(12.00 hodin)

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, MPO spolu s Ministerstvem spravedlnosti předkládají PSP ČR materiál, jehož smyslem je odvolání výhrady článku 1 odst. 1 písmeno b) Úmluvy OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží a prohlášení k souvisejícímu Dodatkovému protokolu o promlčení.

Úmluva OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží patří mezi nejpoužívanější mezinárodní smlouvy, protože upravuje kupní smlouvu jako nejčastější smluvní formu hospodářské spolupráce a představuje globální standard i ve vnitrostátní úpravě mezinárodní kupní smlouvy. V případě, že se jedná o koupi zboží mezi českou osobou a jejím zahraničním partnerem, který má místo podnikání ve smluvním státě úmluvy, je zřejmé, že se na kupní smlouvu použije úmluva.

Původní výhrada uplatněná Československem v roce 1991 zužovala aplikaci úmluvy, resp. zamezovala jejímu použití v situacích, kdy jeden ze smluvních partnerů není subjektem státu, který úmluvu podepsal, ale na použití úmluvy ho odkáže mezinárodní právo soukromé prostřednictvím odkazu na právo druhého státu, jenž úmluvu přijal. Uplatnění této výhrady bylo vedeno obavou, aby vnitrostátní úprava Československa nebyla nahrazována úmluvou v době vzniku relativně málo známou. Současná česká právní úprava již ale sama z úmluvy vychází, a tudíž nejsou žádné důvody na výhradě trvat.

Odvolání výhrady je v souladu s celosvětovým trendem odvolávání výhrad k úmluvě s cílem zjednodušit její použití a přispět k dalšímu rozšíření unifikovaného práva upravujícího kupní smlouvu. Odvolání výhrady a prohlášení je tak v podstatě technický krok, který je také v souladu s trvalou snahou ČR směřující k odstraňování překážek a sbližování právních úprav v oblasti mezinárodního obchodu, který vede k poklesu transakčních nákladů pro podnikatele a zjednodušení právního prostředí. Odvolání výhrady s sebou neponese žádné dodatečné výdaje či náklady.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi, a než požádám o slovo zpravodaje, musíme hlasovat o změně zpravodaje, protože zpravodajkou pro prvé čtení měla být paní poslankyně Hana Aulická Jírovcová, ale zahraniční výbor navrhuje změnu zpravodaje na pana poslance Leo Luzara.

 

O změně zpravodaje rozhodneme v hlasování číslo 117, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 117, z přítomných 121 poslance pro 93, proti nikdo.

Došlo ke změně zpravodaje, a tedy žádám zpravodaje pro prvé čtení Leo Luzara, aby přednesl svou zpravodajskou zprávu. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Leo Luzar: Děkuji za slovo. Já se ve své zpravodajské zprávě odkážu na úvodní slovo pana ministra, který dle mého názoru velice pregnantně vysvětlil, o co v této úmluvě jde a proč je to předloženo k dnešnímu jednání. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za zpravodajskou zprávu a otevírám rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, kdo se hlásí do rozpravy. Nikoho nevidím. Rozpravu končím.

Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.

 

Rozhodneme v hlasování číslo 118, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro přikázání zahraničnímu výboru. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 118, z přítomných 122 poslanců pro 99, proti nikdo. Návrh byl přijat. Rozhodli jsme tedy, že vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.

 

Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 201.

 

Dalším bodem našeho jednání je

 

202.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací změny příloh 2 a 3 Dohody o ochraně africko-euroasijských
stěhovavých vodních ptáků přijaté v La Rochelle dne 18. května 2012
a v Bonnu 14. listopadu 2015
/sněmovní tisk 875/ - prvé čtení

Předložený návrh uvede za vládu České republiky ministr životního prostředí Richard Brabec. Požádám zároveň, aby se připravil pan kolega Zemek, který je zpravodajem pro první čtení. Pane ministře, máte slovo.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, něco o vodních ptácích ode mne.

Šesté zasedání smluvních stran Dohody o ochraně africko-euroasijských stěhovavých vodních ptáků přijalo dne 14. listopadu loňského roku v Bonnu změny přílohy 2 a 3 této dohody. Změny zavádějí do příloh dohody nový taxonomický systém, který vyplývá z oficiální expertní publikace vydané v roce 2014, a dochází ke zpřesnění odborných názvů některých druhů stěhovavých vodních ptáků. Dalším obsahem znění je rovněž přeřazení dvou desítek druhů do vyššího stupně ochrany.

Předložený vládní návrh obsahuje současné znění přílohy 2 a 3 a dohody, a proto se současně se změnami přijatými na šestém zasedání smluvních stran předkládají k souhlasu také změny přílohy 3 přijaté již na předchozím, pátém zasedání smluvních stran v květnu 2012. Obsahem těchto změn byla úprava akčního plánu dohody, konkrétně zpřesnění znění některých pasáží a také poskytnutí taxativního seznamu nepovolených metod lovu.

Přijetí změn přílohy 2 a 3 nebude vyžadovat změnu platné právní úpravy České republiky a rovněž nebude mít žádný dopad na státní rozpočet, veřejnou správu ani podnikovou sféru nad rámec toho, co nám již dnes stanoví legislativa Evropské unie a České republiky.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi a požádám pana poslance Václava Zemka, aby přednesl svou zpravodajskou zprávu. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Václav Zemek: Děkuji za slovo. Stručně navážu na pana ministra a zopakuji, že se jedná vlastně o změnu příloh 2 a 3 takzvané Úmluvy z La Rochelle o ochraně africko-euroasijských druhů volně žijících ptáků. Je to jedna z dílčích dohod Úmluvy o ochraně volně žijících druhů, tzv. Bonnské úmluvy. Změny jsou v souvislosti se změnou taxonomického systému, kde se upřesňují některé odborné názvy, a dále se přeřazují některé druhy do vyššího stupně ochrany. Tato úmluva nebude mít žádné finanční dopady na naše úřady, nebo na naši republiku. Doporučuji její přijetí. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji a otevírám obecnou rozpravu. Konstatuji, že do ní nemám žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, jestli se někdo hlásí z místa. Není tomu tak, a proto obecnou rozpravu končím.

Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Předseda Poslanecké sněmovny svým rozhodnutím navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.

 

Rozhodneme v hlasování číslo 119. Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru? Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 119, z přítomných 121 poslance pro 97, proti nikdo. Konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání výboru zahraničnímu.

 

Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 202.

 

Podle schváleného pořadu schůze budeme pokračovat bodem

 

203.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi vládou České republiky
a vládou Seychelské republiky o letecké dopravě
/sněmovní tisk 882/ - prvé čtení

Za ministra dopravy Dana Ťoka má pověření vlády pan ministr Richard Brabec. Požádám o přípravu paní kolegyni Fischerovou. Pane ministře, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP