Úterý 26. listopadu 1918

Pokud pak můžeme, provádíme obchody kompensační, na př. s Vídní, za výrobky průmyslové a ovšem že na osvědčení dovolujeme vyvážeti zeleninu za hranice.

S tím souvisí úzce marmeláda. Tato v době válečné nahražovala do jisté míry tuky.

Dnes, poněvadž pánové se chystali, že válka potrvá dlouho, dělali velké zásoby ovoce. To ovoce, které mohlo býti na stolech, jest skoupeno a bude proměněno v marmeládu, a sice tím způsobem, že bude vyráběna ze starých zásob cukerních, které se daly k disposici jednotlivým marmeládovnám, a ze zásob cukru, který dnes kampaň přivádí na trh.

Co se týče starých zásob marmelády, necháme je úplně ve volném prodeji, ale máme uzavřené hranice a jedině snad si ponecháme určité garancie pro průmyslové kraje. Víme, že některé marmeládovny, a je to zjištěno, dostaly mnoho cukru ze staré kampaně.

Tyto marmeládovny musejí přímo nabídnout veškerou svou marmeládu, která bude tak drahá jako loni, ústředně zeleninové a budeme-li potřebovati, budeme jí disponovati pro ty kraje, kde jest lid pracující ve velkém množství, jako pro Kladensko, Plzeňsko, severní Čechy, Prahu, Smíchov atd., kdežto ostatní marmeládu, která bude zhotovena z cukru dnešního, zdraženého, necháme úplně ve volném prodeji; ovšem ponecháme dopravní osvědčení, aby se po případě nemohla vyvážeti za hranice a aby její cena v Čechách nestoupla. V tom ohledu, třeba někteří páni průmyslníci se cítí velice ohroženi na svých výdělcích, nemohu si však pomoci; my ty ceny neděláme vysokými a musíme říci, že oni to risiko nákupu, který provedli draho za ovoce, ku př. z Uher, musí vzíti na sebe, poněvadž klid národa a klidný vývoj je nám dražší, než cokoliv jiného. (Výkřik: Snad si dá Maštálka říci!) Ten má cukr starý, snad ho dá k disposici a již nám ho k disposici nechal.

Pokud se týče cukru, v tom ohledu přirozeně nemůžeme přijíti s pěknou věcí. Je to požívatina velmi důležitá pro každého obyvatele, specielně pro dělníka, poněvadž znamená velmi mnoho pro zvýšení fysiologických pochodů. Ale zde se staly věci, za které nemůžeme. Stará rakouská vláda, poněvadž potřebovala cukr jako platidlo, zvýšila minulého roku cenu cukrovky o 6 K. Na základě toho cena cukru jest v letošní kampani mnohem vyšší a to se objeví při všech výrobcích, ku kterým jest cukru potřeba. Zde byla by jediná odpomoc - a to není v mé moci - že by státní daň, která by na cukr u nás ležící byla uvalena, mohla býti pro vnitřní potřebu československého státu snad snížena.

Pak bychom mohli jíti s těmi věcmi, kde cukr je obsažen, co se týče cen, dolů. To však není v mé právomoci, ale jest potřeba o tom uvažovat (Výkřik: My máme jen 3/4 kg, ale město má 1 kg).

Pokud se týče mléka, jest úplný nedostatek a na základě věcí, které se staly v poslední době, není doprava ještě v plném proudu. Snad i mnoho mléka nyní se stlouká (Hlasy: Není krmiva). Není krmiva, to jest jedna příčina. Chceme věci uspořádati tím způsobem, že budeme se snažiti, aby rolnictvo v okolí velkých měst, jako je Praha, Plzeň, vůbec neztloukala žádným způsobem, aby toto mléko dodávalo na trh, kdežto ve vzdálenějších krajích k vůli dopravním věcem ponecháme volnost, aby bylo přeměněno v tuk, sýry atd. Pokud se týče oděvu, poněvadž to patří k zásobování, mohu sděliti, co se týče lidového ošacení, že ústředna oděvní získala tím, že zrekvirovala všechny zásoby v táborech uprchlíků, ve vojenských skladištích, - ta celá věc není ještě ukončena a sepsána a vyžaduje proto trpělivosti - v nejbližší době dojde k rozdělování těch látek. Musí to býti organisováno, ta společnost nemůže s tím obchodovati a musí to projíti určitými instancemi. My bychom to dali hned, ale tak jednoduše to nejde.

Oděvů jest takový úžasný nadbytek, že oděvna jest přesvědčena, že budeme moci odevzdati látky kompensací Jihoslovanskému státu, a kromě toho chystá se snížení cen veškerých těchto lidových potřeb o 40, 60 - 80 % (Výborně!) (Hlas: Vždyť také za nic nestojí ty hadry!)

Pokud se týče obuvi, jest v práci dnes asi 1 milion bot, kromě toho děje se soupis, které nelze tak hned sebrat ze všech továren, ve vojenské správě dělají se soupisy pro vojsko a dělají se soupisy hotových věcí, po případě potřeb všech, aby se mohly vyráběti další. I kůže jest dost; v tom směru v dohledné době budeme moci začít s rozdělováním za cen velmi snížených. To jest, pánové, kratičký obrázek, který jsem vám mohl podat, co se týče zásobování lidu. Co se týče dříví a uhlí, podá jistě názorný obrázek pan kolega Staněk, pokud se týče uhlí konsumního, které spadá do našeho oboru a které jest velmi těžko nahraditi, poněvadž nám hrozí kalamita uhelná, tam pokusíme se udělati, že prostřednictvím nařízení na základě nynějších zákonů velkostatkům a jiným lesním panstvím nařídíme výsek a výprodej podle obcí, a to v dohledné době, myslím, že ve 2 nebo 3 dnech. Projednáme tuto věc přirozeně s ministerstvem orby, jakmile k tomu dá souhlas.

To jest celkový obrázek. Již jsem řekl, jak se názorně dívám na svou povinnost jako socialista. Kdybych chtěl pracovati jako socialista, dovedl bych ty věci urychliti. Ale zde jest tolik interesů zvláštních a poněvadž žijeme na základě starého systému národohospodářského, musíme vyplňovati vůli interesentů. Pokud se týče organisování celkového, počítáme se Slovenskem, poněvadž nevíme, jak Slovensko si vyjde a počítáme s tím, že veškerý ten systém zásobovací převedeme i na Slovensko. Slováci úplně s tím souhlasí, pošlou si do toho své znalce a pomohou nám to vybudovat.

Pokud se týče německých krajin v Československé republice, v tom ohledu bych chtěl říci několik slov. Zde se ustavila celá řada - a ten problém náš zásobovací jest tím velmi komplikován - organisací v Liberci, Ústí a v jednotlivých městech krajských a organisací obecních, které samovolně rekvirují a distribuují, a kromě toho zemská centrála v Ústí slibuje veškerému německému lidu, když bude odváděti, že jim bude distribuovati, prostě, že jsou samostačitelné.

Pokud my poměry známe, můžeme klidně říci, že taková centrála v Ústí naprosto není s to, kdyby jí i producenti němečtí odváděli, poctivě nějakým způsobem se postarati o své spoluobčany, poněvadž jsou to kraje průmyslové a nejsou s to, to zmoci. Máme tedy ovšem interes, aby tyto věci přestaly.

Zastávám zásadní stanovisko, a se mnou souhlasí všichni pánové z vlády, že chceme se starati o německé obyvatelstvo v Československé republice naprosto stejným způsobem, jako o obyvatelstvo naše (Tak jest!); jedině prosíme obyvatelstvo německé, aby v tomto směru zavedlo pořádek a odstranilo organisace, které přivádějí chaos a desorganisaci do našeho celého zásobovacího systému.

To by bylo asi vše, co jsem vám chtěl pověděti, pokud jsem se mohl o věci informovati v té krátké době, ve které zastávám svůj úřad. (Výborně! Potlesk.)

Předseda: Ke slovu se přihlásil ministr pro sociální péči Dr. Winter. Uděluji mu slovo.

Ministr Dr. Winter: Slavné Národní shromáždění!

Z dotazů pana poslance Jiráska a soudruhů týkají se ministerstva pro sociální péči dvě části. Jednak dotaz po opatřeních proti nezaměstnanosti, jednak dotaz po opatřeních proti bytové nouzi. Pokud jde o otázku nezaměstnanosti, jest si vláda vědoma, že nezaměstnanost jest vedle výživy nejaktuelnějším problémem našich dnů. Nezaměstnanost bude vznikati ze dvou příčin. Jednak proto, že podniky, které dosud byly zaměstnány pracemi pro válečné potřeby, budou nuceny zařizovati se pro mírovou výrobu a není jisto, zdali přechod v nové poměry bude moci býti proveden bez jistých poruch, jednak budou ze svazů armádních propuštěny velké spousty dělníků, které bude nutno teprve včleniti v proces výrobní.

Každému, kdo se zabývá problémem nezaměstnanosti, jest známo, že k němu jest nutno hleděti ze dvou hledisek. Především že jest třeba usilovati o to, aby bylo nezaměstnanosti čeleno, v případech však, kde tato snaha nesetká se s úspěchem, že jest třeba mírniti následky nezaměstnanosti.

V prvním směru jde o opatřování vhodné pracovní příležitosti. Mohu s povděkem konstatovati, že organisace zaměstnavatelů i dělníků setkávají se ve snaze, spolupůsobiti při opatřování práce. Tato svépomocná akce organisací zúčastněných stran v jednotlivých odborech bude vhodně doplňována veřejnoprávní organisací sprostředkovatelny práce, která v Čechách jest již řadu let v činnosti a bude nyní vybudována. Na Moravě a ve Slezsku pak předešlého roku zahájila činnost.

Musíme ovšem býti připraveni na to, že přes všechno úsilí zúčastněných činitelů nepodaří se v nejbližší době umístiti všechny pracovní síly, které z rozpuštěné armády budou vrženy na pracovní trh, neboť opatřování práce právě v nynější době naráží na obtíže, jež zatajovati, vedlo by k sebeklamu. Jednak nynější roční počasí nedovolí rozvinouti takovou činnost stavební, jak ji zejména ministerstvo veřejných prací zamýšlí, jednak výroba bude ještě nějaký čas trpěti nedostatkem materiálu a to jak surovin, tak potřebného nářadí a nástrojů. Z tohoto důvodu neodvažuji se tvrditi, že snaha vlády, která bude podporována zúčastněnou veřejností, setká se s plným úspěchem a že bude možno opatřiti v nejbližší době práci všem, kdož o ni se budou hlásiti.

Proto musí vláda obrátiti zřetel svůj ke druhé stránce problému nezaměstnanosti a musí snažiti se, aby následky nezaměstnanosti byly zmírňovány. Jest známo, že k tomu cíli směřuje pojišťování pro případ nezaměstnanosti. Jakmile ministerstvo sociální péče bude zorganisováno, jakmile úřad ten dostane se do normálního chodu, bude se ihned zabývati zákonnou osnovou o pojištění pro případ nezaměstnanosti. K vypracování takové osnovy a k jejímu parlamentárnímu projednaní bude ovšem třeba delší doby.

Poněvadž však jde nyní o to, aby nezaměstnaným bylo ihned pomoženo, soudí vláda, že jest třeba, aby jako provisorní opatření byla zavedena podpora pro případ nezaměstnanosti z prostředků veřejných. K tomuto účelu slouží osnova zákona, která bude zítra kanceláří sněmovní předložena. V této osnově navrhuje vláda, aby osobám nezaměstnaným, na které se vztahuje zákon o nemocenském pojištění dělníků a zákon o pokladnách bratrských, byla poskytována podpora ve výši nemocenského, zvýšeného o příplatek 1 K denně za členy rodiny nezaměstnaných, když bude prokázáno, že žadatel buď ze zaměstnání byl beze své viny propuštěn, anebo byv propuštěn ze služby vojenské, nebyl dřívějším zaměstnavatelem svým znovu do služby přijat, a když ani veřejné, ani odborné sprostředkovatelny práce nebudou moci zjednati mu zaměstnání.

Poněvadž není možno dnes, ani v dohledné době zjistiti, jak velký počet osob z vojenské služby propuštěných nebude moci býti včleněn v proces výrobní, nemůže vláda předem oznámiti, jak velkého nákladu bude tato akce vyžadovati. Tolik jest ovšem jisto, že státní pokladna bude jí značně zatížena. Oproti hlasům, které se ve veřejnosti již ozvaly, nutno říci, že sice vyskytnou se jednotlivci, kteří budou zneužívati tohoto opatření, jako může býti zneužito každého jiného dobročinného opatření. Přes to však vyslovuji pevné přesvědčení, že zrovna tak, jako simulace v nemocenském a úrazovém pojištění vyskytuje se v případech ojedinělých, tak také při akci na podporu nezaměstnaných bude pouze nepatrný počet těch, kteří by se chtěli vyhnouti vhodné práci jim nabízené a kteří by na útraty státního celku chtěli býti podporováni. Nad prováděním této akce budou ostatně bdíti zástupci zúčastněných činitelů, dělníci a zaměstnavatelé, od jejichž smyslu pro potřeby jednotlivců i celku lze s jistotou očekávati, že tato akce nepovede na scestí. (Hlasy: Co bude se živnostníky, nebudou-li míti prostředků a práce? Ti nejsou pojištěni!)

Ministr Dr. Winter: Pánové, lidé, kteří jsou propuštěni ze svazku vojenského, také nejsou pojištěni. (Hlasy: Ty bylo možno sečísti, ale živnostníky ne!)

Ministr Dr. Winter: Sečísti. Sčítání nebude, nýbrž každý, kdo se přihlásí o práci u sprostředkovatelny práce, když tato nebude s to mu práci opatřiti, bude odkázán na podporu ze státního fondu. (Hlasy: Ať je to živnostník nebo ne?)

Ministr Dr. Winter: Ať to byl dříve i živnostník.

Pokud jde o otázku bytovou, zejména v obvodu Velké Prahy, zamýšlí vláda za součinnosti zástupců Velké Prahy dáti podnět k plánovitému zastavění velkých stavebních ploch, kterých v obvodu Velké Prahy jest nadbytek a zameziti tak spekulaci se stavebními pozemky. Avšak i tato práce bude vyžadovati delší doby, takže jest nutno sáhnouti k jiným opatřením, která by okamžitě byla citelná. Ministerstvo sociální péče došly již z různých míst stesky, že zvláště v obvodu Velké Prahy majitelé domů, počítajíce s tím, že platnost nařízení o ochraně nájemníků uplyne koncem tohoto roku, vyžadují od nájemníků zvýšení nájemného od termínu únorového, ba v mnohých případech již od termínu listopadového. Oproti této snaze sděluji, že v nejbližších dnech bude doba platnosti nařízení o ochraně nájemníků prodloužena. Jsem si vědom toho, že nařízení o ochraně nájemníků znemožnilo majitelům domů využíti válečné konjunktury a že tím byli oproti jiným vrstvám, kterým využití v době válečné nemohlo býti zabráněno, poškozeni. Jsem si však zároveň jist, že zájem celku, který vyžadoval, aby válečná konjunktura vůbec nebyla využívána, kategoricky volal po znemožnění využitkování této konjunktury alespoň tam, kde by opatřením zákonným se toho docíliti dalo. Tento zájem vyžaduje, aby i nadále po dobu abnormálnosti hospodářského života byli nájemníci chráněni jak proti vypovídání z bytů, tak i proti zvyšování nájemného.

V nejbližších dnech předloží ministerstvo sociální péče Národnímu shromáždění osnovu zákona o zabavení bytů, kterých dosavadní držitelé buď vůbec nepoužívají neb používají k jiným účelům, neb nepotřebují. Osnova tohoto zákona zasáhne značně do soukromých práv dotčených osob. Doba válečná však naučila nás, že nesmíme zůstati bojácně a nerozhodně státi před soukromými právy tam, kde porušení jich vyžaduje nutně zájem celku a dokonce ne tam, kde porušení soukromých práv způsobuje dotčeným pouze jisté nepříjemnosti a nepohodlí, jež není v žádném poměru ke strádání a utrpení velkých mas lidových. (Výborně! Potlesk.) Proto doufám, že slavné Národní shromáždění projeví souhlas také s tímto projektem, pomocí kterého bude možno ubytovati přece velkou řadu rodin. Vláda navrhne, aby tato akce byla svěřena zvláštnímu bytovému úřadu, na jehož vybudování dalším k účelům bytové inspekce by chtělo ministerstvo sociální péče dále pracovati.

Vláda jest si toho vědoma, že toto opatření nouzové neodstraní bytové nouze, zejména ve Velké Praze, a chce proto podporovati stavební činnost soukromou, pokud za dnešních poměrů vůbec bude moci se rozvinouti. K tomu cíli dodá ministerstvo veřejných prací cihelnám, vápenkám, cementárnám a pískárnám potřebné uhlí a budou těmto závodům uvolněny potřebné materiálie.

Konečně sděluji, že vláda jest odhodlána, podnikání družstev na poli bytovém i nadále z prostředků veřejných podporovati. (Výborně!)

Opakuji znovu, že vláda jest si vědoma, že jak na poli nezaměstnanosti, tak na poli bytové péče při všech opatřeních, o kterých jsem se zmínil, jde o opatření nouzová a neodvažuji se tvrditi, že by opatřeními těmi problém nezaměstnanosti a bytové nouze byl rozřešen. Nepotřebuji však zajisté zdůrazňovati, že nynější stav, který z otázek nezaměstnanosti a bytové péče tvoří veliké problémy nejbližších dnů, nebyl způsoben nijakým jednáním ani opomenutím nynější vlády, nýbrž že byl vyvolán čtyřletou válkou a rozkladem rakouského státu. Rozklad staleté formace státní a vybudování forem nových, neobejde se bez značných poruch ve veřejném životě. Členové vlády, zvoleni Národním shromážděním, jsou jako jistě všichni členové tohoto slavného sboru neseni snahou, aby poruchy byly co možno nejdříve odstraněny a aby život nového státu dostal se co možno nejdříve do pevných kolejí a vynaloží jistě všechny své síly, aby tohoto cíle bylo dosaženo. Více však slíbiti nemůže nikdo z nás, jako nikdo z nás není ochoten, převzíti zodpovědnost za poměry, které válkou a činností rakouských vlád byly způsobeny. (Výborně! Potlesk!)

Předseda: Slovo uděluji p. Hamplovi.

Poslanec Hampl: Vážené Národní shromáždění!

Řada mých předřečníků detailně probírala potíže, které jsme dědictvím dostali ze starého Rakouska v otázce vyživovací a já bych se nerad obíral jednotlivými detaily, které - jak jsem se již zmínil - byly důkladně, ať již z toho neb onoho hlediska, vyčerpány. - Šlo by v první řadě o to, abychom si ujasnili situaci dnešní, ve které se nalézáme, abychom mohli bezpečně určovati politiku, kterou se musíme nezbytně bráti, má-li nastati určitá, pronikavá úleva. - Jak uvádím, chtěl bych připomenouti, že všem členům tohoto váženého shromáždění známy jsou potíže dnešního stavu, a já jen jako ilustraci poměrů uvádím, že v organisaci starého Rakouska, jako ve všech válčících státech, byl se značnou důkladností připravován úplně demobilisační plán, že již ode 2 let pracovalo se systematicky na plánu, který měl umožniti pokud možná klidný přechod z válečného hospodářství do dob mírových.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP