno zákulisí a všechny potíže, s kterými pracujeme. Vždyť, nedivte se, my vidíme v Rakousku, my vidíme v Německu, my vidíme v Rusku, my vidíme jinde, co je revoluce.

My vidíme, že se tam odpravují nenáviděné osoby, že se tam konfiskuje majetek šlechty a velkostatkářů, (Výborně! Hlučný potlesk.) že se odstraňují nepopulární důstojníci, že bývalý císař rakouský nemá co jíst, národ se o něj nestará, člověk jako člověk, a náš Coudenhove se opováží ještě prosit předsednictvo N. S., aby ho vzalo v ochranu před urážkami. (Souhlas. Posl. Zeminová volá: On vraždil náš národ!)

Může býti rád, že za velkého revolučního převratu vyšel se zdravou kůží, a nemá se něčeho podobného ani opovažovat. Jeho manželka byla usvědčena ze švindlů a byla propuštěna na určitou kauci z vězení. - Myslíte, že takovéto revoluci malý český lid rozumí? Myslíte, že takové republikánské formě a takovému republikánskému smýšlení rozumí? - S tím že by se náš malý lid spokojil? Absolutně ne! - Tato nespokojenost jest živena celou řadou odstavených lidí z veřejného života, ať právem či neprávem. Všichni ti, kteří se cítí býti dotčeni, jsou na straně nespokojených, a tak živí nespokojenost v našem národě.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP